Dla odbiorców usług najważniejszym elementem przy wyborze oferty administrowania nieruchomościami była cena. Jest szansa na zmianę stawki – na jakość i kompetencje.
Spółdzielnie i Wspólnoty
Wszystkie kluczowe elementy zarządzania nieruchomościami w jednym miejscu: automatyzacja procesów, nieograniczone możliwości konfiguracji, monitoring inwestycji oraz ich finansów....
Spółdzielnie i Wspólnoty
Wszystkie kluczowe elementy zarządzania nieruchomościami w jednym miejscu: automatyzacja procesów, nieograniczone możliwości konfiguracji, monitoring inwestycji oraz ich finansów. Sprawne przeprowadzanie uchwał zaoszczędzi Twój cenny czas i pozwoli na pełną kontrolę w administrowaniu budynków.
Wysokie ceny energii, termomodernizacji oraz ogólnego utrzymania budynków będą dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych coraz większym wyzwaniem. W obliczu takiej sytuacji Bank Pocztowy wychodzi naprzeciw...
Wysokie ceny energii, termomodernizacji oraz ogólnego utrzymania budynków będą dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych coraz większym wyzwaniem. W obliczu takiej sytuacji Bank Pocztowy wychodzi naprzeciw potrzebom lokalnych społeczności, oferując korzystne rozwiązanie w postaci Kredytu na OZE (Odnawialne Źródła Energii).
Jeszcze do niedawna wydawało się, że sądy i postępowania przed różnymi organami to nadal domena tradycyjnych dokumentów oraz pism. Natomiast obecnie wszystko przechodzi etap cyfryzacji. Nie inaczej jest...
Jeszcze do niedawna wydawało się, że sądy i postępowania przed różnymi organami to nadal domena tradycyjnych dokumentów oraz pism. Natomiast obecnie wszystko przechodzi etap cyfryzacji. Nie inaczej jest w przypadku, kiedy pomiędzy dłużnika, a wierzyciela wkracza sąd i komornik. Jak więc dochodzić należności w dzisiejszych czasach? Jak skutecznie odzyskać swoje pieniądze?
Przeprowadzona kilka lat temu deregulacja zawodów nieruchomościowych otworzyła ich rynek pracy i doprowadziła do dynamicznego powstawania w tej branży wielu nowych firm. Już w okresie planowania deregulacji zdawano sobie sprawę, że niesie ona ze sobą ryzyko podejmowania pracy w branży nieruchomości przez osoby nieposiadające odpowiednich kompetencji. Jako rozwiązanie problemu optymistycznie postrzegano procesy rynkowe. Liczono, że po krótkim okresie chaosu odbiorcy usług nieruchomościowych wybiorą najlepszych administratorów i na rynku pozostaną tylko rzetelni fachowcy, dysponujący odpowiednimi kompetencjami.
Jak wiemy nic takiego się nie stało. Okazało się, że dla odbiorców usług administrowania nieruchomościami najważniejszym elementem przy wyborze oferty była cena, którą w odróżnieniu od kompetencji można bardzo szybko zmieniać. W efekcie kompetencje przestały być ważne i dziś mamy na rynku dużą liczbę firm prowadzonych przez osoby o niewystarczających umiejętnościach, oferujących niski standard usług za niską cenę.
Administratorem nieruchomości może zostać każdy, ale czy każdy będzie zarabiał?
Rynek ulega jednak zmianom. Już od jakiegoś czasu dały się zauważyć rosnące oczekiwania odbiorców usług, najczęściej wynikające z dążenia do jednoczesnego obniżenia kosztów i podniesienia standardu budynków jak również zwiększającej się świadomości co do znaczenia kompetencji w działaniach administratora. Trend ten stał się widoczny zwłaszcza w czasie pandemii COVID-19, której przebieg wiąże się ze wzrostem cen mediów. Dążenia do ich oszczędzania, czy nawet wytwarzania w budynku, wiążą się z licznymi oczekiwaniami wobec administratorów nieruchomości. Ci zaś mogą im podołać tylko dzięki potwierdzonym umiejętnością. Niestety, te wciąż posiada tylko niewielka część pracowników firm działających w branży. Opisana sytuacja coraz częściej powoduje, że właściciele nieruchomości nie widzą sensu w korzystaniu z usług administratorów, co w oczywisty sposób działa na niekorzyść całego rynku.
Czy w szkoleniu najważniejsza jest niska cena?
Przy zniesieniu regulacji zawodów nieruchomościowych spodziewano się, że prężnie działające organizacje branżowe szybko stworzą jakiś rodzaj standardu szkoleniowego, który będzie zapewniał jego pracownikom wysoką jakość umiejętności. Mimo, że wszystkie organizacje branżowe szybko wprowadziły własne rzetelne programy szkoleniowe, to nie udało im się stworzyć ujednoliconego standardu. Ponadto, rynek szkoleń dla nieruchomościowców został opanowany przez niewielkie podmioty, które bardzo często za niewielką opłatę oferują niski standard usług szkoleniowych. Również tutaj niska cena była najważniejszym elementem przy dokonywaniu wyboru, gdzie i z czego się szkolić.
Standard szkoleń, czy standard kwalifikacji?
Po niemal dekadzie od deregulacji rynku prowadzenie standardu szkoleń jest już raczej niemożliwe. Obecnie do branży nieruchomości kierowana jest oferta szkoleniowa bardzo wielu różnego rodzaju podmiotów rynkowych i oświatowych. Jest ona niezwykle zróżnicowana, zarówno pod względem jakości jak i ceny. Ponadto, jeśli chodzi o nowe umiejętności, to największa chyba grupa nieruchomościowców poszerza je samodzielnie. Odbywa się to poprzez ich codzienną praktykę, kontakty z innymi przedstawicielami branży i samokształcenie w oparciu o ogólnodostępne publikacje. Wszystko to powoduje, że obecnie ustalenie i egzekwowanie jednolitego standardu szkoleń jest w praktyce niemożliwe, a nawet niewskazane. Jego egzekwowanie mogłoby bowiem nie tylko podzielić branżę, ale też w pewien sposób piętnować osoby poszerzające swoje kompetencje w drodze samokształcenia czy praktyki zawodowej.
Możliwe jest natomiast ustalenie standardu osiąganych w różny sposób umiejętności, niezbędnych w administrowaniu nieruchomościami. Dokładnie określone, mogłyby być potwierdzane w powtarzalnej i praktycznej procedurze, przed niezależną komisją. Taki standard umożliwiłby również potwierdzanie umiejętności pozyskanych w inny sposób niż tradycyjne szkolnictwo, czy różne formy szkoleń. Ostatecznym wynikiem byłoby uzyskanie dokumentu potwierdzającego posiadanie umiejętności.
Opisane rozwiązanie jest możliwe do zrealizowania w ramach państwowego Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK), który daje możliwość porównywania kwalifikacji zawodowych w różnych krajach UE. ZSK opisuje, porządkuje i zbiera różne kwalifikacje w jednym, powszechnie dostępnym rejestrze – Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji, do którego każdy ma dostęp poprzez stronę https://kwalifikacje.gov.pl/.
Ustawa o ZSK, stanowiąca fundament systemu, określa kwalifikacje jako: „ zestaw efektów uczenia się w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych, nabytych w edukacji formalnej, edukacji poza formalnej lub poprzez uczenie się nieformalne, zgodnych z ustalonymi dla danej kwalifikacji wymaganiami, których osiągnięcie zostało sprawdzone w walidacji oraz formalnie potwierdzone przez uprawniony podmiot certyfikujący”. Inaczej mówiąc, jest to określony, w zgodzie ze standardem ZSK, zestaw efektów uczenia się, których osiągnięcie zostało formalnie potwierdzone przez upoważnioną do tego instytucję.
Oznacza to, że aby ktokolwiek mógł korzystać z danej kwalifikacji w ramach ZSK, ta musi być najpierw odpowiednio, zgodnie ze standardem, opisana i zgodnie z ustawą włączona do systemu. Następnie muszą jeszcze pojawić się spełniające standard instytucje przeprowadzające procedurę sprawdzenia umiejętności i wydawania certyfikatów. Musi też zostać wyłoniona – jedna dla danej branży – instytucja zapewniająca jakość funkcjonowania standardu.
Publiczny charakter ZSK umożliwia jednoczesne działanie wielu instytucji przeprowadzających procedurę sprawdzenia umiejętności i wydawania certyfikatów. Jedynym warunkiem jest uznanie przez ministra właściwego dla ZSK, że spełniają one wymagania systemu i gwarantują zachowanie zgodności z procedurami zapisanymi w danej kwalifikacji.
Kwalifikacje dla nieruchomości
Organizacje branżowe sektora nieruchomości już od dawna zdawały sobie sprawę z opisanych powyżej problemów. W celu ich rozwiązania wspólnie postanowiły skorzystać z możliwości, jakie daje ZSK w zakresie tworzenia kwalifikacji. W tym celu kontynuowano podjętą w 2019 roku przez Grupę Medium Sp. z o.o. Sp. k., współpracę z Instytutem Badań Edukacyjnych, który na mocy ustawy koordynuje prace i wdraża ZSK.
Działając wspólnie, Polskie Stowarzyszenie Zawodów Nieruchomościowych, Polska Federacja Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych, Centrum Szkoleniowo Doradcze i Zarządzania Nieruchomościami, Polska Federacja Rynku Nieruchomości, Stowarzyszenie Zarządców Nieruchomości Warecka oraz Grupa Medium Sp. z o.o. Sp. k. podjęły decyzję o konieczności opisania i włączenia do ZSK co najmniej trzech kwalifikacji dla zawodów nieruchomościowych.
Pracująca pod opieką działających z ramienia IBE liderów ds. ZSK z Regionalnego Centrum ds. ZSK i wsparcia LLL województwa Mazowieckiego eksperci ze wspomnianych organizacji branżowych wykonali opisy następujących kwalifikacji:
Analizowanie stanu prawnego, finansowego i fizycznego nieruchomości – administrator/zarządca nieruchomości;
Wykonywanie analizy nieruchomości w pośrednictwie obrotu nieruchomościami;
Planowanie zapotrzebowania i monitorowanie zużycia mediów w nieruchomości.
Kwalifikacje te zawierają dokładne opisy umiejętności, które będą potwierdzane w procedurze sprawdzającej oraz określają takie elementy, jak wymogi co składu komisji, sposobów i metod sprawdzania posiadanych umiejętności, używanego w tym celu sprzętu, a nawet kwestii dostępności w sytuacji pandemicznej i dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie złożone opisy można znaleźć na stronie https://kwalifikacje.gov.pl/ w zakładce „Złożone wnioski”.
Obecnie opisane kwalifikacje zostały, za pośrednictwem IBE, przekazane Ministerstwu Rozwoju, które rozpoczęło etap szczegółowych konsultacji. W ich wyniku Ministerstwo podejmie decyzję o zasadności włączenia kwalifikacji nieruchomościowych do ZSK, co jest warunkiem wykorzystania tworzonego standardu dla rozwoju sektora nieruchomości.
Ustawodawca przewidział konieczność kontroli szkodników i minimalizację zagrożeń, jakie mogą one wywołać. Deratyzacja to obowiązek każdego właściciela i zarządcy nieruchomości.
Ustawodawca przewidział konieczność kontroli szkodników i minimalizację zagrożeń, jakie mogą one wywołać. Deratyzacja to obowiązek każdego właściciela i zarządcy nieruchomości.
W artykule opublikowanym w wakacyjnym wydaniu „Administratora” napisałem, że wystąpiłem do Urzędu Regulacji Energetyki z prośbą o odpowiedź na kilka pytań, dotyczących stosowania taryfy G i jej zatwierdzania...
W artykule opublikowanym w wakacyjnym wydaniu „Administratora” napisałem, że wystąpiłem do Urzędu Regulacji Energetyki z prośbą o odpowiedź na kilka pytań, dotyczących stosowania taryfy G i jej zatwierdzania przez URE, co ma niebagatelne znaczenie dla ponoszonych przez mieszkańców kosztów.
Zarząd powierzony obejmuje zarówno czynności zwykłego zarządu, jak i czynności przekraczające ten zakres. Jeżeli nie istniała uchwała współwłaścicieli mieszkań odmiennie regulująca kwestię zarządu, nie...
Zarząd powierzony obejmuje zarówno czynności zwykłego zarządu, jak i czynności przekraczające ten zakres. Jeżeli nie istniała uchwała współwłaścicieli mieszkań odmiennie regulująca kwestię zarządu, nie jest wymagana zgoda współwłaścicieli na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu, jaką jest zrzeczenie się nieodpłatnej i bezterminowej służebności przechodu i przejazdu – orzekł Sąd Najwyższy.
Oszczędzanie przez mieszkańców bloków na centralnym ogrzewaniu poprzez wyłączenie swoich kaloryferów może mieć katastrofalne skutki. Wspólnota lub spółdzielnia może wpisać w uchwale wysokość temperatury,...
Oszczędzanie przez mieszkańców bloków na centralnym ogrzewaniu poprzez wyłączenie swoich kaloryferów może mieć katastrofalne skutki. Wspólnota lub spółdzielnia może wpisać w uchwale wysokość temperatury, jaka ma panować w mieszkaniu, a sprawa może trafić do sądu.
Organizacje zrzeszające zarządców nieruchomości wraz ze Stowarzyszeniem ds. Rozliczania Energii wystosowały pismo do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie konieczności zmian w rozporządzeniu dotyczącym...
Organizacje zrzeszające zarządców nieruchomości wraz ze Stowarzyszeniem ds. Rozliczania Energii wystosowały pismo do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie konieczności zmian w rozporządzeniu dotyczącym rozliczania kosztów ciepła.
Dzięki udzieleniu pełnomocnictwa, właściciele lokali lub mieszkań, którzy są członkami spółdzielni i nie mogą uczestniczyć w walnym zgromadzeniu, mają większy wpływ na działalność spółdzielni.
Dzięki udzieleniu pełnomocnictwa, właściciele lokali lub mieszkań, którzy są członkami spółdzielni i nie mogą uczestniczyć w walnym zgromadzeniu, mają większy wpływ na działalność spółdzielni.
W kwietniu 2023 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynku, która zaostrza co prawda wymogi i kary wobec właścicieli nieruchomości, ale nie zmienia ich adresatów.
W kwietniu 2023 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynku, która zaostrza co prawda wymogi i kary wobec właścicieli nieruchomości, ale nie zmienia ich adresatów.
Niniejszy akt prawny ukazał się w Dzienniku Ustaw z dnia 4 stycznia 2023 r., poz. 28., a pełna jego nazwa brzmi: „Ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania...
Niniejszy akt prawny ukazał się w Dzienniku Ustaw z dnia 4 stycznia 2023 r., poz. 28., a pełna jego nazwa brzmi: „Ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości w celu wsparcia realizacji inwestycji mieszkaniowych”.
Jakie są zasady zwoływania Walnego Zgromadzenia w spółdzielni mieszkaniowej? W jaki sposób należy przeprowadzać obrady i głosowanie? Kiedy można zaskarżyć uchwałę? Aktualne regulacje i orzecznictwo dotyczące...
Jakie są zasady zwoływania Walnego Zgromadzenia w spółdzielni mieszkaniowej? W jaki sposób należy przeprowadzać obrady i głosowanie? Kiedy można zaskarżyć uchwałę? Aktualne regulacje i orzecznictwo dotyczące zwoływania Walnego Zgromadzenia omówi Grzegorz Abramek.
Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia nagromadzonego śniegu i lodu z chodników przylegających do danej posesji. Inaczej grozi im mandat lub grzywna, jednak konsekwencje mogą...
Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia nagromadzonego śniegu i lodu z chodników przylegających do danej posesji. Inaczej grozi im mandat lub grzywna, jednak konsekwencje mogą być poważniejsze, gdy wydarzy się wypadek.
W orzecznictwie sądów administracyjnych jednolicie przyjmuje się, że – co do zasady – grzywna w celu przymuszenia wymierzana w sprawach z zakresu Prawa budowlanego jest środkiem mniej uciążliwym niż wykonanie...
W orzecznictwie sądów administracyjnych jednolicie przyjmuje się, że – co do zasady – grzywna w celu przymuszenia wymierzana w sprawach z zakresu Prawa budowlanego jest środkiem mniej uciążliwym niż wykonanie zastępcze. Grzywna ta winna być przy tym adekwatna do charakteru egzekwowanego obowiązku, a jednocześnie nałożona kwota winna zmotywować zobowiązanego do realizacji nałożonego obowiązku. Wysokość grzywny nie może być jednocześnie symboliczna, ale powinna stanowić finansową presję na zobowiązanego.
Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP złożył petycję do Komisji Europejskiej w sprawie: potrzeby zmiany DYREKTYWY 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. dotyczącej wspólnego systemu podatku...
Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP złożył petycję do Komisji Europejskiej w sprawie: potrzeby zmiany DYREKTYWY 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. dotyczącej wspólnego systemu podatku od wartości dodanej poprzez zwolnienie z VAT cen energii cieplnej oraz energii elektrycznej wytwarzanej na potrzeby spółdzielni mieszkaniowych oraz ich członków, z uwagi na obserwowany wzrost cen energii na rynkach światowych, który jest wynikiem oddziaływania szeregu nakładających się na siebie...
Właściciele nieruchomości mają zapewnić utrzymanie czystości i porządku m.in. poprzez wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne. Jak zatem zorganizować przestrzeń na osiedlu, aby miejsce...
Właściciele nieruchomości mają zapewnić utrzymanie czystości i porządku m.in. poprzez wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne. Jak zatem zorganizować przestrzeń na osiedlu, aby miejsce składowania odpadów było i funkcjonalne do segregacji odpadów, i estetyczne?
Po serii artykułów dotyczących energii elektrycznej, obiecałem Państwu lżejszy temat. Zastanówmy się zatem tym razem dlaczego środowisko spółdzielcze, reprezentujące interesy około 10 milionów obywateli,...
Po serii artykułów dotyczących energii elektrycznej, obiecałem Państwu lżejszy temat. Zastanówmy się zatem tym razem dlaczego środowisko spółdzielcze, reprezentujące interesy około 10 milionów obywateli, ma tak niewielki wpływ na decyzje władz rządowych i samorządowych oraz na proces legislacyjny w Polsce.
Panuje błędne przekonanie, że mieszkańcy są stronami umowy o dostarczanie ciepła do danego lokalu mieszkalnego w bloku. Ogrzewanie poszczególnych mieszkań wymaga zawarcia przez zarządcę nieruchomości umowy...
Panuje błędne przekonanie, że mieszkańcy są stronami umowy o dostarczanie ciepła do danego lokalu mieszkalnego w bloku. Ogrzewanie poszczególnych mieszkań wymaga zawarcia przez zarządcę nieruchomości umowy z dostawcą ciepła.
Postępowanie zarządcy nieruchomości co do dłużników czynszowych może być wielotorowe. Zarówno zarządca nieruchomości, jak i dłużnicy czynszowi są podmiotami praw i obowiązków. Dlatego też wierzyciel i...
Postępowanie zarządcy nieruchomości co do dłużników czynszowych może być wielotorowe. Zarówno zarządca nieruchomości, jak i dłużnicy czynszowi są podmiotami praw i obowiązków. Dlatego też wierzyciel i dłużnik mogą wystąpić na drogę sądową. Kodeks postępowania cywilnego reguluje kwestie postępowania z nierzetelnym dłużnikiem czynszowym.
Zarząd nieruchomością wspólną – stanowiącą współwłasność spółdzielni – uprawnia spółdzielnię do samodzielnego dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego,...
Zarząd nieruchomością wspólną – stanowiącą współwłasność spółdzielni – uprawnia spółdzielnię do samodzielnego dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego, bez potrzeby uzyskania zgody właścicieli lokali mieszkalnych, stanowiących odrębny przedmiot własności, wyłącznie w zakresie eksploatacji, utrzymania zarządzanej nieruchomości wspólnej i urządzeń objętych współwłasnością.
Z obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki objęte wszelkimi formami ochrony zabytków, jak też budynki nimi nie objęte, a włączone do wojewódzkiej...
Z obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki objęte wszelkimi formami ochrony zabytków, jak też budynki nimi nie objęte, a włączone do wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków.
W tym roku przypada 40. jubileuszowa edycja konkursu Warszawa w kwiatach - największej akcji wspólnego upiększania stolicy. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 czerwca, ale już teraz mieszkańcy mogą skorzystać...
W tym roku przypada 40. jubileuszowa edycja konkursu Warszawa w kwiatach - największej akcji wspólnego upiększania stolicy. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 czerwca, ale już teraz mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych warsztatów ogrodniczych i przygotować się do konkursu.
Podział działki jest standardową procedurą, która wymaga przygotowania w kilku etapach. Ile kosztuje podział działki budowlanej i od czego zależy ostateczna cena?
Podział działki jest standardową procedurą, która wymaga przygotowania w kilku etapach. Ile kosztuje podział działki budowlanej i od czego zależy ostateczna cena?
Przepisy Unii Europejskiej dążą do uzależnienia obowiązku przeprowadzania regularnych kontroli systemów ogrzewania lub klimatyzacji od dokonania zmian, mających wpływ na ich efektywność energetyczną, co...
Przepisy Unii Europejskiej dążą do uzależnienia obowiązku przeprowadzania regularnych kontroli systemów ogrzewania lub klimatyzacji od dokonania zmian, mających wpływ na ich efektywność energetyczną, co wynika z art. 14 oraz art. 15 dyrektywy 2010/31/UE.
Budynki SM „Ustronie IV” w Lubinie posiadają instalację centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody. Wymienione instalacje zostały wyposażone w zawory termostatyczne przygrzejnikowe oraz zawory termostatyczne...
Budynki SM „Ustronie IV” w Lubinie posiadają instalację centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody. Wymienione instalacje zostały wyposażone w zawory termostatyczne przygrzejnikowe oraz zawory termostatyczne regulujące cyrkulację c.w.u. Dostawcą ciepła do budynków jest firma zewnętrzna tj. Termal Lubin, która jest jednocześnie właścicielem węzłów cieplnych wyposażonych w pełną automatykę – pisze Czytelniczka i pyta: czy w naszej spółdzielni jesteśmy zobowiązani wykonać kontrolę systemu ogrzewania,...
Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych. Obowiązek instalowania tego...
Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych. Obowiązek instalowania tego typu elementów wynika z rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wyposażenie dachu w takie elementy to także kwestia bezpieczeństwa, jak się okazuje dość kosztowna, z czego nie zdajemy sobie...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.