Największym problemem dla przedsiębiorców w procesie przejścia na OZE jest brak przystępnej wiedzy o dostępnych rozwiązaniach. Fot. Pixabay
Biznes rozumie, że przejście na odnawialne źródła energii to oszczędność, niezależność oraz spełnienie wymogów ESG, ale nie wie, jak się do tego zabrać – wynika z badania przeprowadzonego przez Ośrodek dialogu i analiz THINKTANK.
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym...
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym konkretnie różni się licznik ultradźwiękowy od tradycyjnego. Różnice okazują się naprawdę zaskakujące i mogą mieć odzwierciedlenie nie tylko w samym zużyciu wody, ale także w ponoszonych długofalowo kosztach i komforcie użytkownika.
W związku z ogłoszonym stanem klęski żywiołowej związanej z powodzią na części obszarów Polski Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o przesunięciu terminu konsultacji projektu KSeF na koniec października...
W związku z ogłoszonym stanem klęski żywiołowej związanej z powodzią na części obszarów Polski Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o przesunięciu terminu konsultacji projektu KSeF na koniec października lub początek listopada.
W ciągu pierwszego kwartału funkcjonowania Strefy Czystego Transportu (SCT) w Warszawie strażnicy miejscy wydali pouczenie 293 osobom, mandatów nie wystawiono.
W ciągu pierwszego kwartału funkcjonowania Strefy Czystego Transportu (SCT) w Warszawie strażnicy miejscy wydali pouczenie 293 osobom, mandatów nie wystawiono.
Omawiane badanie zostało przeprowadzone przez THINKTANK – założony w 2009 roku polski ośrodek analityczny. THINKTANK jest platformą dialogu, wymiany doświadczeń, wiedzy i dobrych praktyk dla liderów biznesu, polityki, samorządowców i urzędników. Eksperci chcą inspirowa merytoryczną debatę publiczną w Polsce i budowanie dialogu pomiędzy sferą prywatną a publiczną. W ostatnim czasie opublikowali badanie dotyczące wyzwań i korzyści wynikających z transformacji energetycznej polskich firm. Przy ośrodku działa Instytut Transformacji Energetycznej, którego celem ma być praktyczne wsparcie przedsiębiorców w procesie przejścia na OZE.
Pierwsza narada instytutu była poświęcona dyskusji nad wnioskami z badania oraz wypracowaniem rekomendacji dla nowego rządu. Wzięli w niej udział praktycy OZE, przedstawiciele biznesu, środowiska naukowego i organizacji pozarządowych.
Jaka jest diagnoza?
Z przeprowadzonego badania wynika, że największym problemem dla przedsiębiorców w procesie przejścia na OZE jest brak przystępnej i skonkretyzowanej wiedzy o dostępnych rozwiązaniach, ich zaletach i ograniczeniach. Firmy zwracają uwagę na to, że dużym wyzwaniem dla nich pozostają także wysokie koszty inwestycji, niedostosowanie sieci przesyłowych oraz nieumiejętność wykorzystania pełnego potencjału OZE, np. przez brak miejsca na przechowywanie wytworzonej energii. Z kolei uczestnicy narady strategicznej instytutu, jako jedną z pierwszych przeszkód, które należy pokonać na drodze do transformacji, wskazują kwestię sieci przesyłowych.
Jakie są zachęty dla firm?
Wśród badanych firm 42 proc. zdecydowało się na transformację energetyczną lub ma ją w planach. 58 proc. z nich tego nie zrobiło i myślą o tym w bardzo dalekiej perspektywie, albo nie przewidują takiego kroku w najbliższej przyszłości. Zdecydowana większość badanych przez THINKTANK firm wskazuje na oszczędności na energii elektrycznej, jako główny powód chęci przejścia na odnawialne źródła energii. Dopiero w dalszej kolejności wymieniane są pozytywny wpływ na planetę, zwiększenie niezależności energetycznej czy też kwestie wizerunkowe.
Biznes coraz częściej bierze także pod uwagę raportowanie ESG, które wkrótce będzie obowiązywać większość uczestników rynku. Polskie przedsiębiorstwa chcą wykorzystać okres przejściowy, by przygotować się na nadchodzące zmiany (45 proc. ankietowanych firm).
Według prezeski Fundacji Carbon Footprint, inwestycja w OZE wprost wpisuje się w strategię działań ESG, koncentrującą się wokół zarządzania ryzykami klimatycznymi. Energia generowana ze słońca, a nie z paliw kopalnych, pozwala oszczędzać nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim zmniejszać emisje gazów cieplarnianych, a tym samym ślad węglowy działalności. Własne moce wytwórcze czystej energii to poprawa kilkunastu wskaźników ESG, a dobrze zaplanowana strategia dekarbonizacji oraz konsekwentna jej realizacja, to również budowa kapitału społecznego i wzięcie odpowiedzialności za koszty wytwarzanej i dostarczanej na rynek wartości. Dlatego Fundacja Carbon Footprint wspiera zieloną transformację firm, organizacji i wydarzeń, badając ślad węglowy czy certyfikując produkty i usługi międzynarodowym znakiem towarowym Carbon Footprint Approved.
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że projekt ustawy wiatrakowej znajduje się w wykazie prac rządu. Po wakacjach parlament podejmie prace nad tą ustawą.
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że projekt ustawy wiatrakowej znajduje się w wykazie prac rządu. Po wakacjach parlament podejmie prace nad tą ustawą.
Tylko 24 proc. gniazdowników uważa, że w obecnej sytuacji gospodarczej ma szansę otrzymać kredyt na zakup pierwszego mieszkania. Jak wypada polski gniazdownik na tle innych krajów Unii Europejskiej? Czy...
Tylko 24 proc. gniazdowników uważa, że w obecnej sytuacji gospodarczej ma szansę otrzymać kredyt na zakup pierwszego mieszkania. Jak wypada polski gniazdownik na tle innych krajów Unii Europejskiej? Czy gniazdowanie to mus czy wybór? Czy kredyt na start to realna pomoc dla młodych ludzi?
Częstochowski sąd okręgowy zapytał TSUE, czy dyrektywa konsumencka (93/13) pozwala na badanie postanowień umownych dotyczących zmiennego oprocentowania kredytu na podstawie wskaźnika referencyjnego WIBOR....
Częstochowski sąd okręgowy zapytał TSUE, czy dyrektywa konsumencka (93/13) pozwala na badanie postanowień umownych dotyczących zmiennego oprocentowania kredytu na podstawie wskaźnika referencyjnego WIBOR. Czy jeśli Trybunał rozpatrzy wątpliwości na korzyść konsumentów, czeka nas fala pozwów?
Resort rozwoju i technologii zapowiedział, że dopuści możliwość, aby place zabaw powstawały na działce innej niż budowany budynek mieszkalny. Nowy przepis ma być elementem polityki propodażowej i ma na...
Resort rozwoju i technologii zapowiedział, że dopuści możliwość, aby place zabaw powstawały na działce innej niż budowany budynek mieszkalny. Nowy przepis ma być elementem polityki propodażowej i ma na celu zwiększenie dostępności mieszkań na rynku.
Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała dane dotyczące rynku powierzchni biurowych na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź,...
Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała dane dotyczące rynku powierzchni biurowych na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, Szczecin) za drugi kwartał 2024 roku.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zwraca uwagę, że rozwiązania, których adresatami jest strona popytowa rynku nieruchomości, są kluczowe dla kształtowania podaży. Resort ocenia, że wysokie oprocentowanie...
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zwraca uwagę, że rozwiązania, których adresatami jest strona popytowa rynku nieruchomości, są kluczowe dla kształtowania podaży. Resort ocenia, że wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych i brak programu rządowego #naStart doprowadzi do załamania podaży.
Narodowa Agencja Poszanowania Energii (NAPE S.A.) to już w pełni dorosła dama, wie czego chce i jak spożytkować wiedzę i doświadczenia zdobyte przez trzy minione dekady, czasami metodą prób i błędów.
Narodowa Agencja Poszanowania Energii (NAPE S.A.) to już w pełni dorosła dama, wie czego chce i jak spożytkować wiedzę i doświadczenia zdobyte przez trzy minione dekady, czasami metodą prób i błędów.
Dotychczas w Polsce funkcjonowały trzy programy dopłat kredytowych: „Rodzina na swoim”, „Mieszkanie dla Młodych” oraz „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”. W najbliższej perspektywie ma pojawić się kolejny program...
Dotychczas w Polsce funkcjonowały trzy programy dopłat kredytowych: „Rodzina na swoim”, „Mieszkanie dla Młodych” oraz „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”. W najbliższej perspektywie ma pojawić się kolejny program pomocowy – „Kredyt na Start”, choć trwają jeszcze prace nad jego ostatecznym kształtem.
Zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach jest poważnym problemem. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podkreślają szkodliwy wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie ludzi – od astmy...
Zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach jest poważnym problemem. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podkreślają szkodliwy wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie ludzi – od astmy i chorób układu krążenia, po nowotwory.
Średnia powierzchnia mieszkania w Polsce jest o ponad 20 mkw. mniejsza od średniej unijnej, a odsetek przeludnionych lokali jest o prawie 20 punktów procentowych wyższy – takie wnioski płyną z raportu...
Średnia powierzchnia mieszkania w Polsce jest o ponad 20 mkw. mniejsza od średniej unijnej, a odsetek przeludnionych lokali jest o prawie 20 punktów procentowych wyższy – takie wnioski płyną z raportu „Mieszkaniówka na rozdrożu 2.0”.
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym...
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym konkretnie różni się licznik ultradźwiękowy od tradycyjnego. Różnice okazują się naprawdę zaskakujące i mogą mieć odzwierciedlenie nie tylko w samym zużyciu wody, ale także w ponoszonych długofalowo kosztach i komforcie użytkownika.
Przed wprowadzeniem nowych programów wspierających zakup pierwszego mieszkania należy dokładnie zbadać efekty kredytu 2 proc. – postuluje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach konsultacji...
Przed wprowadzeniem nowych programów wspierających zakup pierwszego mieszkania należy dokładnie zbadać efekty kredytu 2 proc. – postuluje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach konsultacji kredytu #naStart.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) informuje o prowadzonych działaniach w zakresie uregulowania pracy w wysokich temperaturach.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) informuje o prowadzonych działaniach w zakresie uregulowania pracy w wysokich temperaturach.
Polityka mieszkaniowa państwa powinna się opierać nie na dopłatach do kredytów, ale na inwestowaniu w budownictwo społeczne – twierdzi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.
Polityka mieszkaniowa państwa powinna się opierać nie na dopłatach do kredytów, ale na inwestowaniu w budownictwo społeczne – twierdzi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.
1 sierpnia 2024 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące warunków technicznych budynków. Nowelizacja Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych,...
1 sierpnia 2024 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące warunków technicznych budynków. Nowelizacja Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie przynosi istotne zmiany szczególnie w zakresie działalności deweloperskiej.
Balkon to niewątpliwie atut mieszkania w bloku czy kamienicy. To przecież dodatkowa przestrzeń do relaksu, suszenia prania czy uprawy roślin. Z drugiej strony, obecność balkonu może obligować jego posiadaczy...
Balkon to niewątpliwie atut mieszkania w bloku czy kamienicy. To przecież dodatkowa przestrzeń do relaksu, suszenia prania czy uprawy roślin. Z drugiej strony, obecność balkonu może obligować jego posiadaczy do płacenia podatku.
Rząd zapowiada przyjęcie projektu ustawy o utworzeniu portalu DOM w IV kwartale 2024. Portal ten ma zawierać aktualne i wiarygodne dane dotyczące cen transakcyjnych na rynku nieruchomości mieszkaniowych.
Rząd zapowiada przyjęcie projektu ustawy o utworzeniu portalu DOM w IV kwartale 2024. Portal ten ma zawierać aktualne i wiarygodne dane dotyczące cen transakcyjnych na rynku nieruchomości mieszkaniowych.
Projekt ustawy zakłada, że każda nowa inwestycja wielorodzinna będzie musiała posiadać w garażach podziemnych miejsca doraźnego schronienia. Polski Związek Firm Deweloperskich szacuje, że zrealizowanie...
Projekt ustawy zakłada, że każda nowa inwestycja wielorodzinna będzie musiała posiadać w garażach podziemnych miejsca doraźnego schronienia. Polski Związek Firm Deweloperskich szacuje, że zrealizowanie tego wymogu, czyli wyposażenia inwestycji w schrony, będzie około 30 proc. droższe niż w przypadku standardowego projektu.
Od 2025 roku gminy i mieszkańcy będą zbierać odrębnie kolejną frakcję odpadów – tekstylia, czyli zużyte ubrania, buty, koce, pościel, zasłony, kapelusze, obuwie czy dywany. Jak informuje serwis Prawo.pl...
Od 2025 roku gminy i mieszkańcy będą zbierać odrębnie kolejną frakcję odpadów – tekstylia, czyli zużyte ubrania, buty, koce, pościel, zasłony, kapelusze, obuwie czy dywany. Jak informuje serwis Prawo.pl nie oznacza to jednak, że mieszkańcy dostaną kolejny kolorowy worek czy pojemnik.
2 października 2024 r. w budynku Tower-Service przy ul. Tytusa Chałubińskiego 8 w Warszawie odbędzie się XXIII Forum Termomodernizacja. Organizatorem wydarzenia jest Zrzeszenie Audytorów Energetycznych.
2 października 2024 r. w budynku Tower-Service przy ul. Tytusa Chałubińskiego 8 w Warszawie odbędzie się XXIII Forum Termomodernizacja. Organizatorem wydarzenia jest Zrzeszenie Audytorów Energetycznych.
Oszczędzanie żywności to jeden ze sposobów zmniejszenia zużycia wody – twierdzi dr Sebastian Szklarek z Polskiej Akademii Nauk. Wskazuje też inne sposoby na wielokrotne wykorzystanie wody.
Oszczędzanie żywności to jeden ze sposobów zmniejszenia zużycia wody – twierdzi dr Sebastian Szklarek z Polskiej Akademii Nauk. Wskazuje też inne sposoby na wielokrotne wykorzystanie wody.
Niepewność gospodarcza, obawy związane z wojną w Ukrainie, wysokie ceny mieszkań oraz deficyt żłobków – to najczęściej wymieniane powody decyzji o niepowiększaniu rodziny. „Dziennik Gazeta Prawna” podaje,...
Niepewność gospodarcza, obawy związane z wojną w Ukrainie, wysokie ceny mieszkań oraz deficyt żłobków – to najczęściej wymieniane powody decyzji o niepowiększaniu rodziny. „Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że w pierwszym półroczu 2024 urodziło się 9 proc. mniej dzieci niż rok wcześniej. Polska należy do grona europejskich krajów, które się wyludniają.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.