Czy mieszkaniec mikrokawalerki otrzyma rekompensatę za ciepło?

Czy rekompensata za ciepło będzie przysługiwała mieszkańcom mikrokawalerek? Fot. Pixabay
Mikroapartamenty nie są traktowane jako lokale mieszkalne w świetle ustawy określającej zasady przyznawania rekompensat za ciepło - nie jest ona w tej kwestii do końca precyzyjna. Na co zatem mogą liczyć ich mieszkańcy?
Zobacz także
Anna Ruszczak news Eksmisja w przypadku zaległości wobec spółdzielni

Galopująca inflacja i wszechobecna drożyzna powodują problemy z terminowym regulowaniem należności. Zaległości wobec spółdzielni mieszkaniowej mogą skończyć się nawet eksmisją.
Galopująca inflacja i wszechobecna drożyzna powodują problemy z terminowym regulowaniem należności. Zaległości wobec spółdzielni mieszkaniowej mogą skończyć się nawet eksmisją.
Redakcja news Jakie prace trzeba zgłosić przed remontem mieszkania

Niektóre prace remontowe wymagają poinformowania o nich urzędników, a także uzyskania zgody ze strony spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Szczególnie, jeśli naruszają części wspólne i konstrukcyjne...
Niektóre prace remontowe wymagają poinformowania o nich urzędników, a także uzyskania zgody ze strony spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Szczególnie, jeśli naruszają części wspólne i konstrukcyjne budynku.
Anna Ruszczak news To fiskus zyskuje na e-rozliczeniach

Obowiązkowe faktury elektroniczne w ramach Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjny wymóg przesyłania urzędnikom ksiąg rachunkowych będą kolejnym źródłem wiedzy o podatnikach dla fiskusa.
Obowiązkowe faktury elektroniczne w ramach Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjny wymóg przesyłania urzędnikom ksiąg rachunkowych będą kolejnym źródłem wiedzy o podatnikach dla fiskusa.
Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny podlegać budynki i ich usytuowanie, w par. 94 wymaga, aby nowe mieszkania miały co najmniej 25 mkw. Na rynku widać wiele ofert kupna lokali, które tych norm nie spełniają – mają po kilkanaście czy nawet 8 mkw. Takie mieszkania prawnie są lokalami użytkowymi. Czy zatem ich mieszkańcy mogą skorzystać z rekompensat za ogrzewanie dla gospodarstw domowych.
Kto dostanie rekompensatę?
Rekompensaty można otrzymać na podstawie obowiązującej od 20 września 2022 r. ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Określa ona zasady ustalania przez wytwórcę ciepła cen wytwarzania ciepła dla odbiorców na potrzeby gospodarstw domowych i potrzeby użyteczności publicznej. Są to ceny z rekompensatą, czyli niższe od cen rynkowych.
Zgodnie z ustawą, średnią cenę wytwarzania ciepła z rekompensatą ustala się m.in. dla:
- gospodarstw domowych,
- wspólnot mieszkaniowych, o których mowa w art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2021 r. poz. 1048), albo spółdzielni mieszkaniowych, o których mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1208 oraz z 2022 r. poz. 1561), które są uprawnione lub zobowiązane do zapewnienia ciepła w lokalach mieszkalnych na potrzeby zużycia przez gospodarstwa domowe,
- podmiotów, które na mocy ustawy, umowy lub innego tytułu prawnego są uprawnione lub zobowiązane do zapewnienia dostaw ciepła do lokali mieszkalnych na potrzeby zużycia przez gospodarstwa domowe albo w lokalach innych odbiorców wrażliwych
- szkołom, przychodniom, jednostkom organizacyjnym pomocy społecznej, kościołom, noclegowniom, żłobkom i klubom dziecięcy, uczelniom (o ile złożą oświadczenie).
- Tańsze ciepło dla mieszkańców mikrokawalerek
Wątpliwość, czy mieszkańcom mikrokawalerki, będącej zgodnie z prawem lokalem użytkowym, należy się rekompensata, sprowadza się do rozstrzygnięcia kwestii, czy gospodarstwo domowe, w rozumieniu tej ustawy, musi być prowadzone w lokalu mieszkalnym.
Może Cię zainteresuje: Świadectwa efektywności energetycznej obowiązkowe dla właścicieli mieszkań
Według prawników, z rekompensatą za ciepło zużywane przez mieszkańców lokalu użytkowego typu aparthotel, mikroapartament, apartcondo, może być problem. Zwracają oni uwagę, że ustawa wprost odnosi się do obowiązku zaliczania, raportowania i przyznawania świadczeń dla wspólnot, które są uprawnione lub zobowiązane do zapewnienia ciepła w lokalach mieszkalnych na potrzeby zużycia przez gospodarstwa domowe. Lokali mieszkalnych dotyczy też inny przepis, który nakłada obowiązki na inne podmioty dostarczające ciepło gospodarstwom domowym. Uważają, że art. 4 ust. 1 pkt 1 dotyczący stricte gospodarstw domowych, odnosi się do domów jednorodzinnych. Choć ustawodawca zdefiniował gospodarstwo domowe w art. 24 ust. 2, to zrobił to jedynie na potrzeby ust. 1 tego przepisu.
Przez gospodarstwo domowe, o którym mowa w ust. 1, rozumie się:
- osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo
- osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).
Rekompensata jest możliwa
W ocenie innych ekspertów, mieszkańcy mikrokawalerek mogą spać spokojnie, ponieważ ustawa przede wszystkim zapewnia, że średnia cena wytwarzania ciepła z rekompensatą zostanie ustalona dla gospodarstw domowych. Jedyną definicją jest ta, wskazana w art. 24 ust. 2 ustawy, nie ogranicza ona jednak możliwości prowadzenia gospodarstwa domowego do lokalu mieszkalnego, spełniającego wymogi techniczne. Tym bardziej, że przesądza wprost, że pod jednym adresem może funkcjonować więcej, niż jedno gospodarstwo domowe.
Podkreślają oni, że o ile w przypadku wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni i innych podmiotów (art. 4 ust. 1 pkt 2 i 3) jest wymóg, aby dostarczanie ciepła odbywało się na rzecz gospodarstw domowych w lokalach mieszkalnych, to w przypadku samych gospodarstw domowych (pkt 1) brak jest wymogu, aby to gospodarstwo domowe było prowadzone w takim lokalu.
Źródło: prawo.pl
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!