Firmy będą mogły funkcjonować według starych przepisów jeszcze przez dwa lata, jeśli sprzedaż nieruchomości w ramach danego przedsięwzięcia deweloperskiego rozpoczęła się przed 1 lipca br., fot. Pixabay
Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, czyli tzw. nowa ustawa deweloperska, weszła w życie 1 lipca br. Celem nowych przepisów jest zabezpieczenie w relacjach z firmami deweloperskimi nabywców nieruchomości. Wprawdzie projekt ustawy był konsultowany od dawna, a deweloperzy mieli czas na przygotowanie się, to z pewnością zmiany odcisną swoje piętno na całej branży mieszkaniowej.
Na wysokość kosztów energii w budynku ma wpływ dobór i zastosowanie konkretnych rozwiązań i materiałów – w nowoczesnym budownictwie warto stawiać na ekologiczne produkty oraz energooszczędne technologie,...
Na wysokość kosztów energii w budynku ma wpływ dobór i zastosowanie konkretnych rozwiązań i materiałów – w nowoczesnym budownictwie warto stawiać na ekologiczne produkty oraz energooszczędne technologie, a przede wszystkim projektowanie oraz wykonanie przegród budynku wraz z ich izolacjami zgodnie z obowiązującymi wymaganiami cieplno-wilgotnościowymi.
Od 1 kwietnia 2023 roku obowiązują nowe zasady udzielania pożyczki z Funduszu Dostępności na likwidację barier architektonicznych. Zmiany obejmują poziom umorzenia i dotyczą zarówno pożyczek bezpośrednich,...
Od 1 kwietnia 2023 roku obowiązują nowe zasady udzielania pożyczki z Funduszu Dostępności na likwidację barier architektonicznych. Zmiany obejmują poziom umorzenia i dotyczą zarówno pożyczek bezpośrednich, jak i pośrednich.
WMO ostrzega, że nadchodzą kolejne lata rekordowych temperatur. Na 98 procent Polska wkrótce doświadczy najcieplejszego roku w historii pomiarów. Prawdopodobieństwo przekroczenia krytycznego punktu globalnego...
WMO ostrzega, że nadchodzą kolejne lata rekordowych temperatur. Na 98 procent Polska wkrótce doświadczy najcieplejszego roku w historii pomiarów. Prawdopodobieństwo przekroczenia krytycznego punktu globalnego ocieplenia również wzrosło.
Ustawodawca uznał, że obowiązująca dotychczas ustawa, nie chroniła wystarczająco nabywców. W sytuacji, w której deweloper lub bank prowadzący mieszkaniowy rachunek powierniczy ogłosił upadłość, klient tracił część środków wpłaconych po zawarciu umowy deweloperskiej. Rachunki zamknięte również nie zapewniały konsumentom całkowitego bezpieczeństwa. Środki zdeponowane na rachunku banku upadłego niezmiennie podlegają ochronie gwarancyjnej przewidzianej w ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym wyłącznie do równowartości 100 tys. euro.
Nowe przepisy eliminują ryzyko, również w przypadku nierozpoczęcia lub przerwania procesu budowy, a także nieprzekazania na nabywcę własności nieruchomości w ustalonym w ramach umowy deweloperskiej terminie. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG) wymaga od dewelopera odprowadzania składek od każdej wpłaty na otwarty lub zamknięty, mieszkaniowy rachunek powierniczy dla tzw. przedsięwzięcia deweloperskiego. Ich ostateczną wysokość określi stosowne rozporządzenie, prawdopodobnie będzie ona zależna od rodzaju prowadzonego rachunku powierniczego (w przypadku otwartego nawet 10-krotnie wyższa składka). Rachunek ma być prowadzony do momentu przeniesienia praw własności ostatniej umowy deweloperskiej. DFG gwarantuje całkowity zwrot wpłaconych środków. Co więcej, nabywcy mogą się o nie ubiegać także, gdy zdecydują się rozwiązać umowę z wykonawcą zgodnie z przysługującym do tego prawem, np. w wyniku nieusunięcia w należytym terminie wady lokalu.
Ponadto deweloper jest zobowiązany do przedstawienia m.in. decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, zaświadczenia o samodzielności lokalu lub aktu ustanowienia jego odrębnej własności, zgody banku lub innego wierzyciela hipotecznego na bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu lub dokument zawierający zobowiązanie do jego udzielenia. Dodatkowo projekt prospektu deweloperskiego został uzupełniony o datę uprawomocnienia się decyzji o pozwoleniu na użytkowanie lub zakończenia budowy domu jednorodzinnego, powierzchnię lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, ich cenę, datę wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu mieszkalnego, datę ustanowienia jego odrębnej własności, a także informację o jednolitym limicie gwarancyjnym przysługującym w przypadku upadłości banku, w którym prowadzony jest mieszkaniowy rachunek powierniczy. Taki prospekt informacyjny otrzymuje nabywca na trwałym nośniku, jeszcze przed podpisaniem pierwszej umowy (rezerwacyjnej lub deweloperskiej).
Nowe przepisy zapewniają dodatkową ochronę w przypadku braku uznania lub zaniechań w obszarze usuwania wad lokalowych przez dewelopera. Klient ma możliwość odmowy odbioru nieruchomości z uwagi na istotne wady, których uwzględnienia w protokole odmówił wykonawca.
Obowiązywać będzie również tzw. domniemanie uznania wad. Jeżeli deweloper nie poinformuje nabywcy o ostatecznej decyzji w sprawie wady w ustawowym terminie 14 dni, na korzyść nabywcy przyjmuje się, że została ona uznana. Następnie firma ma obowiązek jej usunięcia w ciągu 30 dni od daty podpisania protokołu. Jeśli przy zachowaniu należytej staranności deweloper nie wywiąże się ze swojego obowiązku, odpowiednio uzasadniając wynikające opóźnienia, ma prawo ustalić w porozumieniu z nabywcą dodatkowy termin.
Nowa ustawa deweloperska uprawnia właściciela lokalu do usunięcia wady na koszt dewelopera, jeśli nie zrobił on tego w ciągu 30 dni, nie wyznaczył dodatkowego terminu i nie wywiązał się ze swoich zobowiązań w terminie wyznaczonym przez nabywcę.
Z pewnością zakres przedmiotowy nowej ustawy deweloperskiej jest szerszy niż dotychczas – odnosi się do umów deweloperskich (m.in. rezerwacyjnych), porozumień zawieranych po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie nieruchomości, a także umów dotyczących wyodrębnionych lokali z założonymi księgami wieczystymi. Nowe przepisy obejmują zarówno firmy deweloperskie, jak i podmioty prowadzące działalność gospodarczą z zakresu sprzedaży mieszkań z drugiej ręki. Nowymi regulacjami objęto także lokale użytkowe (komórki lokatorskie czy też miejsca postojowe w hali garażowej) pod warunkiem, że jednocześnie zawierana jest umowa zakupu lokalu mieszkalnego.
Firmy będą mogły funkcjonować według starych przepisów jeszcze przez dwa lata, jeśli sprzedaż nieruchomości w ramach danego przedsięwzięcia deweloperskiego rozpoczęła się przed 1 lipca br., stąd też realny wpływ nowej ustawy na branżę będziemy mogli ocenić w długofalowej perspektywie.
Właściciele nieruchomości w Polsce dostali lub wkrótce dostaną od swoich gmin listy z zawiadomieniem o podwyżce podatku od nieruchomości. Podatek od nieruchomości w 2023 r. będzie dla wielu osób o prawie...
Właściciele nieruchomości w Polsce dostali lub wkrótce dostaną od swoich gmin listy z zawiadomieniem o podwyżce podatku od nieruchomości. Podatek od nieruchomości w 2023 r. będzie dla wielu osób o prawie 12 proc. wyższy niż rok wcześniej.
Ławki, wiaty przystankowe lub kioski informacyjne wyposażone w panele fotowoltaiczne, umożliwiają naładowanie telefonu, dostęp do hot spota czy sprawdzenie informacji o bieżących rozkładach jazdy komunikacji...
Ławki, wiaty przystankowe lub kioski informacyjne wyposażone w panele fotowoltaiczne, umożliwiają naładowanie telefonu, dostęp do hot spota czy sprawdzenie informacji o bieżących rozkładach jazdy komunikacji miejskiej.
Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia nagromadzonego śniegu i lodu z chodników przylegających do danej posesji. Inaczej grozi im mandat lub grzywna, jednak konsekwencje mogą...
Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia nagromadzonego śniegu i lodu z chodników przylegających do danej posesji. Inaczej grozi im mandat lub grzywna, jednak konsekwencje mogą być poważniejsze, gdy wydarzy się wypadek.
Efektywność energetyczna budynków jest inwestycją, nie kosztem i zawsze się zwróci. Eksperci wskazują, że w Polsce inwestycje w termomodernizację budynków muszą przyspieszyć.
Efektywność energetyczna budynków jest inwestycją, nie kosztem i zawsze się zwróci. Eksperci wskazują, że w Polsce inwestycje w termomodernizację budynków muszą przyspieszyć.
8 lutego Sejm uchwalił nowelizację przepisów Kodeksu pracy. Przepisy zostały dostosowane do unijnych standardów. Reforma ma zapewnić pracownikom m.in. dodatkowe dni wolne.
8 lutego Sejm uchwalił nowelizację przepisów Kodeksu pracy. Przepisy zostały dostosowane do unijnych standardów. Reforma ma zapewnić pracownikom m.in. dodatkowe dni wolne.
Szacuje się, że jedna trzecia polis mieszkaniowych może mieć zaniżoną sumę ubezpieczenia. Mają na to wpływ rosnące w ostatnich kwartałach koszty odtworzenia, czyli ceny nieruchomości, materiałów budowlanych...
Szacuje się, że jedna trzecia polis mieszkaniowych może mieć zaniżoną sumę ubezpieczenia. Mają na to wpływ rosnące w ostatnich kwartałach koszty odtworzenia, czyli ceny nieruchomości, materiałów budowlanych lub robocizny. Skutki niedoubezpieczenia mogą być dotkliwe.
W 2022 roku w 14 miastach Polski, w których działa PGE Energia Ciepła, do sieci ciepłowniczych zostały podłączone budynki o łącznym zapotrzebowaniu na moc cieplną sięgającym 220 MWt. To sposób na poprawę...
W 2022 roku w 14 miastach Polski, w których działa PGE Energia Ciepła, do sieci ciepłowniczych zostały podłączone budynki o łącznym zapotrzebowaniu na moc cieplną sięgającym 220 MWt. To sposób na poprawę jakości powietrza, ponieważ użytkownicy ciepła systemowego odchodzą od ogrzewania domowymi piecami i lokalnymi kotłowniami węglowymi.
Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego przegłosowała projekt rewizji dyrektywy o efektywności energetycznej budynków (EPBD). Projekt przewiduje, że od 2028 r. wszystkie...
Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego przegłosowała projekt rewizji dyrektywy o efektywności energetycznej budynków (EPBD). Projekt przewiduje, że od 2028 r. wszystkie nowe budynki w UE mają być zeroemisyjne, a budynki publiczne mają spełniać ten warunek już od 2026 r.
Ścieżka SMART to nowy konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Budżet konkursu wynosi 667 mln zł, a nabór wniosków rozpoczął się 21...
Ścieżka SMART to nowy konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Budżet konkursu wynosi 667 mln zł, a nabór wniosków rozpoczął się 21 lutego.
Zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej, wprowadzone przez Polski Ład, mogą generować duże koszty dla przedsiębiorców. Żeby nie dopłacać tysięcy złotych, należy uważać przy zmianie formy opodatkowania...
Zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej, wprowadzone przez Polski Ład, mogą generować duże koszty dla przedsiębiorców. Żeby nie dopłacać tysięcy złotych, należy uważać przy zmianie formy opodatkowania i sprawdzać limity.
Rynek automatycznych systemów parkingowych do końca dekady ma ponad trzykrotnie zwiększyć swoje przychody. Automatyzacja obsługi miejsc postojowych i płatności za korzystanie z nich umożliwi lepsze wykorzystanie...
Rynek automatycznych systemów parkingowych do końca dekady ma ponad trzykrotnie zwiększyć swoje przychody. Automatyzacja obsługi miejsc postojowych i płatności za korzystanie z nich umożliwi lepsze wykorzystanie przestrzeni parkingowej, a użytkownikowi pozwoli zaplanować dalszy ciąg podróży już na etapie wyjazdu z przydomowego garażu.
Inwestorzy i deweloperzy często decydują się na zakup zabudowanych działek, ze względu na brak atrakcyjnych nieruchomości niezabudowanych w miastach. Inwestycja w stare, często zrujnowane, zabudowania...
Inwestorzy i deweloperzy często decydują się na zakup zabudowanych działek, ze względu na brak atrakcyjnych nieruchomości niezabudowanych w miastach. Inwestycja w stare, często zrujnowane, zabudowania wymaga więcej prac związanych z rozbiórką i przekształceniem gruntu, przez co inwestycja jest droższa.
W Monitorze Polskim opublikowano uchwałę Rady Ministrów w sprawie przekazania Komisji Europejskiej dokumentu dotyczącego zmian w obszarze Natura 2000. W sumie do obszarów chronionych włączono powierzchnię...
W Monitorze Polskim opublikowano uchwałę Rady Ministrów w sprawie przekazania Komisji Europejskiej dokumentu dotyczącego zmian w obszarze Natura 2000. W sumie do obszarów chronionych włączono powierzchnię 385,93 ha, z czego ponad 25 proc. stanowi nowy obszar Mielnik.
Ministerstwo Rozwoju konsultuje przepisy, które wprowadzą klasyfikacje budynków w skali od A+ do G. Jednocześnie na forum unijnym trwają prace nad zmianą dyrektywy o efektywności energetycznej budynków,...
Ministerstwo Rozwoju konsultuje przepisy, które wprowadzą klasyfikacje budynków w skali od A+ do G. Jednocześnie na forum unijnym trwają prace nad zmianą dyrektywy o efektywności energetycznej budynków, która ma przyspieszyć renowację najsłabiej ocieplonych nieruchomości.
Nieruchomość można ubezpieczyć w pełni dopiero z aktem własności. Dla wykańczanego lokalu warto wykupić polisę na czas budowy. Zabezpieczy to np. przed ryzykiem kradzieży materiałów budowlanych. Aby ochrona...
Nieruchomość można ubezpieczyć w pełni dopiero z aktem własności. Dla wykańczanego lokalu warto wykupić polisę na czas budowy. Zabezpieczy to np. przed ryzykiem kradzieży materiałów budowlanych. Aby ochrona zadziałała, trzeba spełnić kilka warunków.
Reda, dotąd zasilana przez miejską ciepłownię Koksik, została właśnie podłączona do gdyńsko-rumskiej sieci ciepłowniczej OPEC, do której ciepło dostarcza elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gdyni. To...
Reda, dotąd zasilana przez miejską ciepłownię Koksik, została właśnie podłączona do gdyńsko-rumskiej sieci ciepłowniczej OPEC, do której ciepło dostarcza elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gdyni. To pomoże zmniejszyć w Redzie emisję dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji, a mieszkańcy będą mniej płacić za ciepło.
Jak dokumentować operacje gospodarcze wspólnoty mieszkaniowej? Kto odpowiada za zobowiązania podatkowe i prowadzenie ewidencji podatkowej? Podczas szkolenia Eugenia Śleszyńska omówi najważniejsze aspekty...
Jak dokumentować operacje gospodarcze wspólnoty mieszkaniowej? Kto odpowiada za zobowiązania podatkowe i prowadzenie ewidencji podatkowej? Podczas szkolenia Eugenia Śleszyńska omówi najważniejsze aspekty dotyczące podatków i składek obowiązujących wspólnoty mieszkaniowe w 2023 roku.
Po raz 23. w Targach Kielce odbędą się Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH poświęcone zagadnieniom związanym z racjonalnym gospodarowaniem odpadami oraz ochroną środowiska i klimatu.
Po raz 23. w Targach Kielce odbędą się Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH poświęcone zagadnieniom związanym z racjonalnym gospodarowaniem odpadami oraz ochroną środowiska i klimatu.
W styczniu w Polsce było zarejestrowanych ponad 67 tys. pojazdów z napędem elektrycznym, ale ich liczba szybko wzrasta. Jak szacuje PSPA w 2025 roku sprzedaż samochodów zeroemisyjnych przekroczy poziom...
W styczniu w Polsce było zarejestrowanych ponad 67 tys. pojazdów z napędem elektrycznym, ale ich liczba szybko wzrasta. Jak szacuje PSPA w 2025 roku sprzedaż samochodów zeroemisyjnych przekroczy poziom 100 tys. sztuk rocznie. Kwestia gaszenia pożarów elektryków wymaga odpowiednich wytycznych.
Od 28 kwietnia 2023 roku świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe dla wszystkich nowych budynków. Jego wykonanie to dodatkowy koszt dla właścicieli nieruchomości.
Od 28 kwietnia 2023 roku świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe dla wszystkich nowych budynków. Jego wykonanie to dodatkowy koszt dla właścicieli nieruchomości.
Od 1 stycznia tego roku weszły w życie rewolucyjne zmiany w Prawie budowlanym. Co się zmieniło w prowadzeniu Książki Obiektu Budowlanego? Zapraszamy na szkolenie, które poprowadzi Eugenia Śleszyńska.
Od 1 stycznia tego roku weszły w życie rewolucyjne zmiany w Prawie budowlanym. Co się zmieniło w prowadzeniu Książki Obiektu Budowlanego? Zapraszamy na szkolenie, które poprowadzi Eugenia Śleszyńska.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.