administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Planowanie i rozliczanie we wspólnotach mieszkaniowych

Roczny plan gospodarczy dla wspólnoty mieszkaniowej powinien być sporządzony w układzie pozwalającym na łatwą ocenę jego wykonania w sprawozdaniu rocznym.

Zobacz także

Grupa Warta Co oprócz mienia warto ubezpieczyć we wspólnocie?

Co oprócz mienia warto ubezpieczyć we wspólnocie? Co oprócz mienia warto ubezpieczyć we wspólnocie?

Wspólnoty mieszkaniowe stanowią fundament zarządzania nieruchomościami wielorodzinnymi w Polsce. Są one nieodłącznym elementem krajobrazu mieszkaniowego, zapewniającym efektywne administrowanie wspólnymi...

Wspólnoty mieszkaniowe stanowią fundament zarządzania nieruchomościami wielorodzinnymi w Polsce. Są one nieodłącznym elementem krajobrazu mieszkaniowego, zapewniającym efektywne administrowanie wspólnymi częściami budynków i terenów przyległych. Statystyki dotyczące wspólnot mieszkaniowych podkreślają ich znaczenie w naszym kraju.

Manage Prosta Spółka Akcyjna Konfiguracja Systemu CRM do Zarządzania Nieruchomościami

Konfiguracja Systemu CRM do Zarządzania Nieruchomościami Konfiguracja Systemu CRM do Zarządzania Nieruchomościami

W dynamicznym świecie biznesowym, który nas otacza, gdzie tempo pracy jest szybkie, a konkurencja zacięta, skuteczne zarządzanie wymaga nowoczesnych narzędzi. Systemy CRM (Customer Relationship Management)...

W dynamicznym świecie biznesowym, który nas otacza, gdzie tempo pracy jest szybkie, a konkurencja zacięta, skuteczne zarządzanie wymaga nowoczesnych narzędzi. Systemy CRM (Customer Relationship Management) stają się kluczowym elementem w efektywnym zarządzaniu nieruchomościami, umożliwiając profesjonalne kontrolowanie tego co dzieje się w Twojej firmie. Jednak, aby maksymalnie wykorzystać potencjał systemu CRM w branży nieruchomości, konieczne jest szybkie i efektywne dostosowanie go do konkretnych...

DomBest Koszty i monitorowanie mediów pod kontrolą 24/7

Koszty i monitorowanie mediów pod kontrolą 24/7 Koszty i monitorowanie mediów pod kontrolą 24/7

Z platformą dla zarządcy masz dostęp do zawsze aktualnych informacji o zużyciu mediów 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Zapomnij o problematycznych odczytach raz/dwa w roku i...

Z platformą dla zarządcy masz dostęp do zawsze aktualnych informacji o zużyciu mediów 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Zapomnij o problematycznych odczytach raz/dwa w roku i czekaniu na rozliczenia. Teraz możesz kontrolować zużycie mediów w dowolnym momencie, z dowolnego miejsca.

Zgodnie z art. 30 ustawy o własności lokali (dalej UWL, t.j. DzU z 2000 r. nr 80, poz. 903) zarząd (zarządca) ma obowiązek corocznego składania sprawozdania ze swojej działalności do końca marca. Najważniejszą częścią tego sprawozdania jest niewątpliwie rozliczenie finansowe.

Do 2001 roku obowiązywała ustawa o rachunkowości i rozporządzenie ministra finansów z dnia 18 sierpnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek nieprowadzących działalności gospodarczej – dotyczyło to również działalności wspólnot mieszkaniowych. Wiązało się to ze sporządzaniem wersji uproszczonej lub pełnej sprawozdań finansowych.

Od 2001 r. właściciele lokali sami podejmują uchwałę określającą zakres i sposób prowadzenia ewidencji pozaksięgowej przychodów i kosztów zarządzania nieruchomością wspólną. Właściciele lokali są do tego zobowiązani przez zapis w art. 22 ust. 3 pkt 10 UWL. Obciążają ich dwa różne rodzaje kosztów:

  • koszty zarządu nieruchomością wspólną, które zostały wymienione w art. 14 UWL, i związane z nimi wpłacane zaliczki na rachunki bankowe wspólnoty (bieżący i remontowy),
  • koszty związane z utrzymaniem ich lokali, o których mowa w art. 13 UWL, i związane z nimi zaliczki na opłaty za media i usługi komunalne wpłacane na rachunek bankowy wspólnoty (bieżący).

Każdy z wymienionych kosztów powinien być rozliczany odrębnie. Zwykle tak jest, albowiem zarząd (zarządca) pośredniczy w rozliczeniach pomiędzy dostawcami mediów i usług komunalnych do lokali a ich właścicielami.

W nowo oddawanych budynkach właściciel lokalu sam zawiera umowę o dostarczenie mediów i usług do swojego lokalu (tak, jak to jest dotychczas powszechne w przypadku opłat za elektryczność, gaz, wodę czy telefon).

Plan gospodarczy i rozliczenie finansowe powinny być spójne oraz zgodne z układem przewidzianym w art. 14 UWL (nie w każdej wspólnocie występują wszystkie wymienione opłaty, np. za windę czy za ciepłą wodę).

Dokumenty muszą być czytelne i w formie akceptowanej przez członków wspólnoty mieszkaniowej. Nie bez znaczenia jest również ich objętość, albowiem są one dostarczane do właścicieli wraz z zawiadomieniem o zebraniu wspólnoty, zgodnie z art. 32 ust. 2 UWL.

Zaproponowane wzory planu gospodarczego (załącznik nr 1 – na dwóch stronach) i rozliczenia finansowego (załącznik nr 2 – na dwóch stronach) spełniają powyższe wymogi i zawierają wszystkie istotne aspekty funkcjonowania wspólnoty mieszkaniowej. Jak wyżej wspomniałem, ostatecznie to jej właściciele, poprzez podjęcie uchwały, określają wzór zarówno planu gospodarczego, jak i rozliczenia finansowego.

Wypełnienie pozycji planu gospodarczego nie jest trudne, jeżeli dysponujemy planami z poprzednich lat. Jeżeli ich nie mamy, to trzeba zwrócić się o pomoc do zarządu (zarządcy), który od dłuższego czasu zajmuje się podobną nieruchomością w najbliższej okolicy. Należy ponadto właściwie określić, jakie remonty będą wykonywane w danym roku i ile to będzie kosztowało (reszta to już proste wyliczenia matematyczne).

Należy jednak pamiętać, że „władza” wspólnoty dotyczy wyłącznie spraw związanych z zarządzaniem nieruchomością wspólną (pozycje I, II i VII). Często o tym zapominają zarządy wspólnot mieszkaniowych, ale zdarza się to, chociaż bardzo rzadko, również licencjonowanym zarządcom nieruchomości.

Pieniądze związane z pozycją IV i V chwilowo są w dyspozycji zarządu (zarządcy) i stanowią one zobowiązania właścicieli lokali wobec dostawców mediów i usług komunalnych. Wspólnota występuje tu w roli pośrednika w rozliczaniu zaliczek i opłat pomiędzy dostawcami mediów i usług do lokali a właścicielami.

Rzetelny zarządca o zaistnieniu nadpłaty z tego tytułu powinien niezwłocznie poinformować członków wspólnoty, a nadpłatę musi zwrócić właścicielowi lokalu. Zdarza się, że zarządca nadpłatę przeznacza na pokrycie ewentualnego zobowiązania właściciela lokalu z tytułu funduszu bieżącego lub remontowego. Jest to absolutnie niedopuszczalne, chyba że członek wspólnoty wyrazi na to zgodę.

Nierzetelni zarządcy celowo zawyżają zaliczki na ciepło i wodę w celu dysponowania nie swoimi pieniędzmi. Robią to z dwóch powodów:

  • boją się w pewnym momencie utracić płynność finansową,
  • chcą wykazać się na zebraniu, że są gospodarni, bo zwracają każdemu właścicielowi zamiast po 20–60 zł aż po 600–900 zł! (a przecież gdyby pobierali jeszcze większe zaliczki na media, to jeszcze więcej zwracaliby po roku, ku uciesze nie zawsze świadomych w tej materii właścicieli lokali – a gdzie są odsetki od tych „lokat”?).

Takie praktyki są karygodne. Oczywiście, przy ustalaniu wysokości zaliczek zarządca powinien je zawyżyć w rozsądnych granicach, biorąc pod uwagę poziom ściągalności w poprzednich latach.

Należy tu przypomnieć, że w przypadku wzrostu opłat za media i usługi komunalne właściciele lokali nie podejmują uchwał o zwiększeniu zaliczek w związku z ich wzrostem, lecz otrzymują od zarządcy jako pośrednika informację, że od tego dnia mają więcej płacić („władza” wspólnoty nie dotyczy spraw związanych z dostawą mediów i usług do lokali właścicieli).

Każda wspólnota mieszkaniowa powinna mieć opracowany regulamin (sposób) rozliczania kosztów za media i usługi komunalne dostarczane do lokali, podpisany przez wszystkich właścicieli lokali. Regulamin ten po jego podpisaniu powinien otrzymać każdy z nich.

Nie będę zajmował się tym, w jaki sposób sporządza się plan gospodarczy czy wykonuje się rozliczenie finansowe, bo nie jest to tematem niniejszego artykułu. Podkreślam jednak, że oba wzory – pomimo że każdy z nich znajduje się na jednej stronie – zawierają niezbędne informacje, z których każdy przeciętnie inteligentny właściciel lokalu, znający wielkość swojego udziału w nieruchomości wspólnej, może wyciągnąć właściwe wnioski.

Zapoznając się z planem gospodarczym, ma możliwość oceny, czy zaliczki i koszty wzrosły, czy zmalały w stosunku do roku poprzedniego. W związku z tym może przygotować pytania na zebranie: dlaczego są zmiany, kto nie płaci zaliczek itd.

Zapoznając się z rozliczeniem finansowym, od razu zauważy, czy plan został wykonany, czy nie, czy koszty były większe lub mniejsze niż wcześniej. Na zebraniu może zadać pytania, np. w przypadku kosztów większych niż planowano w danej pozycji: dlaczego je przekroczono, czy w związku z tym podjęto dodatkowo uchwałę właścicieli (a trzeba to zrobić), czy była to samowolna decyzja zarządu?

Na marginesie: zarząd nie podejmuje uchwał, tylko przygotowuje ich treść, a podjęcie decyzji o wzroście wysokości jakichkolwiek kosztów jest przekroczeniem czynności zwykłego zarządu nieruchomością wspólną.

Każdy właściciel lokalu otrzymuje dodatkowo informacje o stanie swoich zobowiązań i należności wobec „przypisu”. Na podstawie otrzymanego rozliczenia finansowego może dokonać obliczeń i porównać wyniki. Z ich oceny może się dowiedzieć np. tego, że zapłacił więcej, tzn. że niektórzy właściciele nie wpłacili ustalonych zaliczek („przypisu”).

Ponadto w przypadkach podejrzanych kosztów w niektórych pozycjach, każdy właściciel lokalu, zgodnie z art. 29 ust. 3 UWL, ma prawo do kontroli wszystkich dokumentów finansowych (a także innych, nawet może zażądać od wspólnoty wydania ich kopii) w celu sprawdzenia zasadności poniesienia tych kosztów.

Moim zdaniem oba wzory dokumentów są bardzo czytelne, ponieważ nawet przeciętnie inteligentni właściciele lokali mogą zauważyć, czy plan został wykonany oraz czy opłaty wzrosły w stosunku do roku poprzedniego. Jest to możliwe, albowiem informacje te znajdują się na jednej stronie i w tych samych wierszach. Jak wynika z praktyki, te właśnie one są dla przeciętnych właścicieli najważniejsze.

Nadmieniam, że przy wykonywaniu planu gospodarczego i rozliczenia finansowego oraz ich analizowaniu należy pamiętać, że według ustawy o własności lokali rozliczenia z tytułu zarządzania nieruchomością wspólną dokonuje się według wielkości udziałów.

Od 2001 r. właściciele lokali sami podejmują uchwałę określającą zakres i sposób prowadzenia ewidencji pozaksięgowej przychodów i kosztów zarządzania nieruchomością wspólną.

Należy przypomnieć, że koszty zimnej wody i odprowadzenia ścieków nie podlegają żadnym negocjacjom – na terenie Warszawy obowiązują jednolite koszty, zgodnie z uchwałą podjętą przez Radę m. st. Warszawy. W celu podjęcia decyzji o zmianie wysokości zaliczek na media niepotrzebna jest uchwała właścicieli.

Informacje

  • Zaliczki wpłacone na fundusz bieżący (utrzymanie nieruchomości wspólnej) i na fundusz na koszty remontowe, na podstawie uchwały właścicieli, przechodzą na następny rok jako fundusze wspólnoty.
  • Pobierane w ciągu roku przez wspólnotę mieszkaniową zaliczki na pokrycie kosztów za media zużyte w lokalach podlegają rozliczeniu z właścicielami tych lokali.
  • Faktury za poniesione koszty są do wglądu w zarządzie wspólnoty.
  • Informacja o ilości osób faktycznie przebywających w lokalach i ilości zużytych mediów jest do wglądu w zarządzie wspólnoty.
  • Zmiana ilości osób faktycznie przebywających w każdym lokalu ma wpływ na koszty we wszystkich lokalach i należy ją zgłaszać przed faktem, a nie po nim. Musi być udokumentowana (np. poświadczenie pobytu – wyjazdu przez władze miejscowe). 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Małgorzata Pundyk-Glet Sporne balkony

Sporne balkony Sporne balkony

Kwestia balkonów od lat budzi kontrowersje. Wydaje się, że ilość orzecznictwa w tej materii jest na tyle spora, że można uznać, że temat nie powinien rodzić problemów interpretacyjnych.

Kwestia balkonów od lat budzi kontrowersje. Wydaje się, że ilość orzecznictwa w tej materii jest na tyle spora, że można uznać, że temat nie powinien rodzić problemów interpretacyjnych.

Agnieszka Żelazna Współkorzystanie z nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej

Współkorzystanie z nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej Współkorzystanie z nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej

Obowiązujące przepisy przydają każdemu ze współwłaścicieli nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej takie samo prawo do korzystania z tej nieruchomości. Jak pokazuje jednak praktyka, sposób korzystania...

Obowiązujące przepisy przydają każdemu ze współwłaścicieli nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej takie samo prawo do korzystania z tej nieruchomości. Jak pokazuje jednak praktyka, sposób korzystania z nieruchomości wspólnej stanowi źródło licznych konfliktów pomiędzy właścicielami lokali.

Paweł Puch Remont we wspólnocie

Remont we wspólnocie Remont we wspólnocie

Uchwała w sprawie remontu musi zawierać ściśle określony zakres prac i niezbędnych wydatków, powinna być poprzedzona ekspertyzą co do konieczności poniesienia wydatków, a ponadto nie może zobowiązywać...

Uchwała w sprawie remontu musi zawierać ściśle określony zakres prac i niezbędnych wydatków, powinna być poprzedzona ekspertyzą co do konieczności poniesienia wydatków, a ponadto nie może zobowiązywać członków wspólnoty mieszkaniowej do pokrycia kosztów nie związanych z nieruchomością wspólną – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Świdnicy.

Redakcja ZRSM o nowelizacji Prawa energetycznego

ZRSM o nowelizacji Prawa energetycznego ZRSM o nowelizacji Prawa energetycznego

Projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne jest zgodny z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/73/we z dnia 13 lipca 2009 r., dotyczącą wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego i uchylającą...

Projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne jest zgodny z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/73/we z dnia 13 lipca 2009 r., dotyczącą wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego i uchylającą dyrektywę 2003/55/we. Dyrektywa ta jako akt prawa pochodnego wiąże co do celu wszystkie kraje członkowskie, ale pozostawia sposób jego realizacji danemu państwu.

Przemysław Gogojewicz Wspólnota mieszkaniowa – prawa i obowiązki

Wspólnota mieszkaniowa – prawa i obowiązki Wspólnota mieszkaniowa  – prawa i obowiązki

Na podstawie art. 6 ustawy o własności lokali ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać...

Na podstawie art. 6 ustawy o własności lokali ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana.

Piotr Żołądkowski Motywacja – czyli co nas pcha do działania?

Motywacja – czyli co nas pcha do działania? Motywacja – czyli co nas pcha do działania?

Nasze działania zarówno w obszarze zawodowym, jak i osobistym charakteryzują się większą bądź mniejszą motywacją.

Nasze działania zarówno w obszarze zawodowym, jak i osobistym charakteryzują się większą bądź mniejszą motywacją.

Eugenia Śleszyńska Ubezpieczenie nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej

Ubezpieczenie nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej Ubezpieczenie nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej

Zadaniem wspólnoty mieszkaniowej, jako zarządcy z mocy prawa, osoby ustawowej, jest wykonywanie czynności zarządu nieruchomością wspólną, związanych głównie z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.

Zadaniem wspólnoty mieszkaniowej, jako zarządcy z mocy prawa, osoby ustawowej, jest wykonywanie czynności zarządu nieruchomością wspólną, związanych głównie z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.

Paweł Puch Ogrzewanie części wspólnej w budynku wielorodzinnym

Ogrzewanie części wspólnej w budynku wielorodzinnym Ogrzewanie części wspólnej w budynku wielorodzinnym

We wspólnocie mieszkaniowej ogrzewanie lokali może być rozwiązane na dwa sposoby. Budynek może mieć wspólną instalację centralnego ogrzewania lub każdy lokal może mieć indywidualne instalacje centralnego...

We wspólnocie mieszkaniowej ogrzewanie lokali może być rozwiązane na dwa sposoby. Budynek może mieć wspólną instalację centralnego ogrzewania lub każdy lokal może mieć indywidualne instalacje centralnego ogrzewania. W każdym z tych przypadków to zupełnie inna sytuacja prawna.

Redakcja news Dlaczego wyższe koszty ogrzewania już teraz są odczuwalne we wspólnotach i w spółdzielniach?

Dlaczego wyższe koszty ogrzewania już teraz są odczuwalne we wspólnotach i w spółdzielniach? Dlaczego wyższe koszty ogrzewania już teraz są odczuwalne we wspólnotach i w spółdzielniach?

Właściciele mieszkań i spółdzielcy zauważyli znaczący wzrost comiesięcznych opłat, a przecież sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął.

Właściciele mieszkań i spółdzielcy zauważyli znaczący wzrost comiesięcznych opłat, a przecież sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął.

Redakcja news Deratyzacja we wspólnocie i w spółdzielni – kto za nią odpowiada?

Deratyzacja we wspólnocie i w spółdzielni – kto za nią odpowiada? Deratyzacja we wspólnocie i w spółdzielni – kto za nią odpowiada?

Ustawodawca przewidział konieczność kontroli szkodników i minimalizację zagrożeń, jakie mogą one wywołać. Deratyzacja to obowiązek każdego właściciela i zarządcy nieruchomości.

Ustawodawca przewidział konieczność kontroli szkodników i minimalizację zagrożeń, jakie mogą one wywołać. Deratyzacja to obowiązek każdego właściciela i zarządcy nieruchomości.

Sabina Augustynowicz Czy można pominąć zarząd przy podejmowaniu uchwały?

Czy można pominąć zarząd przy podejmowaniu uchwały? Czy można pominąć zarząd przy podejmowaniu uchwały?

Zdaniem Sądu Najwyższego uchwały podjęte na zebraniu zwołanym z naruszeniem procedury przewidzianej w ustawie o własności lokali są skuteczne, ale podlegają zaskarżeniu na podstawie art. 25 UWL.

Zdaniem Sądu Najwyższego uchwały podjęte na zebraniu zwołanym z naruszeniem procedury przewidzianej w ustawie o własności lokali są skuteczne, ale podlegają zaskarżeniu na podstawie art. 25 UWL.

Sabina Augustynowicz Czy pracownik zarządcy może zbierać głosy pod uchwałą?

Czy pracownik zarządcy może zbierać głosy pod uchwałą? Czy pracownik zarządcy może zbierać głosy pod uchwałą?

Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy o własności lokali zbieranie głosów należy do wyłącznych kompetencji zarządu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby upoważnił on do tego inną osobę.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy o własności lokali zbieranie głosów należy do wyłącznych kompetencji zarządu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby upoważnił on do tego inną osobę.

Sabina Augustynowicz Wstrzymanie wykonania uchwały wspólnoty mieszkaniowej

Wstrzymanie wykonania uchwały wspólnoty mieszkaniowej Wstrzymanie wykonania uchwały wspólnoty mieszkaniowej

Sąd, wydając postanowienie o wstrzymaniu wykonania uchwały, ocenia, czy przesłanki roszczenia powoda o uchylenie uchwały zostały uprawdopodobnione.

Sąd, wydając postanowienie o wstrzymaniu wykonania uchwały, ocenia, czy przesłanki roszczenia powoda o uchylenie uchwały zostały uprawdopodobnione.

Anna Ruszczak news Zakręcanie kaloryferów w bloku może skończyć się w sądzie

Zakręcanie kaloryferów w bloku może skończyć się w sądzie Zakręcanie kaloryferów w bloku może skończyć się w sądzie

Oszczędzanie przez mieszkańców bloków na centralnym ogrzewaniu poprzez wyłączenie swoich kaloryferów może mieć katastrofalne skutki. Wspólnota lub spółdzielnia może wpisać w uchwale wysokość temperatury,...

Oszczędzanie przez mieszkańców bloków na centralnym ogrzewaniu poprzez wyłączenie swoich kaloryferów może mieć katastrofalne skutki. Wspólnota lub spółdzielnia może wpisać w uchwale wysokość temperatury, jaka ma panować w mieszkaniu, a sprawa może trafić do sądu.

mgr Jarosław Kowszuk Place zabaw i rekreacji na osiedlu

Place zabaw i rekreacji na osiedlu Place zabaw i rekreacji na osiedlu

W zespole budynków wielorodzinnych, objętych jednym pozwoleniem na budowę, należy stosownie do potrzeb użytkowych, przewidzieć place zabaw dla dzieci i miejsca rekreacyjne dostępne także dla osób niepełnosprawnych.

W zespole budynków wielorodzinnych, objętych jednym pozwoleniem na budowę, należy stosownie do potrzeb użytkowych, przewidzieć place zabaw dla dzieci i miejsca rekreacyjne dostępne także dla osób niepełnosprawnych.

Redakcja news Apel organizacji zarządczych o zmiany w rozliczaniu kosztów ciepła

Apel organizacji zarządczych o zmiany w rozliczaniu kosztów ciepła Apel organizacji zarządczych o zmiany w rozliczaniu kosztów ciepła

Organizacje zrzeszające zarządców nieruchomości wraz ze Stowarzyszeniem ds. Rozliczania Energii wystosowały pismo do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie konieczności zmian w rozporządzeniu dotyczącym...

Organizacje zrzeszające zarządców nieruchomości wraz ze Stowarzyszeniem ds. Rozliczania Energii wystosowały pismo do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie konieczności zmian w rozporządzeniu dotyczącym rozliczania kosztów ciepła.

Wojciech Jan Konieczny Świadectwo charakterystyki energetycznej w 2023 roku

Świadectwo charakterystyki energetycznej w 2023 roku Świadectwo charakterystyki energetycznej w 2023 roku

W kwietniu 2023 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynku, która zaostrza co prawda wymogi i kary wobec właścicieli nieruchomości, ale nie zmienia ich adresatów.

W kwietniu 2023 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynku, która zaostrza co prawda wymogi i kary wobec właścicieli nieruchomości, ale nie zmienia ich adresatów.

Jacek Frydryszak Ustalanie cen energii elektrycznej dla części wspólnych nieruchomości wielolokalowych – finał

Ustalanie cen energii elektrycznej dla części wspólnych nieruchomości wielolokalowych – finał Ustalanie cen energii elektrycznej dla części wspólnych nieruchomości wielolokalowych – finał

W dniu 27.10.2022 r. Sejm RP uchwalił ustawę „o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku” [1]. Zarządcy nieruchomości...

W dniu 27.10.2022 r. Sejm RP uchwalił ustawę „o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku” [1]. Zarządcy nieruchomości muszą rozpatrywać postanowienia tej ustawy łącznie z przepisami ustawy z dnia 07.10.2022 r. „o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej”.

Paweł Puch Czy gmina Gliwice nie zadbała o bezpieczeństwo przechodniów?

Czy gmina Gliwice nie zadbała o bezpieczeństwo przechodniów? Czy gmina Gliwice nie zadbała o bezpieczeństwo przechodniów?

Zarząd jednej ze wspólnot mieszkaniowych w Gliwicach zwrócił się z prośbą o pomoc w związku z niedopełnieniem – w opinii tegoż zarządu – przez Gminę Gliwice obowiązków służbowych, w tym zaniechanie oraz...

Zarząd jednej ze wspólnot mieszkaniowych w Gliwicach zwrócił się z prośbą o pomoc w związku z niedopełnieniem – w opinii tegoż zarządu – przez Gminę Gliwice obowiązków służbowych, w tym zaniechanie oraz opieszałość, wynikających z art. 91a Prawa budowlanego w związku z art. 61 tejże ustawy, mogących doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń. Ponadto Gmina odmówiła zapłaty kwoty w wysokości 5 900,00 zł brutto za wykonanie przez wspólnotę określonych prac budowlanych w imieniu i na rzecz tejże Gminy w...

Anna Ruszczak news Zima to więcej szkód zgłaszanych ubezpieczycielom

Zima to więcej szkód zgłaszanych ubezpieczycielom Zima to więcej szkód zgłaszanych ubezpieczycielom

Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia nagromadzonego śniegu i lodu z chodników przylegających do danej posesji. Inaczej grozi im mandat lub grzywna, jednak konsekwencje mogą...

Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia nagromadzonego śniegu i lodu z chodników przylegających do danej posesji. Inaczej grozi im mandat lub grzywna, jednak konsekwencje mogą być poważniejsze, gdy wydarzy się wypadek.

Redakcja Odsprzedaż mediów

Odsprzedaż mediów Odsprzedaż mediów

Czy do odsprzedaży mediów dla właścicieli lokali we wspólnocie mieszkaniowej, wykorzystywanych na cele mieszkaniowe, ma zastosowanie zwolnienie przedmiotowe, lub inaczej czy faktury za media wystawiane...

Czy do odsprzedaży mediów dla właścicieli lokali we wspólnocie mieszkaniowej, wykorzystywanych na cele mieszkaniowe, ma zastosowanie zwolnienie przedmiotowe, lub inaczej czy faktury za media wystawiane dla lokali mieszkalnych są zwolnione z VAT? Czy do przekroczenia limitu kwoty 200 tys. zł, wolnej od podatku VAT z odsprzedaży mediów, liczymy przychody z lokali mieszkalnych wykorzystywanych na cele mieszkaniowe? Czy wspólnota, w której skład wchodzą wyłącznie lokale niemieszkalne (zapisy z ksiąg...

Paweł Puch Pilny remont we wspólnocie mieszkaniowej

Pilny remont we wspólnocie mieszkaniowej Pilny remont we wspólnocie mieszkaniowej

Zdarza się, że we wspólnocie mieszkaniowej przeprowadza się oprócz planowanych, także niezaplanowane wcześniej remonty, czyli takie, które nie zostały ujęte w planie gospodarczym na dany rok, a często...

Zdarza się, że we wspólnocie mieszkaniowej przeprowadza się oprócz planowanych, także niezaplanowane wcześniej remonty, czyli takie, które nie zostały ujęte w planie gospodarczym na dany rok, a często nawet nie poprzedzone uchwałą właścicieli lokali. Jak zarząd wspólnoty mieszkaniowej powinien podchodzić do rozwiązywania takich problemów?

Paweł Puch Skrzynka pocztowa we wspólnocie

Skrzynka pocztowa we wspólnocie Skrzynka pocztowa we wspólnocie

Wspólnoty mieszkaniowe – obojętnie czy małe czy duże – zgodnie z art. 40 Prawa pocztowe­go mają obowiązek umieszczenia skrzynki pocztowej, choć ten obowiązek inaczej wygląda w obu typach tych wspólnot.

Wspólnoty mieszkaniowe – obojętnie czy małe czy duże – zgodnie z art. 40 Prawa pocztowe­go mają obowiązek umieszczenia skrzynki pocztowej, choć ten obowiązek inaczej wygląda w obu typach tych wspólnot.

Paweł Puch Sprzedaż części działki przez wspólnotę

Sprzedaż części działki przez wspólnotę Sprzedaż części działki przez wspólnotę

Zdarza się, że wspólnota mieszkaniowa dysponuje zbędną częścią nieruchomości wspólnej, którą może sprzedać, a środki w ten sposób uzyskane przeznaczyć na przykład na remont dachu, elewacji lub inne konieczne...

Zdarza się, że wspólnota mieszkaniowa dysponuje zbędną częścią nieruchomości wspólnej, którą może sprzedać, a środki w ten sposób uzyskane przeznaczyć na przykład na remont dachu, elewacji lub inne konieczne remonty.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy » Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.