administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Co zrobić, gdy przewróci się drzewo? Praktyczny poradnik dla właścicieli nieruchomości

Redakcja | 2024-08-23
Przewrócone drzewo na osiedlu. Fot. Michał Burlikowski

Przewrócone drzewo na osiedlu. Fot. Michał Burlikowski

Gwałtowne burze, nawałnice oraz porywy wiatru powodują uszkodzenia wielu drzew. Część z nich ma złamane jedynie gałęzie, część zostaje całkowicie wywróconych. Czy zarządca nieruchomości musi uzyskać zgodę na usunięcie takiego drzewa z posesji?

Zobacz także

Redakcja news Zmienne stawki za wodę

Zmienne stawki za wodę Zmienne stawki za wodę

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że jeszcze w tym roku będzie gotowy projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę. Zmiana ma objąć m.in. przywrócenie samorządom możliwości ustalania opłat za...

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że jeszcze w tym roku będzie gotowy projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę. Zmiana ma objąć m.in. przywrócenie samorządom możliwości ustalania opłat za wodę i wprowadzenie zmiennych stawek.

DomBest Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami

Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami

O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym...

O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym konkretnie różni się licznik ultradźwiękowy od tradycyjnego. Różnice okazują się naprawdę zaskakujące i mogą mieć odzwierciedlenie nie tylko w samym zużyciu wody, ale także w ponoszonych długofalowo kosztach i komforcie użytkownika.

Redakcja news Forum Dostępności już za miesiąc

Forum Dostępności już za miesiąc Forum Dostępności już za miesiąc

Niecały miesiąc dzieli nas od wyjątkowego wydarzenia – Forum Dostępności, które odbędzie się w 5 i 6 listopada w Poznaniu. W tym roku podczas wydarzenia specjaliści omówią istotne wyzwania związane z dostępnością...

Niecały miesiąc dzieli nas od wyjątkowego wydarzenia – Forum Dostępności, które odbędzie się w 5 i 6 listopada w Poznaniu. W tym roku podczas wydarzenia specjaliści omówią istotne wyzwania związane z dostępnością różnych usług i przestrzeni, zaprezentują także innowacyjne rozwiązania oraz najlepsze praktyki w tworzeniu środowiska przyjaznego dla wszystkich.

Zgoda na usunięcie drzewa – kiedy jest wymagana?

Zgodnie z art. 83 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody (Dz.U. 2022 poz. 916), usunięcie drzewa lub krzewu z nieruchomości musi być poprzedzone uzyskaniem zezwolenia, wydanego przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub wojewódzkiego konserwatora zabytków. Nie można podjąć się wycinki drzewa przed pozyskaniem odpowiedniej decyzji. Co zrobić w sytuacji, w której drzewo zostało wywrócone w następstwie sytuacji losowej, np. w czasie wichury? Czy trzeba uzyskać pozwolenie?

Usunięcie drzewa bez zezwolenia – powiadomienie urzędu

Przepisy ustawy o ochronie przyrody nakładają na właścicieli nieruchomości, na których rosły złamane drzewa, określone obowiązki administracyjne. Usunięcie połamanego drzewa nie wymaga zezwolenia, ale wymaga uprzedniego powiadomienia odpowiedniego urzędu. Dopiero kiedy pracownik uprawnionego organu potwierdzi, że drzewo stanowi tzw. złom lub wywrot (zgodnie z definicją ustawową) i sporządzi protokół z oględzin, właściciel może sprzątnąć drzewo. 

Co to jest wywrot i złom?

Wywroty to przewrócone drzewa, a złomy – drzewa, których pień uległ złamaniu (jeśli zniszczeniu uległy jedynie konary, drzewo nie zostanie uznane za złom). Pojęcia te zostały zdefiniowane w art. 5 pkt 26c i 26d ustawy o ochronie przyrody (Dz.U. 2022 poz. 916). Aby drzewo zostało uznane za wywrot lub złom, do jego uszkodzenia musi dojść w wyniku:

  • działania czynników naturalnych (np. silny wiatr, powódź),
  • katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym (np. wypadek samochodowy),
  • katastrofy budowlanej (np. zawalenie budynku).

Uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu nie jest wymagane, jeśli wywrot lub złom usuwany jest przez jednostki ochrony przeciwpożarowej, jednostki sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, właścicieli urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej, zarządców dróg, zarządców infrastruktury kolejowej, gminne lub powiatowe jednostki oczyszczania lub inne podmioty działające w tym zakresie na zlecenie gminy lub powiatu. Na przykład w sytuacji, gdy zniszczone drzewo lub krzew przewróciło się na drogę, uniemożliwiając przejazd pojazdów, utrudniając przeprowadzenie akcji ratunkowej lub stwarzając zagrożenie dla życia, zdrowia lub mienia ludzi, określone w ustawie jednostki mogą usunąć drzewo lub krzew z nieruchomości bez zezwolenia.

W takich przypadkach do 30 dni od zdarzenia podmioty uprawnione do usunięcia drzewa bez zezwolenia powinny przekazać organowi właściwemu do wydania zezwolenia informację o terminie, miejscu i przyczynie usunięcia oraz liczbie drzew lub powierzchni usuniętych krzewów, a także dokumentację fotograficzną przedstawiającą usunięte drzewo lub krzew.

Drzewo zagrażające otoczeniu – co zrobić?

Zjawiska atmosferyczne mogą powodować sytuacje, w których drzewo nie będzie stanowiło złomu lub wywrotu, ale przechyli się w sposób stwarzający zagrożenie dla otoczenia. W takich sytuacjach obowiązują ogólne warunki ochrony drzewa, więc usunięcie wymaga zezwolenia lub zgłoszenia zamiaru usunięcia (dla osób fizycznych). W przypadkach gdy nie ma możliwości niezwłocznego wystąpienia z wnioskiem do właściwego urzędu, drzewo może być usunięte przez straż pożarną (lub inne służby ustawowo powołane do niesienia pomocy w stanach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia). Po usunięciu drzewa warto poprosić daną jednostkę o wydanie zaświadczenia potwierdzającego prowadzenie akcji ratowniczej.

Tereny zabytkowe – szczególne zasady

W przypadku terenów zabytkowych sytuacja jest bardziej skomplikowana. Dlatego przed podjęciem działań warto się skontaktować z konserwatorem zabytków. 

Niezależnie od obowiązków wynikających z ustawy o ochronie przyrody, właściciel lub posiadacz zabytku ma obowiązek zawiadomić konserwatora m.in. o zniszczeniu zabytku w terminie 14 dni (na podstawie art. 28 ust 1 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami). Uszkodzenie zabytku należy tu rozumieć jako przewrócenie lub złamanie się drzew lub krzewów, które wchodzą w skład zabytkowych zespołów i działek objętych ochroną konserwatorską.

Dokumentacja dla urzędu

Do zgłoszenia do urzędu należy dołączyć fotografie uszkodzonego drzewa, informację o miejscu, w którym rosło (numer posesji, działki ewidencyjnej), a w przypadku dużych działek – mapę lub szkic z zaznaczoną lokalizacją. Fotografie powinny pozwalać na określenie czy drzewo się złamało, czy zostało wywrócone, powinny umożliwiać lokalizację w terenie (widoczne punkty charakterystyczne) oraz obrazować ogólny stan drzewa po uszkodzeniu. 

Zgłoszenie złomu lub wywrotu nie wymaga przeprowadzania postępowania administracyjnego, co oznacza, że osoba zgłaszająca nie musi być właścicielem nieruchomości. Konieczne jest natomiast skierowanie informacji do właściwego organu.

Jeśli uszkodzone drzewo uniemożliwia korzystanie z nieruchomości lub zachodzi konieczność niezwłocznej likwidacji szkody, którą wyrządziło, dopuszczalne jest podejmowanie bez uprzedniego informowania urzędu doraźnych działań, które nie utrudnią możliwości klasyfikacji drzewa jako złomu lub wywrotu. Przed rozpoczęciem prac porządkowych zaleca się wykonanie dokumentacji fotograficznej.

 

Źródło: jestemekowkrakowie.pl, przemyslisrodowisko.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Powiązane

Banki chcą uproszczenia procedur

Banki chcą uproszczenia procedur Banki chcą uproszczenia procedur

Ceny mieszkań i stopy procentowe utrzymują się na wysokim poziomie, a mimo to zainteresowanych kredytami hipotecznymi nie brakuje. Banki widzą konieczność uproszczenia i ucyfrowienia procedur.

Ceny mieszkań i stopy procentowe utrzymują się na wysokim poziomie, a mimo to zainteresowanych kredytami hipotecznymi nie brakuje. Banki widzą konieczność uproszczenia i ucyfrowienia procedur.

Redakcja Decyzja ws. stóp procentowych

Decyzja ws. stóp procentowych Decyzja ws. stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej kolejny miesiąc zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Główna stopa, referencyjna, wynosi 5,75 proc.

Rada Polityki Pieniężnej kolejny miesiąc zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Główna stopa, referencyjna, wynosi 5,75 proc.

Redakcja news Ustawa wiatrakowa powraca

Ustawa wiatrakowa powraca Ustawa wiatrakowa powraca

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że projekt ustawy wiatrakowej znajduje się w wykazie prac rządu. Po wakacjach parlament podejmie prace nad tą ustawą.

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że projekt ustawy wiatrakowej znajduje się w wykazie prac rządu. Po wakacjach parlament podejmie prace nad tą ustawą.

Redakcja news Dlaczego młodzi Polacy mieszkają z rodzicami?

Dlaczego młodzi Polacy mieszkają z rodzicami? Dlaczego młodzi Polacy mieszkają z rodzicami?

Tylko 24 proc. gniazdowników uważa, że w obecnej sytuacji gospodarczej ma szansę otrzymać kredyt na zakup pierwszego mieszkania. Jak wypada polski gniazdownik na tle innych krajów Unii Europejskiej? Czy...

Tylko 24 proc. gniazdowników uważa, że w obecnej sytuacji gospodarczej ma szansę otrzymać kredyt na zakup pierwszego mieszkania. Jak wypada polski gniazdownik na tle innych krajów Unii Europejskiej? Czy gniazdowanie to mus czy wybór? Czy kredyt na start to realna pomoc dla młodych ludzi?

Redakcja news Czy będą pozwy złotówkowiczów?

Czy będą pozwy złotówkowiczów? Czy będą pozwy złotówkowiczów?

Częstochowski sąd okręgowy zapytał TSUE, czy dyrektywa konsumencka (93/13) pozwala na badanie postanowień umownych dotyczących zmiennego oprocentowania kredytu na podstawie wskaźnika referencyjnego WIBOR....

Częstochowski sąd okręgowy zapytał TSUE, czy dyrektywa konsumencka (93/13) pozwala na badanie postanowień umownych dotyczących zmiennego oprocentowania kredytu na podstawie wskaźnika referencyjnego WIBOR. Czy jeśli Trybunał rozpatrzy wątpliwości na korzyść konsumentów, czeka nas fala pozwów?

Redakcja news Kolejne zmiany wokół placów zabaw

Kolejne zmiany wokół placów zabaw Kolejne zmiany wokół placów zabaw

Resort rozwoju i technologii zapowiedział, że dopuści możliwość, aby place zabaw powstawały na działce innej niż budowany budynek mieszkalny. Nowy przepis ma być elementem polityki propodażowej i ma na...

Resort rozwoju i technologii zapowiedział, że dopuści możliwość, aby place zabaw powstawały na działce innej niż budowany budynek mieszkalny. Nowy przepis ma być elementem polityki propodażowej i ma na celu zwiększenie dostępności mieszkań na rynku.

Redakcja Rynek biurowy na głównych rynkach regionalnych

Rynek biurowy na głównych rynkach regionalnych Rynek biurowy na głównych rynkach regionalnych

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała dane dotyczące rynku powierzchni biurowych na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź,...

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała dane dotyczące rynku powierzchni biurowych na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, Szczecin) za drugi kwartał 2024 roku.

Redakcja Wsparcie strony popytowej nieruchomości

Wsparcie strony popytowej nieruchomości Wsparcie strony popytowej nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zwraca uwagę, że rozwiązania, których adresatami jest strona popytowa rynku nieruchomości, są kluczowe dla kształtowania podaży. Resort ocenia, że wysokie oprocentowanie...

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zwraca uwagę, że rozwiązania, których adresatami jest strona popytowa rynku nieruchomości, są kluczowe dla kształtowania podaży. Resort ocenia, że wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych i brak programu rządowego #naStart doprowadzi do załamania podaży.

Redakcja AiMN news Narodowa Agencja Poszanowania Energii skończyła 30 lat

Narodowa Agencja Poszanowania Energii skończyła 30 lat Narodowa Agencja Poszanowania Energii skończyła 30 lat

Narodowa Agencja Poszanowania Energii (NAPE S.A.) to już w pełni dorosła dama, wie czego chce i jak spożytkować wiedzę i doświadczenia zdobyte przez trzy minione dekady, czasami metodą prób i błędów.

Narodowa Agencja Poszanowania Energii (NAPE S.A.) to już w pełni dorosła dama, wie czego chce i jak spożytkować wiedzę i doświadczenia zdobyte przez trzy minione dekady, czasami metodą prób i błędów.

Redakcja news Programy mieszkaniowe a wynajem mieszkania

Programy mieszkaniowe a wynajem mieszkania Programy mieszkaniowe a wynajem mieszkania

Dotychczas w Polsce funkcjonowały trzy programy dopłat kredytowych: „Rodzina na swoim”, „Mieszkanie dla Młodych” oraz „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”. W najbliższej perspektywie ma pojawić się kolejny program...

Dotychczas w Polsce funkcjonowały trzy programy dopłat kredytowych: „Rodzina na swoim”, „Mieszkanie dla Młodych” oraz „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”. W najbliższej perspektywie ma pojawić się kolejny program pomocowy – „Kredyt na Start”, choć trwają jeszcze prace nad jego ostatecznym kształtem.

Redakcja news Czego polskie miasta mogą się uczyć od Hiszpanii?

Czego polskie miasta mogą się uczyć od Hiszpanii? Czego polskie miasta mogą się uczyć od Hiszpanii?

Zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach jest poważnym problemem. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podkreślają szkodliwy wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie ludzi – od astmy...

Zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach jest poważnym problemem. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podkreślają szkodliwy wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie ludzi – od astmy i chorób układu krążenia, po nowotwory.

Redakcja Senacki zespół zajmie się potrzebami rynku nieruchomości

Senacki zespół zajmie się potrzebami rynku nieruchomości Senacki zespół zajmie się potrzebami rynku nieruchomości

W lipcu 2024 roku, z inicjatywy senator Joanny Sekuły, powstał senacki Zespół ds. Rozwoju Rynku Nieruchomości.

W lipcu 2024 roku, z inicjatywy senator Joanny Sekuły, powstał senacki Zespół ds. Rozwoju Rynku Nieruchomości.

Redakcja news Sytuacja mieszkaniowa Polaków

Sytuacja mieszkaniowa Polaków Sytuacja mieszkaniowa Polaków

Średnia powierzchnia mieszkania w Polsce jest o ponad 20 mkw. mniejsza od średniej unijnej, a odsetek przeludnionych lokali jest o prawie 20 punktów procentowych wyższy – takie wnioski płyną z raportu...

Średnia powierzchnia mieszkania w Polsce jest o ponad 20 mkw. mniejsza od średniej unijnej, a odsetek przeludnionych lokali jest o prawie 20 punktów procentowych wyższy – takie wnioski płyną z raportu „Mieszkaniówka na rozdrożu 2.0”.

DomBest Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami

Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami

O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym...

O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym konkretnie różni się licznik ultradźwiękowy od tradycyjnego. Różnice okazują się naprawdę zaskakujące i mogą mieć odzwierciedlenie nie tylko w samym zużyciu wody, ale także w ponoszonych długofalowo kosztach i komforcie użytkownika.

Redakcja news Badanie efektów kredytu 2 proc.

Badanie efektów kredytu 2 proc. Badanie efektów kredytu 2 proc.

Przed wprowadzeniem nowych programów wspierających zakup pierwszego mieszkania należy dokładnie zbadać efekty kredytu 2 proc. – postuluje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach konsultacji...

Przed wprowadzeniem nowych programów wspierających zakup pierwszego mieszkania należy dokładnie zbadać efekty kredytu 2 proc. – postuluje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach konsultacji kredytu #naStart.

news Bezpieczeństwo i zdrowie pracowników w czasie upałów

Bezpieczeństwo i zdrowie pracowników w czasie upałów Bezpieczeństwo i zdrowie pracowników w czasie upałów

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) informuje o prowadzonych działaniach w zakresie uregulowania pracy w wysokich temperaturach.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) informuje o prowadzonych działaniach w zakresie uregulowania pracy w wysokich temperaturach.

Redakcja news Wsparcie budownictwa społecznego

Wsparcie budownictwa społecznego Wsparcie budownictwa społecznego

Polityka mieszkaniowa państwa powinna się opierać nie na dopłatach do kredytów, ale na inwestowaniu w budownictwo społeczne – twierdzi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.

Polityka mieszkaniowa państwa powinna się opierać nie na dopłatach do kredytów, ale na inwestowaniu w budownictwo społeczne – twierdzi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.

Redakcja news Od 1 sierpnia nowe przepisy budowlane

Od 1 sierpnia nowe przepisy budowlane Od 1 sierpnia nowe przepisy budowlane

1 sierpnia 2024 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące warunków technicznych budynków. Nowelizacja Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych,...

1 sierpnia 2024 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące warunków technicznych budynków. Nowelizacja Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie przynosi istotne zmiany szczególnie w zakresie działalności deweloperskiej.

Redakcja news Podatek od balkonu – kogo obowiązuje?

Podatek od balkonu – kogo obowiązuje? Podatek od balkonu – kogo obowiązuje?

Balkon to niewątpliwie atut mieszkania w bloku czy kamienicy. To przecież dodatkowa przestrzeń do relaksu, suszenia prania czy uprawy roślin. Z drugiej strony, obecność balkonu może obligować jego posiadaczy...

Balkon to niewątpliwie atut mieszkania w bloku czy kamienicy. To przecież dodatkowa przestrzeń do relaksu, suszenia prania czy uprawy roślin. Z drugiej strony, obecność balkonu może obligować jego posiadaczy do płacenia podatku.

Redakcja news Rząd uruchomi portal DOM

Rząd uruchomi portal DOM Rząd uruchomi portal DOM

Rząd zapowiada przyjęcie projektu ustawy o utworzeniu portalu DOM w IV kwartale 2024. Portal ten ma zawierać aktualne i wiarygodne dane dotyczące cen transakcyjnych na rynku nieruchomości mieszkaniowych.

Rząd zapowiada przyjęcie projektu ustawy o utworzeniu portalu DOM w IV kwartale 2024. Portal ten ma zawierać aktualne i wiarygodne dane dotyczące cen transakcyjnych na rynku nieruchomości mieszkaniowych.

news Projekt ustawy schronowej z niewiadomymi

Projekt ustawy schronowej z niewiadomymi Projekt ustawy schronowej z niewiadomymi

Projekt ustawy zakłada, że każda nowa inwestycja wielorodzinna będzie musiała posiadać w garażach podziemnych miejsca doraźnego schronienia. Polski Związek Firm Deweloperskich szacuje, że zrealizowanie...

Projekt ustawy zakłada, że każda nowa inwestycja wielorodzinna będzie musiała posiadać w garażach podziemnych miejsca doraźnego schronienia. Polski Związek Firm Deweloperskich szacuje, że zrealizowanie tego wymogu, czyli wyposażenia inwestycji w schrony, będzie około 30 proc. droższe niż w przypadku standardowego projektu.

Redakcja news Świetlana przyszłość flippingu?

Świetlana przyszłość flippingu? Świetlana przyszłość flippingu?

AMRON ocenia, że flipping w Polsce ma się dobrze, a jego przyszłe losy wydają się obiecujące.

AMRON ocenia, że flipping w Polsce ma się dobrze, a jego przyszłe losy wydają się obiecujące.

Redakcja news Kolejna frakcja odpadów od 2025

Kolejna frakcja odpadów od 2025 Kolejna frakcja odpadów od 2025

Od 2025 roku gminy i mieszkańcy będą zbierać odrębnie kolejną frakcję odpadów – tekstylia, czyli zużyte ubrania, buty, koce, pościel, zasłony, kapelusze, obuwie czy dywany. Jak informuje serwis Prawo.pl...

Od 2025 roku gminy i mieszkańcy będą zbierać odrębnie kolejną frakcję odpadów – tekstylia, czyli zużyte ubrania, buty, koce, pościel, zasłony, kapelusze, obuwie czy dywany. Jak informuje serwis Prawo.pl nie oznacza to jednak, że mieszkańcy dostaną kolejny kolorowy worek czy pojemnik.

Redakcja news XXIII Forum Termomodernizacja

XXIII Forum Termomodernizacja XXIII Forum Termomodernizacja

2 października 2024 r. w budynku Tower-Service przy ul. Tytusa Chałubińskiego 8 w Warszawie odbędzie się XXIII Forum Termomodernizacja. Organizatorem wydarzenia jest Zrzeszenie Audytorów Energetycznych.

2 października 2024 r. w budynku Tower-Service przy ul. Tytusa Chałubińskiego 8 w Warszawie odbędzie się XXIII Forum Termomodernizacja. Organizatorem wydarzenia jest Zrzeszenie Audytorów Energetycznych.

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego warto zainstalować nowoczesny wodomierz w domu?

Dlaczego warto zainstalować nowoczesny wodomierz w domu? Dlaczego warto zainstalować nowoczesny wodomierz w domu?

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać?  Sprawdź!

Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody?

Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody? Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody?

Ile kosztuje budowa placu zabaw i jak zaplanować inwestycję?

Ile kosztuje budowa placu zabaw i jak zaplanować inwestycję? Ile kosztuje budowa placu zabaw i jak zaplanować inwestycję?

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości » Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku » Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości » Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.