Dłuższy stan zagrożenia epidemicznego - procedura wyjścia
Stan zagrożenia epidemicznego zostanie przedłużony. Wcześniejszy termin może spowodować lawinę problemów prawnych i organizacyjnych. Obecnie trwa przegląd tzw. ustawy covidowej, która zmieniła kilkadziesiąt innych ustaw.
Zobacz także
DomBest Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym...
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym konkretnie różni się licznik ultradźwiękowy od tradycyjnego. Różnice okazują się naprawdę zaskakujące i mogą mieć odzwierciedlenie nie tylko w samym zużyciu wody, ale także w ponoszonych długofalowo kosztach i komforcie użytkownika.
DomBest news Jak dwie krople wody
Jak pozbyć się problemów z opomiarowaniem mediów? Błędne odczyty, uciążliwe awarie, rozbieżności w raportach i tłumaczenie się z nich lokatorom, a do tego konieczność odwiedzenia wszystkich budynków…...
Jak pozbyć się problemów z opomiarowaniem mediów? Błędne odczyty, uciążliwe awarie, rozbieżności w raportach i tłumaczenie się z nich lokatorom, a do tego konieczność odwiedzenia wszystkich budynków… Wszystkim tym niedogodnościom mówimy STOP!
DomBest Koszty i monitorowanie mediów pod kontrolą 24/7
Z platformą dla zarządcy masz dostęp do zawsze aktualnych informacji o zużyciu mediów 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Zapomnij o problematycznych odczytach raz/dwa w roku i...
Z platformą dla zarządcy masz dostęp do zawsze aktualnych informacji o zużyciu mediów 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Zapomnij o problematycznych odczytach raz/dwa w roku i czekaniu na rozliczenia. Teraz możesz kontrolować zużycie mediów w dowolnym momencie, z dowolnego miejsca.
Stan zagrożenia epidemicznego wprowadzono na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. Obowiązuje on od 16 marca 2022 r. do odwołania. Do 31 marca br. obowiązuje zaś rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego, które nakazuje zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza, oraz w aptekach.
Koniec kwietnia według Ministerstwa Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia planowało zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego 31 marca. Teraz zakłada koniec kwietnia, ale nie wyklucza przedłużenia tego terminu. Aktualnie, w administracji rządowej i samorządach terytorialnych trwa przegląd regulacji prawnych, które trzeba będzie poprawić wraz ze zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego. Choć rozporządzenie odnosi się głównie do nakazu noszenia maseczek aptekach, szpitalach i innych podmiotach leczniczych, to stan zagrożenia epidemicznego wpływa na obowiązywanie wielokrotnie nowelizowanej tzw. ustawy covidowej, która odnosi się do kilkudziesięciu innych ustaw.
W wielu przepisach wprowadzono przepisy przejściowe, na przykład trzech miesięcy czy sześciu miesięcy, które dają czas na przystosowanie się do zmian. Eksperci podkreślają, że zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego nie będzie oznaczało automatycznego powrotu do stanu sprzed 14 marca 2020 r.
Może Cię zainteresuje: Weszła w życie ustawa o kooperatywach mieszkaniowych
Problem dla zespołów orzeczniczych
O dłuższy czas na dostosowanie się do trybu działania sprzed pandemii apelują również samorządy terytorialne. Dla powiatów największym problem jest funkcjonowanie zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności (obecnie wydaje się je bez konieczności osobistego stawiennictwa). W związku z stanem zagrożenia epidemicznego, na podstawie art. 15h tzw. ustawy covidowej, ważność zachowują orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu, których termin upłynął po 31 marca 2020 roku, czyli wejściu w życie nowelizacji o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Przepisy te stracą ważność po 60 dniach, od odwołania stanu zagrożenia.
Samorządowcy martwią się, że powrót do „zwykłego trybu” spowoduje lawinę wniosków od osób, którym skończyła się ważność orzeczenia i w rezultacie zakorkowanie działalności komisji. Ważność orzeczenia wpływa na prawo do świadczeń opiekuńczych, kart parkingowych oraz świadczeń na podstawie przepisów o pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej miało pomysł, aby uchylić przepis ustawy covidowej od 1 czerwca 2023 r. przy okazji uchwalania ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw, ale w toku prac wycofało się z tej inicjatywy.
Termin nie może być wydłużany bez końca
Prawnicy zwracają uwagę, że przedłużenie terminu do kwietnia nie rozwiąże problemów. Ich zdaniem bardziej racjonalny byłby termin 30 czerwca. Wskazują choćby na przepisy dotyczące NGO, gdzie w stanie zagrożenia epidemicznego funkcjonują przepisy pozwalające na niewybieranie nowych zarządów (mimo upływu kadencji starych organów) oraz legalizujące możliwość podejmowania decyzji online (za pomocą środków komunikacji elektronicznej).
Może Cię zainteresuje: Podwyżka podatku od nieruchomości najwyższa od 25 lat
Między marcem a czerwcem będą obywać się walne zgromadzenia dotyczące zatwierdzania sprawozdań finansowych. Przedłużenie terminu do kwietnia może rodzić niepewność, co do tego czy organ, które zwołuje walne może skorzystać z trybu zdalnego. Przepisów które wstrzymały niektóre zadania publiczne lub zmieniły sposób funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego jest wiele. Regulacji do poprawy jest wiele. Od wciąż obowiązujących przepisów dotyczących procedowania zdalnego rad, po termin określający wydawanie decyzji o zezwoleniu na pobyt uchodźców z Ukrainy, czy wspomniane kwestie przedłużeń orzeczeń o niepełnosprawności. To również pakiet przepisów dotyczący zagadnień związanych z finansami jednostek samorządu terytorialnego.
Kiedy wprowadzono przepisy "covidowe" i ogłoszono stan epidemii, wzięto wówczas pod uwagę przyszłe pogorszenie dochodów JST wprowadzając, ustawą z 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o dochodach jst oraz niektórych innych ustaw, poluzowanie zasad gospodarowania finansami. Zgodnie z art. 243 ustawy o finansach publicznych oraz stanowiskiem, RIO, rzeczone poluzowanie dotyczy zakresu lat 2022-2025, zatem w tym zakresie nawet w przypadku odwołania stanu zagrożenia epidemicznego na terenie RP, nie będzie potrzeby zmian o charakterze ustawowym.
Źródło: prawo.pl