administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Wzór porządku obrad i sposoby prowadzenia zebrania wspólnoty mieszkaniowej

Minęło właśnie 20 lat od wejścia w życie ustawy o własności lokali (UWL). Pomimo licznych nowelizacji (t.j. DzU z 26 września 2000 r. nr 80, poz. 903) oraz zmian art. 3a i art. 5 z 2004 r., nadal – niestety – brak jasnych definicji podstawowych pojęć.

Brak ponadto tzw. delegacji ustawowych, czyli wskazania organów upoważnionych do interpretacji ustawy i do wydawania rozporządzeń szczegółowych.

Zobacz także

nieruchomosci-adwokat.pl Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną?

Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną? Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną?

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały...

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Sika Poland Sp. z o.o. System do renowacji balkonów PCI

System do renowacji balkonów PCI System do renowacji balkonów PCI

W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek...

W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek jest użytkowany – stanowi ważny element mieszkania w budownictwie wielorodzinnym.

Paweł Puch Miejsce postojowe we wspólnocie

Miejsce postojowe we wspólnocie Miejsce postojowe we wspólnocie

Jedynym kryterium określenia obowiązków finansowych, jakie spoczywają na właścicielach lokali w zakresie partycypacji w utrzymaniu nieruchomości wspólnej, jest ich udział w tej nieruchomości. Gdy chodzi...

Jedynym kryterium określenia obowiązków finansowych, jakie spoczywają na właścicielach lokali w zakresie partycypacji w utrzymaniu nieruchomości wspólnej, jest ich udział w tej nieruchomości. Gdy chodzi o miejsca postojowe decydujący jest ich status.

Przy tak ogólnikowej ustawie, zawierającej ponadto luki i błędy, wspólnoty mieszkaniowe zyskują znaczną swobodę działania: mogą same dla siebie tworzyć przepisy szczegółowe. Mogą też po swojemu interpretować ustawę. Jednak, żeby korzystać z tej swobody, trzeba dobrze znać prawo.

Należy podkreślić, że w obecnym stanie prawnym tylko interpretacja ustawy przez Sąd Najwyższy jest zobowiązująca dla wszystkich właścicieli lokali. W znacznej większości bardzo mało wiedzą oni o przysługujących im prawach.

Podstawowym obowiązkiem zarządu wspólnoty mieszkaniowej jest przygotowanie i zwołanie zebrania ogółu właścicieli, nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku. Obowiązek ten wynika z zapisu w art. 30 UWL.  Na tym zebraniu zarząd musi złożyć sprawozdanie (finansowe i opisowe) ze swojej działalności.

Zobowiązany jest też do opracowania rocznego planu gospodarowania nieruchomością wspólną i opłat na pokrycie kosztów zarządu. Musi również przygotować treść uchwały o przyjęciu sprawozdania i w kwestii udzielenia zarządowi absolutorium oraz uchwały o przyjęciu planu gospodarczego.

W celu uniknięcia opodatkowania środków finansowych zgromadzonych na koncie należy również przygotować treść uchwały o przeniesieniu zaliczek na następny okres rozliczeniowy. O zebraniu zarząd ma obowiązek, zgodnie z art. 32 UWL, zawiadomić każdego właściciela lokalu na piśmie przynajmniej na tydzień przed terminem zebrania.

Obowiązek zwołania corocznego zebrania wspólnoty mieszkaniowej, z powyżej podanym porządkiem obrad, ma również zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1 UWL.

A jak można postąpić , gdy zarząd wspólnoty nie został jeszcze wybrany lub istniejący zarząd czy zarządca nie chce zwołać zebrania?

Nie ma wybranego zarządu wspólnoty mieszkaniowej

Zarządu wspólnoty nie ma, gdy właściciel budynku (deweloper, gmina itd.) sprzedaje dopiero pierwsze mieszkania. W celu wybrania pierwszego zarządu tworzy się tzw. grupę inicjatywną, która zajmie się przygotowaniem zebrania (korzystając z zapisu w art. 30 ust. 1a UWL). Takie zebranie może przygotować również deweloper lub właściciel budynku.

Z praktyki wynika, że zwołanie przez niego zebrania na ogół nie leży w jego interesie. Należy zwołać je w miarę szybko, dopóki deweloper/ właściciel budynku ma większość udziałów w nieruchomości wspólnej.

Jest to wskazane, ponieważ można wówczas głosować nad uchwałami w sposób przewidziany w art. 23, ust. 2a UWL, czyli według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos. Takie głosowanie może się odbyć na żądanie (wniosek) właścicieli lokali, którzy mają łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej.

Ze zwołaniem zebrania, którego najważniejszym celem będzie zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną (art. 18, ust. 2a UWL) nie trzeba czekać, aż upłyną dwa lata (obowiązek wyboru zarządu w tym czasie wynika z art. 26, ust. 2 UWL lub zapisu w aktach notarialnych sprzedaży mieszkań).

Grupa inicjatywna powinna przygotować treść uchwały o sposobie zmiany zarządu nieruchomością wspólną, ustalonego w akcie notarialnym sprzedaży mieszkań (art. 18, ust. 1 UWL), na sposób zarządu nieruchomością wspólną zgodnie z obowiązującymi zasadami określonymi w ustawie o własności lokali.

Przy głosowaniu nad tą uchwałą musi być obecny notariusz, który sporządzi protokół będący podstawą wpisu do księgi wieczystej (uchwała podjęta bez obecności notariusza jest nieważna i podlega skutecznemu zaskarżeniu do sądu okręgowego).

Kolejnym punktem porządku obrad powinien być wybór członków zarządu (jak wynika z praktyki – najlepiej trzech). Mogą nimi zostać osoby fizyczne, nie tylko będące właścicielami lokali (art. 20, ust. 1 UWL). Do uchwały o wyborze zarządu należy dołączyć tyle list głosujących, ilu zgłoszono kandydatów do zarządu.

Grupa inicjatywna, po zapewnieniu obecności notariusza na zebraniu wspólnoty, powiadamia o nim na piśmie wszystkich właścicieli lokali i deweloper/właściciela budynku, wraz z zawiadomieniem wysyłając porządek obrad i treść uchwały o zmianie sposobu zarządu nieruchomością wspólną.

Porządek obrad takiego zebrania będzie krótki i przyjmie następującą postać:

  • otwarcie zebrania oraz wybór przewodniczącego zebrania, protokolanta i komisji skrutacyjnej,
  • podjęcie uchwały o przyjęciu zmiany sposobu zarządu nieruchomością wspólną w obecności notariusza,
  • podjęcie uchwały o wyborze członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej,
  • wolne wnioski.

Zarząd/zarządca nie chce zwołać zebrania (corocznego lub na wniosek właścicieli – art. 31, pkt b)

Grupa inicjatywna złożona z właścicieli lokali – stosownie do zapisów w art. 30, ust. 1a oraz art. 27 UWL – przygotowuje zebranie wspólnoty mieszkaniowej w sposób podany wyżej. Obecność notariusza nie jest potrzebna, jeżeli przedmiotem obrad nie będzie podejmowanie uchwał w sprawach wcześniej przez niego zaprotokółowanych.

Uchwały podjęte na zebraniu zwołanym nie przez zarząd/zarządcę, a także podjęte w wyniku indywidualnego zbierania głosów nie przez zarząd/zarządcę, będą ważne pomimo zapisu w art. 23, ust. 1 UWL. Taka obrona właścicieli lokali przed zarządem/zarządcą, który nie wykonuje swoich podstawowych obowiązków, jest utrwalona w orzecznictwie prawniczym.

Wspólnoty mieszkaniowe na ogół nie mają:

  • uchwały określającej zakres i sposób prowadzenia ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną;
  • uchwały w sprawie określenia granic nieruchomości wspólnej.

Pierwsza uchwała, do której podjęcia jest zobowiązana wspólnota mieszkaniowa zapisem w art. 22, ust. 3, pkt 10 UWL, jest bardzo ważna. Powinna ona zawierać regulamin rozliczania mediów. Powinien być on dostarczony za potwierdzeniem podpisu każdemu mieszkańcowi (lokatorowi) w budynku, a nie tylko właścicielowi lokalu.

W przypadku ponoszenia opłat za media zużywane nie tylko przez właścicieli lokali, lecz także przez innych mieszkańców mających prawo do korzystania z lokalu, wspólnota występuje w roli pośrednika płatności za media.

Wspólnota mieszkaniowa, zgodnie z ustawą o własności lokali, może zajmować się wyłącznie sprawami dotyczącymi nieruchomości wspólnej. Może więc dochodzić tylko kosztów poniesionych na jej utrzymanie.

W związku z tym regulamin rozliczania mediów musi być tak napisany, żeby nakładał na właścicieli obowiązek ponoszenia kosztów dostarczania mediów do ich lokali i kosztów zużywania mediów w ich lokalach, a nie tylko w nieruchomości wspólnej.

Rozliczanie mediów (wszystkich) nie należy do zarządu nieruchomością wspólną. Dochodzenie w sądach zaległości z tego tytułu bez regulaminu rozliczania mediów jest bardzo trudne.

Podjęcie drugiej uchwały, wynikającej z treści aktu notarialnego i ustawy o własności lokali, ułatwia przejrzystość rozliczeń. Nie ma pytań, dlaczego za remont pewnych części płaci, a za naprawę innych właściciel lokalu musi zapłacić sam.

Jest jeszcze jedna uchwała, w sprawie regulaminu porządku domowego, która powinna znaleźć się w obrocie prawnym wspólnoty mieszkaniowej. W praktyce podejmują ją niemal wszystkie wspólnoty.

Czy w trakcie zebrania można zmienić porządek obrad?

Trudno namówić zarząd, żeby w porządku obrad umieścił podjęcie uchwał o swoim odwołaniu i powołaniu nowego składu zarządu wspólnoty mieszkaniowej.

Każdy właściciel lokalu może żądać omówienia spraw niezaplanowanych w porządku obrad. Pozwala na to art. 27 UWL: „Każdy właściciel lokalu ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną. Nie uchybia to jednak przepisom art. 21 ust. 1 i art. 22 ust.1”.

Tak więc można żądać podjęcia uchwał o odwołaniu członków zarządu i powołaniu doń nowych osób. Należy jednak pamiętać, że listy do głosowania muszą być przygotowane oddzielnie dla każdej osoby.

Stanowisko, że zaplanowany porządek obrad nie jest sztywny i członkowie wspólnoty mieszkaniowej, właściciele lokali mogą wyjść poza jego zakres, jest utrwalone w orzecznictwie prawniczym.

Istotnie, występują uchybienia związane ze zwołaniem zebrania czy zbieraniem głosów, jednak powszechnie aprobuje się pogląd Sądu Najwyższego, iż wadliwość może doprowadzić do unieważnienia uchwały, tylko wtedy, gdy mogła ona mieć wpływ na wynik głosowania (por. orzeczenie z dnia 02 lutego1962 roku I CR225/61 RPE 1963/2).

Wobec tego podejmowane uchwały nie mogą naruszać podstawowych zasad porządku prawnego, nie mogą być sprzeczne z prawem ani umową właścicieli, nie mogą naruszać ich interesów i powinny się wiązać ze zmniejszeniem kosztów zarządu nieruchomością wspólną.

Dla ważności uchwały nie ma znaczenia, kto zbierał głosy i kto zwołał głosowanie. Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem Sądu Najwyższego, ustawa o własności lokali nie uzależnia ważności uchwał od należytego zwołania zebrania lub zbierania głosów przez osoby uprawnione.

Decydujące znaczenie ma tu treść woli wyrażonej przez członków wspólnoty w podjętych uchwałach, a nie kwestie proceduralne. Konsekwentnie trzeba przyjąć, że właściciele nie są związani treścią projektów uchwał przedstawianych w zawiadomieniu o terminie zebrania wraz z porządkiem jego obrad, w związku z czym mogą podejmować uchwały wykraczające poza te projekty lub je zmieniać (wyrok z 11 stycznia 2007 r. (II CSK 370/2006).

Należy podkreślić, że to właściciele lokali tworzący, a nie zarząd, podejmują uchwały. Oznacza to zatem, że ewentualne uchybienie proceduralne w zakresie zebrania głosów nie ma żadnego wpływu na ważność uchwał podjętych przez właścicieli lokali.

Na koniec trzeba przypomnieć, że lista do głosowania powinna zaczynać się za treścią uchwały, na tej samej stronie (wtedy nie można się tłumaczyć, że treść uchwały nie była komuś znana), a także, że w przypadku indywidualnego zbierania głosów trzeba dostarczyć podjęte uchwały wszystkim właścicielom lokali.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Paweł Puch Kontynuacja działalności zarządcy po jego śmierci

Kontynuacja działalności zarządcy po jego śmierci Kontynuacja działalności zarządcy po jego śmierci

Działalność gospodarcza jest ściśle powiązana z osobą przedsiębiorcy, a w chwili śmierci spadkobiercy uzyskują w spadku majątek zmarłego również wykorzystywany w działalności. Przepisy obowiązujące jeszcze...

Działalność gospodarcza jest ściśle powiązana z osobą przedsiębiorcy, a w chwili śmierci spadkobiercy uzyskują w spadku majątek zmarłego również wykorzystywany w działalności. Przepisy obowiązujące jeszcze parę lat temu nie dawały jednak możliwości kontynuacji działalności zmarłego przedsiębiorcy. Sytuacja zmieniła się wraz z ustawą z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej.

Przemysław Gogojewicz Działania zapobiegające zakażeniom podejmowane przez zarządcę nieruchomości

Działania zapobiegające zakażeniom podejmowane przez zarządcę nieruchomości Działania zapobiegające zakażeniom podejmowane przez zarządcę nieruchomości

To na właścicielu (posiadaczu, zarządcy) nieruchomości ciąży ustawowy obowiązek przeprowadzenia deratyzacji w przypadku wystąpienia gryzoni na jego nieruchomości – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego...

To na właścicielu (posiadaczu, zarządcy) nieruchomości ciąży ustawowy obowiązek przeprowadzenia deratyzacji w przypadku wystąpienia gryzoni na jego nieruchomości – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 13 marca 2019 r., sygn. akt II SA/Bd 9/19.

Sabina Augustynowicz Gdy umiera właściciel lokalu

Gdy umiera właściciel lokalu Gdy umiera właściciel lokalu

Zmarł właściciel mieszkania i pojawił się problem, bo nie ma formalnego następcy prawnego, ponieważ nikt nie przeprowadził postępowania spadkowego i nie ujawnił praw do spadku. Spadkobiercy są i mieszkają...

Zmarł właściciel mieszkania i pojawił się problem, bo nie ma formalnego następcy prawnego, ponieważ nikt nie przeprowadził postępowania spadkowego i nie ujawnił praw do spadku. Spadkobiercy są i mieszkają w tym lokalu, ale nie płacą za jego eksploatację. Co, w myśl prawa, należy zrobić, by unormować tę sytuację? – pyta Czytelnik.

Anna Ruszczak news Wspólnoty i spółdzielnie objęte Ustawą o ochronie odbiorców paliw gazowych

Wspólnoty i spółdzielnie objęte Ustawą o ochronie odbiorców paliw gazowych Wspólnoty i spółdzielnie objęte Ustawą o ochronie odbiorców paliw gazowych

29 stycznia 2022 roku weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu oraz rozporządzenie ministra klimatu i środowiska...

29 stycznia 2022 roku weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu oraz rozporządzenie ministra klimatu i środowiska w sprawie wzorów oświadczeń składanych przez odbiorców w celu skorzystania z niej. Ochroną zostały objęte także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Redakcja news Szkolenie: Zeznanie podatkowe CIT-8 w praktyce wspólnot mieszkaniowych

Szkolenie: Zeznanie podatkowe CIT-8 w praktyce wspólnot mieszkaniowych Szkolenie: Zeznanie podatkowe CIT-8 w praktyce wspólnot mieszkaniowych

Wspólnota mieszkaniowa jako podatnik, ewidencja podatkowa księgą podatkową podatnika, metodyka płacenia zaliczek na podatek dochodowy, przychody podatkowe oraz ich ustalanie w warunkach wspólnoty, koszty...

Wspólnota mieszkaniowa jako podatnik, ewidencja podatkowa księgą podatkową podatnika, metodyka płacenia zaliczek na podatek dochodowy, przychody podatkowe oraz ich ustalanie w warunkach wspólnoty, koszty uzyskania przychodów oraz ich ustalanie w warunkach wspólnoty, dochód podatkowy a strata podatkowa, zwolnienie przedmiotowe od podatku dochodowego wspólnot mieszkaniowych, zeznanie podatkowe CIT-8 – to tylko część zagadnień, które zostaną poruszone podczas szkolenia ONLINE. Zapraszamy!

Julita Treder-Marek Określenie sumy kary umownej

Określenie sumy kary umownej Określenie sumy kary umownej

Maksymalna wysokość kary umownej nie musi być wyrażona w kwocie pieniężnej; wystarczy, że można ją oznaczyć na podstawie umowy i w świetle okoliczności sprawy – stanowi uchwała Sądu Najwyższego z dnia...

Maksymalna wysokość kary umownej nie musi być wyrażona w kwocie pieniężnej; wystarczy, że można ją oznaczyć na podstawie umowy i w świetle okoliczności sprawy – stanowi uchwała Sądu Najwyższego z dnia 9 grudnia 2021 roku, sygn. III CZP 26/21.

Paweł Puch Gdy uchwała przekracza zakres zwykłego zarządu

Gdy uchwała przekracza zakres zwykłego zarządu Gdy uchwała przekracza zakres zwykłego zarządu

Zarówno ja jako zarządca, jak i pozostali współwłaściciele lokali załamujemy ręce – pisze Czytelniczka. – Wspólnota mieszkaniowa (duża, 8 lokali) podjęła uchwałę w sprawie planu gospodarczego oraz wysokości...

Zarówno ja jako zarządca, jak i pozostali współwłaściciele lokali załamujemy ręce – pisze Czytelniczka. – Wspólnota mieszkaniowa (duża, 8 lokali) podjęła uchwałę w sprawie planu gospodarczego oraz wysokości zaliczek na pokrycie kosztów bieżącego utrzymania nieruchomości wspólnej, media i fundusz remontowy oraz ściśle z nią związaną uchwałę w sprawie przyjęcia planu remontów. Zgodnie z powyższymi uchwałami właściciele lokali zadecydowali o następujących inwestycjach: podłączeniu budynku do sieci gazowej...

Przemysław Gogojewicz Zarządcy nieruchomości a dłużnicy czynszowi

Zarządcy nieruchomości a dłużnicy czynszowi Zarządcy nieruchomości a dłużnicy czynszowi

Zarządcy nieruchomości często mają do czynienia z nierzetelnymi najemcami lokali, czy też zadłużonymi właścicielami. W polskim prawie dostępne są różne metody zabezpieczenia się przed nierzetelnymi dłużnikami,...

Zarządcy nieruchomości często mają do czynienia z nierzetelnymi najemcami lokali, czy też zadłużonymi właścicielami. W polskim prawie dostępne są różne metody zabezpieczenia się przed nierzetelnymi dłużnikami, w tym poręczenia, gwarancje bankowe czy dobrowolne poddanie się egzekucji, a także zastawy.

Piotr Żołądkowski Zarządzanie zadaniami w czasie

Zarządzanie zadaniami w czasie Zarządzanie zadaniami w czasie

W 2019 r. ukazał się raport z wyników badań pt. „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”, który wskazuje, iż ilość obowiązków, przepracowanie i obłożenie pracą w 47 proc. wpływa na naszą efektywność zawodową. Czynnik...

W 2019 r. ukazał się raport z wyników badań pt. „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”, który wskazuje, iż ilość obowiązków, przepracowanie i obłożenie pracą w 47 proc. wpływa na naszą efektywność zawodową. Czynnik ten wprost przekłada się na wysoki poziom stresu, a ten z kolei jest zasadniczym powodem, który wpływa na wypalenie zawodowe.

dr Piotr Klatta Kwalifikacje dla nieruchomości

Kwalifikacje dla nieruchomości Kwalifikacje dla nieruchomości

Dla odbiorców usług najważniejszym elementem przy wyborze oferty administrowania nieruchomościami była cena. Jest szansa na zmianę stawki – na jakość i kompetencje.

Dla odbiorców usług najważniejszym elementem przy wyborze oferty administrowania nieruchomościami była cena. Jest szansa na zmianę stawki – na jakość i kompetencje.

Eugenia Śleszyńska Czy wspólnota jako podmiot zatrudniający osobę fizyczną podlega przepisom ustawy o pracowniczych planach kapitałowych?

Czy wspólnota jako podmiot zatrudniający osobę fizyczną podlega przepisom ustawy o pracowniczych planach kapitałowych? Czy wspólnota jako podmiot zatrudniający osobę fizyczną podlega przepisom ustawy o pracowniczych planach kapitałowych?

Podmiot zatrudniający to pracodawca albo też zleceniodawca w stosunku do „osób zatrudnionych” w formie umowy zlecenia, objętych obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym. Według ustawy, „osoba zatrudniona”...

Podmiot zatrudniający to pracodawca albo też zleceniodawca w stosunku do „osób zatrudnionych” w formie umowy zlecenia, objętych obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym. Według ustawy, „osoba zatrudniona” musi być objęta ustawą i musi być uczestnikiem PPK, o ile ukończyła 18 lat i nie ma więcej niż 55 lat – w zasadzie, ponieważ ustawa zawiera wyjątki. W tym celu podmiot zatrudniający musi zawrzeć umowę o prowadzenie PPK z instytucją finansową, o której mowa w ustawie.

Redakcja news Czy krewni najemcy również odpowiadają za czynsz?

Czy krewni najemcy również odpowiadają za czynsz? Czy krewni najemcy również odpowiadają za czynsz?

W ostatnim czasie wielu właścicieli mieszkań zmagało się z trudnościami związanymi z egzekwowaniem zaległości czynszowych. Najemcy często tłumaczyli się pandemią. Ponadto w czasie pandemii został wprowadzony...

W ostatnim czasie wielu właścicieli mieszkań zmagało się z trudnościami związanymi z egzekwowaniem zaległości czynszowych. Najemcy często tłumaczyli się pandemią. Ponadto w czasie pandemii został wprowadzony zakaz eksmisji, co dało dodatkowe prawa nierzetelnym najemcom. W tej sytuacji warto rozważyć, czy krewni najemcy odpowiadają za czynsz. Taka odpowiedzialność może mogłaby zwiększać szanse na odzyskanie pieniędzy.

Redakcja news Czy innowacyjne technologie są szansą dla gospodarki odpadami?

Czy innowacyjne technologie są szansą dla gospodarki odpadami? Czy innowacyjne technologie są szansą dla gospodarki odpadami?

Wiedza społeczeństwa na temat celowości selektywnej zbiórki odpadów z roku na rok rośnie. Z raportu przeprowadzonego przez SW Research wynika, że osoby segregujące śmieci w większości zmotywowani są pogarszającym...

Wiedza społeczeństwa na temat celowości selektywnej zbiórki odpadów z roku na rok rośnie. Z raportu przeprowadzonego przez SW Research wynika, że osoby segregujące śmieci w większości zmotywowani są pogarszającym się stanem środowiska, a niemal 40% robi to przede wszystkim dla estetyki najbliższego otoczenia. Czy system selektywnej zbiórki odpadów we wspólnotach mieszkaniowych można ulepszyć?

Anna Ruszczak news W jakim czasie możliwe jest podważenie uchwały wspólnoty?

W jakim czasie możliwe jest podważenie uchwały wspólnoty? W jakim czasie możliwe jest podważenie uchwały wspólnoty?

Właściciel lokalu może nie zgodzić się z uchwałą wspólnoty. Jakie są zasady i terminy zaskarżania uchwał? Czym jest powództwo dotyczące nieistnienia uchwały?

Właściciel lokalu może nie zgodzić się z uchwałą wspólnoty. Jakie są zasady i terminy zaskarżania uchwał? Czym jest powództwo dotyczące nieistnienia uchwały?

Sika Poland Sp. z o.o. System do renowacji balkonów PCI

System do renowacji balkonów PCI System do renowacji balkonów PCI

W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek...

W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek jest użytkowany – stanowi ważny element mieszkania w budownictwie wielorodzinnym.

Małgorzata Pundyk-Glet Prawo zarządu do wynagrodzenia

Prawo zarządu do wynagrodzenia Prawo zarządu do wynagrodzenia

Zazwyczaj, gdy we wspólnocie mieszkaniowej występuje zarząd właścicielski, swoje czynności wykonuje nieopłatnie. Zarząd ten jednak ma prawo otrzymywać wynagrodzenie za wykonywane czynności.

Zazwyczaj, gdy we wspólnocie mieszkaniowej występuje zarząd właścicielski, swoje czynności wykonuje nieopłatnie. Zarząd ten jednak ma prawo otrzymywać wynagrodzenie za wykonywane czynności.

Redakcja Zawarcie umowy a obowiązek zapłaty za media

Zawarcie umowy a obowiązek zapłaty za media Zawarcie umowy a obowiązek zapłaty za media

Czy w przypadku braku umowy z właścicielem o obowiązku zapłaty za media zużyte w lokalu, formalnie nie ma możliwości egzekwowania tych kosztów? – pyta Czytelnik.

Czy w przypadku braku umowy z właścicielem o obowiązku zapłaty za media zużyte w lokalu, formalnie nie ma możliwości egzekwowania tych kosztów? – pyta Czytelnik.

Roksana Kowalska Fora internetowe spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych a odpowiedzialność administratora

Fora internetowe spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych a odpowiedzialność administratora Fora internetowe spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych a odpowiedzialność administratora

Szeroki, a niekiedy nieograniczony dostęp do internetu stwarza szereg możliwości dla jego użytkowników. Jednocześnie rozwój oraz postęp Internetu wprowadza nowe wyzwania, z którymi mierzyć się muszą między...

Szeroki, a niekiedy nieograniczony dostęp do internetu stwarza szereg możliwości dla jego użytkowników. Jednocześnie rozwój oraz postęp Internetu wprowadza nowe wyzwania, z którymi mierzyć się muszą między innymi administratorzy stron internetowych.

Redakcja Urządzenia w gruncie – kto ponosi koszty?

Urządzenia w gruncie – kto ponosi koszty? Urządzenia w gruncie – kto ponosi koszty?

Sprawa dotyczy częstych decyzji o umieszczeniu urządzeń np. w gruncie, na którym jest droga. Czy wspólnota mieszkaniowa ma ponosić te koszty? Jak to wygląda w odniesieniu do wspólnot mieszkaniowych składających...

Sprawa dotyczy częstych decyzji o umieszczeniu urządzeń np. w gruncie, na którym jest droga. Czy wspólnota mieszkaniowa ma ponosić te koszty? Jak to wygląda w odniesieniu do wspólnot mieszkaniowych składających się w większości z lokali mieszkalnych, a jak do wspólnot w większości składających się z lokali niemieszkalnych? – pyta Czytelniczka.

Redakcja Plan gospodarczy a fundusz remontowy

Plan gospodarczy a fundusz remontowy Plan gospodarczy a fundusz remontowy

Jeżeli wspólnota mieszkaniowa przyjęła plan gospodarczy nieprzewidujący wydatków z zaliczki na tzw. fundusz remontowy (bo np. WM zbiera na termomodernizację), to przy podejmowaniu uchwały o wymianie np....

Jeżeli wspólnota mieszkaniowa przyjęła plan gospodarczy nieprzewidujący wydatków z zaliczki na tzw. fundusz remontowy (bo np. WM zbiera na termomodernizację), to przy podejmowaniu uchwały o wymianie np. stolarki musi wprowadzać zmiany do planu gospodarczego, czy sama uchwała jest już zmianą planu gospodarczego? – pyta Czytelnik.

Eugenia Śleszyńska Zwołanie zebrania a plan gospodarczy

Zwołanie zebrania a plan gospodarczy Zwołanie zebrania a plan gospodarczy

Co zrobić, jeżeli w 2021 roku nie zostało zwołane zebranie i nie zostały podjęte uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania, absolutorium i planu gospodarczego? Czy plan gospodarczy na 2021 r. należy...

Co zrobić, jeżeli w 2021 roku nie zostało zwołane zebranie i nie zostały podjęte uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania, absolutorium i planu gospodarczego? Czy plan gospodarczy na 2021 r. należy podejmować np. w 2022 roku? – pyta Czytelniczka.

dr Agnieszka Wąsik Budowanie zaufania w środowisku wspólnot i spółdzielni

Budowanie zaufania w środowisku wspólnot i spółdzielni Budowanie zaufania w środowisku wspólnot i spółdzielni

Wszystko zaczyna się od komunikatu – słowa, zdania, machania ręką na powitanie, mrugnięcia okiem i kiwnięcia głową. Zespół komunikatów – zarówno tych wyrażanych werbalnie, jak i tych, do których angażujemy...

Wszystko zaczyna się od komunikatu – słowa, zdania, machania ręką na powitanie, mrugnięcia okiem i kiwnięcia głową. Zespół komunikatów – zarówno tych wyrażanych werbalnie, jak i tych, do których angażujemy nasze ciało – tworzą w sumie kod zrozumiały i akceptowany wśród danej społeczności. A czym innym jest wspólnota czy spółdzielnia, jeśli nie społecznością?

Redakcja news Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości

Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości

Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych dostępne są dziś szeroko. Oferta jest bogata i swoim zakresem obejmuje szereg zagadnień.

Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych dostępne są dziś szeroko. Oferta jest bogata i swoim zakresem obejmuje szereg zagadnień.

Mariusz Łubiński – prezes firmy Admus news Koszty utrzymania mieszkań w górę

Koszty utrzymania mieszkań w górę Koszty utrzymania mieszkań w górę

Pierwszy kwartał 2022 roku przyniósł ze sobą podwyżki cen energii elektrycznej i gazu, a także opłat za wywóz odpadów, co znacząco wpływa na koszty utrzymania mieszkań.

Pierwszy kwartał 2022 roku przyniósł ze sobą podwyżki cen energii elektrycznej i gazu, a także opłat za wywóz odpadów, co znacząco wpływa na koszty utrzymania mieszkań.

Wybrane dla Ciebie

Automatyczne pobieranie wyciągów bankowych przyspieszy i zmniejszy koszt pracy księgowych oraz zarządzania »

Automatyczne pobieranie wyciągów bankowych przyspieszy i zmniejszy koszt pracy księgowych oraz zarządzania » Automatyczne pobieranie wyciągów bankowych przyspieszy i zmniejszy koszt pracy księgowych oraz zarządzania »

Sposób na posadzkę - sprawisz, że będzie wyglądała jak nowa »

Sposób na posadzkę - sprawisz, że będzie wyglądała jak nowa » Sposób na posadzkę - sprawisz, że będzie wyglądała jak nowa »

Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku »

Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku » Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku »

Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu?

Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu? Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu?

Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej »

Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej » Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej »

Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej »

Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej » Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej »

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą? Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku »

Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku » Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą » Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Czy opłaca się ocieplać stary budynek?

Czy opłaca się ocieplać stary budynek? Czy opłaca się ocieplać stary budynek?

Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj!

Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj! Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj!

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody! Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych » Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź »

Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź » Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację » Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę »

Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę » Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę »

Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu »

Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu » Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego » Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami »

Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami » Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami »

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży? Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku?

Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku? Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku?

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Danfoss Poland Sp. z o.o. Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków

Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków

W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?

W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.