administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Zarządca a ochrona przeciwpożarowa

Zarządca a ochrona przeciwpożarowa. Fot. Pixabay

Zarządca a ochrona przeciwpożarowa. Fot. Pixabay

Odpowiedzialność za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej, stosownie do obowiązków i zadań powierzonych w odniesieniu do budynku, obiektu budowlanego lub terenu, przejmuje ich zarządca lub użytkownik, na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej, ustanawiającej zarząd lub użytkowanie.

W przypadku, gdy umowa taka nie została zawarta, odpowiedzialność za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej spoczywa na faktycznie władającym budynkiem, obiektem budowlanym lub terenem. Czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.

Osoby wykonujące czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej, w tym czynności polegające na zapobieganiu powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, niezatrudnione w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a–5 i 8 ustawy o ochronie przeciwpożarowej, są obowiązane posiadać tytuł zawodowy inżynier pożarnictwa albo tytuł zawodowy inżynier i dyplom ukończenia studiów w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w zakresie inżynierii bezpieczeństwa w specjalności inżynieria bezpieczeństwa pożarowego, wydany do dnia 30 września 2019 r., lub studiów na kierunku inżynieria bezpieczeństwa w zakresie bezpieczeństwa pożarowego wydany po dniu 30 września 2019 r.

Osoby niezatrudnione w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a– 5 i 8 ustawy, wykonujące czynności, powinny posiadać co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe i uprawnienia inspektora ochrony p.poż. lub kwalifikacje do wykonywania zawodu technik pożarnictwa.

OCHRONA P.POŻ. BUDYNKU

Właściciel budynku, zapewniając ochronę przeciwpożarową, jest obowiązany:

  • przestrzegać przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych;
  • wyposażyć budynek, obiekt budowlany lub teren w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice;
  • zapewnić przeglądy techniczne, konserwacje oraz naprawy urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie;
  • zapewnić osobom przebywającym w budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie, bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji;
  • przygotować budynek, obiekt budowlany lub teren do prowadzenia akcji ratowniczej;
  • zapoznać pracowników z przepisami przeciwpożarowymi;
  • ustalić sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.

 

Urządzenia przeciwpożarowe

Przez urządzenia przeciwpożarowe należy rozumieć urządzenia (stałe lub półstałe, uruchamiane ręcznie lub samoczynnie) służące do zapobiegania powstaniu, wykrywania, zwalczania pożaru lub ograniczania jego skutków, a w szczególności: stałe i półstałe urządzenia gaśnicze i zabezpieczające, urządzenia inertyzujące, urządzenia wchodzące w skład dźwiękowego systemu ostrzegawczego i systemu sygnalizacji pożarowej, w tym urządzenia sygnalizacyjno-alarmowe, urządzenia odbiorcze alarmów pożarowych i urządzenia odbiorcze sygnałów uszkodzeniowych, instalacje oświetlenia ewakuacyjnego, hydranty wewnętrzne i zawory hydrantowe, hydranty zewnętrzne, pompy w pompowniach przeciwpożarowych, przeciwpożarowe klapy odcinające, urządzenia oddymiające, urządzenia zabezpieczające przed powstaniem wybuchu i ograniczające jego skutki, kurtyny dymowe oraz drzwi, bramy przeciwpożarowe i inne zamknięcia przeciwpożarowe, jeżeli są wyposażone w systemy sterowania, przeciwpożarowe wyłączniki prądu oraz dźwigi dla ekip ratowniczych.

Urządzenia przeciwpożarowe w obiekcie powinny być wykonane zgodnie z projektem uzgodnionym przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, a warunkiem dopuszczenia do ich użytkowania jest przeprowadzenie odpowiednich dla danego urządzenia prób i badań, potwierdzających prawidłowość ich działania. Urządzenia przeciwpożarowe oraz gaśnice przenośne i przewoźne, zwane gaśnicami, powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym, zgodnie z zasadami i w sposób określony w Polskich Normach, dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, w dokumentacji techniczno-ruchowej oraz w instrukcjach obsługi, opracowanych przez ich producentów.

Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzane w okresach ustalonych przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku.

Węże stanowiące wyposażenie hydrantów wewnętrznych powinny być raz na 5 lat poddawane próbie ciśnieniowej na maksymalne ciśnienie robocze, zgodnie z Polską Normą dotyczącą konserwacji hydrantów wewnętrznych.

Właściciele, zarządcy lub użytkownicy budynków oraz placów składowych i wiat (z wyjątkiem budynków mieszkalnych jednorodzinnych):

  • utrzymują urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice w stanie pełnej sprawności technicznej i funkcjonalnej;
  • wyposażają obiekty w przeciwpożarowe wyłączniki prądu zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi;
  • umieszczają w widocznych miejscach instrukcje postępowania na wypadek pożaru wraz z wykazem telefonów alarmowych;
  • oznakowują znakami zgodnymi z Polskimi Normami:
  • drogi i wyjścia ewakuacyjne z wyłączeniem budynków mieszkalnych oraz pomieszczenia, w których zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi są wymagane co najmniej 2 wyjścia ewakuacyjne, w sposób zapewniający dostarczenie informacji niezbędnych do ewakuacji,
  • miejsca usytuowania urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic,
  • miejsca usytuowania elementów sterujących urządzeniami przeciwpożarowymi,
  • miejsca usytuowania nasady umożliwiającej zasilanie instalacji wodociągowej przeciwpożarowej, kurków głównych instalacji gazowej oraz materiałów niebezpiecznych pożarowo,
  • pomieszczenia i tereny z materiałami niebezpiecznymi pożarowo,
  • drabiny ewakuacyjne, rękawy ratownicze, pojemniki z maskami ucieczkowymi, miejsca zbiórki do ewakuacji, miejsca lokalizacji kluczy do wyjść ewakuacyjnych,
  • dźwigi dla straży pożarnej,
  • przeciwpożarowe zbiorniki wodne, zbiorniki technologiczne stanowiące uzupełniające źródło wody do celów przeciwpożarowych, punkty poboru wody, stanowiska czerpania wody,
  • drzwi przeciwpożarowe,
  • drogi pożarowe,
  • miejsca zaklasyfikowane jako strefy zagrożenia wybuchem;
  • umieszczają, przy wjazdach do garaży zamkniętych z podłogą znajdującą się poniżej poziomu terenu, czytelną informację o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu parkowania w tych garażach samochodów zasilanych gazem płynnym propan-butan, o których mowa w przepisach techniczno-budowlanych. Wokół placów składowych i składowisk przy obiektach oraz przy obiektach tymczasowych o konstrukcji palnej musi być zachowany pas ochronny o minimalnej szerokości 2 m i nawierzchni z materiałów niepalnych lub gruntowej oczyszczonej.

Właściciele lub zarządcy terenów utrzymują znajdujące się na nich drogi pożarowe w stanie umożliwiającym wykorzystanie tych dróg przez pojazdy jednostek ochrony przeciwpożarowej zgodnie z przepisami dotyczącymi przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych.

Określonej sieci wodociągowej może być przypisana cecha, kwalifikująca tę sieć jako sieć wodociągową przeciwpożarową w sytuacji, gdy stanowi ona źródło wody do celów przeciwpożarowych. Wskazany cel na potrzeby zastosowania art. 4 ust. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej nie może być wyznaczany w sposób dowolny, a zatem abstrahujący od warunków prawnych nakazujących zapewnić w danym przypadku wymaganą ilość wody do celów przeciwpożarowych do zewnętrznego gaszenia pożaru i sankcjonujących stan niedopełnienia tego obowiązku możliwością nałożenia na podmiot do tego zobowiązany stosownego nakazu.

Drogi ewakuacyjne

Obowiązek usunięcia z dróg ewakuacyjnych (klatek schodowych) znajdujących się tam przedmiotów zarówno palnych jak i innych, stanowi w istocie czynność nieprzekraczającą zakresu zwykłego zarządu, dla której dokonania nie jest wymagane uzyskanie zgody wszystkich właścicieli lokali mieszkalnych znajdujących się w przedmiotowym budynku. Obowiązek zapewnienia ochrony przeciwpożarowej budynku ustawodawca na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 i 1a ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej nałożył na właściciela budynku, a także na jego zarządcę, któremu powierzone zostały zadania i obowiązki na podstawie umowy cywilnoprawnej. Organ nie ma obowiązku ustalania właścicieli rzeczy zajmujących części wspólne budynku, lecz zobowiązany jest do ustalenia podmiotu zobowiązanego do zabezpieczenia budynku według przepisów ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Skoro takim podmiotem jest jego zarządca, to jedynie on jest adresatem decyzji w przedmiocie ochrony przeciwpożarowej. Ocena techniczna winna być sporządzona przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia budowlane i stanowi szczególny dowód, zbliżony do opinii biegłego. Oceny techniczne i ekspertyzy muszą być sporządzone przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia budowlane, co należy wyprowadzać z art. 12 ust. 1 i 2 PB, stanowiących, że samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, czyli działalność związaną z koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych lub samodzielnego rozwiązania zagadnień architektonicznych i technicznych oraz techniczno-organizacyjnych, mogą wykonywać osoby posiadające uprawnienia budowlane.

Zgodnie z ustawą, ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć, mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem poprzez:

  • zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia;
  • zapewnianie sił i środków do zwalczania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia oraz na rzecz ochrony ludności;
  • prowadzenie działań ratowniczych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej.

Podstawa prawna

  1. Ustawa z 24.08.1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (tj. DzU z 2021 r. poz. 869 ze zm.)
  2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 07.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (tj. DzU Nr 109, poz. 719)
  3. Ustawa z 07.07.1994 r. Prawo budowlane (tj. DzU z 2021 r. poz. 2351 ze zm.)

Komentarze

Powiązane

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB Evoplus Lite. Wytrzymałe i łatwe w obsłudze elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne

DAB Evoplus Lite. Wytrzymałe i łatwe w obsłudze elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne DAB Evoplus Lite. Wytrzymałe i łatwe w obsłudze elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza...

Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza się zarówno wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, szkołach, szpitalach czy ośrodkach sportowych, oferując niezawodność, trwałość oraz prostotę obsługi, która ułatwia pracę instalatora.

Produkty i rozwiązania 2025 Innowacyjne produkty i rozwiązania 2025 dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Innowacyjne produkty i rozwiązania 2025 dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych Innowacyjne produkty i rozwiązania 2025 dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć...

Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć na to pieniądze? W naszym zestawieniu uwzględniliśmy także premie i granty dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które pozwolą sfinansować planowane inwestycje. Życzymy miłej lektury!

PortalPRO Zadbaj o swoje budynki i przygotuj plan roczny bez trudu!

Zadbaj o swoje budynki i przygotuj plan roczny bez trudu! Zadbaj o swoje budynki i przygotuj plan roczny bez trudu!

Regularna kontrola stanu budynków to obowiązek każdego Zarządcy. W ustawowych okresach musi on przeprowadzać przeglądy kluczowych instalacji. To jednak nie koniec obowiązków. Bezpieczeństwo gra oczywiście...

Regularna kontrola stanu budynków to obowiązek każdego Zarządcy. W ustawowych okresach musi on przeprowadzać przeglądy kluczowych instalacji. To jednak nie koniec obowiązków. Bezpieczeństwo gra oczywiście pierwsze skrzypce, jednak należy także utrzymać pełną funkcjonalność użytkową dla mieszkańców, zadbać o ich komfort, a dodatkowo – o estetykę budynku. Jak łatwo poradzić sobie z tym zadaniem i jednocześnie prosto i wygodnie przygotować plan roczny? O tym opowiadamy w artykule.

infonumer.pl Podejrzane numery telefonu – jak je rozpoznać i kiedy pojawia się zagrożenie?

Podejrzane numery telefonu – jak je rozpoznać i kiedy pojawia się zagrożenie? Podejrzane numery telefonu – jak je rozpoznać i kiedy pojawia się zagrożenie?

Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych...

Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych. Takie przestępstwa zaliczane są do wyłudzeń typu phishing. Zobacz, jak rozpoznawać podejrzane połączenia telefoniczne.

Bank Ochrony Środowiska S.A. Możliwości wsparcia dla wspólnot mieszkaniowych w BOŚ

Możliwości wsparcia dla wspólnot mieszkaniowych w BOŚ Możliwości wsparcia dla wspólnot mieszkaniowych w BOŚ

Modernizacja, remont, poprawa efektywności energetycznej oraz inne przedsięwzięcia związane z utrzymaniem i poprawą stanu nieruchomości – to tylko kilka przykładów działań, na które wspólnota mieszkaniowa...

Modernizacja, remont, poprawa efektywności energetycznej oraz inne przedsięwzięcia związane z utrzymaniem i poprawą stanu nieruchomości – to tylko kilka przykładów działań, na które wspólnota mieszkaniowa może uzyskać kredyt. Rodzaj finansowania dobierany jest przez pracowników BOŚ Banku w zależności od specyficznych potrzeb wspólnot mieszkaniowych, a ich warunki zależą od wielu czynników, m.in. kwoty kredytu, celu, okresu spłaty itp.

Grupa GPEC Nowoczesne technologie w ciepłownictwie? To się już dzieje!

Nowoczesne technologie w ciepłownictwie? To się już dzieje! Nowoczesne technologie w ciepłownictwie?  To się już dzieje!

Cyfryzacja i nowoczesne technologie coraz silniej wkraczają w różne dziedziny życia, w tym także w ciepłownictwo. Jednym z takich rozwiązań jest oferowany przez Grupę GPEC projekt „Inteligentny Węzeł”,...

Cyfryzacja i nowoczesne technologie coraz silniej wkraczają w różne dziedziny życia, w tym także w ciepłownictwo. Jednym z takich rozwiązań jest oferowany przez Grupę GPEC projekt „Inteligentny Węzeł”, który optymalizuje zużycie energii, zachowując komfort cieplny w budynkach.

Grupa GPEC Automatyzacja w ciepłownictwie

Automatyzacja w ciepłownictwie Automatyzacja w ciepłownictwie

W dobie wzrastających kosztów energii i rosnącej świadomości ekologicznej, cyfryzacja i automatyzacja stają się kluczowymi narzędziami optymalizacji zużycia ciepła w budynkach wielorodzinnych.

W dobie wzrastających kosztów energii i rosnącej świadomości ekologicznej, cyfryzacja i automatyzacja stają się kluczowymi narzędziami optymalizacji zużycia ciepła w budynkach wielorodzinnych.

DomBest Co oznacza odczyt zdalny?

Co oznacza odczyt zdalny? Co oznacza odczyt zdalny?

Zdalny odczyt zużycia mediów takich jak woda i ciepło to technologia pozwalająca na automatyczne zbieranie danych bez potrzeby fizycznej obecności inkasenta. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań...

Zdalny odczyt zużycia mediów takich jak woda i ciepło to technologia pozwalająca na automatyczne zbieranie danych bez potrzeby fizycznej obecności inkasenta. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań są odczyty radiowe, które oferują pewien poziom automatyzacji i wygody. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Coraz większą popularność zyskują liczniki ultradźwiękowe z pełnym systemem zdalnego odczytu danych, które oferują znacznie większą precyzję i wygodę, zarówno dla zarządców, jak i lokatorów.

santanderconsumer.pl Stałe czy zmienne – jak rodzaj oprocentowania wpływa na zaciągany kredyt gotówkowy?

Stałe czy zmienne – jak rodzaj oprocentowania wpływa na zaciągany kredyt gotówkowy? Stałe czy zmienne – jak rodzaj oprocentowania wpływa na zaciągany kredyt gotówkowy?

Rodzaj oprocentowania kredytu gotówkowego to jeden z kluczowych elementów, który wpływa na całkowity koszt zobowiązania oraz jego atrakcyjność dla kredytobiorcy. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne,...

Rodzaj oprocentowania kredytu gotówkowego to jeden z kluczowych elementów, który wpływa na całkowity koszt zobowiązania oraz jego atrakcyjność dla kredytobiorcy. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne, a każdy z tych typów ma swoje specyficzne cechy, które warto zrozumieć i porównać przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu gotówkowego.

LAKMA SAT Sp. z o.o Koniec z wykwitami, pleśnią i grzybami – POSTAW NA BIOTOX PRO!

Koniec z wykwitami, pleśnią i grzybami – POSTAW NA BIOTOX PRO! Koniec z wykwitami, pleśnią i grzybami –  POSTAW NA BIOTOX PRO!

BIOTOX PRO jest wysokiej skuteczności bezwonnym i gotowym do użycia środkiem do zabezpieczania chłonnych podłoży. Powłoka odporna jest na działanie czynników zewnętrznych, w tym wilgoci, chroni także przed...

BIOTOX PRO jest wysokiej skuteczności bezwonnym i gotowym do użycia środkiem do zabezpieczania chłonnych podłoży. Powłoka odporna jest na działanie czynników zewnętrznych, w tym wilgoci, chroni także przed porastaniem glonów, porostów, mchów, pleśni czy grzybów. Produkt wnika głęboko w podłoże, nie powoduje odbarwień oraz nie wpływa na przyczepność ewentualnych kolejnych powłok.

LAKMA SAT Sp. z o.o BIOTOX PRO - czym jest?

BIOTOX PRO - czym jest? BIOTOX PRO - czym jest?

BIOTOX PRO jest wysokiej skuteczności bezwonnym i gotowym do użycia środkiem do zabezpieczania chłonnych podłoży. Powłoka odporna jest na działanie czynników zewnętrznych, w tym wilgoci, chroni także przed...

BIOTOX PRO jest wysokiej skuteczności bezwonnym i gotowym do użycia środkiem do zabezpieczania chłonnych podłoży. Powłoka odporna jest na działanie czynników zewnętrznych, w tym wilgoci, chroni także przed porastaniem glonów, porostów, mchów, pleśni czy grzybów. Produkt wnika głęboko w podłoże, nie powoduje odbarwień oraz nie wpływa na przyczepność ewentualnych kolejnych powłok.

LAKMA SAT Sp. z o.o BIOTOX PRO - gdzie się stosuje?

BIOTOX PRO - gdzie się stosuje? BIOTOX PRO - gdzie się stosuje?

BIOTOX PRO przeznaczony jest do wstępnego gruntowania powierzchni, takich jak: kamień naturalny, tynki cienkowarstwowe, tynki cementowe i cementowo – wapienne, beton, cegła, ściany pokryte farbami, dachówki...

BIOTOX PRO przeznaczony jest do wstępnego gruntowania powierzchni, takich jak: kamień naturalny, tynki cienkowarstwowe, tynki cementowe i cementowo – wapienne, beton, cegła, ściany pokryte farbami, dachówki cementowe. Nadaje się do stosowania w pomieszczeniach sanitarnych i łazienkach. Jest niezastąpiony w miejscach narażonych na stałe działanie wilgoci (np. pralnie, piwnice).

LAKMA SAT Sp. z o.o BIOTOX PRO - od czego zacząć aplikowanie?

BIOTOX PRO - od czego zacząć aplikowanie? BIOTOX PRO - od czego zacząć aplikowanie?

Od przygotowania powierzchni. Podłoże musi być suche, czyste, pozbawione luźno związanych elementów, bez śladów korozji i wykwitów pochodzenia biologicznego.

Od przygotowania powierzchni. Podłoże musi być suche, czyste, pozbawione luźno związanych elementów, bez śladów korozji i wykwitów pochodzenia biologicznego.

Bank Gospodarstwa Krajowego Rozwiązania dla poszkodowanych przez powódź – budownictwo wielorodzinne

Rozwiązania dla poszkodowanych przez powódź – budownictwo wielorodzinne Rozwiązania dla poszkodowanych przez powódź – budownictwo wielorodzinne

Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa...

Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM). To środki na remont lub odbudowę wielorodzinnych budynków mieszkalnych. To elementy pakietu pomocy dla powodzian.

LAKMA SAT Sp. z o.o Lakier zabezpieczający ściany wewnątrz pomieszczeń PROTECT WALL

Lakier zabezpieczający ściany wewnątrz pomieszczeń PROTECT WALL Lakier zabezpieczający ściany wewnątrz pomieszczeń PROTECT WALL

PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki...

PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki czyszczące. LAKIER spełnia rygorystyczne europejskie normy dotyczące emisji Lotnych Związków Organicznych.

LAKMA SAT Sp. z o.o Lakier zabezpieczający ściany klatek schodowych PROTECT WALL

Lakier zabezpieczający ściany klatek schodowych PROTECT WALL Lakier zabezpieczający ściany klatek schodowych PROTECT WALL

PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej.

PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej.

LAKMA SAT Sp. z o.o Odporny na zmywanie i ścieranie lakier zabezpieczający ściany klatek schodowych PROTECT WALL

Odporny na zmywanie i ścieranie lakier zabezpieczający ściany klatek schodowych PROTECT WALL Odporny na zmywanie i ścieranie lakier zabezpieczający ściany klatek schodowych PROTECT WALL

PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej.

PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej.

LAKMA SAT Sp. z o.o PROTECT WALL - lakier zabezpieczający ściany klatek schodowych

PROTECT WALL - lakier zabezpieczający ściany klatek schodowych PROTECT WALL - lakier zabezpieczający ściany klatek schodowych

PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki...

PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki czyszczące. LAKIER spełnia rygorystyczne europejskie normy dotyczące emisji Lotnych Związków Organicznych.

Gratka.pl Krótki poradnik jak wygodnie znaleźć wymarzoną nieruchomość w Warszawie

Krótki poradnik jak wygodnie znaleźć wymarzoną nieruchomość w Warszawie Krótki poradnik jak wygodnie znaleźć wymarzoną nieruchomość w Warszawie

Inwestycja w nieruchomości w stolicy Polski to dobry pomysł na bezpieczne lokowanie wolnego kapitału. Kiedy wybierzesz mieszkanie lub dom w dogodnej lokalizacji i zadbasz o wysoki standard wykończenia...

Inwestycja w nieruchomości w stolicy Polski to dobry pomysł na bezpieczne lokowanie wolnego kapitału. Kiedy wybierzesz mieszkanie lub dom w dogodnej lokalizacji i zadbasz o wysoki standard wykończenia i wyposażenia, zyskasz realną szansę na pokaźny zwrot środków z takiej inwestycji. Alternatywnie możesz kupić dom lub mieszkanie w prywatnych celach mieszkaniowych. Niezależnie od przeznaczenia, musisz wiedzieć, jak wybrać i gdzie szukać wymarzonych nieruchomości w Warszawie. Przejrzyj poniższy poradnik,...

Redakcja Innowacyjne rozwiązania dla budynków i osiedli w roku 2025 [bezpłatny e-book]

Innowacyjne rozwiązania dla budynków i osiedli w roku 2025 [bezpłatny e-book] Innowacyjne rozwiązania dla budynków i osiedli w roku 2025 [bezpłatny e-book]

Innowacyjne rozwiązania dla budynków i osiedli to temat, który obejmuje wiele obszarów. Jednym z nich jest termomodernizacja. Dobrze przeprowadzona, pozwala na optymalizację kosztów w budynku. Na jakie...

Innowacyjne rozwiązania dla budynków i osiedli to temat, który obejmuje wiele obszarów. Jednym z nich jest termomodernizacja. Dobrze przeprowadzona, pozwala na optymalizację kosztów w budynku. Na jakie rozwiązania warto się zdecydować? Jak zyskać środki na renowację?

Redakcja news Czujnik dymu w każdym domu i mieszkaniu

Czujnik dymu w każdym domu i mieszkaniu Czujnik dymu w każdym domu i mieszkaniu

Tomasz Siemoniak, szef MSWiA, podpisał 21 listopada rozporządzenie, które wprowadza nowe zasady dotyczące stosowania czujek pożarowych. Ma to być mocny sygnał ze strony państwa, że każdy dom powinien być...

Tomasz Siemoniak, szef MSWiA, podpisał 21 listopada rozporządzenie, które wprowadza nowe zasady dotyczące stosowania czujek pożarowych. Ma to być mocny sygnał ze strony państwa, że każdy dom powinien być wyposażony w czujki dymu.

Eugenia Śleszyńska Bezpieczeństwo pożarowe i usunięcie zaleceń pokontrolnych

Bezpieczeństwo pożarowe i usunięcie zaleceń pokontrolnych Bezpieczeństwo pożarowe i usunięcie zaleceń pokontrolnych

Czy drzwi przeciwpożarowe podlegają przeglądom? Czy osoba prowadząca Ksiażkę obiektu budowlanego odpowiada za usunięcie zaleceń pokontrolnych? – pyta Czytelnik.

Czy drzwi przeciwpożarowe podlegają przeglądom? Czy osoba prowadząca Ksiażkę obiektu budowlanego odpowiada za usunięcie zaleceń pokontrolnych? – pyta Czytelnik.

Redakcja news Sezon grzewczy to okres największego zagrożenia pożarowego

Sezon grzewczy to okres największego zagrożenia pożarowego Sezon grzewczy to okres największego zagrożenia pożarowego

Z danych firm ubezpieczeniowych oraz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że pożary mieszkań i domów dwukrotnie częściej występują w sezonie jesienno-zimowym niż letnim.

Z danych firm ubezpieczeniowych oraz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że pożary mieszkań i domów dwukrotnie częściej występują w sezonie jesienno-zimowym niż letnim.

Eugenia Śleszyńska Przeglądy systemu ochrony przeciwpożarowej

Przeglądy systemu ochrony przeciwpożarowej Przeglądy systemu ochrony przeciwpożarowej

Celem dwóch najważniejszych ustaw, Prawa budowlanego oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej, jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania obiektów budowlanych, poprzez wymaganie stosowania norm na etapie...

Celem dwóch najważniejszych ustaw, Prawa budowlanego oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej, jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania obiektów budowlanych, poprzez wymaganie stosowania norm na etapie ich projektowania i budowy oraz na etapie użytkowania obiektu.

Wybrane dla Ciebie

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną! Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć? Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku? Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych? Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.