administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Ewidencje we wspólnocie

Wspólnoty dysponują środkami pieniężnymi, które pochodzą z wpłat właścicieli lokali, ponoszą też koszty związane z utrzymaniem nieruchomości oraz posiadają majątek. Z tego powodu są w nich prowadzone różnego rodzaju ewidencje. Część z nich ma charakter obligatoryjny, inne – wspomagający.

Zobacz także

DomBest Jak efektywnie zarządzać nieruchomościami? 5 praktycznych porad od Zarządcy dla Zarządcy

Jak efektywnie zarządzać nieruchomościami? 5 praktycznych porad od Zarządcy dla Zarządcy Jak efektywnie zarządzać nieruchomościami? 5 praktycznych porad od Zarządcy dla Zarządcy

Jak sprostać wyzwaniom w świecie zarządzania nieruchomościami, gdzie każdy detal ma znaczenie, a trudności pojawiają się na każdym kroku? Czy istnieją skuteczne strategie, które mogą zmniejszyć ilość codziennych...

Jak sprostać wyzwaniom w świecie zarządzania nieruchomościami, gdzie każdy detal ma znaczenie, a trudności pojawiają się na każdym kroku? Czy istnieją skuteczne strategie, które mogą zmniejszyć ilość codziennych obowiązków Zarządcy, przynosząc realne korzyści i oszczędności dla mieszkańców?

nieruchomosci-adwokat.pl Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną?

Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną? Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną?

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały...

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Sika Poland Sp. z o.o. System do renowacji balkonów PCI

System do renowacji balkonów PCI System do renowacji balkonów PCI

W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek...

W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek jest użytkowany – stanowi ważny element mieszkania w budownictwie wielorodzinnym.

Stosownie do postanowień art. 29 ust. 1 ustawy o własności lokali, zarząd lub zarządca, któremu powierzono zarząd nieruchomością wspólną, jest obowiązany prowadzić dla każdej nieruchomości wspólnej, określoną przez wspólnotę mieszkaniową ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na jej rzecz.

Z uwagi na fakt, że ewidencja ta ma charakter ewidencji pozaksięgowej, nie mają do niej zastosowania przepisy zarówno ustawy o rachunkowości, jak i rozporządzeń wykonawczych do niej (w tym Rozporządzenia Ministra Finansów z 15 listopada 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej).

Oznacza to, że zasady prowadzenia ewidencji każda wspólnota mieszkaniowa nieprowadząca działalności gospodarczej musi przyjąć sama,  w drodze uchwały właścicieli lokali. Istotne, aby przyjęty przez WM system ewidencji umożliwiał rzetelne i przejrzyste rozliczenia z właścicielami oraz dostarczał im informacji potrzebnych do oceny sytuacji finansowej wspólnoty.

Wspólnota mieszkaniowa jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej jest podatnikiem podatku dochodowego na podstawie art. 1 ust. 2 ustawy o CIT. Ma ona obowiązek, w myśl art. 9 ust. 1 tej ustawy, do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.

Z tego też względu ewidencja wspólnoty powinna być dostosowana do przepisów prawa podatkowego tak, aby możliwe było sporządzenie CIT-8 (zeznania o wysokości osiągniętego dochodu/poniesionej straty i CIT-8/0 (informacji o dochodach wolnych od podatku), za co odpowiedzialność ponosi podatnik.

Przyjmuje się, iż zakres ewidencji prowadzonej przez zarząd lub zarządcę powinien umożliwiać ustalenie:

a. wielkości przychodów:

wpłacanych przez właścicieli osobno na dwa fundusze:
- przeznaczony na bieżące utrzymanie nieruchomości,
- przeznaczony na wykonywane lub spodziewane remonty,

z innych tytułów,

b. wielkości kosztów zarządu nieruchomością wspólną z tytułu:

  • opłat za dostawy energii elektrycznej i cieplnej, gazu, wody,
  • opłat za antenę zbiorczą i windę,
  • wydatków na ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne,
  • wydatków na utrzymanie porządku i czystości,
  • wydatków na konserwację i remonty,
  • wynagrodzeń członków zarządu lub zarządcy,
  • innych wydatków i opłat,

c. stanu należności i zobowiązań wspólnoty wobec poszczególnych dłużników lub wierzycieli,

d. stanu środków pieniężnych oraz ich przychodów i rozchodów w okresie rozliczeniowym.

Ewidencja przychodów

Podstawowym przychodem wspólnot mieszkaniowych są zaliczki w formie opłat bieżących, wnoszone przez właścicieli lokali mieszkalnych na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną.

Opłaty te są co roku uchwalane przez tworzących wspólnotę właścicieli lokali. Ich wysokość powinna uwzględniać rzeczywiste koszty poniesione w poprzednim roku kalendarzowym, powiększone o przewidywany wzrost w roku, na który są ustalane.

Wspólnota mieszkaniowa może także osiągać przychody i pożytki z nieruchomości wspólnej, a w szczególności: czynsze z najmu części wspólnych, przychody ze sprzedaży nieruchomości wspólnej itp.

Przychody te służą pokrywaniu wydatków związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, a w części przekraczającej te potrzeby – przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów.

Ewidencja kosztów

Ewidencja kosztów zarządu nieruchomością wspólną może być prowadzona w sposób określony w dokumentacji opisującej przyjęte przez wspólnotę mieszkaniową zasady (politykę) rachunkowości. Celem prowadzenia pozaksięgowej ewidencji kosztów we wspólnocie mieszkaniowej jest rzetelne i jasne odzwierciedlenie rzeczywistej sytuacji finansowej i majątkowej wspólnoty oraz opracowywanie sprawozdań rocznych, o których mowa w art. 32 tej ustawy.

Do typowych kosztów wspólnoty, zgodnie z art. 14 ustawy o własności lokali, zalicza się w szczególności:

  • wydatki na remonty i bieżącą konserwację, opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej,
  • opłaty za antenę zbiorczą i windę, ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali,
  • wydatki na utrzymanie porządku i czystości, wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.

Ponadto niezwykle często wspólnoty prowadzą dodatkowe ewidencje. Do najczęściej prowadzonych należą:

  • ewidencja wyposażenia,
  • ewidencja środków trwałych.

Ewidencja wyposażenia

Wydatki na nabycie składników majątku o wartości początkowej równej lub niższej niż 3500 zł można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.

Ustawa o rachunkowości w art. 32 ust. 6 dla środków trwałych o niskiej jednostkowej wartości początkowej dopuszcza dokonanie m.in. jednorazowego odpisu. Nie odnosi się przy tym do możliwości nieuznawania takich składników za środki trwałe. Jednak w praktyce jednostki, w ramach uproszczeń, stosują w tym zakresie zasady podatkowe. Należy wskazać, że decyzja w tej sprawie powinna zawsze wynikać z przyjętych przez daną jednostkę zasad (polityki) rachunkowości.

Pomimo braku wymogów ustawowych, cenne składniki majątku jednostki powinny objąć ewidencją pozabilansową. Może to dotyczyć np. komputerów, laptopów, kalkulatorów itp. Decyzję w tej kwestii podejmuje sama jednostka. Prowadzenie takiej ewidencji umożliwi bowiem kontrolę ich stanu oraz ewentualne rozliczenie osób odpowiedzialnych za powierzone mienie. Ewidencja wyposażenia powinna zawierać co najmniej:

  • numer kolejny wpisu,
  • datę nabycia,
  • numer faktury lub rachunku,
  • nazwę wyposażenia,
  • cenę zakupu wyposażenia lub koszt wytworzenia,
  • datę likwidacji (w tym również datę sprzedaży lub darowizny),
  • przyczynę likwidacji wyposażenia.

Ewidencja środków trwałych

Zgodnie z ustawą o rachunkowości, każdy przedsiębiorca zobowiązany jest ewidencjonować majątek firmy. W tym celu tworzy się ewidencję środków trwałych.

Według ww. ustawy, przez środki trwałe rozumie się rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Zalicza się do nich w szczególności:

  • nieruchomości – grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki, a także będące odrębną własnością lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego,
  • maszyny, urządzenia, środki transportu i inne rzeczy,
  • ulepszenia w obcych środkach trwałych,
  • inwentarz żywy.

Przepisy nie zawierają urzędowego wzoru ewidencji środków trwałych. Oznacza to, że podatnik nie musi koniecznie prowadzić jej w specjalnej księdze (na druku akcydensowym). Funkcję ewidencji może pełnić nawet odręcznie prowadzony dokument, pod warunkiem jednak, że będzie zawierał co najmniej pozycje wymagane przywołanym przepisem.

Jak każda ewidencja czy inny dokument o charakterze księgowym, prowadzona przez podatnika ewidencja środków trwałych powinna być uporządkowana wedle liczby kolejnych zapisów. Należy je sporządzać chronologicznie, odrębnie dla każdego roku podatkowego.

Podatnik prowadzący ewidencję środków trwałych jest zobowiązany podać w niej datę nabycia środka trwałego lub wartości niematerialnych lub prawnych. Niekoniecznie musi to być data równoznaczna z wpisem do ewidencji czy, tym bardziej, z datą przyjęcia do używania. Dniem nabycia jest zazwyczaj data figurująca na fakturze, rachunku albo umowie przenoszącej prawo do środka trwałego na podatnika, który zamierza prowadzić amortyzację.

Może jednak być tak, że rzecz w momencie nabycia nie nadawała się do używania, ponieważ np. była niesprawna i wymagała naprawy lub modernizacji. Trzeba tu bowiem mieć na uwadze, że amortyzacji podlegają środki lub wartości, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, które są kompletne i zdatne do użytku w chwili przyjęcia do używania.

Jeśli więc data nabycia i przyjęcia do używania nie są tożsame, dla chronologii zapisów ważniejsza jest data przyjęcia do używania, bo to ona decyduje o terminie, od którego rozpocznie się amortyzacja.

Przepisy nie określają precyzyjnie, jaki dokument stwierdza nabycie. O ile więc w księdze przychodów i rozchodów można dokonywać zapisów wyłącznie na podstawie tzw. dokumentów księgowych, a stosowne rozporządzenie jednoznacznie przesądza, co spełnia te kryteria, o tyle w przypadku zapisów w ewidencji środków trwałych może to być dowolny dokument.

Jeśli więc podatnik zdecyduje się np. na zakwalifikowanie do środków trwałych firmy (do wyłącznego wykorzystywania ich dla celów działalności) rzeczy, które nabył dużo wcześniej niż rozpoczął działalność gospodarczą, to rolę takiego dokumentu może spełnić nawet jego oświadczenie, że owe rzeczy nabył w określonym terminie lub że stanowią one jego własność.

Nadanie wpisywanemu do ewidencji środkowi trwałemu właściwego symbolu jest ważne także dla prawidłowego ustalenia rocznej stawki amortyzacyjnej oraz dla ewentualnego ustalenia, czy w przypadku tego środka można skorzystać z możliwości niestandardowego sposobu ustalania (głównie podwyższania) rocznych stawek amortyzacji.

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów są obowiązani prowadzić ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zawierającą co najmniej:

  • liczbę porządkową i datę nabycia,
  • datę przyjęcia do używania,
  • określenie dokumentu stwierdzającego nabycie,
  • określenie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej,
  • symbol Klasyfikacji Środków Trwałych,
  • wartość początkową,
  • stawkę amortyzacyjną,
  • kwotę odpisu amortyzacyjnego za dany rok podatkowy i – narastająco – za okres dokonywania takich odpisów, także wtedy, gdy składnik majątku był kiedykolwiek wprowadzony do ewidencji (wykazu), a następnie z niej wykreślony i ponownie wprowadzony,
  • zaktualizowaną wartość początkową,
  • zaktualizowaną kwotę odpisów amortyzacyjnych,
  • wartość ulepszenia zwiększającą wartość początkową,
  • datę likwidacji oraz jej przyczynę albo datę zbycia. 

Podstawa prawna

1. Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. DzU z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm.),
2. Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (DzU z 2000 r. nr 80, poz. 903),
3. Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. DzU z 2012 r. nr 74, poz. 397 ze zm.).

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Piotr Żołądkowski Zarządzanie zadaniami w czasie

Zarządzanie zadaniami w czasie Zarządzanie zadaniami w czasie

W 2019 r. ukazał się raport z wyników badań pt. „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”, który wskazuje, iż ilość obowiązków, przepracowanie i obłożenie pracą w 47 proc. wpływa na naszą efektywność zawodową. Czynnik...

W 2019 r. ukazał się raport z wyników badań pt. „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”, który wskazuje, iż ilość obowiązków, przepracowanie i obłożenie pracą w 47 proc. wpływa na naszą efektywność zawodową. Czynnik ten wprost przekłada się na wysoki poziom stresu, a ten z kolei jest zasadniczym powodem, który wpływa na wypalenie zawodowe.

dr Piotr Klatta Kwalifikacje dla nieruchomości

Kwalifikacje dla nieruchomości Kwalifikacje dla nieruchomości

Dla odbiorców usług najważniejszym elementem przy wyborze oferty administrowania nieruchomościami była cena. Jest szansa na zmianę stawki – na jakość i kompetencje.

Dla odbiorców usług najważniejszym elementem przy wyborze oferty administrowania nieruchomościami była cena. Jest szansa na zmianę stawki – na jakość i kompetencje.

Eugenia Śleszyńska Czy wspólnota jako podmiot zatrudniający osobę fizyczną podlega przepisom ustawy o pracowniczych planach kapitałowych?

Czy wspólnota jako podmiot zatrudniający osobę fizyczną podlega przepisom ustawy o pracowniczych planach kapitałowych? Czy wspólnota jako podmiot zatrudniający osobę fizyczną podlega przepisom ustawy o pracowniczych planach kapitałowych?

Podmiot zatrudniający to pracodawca albo też zleceniodawca w stosunku do „osób zatrudnionych” w formie umowy zlecenia, objętych obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym. Według ustawy, „osoba zatrudniona”...

Podmiot zatrudniający to pracodawca albo też zleceniodawca w stosunku do „osób zatrudnionych” w formie umowy zlecenia, objętych obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym. Według ustawy, „osoba zatrudniona” musi być objęta ustawą i musi być uczestnikiem PPK, o ile ukończyła 18 lat i nie ma więcej niż 55 lat – w zasadzie, ponieważ ustawa zawiera wyjątki. W tym celu podmiot zatrudniający musi zawrzeć umowę o prowadzenie PPK z instytucją finansową, o której mowa w ustawie.

Redakcja news Czy krewni najemcy również odpowiadają za czynsz?

Czy krewni najemcy również odpowiadają za czynsz? Czy krewni najemcy również odpowiadają za czynsz?

W ostatnim czasie wielu właścicieli mieszkań zmagało się z trudnościami związanymi z egzekwowaniem zaległości czynszowych. Najemcy często tłumaczyli się pandemią. Ponadto w czasie pandemii został wprowadzony...

W ostatnim czasie wielu właścicieli mieszkań zmagało się z trudnościami związanymi z egzekwowaniem zaległości czynszowych. Najemcy często tłumaczyli się pandemią. Ponadto w czasie pandemii został wprowadzony zakaz eksmisji, co dało dodatkowe prawa nierzetelnym najemcom. W tej sytuacji warto rozważyć, czy krewni najemcy odpowiadają za czynsz. Taka odpowiedzialność może mogłaby zwiększać szanse na odzyskanie pieniędzy.

Redakcja news Czy innowacyjne technologie są szansą dla gospodarki odpadami?

Czy innowacyjne technologie są szansą dla gospodarki odpadami? Czy innowacyjne technologie są szansą dla gospodarki odpadami?

Wiedza społeczeństwa na temat celowości selektywnej zbiórki odpadów z roku na rok rośnie. Z raportu przeprowadzonego przez SW Research wynika, że osoby segregujące śmieci w większości zmotywowani są pogarszającym...

Wiedza społeczeństwa na temat celowości selektywnej zbiórki odpadów z roku na rok rośnie. Z raportu przeprowadzonego przez SW Research wynika, że osoby segregujące śmieci w większości zmotywowani są pogarszającym się stanem środowiska, a niemal 40% robi to przede wszystkim dla estetyki najbliższego otoczenia. Czy system selektywnej zbiórki odpadów we wspólnotach mieszkaniowych można ulepszyć?

Anna Ruszczak news W jakim czasie możliwe jest podważenie uchwały wspólnoty?

W jakim czasie możliwe jest podważenie uchwały wspólnoty? W jakim czasie możliwe jest podważenie uchwały wspólnoty?

Właściciel lokalu może nie zgodzić się z uchwałą wspólnoty. Jakie są zasady i terminy zaskarżania uchwał? Czym jest powództwo dotyczące nieistnienia uchwały?

Właściciel lokalu może nie zgodzić się z uchwałą wspólnoty. Jakie są zasady i terminy zaskarżania uchwał? Czym jest powództwo dotyczące nieistnienia uchwały?

Sika Poland Sp. z o.o. System do renowacji balkonów PCI

System do renowacji balkonów PCI System do renowacji balkonów PCI

W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek...

W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek jest użytkowany – stanowi ważny element mieszkania w budownictwie wielorodzinnym.

Małgorzata Pundyk-Glet Prawo zarządu do wynagrodzenia

Prawo zarządu do wynagrodzenia Prawo zarządu do wynagrodzenia

Zazwyczaj, gdy we wspólnocie mieszkaniowej występuje zarząd właścicielski, swoje czynności wykonuje nieopłatnie. Zarząd ten jednak ma prawo otrzymywać wynagrodzenie za wykonywane czynności.

Zazwyczaj, gdy we wspólnocie mieszkaniowej występuje zarząd właścicielski, swoje czynności wykonuje nieopłatnie. Zarząd ten jednak ma prawo otrzymywać wynagrodzenie za wykonywane czynności.

Redakcja Zawarcie umowy a obowiązek zapłaty za media

Zawarcie umowy a obowiązek zapłaty za media Zawarcie umowy a obowiązek zapłaty za media

Czy w przypadku braku umowy z właścicielem o obowiązku zapłaty za media zużyte w lokalu, formalnie nie ma możliwości egzekwowania tych kosztów? – pyta Czytelnik.

Czy w przypadku braku umowy z właścicielem o obowiązku zapłaty za media zużyte w lokalu, formalnie nie ma możliwości egzekwowania tych kosztów? – pyta Czytelnik.

Roksana Kowalska Fora internetowe spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych a odpowiedzialność administratora

Fora internetowe spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych a odpowiedzialność administratora Fora internetowe spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych a odpowiedzialność administratora

Szeroki, a niekiedy nieograniczony dostęp do internetu stwarza szereg możliwości dla jego użytkowników. Jednocześnie rozwój oraz postęp Internetu wprowadza nowe wyzwania, z którymi mierzyć się muszą między...

Szeroki, a niekiedy nieograniczony dostęp do internetu stwarza szereg możliwości dla jego użytkowników. Jednocześnie rozwój oraz postęp Internetu wprowadza nowe wyzwania, z którymi mierzyć się muszą między innymi administratorzy stron internetowych.

Redakcja Urządzenia w gruncie – kto ponosi koszty?

Urządzenia w gruncie – kto ponosi koszty? Urządzenia w gruncie – kto ponosi koszty?

Sprawa dotyczy częstych decyzji o umieszczeniu urządzeń np. w gruncie, na którym jest droga. Czy wspólnota mieszkaniowa ma ponosić te koszty? Jak to wygląda w odniesieniu do wspólnot mieszkaniowych składających...

Sprawa dotyczy częstych decyzji o umieszczeniu urządzeń np. w gruncie, na którym jest droga. Czy wspólnota mieszkaniowa ma ponosić te koszty? Jak to wygląda w odniesieniu do wspólnot mieszkaniowych składających się w większości z lokali mieszkalnych, a jak do wspólnot w większości składających się z lokali niemieszkalnych? – pyta Czytelniczka.

Redakcja Plan gospodarczy a fundusz remontowy

Plan gospodarczy a fundusz remontowy Plan gospodarczy a fundusz remontowy

Jeżeli wspólnota mieszkaniowa przyjęła plan gospodarczy nieprzewidujący wydatków z zaliczki na tzw. fundusz remontowy (bo np. WM zbiera na termomodernizację), to przy podejmowaniu uchwały o wymianie np....

Jeżeli wspólnota mieszkaniowa przyjęła plan gospodarczy nieprzewidujący wydatków z zaliczki na tzw. fundusz remontowy (bo np. WM zbiera na termomodernizację), to przy podejmowaniu uchwały o wymianie np. stolarki musi wprowadzać zmiany do planu gospodarczego, czy sama uchwała jest już zmianą planu gospodarczego? – pyta Czytelnik.

Eugenia Śleszyńska Zwołanie zebrania a plan gospodarczy

Zwołanie zebrania a plan gospodarczy Zwołanie zebrania a plan gospodarczy

Co zrobić, jeżeli w 2021 roku nie zostało zwołane zebranie i nie zostały podjęte uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania, absolutorium i planu gospodarczego? Czy plan gospodarczy na 2021 r. należy...

Co zrobić, jeżeli w 2021 roku nie zostało zwołane zebranie i nie zostały podjęte uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania, absolutorium i planu gospodarczego? Czy plan gospodarczy na 2021 r. należy podejmować np. w 2022 roku? – pyta Czytelniczka.

dr Agnieszka Wąsik Budowanie zaufania w środowisku wspólnot i spółdzielni

Budowanie zaufania w środowisku wspólnot i spółdzielni Budowanie zaufania w środowisku wspólnot i spółdzielni

Wszystko zaczyna się od komunikatu – słowa, zdania, machania ręką na powitanie, mrugnięcia okiem i kiwnięcia głową. Zespół komunikatów – zarówno tych wyrażanych werbalnie, jak i tych, do których angażujemy...

Wszystko zaczyna się od komunikatu – słowa, zdania, machania ręką na powitanie, mrugnięcia okiem i kiwnięcia głową. Zespół komunikatów – zarówno tych wyrażanych werbalnie, jak i tych, do których angażujemy nasze ciało – tworzą w sumie kod zrozumiały i akceptowany wśród danej społeczności. A czym innym jest wspólnota czy spółdzielnia, jeśli nie społecznością?

Redakcja news Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości

Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości

Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych dostępne są dziś szeroko. Oferta jest bogata i swoim zakresem obejmuje szereg zagadnień.

Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych dostępne są dziś szeroko. Oferta jest bogata i swoim zakresem obejmuje szereg zagadnień.

Mariusz Łubiński – prezes firmy Admus news Koszty utrzymania mieszkań w górę

Koszty utrzymania mieszkań w górę Koszty utrzymania mieszkań w górę

Pierwszy kwartał 2022 roku przyniósł ze sobą podwyżki cen energii elektrycznej i gazu, a także opłat za wywóz odpadów, co znacząco wpływa na koszty utrzymania mieszkań.

Pierwszy kwartał 2022 roku przyniósł ze sobą podwyżki cen energii elektrycznej i gazu, a także opłat za wywóz odpadów, co znacząco wpływa na koszty utrzymania mieszkań.

Przemysław Gogojewicz Remont dachu po wichurze a ubezpieczenie

Remont dachu po wichurze a ubezpieczenie Remont dachu po wichurze a ubezpieczenie

Remont dachu po wichurze i problematyka ubezpieczeniowa, nierozerwalnie są ze sobą powiązane. Każdy zarządca nieruchomości powinien wiedzieć, że ubezpieczenie dachu na wypadek silnych wiatrów i burz świadczy...

Remont dachu po wichurze i problematyka ubezpieczeniowa, nierozerwalnie są ze sobą powiązane. Każdy zarządca nieruchomości powinien wiedzieć, że ubezpieczenie dachu na wypadek silnych wiatrów i burz świadczy o przezorności i odpowiedzialności za wspólnotę.

Aneta Mościcka Zgoda na sprzedaż napojów alkoholowych we wspólnocie mieszkaniowej

Zgoda na sprzedaż napojów alkoholowych we wspólnocie mieszkaniowej Zgoda na sprzedaż napojów alkoholowych we wspólnocie mieszkaniowej

Wyrażenie zgody na sprzedaż napojów alkoholowych, jako pozostające w wyłącznej kompetencji wspólnoty mieszkaniowej, wymaga podjęcia w tej kwestii uchwały. Zarząd wspólnoty mieszkaniowej powinien zwrócić...

Wyrażenie zgody na sprzedaż napojów alkoholowych, jako pozostające w wyłącznej kompetencji wspólnoty mieszkaniowej, wymaga podjęcia w tej kwestii uchwały. Zarząd wspólnoty mieszkaniowej powinien zwrócić się do członków wspólnoty mieszkaniowej, dopiero gdy ci wyrażą swoją wolę w sposób prawem przewidziany (uchwała), może złożyć stosowne oświadczenie, czyli w zależności od poczynionych ustaleń wyrazić zgodę lub nie – orzekł Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

mgr Jarosław Kowszuk Zakłócanie miru domowego

Zakłócanie miru domowego Zakłócanie miru domowego

Przepis art. 193 KK nie dotyczy tylko ochrony np. mieszkania, czy też domu jednorodzinnego. Ochrona miru domowego rozciąga się bowiem także na inne pomieszczenia lub ogrodzone tereny.

Przepis art. 193 KK nie dotyczy tylko ochrony np. mieszkania, czy też domu jednorodzinnego. Ochrona miru domowego rozciąga się bowiem także na inne pomieszczenia lub ogrodzone tereny.

Redakcja news Wadliwe zwoływanie zebrania we wspólnocie mieszkaniowej – do czego może doprowadzić?

Wadliwe zwoływanie zebrania we wspólnocie mieszkaniowej – do czego może doprowadzić? Wadliwe zwoływanie zebrania we wspólnocie mieszkaniowej – do czego może doprowadzić?

Błędy w zakresie zwołania lub przeprowadzenia zebrania wspólnoty mieszkaniowej mogą skutkować poważnymi konsekwencjami, szczególnie jeśli miało to wpływ na wynik głosowania czy przyjęte uchwały.

Błędy w zakresie zwołania lub przeprowadzenia zebrania wspólnoty mieszkaniowej mogą skutkować poważnymi konsekwencjami, szczególnie jeśli miało to wpływ na wynik głosowania czy przyjęte uchwały.

Redakcja news Kto zapłaci za remont balkonu?

Kto zapłaci za remont balkonu? Kto zapłaci za remont balkonu?

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nakazał wspólnocie mieszkaniowej naprawę uszkodzonych balkonów. Kto powinien się tym zająć – właściciele lub użytkownicy mieszkań czy wspólnota mieszkaniowa?

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nakazał wspólnocie mieszkaniowej naprawę uszkodzonych balkonów. Kto powinien się tym zająć – właściciele lub użytkownicy mieszkań czy wspólnota mieszkaniowa?

Piotr Żołądkowski Czy może dotknąć cię wypalenie zawodowe?

Czy może dotknąć cię wypalenie zawodowe? Czy może dotknąć cię wypalenie zawodowe?

Wyniki Raportu „Bezpieczeństwo w miejscu pracy” z 2019 r. wskazują, że 24% respondentów skarży się na wypalenie zawodowe a znacząca większość badanych na takie dolegliwości, jak ogólne zmęczenie (58%)...

Wyniki Raportu „Bezpieczeństwo w miejscu pracy” z 2019 r. wskazują, że 24% respondentów skarży się na wypalenie zawodowe a znacząca większość badanych na takie dolegliwości, jak ogólne zmęczenie (58%) czy zaburzenia nastrojów (3%).

Agnieszka Żelazna Udzielenie dostępu do budynku wspólnoty mieszkaniowej przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu

Udzielenie dostępu do budynku wspólnoty mieszkaniowej przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu Udzielenie dostępu do budynku wspólnoty mieszkaniowej przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu

Przepisy ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju i usług telekomunikacyjnych, nakładają na wspólnoty mieszkaniowe obowiązek zapewnienia przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu dostępu do nieruchomości...

Przepisy ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju i usług telekomunikacyjnych, nakładają na wspólnoty mieszkaniowe obowiązek zapewnienia przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu dostępu do nieruchomości wspólnej w celu zapewnienia telekomunikacji w budynku.

Aneta Mościcka Jakie części balkonu musi utrzymywać wspólnota mieszkaniowa?

Jakie części balkonu musi utrzymywać wspólnota mieszkaniowa? Jakie części balkonu musi utrzymywać wspólnota mieszkaniowa?

O ile kwestia użytkowania balkonu, związana z uznaniem balkonu jako pomieszczenia przynależnego do lokalu może być kwalifikowana do elementów niewchodzących w skład części wspólnej, o tyle kwestie związane...

O ile kwestia użytkowania balkonu, związana z uznaniem balkonu jako pomieszczenia przynależnego do lokalu może być kwalifikowana do elementów niewchodzących w skład części wspólnej, o tyle kwestie związane z elementami konstrukcyjnymi i estetycznymi powinny być rozpatrywane jako części nieruchomości wspólnej. Wydatki na remonty i bieżącą konserwację nieruchomości wspólnej stanowią koszty zarządu tą nieruchomością i obciążają wspólnotę mieszkaniową – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Wybrane dla Ciebie

Pionierska inwestycja zeroenergetyczna w Kluszkowcach - 100% zasilana energią odnawialną »

Pionierska inwestycja zeroenergetyczna w Kluszkowcach - 100% zasilana energią odnawialną » Pionierska inwestycja zeroenergetyczna w Kluszkowcach - 100% zasilana energią odnawialną »

Specjalna platforma dla zarządców nieruchomości »

Specjalna platforma dla zarządców nieruchomości » Specjalna platforma dla zarządców nieruchomości »

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii?

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii?

Poznaj praktyczne rozwiązanie przy izolacji stropodachu »

Poznaj praktyczne rozwiązanie przy izolacji stropodachu » Poznaj praktyczne rozwiązanie przy izolacji stropodachu »

Komu zlecić serwis i konserwacje wind?

Komu zlecić serwis i konserwacje wind? Komu zlecić serwis i konserwacje wind?

Pompa ciepła - sposób na ogrzewanie odnawialnymi źródłami energii

Pompa ciepła - sposób na ogrzewanie odnawialnymi źródłami energii Pompa ciepła - sposób na ogrzewanie odnawialnymi źródłami energii

Jak zabezipeczyć instalację wodną przed bakterią legionella?

Jak zabezipeczyć instalację wodną przed bakterią legionella? Jak zabezipeczyć instalację wodną przed bakterią legionella?

Ten program ułatwia obsługę techniczną nieruchomości »

Ten program ułatwia obsługę techniczną nieruchomości » Ten program ułatwia obsługę techniczną nieruchomości »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego » Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Sposób na bezawaryjną windę! Sprawdź!

Sposób na bezawaryjną windę! Sprawdź! Sposób na bezawaryjną windę! Sprawdź!

Zleć analizę opłacalności wymiany starych pomp na nowe energooszczędne »

Zleć analizę opłacalności wymiany starych pomp na nowe energooszczędne » Zleć analizę opłacalności wymiany starych pomp na nowe energooszczędne »

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych » Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Nawiewnik okienny, który zamontujesz bez ingerencji w ramę okna »

Nawiewnik okienny, który zamontujesz bez ingerencji w ramę okna » Nawiewnik okienny, który zamontujesz bez ingerencji w ramę okna »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację » Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Ochrona rur przed zamarzaniem i uszkodzeniami w warunkach zimowych »

Ochrona rur przed zamarzaniem i uszkodzeniami w warunkach zimowych » Ochrona rur przed zamarzaniem i uszkodzeniami w warunkach zimowych »

Centrale Wentylacyjne - co wybrać przy modernizacji istniejących instalacji?

Centrale Wentylacyjne - co wybrać przy modernizacji istniejących instalacji? Centrale Wentylacyjne -  co wybrać przy modernizacji istniejących instalacji?

Obcy zbyt łatwo wchodzą na osiedle? Co zrobić?

Obcy zbyt łatwo wchodzą na osiedle? Co zrobić? Obcy zbyt łatwo wchodzą na osiedle? Co zrobić?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Czy znasz ten sposób na izolację tarasu lub balkonu?

Czy znasz ten sposób na izolację tarasu lub balkonu? Czy znasz ten sposób na izolację tarasu lub balkonu?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży? Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Refundacja kosztów dokumentacji technicznej dla sektora mieszkaniowego

Refundacja kosztów dokumentacji technicznej dla sektora mieszkaniowego Refundacja kosztów dokumentacji technicznej dla sektora mieszkaniowego

Hydroizolacji dachów płaskich i tarasów - jak szybko zabezpieczyć dach?

Hydroizolacji dachów płaskich i tarasów - jak szybko zabezpieczyć dach? Hydroizolacji dachów płaskich i tarasów - jak szybko zabezpieczyć dach?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Redakcja Jak często należy dokonywać przeglądu systemu oddymiania?

Jak często należy dokonywać przeglądu systemu oddymiania? Jak często należy dokonywać przeglądu systemu oddymiania?

System ochrony przeciwpożarowej budynku składa się z wielu elementów i tylko ich regularna kontrola daje pewność, że w razie niebezpieczeństwa wszystko zadziała prawidłowo. W Polsce częstotliwość dokonywania...

System ochrony przeciwpożarowej budynku składa się z wielu elementów i tylko ich regularna kontrola daje pewność, że w razie niebezpieczeństwa wszystko zadziała prawidłowo. W Polsce częstotliwość dokonywania przeglądów instalacji ppoż. regulują przepisy.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.