Mieszkanie na dożywocie

Umowa dożywocia to umowa przenosząca prawo własności do nieruchomości na osobę trzecią lub instytucję w zamian za dożywotnie utrzymanie lub świadczenia pieniężne w postaci renty, fot. Pixabay
Umowa o dożywocie to dokument przenoszący prawo własności nieruchomości na wskazaną osobę trzecią bądź instytucję w zamian za dożywotnie utrzymanie. Według najnowszych danych Ministerstwa Sprawiedliwości ilość sporządzanych umów tego typu znacząco wzrosła na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Szacuje się, że w tym roku podpisanych zostanie ok. 15 tys. takich porozumień.
Zobacz także
Anna Ruszczak news Jedna trzecia uchodźców z Ukrainy chce pozostać w Polsce minimum trzy lata

Niemal jedna trzecia uchodźców z Ukrainy deklaruje chęć pozostania w Polsce na kolejne trzy lata. Organizacje pozarządowe nie są w stanie udźwignąć organizacyjnego i finansowego ciężaru pomocy. Czas na...
Niemal jedna trzecia uchodźców z Ukrainy deklaruje chęć pozostania w Polsce na kolejne trzy lata. Organizacje pozarządowe nie są w stanie udźwignąć organizacyjnego i finansowego ciężaru pomocy. Czas na długofalowe działania systemowe ze wsparciem rządu i biznesu.
Redakcja news Sejm przyjął ustawę #Niskie podatki

12 maja br. Sejm przyjął ustawę #NiskiePodatki, teraz prace trwają w Senacie. Przepisy mają wejść w życie 1 lipca br.
12 maja br. Sejm przyjął ustawę #NiskiePodatki, teraz prace trwają w Senacie. Przepisy mają wejść w życie 1 lipca br.
Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – ochrona własności działek sąsiadujących

Pytanie: czy ochrona działek sąsiadujących z nieruchomością, na której usadowiony jest teren wspólnoty podlega ochronie?
Pytanie: czy ochrona działek sąsiadujących z nieruchomością, na której usadowiony jest teren wspólnoty podlega ochronie?
Czym jest umowa dożywocia?
Umowa dożywocia to umowa przenosząca prawo własności do nieruchomości na osobę trzecią lub instytucję w zamian za dożywotnie utrzymanie lub świadczenia pieniężne w postaci renty. Umowa dożywocia nie jest więc darowizną ani spadkiem. Ma ona charakter bardziej alimentacyjny. Dokument zobowiązuje nabywcę praw do nieruchomości do utrzymania dożywotnika, osoby zrzekającego się praw, i opieki na wypadek choroby, aż do momentu jego śmierci.
Umowę dożywocia regulują przepisy ustawy z dnia 23.04.1964 r. – kodeks cywilny.
Czy umowa dożywocia jest opodatkowana?
Umowa dożywocia działa na zasadzie umowy o rentę lub dożywotniego zobowiązania. Nie dotyczą jej więc przepisy podatkowe odnoszące się do darowizny czy spadku. Podlega jednak opodatkowaniu podatkiem w wysokości 2 proc. wartości nieruchomości będącej przedmiotem umowy dożywocia. Do zapłaty podatku zobowiązany jest nabywca praw własności do nieruchomości.
Może Cię zainteresuje: PIT od sprzedaży nieruchomości otrzymanej w ramach umowy dożywocia
Kto i z kim może podpisać umowę dożywocia?
Umowę dożywocia może zawrzeć każdy. Należy jednak pamiętać, że dokument musi być sporządzony w formie aktu notarialnego. Podpisać umowę można z członkiem rodziny, znajomym czy też z instytucją, np. funduszem. Choć strony umowy nie muszą być spokrewnione, to muszą pozostawać w jakiejś formie relacji.
Jakie nieruchomości może objąć umowa dożywocia?
Przedmiotem umowy dożywocia może być gospodarstwo rolne, nieruchomość gruntowa lub lokalowa, udział we współwłasności nieruchomości i prawo do użytkowania wieczystego. Według danych z Ministerstwa Sprawiedliwości obecnie ok. 11,5 tys. umów dożywocia dotyczy nieruchomości nierolniczych, a ok. 2 tys. nieruchomości rolniczych.
Może Ci się spodoba: PIT przy sprzedaży nieruchomości po rozwiązaniu umowy o dożywocie
Czy nabywca musi mieszkać z dożywotnikiem?
Nabywca i dożywotnik mogą sami doprecyzować warunki umowy dożywocia i zawrzeć je w dokumencie podczas wizyty u notariusza. Jeśli w porozumieniu nie znajdzie się zapis dotyczący osobnego miejsca zamieszkania stron, to zgodnie z art. 908 § 1 Kodeksu cywilnego, nabywca zobowiązany będzie do przyjęcia dożywotnika pod swój dach i zapewnienia mu wszystkiego, nawet ubrań.
W przypadku, gdy nabywca i dożywotnik chcą mieszkać osobno, istnieje następujące rozwiązanie. Nabywca zobowiązuje się w umowie dożywocia do nadania zbywcy prawa do użytkowania lokum lub służebności mieszkania. Natomiast, jeśli przedmiotem umowy są świadczenia pieniężne i/lub inne rzeczy, to umowa obliguje ich uiszczanie i definiuje sposób, w jaki ma się to odbywać.
Zalety umowy dożywocia
Umowa dożywocia może być dobrym sposobem na zabezpieczenie swojego majątku lub zapewnienie sobie spokojnej i komfortowej starości. Umowa ta zapewnia dożywotnią opiekę i pomoc na wypadek choroby. Pozwala przekazać mieszkanie w zaufane ręce i może obejmować nie tylko właściciela nieruchomości, ale także wskazanych przez niego bliskich. Strony umowy mogą sporządzić szczegółowy opis transakcji i zakres obowiązków. Dokument może też zostać zmodyfikowany lub unieważniony, w wyjątkowych przypadkach, przez sąd.
Źródło: biznes.interia.pl / mieszkanie.pl