Umiejętność zarządzania w sytuacjach kryzysowych to jedna z najbardziej pożądanych cech profesjonalnego zarządcy nieruchomości. Ze względu na obsługę mienia o dużej wartości materialnej w przypadku wystąpienia ewentualnych awarii kwestią priorytetową jest jak najszybsze jej usunięcie w celu uniknięcia eskalacji zniszczeń.
Zarządzanie nieruchomościami Wspólnot Mieszkaniowych w dzisiejszym świecie to już nie tylko zapewnianie porządku w budynku czy podstawowych rozliczeń. Przywyczailiśmy się do stereotypowego myślenia, że...
Zarządzanie nieruchomościami Wspólnot Mieszkaniowych w dzisiejszym świecie to już nie tylko zapewnianie porządku w budynku czy podstawowych rozliczeń. Przywyczailiśmy się do stereotypowego myślenia, że usługi zarządzania w tej branży to przede wszystkim stare, dobre, „analogowe“ narzędzia, a przecież... świat idzie naprzód.
Ubiegły rok przyniósł wiele zmian, także na rynku mieszkaniowym i zarządzania nieruchomościami. Pandemia przyspieszyła – i tak nieukniknione – zmiany, opierające się na digitalizacji usług. Zarówno Wspólnoty...
Ubiegły rok przyniósł wiele zmian, także na rynku mieszkaniowym i zarządzania nieruchomościami. Pandemia przyspieszyła – i tak nieukniknione – zmiany, opierające się na digitalizacji usług. Zarówno Wspólnoty Mieszkaniowe, jak i deweloperzy oczekują, że wszystko będzie działało szybko, prosto i na klik – także usługi zarządzania nieruchomościami.
TuMieszkamy, marka świadcząca usługi zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi, scentralizowała procesy obsługi klienta i otworzyła biuro w Lublinie.
Takie działanie to kolejny etap na drodze rozwoju...
TuMieszkamy, marka świadcząca usługi zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi, scentralizowała procesy obsługi klienta i otworzyła biuro w Lublinie.
Takie działanie to kolejny etap na drodze rozwoju firmy, która poszerza swoją działalność, stawiając na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców, łatwą komunikację i łączenie procesów zdalnej obsługi z regularną obecnością specjalistów na terenie nieruchomości.
Najprostsza definicja zarządzania ryzykiem została określona w normie PN-ISO 31000: 2012. Określono ją tam jako skoordynowane działania dotyczące kierowania organizacją i nadzorowania jej w odniesieniu do ryzyka. Proces ten składa się z trzech elementów: planowania, monitorowania oraz reagowania.
W przypadku zarządzania nieruchomościami do sytuacji kryzysowych zaliczyć można wszystkie zdarzenia odbiegające od przyjętego schematu działania, które niosą ze sobą negatywne konsekwencje dla nieruchomości oraz jej otoczenia. Do tej grupy należeć będą zatem wszelkie awarie, konflikty pomiędzy członkami wspólnoty mieszkaniowej czy też na linii wspólnota–zarządca i inne.
Planowanie ryzyka
Planowanie ryzyka to pierwszy i najważniejszy etap, w którym należy zidentyfikować i scharakteryzować wszystkie potencjalne ryzyka oraz przedstawić możliwe do wprowadzenia działania naprawcze. Elementem niezbędnym do przeprowadzenia pełnej analizy ryzyka jest również wykonanie pełnej analizy interesariuszy, czyli wszystkich osób, które mają lub mogą mieć wpływ na funkcjonowanie nieruchomości. Narzędziami przydatnymi do dokonania takich analiz są: uproszczona macierz ryzyka oraz analiza interesariuszy, wykorzystywane często w metodykach zarządzania projektami.
Analiza interesariuszy
Planowanie ryzyka warto rozpocząć od zdiagnozowania osób oraz grup ludzi mających lub mogących mieć wpływ na funkcjonowanie zarządzanych przez nas nieruchomości. W tym celu warto posłużyć się narzędziem stosowanym w metodyce PCM, służącej zarządzaniu projektami.
Analiza interesariuszy jest uniwersalnym narzędziem, którego przydatność wykracza poza specyfikę projektową – znajduje ona zastosowanie również w zarządzaniu nieruchomościami. Przeprowadza się ją dwuetapowo. W pierwszym etapie określa się i opisuje interesariuszy (tab. 1), a w drugim – przyporządkowuje się je do jednej z czterech grup i określa działania dla każdej z nich (tab. 2 i tab.3).
Tab. 1. Opis interesariuszy.
Tab. 2. Cztery grupy działań względem interesariuszy.
Tab. 3. Przykładowa analiza interesariuszy.
Ważnym elementem jest możliwie dokładny opis każdej z grup interesariuszy, nawet w sytuacji, gdy podawane informacje wydają się nam oczywiste. Pozwoli to na pełne zaplanowanie możliwych wariantów działań.
Generalną zasadą dotyczącą postępowania z poszczególnymi grupami interesariuszy zaangażowanie tym większe, im większe jest ryzyko negatywnego zaangażowania w przedsięwzięcie. W poniższym przykładzie przedstawiono pełną ścieżkę analizy interesariuszy.
Przykład 1
Wspólnota mieszkaniowa, która ma budynek wraz z działką w zabudowie śródmiejskiej, planuje przeprowadzić remont podwórza, polegający na wybudowaniu dodatkowego parkingu. W okolicy występuje deficyt miejsc postojowych, a w okresie remontu mieszkańcy będą zmuszeni korzystać z ogólnie dostępnych miejsc postojowych.
Na podstawie powyżej tabeli określono, co następuje:
mieszkańcy okolicznych wspólnot (A) – nastawienie negatywne okolicznych wspólnot wynika przede wszystkim z obaw o zwiększoną konkurencję do ogólnie dostępnych miejsc postojowych oraz uciążliwości związane z budową (hałas, pył). Jednocześnie, jeśli nowy parking będzie otwarty, będą mogły z niego korzystać osoby niepowołane. Jego zamknięcie może skutkować zwiększeniem pretensji o korzystanie z publicznych miejsc parkingowych poza nieruchomością.
Bezpośredni wpływ jest niewielki – ogranicza się do częstych wezwań policji do nieprawidłowo zaparkowanych aut oraz prób torpedowania wydania pozwolenia na budowę w urzędzie gminy (bezpośrednio sąsiadujące nieruchomości mogą być uznane za stronę postępowania). Wówczas warto negocjować z przedstawicielami wspólnot oraz próbować przeciwdziałać np. składaniu do gminy protestów przeciwko wydaniu pozwolenia na budowę;
policja (B) – częste postępowania mandatowe policji względem właścicieli nieprawidłowo zaparkowanych samochodów podsycają konflikt pomiędzy wspólnotami oraz mogą prowadzić do konfliktów wewnętrznych (np. obwiniania zarządcy za wolne tempo prac). Ponadto w przypadku dużej ilości zgłoszeń u policjantów może wystąpić „zmęczenie materiału” i przyjmowanie zgłoszeń bez dokładnej analizy przypadku. Jako zarządcy nie mamy bezpośredniego wpływu na działania policji, możemy jednak starać się wymóc na niej dokładniejszą analizę, poprzez np. rozmowę z dzielnicowym lub oficerem dyżurnym i przekazanie im swoich racji;
urząd gminy (D) – gmina jest w tym przypadku jednym z najważniejszych interesariuszy. Do jej kompetencji należy wydanie pozwolenia na budowę, co w praktyce oznacza „być albo nie być” dla całego przedsięwzięcia. Dlatego też warto pozostawać w stałym kontakcie z urzędem oraz zadbać o należyte poinformowanie urzędnika o okolicznościach planowanej budowy. Dobra relacja z urzędem wydającym zgodę może w znaczący sposób zmniejszyć ryzyko uznania protestów okolicznych wspólnot w wyniku pobieżnej analizy jednostronnego zgłoszenia;
wspólnota mieszkaniowa (D) – niewielki wpływ wspólnoty mieszkaniowej na realizację przedsięwzięcia wynika z faktu, że po podjęciu uchwały dotyczącej budowy parkingu jej realizacja leży po stronie zarządcy. Proponowane działania to przede wszystkim mediacje pomiędzy zarządzaną wspólnotą a sąsiednimi nieruchomościami oraz łagodzenie negatywnych emocji spowodowanych ewentualnymi trudnościami (jak częste mandaty od policji czy próby zablokowania pozwolenia na budowę).
Uproszczona macierz ryzyka
Drugim przydatnym podczas planowania narzędziem jest uproszczona macierz ryzyka. Warto poprzedzić ją przeprowadzeniem analizy interesariuszy, ponieważ może być ona pomocna podczas tworzenia listy możliwych zagrożeń.
Narzędzie to składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest stworzenie listy możliwych do zaistnienia zagrożeń. W drugim należy rozpatrzyć każde z wymienionych zagrożeń pod kątem dwóch zmiennych: wpływu na projekt oraz prawdopodobieństwa wystąpienia.
Podane cechy mogą wystąpić w trzystopniowej skali prawdopodobieństwa: niskie (1), średni (2) oraz wysokie (3). Macierz przedstawiana jest w wersji tabelarycznej (tab. 4).
Tab. 4. Uproszczona macierz ryzyka.
Pola czerwone (od 4 do 9) – wydarzeniom znajdującym się w czerwonych kwadratach powinno poświęcić się szczególną uwagę. Należy je monitorować oraz planować dla nich akcje awaryjne przed ich wystąpieniem.
Pola żółte (3) – wydarzenia znajdujące się w żółtych kwadratach należy monitorować.
Jeśli to wydarzenia o niskim wpływie i dużym prawdopodobieństwie wystąpienia, to nie stanowią one istotnego zagrożenia dla realizacji projektu, co pozwala na zażegnanie ich bez konieczności wcześniejszego przygotowania. Wydarzenia w istotny sposób wpływające na projekt i o niskim prawdopodobieństwie wystąpienia są zwykle trudne do przewidzenia, a ich rozwiązanie zależy od aktualnych uwarunkowań.
Pola zielone (1–2) – wydarzenia o średnim lub niewielkim wpływie oraz prawdopodobieństwie mogą zostać zignorowane ze względu na niewielkie ewentualne konsekwencje.
Przykład 2
Awaria instalacji wodnej w 100 letniej kamienicy (wpływ 3, ryzyko 2–3 = 6 lub 9) - Dla powyższego działania należy prowadzić akcje monitorujące (okresowe sprawdzanie stanu instalacji) oraz zaplanować akcje naprawcze – umożliwić ewentualne szybkie odłączenie instalacji, przeszkolić personel.
Pojawiające się incydenty wandalizmu – malowania elewacji budynku sprayem (wpływ 1, prawdopodobieństwo 3 = 3) - Zdarzenie to, poza generowaniem kosztów naprawy, nie wpływa znacząco na funkcjonowanie nieruchomości lub proces inwestycyjny. Sytuację należy monitorować. W przypadku często powtarzających się incydentów trzeba wprowadzić działania korygujące, np. zainstalować monitoring.
Podsumowanie
Skuteczne zarządzanie ryzykiem polega przede wszystkim na efektywnym jego planowaniu oraz szybkim reagowaniu na zaistniałe wydarzenia. W fazie przygotowawczej bardzo istotne jest przeprowadzenie dokładniej analizy interesariuszy uwzględniającej zarówno bliższe oraz dalsze otoczenie, jak i wnętrze organizacji (wspólnoty mieszkaniowej), w której działamy. Na jej podstawie można przewidzieć większą ilość zagrożeń oraz zaplanować dla nich działania naprawcze.
Przedstawione w artykule narzędzia do zarządzania ryzykiem zaczerpnięte zostały z metodyk zarządzania projektami. Są jednak na tyle uniwersalne, że z sukcesem sprawdzają się w branży nieruchomości zarówno w zadaniach typowo projektowych (jak np. realizacja inwestycji budowlanej), jak i w procesie zarządzania nieruchomościami.
Wynagrodzenia członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej zwykle budzą wiele kontrowersji. Ekspert wyraża pogląd w sprawie sporu między zarządami wspólnot mieszkaniowych a mieszkańcami, który dotyczy decyzji...
Wynagrodzenia członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej zwykle budzą wiele kontrowersji. Ekspert wyraża pogląd w sprawie sporu między zarządami wspólnot mieszkaniowych a mieszkańcami, który dotyczy decyzji o przyznawaniu wynagrodzeń dla członków zarządu.
Wysokość wynagrodzenia zarządcy nieruchomości powinna uwzględniać zakres i jakość świadczonych usług, wielkość i stan techniczny nieruchomości oraz status finansowy właścicieli lokali. Wspólnota mieszkaniowa...
Wysokość wynagrodzenia zarządcy nieruchomości powinna uwzględniać zakres i jakość świadczonych usług, wielkość i stan techniczny nieruchomości oraz status finansowy właścicieli lokali. Wspólnota mieszkaniowa zaś decyduje, czy będą to usługi kompleksowe, czy też będą obejmowały tylko niektóre czynności, niezbędne do utrzymania nieruchomości w należytym stanie. Autor wyjaśnia powody, dla których...
Prawnik odpowiada na pytanie dotyczące konieczności sprawdzania poziomu stężenia tlenku węgla w pomieszczeniach mieszkalnych podczas wykonywania kontroli wewnętrznych instalacji gazowych w budynku
Prawnik odpowiada na pytanie dotyczące konieczności sprawdzania poziomu stężenia tlenku węgla w pomieszczeniach mieszkalnych podczas wykonywania kontroli wewnętrznych instalacji gazowych w budynku
Podczas okresowej kontroli drożności przewodów kominowych w budynku spółdzielni kominiarze odnotowali w kilku lokalach zabudowane kratki wentylacyjne. Po kontroli w jednym z nich wystawiono dość lakoniczny...
Podczas okresowej kontroli drożności przewodów kominowych w budynku spółdzielni kominiarze odnotowali w kilku lokalach zabudowane kratki wentylacyjne. Po kontroli w jednym z nich wystawiono dość lakoniczny dokument. Czy tak ogólnikowy dokument pokontrolny, nie zawierający żadnej podstawy prawnej jest obligujący? Jeśli tak, to do jakich działań zobowiązany jest zarządca, a do jakich właściciel mieszkania?
W związku z mającym się odbyć walnym zgromadzeniem członków spółdzielni w naszej spółdzielni, 16 dni wcześniej złożyliśmy w sekretariacie podpisane przez 16 członków spółdzielni pismo, w którym na podstawie...
W związku z mającym się odbyć walnym zgromadzeniem członków spółdzielni w naszej spółdzielni, 16 dni wcześniej złożyliśmy w sekretariacie podpisane przez 16 członków spółdzielni pismo, w którym na podstawie statutu wnioskujemy o wprowadzenie do porządku obrad następujących spraw i projektów uchwał:
1. Nieprawidłowości w sposobie działania Zarządu i Rady Nadzorczej Spółdzielni.
2. Odwołanie członków obecnej Rady Nadzorczej, ze względu na brak zaufania do sposobu jej funkcjonowania i niereprezentowanie...
Zdaniem prawnika rola administratora lokali komunalnych sprowadza się jedynie do zarządzania tymi lokalami w imieniu gminy – w tym do pobierania i rozliczania czynszów oraz kosztów przypadających na lokal
Zdaniem prawnika rola administratora lokali komunalnych sprowadza się jedynie do zarządzania tymi lokalami w imieniu gminy – w tym do pobierania i rozliczania czynszów oraz kosztów przypadających na lokal
Konieczność montażu wkładów kominowych została wprowadzona w 2002 r. Powstaje problem – kto ma sfinansować montaż wkładu jeśli piec gazowy został zamontowany przed rokiem 2002 – aktualny właściciel lokalu,...
Konieczność montażu wkładów kominowych została wprowadzona w 2002 r. Powstaje problem – kto ma sfinansować montaż wkładu jeśli piec gazowy został zamontowany przed rokiem 2002 – aktualny właściciel lokalu, czy ten, kto był właścicielem w chwili montażu pieca gazowego? I czy właściciel lokalu może odmówić partycypacji w kosztach montażu wkładu kominowego?
We wspólnocie mieszkaniowej wskazanie licznika głównego wody w budynku wykazało różnicę w stosunku do sumy wskazań liczników w lokalach mimo braku ujęć wody poza lokalami. Jak rozliczyć powstałą różnicę...
We wspólnocie mieszkaniowej wskazanie licznika głównego wody w budynku wykazało różnicę w stosunku do sumy wskazań liczników w lokalach mimo braku ujęć wody poza lokalami. Jak rozliczyć powstałą różnicę wskazań – pyta Czytelnik.
Jak postąpić w sytuacji, kiedy właściciel nie chce udostępnić dokumentu, z którego wynika, że to właśnie on jest właścicielem i dysponuje prawem do lokalu? Gdzie znajdę takie dane i kto może mi udostępnić...
Jak postąpić w sytuacji, kiedy właściciel nie chce udostępnić dokumentu, z którego wynika, że to właśnie on jest właścicielem i dysponuje prawem do lokalu? Gdzie znajdę takie dane i kto może mi udostępnić tego typu informacje? – pyta zarządca z Wrocławia.
Właściciel lokalu zwrócił się do zarządu wspólnoty mieszkaniowej z prośbą o wyrażenie zgody na zainstalowanie monitoringu na swoim balkonie - pisze zarządca z Krakowa.
Właściciel lokalu zwrócił się do zarządu wspólnoty mieszkaniowej z prośbą o wyrażenie zgody na zainstalowanie monitoringu na swoim balkonie - pisze zarządca z Krakowa.
Jak sprawić, aby lokatorzy, których nieruchomością się opiekujemy byli zadowoleni z wykonywanej przez nas pracy? Jak przekonać ich do tego, że nasza praca daje wymierne korzyści?
Jak wreszcie zaktywizować...
Jak sprawić, aby lokatorzy, których nieruchomością się opiekujemy byli zadowoleni z wykonywanej przez nas pracy? Jak przekonać ich do tego, że nasza praca daje wymierne korzyści?
Jak wreszcie zaktywizować ich do wspólnego dbania o nieruchomość? Z pewnością wielu zarządców nieruchomości (nie tylko tych początkujących) zadaje sobie podobne pytania.
Od wielu lat nie tylko zarządcy, lecz także sądy mają wątpliwości dotyczące zaliczenia określonych czynności do należących lub nienależących do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. Najwięcej...
Od wielu lat nie tylko zarządcy, lecz także sądy mają wątpliwości dotyczące zaliczenia określonych czynności do należących lub nienależących do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. Najwięcej kontrowersji budzi prawo zarządu do samodzielnego wyboru podmiotu nazywanego administratorem.
Ustalenie, czym jest w istocie interes społeczny, powinno dokonać się w okolicznościach konkretnej sprawy i w oparciu o podstawowe wartości, jakie funkcjonują w danym społeczeństwie. Na straży interesu...
Ustalenie, czym jest w istocie interes społeczny, powinno dokonać się w okolicznościach konkretnej sprawy i w oparciu o podstawowe wartości, jakie funkcjonują w danym społeczeństwie. Na straży interesu społecznego powinny zaś stać m.in. organy administracji publicznej, które rozpatrują daną sprawę.
Blok wspólnoty mieszkaniowej stoi na nieruchomości po obrysie budynku. W odległości 5 metrów od niego znajduje się chodnik, na którym znajduje się studzienka, która odprowadza wody deszczowe z budynku...
Blok wspólnoty mieszkaniowej stoi na nieruchomości po obrysie budynku. W odległości 5 metrów od niego znajduje się chodnik, na którym znajduje się studzienka, która odprowadza wody deszczowe z budynku wspólnoty. Przy studzience na chodniku powstała wyrwa, na której jedna z mieszkanek bloku złamała nogę. Miasto uważa, że odpowiedzialność ponosi wspólnota mieszkaniowa i to ona powinna wypłacić odszkodowanie. Czy ma rację? – Zarząd WM z Warszawy
Najemca jest zobowiązany do płatności czynszu zgodnie z postanowieniami umowy. Jeżeli właściciel źle oblicza czynsz i w porę nie odkryje swojego błędu, część roszczeń ulega przedawnieniu.
Najemca jest zobowiązany do płatności czynszu zgodnie z postanowieniami umowy. Jeżeli właściciel źle oblicza czynsz i w porę nie odkryje swojego błędu, część roszczeń ulega przedawnieniu.
We wspólnocie mieszkaniowej doszło do konfliktu dotyczącego korzystania z miejsc parkingowych przed blokiem. Właściciele lokali usługowych mają w akcie notarialnym zapis o przysługującym prawie do korzystania...
We wspólnocie mieszkaniowej doszło do konfliktu dotyczącego korzystania z miejsc parkingowych przed blokiem. Właściciele lokali usługowych mają w akcie notarialnym zapis o przysługującym prawie do korzystania z miejsc parkingowych, które, neistety, zajmują właściciele lokali mieszkalnych. Współwłaściciele mieszkań nie życzą sobie również, aby brama wjazdowa była cały dzień otwarta i na teren wjeżdżały obce (klientów lokali usługowych) samochody.
Właściciele lokali mieszkalnych w naszej spółdzielni, dokonując transakcji zbycia w aktach notarialnych, nie wskazują, która strona (zbywca czy nabywca) ma prawo do zwrotu ewentualnej nadpłaty, a także,...
Właściciele lokali mieszkalnych w naszej spółdzielni, dokonując transakcji zbycia w aktach notarialnych, nie wskazują, która strona (zbywca czy nabywca) ma prawo do zwrotu ewentualnej nadpłaty, a także, kto jest zobowiązany do pokrycia niedopłaty powstałej po dokonaniu rozliczenia centralnego ogrzewania.
W spółdzielni obowiązuje regulamin rozliczania jego kosztów, w którym określono, że w przypadku zbycia lokalu w trakcie okresu rozliczeniowego, przy braku ustaleń w tym zakresie, nabywca przejmuje...
Czy kosztami naprawy bramy garażowej do garażu stanowiącego samodzielny lokal wspólnota mieszkaniowa powinna obciążyć wszystkich właścicieli, czy tylko właścicieli miejsc postojowych?
Czy kosztami naprawy bramy garażowej do garażu stanowiącego samodzielny lokal wspólnota mieszkaniowa powinna obciążyć wszystkich właścicieli, czy tylko właścicieli miejsc postojowych?
Czy wspólnota mieszkaniowa może podjąć uchwałę o naliczeniu odsetek większych niż odsetki maksymalne za nieterminowe wpłaty zaliczek na koszty zarządu nieruchomością wspólną?
Czy wspólnota mieszkaniowa może podjąć uchwałę o naliczeniu odsetek większych niż odsetki maksymalne za nieterminowe wpłaty zaliczek na koszty zarządu nieruchomością wspólną?
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.