administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Udział wskaźnikiem kosztów?

W myśl art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali właściciel lokalu ponosi koszty utrzymania nieruchomości wspólnej proporcjonalnie do posiadanego w niej udziału.

Upraszczając i myśląc logicznie, można sądzić, że intencja ustawodawcy jest czytelna – ten, kto ma większy lokal,
ma ponosić wyższe koszty. Ale jest to uproszczenie zbyt daleko idące.

Zobacz także

Optigrün International AG Instalacja fotowoltaiczna i dach zielony – przyszłościowa kombinacja

Instalacja fotowoltaiczna i dach zielony – przyszłościowa kombinacja Instalacja fotowoltaiczna i dach zielony – przyszłościowa kombinacja

Jakie wyzwania stawia instalacja solarna projektantom i instalatorom urządzeń solarnych? Instalacja solarna do wytwarzania prądu z energii słonecznej powinna być wydajna. Jednak jej wydajność jest uzależniona...

Jakie wyzwania stawia instalacja solarna projektantom i instalatorom urządzeń solarnych? Instalacja solarna do wytwarzania prądu z energii słonecznej powinna być wydajna. Jednak jej wydajność jest uzależniona od różnych czynników. Z jednej strony instalacja musi być optymalnie ustawiona względem słońca, aby mogła jak najlepiej absorbować promieniowanie słoneczne. Z drugiej strony systemy powinny dać się szybko i tanio montować. Chłodzenie może ponadto przyczyniać się do poprawy mocy instalacji.

Redakcja news Walka z nielegalnym graffiti na osiedlu

Walka z nielegalnym graffiti na osiedlu Walka z nielegalnym graffiti na osiedlu

Akty wandalizmu na właśnie odnowionych czy nowo postawionych obiektach inżynierskich i budynkach, a niekiedy nawet na urządzeniach, które jeszcze nie zostały oddane do użytku, budzą niepokój i frustrację.

Akty wandalizmu na właśnie odnowionych czy nowo postawionych obiektach inżynierskich i budynkach, a niekiedy nawet na urządzeniach, które jeszcze nie zostały oddane do użytku, budzą niepokój i frustrację.

Redakcja Idealne siłownie zewnętrzne na osiedlach

Idealne siłownie zewnętrzne na osiedlach Idealne siłownie zewnętrzne na osiedlach

Siłownie zewnętrzne to zbiór sprzętu rekreacyjnego, przeznaczonego do profesjonalnego lub amatorskiego treningu. Cieszą się sporym zainteresowaniem wśród osób lubiących aktywność na świeżym powietrzu....

Siłownie zewnętrzne to zbiór sprzętu rekreacyjnego, przeznaczonego do profesjonalnego lub amatorskiego treningu. Cieszą się sporym zainteresowaniem wśród osób lubiących aktywność na świeżym powietrzu. Ich największe zalety to duża dostępność oraz możliwość bezpłatnego korzystania ze znajdujących się tam urządzeń, w dodatku o dowolnej porze dnia.

Przede wszystkim należy zauważyć, że ustawodawca nie utożsamia kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej z kosztami zarządu. W art. 14 koszty zarządu są wymienione i można je podzielić na koszty utrzymania (punkty 1–4) i wynagrodzenie zarządu lub zarządcy (punkt 5).

Podział taki jest logiczny – przecież wkład pracy zarządu lub zarządcy na rzecz konkretnego właściciela nie zależy od wielkości jego lokalu i z tego względu nie wydaje się uzasadnione, aby zasadę proporcjonalnego podziału kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej, o której mowa w art. 14 punkt 2, należało stosować także przy określaniu wynagrodzenia zarządu lub zarządcy.

Dodatkowo, pracodawcą zarządu lub zarządcy jest wspólnota mieszkaniowa i to ona wypłaca mu wynagrodzenie. Powinno więc być tak: zarząd lub zarządca negocjuje ze wspólnotą wysokość swojego wynagrodzenia, zaś wspólnota przez uchwałę decyduje o obciążeniu tym wynagrodzeniem poszczególnych swych członków.

Oczywiście, można tu stosować zasadę proporcjonalności w stosunku do udziałów w nieruchomości wspólnej lub powierzchni lokali, ale równie dobre i logiczne jest podjęcie uchwały, w myśl której każdy właściciel lokalu płaci na zarząd lub zarządcę taką samą kwotą. Nie sądzę, aby jakikolwiek sąd zakwestionował poprawność takiego ustalenia.

Konkludując – koszty utrzymania nieruchomości wspólnej powinny być proporcjonalne do udziałów, ale niekoniecznie proporcja ta musi być stosowana w przypadku kosztów zarządu nieruchomością wspólną. Nie oznacza to jednak, że koszty te muszą być proporcjonalne do wielkości lokalu lub udziału właściciela w nieruchomości wspólnej.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zapis art. 3 ust. 7, w myśl którego powierzchnia pomieszczenia przynależnego nie musi mieć wpływu na wielkość udziału.

Właściciel lokalu o powierzchni 80 m², dysponujący piwnicą o powierzchni 20 m², może mieć taki sam udział (i w majestacie prawa ponosić takie same koszty utrzymania nieruchomości wspólnej), jak właściciel takiego samego lokalu, który jednak nie ma piwnicy.

Trudno uznać to za sprawiedliwe. Ustawodawca, co prawda, wskazuje na możliwość dokonania zmiany udziałów, ale wymaga to umowy, czyli jednomyślnej zgody wszystkich członków wspólnoty.

Często taką zgodę trudno będzie uzyskać, chociaż należy domniemywać, że w sytuacjach konfliktowych każdy sąd uzna za uzasadnioną zmianę udziałów w taki sposób, by powierzchnie piwnic przy określaniu udziałów zostały uwzględnione.

Oczywiście, właściciel lokalu o powierzchni 40 m² z piwnicą o powierzchni 30 m² nie będzie usatysfakcjonowany ponoszeniem takich samych kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej jak właściciel lokalu o powierzchni 70 m² z piwnicą o powierzchni 10 m², ale ocena będzie należała do sądu, dla którego zapewne zapis art. 3 ust. 3 będzie miał decydujące znaczenie.

Do bardziej skomplikowanej sytuacji powadzi analiza art. 3 ust. 6, w myśl którego może się zdarzyć, że wszyscy właściciele lokali w określonej nieruchomości będą mieć jednakowe udziały bez względu na powierzchnie posiadanych przez siebie lokali i pomieszczeń przynależnych.

Problem polega na tym, że – o ile w art. 3 ust. 7 ustawodawca wskazał drogę do skorygowania udziałów – o tyle nie przewidział takiej możliwości w przypadku, gdy przy wyodrębnianiu lokali udziały określono w tej samej wysokości. Zgodnie z art. 14 ust. 3 punkt 5a, wspólnota mieszkaniowa ma prawo na mocy uchwały zmienić przypisanym lokalom wysokość ich udziałów.

Skoro jednak ustawodawca w art. 3 ust. 6 uznał, że zgodne z prawem jest ustalenie udziałów w jednakowej wysokości, to trudno wskazać podstawę prawną takiej uchwały. Wątpliwości może mieć także sąd, który uchwałę korygującą udziały może zakwestionować.

Warto wskazać na jeszcze jeden problem. Jeśli już zgodzimy się z tym, że udział – jakkolwiek byłby określony – z wyjątkiem ustalonego na podstawie art. 3 ust. 6, jest stosunkiem powierzchni danego lokalu (z pomieszczeniami przynależnymi lub bez nich) do łącznej powierzchni wszystkich lokali (z uwzględnieniem – lub nie – powierzchni pomieszczeń przynależnych), to musi być on wyrażony ułamkiem zwykłym.

Niestety, często i bez logicznego uzasadnienia określa się go ułamkiem dziesiętnym, który niezwykle rzadko jest zgodny z udziałem faktycznym, natomiast niemal zawsze jest mniej lub bardziej dokładnym przybliżeniem. Najczęściej udział podaje się z dokładnością do 0,001.

Tak być nie powinno chociażby dlatego, że właściciele lokali będą ponosić przybliżone, a nie faktyczne koszty utrzymania nieruchomości wspólnej, co w oczywisty sposób narusza art. 12 ust. 2. Ponadto określenie udziałów w przybliżeniu skutkuje tym, że ich suma praktycznie nigdy nie jest równa 1, a więc jest możliwość stosowania w głosowaniu art. 23 ust. 2a, zapewne wbrew woli ustawodawcy.

Z powyższych rozważań wynika oczywisty wniosek. Brak precyzji i konsekwencji ustawodawcy może powodować poważne nieporozumienia w stosunkach pomiędzy właścicielami lokali, a skoro sprawa dotyczy ponoszenia kosztów, to konflikty są nieuniknione.

Ustawa o własności lokali funkcjonuje już 20 lat i była – co prawda – zmieniana, ale zmiany te nigdy nie były konsultowane z zarządcami. Rzetelne konsultacje niewątpliwie spowodowałyby taką nowelizację, której efektem byłoby znaczne odciążenie sądów, zbyt często angażowanych do rozstrzygania sporów, które przecież są możliwe do uniknięcia. 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • Irena Ostrowska Irena Ostrowska, 15.01.2015r., 12:49:16 cytat z artykułu: "Zgodnie z art. 14 ust. 3 punkt 5a, wspólnota mieszkaniowa ma prawo na mocy uchwały zmienić przypisanym lokalom wysokość ich udziałów.", ale art. 14 uwl nie ma ust. 3 pkt 5a. Zapewne autor miła na myśli art. 22 ust. 3 pkt 5a "...udzielenie zgody na zmianę udziałów...".
  • siwecki siwecki, 21.01.2015r., 10:07:34 Konkludując – koszty utrzymania nieruchomości wspólnej powinny być proporcjonalne do udziałów, ale niekoniecznie proporcja ta musi być stosowana w przypadku kosztów zarządu nieruchomością wspólną Z cytowanego zdania wynika, że do kosztów zarządu nieruchomością wspólną wymienionych w art. 14 który mówi "na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności: (...)" nie należy stosować podziału proporcjonalnie do udziałów. Z tym nie mogę się zgodzić.

Powiązane

Paweł Puch Pełnomocnictwo we wspólnocie mieszkaniowej

Pełnomocnictwo we wspólnocie mieszkaniowej Pełnomocnictwo we wspólnocie mieszkaniowej

Żeby głosować na zebraniach wspólnoty mieszkaniowej, nie trzeba być osobiście obecnym. Podejmowanie decyzji (głosowanie) można powierzyć pełnomocnikowi. Również reprezentację względem zarządu wspólnoty...

Żeby głosować na zebraniach wspólnoty mieszkaniowej, nie trzeba być osobiście obecnym. Podejmowanie decyzji (głosowanie) można powierzyć pełnomocnikowi. Również reprezentację względem zarządu wspólnoty mieszkaniowej (prowadzenie rozmów, dostęp do dokumentów WM) można powierzyć pełnomocnikowi. Jednak pamiętajmy, że jego działanie wywiera takie same skutki, jak działanie samego właściciela lokalu, dlatego pełnomocnictw powinniśmy udzielać bardzo rozważnie.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Zbieranie głosów przez osobę nieuprawnioną | Reklama na elewacji i balustradzie zewnętrznej balkonów

Co nowego w Orzecznictwie? Zbieranie głosów przez osobę nieuprawnioną | Reklama na elewacji i balustradzie zewnętrznej balkonów Co nowego w Orzecznictwie? Zbieranie głosów przez osobę nieuprawnioną | Reklama na elewacji i balustradzie zewnętrznej balkonów

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 193), a w nim o zbieraniu głosów przez osobę nieuprawnioną oraz o reklamie na elewacji i balustradzie zewnętrznej balkonów.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 193), a w nim o zbieraniu głosów przez osobę nieuprawnioną oraz o reklamie na elewacji i balustradzie zewnętrznej balkonów.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Odpowiedzialność za najemcę lokalu | Pełnomocnictwo do głosowania

Co nowego w Orzecznictwie? Odpowiedzialność za najemcę lokalu | Pełnomocnictwo do głosowania Co nowego w Orzecznictwie? Odpowiedzialność za najemcę lokalu | Pełnomocnictwo do głosowania

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 192), a w nim o zawiadomieniu o odpowiedzialności za najemcę lokalu oraz pełnomocnictwie do głosowania.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 192), a w nim o zawiadomieniu o odpowiedzialności za najemcę lokalu oraz pełnomocnictwie do głosowania.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Administrator bez prawa do zbierania głosów | Wspólnota mieszkaniowa nie może bezumownie korzystać z chodnika

Co nowego w Orzecznictwie? Administrator bez prawa do zbierania głosów | Wspólnota mieszkaniowa nie może bezumownie korzystać z chodnika Co nowego w Orzecznictwie? Administrator bez prawa do zbierania głosów | Wspólnota mieszkaniowa nie może bezumownie korzystać z chodnika

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 190), a w nim o administratorze bez prawa do zbierania głosów, a także o tym, że wspólnota mieszkaniowa nie może bezumownie korzystać z chodnika.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 190), a w nim o administratorze bez prawa do zbierania głosów, a także o tym, że wspólnota mieszkaniowa nie może bezumownie korzystać z chodnika.

Paweł Puch Wybór i rezygnacja członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej

Wybór i rezygnacja członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej Wybór i rezygnacja członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej

Zgodnie z ustawą o własności lokali właściciele lokali w dużej wspólnocie mieszkaniowej są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. W zależności od treści uchwały,...

Zgodnie z ustawą o własności lokali właściciele lokali w dużej wspólnocie mieszkaniowej są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. W zależności od treści uchwały, zarząd wspólnoty może być powołany na określony czas (kadencję) lub bezterminowo – w przypadku, gdy uchwała określa tylko wybór członków zarządu wspólnoty, nie ustalając terminu (kadencji), na jaki zarząd się powołuje. Wówczas zarząd wspólnoty działa do odwołania przez właścicieli lokali lub rezygnacji...

Marta Chmielewska Zmiana zarządu we wspólnocie

Zmiana zarządu we wspólnocie

Mimo określonego w akcie notarialnym sposobu wykonywania zarządu nieruchomością wspólną, wspólnota mieszkaniowa – przy zachowaniu pewnych wymogów – może dokonać jego zmiany.

Mimo określonego w akcie notarialnym sposobu wykonywania zarządu nieruchomością wspólną, wspólnota mieszkaniowa – przy zachowaniu pewnych wymogów – może dokonać jego zmiany.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Ustanowienie zarządcy przymusowego | Gdy głosy zbiera członek wspólnoty a nie jej zarząd

Co nowego w Orzecznictwie? Ustanowienie zarządcy przymusowego | Gdy głosy zbiera członek wspólnoty a nie jej zarząd Co nowego w Orzecznictwie? Ustanowienie zarządcy przymusowego | Gdy głosy zbiera członek wspólnoty a nie jej zarząd

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 183), a w nim o ustanowieniu zarządcy przymusowego oraz o zbieraniu głosów przez członka wspólnoty.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 183), a w nim o ustanowieniu zarządcy przymusowego oraz o zbieraniu głosów przez członka wspólnoty.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Skutki prawne całkowitego zniszczenia części lokali | Reklama na elewacji tylko na podstawie precyzyjnej uchwały

Co nowego w Orzecznictwie? Skutki prawne całkowitego zniszczenia części lokali | Reklama na elewacji tylko na podstawie precyzyjnej uchwały Co nowego w Orzecznictwie? Skutki prawne całkowitego zniszczenia części lokali | Reklama na elewacji tylko na podstawie precyzyjnej uchwały

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 181), a w nim o skutkach prawnych całkowitego zniszczenia części lokali, a także o reklamie na elewacji.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 181), a w nim o skutkach prawnych całkowitego zniszczenia części lokali, a także o reklamie na elewacji.

Sabina Augustynowicz Wymiana grzejnika zgodnie z prawem

Wymiana grzejnika zgodnie z prawem Wymiana grzejnika zgodnie z prawem

Grzejniki są integralną częścią instalacji grzewczej budynku. Z tego względu ich wymiana wymaga zgody właściciela budynku oraz jego zarządcy, odpowiedzialnych za stan instalacji.

Grzejniki są integralną częścią instalacji grzewczej budynku. Z tego względu ich wymiana wymaga zgody właściciela budynku oraz jego zarządcy, odpowiedzialnych za stan instalacji.

Agnieszka Żelazna Zabudowa loggii bez zgody wspólnoty

Zabudowa loggii bez zgody wspólnoty Zabudowa loggii bez zgody wspólnoty

Tekst przedstawia stanowisko, jakie można wyprowadzić z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 31 stycznia 2014 r. (VII SA/Wa 2073/13), wydanego na skutek skargi wspólnoty mieszkaniowej,...

Tekst przedstawia stanowisko, jakie można wyprowadzić z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 31 stycznia 2014 r. (VII SA/Wa 2073/13), wydanego na skutek skargi wspólnoty mieszkaniowej, wniesionej od decyzji Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Rezygnacja z funkcji członka zarządu wspólnoty | Podział kosztów utrzymania windy

Co nowego w Orzecznictwie? Rezygnacja z funkcji członka zarządu wspólnoty | Podział kosztów utrzymania windy Co nowego w Orzecznictwie? Rezygnacja z funkcji członka zarządu wspólnoty | Podział kosztów utrzymania windy

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 175), a w nim o rezygnacji z funkcji członka zarządu wspólnoty oraz o podziale kosztów utrzymania windy.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 175), a w nim o rezygnacji z funkcji członka zarządu wspólnoty oraz o podziale kosztów utrzymania windy.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Sposób wyliczenia opłat za wywóz śmieci poza decyzją wspólnoty mieszkaniowej | Odszkodowanie za bezprawne adaptowanie części nieruchomości wspólnej

Co nowego w Orzecznictwie? Sposób wyliczenia opłat za wywóz śmieci poza decyzją wspólnoty mieszkaniowej | Odszkodowanie za bezprawne adaptowanie części nieruchomości wspólnej Co nowego w Orzecznictwie? Sposób wyliczenia opłat za wywóz śmieci poza decyzją wspólnoty mieszkaniowej | Odszkodowanie za bezprawne adaptowanie części nieruchomości wspólnej

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 174), a w nim o odszkodowaniu za bezprawne adaptowanie części nieruchomości wspólnej oraz o tym czy o sposobie wyliczenia opłat za wywóz śmieci może decydować...

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 174), a w nim o odszkodowaniu za bezprawne adaptowanie części nieruchomości wspólnej oraz o tym czy o sposobie wyliczenia opłat za wywóz śmieci może decydować wspólnota mieszkaniowa.

mgr Jarosław Kowszuk Gmina zarządcą we wspólnocie

Gmina zarządcą we wspólnocie Gmina zarządcą we wspólnocie

Gmina nie powinna zarządzać wspólnotami mieszkaniowymi. Zakazu tego nie należy jednak upatrywać w przepisach dotyczących zarządzania wspólnotami, tylko w przepisach dotyczących samych gmin.

Gmina nie powinna zarządzać wspólnotami mieszkaniowymi. Zakazu tego nie należy jednak upatrywać w przepisach dotyczących zarządzania wspólnotami, tylko w przepisach dotyczących samych gmin.

Janusz Gdański Powierzenie zarządu w trybie art. 18 UWL

Powierzenie zarządu w trybie art. 18 UWL

Deweloper wyodrębnił wszystkie lokale dla siebie (na podstawie art. 10 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali), a następnie, jeszcze przed zbyciem pierwszego z nich, zawarł w formie aktu notarialnego...

Deweloper wyodrębnił wszystkie lokale dla siebie (na podstawie art. 10 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali), a następnie, jeszcze przed zbyciem pierwszego z nich, zawarł w formie aktu notarialnego umowę z firmą X, której powierzył zarząd nieruchomością wspólną. Kolejni nabywcy lokali byli informowani, że muszą przyjąć do wiadomości i zaakceptować fakt, że zarządcą jest firma X, funkcjonująca według zasad określonych w istniejącej umowie. Właściciele chcieliby zrezygnować z zarządcy...

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Ograniczenie wjazdu na teren wspólnoty mieszkaniowej | Zasady umieszczania reklamy na elewacji

Co nowego w Orzecznictwie? Ograniczenie wjazdu na teren wspólnoty mieszkaniowej | Zasady umieszczania reklamy na elewacji Co nowego w Orzecznictwie? Ograniczenie wjazdu na teren wspólnoty mieszkaniowej | Zasady umieszczania reklamy na elewacji

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 172), a w nim o ograniczeniu wjazdu na teren wspólnoty mieszkaniowej oraz o zasadach umieszczania reklamy na elewacji budynku.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 172), a w nim o ograniczeniu wjazdu na teren wspólnoty mieszkaniowej oraz o zasadach umieszczania reklamy na elewacji budynku.

Janusz Gdański Wynagrodzenie zarządu lub zarządcy

Wynagrodzenie zarządu lub zarządcy Wynagrodzenie zarządu lub zarządcy

Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali w dwóch artykułach porusza sprawę wynagrodzenia zarządu lub zarządcy. Zapisy te w sposób istotny się różnią.

Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali w dwóch artykułach porusza sprawę wynagrodzenia zarządu lub zarządcy. Zapisy te w sposób istotny się różnią.

mgr inż. Ryszard Niedźwiecki Planowanie i rozliczanie we wspólnotach mieszkaniowych

Planowanie i rozliczanie we wspólnotach mieszkaniowych

Roczny plan gospodarczy dla wspólnoty mieszkaniowej powinien być sporządzony w układzie pozwalającym na łatwą ocenę jego wykonania w sprawozdaniu rocznym.

Roczny plan gospodarczy dla wspólnoty mieszkaniowej powinien być sporządzony w układzie pozwalającym na łatwą ocenę jego wykonania w sprawozdaniu rocznym.

Agnieszka Żelazna Wymiana okien a prawa wspólnoty mieszkaniowej

Wymiana okien a prawa wspólnoty mieszkaniowej Wymiana okien a prawa wspólnoty mieszkaniowej

Wspólnota mieszkaniowa może domagać się od najemcy lokalu przywrócenia do stanu poprzedniego wyglądu elewacji budynku – takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 21 listopada 2013 r. (III CZP...

Wspólnota mieszkaniowa może domagać się od najemcy lokalu przywrócenia do stanu poprzedniego wyglądu elewacji budynku – takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 21 listopada 2013 r. (III CZP 65/13). Jednoznacznie w niej rozstrzygnięto, że wspólnota mieszkaniowa może żądać od najemcy niewydzielonego lokalu mieszkalnego przywrócenia do stanu poprzedniego kształtu i rozmiaru otworów okiennych w budynku położonym na nieruchomości wspólnej.

Paweł Puch Nadbudowa we wspólnocie

Nadbudowa we wspólnocie

Właściwie przeprowadzoną procedurę nadbudowy w dużej wspólnocie mieszkaniowej można podzielić na kilka etapów.

Właściwie przeprowadzoną procedurę nadbudowy w dużej wspólnocie mieszkaniowej można podzielić na kilka etapów.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Warunki do przymusowej sprzedaży lokalu | Najemca bez prawa ingerencji w uchwały wspólnoty mieszkaniowej

Co nowego w Orzecznictwie? Warunki do przymusowej sprzedaży lokalu | Najemca bez prawa ingerencji w uchwały wspólnoty mieszkaniowej Co nowego w Orzecznictwie? Warunki do przymusowej sprzedaży lokalu | Najemca bez prawa ingerencji w uchwały wspólnoty mieszkaniowej

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 169), a w nim o warunkach przymusowej sprzedaży lokalu oraz o najemcy bez prawa ingerencji w uchwały wspólnoty mieszkaniowej.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 169), a w nim o warunkach przymusowej sprzedaży lokalu oraz o najemcy bez prawa ingerencji w uchwały wspólnoty mieszkaniowej.

dr Kazimierz Dudziński System rozliczania indywidualnych kosztów ogrzewania

System rozliczania indywidualnych kosztów ogrzewania System rozliczania indywidualnych kosztów ogrzewania

Wysokie koszty ogrzewania stanowią częsty powód nieporozumień pomiędzy zarządcą a mieszkańcami. Eksperci ze Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii na prośbę redakcji „Administratora” dokonali analizy rozliczeń...

Wysokie koszty ogrzewania stanowią częsty powód nieporozumień pomiędzy zarządcą a mieszkańcami. Eksperci ze Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii na prośbę redakcji „Administratora” dokonali analizy rozliczeń kosztów ciepła konkretnego budynku wielorodzinnego. Obszerne fragmenty tej analizy publikujemy poniżej.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Remont balkonów i loggii | Obciążenie lokali użytkowych za centralne ogrzewanie

Co nowego w Orzecznictwie? Remont balkonów i loggii | Obciążenie lokali użytkowych za centralne ogrzewanie Co nowego w Orzecznictwie? Remont balkonów i loggii | Obciążenie lokali użytkowych za centralne ogrzewanie

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 166), a w nim o remontach balkonów i loggii oraz o obciążeniu lokali użytkowych za centralne ogrzewanie.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 166), a w nim o remontach balkonów i loggii oraz o obciążeniu lokali użytkowych za centralne ogrzewanie.

Redakcja Koszty utrzymania i zarządu nieruchomością wspólną

Koszty utrzymania i zarządu nieruchomością wspólną

Stosownie do art. 14 ustawy z 1994 r. o własności lokali właściciele lokali ponoszą koszty utrzymania i zarządu nieruchomością wspólną.

Stosownie do art. 14 ustawy z 1994 r. o własności lokali właściciele lokali ponoszą koszty utrzymania i zarządu nieruchomością wspólną.

mgr inż. Ryszard Niedźwiecki Wzór porządku obrad i sposoby prowadzenia zebrania wspólnoty mieszkaniowej

Wzór porządku obrad i sposoby prowadzenia zebrania wspólnoty mieszkaniowej

Minęło właśnie 20 lat od wejścia w życie ustawy o własności lokali (UWL). Pomimo licznych nowelizacji (t.j. DzU z 26 września 2000 r. nr 80, poz. 903) oraz zmian art. 3a i art. 5 z 2004 r., nadal – niestety...

Minęło właśnie 20 lat od wejścia w życie ustawy o własności lokali (UWL). Pomimo licznych nowelizacji (t.j. DzU z 26 września 2000 r. nr 80, poz. 903) oraz zmian art. 3a i art. 5 z 2004 r., nadal – niestety – brak jasnych definicji podstawowych pojęć. Brak ponadto tzw. delegacji ustawowych, czyli wskazania organów upoważnionych do interpretacji ustawy i do wydawania rozporządzeń szczegółowych.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy » Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.