Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nadodrze” w Głogowie działa od 1963 r. Od tego czasu wybudowała ponad 315 budynków wielorodzinnych na ośmiu osiedlach. Spółdzielnia realizowała również budownictwo towarzyszące, takie jak: lokale użytkowe, osiedla domów jednorodzinnych, jak również infrastrukturę osiedlową – parkingi, place zabaw itp. Obecnie w jej zasobach znajduje się prawie 15 tyś. lokali, w których mieszka ok. 40 tyś. osób.
W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek...
W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek jest użytkowany – stanowi ważny element mieszkania w budownictwie wielorodzinnym.
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach należy do grupy spółdzielni dużych (89 budynków mieszkalnych, w których jest 7140 lokali i 18 pawilonów handlowych). Od 7 lat zarządzana jest przez zgrany zespół, który...
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach należy do grupy spółdzielni dużych (89 budynków mieszkalnych, w których jest 7140 lokali i 18 pawilonów handlowych). Od 7 lat zarządzana jest przez zgrany zespół, który prowadzi Zbigniew Matyjas – Prezes Zarządu. Technicznymi sprawami zajmuje się Renata Sułkowska – Z-ca Prezesa, a finansowymi Katarzyna Lasko – Z-ca Prezesa.
Dziś o obowiązkach zarządców nieruchomości – a konkretnie o konieczności przygotowania przez zarządcę danych dotyczących budynków, jak i lokali, objętych koniecznością przeprowadzenia kontroli przewodów...
Dziś o obowiązkach zarządców nieruchomości – a konkretnie o konieczności przygotowania przez zarządcę danych dotyczących budynków, jak i lokali, objętych koniecznością przeprowadzenia kontroli przewodów kominowych oraz obowiązku zarejestrowania się w systemie i corocznego składania raportów w ramach Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami.
60 lat istnienia SM „Nadodrze” to okres wielu przemian ustrojowych i gospodarczych, jak również wielu emocji społecznych. Miało to również przełożenie na pracę Spółdzielni. Zarówno mieszkańcy jak i pracownicy musieli znaleźć swoje miejsce w nowej rzeczywistości. Organizowaliśmy liczne spotkania i zebrania, które były nacechowane dużym ładunkiem emocjonalnym. Mimo wszystko, udawało nam się znaleźć konsensus z mieszkańcami w wielu sprawach. Udowadnialiśmy tym, że zgoda społeczna i porozumienie zawsze budują przyszłość.
W labiryncie zmian
Lata dziewięćdziesiąte i dwutysięczne to czas wielu zmian w Spółdzielni. Wprowadzono nowe reguły zarządzania tak dużymi zasobami, mające na celu zwiększenie udziału mieszkańców w tym procesie. Podzielono osiedla na wyodrębnione nieruchomości, ale nie jednobudynkowe tylko złożone z 2–4 budynków połączonych wspólną infrastrukturą, placami zabaw, węzłami cieplnymi. W ślad za powstaniem wyodrębnionych nieruchomości powołano zebrania wyodrębnionych nieruchomości, którym walne zgromadzenie i rada nadzorcza nadały duże kompetencje w podejmowaniu decyzji w zakresie gospodarowania nieruchomością. Tym samym nastąpiła decentralizacja kompetencji, co pozwoliło z jednej strony zwiększyć poczucie odpowiedzialności mieszkańców za miejsce w którym zamieszkują, a z drugiej dało mieszkańcom poczucie sprawczości.
Konsekwencją podziału osiedli na wyodrębnione nieruchomości było wprowadzenie innej polityki rozliczania przychodów i kosztów – od początku przypisane były do nieruchomości. Wdrożyliśmy również nowatorski sposób korzystania z wypracowanych przez Spółdzielnię dochodów z działalności gospodarczej i inwestycyjnej. W 2001 r. wprowadziliśmy jeden z pierwszych kompleksowych regulaminów rozliczania ciepła – przedstawiany na konferencji w Krynicy w 2002 r.
Poprawa stanu technicznego zasobów
W tym czasie realizowaliśmy również wiele programów mających na celu poprawę stanu technicznego zasobów.
Jednym z pierwszych było powszechne opomiarowanie zużycia wody. Razem z ówczesnymi władzami miasta tworzyliśmy system opomiarowania we wszystkich lokalach mieszkalnych, który był nowatorskim rozwiązaniem nie tylko lokalnie, ale i na skalę krajową. Drugim dużym był kompleksowy program modernizacji dźwigów osobowych, a dalszymi to modernizacja instalacji centralnego ogrzewania, termomodernizacja, kompleksowa wymiana pokryć dachowych z zastosowaniem papy francuskiej firmy SOPREMA, docieplenia stropodachów i wiele wiele innych.
Oczywiście staraliśmy się cały czas tak prowadzić sprawy w Spółdzielni, aby mieszkańcy mieli stosunkowo duży udział w podejmowanych decyzjach. Pozwalało to uniknąć wielu negatywnych reakcji. Programy nie były realizowane przez zarząd bez analizy potrzeb ich efektywności, ale poprzedzały je konsultacje i zebrania z mieszkańcami, zakończone przyjęciem odpowiednich uchwal. Tak było chociażby z programem termomodernizacyjnym, który realizowany był w kilku etapach i przez wiele lat, częściowo także ze wsparciem środków Unii Europejskiej.
Przemiany ustrojowe i gospodarcze końca XX wieku spowodowały, że spółdzielczość znalazła się w kompletnie innej rzeczywistości. Wśród naszych mieszkańców rodzą się pytania o to, czy Spółdzielnia jest potrzebna… Tak! Spółdzielnia jest bardzo potrzebna, bo zarządza zasobami, bo ma coraz większe znaczenie jako ośrodek wzajemnej samopomocy swoim członkom, co jest w obecnych czasach szczególnie ważne. Pamiętajmy, że Spółdzielnia jest to dobrowolne zrzeszenie członków, a majątek Spółdzielni jest prywatną własnością wszystkich członków.
Role Spółdzielni
Obecnie, po wielokrotnych zmianach prawnych, Spółdzielnia ma dwie dość wyraźnie podzielone role: jest zarządcą budynków, w których zamieszkują zarówno właściciele poszczególnych mieszkań jak i członkowie posiadający spółdzielcze prawa do lokali, oraz jest organizacją korporacyjną dzięki której członkowie mogą korzystać zarówno z majątku Spółdzielni, jak i realizować zasadę solidaryzmu spółdzielczego.
Z punktu widzenia prawa, w tej roli Spółdzielnia w zakresie swoich praw i obowiązków nie różni się od innych zarządców działających na rynku. Ma ściśle prawnie określone obowiązki, zadania i odpowiedzialność. Zasoby naszej Spółdzielni są podzielone na 82 wyodrębnione nieruchomości, które obecnie są współwłasnością poszczególnych właścicieli oraz Spółdzielni. Prawo, jak i wewnętrzne unormowania Spółdzielni przyznają mieszkańcom duże uprawnienia decyzyjne w zakresie zarządzania ich nieruchomością. Jednak w związku z niejednoznacznością i sprzecznością wielu przepisów dotyczących Spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych nasza Spółdzielnia w statucie zagwarantowała równy udział właścicieli nie będących członkami w procesie podejmowania decyzji związanych gospodarowaniem nieruchomością w której zamieszkują.
Podkreślić należy, że Spółdzielnia to również zakład pracy, z wyspecjalizowaną kadrą, który poza swoją podstawową funkcją zarządzania nieruchomościami spełnia szereg innych usług dla swoich członków. Przede wszystkim zarządza majątkiem Spółdzielni, na który składają się m.in. lokale użytkowe w najmie, lokale mieszkalne w najmie, budynki administracji i zarządu, zakłady wykonawstwa własnego, tereny do wspólnego korzystania, wyposażenie biur i zakładów, oprogramowanie komputerowe, narzędzia i sprzęt niezbędne do wykonywania swoich zadań itd. Ponadto Spółdzielnia posiada w obrocie wspólne środki finansowe członków, dzięki którym może w pełni realizować zasadę samopomocy wzajemnej i solidaryzmu oraz kalkulować opłaty za mieszkania bez uwzględniania zaległości w opłatach. Majątek ten był wypracowywany przez 60 lat i dzisiaj stanowi gwarancję stabilności Spółdzielni, płynności finansowej oraz zabezpieczenie na ewentualność zdarzeń nadzwyczajnych. Rola samopomocowego działania każdej Spółdzielni jest bardzo ważna. Dzisiaj, kiedy prawo oddzieliło dość wyraźnie zarządzanie budynkami od idei spółdzielczości oraz idei wspólnego działania, ta rola może być szczególnie potrzebna. Przy stale rosnących kosztach eksploatacji i utrzymania budynków oraz terenów zewnętrznych, rosnących cenach paliw i innych nośników energetycznych wielu z naszych członków może mieć przejściowe trudności z systematycznym wnoszeniem opłat za mieszkania. Te trudności w różnych okresach mogą dotykać każdego. W takich losowych sytuacjach przynależność do Spółdzielni może pozwolić przetrwać najtrudniejszy okres. Spółdzielnia posiada dochody z innej działalności niż zarządzanie mieszkaniami i właśnie te dochody pozwalają pomagać naszym mieszkańcom m.in. poprzez rozkładanie zaległości na raty. Z tych środków wyodrębniono również Centralny Fundusz Remontowy, z którego Spółdzielnia może poszczególnym nieruchomościom udzielać pożyczek na nadzwyczajne lub duże wydatki, których nie da się przenieść w opłatach za mieszkanie w krótkim okresie. Wspólne działanie daje więc wiele często niewymiernych wprost korzyści i przewagę nad indywidualnym działaniem.
Doświadczenie i wypracowane rozwiązania SM „Nadodrze”
SM „Nadodrze” funkcjonuje na rynku od wielu lat. W tym okresie wykształciło się wiele różnych powiązań i relacji gospodarczych. Nawiązane liczne umowy przekształciły się stopniowo z typowych stosunków cywilno-prawnych w rzeczywistą współpracę i wspólne działanie.
Przez te lata nabyto ogromne doświadczenie zarówno w zarządzaniu budynkami, jak i w zakresie obsługi mieszkańców. W zakresie rozwiązywania problemów nie tylko związanych z działalnością Spółdzielni, ale daleko wykraczającą poza tą działalność. Spółdzielnia aktywnie angażuje się w rozwiązywanie problemów lokalnej społeczności, organizuje szereg cyklicznych akcji mających na celu podnoszenie świadomości mieszkańców i poczucia własności (np. wakacyjna praca młodych, programy radiowe i telewizyjne, informatory itd.).
Spółdzielnia ma wypracowane przez lata liczne rozwiązania organizacyjne, systemowe i prawne, które potwierdziły się w praktyce i obecnie cenione oraz wykorzystywane są przez zarządców praktycznie w całym kraju. Świadczą o tym liczne nagrody i wyróżnienia m.in. LIDER ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI; ODPOWIEDZIALNY PRACODAWCA LIDER HR; SYMBOL POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI MIESZKANIOWEJ (nadawany przez kapitułę „Gazety Prawnej”); GAZELE BIZNESU DLA NAJDYNAMICZNIEJ ROZWIJAJĄCEJ SIĘ FIRMY (nadawany przez „Puls Biznesu”); „GROSZ GŁOGOWSKI” w kategorii firma zaangażowana społecznie.
Kolejne jubileusze to oczywiście okazja do podsumowań, refleksji, podziękowań.
Przez te wszystkie lata staramy się tak pracować na rzecz naszych mieszkańców, by czerpać z tego satysfakcję i dawać poczucie bezpieczeństwa. Jak dotąd idee te udaje nam się z powodzeniem realizować. Wiadomo, że jeśli jest grupa ludzi, to zawsze ocena danej sytuacji czy jej rozwiązania jest inna. Ale najważniejsze, że udaje się znaleźć kompromis, który daje postęp w działaniu. Podziękowania należą się mieszkańcom Spółdzielni za aktywność i zrozumienie; organom samorządowym, że przez te wszystkie lata były łącznikiem między zarządem a szerszą grupą mieszkańców; władzom miasta Głogowa, że lata wzajemnej współpracy okazały się owocne dla obu stron.
Dwa lata temu rozpoczął się spór jednej z katowickich spółdzielni z kierowcami o ich złe parkowanie. Spółdzielnia ta wynajęła prywatną firmę do zakładania na koszt kierowców blokad na koła i odholowywania...
Dwa lata temu rozpoczął się spór jednej z katowickich spółdzielni z kierowcami o ich złe parkowanie. Spółdzielnia ta wynajęła prywatną firmę do zakładania na koszt kierowców blokad na koła i odholowywania aut za złe parkowanie. Spór ten zakończył właśnie Sąd Okręgowy w Katowicach. Czy spółdzielnie mieszkaniowe mają prawo stosować takie środki?
Blok mieszkalny to specyficzna forma mieszkania. Niby mamy własne mieszkanie, gdzie możemy stosować przysłowie „wolność Tomku w swoim domku”, ale nie do końca. W budynku są jeszcze inne lokale oraz części...
Blok mieszkalny to specyficzna forma mieszkania. Niby mamy własne mieszkanie, gdzie możemy stosować przysłowie „wolność Tomku w swoim domku”, ale nie do końca. W budynku są jeszcze inne lokale oraz części wspólne i dostępne dla wszystkich. Dlatego, choć mamy odrębne lokale, ale dzielimy budynek z innymi, obowiązują nas zasady użytkowania nie tylko części wspólnych, ale i własnej przestrzeni.
W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 19 maja 2021 r. (II SA/Gd 737/20) wskazano, że osoby posiadające prawo odrębnej własności lokalu w budynkach znajdujących się w zasobach spółdzielni,...
W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 19 maja 2021 r. (II SA/Gd 737/20) wskazano, że osoby posiadające prawo odrębnej własności lokalu w budynkach znajdujących się w zasobach spółdzielni, w postępowaniu dotyczącym inwestycji na działce lub działkach sąsiadujących z nieruchomościami spółdzielni, są co do zasady reprezentowane przez spółdzielnię.
W poprzedniej części artykułu postawiłem tezę, że z zastosowaniem przepisów art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami (UGN), mamy do czynienia wówczas, gdy na terenie, na którym jest położona nieruchomość...
W poprzedniej części artykułu postawiłem tezę, że z zastosowaniem przepisów art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami (UGN), mamy do czynienia wówczas, gdy na terenie, na którym jest położona nieruchomość podlegająca podziałowi, obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, albo gdy wydano decyzję o warunkach zabudowy. W przypadku, gdy żadnego z tych dokumentów nie ma, stosujemy przepisy art. 94 ust. 1 pkt 1 UGN.
W Polsce w blisko 4 mln lokali w 60 tysiącach bloków z wielkiej płyty mieszka ponad 10 mln osób. Najstarsze budynki przekroczyły sześćdziesiątkę, a mimo to mieszkania w nich nadal cieszą się popularnością...
W Polsce w blisko 4 mln lokali w 60 tysiącach bloków z wielkiej płyty mieszka ponad 10 mln osób. Najstarsze budynki przekroczyły sześćdziesiątkę, a mimo to mieszkania w nich nadal cieszą się popularnością wśród kupujących, bo – jak się okazało – zalet, poza niższą ceną, blokowiskom nie brakuje, a mankamenty spółdzielnie mieszkaniowe sukcesywnie usuwają.
Eksperci twierdzą, że tak. Dlaczego? Chociażby dlatego, że do każdej inwestycji tego typu dotuje oraz dopłaca rząd, przez co takie mieszkania bywają tańsze. Dlaczego jeszcze warto, aby spółdzielnie mieszkaniowe...
Eksperci twierdzą, że tak. Dlaczego? Chociażby dlatego, że do każdej inwestycji tego typu dotuje oraz dopłaca rząd, przez co takie mieszkania bywają tańsze. Dlaczego jeszcze warto, aby spółdzielnie mieszkaniowe znowu zaczęły dużo budować?
Balkony dostawne są obecnie bardzo popularne, ponieważ zwiększają cenę rynkową nieruchomości i zapewniają dostęp do relaksu na świeżym powietrzu na wypadek, gdyby ogłoszono kolejny lockdown i wprowadzono...
Balkony dostawne są obecnie bardzo popularne, ponieważ zwiększają cenę rynkową nieruchomości i zapewniają dostęp do relaksu na świeżym powietrzu na wypadek, gdyby ogłoszono kolejny lockdown i wprowadzono ograniczenia w poruszaniu się. Balkon dostawny może dobudować każdy i to praktycznie w każdym budynku i rodzaju budownictwa. Decydując się na doposażenie mieszkania w balkon, trzeba jednak najpierw dopełnić konieczne formalności. W przeciwnym razie dobudowa balkonu będzie niemożliwa.
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach należy do grupy spółdzielni dużych (89 budynków mieszkalnych, w których jest 7140 lokali i 18 pawilonów handlowych). Od 7 lat zarządzana jest przez zgrany zespół, który...
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach należy do grupy spółdzielni dużych (89 budynków mieszkalnych, w których jest 7140 lokali i 18 pawilonów handlowych). Od 7 lat zarządzana jest przez zgrany zespół, który prowadzi Zbigniew Matyjas – Prezes Zarządu. Technicznymi sprawami zajmuje się Renata Sułkowska – Z-ca Prezesa, a finansowymi Katarzyna Lasko – Z-ca Prezesa.
Temperatury coraz niższe, a kaloryfery w naszym bloku wciąż zimne. Tymczasem niektórzy grzeją już od początku września. Czy jest prawo, które reguluje, od kiedy do kiedy trwa sezon grzewczy w Polsce i...
Temperatury coraz niższe, a kaloryfery w naszym bloku wciąż zimne. Tymczasem niektórzy grzeją już od początku września. Czy jest prawo, które reguluje, od kiedy do kiedy trwa sezon grzewczy w Polsce i kto decyduje, że ogrzewanie ma zostać włączone – pyta Czytelnik.
Od kilku dekad trwa festiwal pomysłów na rozwiązanie problemów mieszkaniowych w Polsce. Ostatnio pojawił się pomysł społecznych agencji najmu. Rząd zakłada, że do 2030 roku powstanie 45 takich agencji...
Od kilku dekad trwa festiwal pomysłów na rozwiązanie problemów mieszkaniowych w Polsce. Ostatnio pojawił się pomysł społecznych agencji najmu. Rząd zakłada, że do 2030 roku powstanie 45 takich agencji i będą dysponowały ok. 2 000 mieszkań. Czy SAN-y rozwiążą problem mieszkaniowy?
Spółdzielnie, w tym spółdzielnie mieszkaniowe, do dnia 31 stycznia 2022 r. muszą dokonać zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych – co do zasady będą to członkowie zarządu – do Centralnego Rejestru Beneficjentów...
Spółdzielnie, w tym spółdzielnie mieszkaniowe, do dnia 31 stycznia 2022 r. muszą dokonać zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych – co do zasady będą to członkowie zarządu – do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, prowadzonego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych. W przypadku braku dokonania takiego zgłoszenia grozi kara do 1 miliona złotych.
W dniu 13 października 2021 r. odbyło się wspólne posiedzenie sejmowych Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, podczas którego odrzucono poselski projekt ustawy...
W dniu 13 października 2021 r. odbyło się wspólne posiedzenie sejmowych Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, podczas którego odrzucono poselski projekt ustawy o prawie spółdzielni mieszkaniowych do gruntów (druk nr 1418).
To na właścicielu (posiadaczu, zarządcy) nieruchomości ciąży ustawowy obowiązek przeprowadzenia deratyzacji w przypadku wystąpienia gryzoni na jego nieruchomości – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego...
To na właścicielu (posiadaczu, zarządcy) nieruchomości ciąży ustawowy obowiązek przeprowadzenia deratyzacji w przypadku wystąpienia gryzoni na jego nieruchomości – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 13 marca 2019 r., sygn. akt II SA/Bd 9/19.
Zmarł właściciel mieszkania i pojawił się problem, bo nie ma formalnego następcy prawnego, ponieważ nikt nie przeprowadził postępowania spadkowego i nie ujawnił praw do spadku. Spadkobiercy są i mieszkają...
Zmarł właściciel mieszkania i pojawił się problem, bo nie ma formalnego następcy prawnego, ponieważ nikt nie przeprowadził postępowania spadkowego i nie ujawnił praw do spadku. Spadkobiercy są i mieszkają w tym lokalu, ale nie płacą za jego eksploatację. Co, w myśl prawa, należy zrobić, by unormować tę sytuację? – pyta Czytelnik.
Niedawno pisałem o społecznych agencjach najmu (SAN), tym razem przedstawię kolejny pomysł na rozwiązanie problemów mieszkaniowych w Polsce – tzn. społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM).
Niedawno pisałem o społecznych agencjach najmu (SAN), tym razem przedstawię kolejny pomysł na rozwiązanie problemów mieszkaniowych w Polsce – tzn. społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM).
Spółdzielnie mieszkaniowe zobowiązane są do rejestracji spółdzielni w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) w terminie 3 miesięcy od 31 października 2021 r., czyli do końca stycznia 2022...
Spółdzielnie mieszkaniowe zobowiązane są do rejestracji spółdzielni w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) w terminie 3 miesięcy od 31 października 2021 r., czyli do końca stycznia 2022 r.
29 stycznia 2022 roku weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu oraz rozporządzenie ministra klimatu i środowiska...
29 stycznia 2022 roku weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu oraz rozporządzenie ministra klimatu i środowiska w sprawie wzorów oświadczeń składanych przez odbiorców w celu skorzystania z niej. Ochroną zostały objęte także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.
Maksymalna wysokość kary umownej nie musi być wyrażona w kwocie pieniężnej; wystarczy, że można ją oznaczyć na podstawie umowy i w świetle okoliczności sprawy – stanowi uchwała Sądu Najwyższego z dnia...
Maksymalna wysokość kary umownej nie musi być wyrażona w kwocie pieniężnej; wystarczy, że można ją oznaczyć na podstawie umowy i w świetle okoliczności sprawy – stanowi uchwała Sądu Najwyższego z dnia 9 grudnia 2021 roku, sygn. III CZP 26/21.
Wzorem światowych gigantów takich, jak Chritie’s czy Sotheby’s, rodzimy dom aukcyjny DESA Unicum zamierza organizować aukcje nieruchomości. Obejmą one rynek pierwotny i wtórny. Pierwsza historyczna na...
Wzorem światowych gigantów takich, jak Chritie’s czy Sotheby’s, rodzimy dom aukcyjny DESA Unicum zamierza organizować aukcje nieruchomości. Obejmą one rynek pierwotny i wtórny. Pierwsza historyczna na polskim rynku aukcja z mieszkaniami w roli głównej już 26 lutego br.
Zarządcy nieruchomości często mają do czynienia z nierzetelnymi najemcami lokali, czy też zadłużonymi właścicielami. W polskim prawie dostępne są różne metody zabezpieczenia się przed nierzetelnymi dłużnikami,...
Zarządcy nieruchomości często mają do czynienia z nierzetelnymi najemcami lokali, czy też zadłużonymi właścicielami. W polskim prawie dostępne są różne metody zabezpieczenia się przed nierzetelnymi dłużnikami, w tym poręczenia, gwarancje bankowe czy dobrowolne poddanie się egzekucji, a także zastawy.
W 2019 r. ukazał się raport z wyników badań pt. „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”, który wskazuje, iż ilość obowiązków, przepracowanie i obłożenie pracą w 47 proc. wpływa na naszą efektywność zawodową. Czynnik...
W 2019 r. ukazał się raport z wyników badań pt. „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”, który wskazuje, iż ilość obowiązków, przepracowanie i obłożenie pracą w 47 proc. wpływa na naszą efektywność zawodową. Czynnik ten wprost przekłada się na wysoki poziom stresu, a ten z kolei jest zasadniczym powodem, który wpływa na wypalenie zawodowe.
Dla odbiorców usług najważniejszym elementem przy wyborze oferty administrowania nieruchomościami była cena. Jest szansa na zmianę stawki – na jakość i kompetencje.
Dla odbiorców usług najważniejszym elementem przy wyborze oferty administrowania nieruchomościami była cena. Jest szansa na zmianę stawki – na jakość i kompetencje.
W ostatnim czasie wielu właścicieli mieszkań zmagało się z trudnościami związanymi z egzekwowaniem zaległości czynszowych. Najemcy często tłumaczyli się pandemią. Ponadto w czasie pandemii został wprowadzony...
W ostatnim czasie wielu właścicieli mieszkań zmagało się z trudnościami związanymi z egzekwowaniem zaległości czynszowych. Najemcy często tłumaczyli się pandemią. Ponadto w czasie pandemii został wprowadzony zakaz eksmisji, co dało dodatkowe prawa nierzetelnym najemcom. W tej sytuacji warto rozważyć, czy krewni najemcy odpowiadają za czynsz. Taka odpowiedzialność może mogłaby zwiększać szanse na odzyskanie pieniędzy.
W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek...
W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek jest użytkowany – stanowi ważny element mieszkania w budownictwie wielorodzinnym.
System ochrony przeciwpożarowej budynku składa się z wielu elementów i tylko ich regularna kontrola daje pewność, że w razie niebezpieczeństwa wszystko zadziała prawidłowo. W Polsce częstotliwość dokonywania...
System ochrony przeciwpożarowej budynku składa się z wielu elementów i tylko ich regularna kontrola daje pewność, że w razie niebezpieczeństwa wszystko zadziała prawidłowo. W Polsce częstotliwość dokonywania przeglądów instalacji ppoż. regulują przepisy.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.