Przyrost liczby uchodźców z Ukrainy w Polsce z dnia na dzień jest ogromny, fot. Pixabay
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego uznał, że procedury budowlane nie obowiązują przy adaptacji obiektów niemieszkalnych, takich jak m.in. hale wystawiennicze, biura czy obiekty sportowe na tymczasowe schronienie uchodźców. Czy to dobra czy zła decyzja? Zdania są podzielone.
Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały...
Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.
Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością.
Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło drugi nabór w programie Ochrona Zabytków. O wsparcie mogą się ubiegać m.in. jednostki samorządu terytorialnego i samorządowe jednostki organizacyjne....
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło drugi nabór w programie Ochrona Zabytków. O wsparcie mogą się ubiegać m.in. jednostki samorządu terytorialnego i samorządowe jednostki organizacyjne. Łącznie do wykorzystania jest ponad 200 mln zł.
Przyrost liczby uchodźców z Ukrainy w Polsce z dnia na dzień jest ogromny. Poza inicjatywami oddolnymi przyjmowania ich do prywatnych domów czy mieszkań, samorządy otwierają obiekty niemieszkalne m.in. hale sportowe, wystawiennicze, widowiskowe, dworce czy biurowce. Budzi to jednak wątpliwości, czy nie dochodzi w ten sposób do zmiany sposobu użytkowania obiektu, a w takim przypadku konieczne są formalności budowlane. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego (GINB) w interpretacji przepisów wyjaśnia, że w przypadku adaptacji hali na punkt pomocy nie ma takiej potrzeby. Z jednej strony dodatkowe formalności stanowiłyby utrudnienie, a z drugiej ze względu na bezpieczeństwo lokowanych osób, kwestia ta wymaga regulacji w specustawie. Część prawników proponuje, aby do specustawy uchodźczej, procedowanej obecnie przez Sejm, wprowadzić przepis podobny do tego, jaki obowiązuje w wypadku tymczasowych szpitali covidowych. Inni obawiają się takiego rozwiązania, przypominając, że przy uproszczonych zasadach budowy obiektów covidowych dochodziło do naruszeń i deweloperzy wykorzystali je do budowy zwykłych bloków.
Jak rozumieć interpretację GINB
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przekazał do wojewódzkich urzędów nadzoru budowlanego oraz urzędów wojewódzkich wyjaśnienia na temat tymczasowego pobytu uchodźców w budynkach niemieszkalnych. Twierdzi on, że prawo budowlane nie zakazuje tymczasowego pobytu o charakterze zakwaterowania uchodźcom w budynkach niemieszkalnych. Dlatego nie ma obowiązku zgłaszania zmiany sposobu użytkowania do organów administracji architektoniczno-budowlanej. Jednak w niektórych przypadkach należy rozważyć, czy nie zachodzą przesłanki wiążące się z koniecznością dokonania zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania staroście (art. 71 ust. 2 prawa budowlanego). Dotyczy to przede wszystkim podjęcia w obiekcie lub jego części działalności lub jej zaniechanie oraz zmiany jednego z następujących warunków: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy; warunków zdrowotnych, higieniczno-sanitarnych, ochrony środowiska bądź wielkości lub układu obciążeń. Wyżej wymienione przesłanki muszą wystąpić łącznie. W sytuacji, gdy nie wystąpi żadna z nich albo tylko jedna, nie dochodzi do zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego w rozumieniu prawa budowlanego.
Nie wszyscy prawnicy uważają, że interpretacja GINB-u jest prawidłowa i wynika z potrzeby chwili, jako że trwa kryzys uchodźczy i należy zapewnić schronienie jak największej liczbie osób. Stanowisko GINB jest rekomendacją liberalnego podejścia organów nadzoru budowlanego do sytuacji, w których w lokalach czy budynkach niemieszkalnych będą zakwaterowani uchodźcy z Ukrainy. Prawo nie zakazuje tymczasowego pobytu uchodźców w budynkach niemieszkalnych, ale też analiza tego, czy dochodzi do zmiany sposobu użytkowania powinna dotyczyć konkretnych sytuacji. Z punktu widzenia obowiązujących przepisów nie ma regulacji prawnych, które inaczej traktowałyby sytuację dotyczącą kwaterowania uchodźców i potwierdzałyby, że zakwaterowanie ludzi w hali magazynowej czy biurowcu, nie jest samowolną zmianą sposobu użytkowania.
Eksperci z Rady Krajowej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa myślą podobnie. Przepisy prawa budowlanego nie zakazują tymczasowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy. Mimo, że nie trzeba zgłaszać zmiany sposobu użytkowania do organów administracji architektoniczno-budowlanej to warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo kwaterowanych osób. Nawet jeśli obecna sytuacja wymusza szybkie działania to budynki muszą spełniać podstawowe wymagania techniczne, szczególnie bezpieczeństwa pożarowego, higieny, zdrowia i środowiska, oraz bezpieczeństwa użytkowania i dostępności tych obiektów, a także warunków użytkowych zgodnych z przeznaczeniem obiektu, zwłaszcza w zakresie: zaopatrzenia w wodę i energię elektryczną oraz w energię cieplną. Wyżej wymienione przepisy wynikają wprost z ustawy prawo budowlane art. 61 i wskazują podmiot, który jest w pełni odpowiedzialny, czyli w tym przypadku właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego.
Zmieniać przepisy czy ich nie zmieniać
Jedni są zwolennikami zmiany przepisów, inni są krytyczni. Przywołują problem szpitali covidowych, które powstawały w takich właśnie miejscach. W ich przypadku obowiązuje konkretna, pozwalająca na to regulacja. Tutaj postulaty mówią, żeby ustawodawca zawiesił na pół roku do roku stosowanie art. 71 prawa budowlanego w celu rozwiązania problemu. Według niektórych prawników należy rozważyć pilne wdrożenie specprzepisów i formalne umożliwienie zmiany sposobu użytkowania budynków na cele mieszkaniowe związane z zakwaterowaniem uchodźców. Jeśli zaś do tego nie dojdzie, organy inspekcji nadzoru budowlanego, prowadząc swoje działania, powinny brać pod uwagę nadzwyczajną sytuację oraz to, że podejmowane działania związane są z ochroną zdrowia i życia cudzoziemców, a także że ich obecne działania są nastawione przede wszystkim na zapewnienie bezpieczeństwa tych osób. Inni zaś przestrzegają przed nagłymi zmianami.
23 grudnia mija termin na dostosowanie regulaminu rozliczania mediów. Oprócz kwestii dotyczących regulaminu w czasie warsztatów zostaną omówione rozliczanie kosztów zakupu ciepła oraz zasady rozliczania...
23 grudnia mija termin na dostosowanie regulaminu rozliczania mediów. Oprócz kwestii dotyczących regulaminu w czasie warsztatów zostaną omówione rozliczanie kosztów zakupu ciepła oraz zasady rozliczania wody.
W 2023 roku pracodawcy dwukrotnie podniosą wynagrodzenie minimalne: w styczniu i w lipcu. Po tej drugiej podwyżce jego wysokość netto będzie na poziomie dwukrotnie wyższym niż jeszcze w 2015 roku. Większość...
W 2023 roku pracodawcy dwukrotnie podniosą wynagrodzenie minimalne: w styczniu i w lipcu. Po tej drugiej podwyżce jego wysokość netto będzie na poziomie dwukrotnie wyższym niż jeszcze w 2015 roku. Większość ekonomistów uważa, że podnoszenie płacy minimalnej nie doprowadzi do wzrostu bezrobocia, jednak przyszły rok będzie trudniejszy na rynku pracy z powodu ogólnego spowolnienia gospodarczego.
Organizacje zrzeszające zarządców nieruchomości wraz ze Stowarzyszeniem ds. Rozliczania Energii wystosowały pismo do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie konieczności zmian w rozporządzeniu dotyczącym...
Organizacje zrzeszające zarządców nieruchomości wraz ze Stowarzyszeniem ds. Rozliczania Energii wystosowały pismo do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie konieczności zmian w rozporządzeniu dotyczącym rozliczania kosztów ciepła.
Spadający popyt, powodowany niepewnością i wysokim oprocentowaniem kredytów hipotecznych, oraz mniejsza podaż mieszkań i liczba nowych inwestycji rozpoczynanych przez deweloperów – tak ma wyglądać polski...
Spadający popyt, powodowany niepewnością i wysokim oprocentowaniem kredytów hipotecznych, oraz mniejsza podaż mieszkań i liczba nowych inwestycji rozpoczynanych przez deweloperów – tak ma wyglądać polski rynek mieszkaniowy w najbliższych miesiącach. Rynek będzie zmierzał w kierunku nowej równowagi: dużo mniej transakcji, bez znaczących spadków cen.
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję UOKiK-u, który ponad dwa lata temu nałożył karę na Santander Bank Polska. Dotyczyła ona stosowania niedozwolonych zasad ustalania kursów walut, na...
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję UOKiK-u, który ponad dwa lata temu nałożył karę na Santander Bank Polska. Dotyczyła ona stosowania niedozwolonych zasad ustalania kursów walut, na podstawie których naliczane są raty kredytów indeksowanych m.in. do euro i franka szwajcarskiego.
Ciągłość biznesu mocno zależy od właściwego modelu przechowywania i przetwarzania danych. Awarie i błędy użytkowników czy coraz częstsze cyberataki to główne zagrożenia. Rośnie popularność rozwiązań chmurowych...
Ciągłość biznesu mocno zależy od właściwego modelu przechowywania i przetwarzania danych. Awarie i błędy użytkowników czy coraz częstsze cyberataki to główne zagrożenia. Rośnie popularność rozwiązań chmurowych i świadomość korzyści, jakie za sobą niosą.
Do 23 grudnia właściciele oraz zarządcy nieruchomości wielolokalowych muszą opracować nowe regulaminy rozliczania ciepła. Jak poradzić sobie z niejednoznacznymi zapisami nowelizacji? Skorzystaj z naszego...
Do 23 grudnia właściciele oraz zarządcy nieruchomości wielolokalowych muszą opracować nowe regulaminy rozliczania ciepła. Jak poradzić sobie z niejednoznacznymi zapisami nowelizacji? Skorzystaj z naszego szkolenia, a wyjdziesz z niego z gotowym regulaminem.
Podczas grudniowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na tym samym poziomie. Stopa referencyjna wynosi dalej 6,75 proc. Analitycy rynku przewidują koniec podwyżek.
Podczas grudniowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na tym samym poziomie. Stopa referencyjna wynosi dalej 6,75 proc. Analitycy rynku przewidują koniec podwyżek.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie zatwierdził zmiany taryf dla odbiorców w gospodarstwach domowych na 2022 r. przez spółki Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót. Uznał, że wnioski nie spełniają wymagań...
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie zatwierdził zmiany taryf dla odbiorców w gospodarstwach domowych na 2022 r. przez spółki Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót. Uznał, że wnioski nie spełniają wymagań ustawy.
Na początku grudnia Komisja Europejska przyjęła pięć polskich programów operacyjnych z terytorialnymi planami sprawiedliwej transformacji klimatycznej. Obejmują one wsparcie transformacji obszarów górniczych...
Na początku grudnia Komisja Europejska przyjęła pięć polskich programów operacyjnych z terytorialnymi planami sprawiedliwej transformacji klimatycznej. Obejmują one wsparcie transformacji obszarów górniczych na Śląsku, Dolnym Śląsku, w Małopolsce, Wielkopolsce i w Łódzkiem. Ich łączna wartość to ponad 3,85 mld euro.
Reforma użytkowania wieczystego przechodzi do kolejnego etapu. Według ekspertów, dochody samorządów ze sprzedaży gruntów będących w użytkowaniu wieczystym mogą wynieść między 3,4 mld zł a 4,6 mld zł. Dzięki...
Reforma użytkowania wieczystego przechodzi do kolejnego etapu. Według ekspertów, dochody samorządów ze sprzedaży gruntów będących w użytkowaniu wieczystym mogą wynieść między 3,4 mld zł a 4,6 mld zł. Dzięki nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, przedsiębiorcy będą mogli kupić na własność grunty, które mają w użytkowaniu wieczystym.
Sejm 1 grudnia przyjął nowelizację kodeksu pracy, która wprowadza zmiany w pracy zdalnej. Nowelizacja nakłada na pracodawców nowe obowiązki, takie jak konieczność opłacania rachunków pracownikowi czy ustalanie...
Sejm 1 grudnia przyjął nowelizację kodeksu pracy, która wprowadza zmiany w pracy zdalnej. Nowelizacja nakłada na pracodawców nowe obowiązki, takie jak konieczność opłacania rachunków pracownikowi czy ustalanie miejsca wykonywania obowiązków
Według badań Polacy odczuwają coraz mniej satysfakcji z pracy i częściej dotyka ich wypalenie zawodowe. Czy sytuację pracowników na polskim rynku poprawiłoby wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy?
Według badań Polacy odczuwają coraz mniej satysfakcji z pracy i częściej dotyka ich wypalenie zawodowe. Czy sytuację pracowników na polskim rynku poprawiłoby wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy?
Samorządy, w zamian za wydanie pozwolenia na budowę, proponują deweloperom, aby mieszkańcom gminy wybudowali drogę, ścieżkę rowerową czy chodnik. Przepisy są nieprecyzyjne, a inwestorzy i prawnicy nie...
Samorządy, w zamian za wydanie pozwolenia na budowę, proponują deweloperom, aby mieszkańcom gminy wybudowali drogę, ścieżkę rowerową czy chodnik. Przepisy są nieprecyzyjne, a inwestorzy i prawnicy nie mają wątpliwości, że trzeba je poprawić.
Masowo wpisywane do ksiąg wieczystych ostrzeżenia o prowadzonych czynnościach sprawdzających przez komisję weryfikacyjną stwarzają istotne ryzyko przy obrocie zreprywatyzowanymi nieruchomościami w Warszawie....
Masowo wpisywane do ksiąg wieczystych ostrzeżenia o prowadzonych czynnościach sprawdzających przez komisję weryfikacyjną stwarzają istotne ryzyko przy obrocie zreprywatyzowanymi nieruchomościami w Warszawie. Nie musi to jednak całkowicie blokować obrotu.
Rząd przyjął poprawkę do ustawy wiatrakowej, dzięki której co najmniej 10 proc. energii z farm wiatrowych trafi do społeczności lokalnej. Ustawą zajmie się Sejm, a jest ona bardzo potrzebna, aby odblokować...
Rząd przyjął poprawkę do ustawy wiatrakowej, dzięki której co najmniej 10 proc. energii z farm wiatrowych trafi do społeczności lokalnej. Ustawą zajmie się Sejm, a jest ona bardzo potrzebna, aby odblokować budowę farm wiatrowych w Polsce, produkujących tanią energię.
15 grudnia 2022 r. rozpoczęła się kolejna edycja programu "Mój prąd". Dofinansowanie do instalacji PV i magazynów energii jest wyższe niż dotychczas – maksymalnie można uzyskać ponad 30 tys. zł.
15 grudnia 2022 r. rozpoczęła się kolejna edycja programu "Mój prąd". Dofinansowanie do instalacji PV i magazynów energii jest wyższe niż dotychczas – maksymalnie można uzyskać ponad 30 tys. zł.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy dla spółek energetycznych na sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej dla odbiorców z grupy G. Będą one obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku....
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy dla spółek energetycznych na sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej dla odbiorców z grupy G. Będą one obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. Gospodarstwa domowe nie odczują ich bezpośrednio.
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zaprezentował 16 grudnia 2022 roku najnowszy program mieszkaniowy, w którym państwo pomoże osobom do 45. roku życia w spłacie kredytów zaciągniętych na pierwsze...
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zaprezentował 16 grudnia 2022 roku najnowszy program mieszkaniowy, w którym państwo pomoże osobom do 45. roku życia w spłacie kredytów zaciągniętych na pierwsze mieszkanie.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o przekazaniu Warszawie dodatkowych 194 mln zł na poprawę zaopatrzenia w wodę i oczyszczania ścieków. System gospodarki wodno-ściekowej...
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o przekazaniu Warszawie dodatkowych 194 mln zł na poprawę zaopatrzenia w wodę i oczyszczania ścieków. System gospodarki wodno-ściekowej w stolicy i okolicach ma zostać usprawniony i unowocześniony.
Ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jej rezultatem będzie zamrożenie cen gazu...
Ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jej rezultatem będzie zamrożenie cen gazu w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Sprzedawcy gazu będą mieli obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi ceny maksymalnej w wysokości 200,17 zł za MWh.
Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały...
Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.