#GorącaLinia – pojemniki na śmieci i te na odpady skażone

fot. redakcja
Czytelnik pyta:
Czy nieruchomość należy wyposażyć w specjalne pojemniki na odpady skażone, w tym na odpady osób na kwarantannie czy w izolacji?
Zobacz także
Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – połączenie drogi wewnętrznej z drogą publiczną

Pytanie: czy jest możliwe połączenie drogi wewnętrznej osiedlowej z droga publiczną?
Pytanie: czy jest możliwe połączenie drogi wewnętrznej osiedlowej z droga publiczną?
Redakcja, Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – droga wewnętrzna osiedlowa

Pytanie: dla kogo jest przeznaczona droga wewnętrzna osiedlowa?
Pytanie: dla kogo jest przeznaczona droga wewnętrzna osiedlowa?
Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – wynagrodzenie za ustanowienia służebności drogi koniecznej

Pytanie: czy można ustanowić na rzecz wspólnoty wynagrodzenie za ustanowienie służebności drogi koniecznej?
Pytanie: czy można ustanowić na rzecz wspólnoty wynagrodzenie za ustanowienie służebności drogi koniecznej?
Ekspert odpowiada:
Tak. Należy wyposażyć nieruchomość w pojemnik na odpady zakaźne.
Odpady wytwarzane w miejscach kwarantanny lub izolacji ze względu na miejsce powstawania oraz na skład stanowią odpady komunalne. Jednakże z uwagi na świadomość, że odpady te wytwarzane będą przez osoby zakażone wirusem SARS-CV-2 lub chore na COVID-19 oraz brak potwierdzonych ustaleń naukowych co do czasu aktywności koronawirusa na powierzchniach różnych materiałów wchodzących w skład odpadu, należy z tymi odpadami postępować zachowując szczególne środki ostrożności.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki służące do zbierania odpadów ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów.
Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez wyposażenie nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, chyba że na mocy uchwały rady gminy, obowiązki te przejmie gmina jako część usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w zamian za uiszczoną przez właściciela opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Obowiązek utrzymania odpowiedniego stanu sanitarnego, porządkowego i technicznego odnosić się może – stosownie do brzmienia art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy – wyłącznie do utrzymania pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych.
Ustalenie w pouczeniu do deklaracji obowiązku potwierdzenia danych zawartych w deklaracji poprzez załączenie przez właściciela nieruchomości dokumentów wykracza poza zakres kompetencji rady gminy do kształtowania zawartości uchwały ustalającej wzór deklaracji.
Ustawodawca wprowadził bowiem deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jako podstawowy dokument zawierający oświadczenie obowiązanego o danym stanie faktycznym, nie zaś zbiór dokumentów (oświadczeń) przedkładanych dla opisania tego stanu faktycznego.
Podstawa prawna: Ustawa z 18.10.2019 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ( t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 2010 ze zm.)
Opracował: Przemysław Gogojewicz