administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Wynagrodzenie zarządu lub zarządcy

Wynagrodzenie zarządu lub zarządcy
WG

Wynagrodzenie zarządu lub zarządcy


WG

Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali w dwóch artykułach porusza sprawę wynagrodzenia zarządu lub zarządcy. Zapisy te w sposób istotny się różnią.

Zobacz także

Optigrün International AG Instalacja fotowoltaiczna i dach zielony – przyszłościowa kombinacja

Instalacja fotowoltaiczna i dach zielony – przyszłościowa kombinacja Instalacja fotowoltaiczna i dach zielony – przyszłościowa kombinacja

Jakie wyzwania stawia instalacja solarna projektantom i instalatorom urządzeń solarnych? Instalacja solarna do wytwarzania prądu z energii słonecznej powinna być wydajna. Jednak jej wydajność jest uzależniona...

Jakie wyzwania stawia instalacja solarna projektantom i instalatorom urządzeń solarnych? Instalacja solarna do wytwarzania prądu z energii słonecznej powinna być wydajna. Jednak jej wydajność jest uzależniona od różnych czynników. Z jednej strony instalacja musi być optymalnie ustawiona względem słońca, aby mogła jak najlepiej absorbować promieniowanie słoneczne. Z drugiej strony systemy powinny dać się szybko i tanio montować. Chłodzenie może ponadto przyczyniać się do poprawy mocy instalacji.

Redakcja news Walka z nielegalnym graffiti na osiedlu

Walka z nielegalnym graffiti na osiedlu Walka z nielegalnym graffiti na osiedlu

Akty wandalizmu na właśnie odnowionych czy nowo postawionych obiektach inżynierskich i budynkach, a niekiedy nawet na urządzeniach, które jeszcze nie zostały oddane do użytku, budzą niepokój i frustrację.

Akty wandalizmu na właśnie odnowionych czy nowo postawionych obiektach inżynierskich i budynkach, a niekiedy nawet na urządzeniach, które jeszcze nie zostały oddane do użytku, budzą niepokój i frustrację.

Redakcja Idealne siłownie zewnętrzne na osiedlach

Idealne siłownie zewnętrzne na osiedlach Idealne siłownie zewnętrzne na osiedlach

Siłownie zewnętrzne to zbiór sprzętu rekreacyjnego, przeznaczonego do profesjonalnego lub amatorskiego treningu. Cieszą się sporym zainteresowaniem wśród osób lubiących aktywność na świeżym powietrzu....

Siłownie zewnętrzne to zbiór sprzętu rekreacyjnego, przeznaczonego do profesjonalnego lub amatorskiego treningu. Cieszą się sporym zainteresowaniem wśród osób lubiących aktywność na świeżym powietrzu. Ich największe zalety to duża dostępność oraz możliwość bezpłatnego korzystania ze znajdujących się tam urządzeń, w dodatku o dowolnej porze dnia.

Zgodnie z art. 22 ust. 3 punkt 1 ustalenie wynagrodzenia zarządu lub zarządcy nieruchomości wspólnej należy do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu, a więc wymaga uchwały wspólnoty. Zapis ten należy interpretować następująco: zarząd (zarządca) podejmuje się wykonywania pewnej pracy, a wspólnota za to mu płaci.

Nie ma mowy o wynagradzaniu poszczególnych członków zarządu ani pracowników zarządcy – po prostu wspólnota za konkretną kwotę oczekuje rzetelnego wykonywania określonych działań na swoją rzecz i nie obliguje zarządu lub zarządcy do szczegółowego przedstawiania, kto i za ile będzie wykonywał poszczególne czynności.

Jest zasadą niemal powszechnie stosowaną, że zarządcy oferujący swoje usługi wspólnotom proponują wynagrodzenie w wysokości X zł/m² powierzchni użytkowej lokali. Uważam, że zarządca, który tego typu ofertę przedstawia wszystkim wspólnotom, jest mało wiarygodny i nie do końca rozumie sens zapisów ustawowych.

Przecież poszczególne nieruchomości się różnią, czasem w bardzo istotny sposób, a więc wkład pracy zarządcy w zależności m.in. od ich stanu technicznego będzie zróżnicowany, co powinno przekładać się na wysokość jego wynagrodzenia. Nie bez wpływu na jego wkład pracy pozostaje też rzetelność właścicieli lokali.

Wojna z dłużnikami wymaga nierzadko wielu skomplikowanych zabiegów. Jest oczywiste, że wynagrodzenie zarządcy, który taką wojnę będzie musiał prowadzić, powinno być wyższe niż w przypadku wspólnoty, w której wszyscy właściciele lokali terminowo regulują swoje zobowiązania.

Profesjonalny zarządca, który zamierza swoją ofertę przedstawić wspólnocie, powinien najpierw, chociaż pobieżnie, zapoznać się ze stanem technicznym nieruchomości i w miarę możliwości uzyskać informację o rzetelności właścicieli. Jeśli nie regulują swoich zobowiązań terminowo, to po prostu nie powinien składać oferty składać.

Jeśli wspólnota powstała w budynku pierwotnie komunalnym, to powinien także liczyć się z tym, że właściciele, którzy nabyli lokale z bonifikatą (często bardzo dużą), mogą mieć znacznie ograniczone możliwości finansowe i przy nienajlepszym stanie technicznym budynku przeprowadzenie nawet najpotrzebniejszych remontów może okazać się niemożliwe. W takim przypadku również bezpieczniej zrezygnować z zamiaru zaproponowania swoich usług.

Jeśli zarządca zdecyduje się złożyć wspólnocie ofertę, to powinna ona określać kwotę, za którą gotów jest świadczyć swoje usługi. To, w jaki sposób właściciele lokali ją zgromadzą, interesować go nie powinno. Właściciele mogą w uchwale określić zasady „składania się” na wynagrodzenie zarządcy dowolnie – np. „po równo” od każdego lokalu (co uważam za najrozsądniejsze) lub proporcjonalnie do powierzchni lokali (udziałów).

Pamiętać należy, że ustawodawca w art. 12 ust. 2 kosztami utrzymania nieruchomości wspólnej nakazuje obciążać właścicieli lokali proporcjonalnie do udziałów, ale nie mówi nic o wynagrodzeniu zarządu lub zarządcy. Właściciele muszą (ustawowo!) sfinansować np. remont dachu proporcjonalnie do posiadanych udziałów, ale na wynagrodzenie zarządcy mogą składać się inaczej – tak, jak to wspólnota określi przy pomocy uchwały.

Rozliczanie wynagrodzenia zarządcy „po równo” jest uzasadnione również tym, że znaczną część swojej pracy świadczy on na rzecz poszczególnych właścicieli lokali (to np. indywidualne rozliczenia, dostarczanie korespondencji).

Ustawodawca zasady wynagradzania członka zarządu normuje zupełnie inaczej, jeśli należy on do grona właścicieli lokali. W myśl art. 28 wynagrodzenie członka zarządu będącego właścicielem lokalu ma być proporcjonalne do nakładu jego pracy. Wspólnota powinna więc podjąć uchwałę, w której określi wysokość wynagrodzenia każdego z członków wieloosobowego zarządu odrębnie. Zapis ten uważam za kontrowersyjny, a nawet sprzeczny z cytowanym wcześniej art. 22.3.1.

W pewnej wspólnocie, w której z grona właścicieli lokali wybrano trzyosobowy zarząd, jego członkowie podzielili się obowiązkami. Pan A podjął się prowadzenia księgowości, pan B – mający uprawnienia budowlane – dokonywania przeglądów technicznych, zaś pan C (licencjonowany zarządca nieruchomości) – dostarczania właścicielom lokali korespondencji i wyjaśniania im wszelkich problemów związanych z realizacją ustawy o własności lokali.

Według jakich kryteriów powinno być określane ich wynagrodzenie? Nie sądzę, aby ktokolwiek mógł je ustalić w sposób, który byłby do zaakceptowania przez wszystkich właścicieli lokali. Mogliby się wśród nich znaleźć tacy, którzy poprosiliby sąd o rozstrzygnięcie. A jestem przekonany, że wyroki byłby odmienne w zależności od sądu.

W jednym z wcześniejszych numerów „Administratora” przywołany jest wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 8 sierpnia 2013 r. (sygn. akt IACa 328/13). Stwierdził on, że wypłata wynagrodzenia wszystkim członkom zarządu – niezależnie od faktycznie wykonanej przez nich pracy – nie odpowiada dyspozycji art. 28 ustawy o własności lokali, zgodnie z którym wynagrodzenie członka zarządu powinno odpowiadać uzasadnionemu nakładowi jego pracy.

Wyrok ten jest naturalną konsekwencją treści art. 28, ale nic z niego nie wynika dla określenia kryteriów, którymi powinni kierować się właściciele, ustalając wynagrodzenie poszczególnych członków zarządu.

Ustawa o własności lokali nic by nie straciła na tym, gdyby art. 28 został po prostu usunięty. Pozostaje mieć nadzieję, że obiecywana od dawna jej nowelizacja się wreszcie zmaterializuje i doświadczenia dwudziestu lat jej funkcjonowania wpłyną na jej aktualizację.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • joseph joseph, 11.08.2014r., 10:59:51 Koszty wynagrodzenia zarządu są w ustawie określone jako koszty nieruchomości wspólnej, na jakiej więc podstawie mogą być rozliczane inaczej niż wg udziałów.
  • Mrcn Mrcn, 12.08.2014r., 14:44:18 Bo koszty zarządcy nie podlegają rozliczeniu. Jest to wynagrodzenie - z ustaloną z góry kwotą za usługę, a nie rozliczenie kosztu w systemie zaliczkowym. Poza tym podmiot prowadzący usługę, bierze na siebie ryzyko wyceny kwoty za usługę.
  • eugeniusz eugeniusz, 22.08.2014r., 20:38:04 Dzień Dobry Panie Januszu! Jakoś dawno nie zabierał Pan głosu, a szkoda bo ma Pan niespotykana zaletę "wsadzania kija" faktycznie tam gdzie tego potrzeba. Pilnie potrzeba. Spróbujmy ustalić stan faktyczny. Po pierwsze. Większość WM funkcjonuje w oparciu wybór Zarządu WM i Zarządcy, w sytuacji, w której decydenci (właściciele) nie znajdują się w stanie pełnej i obiektywnej wiedzy o powinnościach wybieranych oraz o własnych możliwościach, powinnościach i odpowiedzialności. Po drugie. Niewielu jest właścicieli w momencie podejmowania jakiejkolwiek decyzji, posiada minimum wiedzy o kosztach jakie każde głosowanie za sobą pociąga. Oczywiście, znajdą się interlokutorzy, którzy zarzucą, że nie dotyczy to każdego głosowania (wyboru), ale proszę się tylko nieco bardziej przyjrzeć zakresowi uchwał właścicieli, a być może przyznacie mi rację. Po trzecie i póki co ostatnie. Znajomość ustawy o własności (krótkiej i pozwalającej na znaczną swobodę działania) jest na niskim poziomie a właściciele, najchętniej ją szufladach trzymają. Jak więc w takiej sytuacji dyskutować? A jest o czym, bowiem mówimy o wynagrodzeniu, a właściwie różnych wynagrodzeniach dwóch różnych... no właśnie, chciało by się coś powiedzieć (organów, podmiotów, etc.), ale dobrze wiemy, że żadne z określeń nie jest ani właściwe, ani stosowne. W związku z powyższym, wielu właścicieli pozostaje z tradycyjną polską wymówką, że "ONI i tak zrobią co chcą...". Najgorszym jest fakt, że wielu Zarządców, czyni niewiele aby ten stan rzeczy zmienić. Co gorsza, wiele zebrań właścicieli jest prowadzonych przez "miejskich urzędników" przekwalifikowanych wymogami czasu na pracowników Quasi-Spółki samorządowej, którym zależy wyłącznie na szybkim odbębnieniu zebrania. Niektórzy nawet nie silą się na odróżnienia uchwał absolutoryjnych od uchwał przyjmujących właściwe sprawozdania. O kształcie i brzmieniu niektórych Uchwał nawet nie wypada wspominać, ale jak Państwo zechcą to... Wiele... zbyt wiele... ww. uchwał nie rozróżnia Zarządu od Zarządcy. W tej sytuacji dyskusja o wynagrodzeniu "zarządu lub zarządcy" jest jak najbardziej celowa. Nie mam teraz przed sobą orzeczenia SA w Szczecinie, ale pozwolę sobie zauważyć, że wskazanie jakiejkolwiek niezgodności z przepisem ustawy, nie oznacza, że musimy stosować Tu rozróżnienie. Twierdzę, że we WM wynagrodzenia Zarządu powinny być równe. Wychodzę z założenia, że skoro Zarząd WM nie jest organem, nie posiada stanowisk funkcyjnych, oraz nie MOZE podejmować żadnych istotnych (w szczególności finansowych) DECYZJI, to nie ma żadnej podstawy prawnej (poza decyzją właścicieli), aby różnicować wynagrodzenia. Podział czynności wskazany w artykule, jest o tyle "słuszny" o ile wszyscy członkowie Zarządu posiadają wiedzę wzajemną o swoich poczynaniach, a właściciel rozumie, że pismo dostarcza mu Zarząd, a nie "Pan Władek". W przeciwnym razie nie możemy mówić o realizacji prawa. Jak to bywa w sytuacjach szczególnych jest okazja do śmiechu. Tak jest w sytuacji gdy w Zarządzie jest: Prezes Zarządu (pieczątka), V-ce Prezes ds. finansowo-ekonomicznych (pieczątka) itd. itp.. Przy czym rozumiem, że część Osób uległa urzędniczej presji (w tym samorządu i skarbówki), dla których pismo z podpisami i pieczątką ogólną Zarządu Wspólnoty jest nie-do-przyjęcia! Polacy, nic się nie stało! Nie słuchajcie takich urzędników, bo nie mają racji, bo nie znają ustawy, bo tworzą nierealną rzeczywistość administracyjną określaną jako: przerost formy nad treścią. Jeśli WM, istniejące było nie było stosunkowo niedawno, poddadzą się urzędniczemu dyktatowi, można spokojnie mówić, że już bodaj nikomu nie zależy na optymalizowaniu administracji. Cóż jednak, skoro nadal z urzędniczym "zdziwieniem" spotyka się żądanie kolejnej WM posiadania własnego rachunku bankowego? Tak proszę Państwa, jeśli mówimy o wynagrodzeniach, czyli o pieniądzach, to pomówmy też o tym. Jak konkretni właściciele mają debatować o wynagrodzeniach, skoro cały przepływ finansowy w Ich WM jest realizowany w obrębie rachunku gminnej spółki lub tym podobnej instytucji? Ba, jak już nawet powstanie odrębny rachunek bankowy takiej WM, jakże często okazuje się, że jedynym jego dysponentem jest... kto zgadnie... Dyrektor gminnej spółki? Oczywiście, o wszystkich operacjach Zarząd nie ma żadnej bieżącej wiedzy... Może Ktoś powiedzieć, że się wypowiadam nie na temat... Może Ktoś powiedzieć, że za dużo powyższego... Przepraszam. Pomyślałem sobie, że warto mieć wiedzę realną o rzeczywistości większości WM w Kraju. Myślę Panie Januszu, że sytuacja wielu jest zaprzeczeniem idei ustawy o własności lokali. Pomyślałem sobie, że warto o tym pamiętać wkrótce, gdy będziemy "fetować" 20-lecie wejścia w życie jednej z najważniejszych ustaw obszaru gospodarowania nieruchomościami.
  • Marta Marta, 11.01.2023r., 17:51:48 Teraz zarządca chce sobie podnieśc wynagrodzenie ale nie uzyska 51% i co teraz może być?
  • marta marta, 10.02.2023r., 10:35:58 Zarządca nie chce zrobić osobnej uchwały o wynagrodzeniu tylko chce załatwić jedną uchwałą ,

Powiązane

Paweł Puch Pełnomocnictwo we wspólnocie mieszkaniowej

Pełnomocnictwo we wspólnocie mieszkaniowej Pełnomocnictwo we wspólnocie mieszkaniowej

Żeby głosować na zebraniach wspólnoty mieszkaniowej, nie trzeba być osobiście obecnym. Podejmowanie decyzji (głosowanie) można powierzyć pełnomocnikowi. Również reprezentację względem zarządu wspólnoty...

Żeby głosować na zebraniach wspólnoty mieszkaniowej, nie trzeba być osobiście obecnym. Podejmowanie decyzji (głosowanie) można powierzyć pełnomocnikowi. Również reprezentację względem zarządu wspólnoty mieszkaniowej (prowadzenie rozmów, dostęp do dokumentów WM) można powierzyć pełnomocnikowi. Jednak pamiętajmy, że jego działanie wywiera takie same skutki, jak działanie samego właściciela lokalu, dlatego pełnomocnictw powinniśmy udzielać bardzo rozważnie.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Zbieranie głosów przez osobę nieuprawnioną | Reklama na elewacji i balustradzie zewnętrznej balkonów

Co nowego w Orzecznictwie? Zbieranie głosów przez osobę nieuprawnioną | Reklama na elewacji i balustradzie zewnętrznej balkonów Co nowego w Orzecznictwie? Zbieranie głosów przez osobę nieuprawnioną | Reklama na elewacji i balustradzie zewnętrznej balkonów

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 193), a w nim o zbieraniu głosów przez osobę nieuprawnioną oraz o reklamie na elewacji i balustradzie zewnętrznej balkonów.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 193), a w nim o zbieraniu głosów przez osobę nieuprawnioną oraz o reklamie na elewacji i balustradzie zewnętrznej balkonów.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Odpowiedzialność za najemcę lokalu | Pełnomocnictwo do głosowania

Co nowego w Orzecznictwie? Odpowiedzialność za najemcę lokalu | Pełnomocnictwo do głosowania Co nowego w Orzecznictwie? Odpowiedzialność za najemcę lokalu | Pełnomocnictwo do głosowania

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 192), a w nim o zawiadomieniu o odpowiedzialności za najemcę lokalu oraz pełnomocnictwie do głosowania.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 192), a w nim o zawiadomieniu o odpowiedzialności za najemcę lokalu oraz pełnomocnictwie do głosowania.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Administrator bez prawa do zbierania głosów | Wspólnota mieszkaniowa nie może bezumownie korzystać z chodnika

Co nowego w Orzecznictwie? Administrator bez prawa do zbierania głosów | Wspólnota mieszkaniowa nie może bezumownie korzystać z chodnika Co nowego w Orzecznictwie? Administrator bez prawa do zbierania głosów | Wspólnota mieszkaniowa nie może bezumownie korzystać z chodnika

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 190), a w nim o administratorze bez prawa do zbierania głosów, a także o tym, że wspólnota mieszkaniowa nie może bezumownie korzystać z chodnika.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 190), a w nim o administratorze bez prawa do zbierania głosów, a także o tym, że wspólnota mieszkaniowa nie może bezumownie korzystać z chodnika.

Paweł Puch Wybór i rezygnacja członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej

Wybór i rezygnacja członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej Wybór i rezygnacja członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej

Zgodnie z ustawą o własności lokali właściciele lokali w dużej wspólnocie mieszkaniowej są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. W zależności od treści uchwały,...

Zgodnie z ustawą o własności lokali właściciele lokali w dużej wspólnocie mieszkaniowej są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. W zależności od treści uchwały, zarząd wspólnoty może być powołany na określony czas (kadencję) lub bezterminowo – w przypadku, gdy uchwała określa tylko wybór członków zarządu wspólnoty, nie ustalając terminu (kadencji), na jaki zarząd się powołuje. Wówczas zarząd wspólnoty działa do odwołania przez właścicieli lokali lub rezygnacji...

Marta Chmielewska Zmiana zarządu we wspólnocie

Zmiana zarządu we wspólnocie

Mimo określonego w akcie notarialnym sposobu wykonywania zarządu nieruchomością wspólną, wspólnota mieszkaniowa – przy zachowaniu pewnych wymogów – może dokonać jego zmiany.

Mimo określonego w akcie notarialnym sposobu wykonywania zarządu nieruchomością wspólną, wspólnota mieszkaniowa – przy zachowaniu pewnych wymogów – może dokonać jego zmiany.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Ustanowienie zarządcy przymusowego | Gdy głosy zbiera członek wspólnoty a nie jej zarząd

Co nowego w Orzecznictwie? Ustanowienie zarządcy przymusowego | Gdy głosy zbiera członek wspólnoty a nie jej zarząd Co nowego w Orzecznictwie? Ustanowienie zarządcy przymusowego | Gdy głosy zbiera członek wspólnoty a nie jej zarząd

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 183), a w nim o ustanowieniu zarządcy przymusowego oraz o zbieraniu głosów przez członka wspólnoty.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 183), a w nim o ustanowieniu zarządcy przymusowego oraz o zbieraniu głosów przez członka wspólnoty.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Skutki prawne całkowitego zniszczenia części lokali | Reklama na elewacji tylko na podstawie precyzyjnej uchwały

Co nowego w Orzecznictwie? Skutki prawne całkowitego zniszczenia części lokali | Reklama na elewacji tylko na podstawie precyzyjnej uchwały Co nowego w Orzecznictwie? Skutki prawne całkowitego zniszczenia części lokali | Reklama na elewacji tylko na podstawie precyzyjnej uchwały

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 181), a w nim o skutkach prawnych całkowitego zniszczenia części lokali, a także o reklamie na elewacji.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 181), a w nim o skutkach prawnych całkowitego zniszczenia części lokali, a także o reklamie na elewacji.

Sabina Augustynowicz Wymiana grzejnika zgodnie z prawem

Wymiana grzejnika zgodnie z prawem Wymiana grzejnika zgodnie z prawem

Grzejniki są integralną częścią instalacji grzewczej budynku. Z tego względu ich wymiana wymaga zgody właściciela budynku oraz jego zarządcy, odpowiedzialnych za stan instalacji.

Grzejniki są integralną częścią instalacji grzewczej budynku. Z tego względu ich wymiana wymaga zgody właściciela budynku oraz jego zarządcy, odpowiedzialnych za stan instalacji.

Janusz Gdański Udział wskaźnikiem kosztów?

Udział wskaźnikiem kosztów? Udział wskaźnikiem kosztów?

W myśl art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali właściciel lokalu ponosi koszty utrzymania nieruchomości wspólnej proporcjonalnie do posiadanego w niej udziału. Upraszczając i myśląc logicznie, można...

W myśl art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali właściciel lokalu ponosi koszty utrzymania nieruchomości wspólnej proporcjonalnie do posiadanego w niej udziału. Upraszczając i myśląc logicznie, można sądzić, że intencja ustawodawcy jest czytelna – ten, kto ma większy lokal, ma ponosić wyższe koszty. Ale jest to uproszczenie zbyt daleko idące.

Agnieszka Żelazna Zabudowa loggii bez zgody wspólnoty

Zabudowa loggii bez zgody wspólnoty Zabudowa loggii bez zgody wspólnoty

Tekst przedstawia stanowisko, jakie można wyprowadzić z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 31 stycznia 2014 r. (VII SA/Wa 2073/13), wydanego na skutek skargi wspólnoty mieszkaniowej,...

Tekst przedstawia stanowisko, jakie można wyprowadzić z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 31 stycznia 2014 r. (VII SA/Wa 2073/13), wydanego na skutek skargi wspólnoty mieszkaniowej, wniesionej od decyzji Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Rezygnacja z funkcji członka zarządu wspólnoty | Podział kosztów utrzymania windy

Co nowego w Orzecznictwie? Rezygnacja z funkcji członka zarządu wspólnoty | Podział kosztów utrzymania windy Co nowego w Orzecznictwie? Rezygnacja z funkcji członka zarządu wspólnoty | Podział kosztów utrzymania windy

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 175), a w nim o rezygnacji z funkcji członka zarządu wspólnoty oraz o podziale kosztów utrzymania windy.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 175), a w nim o rezygnacji z funkcji członka zarządu wspólnoty oraz o podziale kosztów utrzymania windy.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Sposób wyliczenia opłat za wywóz śmieci poza decyzją wspólnoty mieszkaniowej | Odszkodowanie za bezprawne adaptowanie części nieruchomości wspólnej

Co nowego w Orzecznictwie? Sposób wyliczenia opłat za wywóz śmieci poza decyzją wspólnoty mieszkaniowej | Odszkodowanie za bezprawne adaptowanie części nieruchomości wspólnej Co nowego w Orzecznictwie? Sposób wyliczenia opłat za wywóz śmieci poza decyzją wspólnoty mieszkaniowej | Odszkodowanie za bezprawne adaptowanie części nieruchomości wspólnej

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 174), a w nim o odszkodowaniu za bezprawne adaptowanie części nieruchomości wspólnej oraz o tym czy o sposobie wyliczenia opłat za wywóz śmieci może decydować...

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 174), a w nim o odszkodowaniu za bezprawne adaptowanie części nieruchomości wspólnej oraz o tym czy o sposobie wyliczenia opłat za wywóz śmieci może decydować wspólnota mieszkaniowa.

mgr Jarosław Kowszuk Gmina zarządcą we wspólnocie

Gmina zarządcą we wspólnocie Gmina zarządcą we wspólnocie

Gmina nie powinna zarządzać wspólnotami mieszkaniowymi. Zakazu tego nie należy jednak upatrywać w przepisach dotyczących zarządzania wspólnotami, tylko w przepisach dotyczących samych gmin.

Gmina nie powinna zarządzać wspólnotami mieszkaniowymi. Zakazu tego nie należy jednak upatrywać w przepisach dotyczących zarządzania wspólnotami, tylko w przepisach dotyczących samych gmin.

Janusz Gdański Powierzenie zarządu w trybie art. 18 UWL

Powierzenie zarządu w trybie art. 18 UWL

Deweloper wyodrębnił wszystkie lokale dla siebie (na podstawie art. 10 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali), a następnie, jeszcze przed zbyciem pierwszego z nich, zawarł w formie aktu notarialnego...

Deweloper wyodrębnił wszystkie lokale dla siebie (na podstawie art. 10 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali), a następnie, jeszcze przed zbyciem pierwszego z nich, zawarł w formie aktu notarialnego umowę z firmą X, której powierzył zarząd nieruchomością wspólną. Kolejni nabywcy lokali byli informowani, że muszą przyjąć do wiadomości i zaakceptować fakt, że zarządcą jest firma X, funkcjonująca według zasad określonych w istniejącej umowie. Właściciele chcieliby zrezygnować z zarządcy...

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Ograniczenie wjazdu na teren wspólnoty mieszkaniowej | Zasady umieszczania reklamy na elewacji

Co nowego w Orzecznictwie? Ograniczenie wjazdu na teren wspólnoty mieszkaniowej | Zasady umieszczania reklamy na elewacji Co nowego w Orzecznictwie? Ograniczenie wjazdu na teren wspólnoty mieszkaniowej | Zasady umieszczania reklamy na elewacji

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 172), a w nim o ograniczeniu wjazdu na teren wspólnoty mieszkaniowej oraz o zasadach umieszczania reklamy na elewacji budynku.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 172), a w nim o ograniczeniu wjazdu na teren wspólnoty mieszkaniowej oraz o zasadach umieszczania reklamy na elewacji budynku.

mgr inż. Ryszard Niedźwiecki Planowanie i rozliczanie we wspólnotach mieszkaniowych

Planowanie i rozliczanie we wspólnotach mieszkaniowych

Roczny plan gospodarczy dla wspólnoty mieszkaniowej powinien być sporządzony w układzie pozwalającym na łatwą ocenę jego wykonania w sprawozdaniu rocznym.

Roczny plan gospodarczy dla wspólnoty mieszkaniowej powinien być sporządzony w układzie pozwalającym na łatwą ocenę jego wykonania w sprawozdaniu rocznym.

Agnieszka Żelazna Wymiana okien a prawa wspólnoty mieszkaniowej

Wymiana okien a prawa wspólnoty mieszkaniowej Wymiana okien a prawa wspólnoty mieszkaniowej

Wspólnota mieszkaniowa może domagać się od najemcy lokalu przywrócenia do stanu poprzedniego wyglądu elewacji budynku – takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 21 listopada 2013 r. (III CZP...

Wspólnota mieszkaniowa może domagać się od najemcy lokalu przywrócenia do stanu poprzedniego wyglądu elewacji budynku – takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 21 listopada 2013 r. (III CZP 65/13). Jednoznacznie w niej rozstrzygnięto, że wspólnota mieszkaniowa może żądać od najemcy niewydzielonego lokalu mieszkalnego przywrócenia do stanu poprzedniego kształtu i rozmiaru otworów okiennych w budynku położonym na nieruchomości wspólnej.

Paweł Puch Nadbudowa we wspólnocie

Nadbudowa we wspólnocie

Właściwie przeprowadzoną procedurę nadbudowy w dużej wspólnocie mieszkaniowej można podzielić na kilka etapów.

Właściwie przeprowadzoną procedurę nadbudowy w dużej wspólnocie mieszkaniowej można podzielić na kilka etapów.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Warunki do przymusowej sprzedaży lokalu | Najemca bez prawa ingerencji w uchwały wspólnoty mieszkaniowej

Co nowego w Orzecznictwie? Warunki do przymusowej sprzedaży lokalu | Najemca bez prawa ingerencji w uchwały wspólnoty mieszkaniowej Co nowego w Orzecznictwie? Warunki do przymusowej sprzedaży lokalu | Najemca bez prawa ingerencji w uchwały wspólnoty mieszkaniowej

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 169), a w nim o warunkach przymusowej sprzedaży lokalu oraz o najemcy bez prawa ingerencji w uchwały wspólnoty mieszkaniowej.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 169), a w nim o warunkach przymusowej sprzedaży lokalu oraz o najemcy bez prawa ingerencji w uchwały wspólnoty mieszkaniowej.

dr Kazimierz Dudziński System rozliczania indywidualnych kosztów ogrzewania

System rozliczania indywidualnych kosztów ogrzewania System rozliczania indywidualnych kosztów ogrzewania

Wysokie koszty ogrzewania stanowią częsty powód nieporozumień pomiędzy zarządcą a mieszkańcami. Eksperci ze Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii na prośbę redakcji „Administratora” dokonali analizy rozliczeń...

Wysokie koszty ogrzewania stanowią częsty powód nieporozumień pomiędzy zarządcą a mieszkańcami. Eksperci ze Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii na prośbę redakcji „Administratora” dokonali analizy rozliczeń kosztów ciepła konkretnego budynku wielorodzinnego. Obszerne fragmenty tej analizy publikujemy poniżej.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Remont balkonów i loggii | Obciążenie lokali użytkowych za centralne ogrzewanie

Co nowego w Orzecznictwie? Remont balkonów i loggii | Obciążenie lokali użytkowych za centralne ogrzewanie Co nowego w Orzecznictwie? Remont balkonów i loggii | Obciążenie lokali użytkowych za centralne ogrzewanie

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 166), a w nim o remontach balkonów i loggii oraz o obciążeniu lokali użytkowych za centralne ogrzewanie.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 166), a w nim o remontach balkonów i loggii oraz o obciążeniu lokali użytkowych za centralne ogrzewanie.

Redakcja Koszty utrzymania i zarządu nieruchomością wspólną

Koszty utrzymania i zarządu nieruchomością wspólną

Stosownie do art. 14 ustawy z 1994 r. o własności lokali właściciele lokali ponoszą koszty utrzymania i zarządu nieruchomością wspólną.

Stosownie do art. 14 ustawy z 1994 r. o własności lokali właściciele lokali ponoszą koszty utrzymania i zarządu nieruchomością wspólną.

mgr inż. Ryszard Niedźwiecki Wzór porządku obrad i sposoby prowadzenia zebrania wspólnoty mieszkaniowej

Wzór porządku obrad i sposoby prowadzenia zebrania wspólnoty mieszkaniowej

Minęło właśnie 20 lat od wejścia w życie ustawy o własności lokali (UWL). Pomimo licznych nowelizacji (t.j. DzU z 26 września 2000 r. nr 80, poz. 903) oraz zmian art. 3a i art. 5 z 2004 r., nadal – niestety...

Minęło właśnie 20 lat od wejścia w życie ustawy o własności lokali (UWL). Pomimo licznych nowelizacji (t.j. DzU z 26 września 2000 r. nr 80, poz. 903) oraz zmian art. 3a i art. 5 z 2004 r., nadal – niestety – brak jasnych definicji podstawowych pojęć. Brak ponadto tzw. delegacji ustawowych, czyli wskazania organów upoważnionych do interpretacji ustawy i do wydawania rozporządzeń szczegółowych.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Jak zadbać o śmietniki?

Jak zadbać o śmietniki? Jak zadbać o śmietniki?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić? Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu? Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania » Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego » Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii! Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Jak prawidłowo opomiarować media?

Jak prawidłowo opomiarować media? Jak prawidłowo opomiarować media?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku? Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

OLMEX KMB Sp. z o.o. Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia...

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia na dzień stają się droższe. Jednym ze sposobów obniżenia rachunków za energię elektryczną przez wspólnoty, budynki użyteczności publicznej oraz obiekty przemysłowe jest instalacja układu kompensacji mocy biernej. Odbiorcy komunalni są zwolnieni z opłaty za pobór energii biernej i rozliczani według...

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 » Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.