Komisje zapoznały się m.in. z raportem o jakości powietrza

Stan jakości powietrza w Polsce się poprawia, ale tempo zmian nie jest zadowalające
fot. Pixabay
Dnia 23 lutego br. komisje: Nadzwyczajna ds. Klimatu, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Zdrowia odbyły wspólne posiedzenie, które poświęciły zapoznaniu się z sytuacją zdrowotną ludności Polski i jej uwarunkowaniom w zakresie nierówności w narażeniu na pył zawieszony, a także z raportem głównego inspektora ochrony środowiska na temat jakości powietrza w Polsce w latach 2017–2020.
Zobacz także
Redakcja news Zmiany w pożyczkach z Funduszu Dostępności

Od 1 kwietnia 2023 roku obowiązują nowe zasady udzielania pożyczki z Funduszu Dostępności na likwidację barier architektonicznych. Zmiany obejmują poziom umorzenia i dotyczą zarówno pożyczek bezpośrednich,...
Od 1 kwietnia 2023 roku obowiązują nowe zasady udzielania pożyczki z Funduszu Dostępności na likwidację barier architektonicznych. Zmiany obejmują poziom umorzenia i dotyczą zarówno pożyczek bezpośrednich, jak i pośrednich.
Anna Ruszczak news Kto ma prawo do dodatkowej przerwy od pracy?

Pracodawcy nie wiedzą, czy przy ustalaniu prawa pracownika do dodatkowej przerwy, gdy dobowy wymiar jego pracy jest dłuższy niż 9 godzin, liczy się zaplanowany czas pracy, czy ten realnie przepracowany.
Pracodawcy nie wiedzą, czy przy ustalaniu prawa pracownika do dodatkowej przerwy, gdy dobowy wymiar jego pracy jest dłuższy niż 9 godzin, liczy się zaplanowany czas pracy, czy ten realnie przepracowany.
Anna Ruszczak news Atrakcyjne biura mają pomóc w ściągnięciu pracowników z pracy zdalnej

Po pandemii zdalnie lub hybrydowo cały czas pracuje 28 proc. Polaków. Elastyczność w tym zakresie jest dla pracowników ważną korzyścią, jednak pracodawcy starają się zachęcić ich do powrotu do biur.
Po pandemii zdalnie lub hybrydowo cały czas pracuje 28 proc. Polaków. Elastyczność w tym zakresie jest dla pracowników ważną korzyścią, jednak pracodawcy starają się zachęcić ich do powrotu do biur.
Wiceminister zdrowia Anna Goławska podkreśliła, że liczne opracowania naukowe wskazują na negatywne skutki zanieczyszczeń powietrza, w szczególności pyłem zawieszonym dla zdrowia, które prowadzą do przedwczesnych zgonów, chorób nowotworowych oraz ostrych i chronicznych schorzeń układu oddechowego i krążenia. Podkreśliła, że szczególnie narażone na negatywne skutki tych zanieczyszczeń są dzieci i osoby starsze. Wiceminister poinformowała, że z badań nad skutkami emisji pyłu PM2,5, przeprowadzonych w Polsce w latach 2005–2017 w 12 aglomeracjach i 14 największych miastach, wynika, że z tego powodu zmarło przedwcześnie średniorocznie 3800 osób.
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w 2020 r. przygotował raport o sytuacji zdrowotnej ludności Polski i jej uwarunkowaniach, w którym to podaje, że w wielu krajach Europy są przekraczane poziomy zalecane przez WHO dla pyłu zawieszonego, szczególnie PM2,5. Najwyższe jego stężenia średnie roczne występują w środkowej części Europy – Czechach, Polsce, Słowenii i na Słowacji.
Analiza wykazała, że w 2018 r. w Polsce w 184 powiatach ponadnormatywne długookresowe stężenie pyłu PM10 dotyczyło wszystkich mieszkańców, a w kolejnych 19 powiatach przekraczało 50 proc. Najwyższe stężenia średnie roczne pyłu PM2,5 zanotowano w powiecie wodzisławskim, w Jastrzębiu-Zdroju, Rybniku, Żorach i Krakowie, a pyłu PM10 – powiecie wodzisławskim, w Jastrzębiu-Zdroju i Rybniku. Liczba przedwczesnych zgonów związanych z długookresowym narażeniem na pył PM2,5 w Polsce w stosunku do zgonów ogółem w poszczególnych powiatach waha się od 6 od 18%.
Zwrócono również uwagę na fakt, że w Europie obserwuje się znaczne nierówności w narażeniu na pył zawieszony. Polska to jeden z krajów, gdzie różnice są duże, wynoszą 19%. Podobnie jest w Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Francji, Bośni i Hercegowinie.
Senator Beata Małecka-Libera podkreślała, że ponad 24 mln Polaków żyje na terenie, na którym jest przekroczona norma poziomu pyłu PM10, że zanieczyszczenia powietrza są przyczyną chorób układu krążenia i oddechowego, zaburzeń układu nerwowego, alergii, a także jednym z najważniejszych czynników rakotwórczych. Zwróciła również uwagę, że osoby żyjące na obszarach zanieczyszczonych są bardziej narażone na COVID-19.
Raport przygotowany przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska na temat jakości powietrza w Polsce w latach 2017-2020 wskazuje, że w systemie oceny jego jakości wykorzystuje się dane, zbierane w 46 strefach, na które podzielono kraj. W ramach Państwowego Monitoringu Środowiska w sieci pomiarów jakości powietrza funkcjonuje ogółem 284 stacji pomiarowych. Podczas rocznych ocen jakości powietrza wykonuje się pomiary zanieczyszczeń gazowych, pyłu zawieszonego, benzo(a)pirenu, arsenu, niklu, kadmu i ołowiu w pyle PM10.
Z badań jakości powietrza w latach 2017-2019 płynie wniosek, że największy problem stanowią pyły PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)piren. Średnie roczne stężenie pyłów zawieszonych jednak trochę spada, w 2019 r. ponadnormatywną wartość PM10 odnotowano tylko w 5 strefach, a PM2,5 – w 8. Skala przekroczeń staje się coraz mniejsza. Największe zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5 występuje w południowej i centralnej Polsce, najmniejsze – w północnej. Poważny problem stanowi wciąż stężenie benzo(a)pirenu, w 2019 r. aż w 36 strefach przekroczyło ono poziom dopuszczalny.
Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senator Zygmunt Frankiewicz podsumował spotkanie, mówiąc, że stan jakości powietrza w Polsce się poprawia, ale tempo zmian nie jest zadowalające. Ponadto różnice w generowaniu zanieczyszczeń między poszczególnymi regionami kraju są ogromne, a stacji pomiarowych wciąż jest zbyt mało.
Źródło: CIS/PAP