administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Książka obiektu budowlanego - Prawa i obowiązki zarządców w kwestii prowadzenia KOB

stan na 2012 r.

Prowadzenie książki obiektu budowlanego (KOB) nastręcza wielu problemów. Można by jednak wprowadzić rozwiązania alternatywne, które umożliwiłyby wypełnienie przez zarządców tego obowiązku. Jest nim m.in. elektroniczna wersja książki – eKOB.

Zobacz także

E.ON Polska S.A. Nowa energia dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Nowa energia dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych Nowa energia dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Mieszkańcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych są coraz bardziej świadomi wartości, jaką ma wytwarzanie energii odnawialnej na własne potrzeby. Potwierdza to duże zainteresowanie zorganizowanym przez...

Mieszkańcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych są coraz bardziej świadomi wartości, jaką ma wytwarzanie energii odnawialnej na własne potrzeby. Potwierdza to duże zainteresowanie zorganizowanym przez E.ON Polska konkursem „ZmieniaMY nasze osiedla”. Dzięki inicjatywie trzy warszawskie wspólnoty mieszkaniowe zyskały własne instalacje fotowoltaiczne.

nieruchomosci-adwokat.pl Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną?

Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną? Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną?

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały...

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Redakcja AiMN Współczesne wyzwania zarządców nieruchomości

Współczesne wyzwania zarządców nieruchomości Współczesne wyzwania zarządców nieruchomości

14 października w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona rynkowi mieszkalnictwa, której organizatorem i pomysłodawcą był Bank Pocztowy. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objęło Polskie Towarzystwo...

14 października w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona rynkowi mieszkalnictwa, której organizatorem i pomysłodawcą był Bank Pocztowy. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objęło Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe, a patronat medialny redakcja Administrator24.

W związku z planowanym w Polsce uwolnieniem zawodu zarządcy, w niedługim czasie, możliwe będzie zarzadzanie budynkami przez osoby, które mają wykształcenie średnie bez konieczności posiadania licencji zarządcy, czyli odpowiedniego doświadczenia i świadomości problemów w budynkach eksploatowanych nie tylko technicznych, ale i społecznych. Zwyczajowo przyjęto, że prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego (dalej zwana KOB lub książka) zarządca może powierzyć osobie ze średnim wykształceniem, posiadającej rozumienie przepisów Prawa budowlanego i przepisów powiązanych oraz mającej cechę systematyczności i nawyk czytelnego pisania. Obecnie mimo braku wyższego wykształcenia takie osoby mają nad sobą kontrolę zarządcy lub zatrudnianych przez niego osób z pionu technicznego.

W artykule omówiono problemy na jakie mogą natknąć się osoby prowadzące KOB i przedstawiono alternatywne rozwiązanie, jako propozycję likwidacji nieścisłości w obowiązujących przepisach, a przy okazji wprowadzenia nowego narzędzia jakim jest elektroniczna wersja KOB (dalej zwana eKOB) [3].

Obowiązki wynikające z przepisów o KOB

W pierwszej kolejności krytycznej analizie poddano obowiązki wynikające z Ustawy Prawo budowlane [1].

Zgodnie z art. 63 ust. 1. Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany przechowywać przez okres istnienia obiektu dokumenty, o których mowa w art. 60, oraz opracowania projektowe i dokumenty techniczne robót budowlanych wykonywanych w obiekcie w toku jego użytkowania.

Tymczasem w wielu przypadkach, z którymi autorka miała do czynienia, stwierdzono, że inwestor zastępczy nie przekazuje wymienionej w art. 63 dokumentacji przyjmującemu budynek do eksploatacji właścicielowi lub zarządcy. Zdarzają się nawet kuriozalne sytuacje, gdzie zaraz po odbiorze przeprowadzonym przez nadzór budowlany, wykonawca lub deweloper twierdzi, że „nie posiada dokumentacji powykonawczej, ani świadectwa charakterystyki energetycznej”. Czy to możliwe? Czy może ktoś chce coś ukryć i nie życzy sobie aby właściciel się o tym dowiedział? Co takiego może być w dokumentach powykonawczych? Dlaczego są problemy z uzyskaniem podstawowych danych o obiekcie? Czemu niektórzy zarządcy godzą się na „przejmowanie” budynku bez uzyskania odpowiedniego kompletu dokumentów?

Na podstawie art. 64 ust. 1. właściciel lub zarządca jest obowiązany prowadzić dla każdego budynku oraz obiektu budowlanego nie będącego budynkiem, którego projekt jest objęty obowiązkiem sprawdzenia, o którym mowa w art. 20 ust. 2, książkę obiektu budowlanego, stanowiącą dokument przeznaczony do zapisów dotyczących przeprowadzanych badań i kontroli stanu technicznego, remontów i przebudowy, w okresie użytkowania obiektu budowlanego.

Odpowiednie osoby, zgodnie z ustawą [1], zobowiązane są do prowadzenia KOB. Brakuje jednak precyzyjnych przepisów, które określałyby jak należy wypełniać książkę. Obowiązujące rozporządzanie [2] precyzuje bowiem tylko jakie tabele zawiera wzór KOB. Co daje błędne przekonanie zarządcom, że wypełnienie pierwszej strony i wpisanie osoby odpowiedzialnej za prowadzenie KOB jest spełnieniem „prowadzenia książki”, ponieważ jest już ona otwarta. Zarządcy mają też przekonanie, że dodanie wymaganych przez Nadzór Budowlany zapisów w tablicach 4 i 5, dotyczących zaleceń wynikających z przeglądów, jest już wszystkim co powinni wpisać do KOB. Brak przepisów wykonawczych jasno określających minimalny zakres wypełnienia książki poniekąd zdaje się przyzwalać na „gubienie” istotnych informacji o historii technicznej obiektu (awarie, katastrofy, zmiany sposobu użytkowania).

Zgodnie z art. 64 ust. 2. Obowiązek prowadzenia książki obiektu budowlanego nie obejmuje właścicieli i zarządców:

  • budynków mieszkalnych jednorodzinnych;
  • obiektów budowlanych:

a) budownictwa zagrodowego i letniskowego,

b) wymienionych w art. 29 ust. 1 – nie wymagających pozwolenia na budowę;

  • dróg lub obiektów mostowych, jeżeli prowadzą książkę drogi lub książkę obiektu mostowego na podstawie przepisów o drogach publicznych.

I jak dotąd są to jedyne wyjątki nieobjęte obowiązkiem prowadzenia KOB.

Art. 64 ust. 3. Protokoły z kontroli obiektu budowlanego, oceny i ekspertyzy dotyczące jego stanu technicznego oraz dokumenty, o których mowa w art. 63, powinny być dołączone do książki obiektu budowlanego.

W praktyce najczęściej wypełniane są książki obiektu na stronie tytułowej, niekiedy dane podstawowe i tablice (nr 4 i 5) „dla Nadzoru”, a reszta dokumentów gromadzona jest w odrębnych teczkach i nie zawsze odpowiednio streszczona w KOB.

Następnie poddano analizie niektóre obowiązki wynikające z rozporządzenia Ministra Infrastruktury [2], co podano na podstawie poszczególnych paragrafów i tak:

  • książka powinna być założona w dniu przekazania obiektu budowlanego…, do użytkowania i systematycznie prowadzona przez okres jego użytkowania (§ 2);
  • książka powinna mieć format A4 i być wykonana w sposób trwały, zapewniający przydatność do użytkowania w całym okresie użytkowania obiektu (§ 3.1);
  • wzór książki określa załącznik do rozporządzenia (§ 3.2);
  • książka powinna mieć strony ponumerowane oraz zabezpieczone w sposób chroniący przed ich usunięciem lub wymianą, a w przypadku wypełnienia całej książki zakłada się jej następny tom, wpisując na stronie tytułowej kolejny numer tomu oraz datę założenia (§ 4).

To oznacza, że wypełnienie jednej całej tablicy jest w zasadzie równoważne z założeniem kolejnego tomu.

§ 5.1. Wpisy do książki obejmują:

1) podstawowe dane identyfikujące obiekt:

  • rodzaj obiektu i jego adres,
  • właściciela, zarządcę – nazwę lub imię i nazwisko,
  • protokół odbioru obiektu – numer i datę sporządzenia,
  • pozwolenie na użytkowanie obiektu – nazwę organu, który wydał, numer i datę wydania,
  • zmianę właściciela lub zarządcy – numer i datę protokołu przejęcia obiektu,
  • wpis o zamknięciu książki, datę jej założenia.

Zdaniem autorki zbyt mało miejsca pozostawiono na zmianę właściciela lub zarządcy. Przykład – w skali obiektów handlowych znanej sieci hurtowni budowlanych w Polsce dowodzi, że realizacja i odbiór następuje często przez spółkę zagraniczną, następnie w niedługim czasie przejmuje obiekt spółka polska, a następnie regionalna. Obiekt często może też być wchłonięty do innej spółki lub sprzedany, ze względu na politykę firmy. Przykładowo nowy obiekt może zmienić właściciela już trzykrotnie zanim minie rok jego użytkowania, co wyczerpuje treść § 4.

2) dane ogólne o obiekcie budowlanym wraz z wykazami dokumentacji, w tym dokumentacji technicznej przekazanej właścicielowi (zarządcy) przy zakładaniu książki.

3) plan sytuacyjny obiektu, z granicami nieruchomości, usytuowanie miejsc przyłączenia obiektu do sieci uzbrojenia terenu oraz armatury lub urządzeń przeznaczonych do odcięcia czynnika dostarczanego za pomocą tych sieci, a w szczególności gazu, energii elektrycznej i ciepła – najlepszą jakość mają oryginalne mapki geodezyjne, ze względu na komplet informacji, ale do KOB nie można dokładać stron, bo obowiązuje nadal wzór sprzed dziewięciu lat.

4) protokoły kontroli oraz badań określonych w art. 62 ust. 1 i 2 ustawy oraz przeprowadzonych remontów i przebudowy obiektu – brakuje jasnego określenia, gdzie wpisywać pozostałe przeglądy, chociażby dla częstszych niż roczne przeglądów w obiektach wielkopowierzchniowych.

§ 6.1. Wpisy do książki obiektu powinny być dokonane w dniu zaistnienia okoliczności, dla której jest wymagane dokonanie odpowiedniego wpisu – przepis ten jest trudny do spełnienia, chociażby w sytuacji awarii czy katastrofy, gdzie w grę wchodzi bezpieczeństwo ludzi i w pierwszej kolejności ratowanie ich życia czy mienia.

§ 6.2. Wpis do książki powinien:

1) zawierać dane identyfikujące dokument będący przedmiotem wpisu, określać ważne ustalenia w nim zawarte oraz dane identyfikujące osobę, która dokument wystawiła – jednak na wpis o osobie – miejsca w rubrykach, np. 5 i 6 nie przewidziano;

2) cechować się jednoznacznością i zwięzłością – czego nie zauważono, ponieważ w KOB używane są określenia „jeśli” czy „jeżeli”.

§ 6.3. Wpisów, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1 lit. a) i b), dokonuje właściciel lub zarządca obiektu albo osoba upoważniona przez właściciela lub zarządcę – przekazanie tych obowiązków winno być potwierdzone pisemnie i odnotowane w KOB.

§ 6.4. Sprostowania błędów we wpisach dokonuje się przez przekreślenie wyrazów pojedynczą linią oraz umieszczenie daty i podpisu osoby dokonującej zmiany – co w pewien sposób wydaje się zabezpieczać przed niekontrolowanym kreśleniem wpisów w KOB przez osoby nieupoważnione.

Cel prowadzenia książki

Celem prowadzenia KOB jest m.in.:

  • ułatwienie wykonania obowiązków w zakresie utrzymania obiektu, nałożonych przepisami prawa na właściciela lub zarządcę, a także w określonych przypadkach również na użytkownika części lub całości obiektu;
  • usprawnienie zarządzania obiektem i jego użytkowania;
  • ułatwienie sporządzania analiz, sprawozdań i innych opracowań dotyczących użytkowania obiektu;
  • ułatwienie wykonywania obowiązków przedstawicielom właściwych organów lub jednostek upoważnionych do kontroli utrzymania obiektów we właściwym stanie technicznym oraz do kontroli przepisów obowiązujących w budownictwie.

Wypełnianie KOB w 10 krokach1

Opracowano zasady wypełniania KOB na poszczególnych stronach i w tablicach w dziesięciu krokach. Prezentujemy dwa pierwsze kroki dotyczące wypełnienia strony tytułowej oraz dane osoby dokonującej wpisów.

Krok 1.

Strona tytułowa zestawia podstawowe informacje identyfikujące obiekt. (Tab. 1.) Ponadto spis treści obejmuje całą charakterystykę zawartości książki i korespondującą – narzuconą przez rozporządzenie (wzór) – numerację stron. I tak strona 1 nie zawiera pól do uzupełnienia. Książka musi odpowiadać przepisom [2] i mieć dokładnie taką ilość i taką samą zawartość poszczególnych stron, jaka jest przewidziana we wzorze. Jeżeli wypełnilibyśmy jedną z tablic do końca mimo, że w innych tablicach pozostałoby jeszcze wolne miejsce, to i tak należy założyć nową książkę dla tego obiektu. A zatem kontynuacja książki jest już w innym tomie. Dołączanie dodatkowych stron nie wchodzi w rachubę, gdyż treść § 3.2. zabrania takich operacji ("Wzór książki określa załącznik do rozporządzenia").

Strona tytułowa KOB

Tab. 1. Strona tytułowa KOB

Krok 2.

Przepisy nie uściślają kwalifikacji osoby prowadzącej KOB. Tak jak wspomniano na początku tekstu, zwyczajowo przyjęto, że taka osoba winna mieć:

  • co najmniej średnie wykształcenie ogólne lub techniczne,
  • dobrą znajomość przepisów ustawy Prawo budowlane oraz przepisów rozporządzenia MSWiA z 19 października 1998 r. i MI 3 lipca 2003 r. w sprawie KOB,
  • umiejętność podejmowania decyzji w sprawie właściwego kwalifikowania dokumentów wymagających zarejestrowania,
  • umiejętność czytelnego i wyraźnego pisania odręcznego,
  • umiejętność systematycznego wykonywania zapisów oraz staranność w prowadzeniu książki.

Właściciel lub zarządca może sam prowadzić książkę lub upoważnić inną osobę do jej prowadzenia, z tym, że kopia upoważnienia powinna być dołączona do dokumentacji obiektu.

 Dane osoby

Tab. 2. Do tabeli należy wpisać dane osoby dokonującej wpisów w KOB

Wpisów do książki obiektu nie mogą dokonywać przedstawiciele organów, które są uprawnione do kontroli, jak: organy administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, straży pożarnej, inspekcji sanitarnej, inspekcji ochrony środowiska, inspekcji pracy (jeśli obiekt jest zakładem pracy), itp.

Zalecenia pokontrolne organów i instytucji są przekazywane w innym trybie, a prowadzący KOB jest zobowiązany do zapisania informacji o dostarczonym dokumencie i dołączenia tego dokumentu do książki, a następnie do odpowiedniej teczki. Należy zadbać, aby była zachowana chronologiczna ciągłość zapisu osób odpowiedzialnych za prowadzenie książki.

Kolejne kroki wypełnienia książki obiektu budowlanego zostaną omówione w kolejnych numerach „Administratora”.

1 Źródła: [2], [4], Jan Andrzej Wiktor strona www.lokus.com.pl i opracowania oraz badania własne

Literatura

1. Ustawa Prawo budowlane z 7 lipca 1994 r., Dz. z 1994 r. nr 89, poz. 414, z późn. zm. (ostatnia w czerwcu 2010 r. DzU z 2010 r. nr 121, poz. 809)

2. Książka obiektu budowlanego wg załącznika do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 3 lipca 2003 r. (DzU z 2003 r., nr 120, poz.1134)

3. Ostańska A.: KOB jako narzędzie pomocne w zarządzaniu budynkiem. Styczeń 2012, maszynopis s. 1–7

4. Ostańska A., Rola KOB w zarządzaniu budynkiem, Materiały Budowlane 3/2012, s. 80–84.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Paula Zając Paula Zając, 23.02.2020r., 12:44:01 Chce otrzymywac bezplatne informacje

Powiązane

Jacek Frydryszak Wspólnota mieszkaniowa – kłopoty z interpretacją

Wspólnota mieszkaniowa – kłopoty z interpretacją Wspólnota mieszkaniowa – kłopoty z interpretacją

Zgodnie z zapisem art. 6 UWL: „Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania,...

Zgodnie z zapisem art. 6 UWL: „Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.” Taka definicja oznacza w praktyce, że wraz z wyodrębnieniem własności jednego lokalu, z mocy prawa powstaje wspólnota mieszkaniowa.

Agnieszka Krukowska Zagospodarowanie terenów wspólnych

Zagospodarowanie terenów wspólnych Zagospodarowanie terenów wspólnych

Sposób zagospodarowania terenu wspólnego może stanowić jedno ze źródeł sporów wewnątrz wspólnot mieszkaniowych. Przytoczę przykłady: budowa parkingu, zielonej strefy rekreacyjnej i placu zabaw. Wszystkie...

Sposób zagospodarowania terenu wspólnego może stanowić jedno ze źródeł sporów wewnątrz wspólnot mieszkaniowych. Przytoczę przykłady: budowa parkingu, zielonej strefy rekreacyjnej i placu zabaw. Wszystkie propozycje reprezentują i zaspokajają różne interesy oraz potrzeby mieszkańców. Mogą też stanowić źródło nieporozumień i konfliktów, które nie rzadko mają swój finał w sądzie.

Małgorzata Pundyk-Glet Kary za nieprzestrzeganie RODO przez zarządców

Kary za nieprzestrzeganie RODO przez zarządców Kary za nieprzestrzeganie RODO przez zarządców

Wspólnoty mieszkaniowe muszą przestrzegać przepisów o ochronie danych osobowych. Niestety często wspólnoty czy zarządcy podchodzą do tego zagadnienia lekceważąco. Kwestie RODO traktowane są ogólnikowo,...

Wspólnoty mieszkaniowe muszą przestrzegać przepisów o ochronie danych osobowych. Niestety często wspólnoty czy zarządcy podchodzą do tego zagadnienia lekceważąco. Kwestie RODO traktowane są ogólnikowo, bez indywidualnego podejścia. Tymczasem, za zbyt lekkie traktowanie przepisów UODO, sądy już wymierzają wyroki.

Paweł Puch Głosowanie: jeden właściciel – jeden głos

Głosowanie: jeden właściciel – jeden głos Głosowanie: jeden właściciel – jeden głos

Jak rozumieć art. 23 pkt 2 o głosowaniu: czy jeden właściciel – jeden głos można umieścić w statucie (regulaminie) WM? Czy też na każdym zebraniu należy podejmować każdorazowo osobną uchwałę, czy podstawową...

Jak rozumieć art. 23 pkt 2 o głosowaniu: czy jeden właściciel – jeden głos można umieścić w statucie (regulaminie) WM? Czy też na każdym zebraniu należy podejmować każdorazowo osobną uchwałę, czy podstawową zasadą jest, że głosujemy udziałami, a nie jeden głos – jeden właściciel – pyta Czytelnik.

Paweł Puch Numeracja budynków i lokali oraz zmiana numeracji

Numeracja budynków i lokali oraz zmiana numeracji Numeracja budynków i lokali oraz zmiana numeracji

Wspólnoty mieszkaniowe borykają się czasami z sytuacją nadania numeracji lokalom czy to mieszkalnym, czy użytkowym w budynku oraz procedurą zmiany tej numeracji. O ile procedura nadania numeracji budynkom...

Wspólnoty mieszkaniowe borykają się czasami z sytuacją nadania numeracji lokalom czy to mieszkalnym, czy użytkowym w budynku oraz procedurą zmiany tej numeracji. O ile procedura nadania numeracji budynkom została określona w przepisach, o tyle procedura nadania i zmiany numeracji lokali i zasad na jakich się opiera wynika często z przyjętego zwyczaju.

Damian Żabicki Wiosna na osiedlu

Wiosna na osiedlu Wiosna na osiedlu

Wiosną wszystko budzi się do życia. Również na osiedlowych uliczkach pojawia się coraz więcej spacerujących ludzi. Choć wciąż bardzo ostrożnie ze względu na zagrożenie epidemiczne, jednak także place zabaw...

Wiosną wszystko budzi się do życia. Również na osiedlowych uliczkach pojawia się coraz więcej spacerujących ludzi. Choć wciąż bardzo ostrożnie ze względu na zagrożenie epidemiczne, jednak także place zabaw zaczynają tętnić życiem. Zielenią się drzewa, błotniste skwery zaczyna pokrywać pierwsza, soczysta trawa i zaczynają kwitnąć drzewa. Wiosną też wszyscy zarządcy mają pełne ręce roboty.

Paweł Puch Prowadzenie działalności gospodarczej w lokalu

Prowadzenie działalności gospodarczej w lokalu Prowadzenie działalności gospodarczej w lokalu

Prowadzenie działalności gospodarczej w lokalach, wchodzących w skład wspólnoty mieszkaniowej, nie jest uzależnione od uzyskania jej zgody. Wspólnota nie ma żadnego tytułu do ingerowania w sferę uprawnień...

Prowadzenie działalności gospodarczej w lokalach, wchodzących w skład wspólnoty mieszkaniowej, nie jest uzależnione od uzyskania jej zgody. Wspólnota nie ma żadnego tytułu do ingerowania w sferę uprawnień poszczególnych właścicieli lokali.

Eugenia Śleszyńska Zdalne zebranie roczne we wspólnocie mieszkaniowej

Zdalne zebranie roczne we wspólnocie mieszkaniowej Zdalne zebranie roczne we wspólnocie mieszkaniowej

Czy przepisy ustawy o własności lokali dopuszczają przeprowadzenie rocznego zebrania właścicieli w sposób zdalny? – pyta Czytelnik.

Czy przepisy ustawy o własności lokali dopuszczają przeprowadzenie rocznego zebrania właścicieli w sposób zdalny? – pyta Czytelnik.

Paweł Puch Paraliż decyzyjny we wspólnocie mieszkaniowej

Paraliż decyzyjny we wspólnocie mieszkaniowej Paraliż decyzyjny we wspólnocie mieszkaniowej

W praktyce wspólnot mieszkaniowych spotykamy się ze wspólnotami, które nie funkcjonują. Przejawia się to najczęściej brakiem powołania zarządu i brakiem dopełnienia formalności rejestracyjnych lub brakiem...

W praktyce wspólnot mieszkaniowych spotykamy się ze wspólnotami, które nie funkcjonują. Przejawia się to najczęściej brakiem powołania zarządu i brakiem dopełnienia formalności rejestracyjnych lub brakiem możliwości podejmowania uchwał w wyniku braku zainteresowania większości właścicieli. Tymczasem wspólnota mieszkaniowa nie może nie funkcjonować i nie może też istnieć w niej paraliż decyzyjny, a przepisy prawa temu przeciwdziałają.

Paweł Puch Korespondencja we wspólnocie mieszkaniowej

Korespondencja we wspólnocie mieszkaniowej Korespondencja we wspólnocie mieszkaniowej

Zarząd porozumiewa się z właścicielami lokali w różnej formie – przy użyciu telefonu, faksu, listów, bezpośrednich kontaktów itd. Także e-mail, fora dyskusyjne i strony internetowe przeznaczone dla konkretnych...

Zarząd porozumiewa się z właścicielami lokali w różnej formie – przy użyciu telefonu, faksu, listów, bezpośrednich kontaktów itd. Także e-mail, fora dyskusyjne i strony internetowe przeznaczone dla konkretnych wspólnot mieszkaniowych są obecnie bardzo dobrą, jeżeli nie najlepszą formą wymiany informacji pomiędzy zarządem, a wspólnotą mieszkaniową oraz między właścicielami lokali.

Eugenia Śleszyńska Pracownicze plany kapitałowe we wspólnocie

Pracownicze plany kapitałowe we wspólnocie Pracownicze plany kapitałowe we wspólnocie

Wspólnota mieszkaniowa jako osoba ustawowa dla celów związanych z zarządem nieruchomością wspólną może zatrudniać osoby fizyczne w formie umów o pracę, według przepisów Kodeksu pracy, albo w formie umów...

Wspólnota mieszkaniowa jako osoba ustawowa dla celów związanych z zarządem nieruchomością wspólną może zatrudniać osoby fizyczne w formie umów o pracę, według przepisów Kodeksu pracy, albo w formie umów zlecenia według Kodeksu cywilnego. Występuje wówczas nie tylko w roli pracodawcy, czy zlecającego, ale także w roli płatnika podatku dochodowego wobec US czy wobec ZUS w zakresie płatności składek na ubezpieczenie społeczne. Ale czy wspólnota powinna płacić na tzw. pracownicze plany kapitałowe?

Redakcja Administratora news Zielona energia we wspólnotach mieszkaniowych

Zielona energia we wspólnotach mieszkaniowych Zielona energia we wspólnotach mieszkaniowych

Wspólnoty mieszkaniowe zaczynają inwestować w odnawialne źródła energii. Ruchy te mają pomóc w walce ze smogiem i odciążać budżet wspólnoty. Ekologiczne rozwiązania, po które sięgają obecnie wspólnoty...

Wspólnoty mieszkaniowe zaczynają inwestować w odnawialne źródła energii. Ruchy te mają pomóc w walce ze smogiem i odciążać budżet wspólnoty. Ekologiczne rozwiązania, po które sięgają obecnie wspólnoty to turbiny wiatrowe i panele.

Aneta Mościcka Wynajmowanie części nieruchomości wspólnej

Wynajmowanie części nieruchomości wspólnej Wynajmowanie części nieruchomości wspólnej

Wynajmowanie przez wspólnotę mieszkaniową dachu nieruchomości wspólnej stanowi gospodarowanie składnikiem majątkowym, który wchodzi w skład zasobu mieszkaniowego zarządzanego przez wspólnotę. Wspólnota...

Wynajmowanie przez wspólnotę mieszkaniową dachu nieruchomości wspólnej stanowi gospodarowanie składnikiem majątkowym, który wchodzi w skład zasobu mieszkaniowego zarządzanego przez wspólnotę. Wspólnota mieszkaniowa może skorzystać ze zwolnienia z CIT przychodów z tytułu wynajmu dachu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Redakcja news Regulamin porządku domowego – co, kiedy, w jakim czasie można robić w bloku?

Regulamin porządku domowego – co, kiedy, w jakim czasie można robić w bloku? Regulamin porządku domowego – co, kiedy, w jakim czasie można robić w bloku?

Blok mieszkalny to specyficzna forma mieszkania. Niby mamy własne mieszkanie, gdzie możemy stosować przysłowie „wolność Tomku w swoim domku”, ale nie do końca. W budynku są jeszcze inne lokale oraz części...

Blok mieszkalny to specyficzna forma mieszkania. Niby mamy własne mieszkanie, gdzie możemy stosować przysłowie „wolność Tomku w swoim domku”, ale nie do końca. W budynku są jeszcze inne lokale oraz części wspólne i dostępne dla wszystkich. Dlatego, choć mamy odrębne lokale, ale dzielimy budynek z innymi, obowiązują nas zasady użytkowania nie tylko części wspólnych, ale i własnej przestrzeni.

Redakcja news Pełnomocnictwo dla najemcy – kiedy okaże się przydatne?

Pełnomocnictwo dla najemcy – kiedy okaże się przydatne? Pełnomocnictwo dla najemcy – kiedy okaże się przydatne?

Ustawa z 24 czerwca 1994 roku o własności lokali wskazuje, że w sprawach dotyczących nieruchomości wspólnej decydują wyłącznie właściciele mieszkań i lokali użytkowych. Osoby te są również stroną w stosunkach...

Ustawa z 24 czerwca 1994 roku o własności lokali wskazuje, że w sprawach dotyczących nieruchomości wspólnej decydują wyłącznie właściciele mieszkań i lokali użytkowych. Osoby te są również stroną w stosunkach ze wspólnotą. Istnieją jednak pewne sytuacje, w których wspólnota mieszkaniowa musi nawiązać kontakt z najemcą. Jeśli właściciel mieszkania przygotuje pełnomocnictwo dla najemcy, to osoba wynajmująca mieszkanie będzie mogła m.in. współuczestniczyć w zarządzaniu nieruchomością wspólną, zamiast...

Redakcja news Kiedy nie można dobudować balkonu?

Kiedy nie można dobudować balkonu? Kiedy nie można dobudować balkonu?

Balkony dostawne są obecnie bardzo popularne, ponieważ zwiększają cenę rynkową nieruchomości i zapewniają dostęp do relaksu na świeżym powietrzu na wypadek, gdyby ogłoszono kolejny lockdown i wprowadzono...

Balkony dostawne są obecnie bardzo popularne, ponieważ zwiększają cenę rynkową nieruchomości i zapewniają dostęp do relaksu na świeżym powietrzu na wypadek, gdyby ogłoszono kolejny lockdown i wprowadzono ograniczenia w poruszaniu się. Balkon dostawny może dobudować każdy i to praktycznie w każdym budynku i rodzaju budownictwa. Decydując się na doposażenie mieszkania w balkon, trzeba jednak najpierw dopełnić konieczne formalności. W przeciwnym razie dobudowa balkonu będzie niemożliwa.

Aneta Mościcka Zgoda wspólnoty na prace budowlane

Zgoda wspólnoty na prace budowlane Zgoda wspólnoty na prace budowlane

O posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane nie świadczy brak wcześniejszego sprzeciwu ze strony wspólnoty mieszkaniowej wobec zamierzonej, a potem realizowanej przebudowy ściany...

O posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane nie świadczy brak wcześniejszego sprzeciwu ze strony wspólnoty mieszkaniowej wobec zamierzonej, a potem realizowanej przebudowy ściany zewnętrznej budynku, wymagającej uzyskania pozwolenia na budowę. W tym zakresie potrzebna jest wyraźna zgoda wspólnoty mieszkaniowej, wyrażona w formie uchwały, zgodnie z art. 22 ust. 2 UWL w zw. z art. 22 ust. 3 pkt 5 tej ustawy – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

Redakcja Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?

Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy? Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?

Temperatury coraz niższe, a kaloryfery w naszym bloku wciąż zimne. Tymczasem niektórzy grzeją już od początku września. Czy jest prawo, które reguluje, od kiedy do kiedy trwa sezon grzewczy w Polsce i...

Temperatury coraz niższe, a kaloryfery w naszym bloku wciąż zimne. Tymczasem niektórzy grzeją już od początku września. Czy jest prawo, które reguluje, od kiedy do kiedy trwa sezon grzewczy w Polsce i kto decyduje, że ogrzewanie ma zostać włączone – pyta Czytelnik.

Małgorzata Pundyk-Glet Uchwały blankietowe

Uchwały blankietowe Uchwały blankietowe

Dość upowszechnionym zjawiskiem, występującym we wspólnotach mieszkaniowych, jest tworzenie uchwał blankietowych. Pod tym pojęciem rozumie się uchwały upoważniające zarząd wspólnoty do dokonania czynności...

Dość upowszechnionym zjawiskiem, występującym we wspólnotach mieszkaniowych, jest tworzenie uchwał blankietowych. Pod tym pojęciem rozumie się uchwały upoważniające zarząd wspólnoty do dokonania czynności prawnej bez bliżej określonego zakresu lub z zakresem określonym ogólnikowo.

Paweł Puch Kontynuacja działalności zarządcy po jego śmierci

Kontynuacja działalności zarządcy po jego śmierci Kontynuacja działalności zarządcy po jego śmierci

Działalność gospodarcza jest ściśle powiązana z osobą przedsiębiorcy, a w chwili śmierci spadkobiercy uzyskują w spadku majątek zmarłego również wykorzystywany w działalności. Przepisy obowiązujące jeszcze...

Działalność gospodarcza jest ściśle powiązana z osobą przedsiębiorcy, a w chwili śmierci spadkobiercy uzyskują w spadku majątek zmarłego również wykorzystywany w działalności. Przepisy obowiązujące jeszcze parę lat temu nie dawały jednak możliwości kontynuacji działalności zmarłego przedsiębiorcy. Sytuacja zmieniła się wraz z ustawą z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej.

Przemysław Gogojewicz Działania zapobiegające zakażeniom podejmowane przez zarządcę nieruchomości

Działania zapobiegające zakażeniom podejmowane przez zarządcę nieruchomości Działania zapobiegające zakażeniom podejmowane przez zarządcę nieruchomości

To na właścicielu (posiadaczu, zarządcy) nieruchomości ciąży ustawowy obowiązek przeprowadzenia deratyzacji w przypadku wystąpienia gryzoni na jego nieruchomości – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego...

To na właścicielu (posiadaczu, zarządcy) nieruchomości ciąży ustawowy obowiązek przeprowadzenia deratyzacji w przypadku wystąpienia gryzoni na jego nieruchomości – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 13 marca 2019 r., sygn. akt II SA/Bd 9/19.

Sabina Augustynowicz Gdy umiera właściciel lokalu

Gdy umiera właściciel lokalu Gdy umiera właściciel lokalu

Zmarł właściciel mieszkania i pojawił się problem, bo nie ma formalnego następcy prawnego, ponieważ nikt nie przeprowadził postępowania spadkowego i nie ujawnił praw do spadku. Spadkobiercy są i mieszkają...

Zmarł właściciel mieszkania i pojawił się problem, bo nie ma formalnego następcy prawnego, ponieważ nikt nie przeprowadził postępowania spadkowego i nie ujawnił praw do spadku. Spadkobiercy są i mieszkają w tym lokalu, ale nie płacą za jego eksploatację. Co, w myśl prawa, należy zrobić, by unormować tę sytuację? – pyta Czytelnik.

Anna Ruszczak news Wspólnoty i spółdzielnie objęte Ustawą o ochronie odbiorców paliw gazowych

Wspólnoty i spółdzielnie objęte Ustawą o ochronie odbiorców paliw gazowych Wspólnoty i spółdzielnie objęte Ustawą o ochronie odbiorców paliw gazowych

29 stycznia 2022 roku weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu oraz rozporządzenie ministra klimatu i środowiska...

29 stycznia 2022 roku weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu oraz rozporządzenie ministra klimatu i środowiska w sprawie wzorów oświadczeń składanych przez odbiorców w celu skorzystania z niej. Ochroną zostały objęte także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Redakcja news Szkolenie: Zeznanie podatkowe CIT-8 w praktyce wspólnot mieszkaniowych

Szkolenie: Zeznanie podatkowe CIT-8 w praktyce wspólnot mieszkaniowych Szkolenie: Zeznanie podatkowe CIT-8 w praktyce wspólnot mieszkaniowych

Wspólnota mieszkaniowa jako podatnik, ewidencja podatkowa księgą podatkową podatnika, metodyka płacenia zaliczek na podatek dochodowy, przychody podatkowe oraz ich ustalanie w warunkach wspólnoty, koszty...

Wspólnota mieszkaniowa jako podatnik, ewidencja podatkowa księgą podatkową podatnika, metodyka płacenia zaliczek na podatek dochodowy, przychody podatkowe oraz ich ustalanie w warunkach wspólnoty, koszty uzyskania przychodów oraz ich ustalanie w warunkach wspólnoty, dochód podatkowy a strata podatkowa, zwolnienie przedmiotowe od podatku dochodowego wspólnot mieszkaniowych, zeznanie podatkowe CIT-8 – to tylko część zagadnień, które zostaną poruszone podczas szkolenia ONLINE. Zapraszamy!

Wybrane dla Ciebie

Policzono, ile może dać oszczędności efektywność energetyczna »

Policzono, ile może dać oszczędności efektywność energetyczna » Policzono, ile może dać oszczędności efektywność energetyczna »

Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu »

Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu » Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu »

Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON »

Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON » Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON »

Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego

Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego

Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób »

Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób » Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób »

Jak naprawić popękane ściany budynku?

Jak naprawić popękane ściany budynku? Jak naprawić popękane ściany budynku?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą? Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać?

Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać? Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację » Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację »

Jak zadbać o dobrą jakość wody »

Jak zadbać o dobrą jakość wody » Jak zadbać o dobrą jakość wody »

Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni »

Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni » Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni »

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych? Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku »

Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku » Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku »

Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych »

Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych » Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych »

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa? Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać? System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi »

Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi » Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi »

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku? Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę »

Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę » Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę »

Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych »

Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych » Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych »

Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu?

Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu? Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji» Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Kilka rozwiązań na windę w budynku »

Kilka rozwiązań na windę w budynku » Kilka rozwiązań na windę w budynku »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.