#Gorąca Linia – wnioski na Walnym Zgromadzeniu SM

fot. redakcja
Czytelnik pisze:
wydawać by się mogło, że przepisy Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej są dla wszystkich spółdzielców przejrzyste i obowiązujące, ale praktyki Organów spółdzielni niższego szczebla są od lat, delikatnie ujmując, niezrozumiałe, a wręcz szkodliwe. Albowiem statut namysłowskiej spółdzielni mieszkaniowej ma przepis § 36 ….” 1. Na każdej części Walnego Zgromadzenia w głosowaniu jawnym wybierane są zwykłą większością głosów, spośród członków Spółdzielni następujące komisje: 2) Komisja Wnioskowa w składzie 3 osób. Do zadań Komisji należy uporządkowanie wniosków zgłoszonych w trakcie obrad z podziałem na: - wnioski kwalifikujące się do przyjęcia, w takim przypadku należy wskazać organ Spółdzielni odpowiedzialny za realizację wniosku, - na wnioski kwalifikujące się do odrzucenia i przygotowanie projektu uchwały w tym zakresie, 3) Inne komisje w miarę potrzeby. 2. Komisje wybierają ze swego grona przewodniczącego i sekretarza. 3. Komisje sporządzają protokół ze swej działalności, który podpisują przewodniczący i sekretarz. 4. Przewodniczący komisji składają Walnemu Zgromadzeniu sprawozdanie z czynności komisji. 5. Protokoły komisji przekazywane są sekretarzowi danej części Walnego Zgromadzenia….”
Zobacz także
Jacek Frydryszak Opłaty za odpady

– Jestem mieszkańcem spółdzielni, z uporem maniaka starającym się obalić ponoć powszechne w Warszawie poglądy (i praktykę niestety), że co Rada Miasta uchwaliła, to spółdzielnia ma obowiązek stosować w...
– Jestem mieszkańcem spółdzielni, z uporem maniaka starającym się obalić ponoć powszechne w Warszawie poglądy (i praktykę niestety), że co Rada Miasta uchwaliła, to spółdzielnia ma obowiązek stosować w rozliczeniach z użytkownikami lokali – pisze Czytelnik do autora tekstów, analizujących przepisy dotyczące opłat za odpady komunalne.
Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – pokrzywdzenie członka wspólnoty

Pytanie: czy pokrzywdzenie w uchwale członka wspólnoty jest podstawą do stwierdzenia naruszenia prawidłowości zarządzania nieruchomością?
Pytanie: czy pokrzywdzenie w uchwale członka wspólnoty jest podstawą do stwierdzenia naruszenia prawidłowości zarządzania nieruchomością?
Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – odstępstwo od zasad reprezentowania w postępowaniu administracyjnym

Pytanie: czy jest możliwe, aby członek wspólnoty mieszkaniowej sam dochodził w postępowaniu administracyjnym swoich racji w kwestii garażu?
Pytanie: czy jest możliwe, aby członek wspólnoty mieszkaniowej sam dochodził w postępowaniu administracyjnym swoich racji w kwestii garażu?
W związku z powyższym, uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na nurtujące spółdzielców pytania:
1. Czy po odbytym Walnym Zgromadzeniu Spółdzielni Mieszkaniowej (najwyższy Organ SM), wnioski zgłoszone przez szeregowego członka spółdzielni i zakwalifikowane przez Komisję Wnioskową tegoż Walnego Zgromadzenia do ich wykonania przez Organ statutowy spółdzielni niższego szczebla podlegają ponownej ocenie przez Zarząd lub Radę Nadzorczą?
2. Na jakiej podstawie prawnej, zarząd i rada nadzorcza spółdzielni mieszkaniowej podważają, weryfikują, dokonują oceny wniosków, które zawierają Protokół Komisji Wnioskowej tegoż Walnego Zgromadzenia?
3. Jak długo „Władze” spółdzielni mieszkaniowej będą traktowały szeregowych właścicieli lokali, jak zasobny bankomat w świetle przedziwnych dokonań ?
4. Skoro wniosków Komisji Wnioskowej (najwyższego Organu Spółdzielni Mieszkaniowej) nie respektuje Zarząd i Rada Nadzorcza, a nieudzielenie absolutorium członkom zarządu wiążącym nie jest – brak zapisu w statucie, to w jakim celu, po co, zwoływane jest corocznie Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej?
Nadmieniam: Członkowie zarządu i rady nadzorczej oraz pani prawnik podczas ostatniego walnego zgromadzenia byli obecni w sali obrad i nie wnosili żadnych uwag do prac Komisji Wnioskowej i zakwalifikowanych do realizacji wniosków. Pomimo tego zarząd spółdzielni informuje wnioskodawcę w późniejszym piśmie, że „Zarząd dokonał analizy wniosków Walnego Zgromadzenia i uznając w większości za niezasadne i nie przynoszą, żadnych korzyści członkom Spółdzielni”
Ekspert odpowiada:
Formuła składania wniosków na WZ nie jest procedurą obowiązkową wynikającą z przepisów prawa, a forma wniosku wpisanego do protokołu komisji wnioskowej i do protokołu z WZ ma charakter zalecenia czy oczekiwania podjęcia określonych działań przez wskazany we wniosku organ spółdzielni, a nie formę uchwały WZ.
Zgodnie z Państwa statutem organami spółdzielni są walne zgromadzenie, rada nadzorcza i zarząd. Skoro zarząd wnioski przeanalizował i uznał, że realizować ich nie będzie, to formalnie ma do tego prawo – takie postępowanie oceniają członkowie na kolejnym WZ poprzez np. nieudzielenie absolutorium członkom zarządu (należy przypomnieć, że na podstawie art. 49, §4 ustawy Prawo spółdzielcze, WZ może odwołać tych członków zarządu, którym nie udzieliło absolutorium bez względu na to, jaki organ ich powołał – w takim przypadku nie stosuje się zasady, że WZ może głosować wyłącznie uchwały objęte porządkiem obrad).
Zgodnie z postanowieniami Art. 42, §1, ustawy Prawo spółdzielcze uchwały walnego zgromadzenia obowiązują wszystkich członków spółdzielni i wszystkie jej organy. W związku z powyższym dla skuteczności swoich działań bardziej zasadne byłoby zgłaszanie projektów uchwał w trybie art. 83, ust. 11 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zamiast wniosków w trakcie trwania zebrania. Oczywiście może się zdarzyć, że zarząd w trybie art. 42, §4 ustawy Prawo spółdzielcze może wytoczyć powództwo o uchylenie uchwały – taka procedura jest jednak znacznie bardziej skomplikowana (wymaga również poniesienia dodatkowych kosztów ) i stosowana przez zarządy spółdzielni raczej rzadko.