administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości – jakie wybrać?

Redakcja | 2024-03-18
Kursy i szkolenia dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, fot. Pixabay

Kursy i szkolenia dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, fot. Pixabay

Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych dostępne są dziś szeroko. Oferta jest bogata i swoim zakresem obejmuje szereg zagadnień, ważnych z punktu widzenia codziennej pracy. Jak wybrać właściwe?

Zobacz także

Redakcja news Drożej we wspólnotach i spółdzielniach

Drożej we wspólnotach i spółdzielniach Drożej we wspólnotach i spółdzielniach

W drugiej połowie 2024 r. nadal ceny energii będą zamrożone. Maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

W drugiej połowie 2024 r. nadal ceny energii będą zamrożone. Maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Redakcja news Jak założyć wspólnotę mieszkaniową?

Jak założyć wspólnotę mieszkaniową? Jak założyć wspólnotę mieszkaniową?

Zacznijmy od początku, czyli od tytułowego pytania: jak założyć wspólnotę mieszkaniową. Odpowiedź jest prosta – wspólnoty mieszkaniowej się nie zakłada. Powstaje ona automatycznie, z mocy prawa.

Zacznijmy od początku, czyli od tytułowego pytania: jak założyć wspólnotę mieszkaniową. Odpowiedź jest prosta – wspólnoty mieszkaniowej się nie zakłada. Powstaje ona automatycznie, z mocy prawa.

Redakcja news Cudzoziemcy kupują polskie mieszkania

Cudzoziemcy kupują polskie mieszkania Cudzoziemcy kupują polskie mieszkania

Ponad 14,3 tysięcy – tyle mieszkań kupili w całym 2023 roku cudzoziemcy żyjący w Polsce.

Ponad 14,3 tysięcy – tyle mieszkań kupili w całym 2023 roku cudzoziemcy żyjący w Polsce.

Zarządca nieruchomości to podmiot, który wykonuje zlecone przez wspólnotę bądź spółdzielnię zadania. Zarządzanie nieruchomością polega zaś na podejmowaniu decyzji i dokonywaniu czynności mających na celu zapewnienie racjonalnej gospodarki nieruchomością. Działania podejmowane przez zarządcę powinny mieć na celu dobro nieruchomości i jej właściciela. Zakres obowiązków takiego podmiotu jest dość szeroki, dlatego ważne jest zapoznanie się z nimi w celu wyboru jak najlepszego partnera. Musi on dobrze reprezentować właściciela oraz rozumieć problemy i oczekiwania wspólnoty bądź spółdzielni mieszkaniowej. Dobry zarządca musi dysponować odpowiednią wiedzą, doświadczeniem i kompetencjami. Powinien też być na bieżąco ze zmianami choćby w prawie, finansach czy podatkach, jak również rozwijać się w różnych dziedzinach. Temu służą kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości.

Kto może zostać zarządcą nieruchomości?

Definicja zarządcy nieruchomości określona jest w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z jej art. 184a zarządca nieruchomości to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu zarządzania nieruchomościami.

Z definicji wynika, że zarządcą nieruchomości nie może być zwykła osoba fizyczna, ale taka, która prowadzi działalność gospodarczą. Firma może być prowadzona w formie spółki osobowej, kapitałowej albo też jednoosobowa działalność gospodarcza, zarejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a przedmiotem działalności tego przedsiębiorstwa będzie zarządzanie nieruchomościami.

Licencja zarządcy nieruchomości

Do końca 2013 roku prawo do wykonywania zawodu zarządcy nieruchomości miały jedynie osoby posiadające licencję państwową. Kryteria potrzebne do jej uzyskania były następujące: wykształcenie wyższe, odbyty roczny kurs w zakresie zarządzania i administrowania nieruchomościami oraz egzamin zdany przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną w Warszawie. Obowiązkowa była także udokumentowana praktyka zawodowa oraz niekaralność.

Obowiązkiem licencjonowanego zarządcy było stałe doskonalenie zawodowe, które od 2008 roku regulowało Rozporządzenie Ministra Infrastruktury (Dz.U. z 2008 r. nr 80, poz. 475, ze zm.). Nakładało ono na wszystkie osoby związane z gospodarowaniem nieruchomościami (pośredników w obrocie nieruchomościami, zarządców i rzeczoznawców majątkowych) obowiązek udziału w przynajmniej 24 godzinach szkoleń, seminariów lub specjalistycznych kursów rocznie.

Zmiana z 1 stycznia 2014 r. zlikwidowała wymóg posiadania licencji z zakresu zarządzania nieruchomościami. W związku z tym wszelkie prawa i obowiązki stron oraz stosunki między właścicielem nieruchomości czy wspólnotą mieszkaniową i zarządcą określa jedynie pisemna umowa. Nie ma już konieczności ukończenia kierunkowych studiów ani posiadania wykształcenia wyższego w ogóle. W praktyce zarządcą nieruchomości może więc być każdy pełnoletni obywatel, który ukończył podstawowy etap edukacji. Wystarczy jedynie posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. 

Deregulacja miała swoje negatywne konsekwencje. Wiele osób zatrudnianych jako zarządcy, bez odpowiednich kompetencji, po prostu źle zarządza nieruchomościami, co może doprowadzić ich właścicieli do ruiny. Mimo więc zniesienia obowiązku posiadania licencji zawodowej zarządcy nieruchomości, wciąż jest ona pożądana. Jest dowodem posiadania właściwej wiedzy kierunkowej, podstawowych kompetencji i doświadczenia w zawodzie.

Zarządcy nieruchomości tworzą też stowarzyszenia, organizacje i federacje reprezentujące ich interesy i opracowujące standardy zawodowe. Wiele z nich prowadzi własne programy szkoleń i kursów i wystawia dokumenty potwierdzające zdobytą wiedzę, dbając o wysoki poziom kompetencji i umiejętności swoich członków.

Zobacz, czym jest Sektorowa Rama Kwalifikacji dla Nieruchomości >>

Zarządca nieruchomości z tabletem w rękach

fot. Pixabay

Kto może uczestniczyć w kursach dla zarządców nieruchomości? 

Kursy dla zarządców nieruchomości skierowane są do osób, które chcą zdobyć wiedzę niezbędną do wykonywania zawodu zarządcy nieruchomości. Uczestnikami kursów zwykle mogą być osoby posiadające minimum średnie wykształcenie średnie, bez żadnej specjalistycznej wiedzy ani doświadczenia. W konferencjach i szkoleniach uczestniczą zarządcy nieruchomości budynkowych, m.in. spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego, mienia publicznego oraz firm zarządzających komercyjnymi nieruchomościami mieszkaniowymi i biurowymi.

Oferta kursów i szkoleń dla zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych

Oferta szkoleniowa na rynku jest zróżnicowana. Szkolenia mogą być realizowane online lub stacjonarnie; otwarte, zamknięte, na indywidualne zamówienie. Zakres tematyczny organizowanych obejmuje często szeroko rozumiane gospodarowanie nieruchomościami: od aspektów prawnych, finansowych, po techniczne. Szkolenia prowadzą wykładowcy z wieloletnim stażem szkoleniowym, znawcy zagadnień z zakresu zarządzania, praktycy.

Mężczyzna prowadzący kurs dla zarządców nieruchomości

fot. Pixabay

Jakie szkolenia dla zarządcy nieruchomości warto zrobić?

Najlepiej wybrać szkolenia, które są przede wszystkim praktyczną wiedzą przekazywaną w przystępny sposób – w formie wykładów z elementami warsztatów oraz możliwością zadawania pytań i dyskusji na temat wybranych problemów z zakresu tematyki szkolenia. Zdecydowanie lepsze są małe grupy szkoleniowe. Gwarantuje to dobrą komunikację z grupą i wykładowcą, co stanowi ogromną wartość dla uczestników. Istotna jest jakość usług szkoleniowych, np. według Standardu Usług Szkoleniowo-Rozwojowych SUS 2.0. Taki certyfikat daje uczestnikom gwarancję udziału w profesjonalnych szkoleniach prowadzonych przez uznanych ekspertów.

Szkolenia online dla zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych

Szkolenia online to wygodna opcja dla osób rozproszonych po całym kraju. Platformy edukacyjne oferują szereg korzyści:

  • pozwalają oszczędzać czas – uczestnik wybiera, kiedy chce się uczyć i podejść do egzaminu,
  • dają realne oszczędności finansowe – kurs online jest zwykle tańszy niż stacjonarny,
  • są zwykle intuicyjne i łatwe w obsłudze.
Mężczyzna uczestniczący w szkoleniu online dla spółdzielni mieszkaniowych

fot. Pixabay

Szkolenia dla zarządców wspólnot mieszkaniowych

Podczas takiego szkolenia uczestnicy dowiadują się o podstawowych prawach i obowiązkach zarządców, jak również omawiają sytuacje nieoczywiste. Przykładowe tematy to: 

  • Jak wspólnota może zaciągnąć kredyt? Jakie są warunki kredytowania dla wspólnot mieszkaniowych? 
  • Co zrobić w sytuacji, gdy nie można podjąć uchwały, a istnieje potrzeba wyremontowania części wspólnej?
  • Co w przypadku, gdy jeden z mieszkańców samowolnie zakłada monitoring? 
  • Jak nadzorować prace podczas remontu, aby prace zostały wykonane poprawnie? 
  • Co zrobić, jeśli mieszkaniec parteru nie chce płacić pieniędzy na naprawę dachu albo założyć na nim paneli fotowoltaicznych? 
  • Jak wytłumaczyć wspólnocie stanowisko gminy?

Szkolenia dla administratorów budynków 

Obowiązki administratora są często utożsamiane z obowiązkami zarządcy, a to błąd. Wspólnota mieszkaniowa może wybrać jeden z dwóch sposobów zarządzania budynkiem. Jeśli zdecyduje się zatrudnić zarządcę nieruchomości, po podpisaniu umowy zarządca będzie miał obowiązki kierowania sprawami wspólnoty. W drugim przypadku spośród mieszkańców zostaje wyłoniony zarząd wspólnoty, który będzie organem decyzyjnym. W takiej sytuacji najczęściej wspólnota mieszkaniowa zatrudnia administratora, który jest odpowiedzialny za podstawowe czynności dotyczące opieki nad budynkiem.

Zakres obowiązków i odpowiedzialność zarządcy są dużo większe niż administratora. Administrator zarządza budynkiem w znacznie mniejszej skali. Przykładowo podjęcie decyzji o generalnym remoncie przeciekającego dachu należy do zarządcy, administrator zaś może decydować o wymianie żarówek na korytarzach. 

Do obowiązków administratora budynku należą czynności zapewniające prawidłowe funkcjonowanie obiektu: kontrola stanu technicznego nieruchomości, prace konserwatorskie i usuwanie awarii, pobieranie opłat czynszowych od mieszkańców oraz dbanie o czystość i bezpieczeństwo terenu nieruchomości, a zwłaszcza jego części wspólnych. Administrator podlega pod zarząd wspólnoty, wykonuje zlecone przez niego zadania, a także załatwia bieżące sprawy lokatorów. W tym zakresie powinien przechodzić odpowiednie szkolenia i kursy. 

administrator nieruchomosci nadzoruje prace przy elewacji budynku

fot. Pixabay

Ile kosztuje szkolenie dla zarządcy nieruchomości?

Koszt szkolenia jest zależny od jego zakresu, czasu trwania, dostępnych materiałów, osób prowadzących, miejsca, w którym się odbywa etc. Może się wahać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Kursy online są zdecydowanie tańsze niż kursy stacjonarne. Warto sprawdzić wcześniej doświadczenia firmy szkoleniowej.

Dofinansowanie szkoleń dla zarządców nieruchomości

Jeśli dostawca szkoleń jest zarejestrowany w Bazie Usług Rozwojowych (BUR) to możliwe jest uzyskanie dofinansowania na szkolenia z jego oferty z Funduszy Europejskich. Małe, średnie i mikroprzedsiębiorstwa mogą uzyskać od 50 do 80 proc. dofinansowania na realizację szkoleń. W zależności od szkolenia, muszą spełnić różne kryteria. Może to być lokalizacja, cała Polska albo wybrane województwa czy regiony. Samorządy województw wyznaczają instytucje, które mogą ubiegać się o dofinansowanie, tzw. Operatorów Regionalnych. Zajmują się oni przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków, a także przyznawaniem środków dla przedsiębiorców zainteresowanych dofinansowaniami.

Kursy i szkolenia dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych 2023

Może Cię zainteresuje:

17 maja 2024 – Bezpieczeństwo pożarowe w eksploatowanych budynkach mieszkalnych

–––––––––––––––

E-learning – Rola świadectw charakterystyki energetycznej w praktyce zarządzania nieruchomościami

E-learning: Wykorzystania narzędzi wspomagających przygotowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych

–––––––––––––––

Regulamin szkoleń

Kontakt:

Joanna Wątor 
szkolenia@medium.media.pl
tel. 22 512 60 85
tel. kom. 534 920 346

SZKOLENIA ZREALIZOWANE

Zapytaj o najbliższy termin – Zasady przeprowadzania przeglądów technicznych obiektów oraz zasady wpisów do KOB

Zapytaj o najbliższy termin – Roboty budowlane w obiektach po zmianie prawa

Zapytaj o najbliższy termin  Rozliczanie kosztów ciepła i wody w praktyce

Zapytaj o najbliższy termin – Warunki zatwierdzenia sprawozdania finansowego wspólnoty mieszkaniowej oraz jej zeznania podatkowego CIT-8 – po zmianie prawa

Zapytaj o najbliższy termin – Najem nieruchomości mieszkalnych

Zapytaj o najbliższy termin – Rozliczanie kosztów ciepła i wody w praktyce w 2023-2024 roku 

Zapytaj o najbliższy termin – Ewidencja rachunkowa wspólnoty i przygotowanie do zamknięcia roku

Zapytaj o najbliższy termin Prawne i praktyczne aspekty odsunięcia dewelopera od zarządzania nieruchomością wspólną we wspólnocie mieszkaniowej 

Zapytaj o najbliższy termin – Działalność Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej

Zapytaj o najbliższy termin – Nowe zasady przeglądów technicznych obiektów budowlanych oraz prowadzenia KOB

Zapytaj o najbliższy termin – Działania prawnie dozwolone i bezskuteczne we wspólnocie mieszkaniowej

Zapytaj o najbliższy termin – Windykacja i ochrona danych osobowych

Zapytaj o najbliższy termin – Ochrona przeciwpożarowa użytkowanych obiektów budowlanych a nowe obowiązki po zmianie prawa

Zapytaj o najbliższy termin – Wybór optymalnej metody i opracowanie poprawnego regulaminu rozliczania mediów – edycja 2023

Zapytaj o najbliższy termin – Zarządzanie najmem lokali – aspekty praktyczne dla zarządców nieruchomości

Zapytaj o najbliższy termin – Ocena nowelizacji oraz zmian Prawa budowlanego i innych ustaw

Zapytaj o najbliższy termin – Rola świadectw charakterystyki energetycznej w praktyce zarządzania nieruchomościami

Zapytaj o najbliższy termin – Od KOB do e-KOB

Zapytaj o najbliższy termin – Podatki i składki 2023 – w warunkach wspólnoty mieszkaniowej

Zapytaj o najbliższy termin – Walne zgromadzenie spółdzielni mieszkaniowej w 2023 roku

Zapytaj o najbliższy termin – Sprawozdanie finansowe wspólnoty mieszkaniowej za rok 2022 oraz rozliczanie wyniku finansowego

Zapytaj o najbliższy termin – Jak zlikwidować bariery architektoniczne w budynku? Nowa winda w ramach programu „Dostępność Plus” 

Zapytaj o najbliższy termin – Warsztaty wyboru optymalnej metody i opracowanie poprawnego regulaminu rozliczania mediów

Zapytaj o najbliższy termin – Nowe zasady prowadzenia KOB i dokumentacji techniczno-budowlanej

Zapytaj o najbliższy termin – Obowiązki wspólnoty wobec US i wobec ZUS-u

Zapytaj o najbliższy termin – Koszty zarządu nieruchomością wspólną – prawo, orzecznictwo, komentarze

Zapytaj o najbliższy termin – Nowości w Prawie budowlanym oraz nowe obowiązki w prowadzeniu dokumentacji techniczno-budowlanej

Zapytaj o najbliższy termin  Rozliczanie kosztów mediów – metoda, interpretacje, regulaminy

Zapytaj o najbliższy termin – Inwentaryzacja fundamentem zarządzania, kontrole okresowe i prowadzenie KOB

Zapytaj o najbliższy termin – Zarządzanie najmem lokali – aspekty praktyczne dla zarządców nieruchomości

Zapytaj o najbliższy termin  Zeznanie podatkowe CIT-8 w praktyce wspólnot mieszkaniowych

Zapytaj o najbliższy termin  Jak efektywnie korzystać z nowych przepisów dot. rozliczania kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych? 

Zapytaj o najbliższy termin – Rozrachunki finansowe wspólnoty mieszkaniowej z właścicielami lokali

Zapytaj o najbliższy termin – Prowadzenie KOB (książki obiektu budowlanego) oraz wymaganej dokumentacji dla budynku i budowli 

Zapytaj o najbliższy termin – Nowy ład podatkowy a zarządzanie nieruchomościami

Zapytaj o najbliższy termin – Przygotowanie spółdzielni mieszkaniowych do nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych w 2021 r.

Zapytaj o najbliższy termin – Nowe zasady w polityce gospodarowania gminnym zasobem mieszkaniowym – jak przygotować się do ich wdrożenia?

Zapytaj o najbliższy termin – Organizacja i przygotowanie Walnego Zgromadzenia w 2021

Zapytaj o najbliższy termin – Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Zapytaj o najbliższy termin – Roczne rozrachunki wspólnoty mieszkaniowej z właścicielami lokali

Zapytaj o najbliższy termin – Rozrachunki spółdzielni mieszkaniowej z właścicielem lokaluwyodrębnionego

Zapytaj o najbliższy termin – Realizacja prac budowlanych w branży nieruchomości

Zapytaj o najbliższy termin – Ogrzewanie na gaz płynny – alternatywa dla osiedli bez dostępu do sieci gazu ziemnego lub ciepła systemowego

Zapytaj o najbliższy termin – Podatki i obsługa podatkowa wspólnoty mieszkaniowej – zmiany od 2021 – Eugenia Śleszyńska

Zapytaj o najbliższy termin – Metodyka planowania i sprawozdawczości finansowej wspólnoty w czasie pandemii – Eugenia Śleszyńska

Zapytaj o najbliższy termin – Metodyka obsługi technicznej obiektów budowlanych – Eugenia Śleszyńska

Zapytaj o najbliższy termin – Standardy sprawozdawczości finansowej wspólnoty mieszkaniowej – Eugenia Śleszyńska

Zapytaj o najbliższy termin – Bilans wspólnoty mieszkaniowej za rok 2020 – przygotowanie do zamknięcia roku w warunkach pandemii – Eugenia Śleszyńska

Zapytaj o najbliższy termin – Rozrachunki z właścicielami lokali we wspólnocie mieszkaniowej. Prawo, orzecznictwo, praktyka – Eugenia Śleszyńska

Zapytaj o najbliższy termin – Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych – Marian Banacki, Andrzej Bondyra

Zapytaj o najbliższy termin – Standardy rozrachunków finansowych spółdzielni mieszkaniowej pod rządem nowego prawa – Eugenia Śleszyńska

Zapytaj o najbliższy termin – Gospodarowanie gminnym zasobem mieszkaniowym po zmianie prawa – jak przygotować się do wdrożenia nowych zasad? – Eugenia Śleszyńska

Zapytaj o najbliższy termin – Standardy sprawozdania finansowego wspólnoty mieszkaniowej oraz rozrachunki roczne – Eugenia Śleszyńska

Zapytaj o najbliższy termin – Zasady prowadzenia Książki obiektu budowlanego 2019/2020 – po planowanych zmianach w Prawie budowlanym

Zapytaj o najbliższy termin – Sytuacje konfliktowe w zarządzaniu nieruchomościami i ich rozwiązywanie

Zapytaj o najbliższy termin – Wspólnoty mieszkaniowe małe i duże – zarząd po zmianie prawa i według najnowszego orzecznictwa

Zapytaj o najbliższy termin – Zarządzanie najmem lokali – aspekty praktyczne dla zarządców nieruchomości

Zapytaj o najbliższy termin – Bezpieczeństwo użytkowania budynków i lokali a obowiązki władających

Zapytaj o najbliższy termin – Rozrachunki z właścicielami lokali wyodrębnionych w warunkach wspólnoty mieszkaniowej a w warunkach spółdzielni mieszkaniowej 

Zapytaj o najbliższy termin – Istotne zmiany w prawie w 2019 r. 

Zapytaj o najbliższy termin – Zasady prowadzenia książki obiektu budowlanego 

Zapytaj o najbliższy termin – Procedury w zarządzaniu nieruchomością, w tym, jak skutecznie przygotować i przeprowadzić zebranie wspólnoty 

Zapytaj o najbliższy termin – Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych
Zapytaj o najbliższy termin  – Gaz płynny (LPG) – pewne źródło energii na niepewne czasy

Komentarze

Powiązane

Redakcja AiMN news Bezpieczna okolica – co zależy od samorządu, a co od państwa

Bezpieczna okolica – co zależy od samorządu, a co od państwa Bezpieczna okolica – co zależy od samorządu, a co od państwa

„Bezpieczna okolica – co zależy od samorządu, a co od państwa” – to tematyka jednego z paneli dyskusyjnych Europejskiego Kongresu Samorządów.

„Bezpieczna okolica – co zależy od samorządu, a co od państwa” – to tematyka jednego z paneli dyskusyjnych Europejskiego Kongresu Samorządów.

Redakcja AiMN news Zeznania w systemie Twój e-PIT wymagają uzupełnień

Zeznania w systemie Twój e-PIT wymagają uzupełnień Zeznania w systemie Twój e-PIT wymagają uzupełnień

W tym roku po raz pierwszy publikowane są zeznania dla przedsiębiorców za 2023 w systemie Twój e-PIT.

W tym roku po raz pierwszy publikowane są zeznania dla przedsiębiorców za 2023 w systemie Twój e-PIT.

Redakcja AiMN news Program „Mieszkanie na start” – czy ceny mieszkań pójdą w górę?

Program „Mieszkanie na start” – czy ceny mieszkań pójdą w górę? Program „Mieszkanie na start” – czy ceny mieszkań pójdą w górę?

Czy klienci wstrzymują się z zakupem mieszkań do czasu wejścia w życie programu „Mieszkanie na start”?

Czy klienci wstrzymują się z zakupem mieszkań do czasu wejścia w życie programu „Mieszkanie na start”?

Redakcja news Sprzedaż nieruchomości tylko ze świadectwem energetycznym

Sprzedaż nieruchomości tylko ze świadectwem energetycznym Sprzedaż nieruchomości tylko ze świadectwem energetycznym

W kwietniu wejdzie w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z nią zarówno deweloperzy, jak i ​ właściciele indywidualni, nie będą mogli sprzedać nieruchomości bez świadectwa energetycznego budynku....

W kwietniu wejdzie w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z nią zarówno deweloperzy, jak i ​ właściciele indywidualni, nie będą mogli sprzedać nieruchomości bez świadectwa energetycznego budynku. Energooszczędność i typ ogrzewania będą więc kluczowymi czynnikami kształtującymi rynek mieszkaniowy.

Redakcja AiMN news Projekt ustawy wiatrakowej bez norm hałasu

Projekt ustawy wiatrakowej bez norm hałasu Projekt ustawy wiatrakowej bez norm hałasu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada, że trwają prace nad ustawą wiatrakową. Gotowy projekt ustawy powinien pojawić się do czerwca br.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada, że trwają prace nad ustawą wiatrakową. Gotowy projekt ustawy powinien pojawić się do czerwca br.

Redakcja AiMN news Co z cenami prądu w drugiej połowie roku?

Co z cenami prądu w drugiej połowie roku? Co z cenami prądu w drugiej połowie roku?

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka zapowiada, że w marcu poznamy decyzję dot. zamrażania cen energii na drugie półrocze 2024.

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka zapowiada, że w marcu poznamy decyzję dot. zamrażania cen energii na drugie półrocze 2024.

Redakcja news Antysmogowe zadania dla nowego rządu

Antysmogowe zadania dla nowego rządu Antysmogowe zadania dla nowego rządu

Polski Alarm Smogowy zaprezentował siedem antysmogowych zadań dla rządu Donalda Tuska. Ich realizacja przełoży się na znaczącą poprawę jakości powietrza w Polsce i zwiększy populację mieszkańców kraju...

Polski Alarm Smogowy zaprezentował siedem antysmogowych zadań dla rządu Donalda Tuska. Ich realizacja przełoży się na znaczącą poprawę jakości powietrza w Polsce i zwiększy populację mieszkańców kraju oddychających czystym powietrzem.

Redakcja AiMN news Jak mieszkają cudzoziemcy pracujący w Polsce?

Jak mieszkają cudzoziemcy pracujący w Polsce? Jak mieszkają cudzoziemcy pracujący w Polsce?

Ponad połowa obcokrajowców zatrudnionych w Polsce (54%) zamieszkuje pokój 2- lub 3-osobowy, a jedynie 4% zamieszkuje pokoje 6-osobowe.

Ponad połowa obcokrajowców zatrudnionych w Polsce (54%) zamieszkuje pokój 2- lub 3-osobowy, a jedynie 4% zamieszkuje pokoje 6-osobowe.

Redakcja news Nowych, gotowych mieszkań mniej, pozwoleń na budowę więcej

Nowych, gotowych mieszkań mniej, pozwoleń na budowę więcej Nowych, gotowych mieszkań mniej, pozwoleń na budowę więcej

W styczniu 2024 roku oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem.

W styczniu 2024 roku oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem.

Redakcja news W domowych awariach może pomóc ubezpieczyciel

W domowych awariach może pomóc ubezpieczyciel W domowych awariach może pomóc ubezpieczyciel

Znalezienie dobrego fachowca wcale nie jest łatwe; sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy mamy do czynienia z awarią i trzeba działać szybko.

Znalezienie dobrego fachowca wcale nie jest łatwe; sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy mamy do czynienia z awarią i trzeba działać szybko.

Magdalena Markiewicz Rynek najmu w 2024 roku – czego można się spodziewać?

Rynek najmu w 2024 roku – czego można się spodziewać? Rynek najmu w 2024 roku  – czego można się spodziewać?

Od niecałych dwóch lat na rynku najmu odnotowujemy szybkie podwyżki czynszów, które były widoczne już po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę. W 2023 r. sytuacja na rynku najmu już się ustabilizowała, a jesienią...

Od niecałych dwóch lat na rynku najmu odnotowujemy szybkie podwyżki czynszów, które były widoczne już po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę. W 2023 r. sytuacja na rynku najmu już się ustabilizowała, a jesienią i zimą obserwowaliśmy tendencje spadkowe. A czego można spodziewać się na tym rynku w najbliższych miesiącach?

Redakcja news Minimum 25 mkw. także dla lokali użytkowych

Minimum 25 mkw. także dla lokali użytkowych Minimum 25 mkw. także dla lokali użytkowych

Prawo wprawdzie określa limit powierzchniowy dla lokali mieszkalnych, to jednak na rynku nie brakuje mieszkań o powierzchni poniżej 25 mkw.

Prawo wprawdzie określa limit powierzchniowy dla lokali mieszkalnych, to jednak na rynku nie brakuje mieszkań o powierzchni poniżej 25 mkw.

Redakcja AiMN news VIII Krajowy Zjazd Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP – władze Związku wybrane

VIII Krajowy Zjazd Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP – władze Związku wybrane VIII Krajowy Zjazd Związku Rewizyjnego Spółdzielni  Mieszkaniowych RP – władze Związku wybrane

Podczas VIII Krajowego Zjazdu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP, który odbył się w dniach 8-9 lutego zostały wybrane nowe władze.

Podczas VIII Krajowego Zjazdu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP, który odbył się w dniach 8-9 lutego zostały wybrane nowe władze.

Redakcja AiMN Delegaci zdecydowali, w jaką stronę pójdzie spółdzielczość

Delegaci zdecydowali, w jaką stronę pójdzie spółdzielczość Delegaci zdecydowali, w jaką stronę pójdzie spółdzielczość

Pod koniec stycznia 2024 roku obradował VII Kongres Spółdzielczości, który jest najwyższym organem samorządu spółdzielczego w Polsce. Biorą w nim udział delegaci wszystkich sektorów spółdzielczości, w...

Pod koniec stycznia 2024 roku obradował VII Kongres Spółdzielczości, który jest najwyższym organem samorządu spółdzielczego w Polsce. Biorą w nim udział delegaci wszystkich sektorów spółdzielczości, w tym m.in. mieszkaniowego, bankowego, rolnego.

Redakcja news Bezpieczny kredyt 2 proc. przyznano nie tylko Polakom

Bezpieczny kredyt 2 proc. przyznano nie tylko Polakom Bezpieczny kredyt 2 proc. przyznano nie tylko Polakom

Program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” cieszył się sporym zainteresowaniem nie tylko wśród Polaków, beneficjentami programu zostali również obcokrajowcy.

Program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” cieszył się sporym zainteresowaniem nie tylko wśród Polaków, beneficjentami programu zostali również obcokrajowcy.

Redakcja news Początek 2024 w budownictwie mieszkaniowym – optymizm, ale umiarkowany

Początek 2024 w budownictwie mieszkaniowym – optymizm, ale umiarkowany Początek 2024 w budownictwie mieszkaniowym – optymizm, ale umiarkowany

Dane GUS-u nt. sytuacji mieszkaniowej w styczniu 2024 napawają umiarkowanym optymizmem – komentują eksperci z Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).

Dane GUS-u nt. sytuacji mieszkaniowej w styczniu 2024 napawają umiarkowanym optymizmem – komentują eksperci z Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).

Redakcja news Ile trwa wydawanie pozwoleń na budowę mieszkań?

Ile trwa wydawanie pozwoleń na budowę mieszkań? Ile trwa wydawanie pozwoleń na budowę mieszkań?

Jak długo deweloperzy czekają na pozwolenia na budowę mieszkań? Czy czas oczekiwania różni się w poszczególnych miastach czy dzielnicach?

Jak długo deweloperzy czekają na pozwolenia na budowę mieszkań? Czy czas oczekiwania różni się w poszczególnych miastach czy dzielnicach?

Redakcja news Podatek od najmu w 2024 roku

Podatek od najmu w 2024 roku Podatek od najmu w 2024 roku

Czy w 2024 podatek od najmu będzie naliczany podobnie jak w minionym roku czy może mamy do czynienia z kolejnymi zmianami?

Czy w 2024 podatek od najmu będzie naliczany podobnie jak w minionym roku czy może mamy do czynienia z kolejnymi zmianami?

Redakcja news W 2023 banki udzieliły o blisko 30 proc. kredytów mieszkaniowych więcej niż w 2022

W 2023 banki udzieliły o blisko 30 proc. kredytów mieszkaniowych więcej niż w 2022 W 2023 banki udzieliły o blisko 30 proc. kredytów mieszkaniowych więcej niż w 2022

Ponad 162 tys. kredytów mieszkaniowych zostało udzielonych w 2023 roku. Wynik ten jest wyższy o ponad 28,5 proc. w stosunku do roku 2022.

Ponad 162 tys. kredytów mieszkaniowych zostało udzielonych w 2023 roku. Wynik ten jest wyższy o ponad 28,5 proc. w stosunku do roku 2022.

Redakcja news Nowe technologie na placach budowy

Nowe technologie na placach budowy Nowe technologie na placach budowy

Nowoczesne technologie mogą znacząco przyczynić się do wdrożenia nowych standardów zrównoważonego rozwoju w sektorze budowlanym. Jak wynika z dodatku technologicznego do raportu Colliers „ESG na placu...

Nowoczesne technologie mogą znacząco przyczynić się do wdrożenia nowych standardów zrównoważonego rozwoju w sektorze budowlanym. Jak wynika z dodatku technologicznego do raportu Colliers „ESG na placu budowy”, mimo dostępności innowacyjnych narzędzi droga do pełnej adaptacji i wykorzystania ich potencjału przez branżę budowlaną jest jeszcze długa.

Redakcja news Jak nie tracić wody, czyli retencja w miastach

Jak nie tracić wody, czyli retencja w miastach Jak nie tracić wody, czyli retencja w miastach

Dominujący beton i niewystarczająca ilość zieleni doprowadzają do wzrostu temperatur w przestrzeni miejskiej i znacznej utraty wody. Jednocześnie wywołują pilną potrzebę opracowania skutecznych strategii...

Dominujący beton i niewystarczająca ilość zieleni doprowadzają do wzrostu temperatur w przestrzeni miejskiej i znacznej utraty wody. Jednocześnie wywołują pilną potrzebę opracowania skutecznych strategii zarządzania tym cennym zasobem naturalnym.

Redakcja news Ogólnopolskie Badanie Liczby Osób Bezdomnych 2024

Ogólnopolskie Badanie Liczby Osób Bezdomnych 2024 Ogólnopolskie Badanie Liczby Osób Bezdomnych 2024

W nocy z 28 na 29 lutego 2024 r. odbyło się Ogólnopolskie Badanie Liczby Osób Bezdomnych

W nocy z 28 na 29 lutego 2024 r. odbyło się Ogólnopolskie Badanie Liczby Osób Bezdomnych

Redakcja news ISP: Segregacja odpadów to nadal problem, najgorzej jest w blokach

ISP: Segregacja odpadów to nadal problem, najgorzej jest w blokach ISP: Segregacja odpadów to nadal problem, najgorzej jest w blokach

Przeciętnie w Polsce poprawnie segreguje się 44 proc. odpadów, ale mieszkańcy niektórych gmin wiejskich udowadniają, że można segregować ponad 70 proc.

Przeciętnie w Polsce poprawnie segreguje się 44 proc. odpadów, ale mieszkańcy niektórych gmin wiejskich udowadniają, że można segregować ponad 70 proc.

Redakcja news Rolników nie będzie obowiązywała cisza nocna?

Rolników nie będzie obowiązywała cisza nocna? Rolników nie będzie obowiązywała cisza nocna?

Rolników nie będzie można karać mandatami za zakłócanie ciszy nocnej w związku z prowadzonymi pracami gospodarczymi, gdyż nie jest to wybryk, a konieczność.

Rolników nie będzie można karać mandatami za zakłócanie ciszy nocnej w związku z prowadzonymi pracami gospodarczymi, gdyż nie jest to wybryk, a konieczność.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy » Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.