administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Książka obiektu budowlanego - Prawa i obowiązki zarządców w kwestii prowadzenia KOB

stan na 2012 r.

Prowadzenie książki obiektu budowlanego (KOB) nastręcza wielu problemów. Można by jednak wprowadzić rozwiązania alternatywne, które umożliwiłyby wypełnienie przez zarządców tego obowiązku. Jest nim m.in. elektroniczna wersja książki – eKOB.

Zobacz także

DomBest Jak efektywnie zarządzać nieruchomościami? 5 praktycznych porad od Zarządcy dla Zarządcy

Jak efektywnie zarządzać nieruchomościami? 5 praktycznych porad od Zarządcy dla Zarządcy Jak efektywnie zarządzać nieruchomościami? 5 praktycznych porad od Zarządcy dla Zarządcy

Jak sprostać wyzwaniom w świecie zarządzania nieruchomościami, gdzie każdy detal ma znaczenie, a trudności pojawiają się na każdym kroku? Czy istnieją skuteczne strategie, które mogą zmniejszyć ilość codziennych...

Jak sprostać wyzwaniom w świecie zarządzania nieruchomościami, gdzie każdy detal ma znaczenie, a trudności pojawiają się na każdym kroku? Czy istnieją skuteczne strategie, które mogą zmniejszyć ilość codziennych obowiązków Zarządcy, przynosząc realne korzyści i oszczędności dla mieszkańców?

nieruchomosci-adwokat.pl Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną?

Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną? Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną?

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały...

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Sika Poland Sp. z o.o. System do renowacji balkonów PCI

System do renowacji balkonów PCI System do renowacji balkonów PCI

W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek...

W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek jest użytkowany – stanowi ważny element mieszkania w budownictwie wielorodzinnym.

W związku z planowanym w Polsce uwolnieniem zawodu zarządcy, w niedługim czasie, możliwe będzie zarzadzanie budynkami przez osoby, które mają wykształcenie średnie bez konieczności posiadania licencji zarządcy, czyli odpowiedniego doświadczenia i świadomości problemów w budynkach eksploatowanych nie tylko technicznych, ale i społecznych. Zwyczajowo przyjęto, że prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego (dalej zwana KOB lub książka) zarządca może powierzyć osobie ze średnim wykształceniem, posiadającej rozumienie przepisów Prawa budowlanego i przepisów powiązanych oraz mającej cechę systematyczności i nawyk czytelnego pisania. Obecnie mimo braku wyższego wykształcenia takie osoby mają nad sobą kontrolę zarządcy lub zatrudnianych przez niego osób z pionu technicznego.

W artykule omówiono problemy na jakie mogą natknąć się osoby prowadzące KOB i przedstawiono alternatywne rozwiązanie, jako propozycję likwidacji nieścisłości w obowiązujących przepisach, a przy okazji wprowadzenia nowego narzędzia jakim jest elektroniczna wersja KOB (dalej zwana eKOB) [3].

Obowiązki wynikające z przepisów o KOB

W pierwszej kolejności krytycznej analizie poddano obowiązki wynikające z Ustawy Prawo budowlane [1].

Zgodnie z art. 63 ust. 1. Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany przechowywać przez okres istnienia obiektu dokumenty, o których mowa w art. 60, oraz opracowania projektowe i dokumenty techniczne robót budowlanych wykonywanych w obiekcie w toku jego użytkowania.

Tymczasem w wielu przypadkach, z którymi autorka miała do czynienia, stwierdzono, że inwestor zastępczy nie przekazuje wymienionej w art. 63 dokumentacji przyjmującemu budynek do eksploatacji właścicielowi lub zarządcy. Zdarzają się nawet kuriozalne sytuacje, gdzie zaraz po odbiorze przeprowadzonym przez nadzór budowlany, wykonawca lub deweloper twierdzi, że „nie posiada dokumentacji powykonawczej, ani świadectwa charakterystyki energetycznej”. Czy to możliwe? Czy może ktoś chce coś ukryć i nie życzy sobie aby właściciel się o tym dowiedział? Co takiego może być w dokumentach powykonawczych? Dlaczego są problemy z uzyskaniem podstawowych danych o obiekcie? Czemu niektórzy zarządcy godzą się na „przejmowanie” budynku bez uzyskania odpowiedniego kompletu dokumentów?

Na podstawie art. 64 ust. 1. właściciel lub zarządca jest obowiązany prowadzić dla każdego budynku oraz obiektu budowlanego nie będącego budynkiem, którego projekt jest objęty obowiązkiem sprawdzenia, o którym mowa w art. 20 ust. 2, książkę obiektu budowlanego, stanowiącą dokument przeznaczony do zapisów dotyczących przeprowadzanych badań i kontroli stanu technicznego, remontów i przebudowy, w okresie użytkowania obiektu budowlanego.

Odpowiednie osoby, zgodnie z ustawą [1], zobowiązane są do prowadzenia KOB. Brakuje jednak precyzyjnych przepisów, które określałyby jak należy wypełniać książkę. Obowiązujące rozporządzanie [2] precyzuje bowiem tylko jakie tabele zawiera wzór KOB. Co daje błędne przekonanie zarządcom, że wypełnienie pierwszej strony i wpisanie osoby odpowiedzialnej za prowadzenie KOB jest spełnieniem „prowadzenia książki”, ponieważ jest już ona otwarta. Zarządcy mają też przekonanie, że dodanie wymaganych przez Nadzór Budowlany zapisów w tablicach 4 i 5, dotyczących zaleceń wynikających z przeglądów, jest już wszystkim co powinni wpisać do KOB. Brak przepisów wykonawczych jasno określających minimalny zakres wypełnienia książki poniekąd zdaje się przyzwalać na „gubienie” istotnych informacji o historii technicznej obiektu (awarie, katastrofy, zmiany sposobu użytkowania).

Zgodnie z art. 64 ust. 2. Obowiązek prowadzenia książki obiektu budowlanego nie obejmuje właścicieli i zarządców:

  • budynków mieszkalnych jednorodzinnych;
  • obiektów budowlanych:

a) budownictwa zagrodowego i letniskowego,

b) wymienionych w art. 29 ust. 1 – nie wymagających pozwolenia na budowę;

  • dróg lub obiektów mostowych, jeżeli prowadzą książkę drogi lub książkę obiektu mostowego na podstawie przepisów o drogach publicznych.

I jak dotąd są to jedyne wyjątki nieobjęte obowiązkiem prowadzenia KOB.

Art. 64 ust. 3. Protokoły z kontroli obiektu budowlanego, oceny i ekspertyzy dotyczące jego stanu technicznego oraz dokumenty, o których mowa w art. 63, powinny być dołączone do książki obiektu budowlanego.

W praktyce najczęściej wypełniane są książki obiektu na stronie tytułowej, niekiedy dane podstawowe i tablice (nr 4 i 5) „dla Nadzoru”, a reszta dokumentów gromadzona jest w odrębnych teczkach i nie zawsze odpowiednio streszczona w KOB.

Następnie poddano analizie niektóre obowiązki wynikające z rozporządzenia Ministra Infrastruktury [2], co podano na podstawie poszczególnych paragrafów i tak:

  • książka powinna być założona w dniu przekazania obiektu budowlanego…, do użytkowania i systematycznie prowadzona przez okres jego użytkowania (§ 2);
  • książka powinna mieć format A4 i być wykonana w sposób trwały, zapewniający przydatność do użytkowania w całym okresie użytkowania obiektu (§ 3.1);
  • wzór książki określa załącznik do rozporządzenia (§ 3.2);
  • książka powinna mieć strony ponumerowane oraz zabezpieczone w sposób chroniący przed ich usunięciem lub wymianą, a w przypadku wypełnienia całej książki zakłada się jej następny tom, wpisując na stronie tytułowej kolejny numer tomu oraz datę założenia (§ 4).

To oznacza, że wypełnienie jednej całej tablicy jest w zasadzie równoważne z założeniem kolejnego tomu.

§ 5.1. Wpisy do książki obejmują:

1) podstawowe dane identyfikujące obiekt:

  • rodzaj obiektu i jego adres,
  • właściciela, zarządcę – nazwę lub imię i nazwisko,
  • protokół odbioru obiektu – numer i datę sporządzenia,
  • pozwolenie na użytkowanie obiektu – nazwę organu, który wydał, numer i datę wydania,
  • zmianę właściciela lub zarządcy – numer i datę protokołu przejęcia obiektu,
  • wpis o zamknięciu książki, datę jej założenia.

Zdaniem autorki zbyt mało miejsca pozostawiono na zmianę właściciela lub zarządcy. Przykład – w skali obiektów handlowych znanej sieci hurtowni budowlanych w Polsce dowodzi, że realizacja i odbiór następuje często przez spółkę zagraniczną, następnie w niedługim czasie przejmuje obiekt spółka polska, a następnie regionalna. Obiekt często może też być wchłonięty do innej spółki lub sprzedany, ze względu na politykę firmy. Przykładowo nowy obiekt może zmienić właściciela już trzykrotnie zanim minie rok jego użytkowania, co wyczerpuje treść § 4.

2) dane ogólne o obiekcie budowlanym wraz z wykazami dokumentacji, w tym dokumentacji technicznej przekazanej właścicielowi (zarządcy) przy zakładaniu książki.

3) plan sytuacyjny obiektu, z granicami nieruchomości, usytuowanie miejsc przyłączenia obiektu do sieci uzbrojenia terenu oraz armatury lub urządzeń przeznaczonych do odcięcia czynnika dostarczanego za pomocą tych sieci, a w szczególności gazu, energii elektrycznej i ciepła – najlepszą jakość mają oryginalne mapki geodezyjne, ze względu na komplet informacji, ale do KOB nie można dokładać stron, bo obowiązuje nadal wzór sprzed dziewięciu lat.

4) protokoły kontroli oraz badań określonych w art. 62 ust. 1 i 2 ustawy oraz przeprowadzonych remontów i przebudowy obiektu – brakuje jasnego określenia, gdzie wpisywać pozostałe przeglądy, chociażby dla częstszych niż roczne przeglądów w obiektach wielkopowierzchniowych.

§ 6.1. Wpisy do książki obiektu powinny być dokonane w dniu zaistnienia okoliczności, dla której jest wymagane dokonanie odpowiedniego wpisu – przepis ten jest trudny do spełnienia, chociażby w sytuacji awarii czy katastrofy, gdzie w grę wchodzi bezpieczeństwo ludzi i w pierwszej kolejności ratowanie ich życia czy mienia.

§ 6.2. Wpis do książki powinien:

1) zawierać dane identyfikujące dokument będący przedmiotem wpisu, określać ważne ustalenia w nim zawarte oraz dane identyfikujące osobę, która dokument wystawiła – jednak na wpis o osobie – miejsca w rubrykach, np. 5 i 6 nie przewidziano;

2) cechować się jednoznacznością i zwięzłością – czego nie zauważono, ponieważ w KOB używane są określenia „jeśli” czy „jeżeli”.

§ 6.3. Wpisów, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1 lit. a) i b), dokonuje właściciel lub zarządca obiektu albo osoba upoważniona przez właściciela lub zarządcę – przekazanie tych obowiązków winno być potwierdzone pisemnie i odnotowane w KOB.

§ 6.4. Sprostowania błędów we wpisach dokonuje się przez przekreślenie wyrazów pojedynczą linią oraz umieszczenie daty i podpisu osoby dokonującej zmiany – co w pewien sposób wydaje się zabezpieczać przed niekontrolowanym kreśleniem wpisów w KOB przez osoby nieupoważnione.

Cel prowadzenia książki

Celem prowadzenia KOB jest m.in.:

  • ułatwienie wykonania obowiązków w zakresie utrzymania obiektu, nałożonych przepisami prawa na właściciela lub zarządcę, a także w określonych przypadkach również na użytkownika części lub całości obiektu;
  • usprawnienie zarządzania obiektem i jego użytkowania;
  • ułatwienie sporządzania analiz, sprawozdań i innych opracowań dotyczących użytkowania obiektu;
  • ułatwienie wykonywania obowiązków przedstawicielom właściwych organów lub jednostek upoważnionych do kontroli utrzymania obiektów we właściwym stanie technicznym oraz do kontroli przepisów obowiązujących w budownictwie.

Wypełnianie KOB w 10 krokach1

Opracowano zasady wypełniania KOB na poszczególnych stronach i w tablicach w dziesięciu krokach. Prezentujemy dwa pierwsze kroki dotyczące wypełnienia strony tytułowej oraz dane osoby dokonującej wpisów.

Krok 1.

Strona tytułowa zestawia podstawowe informacje identyfikujące obiekt. (Tab. 1.) Ponadto spis treści obejmuje całą charakterystykę zawartości książki i korespondującą – narzuconą przez rozporządzenie (wzór) – numerację stron. I tak strona 1 nie zawiera pól do uzupełnienia. Książka musi odpowiadać przepisom [2] i mieć dokładnie taką ilość i taką samą zawartość poszczególnych stron, jaka jest przewidziana we wzorze. Jeżeli wypełnilibyśmy jedną z tablic do końca mimo, że w innych tablicach pozostałoby jeszcze wolne miejsce, to i tak należy założyć nową książkę dla tego obiektu. A zatem kontynuacja książki jest już w innym tomie. Dołączanie dodatkowych stron nie wchodzi w rachubę, gdyż treść § 3.2. zabrania takich operacji ("Wzór książki określa załącznik do rozporządzenia").

Strona tytułowa KOB

Tab. 1. Strona tytułowa KOB

Krok 2.

Przepisy nie uściślają kwalifikacji osoby prowadzącej KOB. Tak jak wspomniano na początku tekstu, zwyczajowo przyjęto, że taka osoba winna mieć:

  • co najmniej średnie wykształcenie ogólne lub techniczne,
  • dobrą znajomość przepisów ustawy Prawo budowlane oraz przepisów rozporządzenia MSWiA z 19 października 1998 r. i MI 3 lipca 2003 r. w sprawie KOB,
  • umiejętność podejmowania decyzji w sprawie właściwego kwalifikowania dokumentów wymagających zarejestrowania,
  • umiejętność czytelnego i wyraźnego pisania odręcznego,
  • umiejętność systematycznego wykonywania zapisów oraz staranność w prowadzeniu książki.

Właściciel lub zarządca może sam prowadzić książkę lub upoważnić inną osobę do jej prowadzenia, z tym, że kopia upoważnienia powinna być dołączona do dokumentacji obiektu.

 Dane osoby

Tab. 2. Do tabeli należy wpisać dane osoby dokonującej wpisów w KOB

Wpisów do książki obiektu nie mogą dokonywać przedstawiciele organów, które są uprawnione do kontroli, jak: organy administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, straży pożarnej, inspekcji sanitarnej, inspekcji ochrony środowiska, inspekcji pracy (jeśli obiekt jest zakładem pracy), itp.

Zalecenia pokontrolne organów i instytucji są przekazywane w innym trybie, a prowadzący KOB jest zobowiązany do zapisania informacji o dostarczonym dokumencie i dołączenia tego dokumentu do książki, a następnie do odpowiedniej teczki. Należy zadbać, aby była zachowana chronologiczna ciągłość zapisu osób odpowiedzialnych za prowadzenie książki.

Kolejne kroki wypełnienia książki obiektu budowlanego zostaną omówione w kolejnych numerach „Administratora”.

1 Źródła: [2], [4], Jan Andrzej Wiktor strona www.lokus.com.pl i opracowania oraz badania własne

Literatura

1. Ustawa Prawo budowlane z 7 lipca 1994 r., Dz. z 1994 r. nr 89, poz. 414, z późn. zm. (ostatnia w czerwcu 2010 r. DzU z 2010 r. nr 121, poz. 809)

2. Książka obiektu budowlanego wg załącznika do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 3 lipca 2003 r. (DzU z 2003 r., nr 120, poz.1134)

3. Ostańska A.: KOB jako narzędzie pomocne w zarządzaniu budynkiem. Styczeń 2012, maszynopis s. 1–7

4. Ostańska A., Rola KOB w zarządzaniu budynkiem, Materiały Budowlane 3/2012, s. 80–84.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Paula Zając Paula Zając, 23.02.2020r., 12:44:01 Chce otrzymywac bezplatne informacje

Powiązane

Piotr Żołądkowski Zarządzanie zadaniami w czasie

Zarządzanie zadaniami w czasie Zarządzanie zadaniami w czasie

W 2019 r. ukazał się raport z wyników badań pt. „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”, który wskazuje, iż ilość obowiązków, przepracowanie i obłożenie pracą w 47 proc. wpływa na naszą efektywność zawodową. Czynnik...

W 2019 r. ukazał się raport z wyników badań pt. „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”, który wskazuje, iż ilość obowiązków, przepracowanie i obłożenie pracą w 47 proc. wpływa na naszą efektywność zawodową. Czynnik ten wprost przekłada się na wysoki poziom stresu, a ten z kolei jest zasadniczym powodem, który wpływa na wypalenie zawodowe.

dr Piotr Klatta Kwalifikacje dla nieruchomości

Kwalifikacje dla nieruchomości Kwalifikacje dla nieruchomości

Dla odbiorców usług najważniejszym elementem przy wyborze oferty administrowania nieruchomościami była cena. Jest szansa na zmianę stawki – na jakość i kompetencje.

Dla odbiorców usług najważniejszym elementem przy wyborze oferty administrowania nieruchomościami była cena. Jest szansa na zmianę stawki – na jakość i kompetencje.

Eugenia Śleszyńska Czy wspólnota jako podmiot zatrudniający osobę fizyczną podlega przepisom ustawy o pracowniczych planach kapitałowych?

Czy wspólnota jako podmiot zatrudniający osobę fizyczną podlega przepisom ustawy o pracowniczych planach kapitałowych? Czy wspólnota jako podmiot zatrudniający osobę fizyczną podlega przepisom ustawy o pracowniczych planach kapitałowych?

Podmiot zatrudniający to pracodawca albo też zleceniodawca w stosunku do „osób zatrudnionych” w formie umowy zlecenia, objętych obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym. Według ustawy, „osoba zatrudniona”...

Podmiot zatrudniający to pracodawca albo też zleceniodawca w stosunku do „osób zatrudnionych” w formie umowy zlecenia, objętych obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym. Według ustawy, „osoba zatrudniona” musi być objęta ustawą i musi być uczestnikiem PPK, o ile ukończyła 18 lat i nie ma więcej niż 55 lat – w zasadzie, ponieważ ustawa zawiera wyjątki. W tym celu podmiot zatrudniający musi zawrzeć umowę o prowadzenie PPK z instytucją finansową, o której mowa w ustawie.

Redakcja news Czy krewni najemcy również odpowiadają za czynsz?

Czy krewni najemcy również odpowiadają za czynsz? Czy krewni najemcy również odpowiadają za czynsz?

W ostatnim czasie wielu właścicieli mieszkań zmagało się z trudnościami związanymi z egzekwowaniem zaległości czynszowych. Najemcy często tłumaczyli się pandemią. Ponadto w czasie pandemii został wprowadzony...

W ostatnim czasie wielu właścicieli mieszkań zmagało się z trudnościami związanymi z egzekwowaniem zaległości czynszowych. Najemcy często tłumaczyli się pandemią. Ponadto w czasie pandemii został wprowadzony zakaz eksmisji, co dało dodatkowe prawa nierzetelnym najemcom. W tej sytuacji warto rozważyć, czy krewni najemcy odpowiadają za czynsz. Taka odpowiedzialność może mogłaby zwiększać szanse na odzyskanie pieniędzy.

Redakcja news Czy innowacyjne technologie są szansą dla gospodarki odpadami?

Czy innowacyjne technologie są szansą dla gospodarki odpadami? Czy innowacyjne technologie są szansą dla gospodarki odpadami?

Wiedza społeczeństwa na temat celowości selektywnej zbiórki odpadów z roku na rok rośnie. Z raportu przeprowadzonego przez SW Research wynika, że osoby segregujące śmieci w większości zmotywowani są pogarszającym...

Wiedza społeczeństwa na temat celowości selektywnej zbiórki odpadów z roku na rok rośnie. Z raportu przeprowadzonego przez SW Research wynika, że osoby segregujące śmieci w większości zmotywowani są pogarszającym się stanem środowiska, a niemal 40% robi to przede wszystkim dla estetyki najbliższego otoczenia. Czy system selektywnej zbiórki odpadów we wspólnotach mieszkaniowych można ulepszyć?

Anna Ruszczak news W jakim czasie możliwe jest podważenie uchwały wspólnoty?

W jakim czasie możliwe jest podważenie uchwały wspólnoty? W jakim czasie możliwe jest podważenie uchwały wspólnoty?

Właściciel lokalu może nie zgodzić się z uchwałą wspólnoty. Jakie są zasady i terminy zaskarżania uchwał? Czym jest powództwo dotyczące nieistnienia uchwały?

Właściciel lokalu może nie zgodzić się z uchwałą wspólnoty. Jakie są zasady i terminy zaskarżania uchwał? Czym jest powództwo dotyczące nieistnienia uchwały?

Sika Poland Sp. z o.o. System do renowacji balkonów PCI

System do renowacji balkonów PCI System do renowacji balkonów PCI

W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek...

W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek jest użytkowany – stanowi ważny element mieszkania w budownictwie wielorodzinnym.

Małgorzata Pundyk-Glet Prawo zarządu do wynagrodzenia

Prawo zarządu do wynagrodzenia Prawo zarządu do wynagrodzenia

Zazwyczaj, gdy we wspólnocie mieszkaniowej występuje zarząd właścicielski, swoje czynności wykonuje nieopłatnie. Zarząd ten jednak ma prawo otrzymywać wynagrodzenie za wykonywane czynności.

Zazwyczaj, gdy we wspólnocie mieszkaniowej występuje zarząd właścicielski, swoje czynności wykonuje nieopłatnie. Zarząd ten jednak ma prawo otrzymywać wynagrodzenie za wykonywane czynności.

Redakcja Zawarcie umowy a obowiązek zapłaty za media

Zawarcie umowy a obowiązek zapłaty za media Zawarcie umowy a obowiązek zapłaty za media

Czy w przypadku braku umowy z właścicielem o obowiązku zapłaty za media zużyte w lokalu, formalnie nie ma możliwości egzekwowania tych kosztów? – pyta Czytelnik.

Czy w przypadku braku umowy z właścicielem o obowiązku zapłaty za media zużyte w lokalu, formalnie nie ma możliwości egzekwowania tych kosztów? – pyta Czytelnik.

Roksana Kowalska Fora internetowe spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych a odpowiedzialność administratora

Fora internetowe spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych a odpowiedzialność administratora Fora internetowe spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych a odpowiedzialność administratora

Szeroki, a niekiedy nieograniczony dostęp do internetu stwarza szereg możliwości dla jego użytkowników. Jednocześnie rozwój oraz postęp Internetu wprowadza nowe wyzwania, z którymi mierzyć się muszą między...

Szeroki, a niekiedy nieograniczony dostęp do internetu stwarza szereg możliwości dla jego użytkowników. Jednocześnie rozwój oraz postęp Internetu wprowadza nowe wyzwania, z którymi mierzyć się muszą między innymi administratorzy stron internetowych.

Redakcja Urządzenia w gruncie – kto ponosi koszty?

Urządzenia w gruncie – kto ponosi koszty? Urządzenia w gruncie – kto ponosi koszty?

Sprawa dotyczy częstych decyzji o umieszczeniu urządzeń np. w gruncie, na którym jest droga. Czy wspólnota mieszkaniowa ma ponosić te koszty? Jak to wygląda w odniesieniu do wspólnot mieszkaniowych składających...

Sprawa dotyczy częstych decyzji o umieszczeniu urządzeń np. w gruncie, na którym jest droga. Czy wspólnota mieszkaniowa ma ponosić te koszty? Jak to wygląda w odniesieniu do wspólnot mieszkaniowych składających się w większości z lokali mieszkalnych, a jak do wspólnot w większości składających się z lokali niemieszkalnych? – pyta Czytelniczka.

Redakcja Plan gospodarczy a fundusz remontowy

Plan gospodarczy a fundusz remontowy Plan gospodarczy a fundusz remontowy

Jeżeli wspólnota mieszkaniowa przyjęła plan gospodarczy nieprzewidujący wydatków z zaliczki na tzw. fundusz remontowy (bo np. WM zbiera na termomodernizację), to przy podejmowaniu uchwały o wymianie np....

Jeżeli wspólnota mieszkaniowa przyjęła plan gospodarczy nieprzewidujący wydatków z zaliczki na tzw. fundusz remontowy (bo np. WM zbiera na termomodernizację), to przy podejmowaniu uchwały o wymianie np. stolarki musi wprowadzać zmiany do planu gospodarczego, czy sama uchwała jest już zmianą planu gospodarczego? – pyta Czytelnik.

Eugenia Śleszyńska Zwołanie zebrania a plan gospodarczy

Zwołanie zebrania a plan gospodarczy Zwołanie zebrania a plan gospodarczy

Co zrobić, jeżeli w 2021 roku nie zostało zwołane zebranie i nie zostały podjęte uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania, absolutorium i planu gospodarczego? Czy plan gospodarczy na 2021 r. należy...

Co zrobić, jeżeli w 2021 roku nie zostało zwołane zebranie i nie zostały podjęte uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania, absolutorium i planu gospodarczego? Czy plan gospodarczy na 2021 r. należy podejmować np. w 2022 roku? – pyta Czytelniczka.

dr Agnieszka Wąsik Budowanie zaufania w środowisku wspólnot i spółdzielni

Budowanie zaufania w środowisku wspólnot i spółdzielni Budowanie zaufania w środowisku wspólnot i spółdzielni

Wszystko zaczyna się od komunikatu – słowa, zdania, machania ręką na powitanie, mrugnięcia okiem i kiwnięcia głową. Zespół komunikatów – zarówno tych wyrażanych werbalnie, jak i tych, do których angażujemy...

Wszystko zaczyna się od komunikatu – słowa, zdania, machania ręką na powitanie, mrugnięcia okiem i kiwnięcia głową. Zespół komunikatów – zarówno tych wyrażanych werbalnie, jak i tych, do których angażujemy nasze ciało – tworzą w sumie kod zrozumiały i akceptowany wśród danej społeczności. A czym innym jest wspólnota czy spółdzielnia, jeśli nie społecznością?

Redakcja news Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości

Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości

Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych dostępne są dziś szeroko. Oferta jest bogata i swoim zakresem obejmuje szereg zagadnień.

Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych dostępne są dziś szeroko. Oferta jest bogata i swoim zakresem obejmuje szereg zagadnień.

Mariusz Łubiński – prezes firmy Admus news Koszty utrzymania mieszkań w górę

Koszty utrzymania mieszkań w górę Koszty utrzymania mieszkań w górę

Pierwszy kwartał 2022 roku przyniósł ze sobą podwyżki cen energii elektrycznej i gazu, a także opłat za wywóz odpadów, co znacząco wpływa na koszty utrzymania mieszkań.

Pierwszy kwartał 2022 roku przyniósł ze sobą podwyżki cen energii elektrycznej i gazu, a także opłat za wywóz odpadów, co znacząco wpływa na koszty utrzymania mieszkań.

Przemysław Gogojewicz Remont dachu po wichurze a ubezpieczenie

Remont dachu po wichurze a ubezpieczenie Remont dachu po wichurze a ubezpieczenie

Remont dachu po wichurze i problematyka ubezpieczeniowa, nierozerwalnie są ze sobą powiązane. Każdy zarządca nieruchomości powinien wiedzieć, że ubezpieczenie dachu na wypadek silnych wiatrów i burz świadczy...

Remont dachu po wichurze i problematyka ubezpieczeniowa, nierozerwalnie są ze sobą powiązane. Każdy zarządca nieruchomości powinien wiedzieć, że ubezpieczenie dachu na wypadek silnych wiatrów i burz świadczy o przezorności i odpowiedzialności za wspólnotę.

Aneta Mościcka Zgoda na sprzedaż napojów alkoholowych we wspólnocie mieszkaniowej

Zgoda na sprzedaż napojów alkoholowych we wspólnocie mieszkaniowej Zgoda na sprzedaż napojów alkoholowych we wspólnocie mieszkaniowej

Wyrażenie zgody na sprzedaż napojów alkoholowych, jako pozostające w wyłącznej kompetencji wspólnoty mieszkaniowej, wymaga podjęcia w tej kwestii uchwały. Zarząd wspólnoty mieszkaniowej powinien zwrócić...

Wyrażenie zgody na sprzedaż napojów alkoholowych, jako pozostające w wyłącznej kompetencji wspólnoty mieszkaniowej, wymaga podjęcia w tej kwestii uchwały. Zarząd wspólnoty mieszkaniowej powinien zwrócić się do członków wspólnoty mieszkaniowej, dopiero gdy ci wyrażą swoją wolę w sposób prawem przewidziany (uchwała), może złożyć stosowne oświadczenie, czyli w zależności od poczynionych ustaleń wyrazić zgodę lub nie – orzekł Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

mgr Jarosław Kowszuk Zakłócanie miru domowego

Zakłócanie miru domowego Zakłócanie miru domowego

Przepis art. 193 KK nie dotyczy tylko ochrony np. mieszkania, czy też domu jednorodzinnego. Ochrona miru domowego rozciąga się bowiem także na inne pomieszczenia lub ogrodzone tereny.

Przepis art. 193 KK nie dotyczy tylko ochrony np. mieszkania, czy też domu jednorodzinnego. Ochrona miru domowego rozciąga się bowiem także na inne pomieszczenia lub ogrodzone tereny.

Redakcja news Wadliwe zwoływanie zebrania we wspólnocie mieszkaniowej – do czego może doprowadzić?

Wadliwe zwoływanie zebrania we wspólnocie mieszkaniowej – do czego może doprowadzić? Wadliwe zwoływanie zebrania we wspólnocie mieszkaniowej – do czego może doprowadzić?

Błędy w zakresie zwołania lub przeprowadzenia zebrania wspólnoty mieszkaniowej mogą skutkować poważnymi konsekwencjami, szczególnie jeśli miało to wpływ na wynik głosowania czy przyjęte uchwały.

Błędy w zakresie zwołania lub przeprowadzenia zebrania wspólnoty mieszkaniowej mogą skutkować poważnymi konsekwencjami, szczególnie jeśli miało to wpływ na wynik głosowania czy przyjęte uchwały.

Redakcja news Kto zapłaci za remont balkonu?

Kto zapłaci za remont balkonu? Kto zapłaci za remont balkonu?

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nakazał wspólnocie mieszkaniowej naprawę uszkodzonych balkonów. Kto powinien się tym zająć – właściciele lub użytkownicy mieszkań czy wspólnota mieszkaniowa?

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nakazał wspólnocie mieszkaniowej naprawę uszkodzonych balkonów. Kto powinien się tym zająć – właściciele lub użytkownicy mieszkań czy wspólnota mieszkaniowa?

Piotr Żołądkowski Czy może dotknąć cię wypalenie zawodowe?

Czy może dotknąć cię wypalenie zawodowe? Czy może dotknąć cię wypalenie zawodowe?

Wyniki Raportu „Bezpieczeństwo w miejscu pracy” z 2019 r. wskazują, że 24% respondentów skarży się na wypalenie zawodowe a znacząca większość badanych na takie dolegliwości, jak ogólne zmęczenie (58%)...

Wyniki Raportu „Bezpieczeństwo w miejscu pracy” z 2019 r. wskazują, że 24% respondentów skarży się na wypalenie zawodowe a znacząca większość badanych na takie dolegliwości, jak ogólne zmęczenie (58%) czy zaburzenia nastrojów (3%).

Agnieszka Żelazna Udzielenie dostępu do budynku wspólnoty mieszkaniowej przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu

Udzielenie dostępu do budynku wspólnoty mieszkaniowej przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu Udzielenie dostępu do budynku wspólnoty mieszkaniowej przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu

Przepisy ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju i usług telekomunikacyjnych, nakładają na wspólnoty mieszkaniowe obowiązek zapewnienia przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu dostępu do nieruchomości...

Przepisy ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju i usług telekomunikacyjnych, nakładają na wspólnoty mieszkaniowe obowiązek zapewnienia przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu dostępu do nieruchomości wspólnej w celu zapewnienia telekomunikacji w budynku.

Aneta Mościcka Jakie części balkonu musi utrzymywać wspólnota mieszkaniowa?

Jakie części balkonu musi utrzymywać wspólnota mieszkaniowa? Jakie części balkonu musi utrzymywać wspólnota mieszkaniowa?

O ile kwestia użytkowania balkonu, związana z uznaniem balkonu jako pomieszczenia przynależnego do lokalu może być kwalifikowana do elementów niewchodzących w skład części wspólnej, o tyle kwestie związane...

O ile kwestia użytkowania balkonu, związana z uznaniem balkonu jako pomieszczenia przynależnego do lokalu może być kwalifikowana do elementów niewchodzących w skład części wspólnej, o tyle kwestie związane z elementami konstrukcyjnymi i estetycznymi powinny być rozpatrywane jako części nieruchomości wspólnej. Wydatki na remonty i bieżącą konserwację nieruchomości wspólnej stanowią koszty zarządu tą nieruchomością i obciążają wspólnotę mieszkaniową – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Wybrane dla Ciebie

Pionierska inwestycja zeroenergetyczna w Kluszkowcach - 100% zasilana energią odnawialną »

Pionierska inwestycja zeroenergetyczna w Kluszkowcach - 100% zasilana energią odnawialną » Pionierska inwestycja zeroenergetyczna w Kluszkowcach - 100% zasilana energią odnawialną »

Bezpłatny webinar: Nowoczesne Zarządzanie Nieruchomościami - jak ułatwić sobie pracę?

Bezpłatny webinar: Nowoczesne Zarządzanie Nieruchomościami - jak ułatwić sobie pracę? Bezpłatny webinar: Nowoczesne Zarządzanie Nieruchomościami - jak ułatwić sobie pracę?

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii?

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii?

Poznak praktyczne rozwiązanie przy izolacji stropodachu »

Poznak praktyczne rozwiązanie przy izolacji stropodachu » Poznak praktyczne rozwiązanie przy izolacji stropodachu »

Komu zlecić serwis i konserwacje wind?

Komu zlecić serwis i konserwacje wind? Komu zlecić serwis i konserwacje wind?

Pompa ciepła - sposób na ogrzewanie odnawialnymi źródłami energii

Pompa ciepła - sposób na ogrzewanie odnawialnymi źródłami energii Pompa ciepła - sposób na ogrzewanie odnawialnymi źródłami energii

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą? Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub osiedlową kotłownią? Szukasz bezobsługowego, czystego i ekonomicznego systemu ogrzewania?

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub osiedlową kotłownią? Szukasz bezobsługowego, czystego i ekonomicznego systemu ogrzewania? Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub osiedlową kotłownią? Szukasz bezobsługowego, czystego i ekonomicznego systemu ogrzewania?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą » Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Refundacji kosztów dokumentacji technicznej dot. wyłącznie sektora mieszkaniowego »

Refundacji kosztów dokumentacji technicznej dot. wyłącznie sektora mieszkaniowego » Refundacji kosztów dokumentacji technicznej dot. wyłącznie sektora mieszkaniowego »

Zobacz, jak znacząco zwiększyć wydajność pracy instalacji i całych budynków »

Zobacz, jak znacząco zwiększyć wydajność pracy instalacji i całych budynków » Zobacz, jak znacząco zwiększyć wydajność pracy instalacji i całych budynków »

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody! Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych » Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Nawiewnik okienny, który zamontujesz bez ingerencji w ramę okna »

Nawiewnik okienny, który zamontujesz bez ingerencji w ramę okna » Nawiewnik okienny, który zamontujesz bez ingerencji w ramę okna »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację » Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Ochrona rur przed zamarzaniem i uszkodzeniami w warunkach zimowych »

Ochrona rur przed zamarzaniem i uszkodzeniami w warunkach zimowych » Ochrona rur przed zamarzaniem i uszkodzeniami w warunkach zimowych »

Centrale Wentylacyjne - co wybrać przy modernizacji istniejących instalacji?

Centrale Wentylacyjne - co wybrać przy modernizacji istniejących instalacji? Centrale Wentylacyjne -  co wybrać przy modernizacji istniejących instalacji?

Obcy zbyt łatwo wchodzą na osiedle? Co zrobić?

Obcy zbyt łatwo wchodzą na osiedle? Co zrobić? Obcy zbyt łatwo wchodzą na osiedle? Co zrobić?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Czy znasz ten sposób na izolację tarasu lub balkonu?

Czy znasz ten sposób na izolację tarasu lub balkonu? Czy znasz ten sposób na izolację tarasu lub balkonu?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży? Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Refundacja kosztów dokumentacji technicznej dla sektora mieszkaniowego

Refundacja kosztów dokumentacji technicznej dla sektora mieszkaniowego Refundacja kosztów dokumentacji technicznej dla sektora mieszkaniowego

Hydroizolacji dachów płaskich i tarasów - jak szybko zabezpieczyć dach?

Hydroizolacji dachów płaskich i tarasów - jak szybko zabezpieczyć dach? Hydroizolacji dachów płaskich i tarasów - jak szybko zabezpieczyć dach?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Redakcja Jak często należy dokonywać przeglądu systemu oddymiania?

Jak często należy dokonywać przeglądu systemu oddymiania? Jak często należy dokonywać przeglądu systemu oddymiania?

System ochrony przeciwpożarowej budynku składa się z wielu elementów i tylko ich regularna kontrola daje pewność, że w razie niebezpieczeństwa wszystko zadziała prawidłowo. W Polsce częstotliwość dokonywania...

System ochrony przeciwpożarowej budynku składa się z wielu elementów i tylko ich regularna kontrola daje pewność, że w razie niebezpieczeństwa wszystko zadziała prawidłowo. W Polsce częstotliwość dokonywania przeglądów instalacji ppoż. regulują przepisy.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.