czyli o ustalaniu cen energii elektrycznej dla części wspólnych nieruchomości ciąg dalszy
Jacek Frydryszak|
Administrator i Menedżer Nieruchomości 9/2022
|
2022-09-29
Never ending story…czyli o ustalaniu cen energii elektrycznej dla części wspólnych nieruchomości ciąg dalszy, fot. pixabay
W artykule opublikowanym w wakacyjnym wydaniu „Administratora” napisałem, że wystąpiłem do Urzędu Regulacji Energetyki z prośbą o odpowiedź na kilka pytań, dotyczących stosowania taryfy G i jej zatwierdzania przez URE, co ma niebagatelne znaczenie dla ponoszonych przez mieszkańców kosztów.
Jakie wyzwania stawia instalacja solarna projektantom i instalatorom urządzeń solarnych?
Instalacja solarna do wytwarzania prądu z energii słonecznej powinna być wydajna. Jednak jej wydajność jest uzależniona...
Jakie wyzwania stawia instalacja solarna projektantom i instalatorom urządzeń solarnych?
Instalacja solarna do wytwarzania prądu z energii słonecznej powinna być wydajna. Jednak jej wydajność jest uzależniona od różnych czynników. Z jednej strony instalacja musi być optymalnie ustawiona względem słońca, aby mogła jak najlepiej absorbować promieniowanie słoneczne. Z drugiej strony systemy powinny dać się szybko i tanio montować. Chłodzenie może ponadto przyczyniać się do poprawy mocy instalacji.
Szacuje się, że w Polsce funkcjonuje kilka milionów wspólnot mieszkaniowych. Bez względu na to, że nie mają osobowości prawnej, wspólnoty mogą otwierać konta w banku, zakładać lokaty lub wziąć kredyt....
Szacuje się, że w Polsce funkcjonuje kilka milionów wspólnot mieszkaniowych. Bez względu na to, że nie mają osobowości prawnej, wspólnoty mogą otwierać konta w banku, zakładać lokaty lub wziąć kredyt. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze konta i jakie kryteria są ważne?
Od ponad roku mierzymy się z historyczną niestabilnością na rynku energetycznym. Przejawia się ona w dwóch obszarach – ograniczona dostępność niektórych źródeł energii oraz rosnące ceny. W wielu przypadkach...
Od ponad roku mierzymy się z historyczną niestabilnością na rynku energetycznym. Przejawia się ona w dwóch obszarach – ograniczona dostępność niektórych źródeł energii oraz rosnące ceny. W wielu przypadkach inwestorzy nie mogą skorzystać z gazu ziemnego, ponieważ nie mają dostępu do sieci gazu ziemnego albo ich zapotrzebowanie na energię przewyższa możliwości przesyłowe istniejącej sieci. Dodatkowo, część inwestorów nie chce korzystać z gazu ziemnego z sieci z uwagi na jego cenę i brak przejrzystości...
Wspomniane pytania to:
Czy taryfa „G11” lub „G12” jest taryfą właściwą do zastosowania przy sprzedaży energii elektrycznej na potrzeby części wspólnych budynków mieszkalnych wielolokalowych? Energia elektryczna w częściach wspólnych jest przeznaczana przede wszystkim do oświetlenia klatek schodowych, strychów, piwnic, suszarni, numerów porządkowych, zasilania dźwigów osobowych, urządzeń w kotłowniach, węzłach cieplnych, hydroforniach, itp.
Czy taryfa „G11” lub „G12” jest taryfą właściwą do zastosowania przy sprzedaży energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia zewnętrznego terenów będących własnością spółdzielni mieszkaniowej i służących mieszkańcom zasobów mieszkaniowych spółdzielni?
Czy taryfa „G11” lub „G12” jest taryfą właściwą do zastosowania przy sprzedaży energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia i zasilania urządzeń (wentylacja, bramy wjazdowe, itp.) garaży podziemnych użytkowanych przez mieszkańców budynków mieszkalnych wielolokalowych?
Czy taryfa „G11” lub „G12” jest taryfą właściwą do zastosowania przy sprzedaży energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia wolnostojących garaży użytkowanych przez mieszkańców zasobów mieszkaniowych spółdzielni?
Czy spółdzielnia mieszkaniowa kupująca energię elektryczną na potrzeby wskazane w pkt 1–4 jest „odbiorcą końcowym” w rozumieniu przepisów ustawy Prawo energetyczne?
Zgodnie z postanowieniami art. 47 ust. 1 Prawa energetycznego: „Przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesje ustalają taryfy dla paliw gazowych i energii, które podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa URE, oraz proponują okres ich obowiązywania. Przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesje przedkładają Prezesowi URE taryfy oraz ich zmiany z własnej inicjatywy nie później niż w terminie dwóch miesięcy przed upływem okresu obowiązywania taryfy poprzedniej lub na żądanie Prezesa URE.” Zgodnie z postanowieniami art. 49 ust. 1 Prawa energetycznego: „Prezes URE może zwolnić przedsiębiorstwo energetyczne z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzenia, jeżeli stwierdzi, że działa ono w warunkach konkurencji, albo cofnąć udzielone zwolnienie w przypadku ustania warunków uzasadniających zwolnienie”. Czy tych dwóch zapisów wynika, że każde przedsiębiorstwo, które proponuje spółdzielni mieszkaniowej (lub innemu zarządcy nieruchomości) zawarcie umowy na sprzedaż energii elektrycznej na cele wskazane w pkt 1–4 musi mieć aktualnie zatwierdzoną przez Prezesa URE taryfę albo ważne zwolnienie z obowiązku zatwierdzania taryfy wystawione przez Prezesa URE, a składanie ofert bez posiadania takich dokumentów jest działaniem bez podstawy prawnej?
Z informacji zamieszczonej na stronach URE (aktualizacja 03.01.2020 r.) wynika, że w Polsce jest czterech „sprzedawców z urzędu” w rozumieniu przepisów ustawy Prawo energetyczne (Tauron Sprzedaż, Energa Obrót, PGE Obrót, Enea). Czy to oznacza, że E.ON będący przedsiębiorstwem energetycznym świadczącym usługi dystrybucyjne na terenie Warszawy nie jest „sprzedawcą z urzędu” i czy to oznacza, że E.ON nie ma obowiązku zatwierdzania przez Prezesa URE taryf z grupy „G”?
W decyzjach Prezesa URE zatwierdzających taryfy dla „sprzedawców z urzędu” zawierana jest następująca klauzula (na przykładzie Energa Obrót): „… zatwierdził ustaloną przez Przedsiębiorstwo taryfę dla energii elektrycznej dla odbiorców z grup taryfowych „G” (przyłączonych do sieci ENERGA OPERATOR SA) dla których Przedsiębiorstwo świadczy usługę kompleksową na okres od dnia1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r.”. Czy taki zapis oznacza, że:
taryfa obowiązuje wyłącznie na obszarze objętym dystrybucją tego przedsiębiorstwa?
taryfa nie obowiązuje na obszarach objętych dystrybucją innych przedsiębiorstw i wówczas dla tych obszarów Prezes URE musi zatwierdzić inną taryfę „G”?
Stanowisko Urzędu Regulacji Energetyki
Odpowiedź z URE otrzymałem w dniu 17 sierpnia 2022 roku (wystąpiłem z wnioskiem 21 lipca 2022 r.). Niestety, na większość pytań nie uzyskałem satysfakcjonującej odpowiedzi, ale jednak część informacji jest bardzo ważna i jednocześnie mogąca bulwersować mieszkańców Warszawy. URE potwierdził bowiem, że spółka E.ON. Polska SA (następca RWE Polska SA) na mocy prawomocnego wyroku Sądu Najwyższego z maja 2013 roku nie ma obowiązku zatwierdzania taryf przez Prezesa URE – taryfy są zatwierdzane przez zarząd spółki. Oznacza to, że ceny sprzedaży energii elektrycznej dla potrzeb części wspólnych nieruchomości wielolokalowych dla taryfy „G” na terenie Warszawy są inne niż dla pozostałej części Polski – inne to znaczy na dzień dzisiejszy ok. czterokrotnie wyższe. Co więcej, z taryfy „G” E.ON. usunął niektóre elementy, takie jak: oświetlenie klatek schodowych, numerów domów, piwnic, strychów, suszarni, itp., zasilanie dźwigów osobowych oraz węzłów cieplnych i hydroforni.
Z pisma wynika również, że obecnie w Polsce mamy czterech tzw. sprzedawców z urzędu (są to: Tauron Sprzedaż, Energa Obrót, PGE Obrót, Enea). Zgodnie ze słowniczkiem zawartym w Prawie energetycznym, cytuję: „29) sprzedawca z urzędu – przedsiębiorstwo energetyczne posiadające koncesję na obrót paliwami gazowymi lub energią elektryczną, świadczące usługi kompleksowe odbiorcom paliw gazowych lub energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, niekorzystającym z prawa wyboru sprzedawcy”. E.ON. Polska SA nie jest zdaniem URE sprzedawcą z urzędu i w związku z tym Prezes URE nie zatwierdza taryf proponowanych przez tę spółkę.
Uzyskałem również potwierdzenie zakresu obowiązywania taryfy „G”, która jest stosowana w przypadku zużywania energii na potrzeby wskazane w pkt 1–4 powyżej, za wyjątkiem oświetlenia terenów zewnętrznych.
Urząd Regulacji Energetyki, jako organ powołany do kontroli rynku energii2, uzyskał właściwe uprawnienia wskazane w art. 47, ust. 1 ustawy Prawo energetyczne. Z przepisu jasno wynika, że taryfy podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa URE: „… Przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesje przedkładają Prezesowi URE taryfy oraz ich zmiany z własnej inicjatywy nie później niż w terminie dwóch miesięcy przed upływem okresu obowiązywania taryfy poprzedniej lub na żądanie Prezesa URE”.
Oferta poza obszarem dystrybucyjnym dostawcy
Przedsiębiorstwa energetyczne bardzo sprytnie wykorzystują ten zapis, składając z własnej inicjatywy propozycje taryf w kształcie jaki im odpowiada – czterech sprzedawców z urzędu przedkłada projekty, w których taryfa „G” jest stosowana wyłącznie na ich obszarze dystrybucyjnym, a w Warszawie już nie – URE sprawdza prawidłowość kalkulacji oraz zgodność z przepisami i zatwierdza. URE, moim zadaniem, udaje, że nie widzi problemu ofertowania takiego sprzedawcy na terenie znajdującym się poza jego obszarem dystrybucyjnym, czyli np. w Warszawie. Na obszar Warszawy te firmy nie składają propozycji taryf do zatwierdzenia przez URE uznając, że jak nie złożą, to obowiązują je zasady rynkowe – moim zdaniem nie mają do tego podstaw prawnych. Czy URE coś może zrobić? Może skorzystać z uprawnienia wskazanego wyżej czyli zażądać przedstawienia taryfy do zatwierdzenia, może również zgodnie z art. 49, ust. 1 wydać danemu przedsiębiorstwu energetycznemu (musi to być indywidualna decyzja) decyzję zwalniającą z obowiązku zatwierdzania taryfy.
Przedsiębiorstwa energetyczne składające oferty dla mojej spółdzielni mieszkaniowej oferują ceny w taryfie „G” w okolicach 2 000 zł/MWh. Są to zarówno tzw. sprzedawcy z urzędu, jak również inne przedsiębiorstwa energetyczne, posiadające stosowne koncesje. Na moje pytania o zatwierdzoną taryfę albo dokument zwalniający z obowiązku jej zatwierdzania oświadczają, że nie mają takiego obowiązku i powołują się na casus E.ON. Funkcjonuje taka obiegowa opinia wśród nich, że skoro na swoim obszarze dystrybucji E.ON. nie musi zatwierdzać taryf w URE, to oni też nie muszą – niestety podstawy prawnej takiego myślenia nikt podać nie umie.
Wystąpiłem do URE z kolejnym pismem zawierającym wnioski o doprecyzowanie niektórych odpowiedzi, wskazując jednak przede wszystkim na fakt, że sankcjonowanie przez regulatora obecnej sytuacji w sposób nieuzasadniony dyskryminuje mieszkańców Warszawy; wniosłem jednocześnie o podjęcie stosownych działań. Ciąg dalszy nastąpi!
Literatura
zob. „Ustalanie cen energii elektrycznej dla części wspólnych nieruchomości wielolokalowych” [w:] AMiN 7-8/22, s. 73
patrz: art. 23 ust. 1. Prawa energetycznego: Prezes URE reguluje działalność przedsiębiorstw energetycznych zgodnie z ustawą i polityką energetyczną państwa, zmierzając do równoważenia interesów przedsiębiorstw energetycznych i odbiorców paliw i energii
Aby zapewnić domownikom odpowiednio wysoki komfort termiczny, każdy budynek mieszkalny musi być wyposażony w system grzewczy. W tej dziedzinie zdecydowanie przeważają dwa rozwiązania – ogrzewanie podłogowe...
Aby zapewnić domownikom odpowiednio wysoki komfort termiczny, każdy budynek mieszkalny musi być wyposażony w system grzewczy. W tej dziedzinie zdecydowanie przeważają dwa rozwiązania – ogrzewanie podłogowe oraz tradycyjne grzejniki konwekcyjne. Każde z nich ma swoje wady i zalety, dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie rozważyć dostępne opcje. Zatem, która z nich jest lepsza i bardziej opłacalna?
Dachy stanowią jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych ze względu na swoją rolę, czyli ochronę budynku przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych (woda, śnieg i temperatura).
Dachy stanowią jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych ze względu na swoją rolę, czyli ochronę budynku przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych (woda, śnieg i temperatura).
Nadejściu niższych temperatur, jak co roku, towarzyszy początek sezonu grzewczego. Z uwagi na aktualną sytuację geopolityczną, podwyżki cen energii oraz ogólną niepewność na rynku paliw, warto już dziś...
Nadejściu niższych temperatur, jak co roku, towarzyszy początek sezonu grzewczego. Z uwagi na aktualną sytuację geopolityczną, podwyżki cen energii oraz ogólną niepewność na rynku paliw, warto już dziś rozważyć inwestycję w poprawę standardu energetycznego naszego obiektu. Do tematu warto podejść kompleksowo i w odpowiedniej kolejności, wszak jesień to czas planowania celów i działań na kolejny rok.
Ogrodzenia panelowe stawiają zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i zarządcy obiektów zamieszkania zbiorowego, ale nie tylko – sprawdzają się też do obiektów firmowych, przemysłowych i użyteczności...
Ogrodzenia panelowe stawiają zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i zarządcy obiektów zamieszkania zbiorowego, ale nie tylko – sprawdzają się też do obiektów firmowych, przemysłowych i użyteczności publicznej. Są po prostu uniwersalne, ale to nie jest ich jedyna zaleta. Modułowe ogrodzenia panelowe wyróżniają się niezwykle prostym montażem i innymi walorami użytkowymi, które opisujemy w dzisiejszym artykule.
Wiaty śmietnikowe produkowane przez firmę Polskie Pojemniki są zaprojektowane z dbałością o estetykę i detale. Producent zadbał o komfort i bezpieczeństwo użytkowników, stawiając na trwałe i nowoczesne...
Wiaty śmietnikowe produkowane przez firmę Polskie Pojemniki są zaprojektowane z dbałością o estetykę i detale. Producent zadbał o komfort i bezpieczeństwo użytkowników, stawiając na trwałe i nowoczesne rozwiązania.
Z zastępcą prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych w Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Zielonej Górze, Tomaszem Kasprzyszakiem, o zarządzaniu projektami i inwestycjach w zasobach spółdzielni...
Z zastępcą prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych w Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Zielonej Górze, Tomaszem Kasprzyszakiem, o zarządzaniu projektami i inwestycjach w zasobach spółdzielni rozmawia Agnieszka Szylkin.
Skóra to największy narząd ludzkiego ciała. Nic więc dziwnego, że jest to sfera, której dotykają różne schorzenia, choroby i nieprawidłowości. Do takich schorzeń należy trądzik różowaty, na który cierpi...
Skóra to największy narząd ludzkiego ciała. Nic więc dziwnego, że jest to sfera, której dotykają różne schorzenia, choroby i nieprawidłowości. Do takich schorzeń należy trądzik różowaty, na który cierpi duża część populacji. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny występowania trądziku różowatego i podpowiadamy, jak z nim walczyć.
Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały...
Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.
Jesteś w trakcie organizowania ślubu i właśnie zaczynasz szukać odpowiednich zaproszeń ślubnych? Jak wybrać zaproszenia ślubne? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.
Jesteś w trakcie organizowania ślubu i właśnie zaczynasz szukać odpowiednich zaproszeń ślubnych? Jak wybrać zaproszenia ślubne? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.
Pranie, suszenie, prasowanie – trzy nieodłączne czynności, które choć nie należą do najprzyjemniejszych, trudno od nich uciec. Każdy, kto odkładał pranie w nieskończoność, wie, że spędzanie weekendu przy...
Pranie, suszenie, prasowanie – trzy nieodłączne czynności, które choć nie należą do najprzyjemniejszych, trudno od nich uciec. Każdy, kto odkładał pranie w nieskończoność, wie, że spędzanie weekendu przy sortowaniu, suszeniu i prasowaniu swoich ubrań nie jest niczym przyjemnym. To czasochłonne zajęcie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę czas schnięcia rozwieszonych ubrań. Czy istnieje lepsze rozwiązanie? Dowiedz się, jak tradycyjną suszarkę na pranie może zastąpić pewna pralko-suszarka.
Żyjemy w czasach, w których większość z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona. Gdy, wychodząc z domu, zapomnimy o telefonie, odczuwamy pewien niepokój - w sytuacji podbramkowej nie możemy się skontaktować...
Żyjemy w czasach, w których większość z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona. Gdy, wychodząc z domu, zapomnimy o telefonie, odczuwamy pewien niepokój - w sytuacji podbramkowej nie możemy się skontaktować z bliskimi czy też współpracownikami, nie możemy wezwać taksówki, sprawdzić, jak dojechać w dane miejsce, krótko mówiąc - nie możemy skorzystać z internetu, gdy tego potrzebujemy. Smartfon stał się nie tylko naszym telefonem, ale i zegarkiem, aparatem fotograficznym, kamerą, notatnikiem, mapą,...
ECFanGrid to niezawodny system kilku współpracujących równolegle energooszczędnych wentylatorów napędzanych silnikami EC, umożliwiający modernizację istniejących central wentylacyjnych wyposażonych w starego...
ECFanGrid to niezawodny system kilku współpracujących równolegle energooszczędnych wentylatorów napędzanych silnikami EC, umożliwiający modernizację istniejących central wentylacyjnych wyposażonych w starego typu wentylatory z przekładnią pasową lub napędem bezpośrednim.
Od ponad roku mierzymy się z historyczną niestabilnością na rynku energetycznym. Przejawia się ona w dwóch obszarach – ograniczona dostępność niektórych źródeł energii oraz rosnące ceny. W wielu przypadkach...
Od ponad roku mierzymy się z historyczną niestabilnością na rynku energetycznym. Przejawia się ona w dwóch obszarach – ograniczona dostępność niektórych źródeł energii oraz rosnące ceny. W wielu przypadkach inwestorzy nie mogą skorzystać z gazu ziemnego, ponieważ nie mają dostępu do sieci gazu ziemnego albo ich zapotrzebowanie na energię przewyższa możliwości przesyłowe istniejącej sieci. Dodatkowo, część inwestorów nie chce korzystać z gazu ziemnego z sieci z uwagi na jego cenę i brak przejrzystości...
Szacuje się, że w Polsce funkcjonuje kilka milionów wspólnot mieszkaniowych. Bez względu na to, że nie mają osobowości prawnej, wspólnoty mogą otwierać konta w banku, zakładać lokaty lub wziąć kredyt....
Szacuje się, że w Polsce funkcjonuje kilka milionów wspólnot mieszkaniowych. Bez względu na to, że nie mają osobowości prawnej, wspólnoty mogą otwierać konta w banku, zakładać lokaty lub wziąć kredyt. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze konta i jakie kryteria są ważne?
20 września br. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 15.9.2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw[1], wprowadzające możliwość stosowania...
20 września br. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 15.9.2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw[1], wprowadzające możliwość stosowania średniej ceny ciepła wraz z rekompensatą dla m.in. wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.
Niekiedy na skutek przekształceń własnościowych, lokalna kotłownia staje się własnością tylko jednego z wyodrębnianych podmiotów, a mimo to nadal zaopatruje w ciepło wszystkie okoliczne budynki ze względu...
Niekiedy na skutek przekształceń własnościowych, lokalna kotłownia staje się własnością tylko jednego z wyodrębnianych podmiotów, a mimo to nadal zaopatruje w ciepło wszystkie okoliczne budynki ze względu na brak alternatywnego źródła ciepła. Taka sytuacja niewątpliwie stwarza liczne nieporozumienia pomiędzy dostawcą ciepła a jego odbiorcą.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie zatwierdził zmiany taryf dla odbiorców w gospodarstwach domowych na 2022 r. przez spółki Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót. Uznał, że wnioski nie spełniają wymagań...
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie zatwierdził zmiany taryf dla odbiorców w gospodarstwach domowych na 2022 r. przez spółki Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót. Uznał, że wnioski nie spełniają wymagań ustawy.
Artykuł przedstawia niezbędna wiedzę dotyczącą uwarunkowań prawnych i normalizacyjnych regulujących zagadnienia funkcjonowania oświetlenia części wspólnej, w szczególności oświetlenia awaryjnego, źródeł...
Artykuł przedstawia niezbędna wiedzę dotyczącą uwarunkowań prawnych i normalizacyjnych regulujących zagadnienia funkcjonowania oświetlenia części wspólnej, w szczególności oświetlenia awaryjnego, źródeł światła, opraw oświetleniowych i modernizacji oświetlenia
Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali w dwóch artykułach porusza sprawę wynagrodzenia zarządu lub zarządcy. Zapisy te w sposób istotny się różnią.
Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali w dwóch artykułach porusza sprawę wynagrodzenia zarządu lub zarządcy. Zapisy te w sposób istotny się różnią.
W myśl art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali właściciel lokalu ponosi koszty utrzymania nieruchomości wspólnej proporcjonalnie do posiadanego w niej udziału.
Upraszczając i myśląc logicznie, można...
W myśl art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali właściciel lokalu ponosi koszty utrzymania nieruchomości wspólnej proporcjonalnie do posiadanego w niej udziału.
Upraszczając i myśląc logicznie, można sądzić, że intencja ustawodawcy jest czytelna – ten, kto ma większy lokal,
ma ponosić wyższe koszty. Ale jest to uproszczenie zbyt daleko idące.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.