administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Redakcja Korzyści z termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych

Korzyści z termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych Korzyści z termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych

O termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych z Agnieszką Stawiarską, kierownikiem działu doradztwa technicznego ROCKWOOL CEE, rozmawia Natalia Klepacka, redaktor portalu administrator24.info.

O termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych z Agnieszką Stawiarską, kierownikiem działu doradztwa technicznego ROCKWOOL CEE, rozmawia Natalia Klepacka, redaktor portalu administrator24.info.

Jak można zyskać miejsce dzięki innowacji w przechowywaniu odpadów?

Jak można zyskać miejsce dzięki innowacji w przechowywaniu odpadów? Jak można zyskać miejsce dzięki innowacji w przechowywaniu odpadów?

Jakie korzyści mogą przynieść Twojej wspólnocie i spółdzielni profesjonalne usługi księgowe?

Jakie korzyści mogą przynieść Twojej wspólnocie i spółdzielni profesjonalne usługi księgowe? Jakie korzyści mogą przynieść Twojej wspólnocie i spółdzielni profesjonalne usługi księgowe?

Facility Management

Facility Management

Facility Management

W polskim środowisku zarządców nieruchomości w pierwszych latach popularyzacji Facility Management zauważalny był spór o definicję FM. Przedmiotem wielu odczytów i publikacji było ustalenie, czym różni się Facility Management od zarządzania nieruchomościami i w jakim celu obszary standardowo kojarzone z zarządzaniem nieruchomościami zaczęły należeć do Facility Management.

Zobacz także

dr Piotr Klatta Badania kompetencji – czego potrzebuje sektor nieruchomości?

Badania kompetencji – czego potrzebuje sektor nieruchomości? Badania kompetencji – czego potrzebuje sektor nieruchomości?

Sektor nieruchomości nie jest tożsamy z rynkiem nieruchomości. Rynek to wszelkie usługi i transakcje związane z władaniem nieruchomościami i transferowaniem praw do nich. Natomiast sektor stanowią osoby...

Sektor nieruchomości nie jest tożsamy z rynkiem nieruchomości. Rynek to wszelkie usługi i transakcje związane z władaniem nieruchomościami i transferowaniem praw do nich. Natomiast sektor stanowią osoby i podmioty działające w obszarze gospodarowania nieruchomościami oraz obsługi rynku nieruchomości.

Piotr Żołądkowski Czy może dotknąć cię wypalenie zawodowe?

Czy może dotknąć cię wypalenie zawodowe? Czy może dotknąć cię wypalenie zawodowe?

Wyniki Raportu „Bezpieczeństwo w miejscu pracy” z 2019 r. wskazują, że 24% respondentów skarży się na wypalenie zawodowe a znacząca większość badanych na takie dolegliwości, jak ogólne zmęczenie (58%)...

Wyniki Raportu „Bezpieczeństwo w miejscu pracy” z 2019 r. wskazują, że 24% respondentów skarży się na wypalenie zawodowe a znacząca większość badanych na takie dolegliwości, jak ogólne zmęczenie (58%) czy zaburzenia nastrojów (3%).

Piotr Żołądkowski Zarządzanie zadaniami w czasie

Zarządzanie zadaniami w czasie Zarządzanie zadaniami w czasie

W 2019 r. ukazał się raport z wyników badań pt. „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”, który wskazuje, iż ilość obowiązków, przepracowanie i obłożenie pracą w 47 proc. wpływa na naszą efektywność zawodową. Czynnik...

W 2019 r. ukazał się raport z wyników badań pt. „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”, który wskazuje, iż ilość obowiązków, przepracowanie i obłożenie pracą w 47 proc. wpływa na naszą efektywność zawodową. Czynnik ten wprost przekłada się na wysoki poziom stresu, a ten z kolei jest zasadniczym powodem, który wpływa na wypalenie zawodowe.

Facility Management jest nowoczesną, bardzo skuteczną metodyką zarządzania nieruchomościami komercyjnymi, sprawdzającą się zwłaszcza dla nieruchomości o wysokim nasyceniu nowoczesną technologią budynkową, gdzie ludzie, technologia i procesy wzajemnie na siebie oddziałują, a Facility Manager świadomy tych procesów wpływa na nie, realizując cele biznesowe właściciela nieruchomości i jej użytkowników, zapewnia optymalne środowisko budynkowe.

Aktualnie można zaobserwować nowy trend, polegający na ekspansji Facility Management (FM) poza obszar nieruchomości. Czytelność procedur oraz silny związek z technologią wywołał zainteresowanie przemysłu metodyką FM i już odnotowano fakty przejmowania procesów produkcyjnych przez firmy standardowo oferujące kompleksowe usługi kategorii FM.

Termin Facility Management (FM) kojarzony z zarządzaniem nieruchomościami pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, w Polsce ideę FM promowało stowarzyszenie IFMA Polska (Internationale Facility Management Association) oraz specjalistyczne czasopismo Facility Manager (FM).

Przed zdefiniowaniem, czym jest FM warto przybliżyć środowisko biznesowe, w którym funkcjonuje Facility Manager. Przybliżenie tego środowiska pozwoli łatwiej zrozumieć, czym jest FM, jakich obszarów dotyczy bezpośrednio, a z jakimi współpracuje, realizując cele biznesowe.

Definicje FM

Dla biurowych nieruchomości komercyjnych można wyróżnić 4 główne obszary stanowiące otoczenie biznesowe zarządcy nieruchomości:

Obszar 1 - Asset Management (AM)

Obszar będący z zasady poza zakresem kompetencyjnym zarządcy nieruchomości dotyczy biznesowego, inwestycyjnego podejścia do nieruchomości, jest obszarem działalności biznesowej właściciela nieruchomości, którym może być:

  • inwestor,
  • spekulant,
  • gracz.

Tym obszarem rządzą prawa rynkowej gry finansowej, gdzie nieruchomość obok takich aktywów, jak akcje, obligacje czy inne papiery wartościowe stanowi zawartość portfela inwestycyjnego. Właściciel określa cele biznesowe nieruchomości, a zarządca realizuje je w sposób najbardziej optymalny, funkcjonując aktywnie na pozostałych 3 poniżej wymienionych obszarach.

Obszar 2 - Property Management (PM)

Przyjmuje się jako szeroko rozumiane zarządzanie nieruchomością, obejmujące wszystkie czynności i procedury, zarówno finansowe, jak i techniczne, podejmowane w związku z realizacją celów biznesowych właściciela nieruchomości.

Obszar 3 - Facility Management (FM)

ma kilka definicji, z których istotę FM najbardziej oddają przedstawione poniżej:

a) zarządzanie udogodnieniami (tłumaczenie bezpośrednie);

b) działalność łącząca różne dyscypliny dla zapewnienia funkcjonalności środowiska budynkowego poprzez integrację ludzi, miejsca, procesów i technologii;

c) praktyczna koordynacja fizycznych miejsc pracy z ludźmi oraz funkcjonowania organizacji. Integruje zasady administrowania biznesem, architekturą i utrzymaniem obiektów technicznych1;

d) w zakresie nieruchomości jest zorientowanym na klienta całościowym świadczeniem - którego przedmiotem są kompleksowe zasady podejmowania decyzji dla optymalnego planowania, użytkowania i przystosowania budynków, ich urządzeń, obiektów i świadczeń - wzmacnianym przez systemy informacyjne, wspomagające kierowanie przedsiębiorstwem zarówno na poziomie strategicznym, jak i w odniesieniu do każdego stanowiska pracy biorącego udział w procesie podstawowym1.

Podstawowe domeny Facility Management1:

Na rynku polskim firmy oferujące usługi Facility Management oraz wewnętrzne struktury firm, dedykowane tej sferze działalności przedsiębiorstwa, realizują zadania w obszarach:

1. obsługa techniczna,

2. utrzymanie czystości,

3. ochrona i konwojowanie,

4. kompleksowa ochrona ppoż.,

5. recepcja,

6. pielęgnacja zieleni i kwiatów wewnątrz budynku,

7. archiwizacja,

8. catering,

9. kolportaż prasy,

10. administrowanie systemami IT i elektronicznymi systemami bezpieczeństwa,

11. inne usługi, według indywidualnych potrzeb.

1. Utrzymanie obiektów i urządzeń (aspekt operacyjny) ~ maintenance

konserwacja urządzeń, konserwacja elementów wykończeniowych, naprawy i remonty planowe, naprawy i remonty bieżące, pielęgnacja otoczenia, utrzymanie porządku i czystości, zachowanie walorów krajobrazowych
2. Usługi administracyjne troska o wizerunek (image) firmy, usługi pocztowe, usługi kurierskie, zarządzanie dokumentacją, ubezpieczenie ludzi i mienia, usługi telekomunikacyjne, usługi poligraficzne
3. Zarządzanie powierzchnią inwentaryzacja, polityka wykorzystania powierzchni, organizacja (rozkład) powierzchni, prognozowanie zapotrzebowania na powierzchnie, zakupy akcesoriów architektury wnętrz, projektowanie architektoniczne wnętrz, kontrola realokacji wyposażenia, dokonywanie zmian projektu architektoniczno-budowlanego, zarządzanie odpadami i ich utylizacja, składowanie materiałów niebezpiecznych dla życia i zdrowia
4. Usługi architektoniczno-budowlane i inżynieryjne kontrola zgodności z przepisami prawnymi, zarządzanie budynkiem, zarządzanie systemami technologicznymi budynku, projektowanie architektoniczno-budowlane
5. Gospodarowanie nieruchomościami (Real Estate) zarządzanie najmem, rozwiązywanie problemów lokalizacji, inwestycje w nieruchomości/likwidacja nieruchomości, kupno obiektów budowlanych, rzeczoznawstwo majątkowe, regulacja stosunków podnajmu
6. Planowanie udogodnień (Faciltties) planowanie bieżące (operacyjne), planowanie antykryzysowe, planowanie strategiczne, planowanie zużycia energii
7. Zarządzanie finansowe budżetowanie (operacyjne), planowanie nakładów kapitałowych, finansowanie działalności
8. Zdrowie i bezpieczeństwo ergonomia, zarządzanie energią, dbałość o jakość powietrza, programowanie utylizacji odpadów, kontrola emisji zanieczyszczeń

Obszar 4 - Maintenace Management (MM)

Obszar ten jest obszarem czynności operacyjnych i obejmuje wszystkie działania techniczne, finansowe i organizacyjne, mające na celu zachowanie w sprawności technicznej infrastruktury budynku wraz ze wszystkimi jego instalacjami i systemami, zgodnie z obowiązującymi przepisami, instrukcjami, w tym instrukcją bezpieczeństwa pożarowego i dokumentacją techniczną nieruchomości.

Obejmuje on w szczególności organizację i monitorowanie czynności wykonywanych przez służby własne zarządcy i firmy zewnętrzne, a zwłaszcza:

  • podejmowanie działań naprawczych,  
  • realizację planowych działań prewencyjnych (przeglądy planowe),  
  • wykonywanie modernizacji instalacji i systemów,  
  • aktualizacja dokumentacji technicznej.

Obszar 2 i obszar 3 wzajemnie uzupełniają się i - pomimo różnic w definiowaniu tych obszarów - posiadają czytelną część wspólną. Jest to ta sfera wiedzy i doświadczenia, bez której trudno wyobrazić sobie profesjonalnego zarządcę nieruchomości czy Facility Managera.

Poniższa grafika prezentuje otoczenie biznesowe zarządcy nieruchomości oraz lokalizacje obszaru FM.

Obszary funkcjonowania zarządcy nieruchomości

 

Powyższa grafika w sposób obrazowy pokazuje strefę wspólną Property Management i Facility Management (obszar biały) oraz strefę Facility Management, wychodzącą poza zarządzanie nieruchomościami - jest to strefa Facility Management, obsługująca obszary przemysłowe, czyli wychodząca poza przedmiot działalności zarządcy nieruchomości.

Obszary FM oraz PM umiejscowione zostały na tym samym poziomie, gdyż są to obszary wzajemnie uzupełniające się i przenikające, gdyż brak w nich ostrej granicy.

Obszar Maintenace Management (MM) ulokowany został na najniższym poziomie, gdyż stanowi on przedmiot działania zarządcy nieruchomości, jak i Facility Managera, z tą różnicą, że obszar MM w nieruchomościach o wysokim nasyceniu infrastrukturą budynkową, w tym zaawansowaną automatyką i systemami zintegrowanymi na platformie BMS (centralny system zarządzania infrastrukturą), wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej na poziomie ogólnym i wspierany jest systemami informatycznymi.

Facility manager, czyli spec od złożonych procedur

FM jest metodyką nowoczesną, bardzo skuteczną, ale stawia przed Facility Managerem wysokie wymogi kompetencyjne. W praktycznej działalności zawodowej od Facility Managera oczekuje się aktywnego uczestniczenia w życiu budynku od etapu projektu koncepcyjnego poprzez uczestniczenie w budowie (zwłaszcza etapy końcowe), odbiorach, rozruchach, regulacji kluczowych instalacji i systemów budynkowych.

Wiedza z zakresu FM, wykorzystywana zwłaszcza na etapie projektowania, może przyczynić się do zwiększenia funkcjonalności budynku, ułatwienia we wdrożeniu Maintenace (red. - ang. utrzymanie) budynku, uproszczeniu i obniżeniu kosztów obsługi technicznej, zoptymalizowaniu logistyki wewnętrznej i zewnętrznej budynku oraz zoptymalizowaniu kosztów utrzymania nieruchomości.

Metodyka FM w szczególności dedykowana jest nowoczesnym, tak zwanym inteligentnym budynkom, dlatego niezbędne są podstawy znajomości technologii zwłaszcza w zakresie automatyki, zintegrowanych systemów z energetyką i systemami bezpieczeństwa.

Efektywne zarządzanie budynkiem i tymi systemami bez znajomości zasad funkcjonowania i bez biegłego posługiwania się dedykowanymi systemami informatycznymi staje się niemożliwe.

Czasy konserwatorów „złotych rączek" minęły bezpowrotnie, a w ich miejsce pojawili się specjaliści o najwyższych kwalifikacjach, którzy w ramach swoich podstawowych czynności realizują złożone procedury, mające kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa budynku i jego użytkowników.

Bez wsparcia dedykowanym systemem informatycznym nie ma możliwości skutecznego kontrolowania realizowanych procedur zarówno w zakresie interwencji awaryjnych, jak i czynności prewencyjnych realizowanych w ramach obszaru Maintenace Management.

Jak ważny jest to obszar i w jak olbrzymim stopniu wpływa na wizerunek nieruchomości i jego zarządcy będzie tematem odrębnego opracowania.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


 

1 według: Facility Management S. Śliwiński

Komentarze

Powiązane

Katarzyna Czajkowska Ochrona danych osobowych - wolno czy nie wolno udostępniać danych?

Ochrona danych osobowych - wolno czy nie wolno udostępniać danych?

Co członkowie wspólnoty mieszkaniowej mają prawo wiedzieć o innych? Warto wiedzieć jakie dane wolno udostępniać, bowiem przepisy nie pozwalają jednak na wszystko.

Co członkowie wspólnoty mieszkaniowej mają prawo wiedzieć o innych? Warto wiedzieć jakie dane wolno udostępniać, bowiem przepisy nie pozwalają jednak na wszystko.

dr Bartłomiej Śliwiński 11 głównych kompetencji facility managera według IFMA

11 głównych kompetencji facility managera według IFMA 11 głównych kompetencji facility managera według IFMA

Facility manager powinien posiadać zespół określonych kompetencji, które są niezbędne do kompleksowego zarządzania obiektami zgodnie z współczesnymi trendami zarządzania złożonymi strukturami, uwzględniającymi...

Facility manager powinien posiadać zespół określonych kompetencji, które są niezbędne do kompleksowego zarządzania obiektami zgodnie z współczesnymi trendami zarządzania złożonymi strukturami, uwzględniającymi potrzeby użytkowników nieruchomości jak i klientów zewnętrznych.

Katarzyna Czajkowska Środowisko pracy zarządcy. Cechy i umiejętności zarządcy nieruchomości

Środowisko pracy zarządcy. Cechy i umiejętności zarządcy nieruchomości Środowisko pracy zarządcy. Cechy i umiejętności zarządcy nieruchomości

Przez wiele lat ciążył nad nami mit dozorcy, ale dziś zarządca to wysokiej klasy manager, bez którego wiedzy, asertywności i organizacji pracy, trudno wyobrazić sobie zarządzanie nieruchomościami, w szczególności...

Przez wiele lat ciążył nad nami mit dozorcy, ale dziś zarządca to wysokiej klasy manager, bez którego wiedzy, asertywności i organizacji pracy, trudno wyobrazić sobie zarządzanie nieruchomościami, w szczególności komercyjnymi.

Katarzyna Czajkowska Facility manager - człowiek orkiestra

Facility manager - człowiek orkiestra Facility manager - człowiek orkiestra

Gospodarowanie nieruchomościami polega na zarządzaniu obiektami, znajdującymi się w nim urządzeniami i udogodnieniami. Korzystaniu z obiektu tak, aby użytkownicy mogli wypełniać swoje założone działania...

Gospodarowanie nieruchomościami polega na zarządzaniu obiektami, znajdującymi się w nim urządzeniami i udogodnieniami. Korzystaniu z obiektu tak, aby użytkownicy mogli wypełniać swoje założone działania lub obowiązki.

Redakcja news Weź udział w kursie dla Facility Managerów

Weź udział w kursie dla Facility Managerów Weź udział w kursie dla Facility Managerów

Masz doświadczenie na rynku nieruchomości i chciałbyś się przebranżowić? Pracujesz jako Facility Manager i nadal jesteś zainteresowany podnoszeniem swoich kwalifikacji? Branża jest Ci kompletnie obca,...

Masz doświadczenie na rynku nieruchomości i chciałbyś się przebranżowić? Pracujesz jako Facility Manager i nadal jesteś zainteresowany podnoszeniem swoich kwalifikacji? Branża jest Ci kompletnie obca, ale w przyszłości chciałbyś zostać Facility Managerem? Ten kurs jest właśnie dla Ciebie.

Paweł Puch Zawarcie i rozwiązanie umowy o zarządzanie

Zawarcie i rozwiązanie umowy o zarządzanie Zawarcie i rozwiązanie umowy o zarządzanie

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej z reguły składa się z osób nie będących zarządcami więc zachodzi potrzeba wynajęcia do zarządzania fachowca. Wspólnota mieszkaniowa ma prawo zlecić danej osobie czynności...

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej z reguły składa się z osób nie będących zarządcami więc zachodzi potrzeba wynajęcia do zarządzania fachowca. Wspólnota mieszkaniowa ma prawo zlecić danej osobie czynności związane z zarządzaniem na podstawie umowy i nie ma to nic wspólnego z powierzeniem zarządu.

Eugenia Śleszyńska Obowiązki firmy usługowej, zarządcy nieruchomości, po ustaniu zlecenia

Obowiązki firmy usługowej, zarządcy nieruchomości, po ustaniu zlecenia Obowiązki firmy usługowej, zarządcy nieruchomości, po ustaniu zlecenia

Firma usługowa, zarządca nieruchomości, działa jak każda inna jednostka gospodarcza w obszarze rynku, a więc procesów i zdarzeń występujących w związku z prowadzoną działalnością.

Firma usługowa, zarządca nieruchomości, działa jak każda inna jednostka gospodarcza w obszarze rynku, a więc procesów i zdarzeń występujących w związku z prowadzoną działalnością.

Jacek Frydryszak Spółdzielnia mieszkaniowa jako zarządca nieruchomości

Spółdzielnia mieszkaniowa jako zarządca nieruchomości Spółdzielnia mieszkaniowa jako zarządca nieruchomości

Dopóki spółdzielnia zarządza zasobami w trybie art. 27 USM to obowiązują ją oraz właścicieli lokali przepisy art. 4 ust. 4 tej ustawy. W momencie, w którym w danej nieruchomości zaczną obowiązywać przepisy...

Dopóki spółdzielnia zarządza zasobami w trybie art. 27 USM to obowiązują ją oraz właścicieli lokali przepisy art. 4 ust. 4 tej ustawy. W momencie, w którym w danej nieruchomości zaczną obowiązywać przepisy UWL – a nie w momencie, w którym powstanie wspólnota mieszkaniowa – spółdzielni pozostaje droga cywilna. To fundamentalna różnica w terminie powstania obowiązku zawarcia umów z właścicielami lokali, a przepis ten jest legislacyjną „niedoróbką”.

Damian Żabicki Oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami

Oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami Oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami

Funkcjonalność oprogramowania wspomagającego zarządzanie nieruchomościami pozwala przede wszystkim na ewidencję infrastruktury. Zarządza się przy tym okresowymi przeglądami budynków i instalacji. Obsługiwane...

Funkcjonalność oprogramowania wspomagającego zarządzanie nieruchomościami pozwala przede wszystkim na ewidencję infrastruktury. Zarządza się przy tym okresowymi przeglądami budynków i instalacji. Obsługiwane są usterki oraz zlecenia napraw. Ważny jest przy tym dostęp do pełnej dokumentacji technicznej. Praca może odbywać się na planach architektonicznych. W sposób samoczynny generowane są raporty. Funkcjonalność systemu pozwala zarządzać użytkownikami oraz automatycznie generować raporty. Kluczową...

Eugenia Śleszyńska #GorącaLinia – bezpieczeństwo użytkowania i właściwa eksploatacja nieruchomości podczas pandemii

#GorącaLinia – bezpieczeństwo użytkowania i właściwa eksploatacja nieruchomości podczas pandemii #GorącaLinia – bezpieczeństwo użytkowania i właściwa eksploatacja nieruchomości podczas pandemii

Czytelniczka pisze: W związku z panującą pandemią mam pytanie, czy art. 184b pkt 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowiący, iż „zarządzanie nieruchomością polega na podejmowaniu decyzji i dokonywaniu...

Czytelniczka pisze: W związku z panującą pandemią mam pytanie, czy art. 184b pkt 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowiący, iż „zarządzanie nieruchomością polega na podejmowaniu decyzji i dokonywaniu czynności mających na celu zapewnienie racjonalnej gospodarki nieruchomością, a w szczególności: bezpieczeństwa użytkowania i właściwej eksploatacji nieruchomości" daje właścicielom lokali prawo do żądania od zarządcy (zarządów) należytego, bez zbędnej zwłoki, zabezpieczenia mieszkańców budynków...

Eugenia Śleszyńska Zarządzanie nieruchomością i zarządca nieruchomości po zmianie UGN

Zarządzanie nieruchomością i zarządca nieruchomości po zmianie UGN Zarządzanie nieruchomością i zarządca nieruchomości po zmianie UGN

Ustawą z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie z dniem 1 września 2017 r., wprowadzono istotne zmiany dotyczące określenia...

Ustawą z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie z dniem 1 września 2017 r., wprowadzono istotne zmiany dotyczące określenia pozycji zarządcy nieruchomości jako przedsiębiorcy oraz zdefiniowania umowy o zarządzaniu nieruchomością.

Redakcja Administratora Co zrobić, aby praca zarządcy nieruchomości była doceniana?

Co zrobić, aby praca zarządcy nieruchomości była doceniana?

Jak sprawić, aby lokatorzy, których nieruchomością się opiekujemy byli zadowoleni z wykonywanej przez nas pracy? Jak przekonać ich do tego, że nasza praca daje wymierne korzyści? Jak wreszcie zaktywizować...

Jak sprawić, aby lokatorzy, których nieruchomością się opiekujemy byli zadowoleni z wykonywanej przez nas pracy? Jak przekonać ich do tego, że nasza praca daje wymierne korzyści? Jak wreszcie zaktywizować ich do wspólnego dbania o nieruchomość? Z pewnością wielu zarządców nieruchomości (nie tylko tych początkujących) zadaje sobie podobne pytania.

Redakcja Koszty utrzymania i zarządu nieruchomością wspólną

Koszty utrzymania i zarządu nieruchomością wspólną

Stosownie do art. 14 ustawy z 1994 r. o własności lokali właściciele lokali ponoszą koszty utrzymania i zarządu nieruchomością wspólną.

Stosownie do art. 14 ustawy z 1994 r. o własności lokali właściciele lokali ponoszą koszty utrzymania i zarządu nieruchomością wspólną.

mgr inż. Ryszard Niedźwiecki Wzór porządku obrad i sposoby prowadzenia zebrania wspólnoty mieszkaniowej

Wzór porządku obrad i sposoby prowadzenia zebrania wspólnoty mieszkaniowej

Minęło właśnie 20 lat od wejścia w życie ustawy o własności lokali (UWL). Pomimo licznych nowelizacji (t.j. DzU z 26 września 2000 r. nr 80, poz. 903) oraz zmian art. 3a i art. 5 z 2004 r., nadal – niestety...

Minęło właśnie 20 lat od wejścia w życie ustawy o własności lokali (UWL). Pomimo licznych nowelizacji (t.j. DzU z 26 września 2000 r. nr 80, poz. 903) oraz zmian art. 3a i art. 5 z 2004 r., nadal – niestety – brak jasnych definicji podstawowych pojęć. Brak ponadto tzw. delegacji ustawowych, czyli wskazania organów upoważnionych do interpretacji ustawy i do wydawania rozporządzeń szczegółowych.

Paweł Nowak Co powinna zawierać umowa o zarządzanie nieruchomością?

Co powinna zawierać umowa o zarządzanie nieruchomością? Co powinna zawierać umowa o zarządzanie nieruchomością?

Zarządzenie nieruchomością to czynność opisana w Ustawie o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 roku (DzU z 2004 r. Nr 261, poz. 2603, z późn. zm.). – Zgodnie z jej zapisami, zarządcą nieruchomości...

Zarządzenie nieruchomością to czynność opisana w Ustawie o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 roku (DzU z 2004 r. Nr 261, poz. 2603, z późn. zm.). – Zgodnie z jej zapisami, zarządcą nieruchomości może być osoba fizyczna, która legitymuje się posiadaniem licencji zawodowej zarządcy nieruchomości nadanej przez stosowne organy państwowe. Aktualną listę zarządców z licencją możemy znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej – objaśnia...

Redakcja Rynek biurowy na głównych rynkach regionalnych

Rynek biurowy na głównych rynkach regionalnych Rynek biurowy na głównych rynkach regionalnych

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała dane dotyczące rynku powierzchni biurowych na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź,...

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała dane dotyczące rynku powierzchni biurowych na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, Szczecin) za drugi kwartał 2024 roku.

Redakcja news Na rynku nieruchomości komercyjnych stabilnie, ale...

Na rynku nieruchomości komercyjnych stabilnie, ale... Na rynku nieruchomości komercyjnych stabilnie, ale...

NBP w raporcie poświęconym sytuacji na rynku mieszkaniowym podaje, że I kwartał 2024 r. na rynku nieruchomości biurowych i handlowo-usługowych był słabszy niż przed pandemią.

NBP w raporcie poświęconym sytuacji na rynku mieszkaniowym podaje, że I kwartał 2024 r. na rynku nieruchomości biurowych i handlowo-usługowych był słabszy niż przed pandemią.

Redakcja news REIT-y mogą nie objąć nieruchomości mieszkalnych

REIT-y mogą nie objąć nieruchomości mieszkalnych REIT-y mogą nie objąć nieruchomości mieszkalnych

Prace nad ustawą w sprawie REIT-ów wciąż trwają. Wiadomo, że zakres podmiotowy REIT-ów obejmie nieruchomości komercyjne. Kwestia tego, czy dotyczyć będzie również nieruchomości mieszkalnych stoi pod znakiem...

Prace nad ustawą w sprawie REIT-ów wciąż trwają. Wiadomo, że zakres podmiotowy REIT-ów obejmie nieruchomości komercyjne. Kwestia tego, czy dotyczyć będzie również nieruchomości mieszkalnych stoi pod znakiem zapytania.

Redakcja Nieruchomości komercyjnych w Polsce poszukują nowi gracze

Nieruchomości komercyjnych w Polsce poszukują nowi gracze Nieruchomości komercyjnych w Polsce poszukują nowi gracze

Pierwsze półrocze tego roku zapisało się rekordowym wynikiem w historii polskiego rynku inwestycyjnego w segmencie magazynowym. Dla sektora biurowego było to natomiast drugie najlepsze co do wartości transakcji...

Pierwsze półrocze tego roku zapisało się rekordowym wynikiem w historii polskiego rynku inwestycyjnego w segmencie magazynowym. Dla sektora biurowego było to natomiast drugie najlepsze co do wartości transakcji sześć miesięcy w historii. Pomimo zawirowań spowodowanych przez COVID-19, całkowita wartość wolumenu transakcyjnego w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce w pierwszej połowie bieżącego roku była nawet wyższa od świetnego rezultatu uzyskanego w tym samym czasie w 2019 roku.

Redakcja Wpływ koronawirusa na rynek nieruchomości w Polsce

Wpływ koronawirusa na rynek nieruchomości w Polsce Wpływ koronawirusa na rynek nieruchomości w Polsce

Jest za wcześnie, aby formułować definitywne wnioski w sprawie wpływu koronawirusa na rynek nieruchomości. Z pewnością rynek nieruchomości komercyjnych na tego typu okoliczności nie reaguje tak szybko...

Jest za wcześnie, aby formułować definitywne wnioski w sprawie wpływu koronawirusa na rynek nieruchomości. Z pewnością rynek nieruchomości komercyjnych na tego typu okoliczności nie reaguje tak szybko jak giełda. Jeśli wirus będzie miał trwały i znaczący wpływ na gospodarkę ogółem, odbije się to również na rynku nieruchomości, ale na przewidywanie konkretnych jego skutków jest jeszcze za wcześnie.

Redakcja Podatek od nieruchomości niezgodny z prawem unijnym

Podatek od nieruchomości niezgodny z prawem unijnym Podatek od nieruchomości niezgodny z prawem unijnym

Ministerstwo Finansów chce opodatkować centra handlowe i biurowce. Jest to jednak niezgodne z europejskimi przepisami. Grozi nam interwencja Komisji Europejskiej.

Ministerstwo Finansów chce opodatkować centra handlowe i biurowce. Jest to jednak niezgodne z europejskimi przepisami. Grozi nam interwencja Komisji Europejskiej.

Maciej Kamiński Rozliczenia z najemcami i windykacja należności w praktyce FM

Rozliczenia z najemcami i windykacja należności w praktyce FM

Struktura czynszu oraz rozliczenie opłat pozaczynszowych zależy przede wszystkim od postanowień umowy najmu, rodzaju zarządzanej nieruchomości, jej stanu technicznego i wyposażenia, a także charakteru...

Struktura czynszu oraz rozliczenie opłat pozaczynszowych zależy przede wszystkim od postanowień umowy najmu, rodzaju zarządzanej nieruchomości, jej stanu technicznego i wyposażenia, a także charakteru działalności świadczonej przez najemców.

mgr inż. Michał Lutostański Remonty dachów budynków biurowych

Remonty dachów budynków biurowych Remonty dachów budynków biurowych

Konserwacja dachu – np. usuwanie drobnych przecieków – nie wymaga żadnych formalności, ale jego remont podlega już kontroli urzędów.

Konserwacja dachu – np. usuwanie drobnych przecieków – nie wymaga żadnych formalności, ale jego remont podlega już kontroli urzędów.

Marek Mejssner Ergonomiczny open space

Ergonomiczny open space Ergonomiczny open space

Obecnie powszechnie promowaną przestrzenią pracy jest open space. Właściwa z punktu widzenia ergonomii aranżacja tego typu przestrzeni i stanowisk pracy może nie tylko zwiększyć wydajność czy zmniejszyć...

Obecnie powszechnie promowaną przestrzenią pracy jest open space. Właściwa z punktu widzenia ergonomii aranżacja tego typu przestrzeni i stanowisk pracy może nie tylko zwiększyć wydajność czy zmniejszyć koszty wynajmu, ale także uchronić przed sezonowymi epidemiami, złą atmosferą czy dużą fluktuacją kadr w pracy.

Wybrane dla Ciebie

Uchwały online - tak teraz to możliwe

Uchwały online - tak teraz to możliwe Uchwały online - tak teraz to możliwe

Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla »

Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla » Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla »

Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! »

Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! » Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! »

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości » Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Podnoszenie wartości budynku dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wind »

Podnoszenie wartości budynku dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wind » Podnoszenie wartości budynku dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wind »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? » Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania»

Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania» Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania»

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredyt na finansowanie inwestycji OZE »

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredyt na finansowanie inwestycji OZE » Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredyt na finansowanie inwestycji OZE »

Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla »

Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla » Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.