administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego

Nowe postępowanie z udziałem konsumentów – większa szansa na sprawiedliwość dla nabywców nieruchomości?

Adam Rusiłowicz | 2023-08-17
Nowe przepisy znajdują zastosowanie w sporach konsumentów z deweloperami. Fot. Pixabay

Nowe przepisy znajdują zastosowanie w sporach konsumentów z deweloperami. Fot. Pixabay

Pierwszego lipca 2023 r. w życie weszła duża nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego. Jedną z istotniejszych zmian jest wprowadzenie specjalnego postępowania z udziałem konsumentów. Od teraz konsumenci będą mogli uzyskać od przedsiębiorcy zwrot kosztów procesu pomimo przegrania sprawy. W praktyce nowe przepisy mogą też spowodować skrócenie czasu trwania postępowań sądowych i dosłownie „przybliżyć” sąd do konsumentów. Może to odgrywać zasadnicze znaczenie w popularnych sporach nabywców nieruchomości z deweloperami.

Zobacz także

Redakcja news Czy to koniec patodeweloperki? Co zmieni się od 1 sierpnia 2024?

Czy to koniec patodeweloperki? Co zmieni się od 1 sierpnia 2024? Czy to koniec patodeweloperki? Co zmieni się od 1 sierpnia 2024?

Od 1 sierpnia wejdą w życie dwie nowelizacje rozporządzeń z zakresu przepisów budowlanych, które mają na celu m.in. walkę z patodeweloperką.

Od 1 sierpnia wejdą w życie dwie nowelizacje rozporządzeń z zakresu przepisów budowlanych, które mają na celu m.in. walkę z patodeweloperką.

Eugenia Śleszyńska Zabudowa i powierzchnia zabudowy działki budynkami w odsłonie nowych definicji

Zabudowa i powierzchnia zabudowy działki budynkami w odsłonie nowych definicji Zabudowa i powierzchnia zabudowy działki budynkami w odsłonie nowych definicji

Dla celów realizacji zamierzeń budowlanych konieczne jest określenie warunków zabudowy działki, w tym warunków technicznych zabudowy, powierzchni zabudowy działki oraz parametrów tej zabudowy.

Dla celów realizacji zamierzeń budowlanych konieczne jest określenie warunków zabudowy działki, w tym warunków technicznych zabudowy, powierzchni zabudowy działki oraz parametrów tej zabudowy.

Anna Ruszczak news Projekt zmian w ustawie o PIT

Projekt zmian w ustawie o PIT Projekt zmian w ustawie o PIT

Do pierwszego czytania w Sejmie został skierowany projekt zmian w ustawie o PIT. Posłowie proponują w nim podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych. Ma ona obowiązywać już od stycznia...

Do pierwszego czytania w Sejmie został skierowany projekt zmian w ustawie o PIT. Posłowie proponują w nim podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych. Ma ona obowiązywać już od stycznia 2024 r.

Gwoli wyjaśnienia, za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Jedną z kluczowych nowości w stosunku do dotychczasowych przepisów jest możliwość karania przedsiębiorców za brak udziału w próbie dobrowolnego rozwiązania sporu lub niedostateczne w nią zaangażowanie, które doprowadziło do zbędnego wytoczenia powództwa lub wadliwego określenia przedmiotu sprawy. Sankcją jest obciążenie przedsiębiorcy kosztami procesu, nawet do dwukrotnej ich wysokości.

Innymi słowy, od 1 lipca 2023 r. konsument może: pozwać, przegrać w całości i nie ponieść z tego tytułu jakichkolwiek kosztów. Oczywiście nie zdarzy się tak w każdej przegranej przez konsumenta sprawie. Po wypełnieniu wymienionych wyżej przesłanek, ostateczną decyzję podejmuje skład sędziowski. Przepis ten może mieć jednak bardzo praktyczne zastosowanie. W wielu sprawach konsumenci przez niedostateczne zaangażowanie przedsiębiorcy w etap reklamacyjny lub przedprocesowy są wręcz zmuszeni do wniesienia powództwa do sądu. Często jest to jedyna możliwość odkrycia „prawdy” w ważnej sprawie. Na drodze do weryfikacji faktów nie stoją bowiem obiektywne przeszkody a zachowanie przedsiębiorcy, który np. jako jedyny ma dostęp do dokumentów i innych dowodów i nie chce się nimi dzielić.

Postępowanie w sprawach konsumenckich a spory konsumentów z deweloperami

Odnosząc się do konkretnych przykładów, wdzięcznym wydają się spory konsumentów z deweloperami na rynku mieszkaniowym. W związku ze zwłoką w wydaniu lub przeniesieniu własności mieszkania na rzecz nabywcy, deweloper zobowiązany jest zapłacić karę umowną lub odszkodowanie – np. zwrócić nabywcy koszty najmu, które ten musiał płacić w czasie zwłoki. Warto zaznaczyć, że nieterminowość deweloperów w wydaniu lub przeniesieniu własności nieruchomości jest spotykana w praktyce niezwykle często. Jeżeli taka nieterminowość wystąpi i nabywca zwróci się do dewelopera o zapłatę kary umownej lub odszkodowania – deweloper może się bronić tym, iż nie ponosi winy za opóźnienie. To na deweloperze jednak spoczywa ciężar dowodu w tym zakresie. W praktyce, przedsiębiorcy powołują m.in. się na siłę wyższą, konflikt zbrojny na Ukrainie czy pandemię Covid-19. Problem w tym, że takie tłumaczenie częstokroć jest bardzo ogólne i nie poparte żadnymi dowodami. W związku z tym, konsument, który sam dostępu do dowodów, w szczególności pełnej dokumentacji dewelopera (np. korespondencji dewelopera z dostawcami, informacji o narodowości pracowników, urlopach chorobowych) przecież nie posiada, jedyne co w tej sytuacji może zrobić, to albo uwierzyć deweloperowi na słowo i zrezygnować z kwot rzędu kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, albo pozwać go do sądu. W sądzie deweloperowi na słowo już nikt nie uwierzy, przed sądem trzeba przedstawić dowody. I tutaj w grę wchodzą nowe przepisy. Jeżeli deweloper przed sądem przedstawi dowody, które mógł przedstawić już na etapie przedsądowym, to sąd może (i według autora powinien) uznać, że przedsiębiorca zaniechał próby dobrowolnego rozwiązania sporu lub uczestniczył w niej w złej wierze i przez to przyczynił się do zbędnego wytoczenia powództwa. W konsekwencji sąd powinien obciążyć dewelopera również kosztami procesu poniesionymi przez konsumenta, nawet w wypadku przegranej tego ostatniego w procesie. Przecież gdyby konsument widział dowody przed procesem, najprawdopodobniej nie zdecydowałby się na pozew.

Co warto zaznaczyć, koszty procesu obejmują nie tylko opłaty sądowe, czy zwrot kosztów dojazdu na rozprawę, ale również wynagrodzenie profesjonalnego pełnomocnika w wysokości określonej we właściwym rozporządzeniu. Jednak warto zaznaczyć, że w praktyce pełnomocnik może oczekiwać wyższego wynagrodzenia.

Aby przeczytać pełną wersję artykułu należy wykupić prenumeratę i zalogować się.

Komentarze

Powiązane

Anna Ruszczak news Pozwy frankowiczów do sądów w miejscu zamieszkania

Pozwy frankowiczów do sądów w miejscu zamieszkania Pozwy frankowiczów do sądów w miejscu zamieszkania

Zbliża się nowelizacja procedury cywilnej, która ma m.in. wprowadzić zmianę dotyczącą pozwów frankowych. Przez 5 lat od wejścia jej w życie pozwy dotyczące kredytu waloryzowanego, denominowanego lub indeksowanego...

Zbliża się nowelizacja procedury cywilnej, która ma m.in. wprowadzić zmianę dotyczącą pozwów frankowych. Przez 5 lat od wejścia jej w życie pozwy dotyczące kredytu waloryzowanego, denominowanego lub indeksowanego do waluty innej niż waluta polska będą rozpatrywane wyłącznie przed sąd, w którego okręgu mieszka powód.

Anna Ruszczak news Zmiana w Kodeksie pracy – kontrola trzeźwości

Zmiana w Kodeksie pracy – kontrola trzeźwości Zmiana w Kodeksie pracy – kontrola trzeźwości

21 lutego 2023 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy. Umożliwia ona pracodawcom przeprowadzanie samodzielnych kontroli trzeźwości pracowników.

21 lutego 2023 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy. Umożliwia ona pracodawcom przeprowadzanie samodzielnych kontroli trzeźwości pracowników.

Anna Ruszczak news Weszła w życie ustawa o kooperatywach mieszkaniowych

Weszła w życie ustawa o kooperatywach mieszkaniowych Weszła w życie ustawa o kooperatywach mieszkaniowych

1 marca 2023 roku weszła w życie ustawa z 4 listopada 2022 roku o kooperatywach mieszkaniowych, która wprowadza m.in. zmiany w programie Mieszkanie bez wkładu własnego. Skorzystać z niego będzie mogła...

1 marca 2023 roku weszła w życie ustawa z 4 listopada 2022 roku o kooperatywach mieszkaniowych, która wprowadza m.in. zmiany w programie Mieszkanie bez wkładu własnego. Skorzystać z niego będzie mogła grupa co najmniej trzech osób fizycznych, które są stronami umowy kooperatywy mieszkaniowej albo umowy spółki cywilnej.

Redakcja news Szkolenie: Od KOB do e-KOB

Szkolenie: Od KOB do e-KOB Szkolenie: Od KOB do e-KOB

Od 1 stycznia tego roku weszły w życie rewolucyjne zmiany w Prawie budowlanym. Co się zmieniło w prowadzeniu Książki Obiektu Budowlanego? Zapraszamy na szkolenie, które poprowadzi Eugenia Śleszyńska.

Od 1 stycznia tego roku weszły w życie rewolucyjne zmiany w Prawie budowlanym. Co się zmieniło w prowadzeniu Książki Obiektu Budowlanego? Zapraszamy na szkolenie, które poprowadzi Eugenia Śleszyńska.

Anna Ruszczak news Rządowe zmiany w budownictwie mieszkaniowym

Rządowe zmiany w budownictwie mieszkaniowym Rządowe zmiany w budownictwie mieszkaniowym

Problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego, sąsiedzi zaglądający do mieszkania przez balkon albo osiedla, gdzie budynki stoją zbyt blisko siebie. To tylko część problemów, z którymi mierzy się wielu...

Problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego, sąsiedzi zaglądający do mieszkania przez balkon albo osiedla, gdzie budynki stoją zbyt blisko siebie. To tylko część problemów, z którymi mierzy się wielu Polaków mieszkających w domach wielorodzinnych lub na nowych blokowiskach.

Anna Ruszczak news Unijna dyrektywa CSRD: nowe obowiązki raportowania dla firm

Unijna dyrektywa CSRD: nowe obowiązki raportowania dla firm Unijna dyrektywa CSRD: nowe obowiązki raportowania dla firm

Styczniowe badania KPMG pokazuje, że już 63 proc. największych w Polsce firm przygotowuje raport na temat czynników ESG, związanych m.in. z oddziaływaniem na środowisko i społeczeństwo. Przedsiębiorstwa...

Styczniowe badania KPMG pokazuje, że już 63 proc. największych w Polsce firm przygotowuje raport na temat czynników ESG, związanych m.in. z oddziaływaniem na środowisko i społeczeństwo. Przedsiębiorstwa przygotowują się do nowych obowiązków raportowania zgodnie z przyjętą pod koniec 2022 roku unijną dyrektywą CSRD.

Anna Ruszczak news Podatek od nieruchomości odzyskany dzięki satelitom

Podatek od nieruchomości odzyskany dzięki satelitom Podatek od nieruchomości odzyskany dzięki satelitom

Przy pomocy zdjęć satelitarnych można w zautomatyzowany sposób wychwycić w krótkim czasie wiele różnych niezgodności podatkowych dla dużej liczby nieruchomości. Pozwalają w pełni zobaczyć obiekty, od których...

Przy pomocy zdjęć satelitarnych można w zautomatyzowany sposób wychwycić w krótkim czasie wiele różnych niezgodności podatkowych dla dużej liczby nieruchomości. Pozwalają w pełni zobaczyć obiekty, od których podatek powinien być odprowadzony.

Anna Ruszczak news Ustawa wiatrakowa z podpisem prezydenta

Ustawa wiatrakowa z podpisem prezydenta Ustawa wiatrakowa z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy wiatrakowej. W przepisach znalazło się kryterium 700 metrów odległości od zabudowań mieszkalnych w przypadku nowych inwestycji w farmy wiatrowe. Rząd...

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy wiatrakowej. W przepisach znalazło się kryterium 700 metrów odległości od zabudowań mieszkalnych w przypadku nowych inwestycji w farmy wiatrowe. Rząd na początku proponował, by było to 500 metrów, jednak do zmiany doszło w trakcie prac w parlamencie.

Anna Ruszczak news Nowe prawa deweloperów

Nowe prawa deweloperów Nowe prawa deweloperów

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - ma być ono szybsze i bardziej zrównoważone.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - ma być ono szybsze i bardziej zrównoważone.

Anna Ruszczak Dłuższy stan zagrożenia epidemicznego - procedura wyjścia

Dłuższy stan zagrożenia epidemicznego - procedura wyjścia Dłuższy stan zagrożenia epidemicznego - procedura wyjścia

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie przedłużony. Wcześniejszy termin może spowodować lawinę problemów prawnych i organizacyjnych. Obecnie trwa przegląd tzw. ustawy covidowej, która zmieniła kilkadziesiąt...

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie przedłużony. Wcześniejszy termin może spowodować lawinę problemów prawnych i organizacyjnych. Obecnie trwa przegląd tzw. ustawy covidowej, która zmieniła kilkadziesiąt innych ustaw.

Anna Ruszczak news Co z rozszerzeniem ustawy „lex deweloper”?

Co z rozszerzeniem ustawy „lex deweloper”? Co z rozszerzeniem ustawy „lex deweloper”?

Specustawa mieszkaniowa, która miała być odpowiedzią na kryzys mieszkaniowy, nie wpłynęła zbyt mocno na wzrost liczby mieszkań. Obecnie znów jest o niej głośno z powodu tzw. ustawy deregulacyjnej, która...

Specustawa mieszkaniowa, która miała być odpowiedzią na kryzys mieszkaniowy, nie wpłynęła zbyt mocno na wzrost liczby mieszkań. Obecnie znów jest o niej głośno z powodu tzw. ustawy deregulacyjnej, która jest procedowana w Sejmie i ma rozszerzyć zastosowanie „lex deweloper” zgodnie z trendem zielonych miast.

Anna Ruszczak news Nowe mapy zarządzania ryzykiem powodziowym

Nowe mapy zarządzania ryzykiem powodziowym Nowe mapy zarządzania ryzykiem powodziowym

Wody Polskie przekazały w komunikacie, że od 23 marca 2023 roku obowiązują nowe plany zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszaru dorzecza Wisły, Odry i Pregoły. Zaktualizowane plany przyjęto w drodze...

Wody Polskie przekazały w komunikacie, że od 23 marca 2023 roku obowiązują nowe plany zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszaru dorzecza Wisły, Odry i Pregoły. Zaktualizowane plany przyjęto w drodze rozporządzeń Ministra Infrastruktury.

Anna Ruszczak news Nowelizacja Kodeksu pracy wchodzi w życie

Nowelizacja Kodeksu pracy wchodzi w życie Nowelizacja Kodeksu pracy wchodzi w życie

7 kwietnia wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która trwale określi zasady pracy zdalnej, a także związane z nią prawa oraz obowiązki pracodawców i pracowników. Nowe przepisy mają dostosować rynek...

7 kwietnia wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która trwale określi zasady pracy zdalnej, a także związane z nią prawa oraz obowiązki pracodawców i pracowników. Nowe przepisy mają dostosować rynek pracy do nowych, popandemicznych realiów.

Anna Ruszczak news Bezpieczny Kredyt 2 procent – uwaga na pułapki

Bezpieczny Kredyt 2 procent – uwaga na pułapki Bezpieczny Kredyt 2 procent – uwaga na pułapki

1 lipca 2023 roku wchodzą w życie przepisy, dzięki którym uprawnione osoby będą mogły skorzystać z Bezpiecznego Kredytu 2 proc. Niskie oprocentowanie będzie możliwe dzięki dofinansowaniu od państwa. Warto...

1 lipca 2023 roku wchodzą w życie przepisy, dzięki którym uprawnione osoby będą mogły skorzystać z Bezpiecznego Kredytu 2 proc. Niskie oprocentowanie będzie możliwe dzięki dofinansowaniu od państwa. Warto pamiętać, że dopłatę można stracić – i to właściwie w każdym momencie.

Sabina Augustynowicz news Dobrymi chęciami piekło wybrukowane

Dobrymi chęciami piekło wybrukowane Dobrymi chęciami piekło wybrukowane

Wspólnoty mieszkaniowe, które podpisały umowy z dostawcami energii elektrycznej w 2022 roku nie zostały w roku 2023 objęte cenami gwarantowanymi przez rząd. Niektóre z nich muszą zapłacić nawet wielokrotność...

Wspólnoty mieszkaniowe, które podpisały umowy z dostawcami energii elektrycznej w 2022 roku nie zostały w roku 2023 objęte cenami gwarantowanymi przez rząd. Niektóre z nich muszą zapłacić nawet wielokrotność ustalonej kwoty.

Anna Ruszczak news Żółta kartka dla inwestora od nadzoru budowlanego

Żółta kartka dla inwestora od nadzoru budowlanego Żółta kartka dla inwestora od nadzoru budowlanego

Rząd planuje wprowadzenie na budowach mechanizmu tzw. żółtej kartki. Dzięki niej inspektor nadzoru budowalnego w razie istotnych odstąpień nie będzie wstrzymywać budowy, tylko pouczy inwestora. Dopiero...

Rząd planuje wprowadzenie na budowach mechanizmu tzw. żółtej kartki. Dzięki niej inspektor nadzoru budowalnego w razie istotnych odstąpień nie będzie wstrzymywać budowy, tylko pouczy inwestora. Dopiero po zlekceważeniu zalecenia, zastosowane zostaną ostrzejsze środki. Propozycja nie jest nowa, teraz ma duże szanse zostać uchwalona.

Anna Ruszczak news Ryczałt za pracę zdalną a podatki

Ryczałt za pracę zdalną a podatki Ryczałt za pracę zdalną a podatki

7 kwietnia 2023 roku weszły w życie przepisy, które na nowo uregulowały zasady pracy zdalnej. Ryczałty wypłacane przez pracodawców nie są przychodem pracowników, nie trzeba od nich płacić podatku, ani...

7 kwietnia 2023 roku weszły w życie przepisy, które na nowo uregulowały zasady pracy zdalnej. Ryczałty wypłacane przez pracodawców nie są przychodem pracowników, nie trzeba od nich płacić podatku, ani odprowadzać składek ubezpieczeniowych. Reguła ta wynika z Kodeksu pracy. Istnieje duże ryzyko, że uzyskanie interpretacji podatkowej w tym zakresie nie będzie możliwe.

Anna Ruszczak news Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego

Prawnicy nie są przekonani, czy ostatnia nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego wpłynie na zmianę dynamiki procesu cywilnego.

Prawnicy nie są przekonani, czy ostatnia nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego wpłynie na zmianę dynamiki procesu cywilnego.

Anna Ruszczak news Jakie dane znajdą się w CEEB?

Jakie dane znajdą się w CEEB? Jakie dane znajdą się w CEEB?

Stan stolarki okiennej, grubość ocieplenia podłogi czy wynik przeglądu kominiarskiego – między innymi te informacje mają się znaleźć w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Stan stolarki okiennej, grubość ocieplenia podłogi czy wynik przeglądu kominiarskiego – między innymi te informacje mają się znaleźć w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Anna Ruszczak news Postępowania dla przedsiębiorców w jednej instancji

Postępowania dla przedsiębiorców w jednej instancji Postępowania dla przedsiębiorców w jednej instancji

Projekt kompleksowych zmian prawnych dla przedsiębiorców, nad którym pracuje obecnie resort rozwoju, przewiduje m.in. ograniczenie szeregu postępowań do jednej instancji.

Projekt kompleksowych zmian prawnych dla przedsiębiorców, nad którym pracuje obecnie resort rozwoju, przewiduje m.in. ograniczenie szeregu postępowań do jednej instancji.

Anna Ruszczak news Co zmieni nowelizacja Prawa energetycznego

Co zmieni nowelizacja Prawa energetycznego Co zmieni nowelizacja Prawa energetycznego

Odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwach domowych i mikroprzedsiębiorcy o rocznym zużyciu poniżej 100 tys. kWh, uzyskają dostęp do narzędzia porównywania ofert sprzedaży energii elektrycznej.

Odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwach domowych i mikroprzedsiębiorcy o rocznym zużyciu poniżej 100 tys. kWh, uzyskają dostęp do narzędzia porównywania ofert sprzedaży energii elektrycznej.

Anna Ruszczak news Polska poza jednolitym systemem patentowym

Polska poza jednolitym systemem patentowym Polska poza jednolitym systemem patentowym

Od czerwca 2023 roku zacznie działać Jednolity Sąd Patentowy i nowy system unijnego patentu jednolitego, który będzie obowiązywać na terenie 17 państw członkowskich UE. Polska nie dołączyła do tego grona,...

Od czerwca 2023 roku zacznie działać Jednolity Sąd Patentowy i nowy system unijnego patentu jednolitego, który będzie obowiązywać na terenie 17 państw członkowskich UE. Polska nie dołączyła do tego grona, ale nowy system i tak będzie wpływać na działalność polskich przedsiębiorców.

Anna Ruszczak news Zmiany w Kodeksie pracy od 26 kwietnia 2023 roku

Zmiany w Kodeksie pracy od 26 kwietnia 2023 roku Zmiany w Kodeksie pracy od 26 kwietnia 2023 roku

Od 26 kwietnia 2023 roku obowiązują znaczące zmiany przepisów Kodeksu pracy. Dostosowują one polskie prawo do przepisów dwóch unijnych dyrektyw.

Od 26 kwietnia 2023 roku obowiązują znaczące zmiany przepisów Kodeksu pracy. Dostosowują one polskie prawo do przepisów dwóch unijnych dyrektyw.

Anna Ruszczak news Zmiany w przepisach dotyczących usuwania azbestu

Zmiany w przepisach dotyczących usuwania azbestu Zmiany w przepisach dotyczących usuwania azbestu

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowuje projekt ustawy o wyrobach zawierających azbest. Do czasu uchwalenia nowych przepisów samorządy będą mogły korzystać m.in. ze wsparcia funduszy europejskich...

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowuje projekt ustawy o wyrobach zawierających azbest. Do czasu uchwalenia nowych przepisów samorządy będą mogły korzystać m.in. ze wsparcia funduszy europejskich z programów regionalnych oraz KPO.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy » Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.