Dla odbiorców usług najważniejszym elementem przy wyborze oferty administrowania nieruchomościami była cena. Jest szansa na zmianę stawki – na jakość i kompetencje.
W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek...
W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek jest użytkowany – stanowi ważny element mieszkania w budownictwie wielorodzinnym.
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach należy do grupy spółdzielni dużych (89 budynków mieszkalnych, w których jest 7140 lokali i 18 pawilonów handlowych). Od 7 lat zarządzana jest przez zgrany zespół, który...
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach należy do grupy spółdzielni dużych (89 budynków mieszkalnych, w których jest 7140 lokali i 18 pawilonów handlowych). Od 7 lat zarządzana jest przez zgrany zespół, który prowadzi Zbigniew Matyjas – Prezes Zarządu. Technicznymi sprawami zajmuje się Renata Sułkowska – Z-ca Prezesa, a finansowymi Katarzyna Lasko – Z-ca Prezesa.
Dziś o obowiązkach zarządców nieruchomości – a konkretnie o konieczności przygotowania przez zarządcę danych dotyczących budynków, jak i lokali, objętych koniecznością przeprowadzenia kontroli przewodów...
Dziś o obowiązkach zarządców nieruchomości – a konkretnie o konieczności przygotowania przez zarządcę danych dotyczących budynków, jak i lokali, objętych koniecznością przeprowadzenia kontroli przewodów kominowych oraz obowiązku zarejestrowania się w systemie i corocznego składania raportów w ramach Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami.
Przeprowadzona kilka lat temu deregulacja zawodów nieruchomościowych otworzyła ich rynek pracy i doprowadziła do dynamicznego powstawania w tej branży wielu nowych firm. Już w okresie planowania deregulacji zdawano sobie sprawę, że niesie ona ze sobą ryzyko podejmowania pracy w branży nieruchomości przez osoby nieposiadające odpowiednich kompetencji. Jako rozwiązanie problemu optymistycznie postrzegano procesy rynkowe. Liczono, że po krótkim okresie chaosu odbiorcy usług nieruchomościowych wybiorą najlepszych administratorów i na rynku pozostaną tylko rzetelni fachowcy, dysponujący odpowiednimi kompetencjami.
Jak wiemy nic takiego się nie stało. Okazało się, że dla odbiorców usług administrowania nieruchomościami najważniejszym elementem przy wyborze oferty była cena, którą w odróżnieniu od kompetencji można bardzo szybko zmieniać. W efekcie kompetencje przestały być ważne i dziś mamy na rynku dużą liczbę firm prowadzonych przez osoby o niewystarczających umiejętnościach, oferujących niski standard usług za niską cenę.
Administratorem nieruchomości może zostać każdy, ale czy każdy będzie zarabiał?
Rynek ulega jednak zmianom. Już od jakiegoś czasu dały się zauważyć rosnące oczekiwania odbiorców usług, najczęściej wynikające z dążenia do jednoczesnego obniżenia kosztów i podniesienia standardu budynków jak również zwiększającej się świadomości co do znaczenia kompetencji w działaniach administratora. Trend ten stał się widoczny zwłaszcza w czasie pandemii COVID-19, której przebieg wiąże się ze wzrostem cen mediów. Dążenia do ich oszczędzania, czy nawet wytwarzania w budynku, wiążą się z licznymi oczekiwaniami wobec administratorów nieruchomości. Ci zaś mogą im podołać tylko dzięki potwierdzonym umiejętnością. Niestety, te wciąż posiada tylko niewielka część pracowników firm działających w branży. Opisana sytuacja coraz częściej powoduje, że właściciele nieruchomości nie widzą sensu w korzystaniu z usług administratorów, co w oczywisty sposób działa na niekorzyść całego rynku.
Czy w szkoleniu najważniejsza jest niska cena?
Przy zniesieniu regulacji zawodów nieruchomościowych spodziewano się, że prężnie działające organizacje branżowe szybko stworzą jakiś rodzaj standardu szkoleniowego, który będzie zapewniał jego pracownikom wysoką jakość umiejętności. Mimo, że wszystkie organizacje branżowe szybko wprowadziły własne rzetelne programy szkoleniowe, to nie udało im się stworzyć ujednoliconego standardu. Ponadto, rynek szkoleń dla nieruchomościowców został opanowany przez niewielkie podmioty, które bardzo często za niewielką opłatę oferują niski standard usług szkoleniowych. Również tutaj niska cena była najważniejszym elementem przy dokonywaniu wyboru, gdzie i z czego się szkolić.
Standard szkoleń, czy standard kwalifikacji?
Po niemal dekadzie od deregulacji rynku prowadzenie standardu szkoleń jest już raczej niemożliwe. Obecnie do branży nieruchomości kierowana jest oferta szkoleniowa bardzo wielu różnego rodzaju podmiotów rynkowych i oświatowych. Jest ona niezwykle zróżnicowana, zarówno pod względem jakości jak i ceny. Ponadto, jeśli chodzi o nowe umiejętności, to największa chyba grupa nieruchomościowców poszerza je samodzielnie. Odbywa się to poprzez ich codzienną praktykę, kontakty z innymi przedstawicielami branży i samokształcenie w oparciu o ogólnodostępne publikacje. Wszystko to powoduje, że obecnie ustalenie i egzekwowanie jednolitego standardu szkoleń jest w praktyce niemożliwe, a nawet niewskazane. Jego egzekwowanie mogłoby bowiem nie tylko podzielić branżę, ale też w pewien sposób piętnować osoby poszerzające swoje kompetencje w drodze samokształcenia czy praktyki zawodowej.
Możliwe jest natomiast ustalenie standardu osiąganych w różny sposób umiejętności, niezbędnych w administrowaniu nieruchomościami. Dokładnie określone, mogłyby być potwierdzane w powtarzalnej i praktycznej procedurze, przed niezależną komisją. Taki standard umożliwiłby również potwierdzanie umiejętności pozyskanych w inny sposób niż tradycyjne szkolnictwo, czy różne formy szkoleń. Ostatecznym wynikiem byłoby uzyskanie dokumentu potwierdzającego posiadanie umiejętności.
Opisane rozwiązanie jest możliwe do zrealizowania w ramach państwowego Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK), który daje możliwość porównywania kwalifikacji zawodowych w różnych krajach UE. ZSK opisuje, porządkuje i zbiera różne kwalifikacje w jednym, powszechnie dostępnym rejestrze – Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji, do którego każdy ma dostęp poprzez stronę https://kwalifikacje.gov.pl/.
Ustawa o ZSK, stanowiąca fundament systemu, określa kwalifikacje jako: „ zestaw efektów uczenia się w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych, nabytych w edukacji formalnej, edukacji poza formalnej lub poprzez uczenie się nieformalne, zgodnych z ustalonymi dla danej kwalifikacji wymaganiami, których osiągnięcie zostało sprawdzone w walidacji oraz formalnie potwierdzone przez uprawniony podmiot certyfikujący”. Inaczej mówiąc, jest to określony, w zgodzie ze standardem ZSK, zestaw efektów uczenia się, których osiągnięcie zostało formalnie potwierdzone przez upoważnioną do tego instytucję.
Oznacza to, że aby ktokolwiek mógł korzystać z danej kwalifikacji w ramach ZSK, ta musi być najpierw odpowiednio, zgodnie ze standardem, opisana i zgodnie z ustawą włączona do systemu. Następnie muszą jeszcze pojawić się spełniające standard instytucje przeprowadzające procedurę sprawdzenia umiejętności i wydawania certyfikatów. Musi też zostać wyłoniona – jedna dla danej branży – instytucja zapewniająca jakość funkcjonowania standardu.
Publiczny charakter ZSK umożliwia jednoczesne działanie wielu instytucji przeprowadzających procedurę sprawdzenia umiejętności i wydawania certyfikatów. Jedynym warunkiem jest uznanie przez ministra właściwego dla ZSK, że spełniają one wymagania systemu i gwarantują zachowanie zgodności z procedurami zapisanymi w danej kwalifikacji.
Kwalifikacje dla nieruchomości
Organizacje branżowe sektora nieruchomości już od dawna zdawały sobie sprawę z opisanych powyżej problemów. W celu ich rozwiązania wspólnie postanowiły skorzystać z możliwości, jakie daje ZSK w zakresie tworzenia kwalifikacji. W tym celu kontynuowano podjętą w 2019 roku przez Grupę Medium Sp. z o.o. Sp. k., współpracę z Instytutem Badań Edukacyjnych, który na mocy ustawy koordynuje prace i wdraża ZSK.
Działając wspólnie, Polskie Stowarzyszenie Zawodów Nieruchomościowych, Polska Federacja Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych, Centrum Szkoleniowo Doradcze i Zarządzania Nieruchomościami, Polska Federacja Rynku Nieruchomości, Stowarzyszenie Zarządców Nieruchomości Warecka oraz Grupa Medium Sp. z o.o. Sp. k. podjęły decyzję o konieczności opisania i włączenia do ZSK co najmniej trzech kwalifikacji dla zawodów nieruchomościowych.
Pracująca pod opieką działających z ramienia IBE liderów ds. ZSK z Regionalnego Centrum ds. ZSK i wsparcia LLL województwa Mazowieckiego eksperci ze wspomnianych organizacji branżowych wykonali opisy następujących kwalifikacji:
Analizowanie stanu prawnego, finansowego i fizycznego nieruchomości – administrator/zarządca nieruchomości;
Wykonywanie analizy nieruchomości w pośrednictwie obrotu nieruchomościami;
Planowanie zapotrzebowania i monitorowanie zużycia mediów w nieruchomości.
Kwalifikacje te zawierają dokładne opisy umiejętności, które będą potwierdzane w procedurze sprawdzającej oraz określają takie elementy, jak wymogi co składu komisji, sposobów i metod sprawdzania posiadanych umiejętności, używanego w tym celu sprzętu, a nawet kwestii dostępności w sytuacji pandemicznej i dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie złożone opisy można znaleźć na stronie https://kwalifikacje.gov.pl/ w zakładce „Złożone wnioski”.
Obecnie opisane kwalifikacje zostały, za pośrednictwem IBE, przekazane Ministerstwu Rozwoju, które rozpoczęło etap szczegółowych konsultacji. W ich wyniku Ministerstwo podejmie decyzję o zasadności włączenia kwalifikacji nieruchomościowych do ZSK, co jest warunkiem wykorzystania tworzonego standardu dla rozwoju sektora nieruchomości.
Dwa lata temu rozpoczął się spór jednej z katowickich spółdzielni z kierowcami o ich złe parkowanie. Spółdzielnia ta wynajęła prywatną firmę do zakładania na koszt kierowców blokad na koła i odholowywania...
Dwa lata temu rozpoczął się spór jednej z katowickich spółdzielni z kierowcami o ich złe parkowanie. Spółdzielnia ta wynajęła prywatną firmę do zakładania na koszt kierowców blokad na koła i odholowywania aut za złe parkowanie. Spór ten zakończył właśnie Sąd Okręgowy w Katowicach. Czy spółdzielnie mieszkaniowe mają prawo stosować takie środki?
Blok mieszkalny to specyficzna forma mieszkania. Niby mamy własne mieszkanie, gdzie możemy stosować przysłowie „wolność Tomku w swoim domku”, ale nie do końca. W budynku są jeszcze inne lokale oraz części...
Blok mieszkalny to specyficzna forma mieszkania. Niby mamy własne mieszkanie, gdzie możemy stosować przysłowie „wolność Tomku w swoim domku”, ale nie do końca. W budynku są jeszcze inne lokale oraz części wspólne i dostępne dla wszystkich. Dlatego, choć mamy odrębne lokale, ale dzielimy budynek z innymi, obowiązują nas zasady użytkowania nie tylko części wspólnych, ale i własnej przestrzeni.
W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 19 maja 2021 r. (II SA/Gd 737/20) wskazano, że osoby posiadające prawo odrębnej własności lokalu w budynkach znajdujących się w zasobach spółdzielni,...
W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 19 maja 2021 r. (II SA/Gd 737/20) wskazano, że osoby posiadające prawo odrębnej własności lokalu w budynkach znajdujących się w zasobach spółdzielni, w postępowaniu dotyczącym inwestycji na działce lub działkach sąsiadujących z nieruchomościami spółdzielni, są co do zasady reprezentowane przez spółdzielnię.
W poprzedniej części artykułu postawiłem tezę, że z zastosowaniem przepisów art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami (UGN), mamy do czynienia wówczas, gdy na terenie, na którym jest położona nieruchomość...
W poprzedniej części artykułu postawiłem tezę, że z zastosowaniem przepisów art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami (UGN), mamy do czynienia wówczas, gdy na terenie, na którym jest położona nieruchomość podlegająca podziałowi, obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, albo gdy wydano decyzję o warunkach zabudowy. W przypadku, gdy żadnego z tych dokumentów nie ma, stosujemy przepisy art. 94 ust. 1 pkt 1 UGN.
W Polsce w blisko 4 mln lokali w 60 tysiącach bloków z wielkiej płyty mieszka ponad 10 mln osób. Najstarsze budynki przekroczyły sześćdziesiątkę, a mimo to mieszkania w nich nadal cieszą się popularnością...
W Polsce w blisko 4 mln lokali w 60 tysiącach bloków z wielkiej płyty mieszka ponad 10 mln osób. Najstarsze budynki przekroczyły sześćdziesiątkę, a mimo to mieszkania w nich nadal cieszą się popularnością wśród kupujących, bo – jak się okazało – zalet, poza niższą ceną, blokowiskom nie brakuje, a mankamenty spółdzielnie mieszkaniowe sukcesywnie usuwają.
Eksperci twierdzą, że tak. Dlaczego? Chociażby dlatego, że do każdej inwestycji tego typu dotuje oraz dopłaca rząd, przez co takie mieszkania bywają tańsze. Dlaczego jeszcze warto, aby spółdzielnie mieszkaniowe...
Eksperci twierdzą, że tak. Dlaczego? Chociażby dlatego, że do każdej inwestycji tego typu dotuje oraz dopłaca rząd, przez co takie mieszkania bywają tańsze. Dlaczego jeszcze warto, aby spółdzielnie mieszkaniowe znowu zaczęły dużo budować?
Balkony dostawne są obecnie bardzo popularne, ponieważ zwiększają cenę rynkową nieruchomości i zapewniają dostęp do relaksu na świeżym powietrzu na wypadek, gdyby ogłoszono kolejny lockdown i wprowadzono...
Balkony dostawne są obecnie bardzo popularne, ponieważ zwiększają cenę rynkową nieruchomości i zapewniają dostęp do relaksu na świeżym powietrzu na wypadek, gdyby ogłoszono kolejny lockdown i wprowadzono ograniczenia w poruszaniu się. Balkon dostawny może dobudować każdy i to praktycznie w każdym budynku i rodzaju budownictwa. Decydując się na doposażenie mieszkania w balkon, trzeba jednak najpierw dopełnić konieczne formalności. W przeciwnym razie dobudowa balkonu będzie niemożliwa.
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach należy do grupy spółdzielni dużych (89 budynków mieszkalnych, w których jest 7140 lokali i 18 pawilonów handlowych). Od 7 lat zarządzana jest przez zgrany zespół, który...
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach należy do grupy spółdzielni dużych (89 budynków mieszkalnych, w których jest 7140 lokali i 18 pawilonów handlowych). Od 7 lat zarządzana jest przez zgrany zespół, który prowadzi Zbigniew Matyjas – Prezes Zarządu. Technicznymi sprawami zajmuje się Renata Sułkowska – Z-ca Prezesa, a finansowymi Katarzyna Lasko – Z-ca Prezesa.
Temperatury coraz niższe, a kaloryfery w naszym bloku wciąż zimne. Tymczasem niektórzy grzeją już od początku września. Czy jest prawo, które reguluje, od kiedy do kiedy trwa sezon grzewczy w Polsce i...
Temperatury coraz niższe, a kaloryfery w naszym bloku wciąż zimne. Tymczasem niektórzy grzeją już od początku września. Czy jest prawo, które reguluje, od kiedy do kiedy trwa sezon grzewczy w Polsce i kto decyduje, że ogrzewanie ma zostać włączone – pyta Czytelnik.
Od kilku dekad trwa festiwal pomysłów na rozwiązanie problemów mieszkaniowych w Polsce. Ostatnio pojawił się pomysł społecznych agencji najmu. Rząd zakłada, że do 2030 roku powstanie 45 takich agencji...
Od kilku dekad trwa festiwal pomysłów na rozwiązanie problemów mieszkaniowych w Polsce. Ostatnio pojawił się pomysł społecznych agencji najmu. Rząd zakłada, że do 2030 roku powstanie 45 takich agencji i będą dysponowały ok. 2 000 mieszkań. Czy SAN-y rozwiążą problem mieszkaniowy?
Spółdzielnie, w tym spółdzielnie mieszkaniowe, do dnia 31 stycznia 2022 r. muszą dokonać zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych – co do zasady będą to członkowie zarządu – do Centralnego Rejestru Beneficjentów...
Spółdzielnie, w tym spółdzielnie mieszkaniowe, do dnia 31 stycznia 2022 r. muszą dokonać zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych – co do zasady będą to członkowie zarządu – do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, prowadzonego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych. W przypadku braku dokonania takiego zgłoszenia grozi kara do 1 miliona złotych.
W dniu 13 października 2021 r. odbyło się wspólne posiedzenie sejmowych Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, podczas którego odrzucono poselski projekt ustawy...
W dniu 13 października 2021 r. odbyło się wspólne posiedzenie sejmowych Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, podczas którego odrzucono poselski projekt ustawy o prawie spółdzielni mieszkaniowych do gruntów (druk nr 1418).
To na właścicielu (posiadaczu, zarządcy) nieruchomości ciąży ustawowy obowiązek przeprowadzenia deratyzacji w przypadku wystąpienia gryzoni na jego nieruchomości – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego...
To na właścicielu (posiadaczu, zarządcy) nieruchomości ciąży ustawowy obowiązek przeprowadzenia deratyzacji w przypadku wystąpienia gryzoni na jego nieruchomości – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 13 marca 2019 r., sygn. akt II SA/Bd 9/19.
Zmarł właściciel mieszkania i pojawił się problem, bo nie ma formalnego następcy prawnego, ponieważ nikt nie przeprowadził postępowania spadkowego i nie ujawnił praw do spadku. Spadkobiercy są i mieszkają...
Zmarł właściciel mieszkania i pojawił się problem, bo nie ma formalnego następcy prawnego, ponieważ nikt nie przeprowadził postępowania spadkowego i nie ujawnił praw do spadku. Spadkobiercy są i mieszkają w tym lokalu, ale nie płacą za jego eksploatację. Co, w myśl prawa, należy zrobić, by unormować tę sytuację? – pyta Czytelnik.
Niedawno pisałem o społecznych agencjach najmu (SAN), tym razem przedstawię kolejny pomysł na rozwiązanie problemów mieszkaniowych w Polsce – tzn. społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM).
Niedawno pisałem o społecznych agencjach najmu (SAN), tym razem przedstawię kolejny pomysł na rozwiązanie problemów mieszkaniowych w Polsce – tzn. społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM).
Spółdzielnie mieszkaniowe zobowiązane są do rejestracji spółdzielni w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) w terminie 3 miesięcy od 31 października 2021 r., czyli do końca stycznia 2022...
Spółdzielnie mieszkaniowe zobowiązane są do rejestracji spółdzielni w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) w terminie 3 miesięcy od 31 października 2021 r., czyli do końca stycznia 2022 r.
29 stycznia 2022 roku weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu oraz rozporządzenie ministra klimatu i środowiska...
29 stycznia 2022 roku weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu oraz rozporządzenie ministra klimatu i środowiska w sprawie wzorów oświadczeń składanych przez odbiorców w celu skorzystania z niej. Ochroną zostały objęte także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.
Maksymalna wysokość kary umownej nie musi być wyrażona w kwocie pieniężnej; wystarczy, że można ją oznaczyć na podstawie umowy i w świetle okoliczności sprawy – stanowi uchwała Sądu Najwyższego z dnia...
Maksymalna wysokość kary umownej nie musi być wyrażona w kwocie pieniężnej; wystarczy, że można ją oznaczyć na podstawie umowy i w świetle okoliczności sprawy – stanowi uchwała Sądu Najwyższego z dnia 9 grudnia 2021 roku, sygn. III CZP 26/21.
Wzorem światowych gigantów takich, jak Chritie’s czy Sotheby’s, rodzimy dom aukcyjny DESA Unicum zamierza organizować aukcje nieruchomości. Obejmą one rynek pierwotny i wtórny. Pierwsza historyczna na...
Wzorem światowych gigantów takich, jak Chritie’s czy Sotheby’s, rodzimy dom aukcyjny DESA Unicum zamierza organizować aukcje nieruchomości. Obejmą one rynek pierwotny i wtórny. Pierwsza historyczna na polskim rynku aukcja z mieszkaniami w roli głównej już 26 lutego br.
Zarządcy nieruchomości często mają do czynienia z nierzetelnymi najemcami lokali, czy też zadłużonymi właścicielami. W polskim prawie dostępne są różne metody zabezpieczenia się przed nierzetelnymi dłużnikami,...
Zarządcy nieruchomości często mają do czynienia z nierzetelnymi najemcami lokali, czy też zadłużonymi właścicielami. W polskim prawie dostępne są różne metody zabezpieczenia się przed nierzetelnymi dłużnikami, w tym poręczenia, gwarancje bankowe czy dobrowolne poddanie się egzekucji, a także zastawy.
W 2019 r. ukazał się raport z wyników badań pt. „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”, który wskazuje, iż ilość obowiązków, przepracowanie i obłożenie pracą w 47 proc. wpływa na naszą efektywność zawodową. Czynnik...
W 2019 r. ukazał się raport z wyników badań pt. „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”, który wskazuje, iż ilość obowiązków, przepracowanie i obłożenie pracą w 47 proc. wpływa na naszą efektywność zawodową. Czynnik ten wprost przekłada się na wysoki poziom stresu, a ten z kolei jest zasadniczym powodem, który wpływa na wypalenie zawodowe.
W ostatnim czasie wielu właścicieli mieszkań zmagało się z trudnościami związanymi z egzekwowaniem zaległości czynszowych. Najemcy często tłumaczyli się pandemią. Ponadto w czasie pandemii został wprowadzony...
W ostatnim czasie wielu właścicieli mieszkań zmagało się z trudnościami związanymi z egzekwowaniem zaległości czynszowych. Najemcy często tłumaczyli się pandemią. Ponadto w czasie pandemii został wprowadzony zakaz eksmisji, co dało dodatkowe prawa nierzetelnym najemcom. W tej sytuacji warto rozważyć, czy krewni najemcy odpowiadają za czynsz. Taka odpowiedzialność może mogłaby zwiększać szanse na odzyskanie pieniędzy.
W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek...
W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek jest użytkowany – stanowi ważny element mieszkania w budownictwie wielorodzinnym.
Zazwyczaj, gdy we wspólnocie mieszkaniowej występuje zarząd właścicielski, swoje czynności wykonuje nieopłatnie. Zarząd ten jednak ma prawo otrzymywać wynagrodzenie za wykonywane czynności.
Zazwyczaj, gdy we wspólnocie mieszkaniowej występuje zarząd właścicielski, swoje czynności wykonuje nieopłatnie. Zarząd ten jednak ma prawo otrzymywać wynagrodzenie za wykonywane czynności.
System ochrony przeciwpożarowej budynku składa się z wielu elementów i tylko ich regularna kontrola daje pewność, że w razie niebezpieczeństwa wszystko zadziała prawidłowo. W Polsce częstotliwość dokonywania...
System ochrony przeciwpożarowej budynku składa się z wielu elementów i tylko ich regularna kontrola daje pewność, że w razie niebezpieczeństwa wszystko zadziała prawidłowo. W Polsce częstotliwość dokonywania przeglądów instalacji ppoż. regulują przepisy.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.