administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Zero odpadów, zero marnowania

W Polsce najwięcej wody zużywa przemysł. Fot. autor

W Polsce najwięcej wody zużywa przemysł. Fot. autor

Można zauważyć, że rośnie liczba ludzi troszczących się o środowisko i planetę – i trend ten trzeba rozwijać.

Zobacz także

Polskie Pojemniki Poznaj najwyższej jakości pojemniki na odpady

Poznaj najwyższej jakości pojemniki na odpady Poznaj najwyższej jakości pojemniki na odpady

Jesteśmy rodzinną firmą działającą w branży gospodarki odpadami od 2008 roku. Nasza działalność powstała oraz funkcjonuje wyłącznie dzięki polskiemu kapitałowi. Wieloletnie doświadczenie pozwala zaspokoić...

Jesteśmy rodzinną firmą działającą w branży gospodarki odpadami od 2008 roku. Nasza działalność powstała oraz funkcjonuje wyłącznie dzięki polskiemu kapitałowi. Wieloletnie doświadczenie pozwala zaspokoić zróżnicowane potrzeby naszych partnerów. Trzonem naszej działalności są i zawsze były produkty marki WEBER – najlepsze jakościowo pojemniki na odpady w Europie! Dziś nasza oferta obejmuje także kontenery stalowe, pojemniki typu „dzwon” czy rozwiązania do segregacji wewnętrznej oraz zewnętrznej.

Anna Ruszczak news Najbliższe lata mogą być najgorętszymi w historii

Najbliższe lata mogą być najgorętszymi w historii Najbliższe lata mogą być najgorętszymi w historii

WMO ostrzega, że nadchodzą kolejne lata rekordowych temperatur. Na 98 procent Polska wkrótce doświadczy najcieplejszego roku w historii pomiarów. Prawdopodobieństwo przekroczenia krytycznego punktu globalnego...

WMO ostrzega, że nadchodzą kolejne lata rekordowych temperatur. Na 98 procent Polska wkrótce doświadczy najcieplejszego roku w historii pomiarów. Prawdopodobieństwo przekroczenia krytycznego punktu globalnego ocieplenia również wzrosło.

Anna Ruszczak news Dodatkowa dopłata w programie „Mój elektryk”

Dodatkowa dopłata w programie „Mój elektryk” Dodatkowa dopłata w programie „Mój elektryk”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiedział pozytywnie na wniosek Banku Ochrony środowiska o zwiększenie puli środków na dopłaty do leasingu pojazdów zeroemisyjnych o 150 mln zł.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiedział pozytywnie na wniosek Banku Ochrony środowiska o zwiększenie puli środków na dopłaty do leasingu pojazdów zeroemisyjnych o 150 mln zł.

Wraz z rozwojem produkcji dóbr konsumpcyjnych, na niespotykaną dotychczas skalę pojawiły się zagrożenia środowiskowe. Okazało się bowiem, że to, czego ludzkość produkuje najwięcej – to śmieci.

Dużo produkujemy, dużo marnujemy

Jednym z przejawów ingerencji człowieka w naturę jest postępująca degradacja środowiska m.in. poprzez niszczenie naturalnych zasobów naszej planety, marnotrawstwo wytwarzanych dóbr przez złe zarządzanie cyklem produkcyjno-konsumpcyjnym oraz alarmująco zła gospodarka odpadami.

Koncepcje ZERO WASTE oraz LESS WASTE – czyli „zero odpadów/marnowania” i „mniej odpadów/marnowania” są odpowiedzią na dramatyczne pogorszenie się stanu naszego środowiska naturalnego. Mają być sposobem na ograniczenie odpadów poprzez walkę z marnotrawstwem – na każdym etapie naszego zbiorowego i indywidualnego funkcjonowania.

Degradacja środowiska wynika m.in. z dążenia społeczeństwa do zaspokajania coraz to nowych potrzeb, tworzonych przez nakręcaną bezustannie spiralę konsumpcjonizmu. Jednocześnie obserwujemy przeciwwagę w postaci wzrostu świadomości społecznej, inicjującej proekologiczne działania, dotyczące m.in. odpadów i marnotrawstwa. Wśród nich jest właśnie program ZERO WASTE, będący jednocześnie przejawem instynktu samozachowawczego człowieka.

Nawyki ZERO WASTE 

Według szacunków w Polsce na jedną osobę przypada średnio ponad 200 kg zmarnowanego jedzenia rocznie. Jak wynika z raportów w Polsce wyrzuca się każdego roku blisko 5 ton jedzenia – jest to piąty wynik w Unii Europejskiej. Tymczasem, jak pokazują wyniki badania Gumtree Polska, jedynie połowa naszych rodaków słyszała o trendzie ZERO WASTE i tylko 29 proc. z tej grupy stara się realizować jego zasady. Deklarują to głównie osoby zamieszkujące miasta powyżej 500 tys. mieszkańców, rzadziej inni.

Nasze śmieci

Według danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska przeciętny Polak produkuje 320 kg śmieci rocznie. Z sondażu IBRiS, przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej”, wynika, że aż 90,6 proc. badanych Polaków deklaruje, że segreguje śmieci, ale tylko 67 proc. uważa, że o segregację śmieci dbają również ich sąsiedzi.

Okazuje się, że jedynie 52 proc. Polaków potrafi właściwie segregować odpady, bowiem taki wynik dało badanie przeprowadzone przez Symetrię. Najwięcej problemów w określeniu rodzaju odpadów sprawiają nam np. kocie odchody, pojemniki po dezodorantach, kartony po mleku i… żarówki.

Plastikowa bomba

Plastik jest tani, ogólnodostępny, lekki i – w przeciwieństwie do szkła – trudniej ulega zniszczeniu. Tu lista zalet się kończy. Wad plastiku jest znacznie więcej. Każda butelka po wodzie rozkładać się może nawet 500 lat i o ile w przypadku jednej nie byłoby to może wielkim problemem, to w przypadku kilkuset ton sytuacja wygląda już groźnie.

Zużyty plastik przedostaje się do naturalnego środowiska, do gleby i wód. Do mórz i oceanów każdego roku trafia od 5 do 13 mln ton tworzyw sztucznych. Obecnie z powodu plastiku zagrożonych może być ponad 80 proc. gatunków zwierząt. To m.in. żółwie, foki i wiele gatunków ryb. Oczywiście jakimś rozwiązaniem jest recykling, jednak obecnie na całym świecie do powtórnego przetworzenia trafia jedynie kilkadziesiąt procent plastiku. Niestety, w Polsce poziom recyklingu tworzyw sztucznych wynosi zaledwie 26 proc. i jest niższy od średniej w Unii Europejskiej aż o 14 proc.

Recykling nie rozwiązuje jednak problemu emisji CO2. Szacuje się, że produkcja plastikowych butelek może stanowić większe zagrożenie niż elektrownie węglowe. Z raportu Beyond Plastics wynika, że przemysł tworzyw sztucznych uwalnia do atmosfery co najmniej 232 mln ton gazów cieplarnianych, czyli tyle co 116 średniej wielkości elektrowni węglowych. A to dane jedynie z amerykańskiego rynku. Nasuwa się zatem pytanie o jakich ilościach plastiku właściwie mówimy? Spróbujmy policzyć to na przykładzie Polski. Ile butelek po wodzie przypada rocznie na jedno gospodarstwo domowe? Przy dwóch dorosłych osobach co najmniej 730. Mnożąc to przez wielomilionową populację dorosłych Polaków, osiągamy naprawdę przerażające ilości. A to tylko butelki po wodzie. A te po sokach, coli, kefirach….

Woda – temat rzeka

Już dziś 40 proc. obszarów Ziemi ma utrudniony dostęp do wody pitnej, a 2,1 miliarda ludzi na świecie nie posiada dostępu do wody nadającej się do spożycia. Przewiduje się, że już do 2025 r. ok. jedna trzecia ludzkości nie będzie miała wystarczającej ilości wody pitnej.

Zasoby wody na Ziemi. Pomimo iż woda zajmuje 71 proc. powierzchni naszej planety, większość z niej nie nadaje się do picia. 97,5 proc. zasobów wodnych świata stanowią wody oceaniczne oraz morskie, które ze względu na zasolenie nie nadają się do spożycia. Woda słodka to tylko 2,5 proc. Znajduje się ona w większości w lodowcach i śniegach.

Zużycie wody – fakty. Według danych w Polsce 74 proc. wody zużywa się w przemyśle, głównie energetycznym, spożywczym, chemicznym i elektromaszynowym, 12 proc. w gospodarstwach domowych, a 11 proc. w rolnictwie i leśnictwie. Przez wydobycie węgla Polska zużywa najwięcej na świecie wody w energetyce. Z raportu opublikowanego przez Greenpeace wynika, że polska energetyka węglowa odpowiada aż za 70 proc. poboru wody w naszym kraju, podczas gdy średnia światowa wynosi 7 proc.! Warto dodać, że w ciągu 3 minut elektrownia węglowa zużywa ilość wody równą pojemności basenu olimpijskiego. Również hodowla zwierząt to ogromne zapotrzebowanie na wodę. Według amerykańskich badań, żeby wyprodukować 1 kg mięsa, trzeba zużyć ok. 21 tys. litrów wody, a żeby wyprodukować 1 kg pszenicy – tylko 210 litrów. Do wyprodukowania jednego 100-gramowego burgera potrzeba ok. 1650 litrów wody.

Marnowanie wody. Według danych statystycznych przeciętny Polak zużywa dziennie w domu ok. 150 litrów wody. Obliczono, że ok. 97 proc. wody zużywamy na cele higieniczne, mycie i sprzątanie, a tylko 3 proc. na cele konsumpcyjne. Oznacza to, że ok. 148 litrów wody trafia u każdego z nas do kanalizacji, a zaledwie 2 litry do spożycia. Według obliczeń organizacji ekologicznych nieszczelności w kranie mogą spowodować, że rocznie marnujemy 12 tys. litrów wody, a myjąc zęby przy odkręconym kranie (przysłowiowe 3 minuty), marnujemy ok. 15 litrów.

Dlaczego powinno się oszczędzać wodę? Warto może podkreślić, że Polska, jeśli chodzi o zasoby wody pitnej, znajduje się na przedostatnim miejscu w Europie. Oszczędzanie wody jest najbardziej opłacalnym sposobem zmniejszenia zapotrzebowania na nią. Przyczynia się ono do wydłużenia życia jezior i rzek, które są gwarantem zdrowych ekosystemów. Ponadto, zmniejszenie zużycia wody znacząco obniża zużycie prądu oraz skutkuje niższym ciśnieniem w systemie kanalizacyjnym i odwadniającym, co z kolei obniża koszty konserwacji. Nie bez znaczenia jest też fakt, że oszczędzając wodę, zmniejszamy nasze wydatki.

Energia elektryczna – LESS WASTE 

Rocznie na świecie zużywa się łącznie ok. 22 trylionów kWh energii. Niewyobrażalna liczba, prawda? Oszczędzanie energii elektrycznej ma znaczenie zarówno w kontekście ekonomicznym, jak i ekologicznym. Mniej zużytego prądu to niższe rachunki i mniejsze zanieczyszczenie środowiska.

Zużycie energii elektrycznej w domu. Warto sprawdzić, na co zużywamy najwięcej energii w naszych domach. Według danych GUS aż 65 proc. zużywanej przez gospodarstwo domowe energii przypada na ogrzewanie, 16 proc. na przygotowywanie ciepłej wody, 10 proc. na oświetlenie i urządzenia elektryczne a 8,5 proc. na gotowanie.

Wśród urządzeń domowych największym pożeraczem energii jest płyta indukcyjna. Z ciekawostek – czajnik elektryczny zużywa rocznie tyle samo energii co przeciętna zmywarka do naczyń. Pralka zużywa mniej, a najmniej – ładowanie telefonu.

Produkcja energii elektrycznej bardzo obciąża środowisko, ponieważ wytwarzana jest w dużej części z paliw kopalnych. W Polsce wytwarzanie energii odbywa się przede wszystkim w elektrowniach i elektrociepłowniach opalanych węglem kamiennym i brunatnym, a spalanie węgla jest, jak wiemy, szkodliwe dla środowiska. Przyspiesza proces zanieczyszczania atmosfery rosnącą emisją gazów cieplarnianych, powstawanie dziury ozonowej oraz… globalne ocieplenie klimatu.

Fakty i mity 

Ile można zaoszczędzić na energooszczędnych urządzeniach? Każdemu urządzeniu pobierającemu prąd przyporządkowana jest klasa energetyczna – od G (największe zużycie prądu) do A+++ (najmniejsze). Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak istotne różnice występują w eksploatacji tych urządzeń. Otóż lodówka o pojemności 250–300 l w klasie B rocznie zużywa średnio 450 kWh. Natomiast lodówka w klasie A+++ oszczędza prąd i zużywa tylko 170 kWh. W przypadku pralek, w klasie A zużywają one średnio 1,2 kWh energii podczas jednego cyklu prania. Natomiast w klasie A+++ zużywają tylko 0,7 kWh energii na cykl.

Czy warto inwestować w panele fotowoltaiczne? Fotowoltaika to proces wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słońca. Pozwala ona zarówno na ogrzewanie mieszkań i wody, jak i na zasilanie sprzętów domowych i urządzeń przenośnych. Panele fotowoltaiczne są instalowane na dachach budynków mieszkalnych, na wiatach i garażach. Ich idea jest przyjazna środowisku, gdyż są źródłem czystej energii odnawialnej.

Inwestycja w fotowoltaikę ma sporo zalet: ekologiczny sposób pozyskiwania prądu, niezależność od podwyżek cen energii elektrycznej, powstawanie nadwyżek prądu, które można przekazać do sieci energetycznej i wykorzystać w późniejszym okresie, brak przerw w dostawie prądu, wyższa wartość nieruchomości z zainstalowanymi panelami, zwrot inwestycji w ciągu kilku lat – instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kW zwróci się po ok. 7,5 roku. Jeśli uwzględni się przyznawane dotacje, okres zwrotu to ok. 6 lat. Jeśli skorzysta się dodatkowo z ulgi termomodernizacyjnej, zwrot inwestycji następuje już po 5 latach. Zatem w dłuższej perspektywie to rozwiązanie, które sprzyja zarówno ochronie środowiska, jak i naszym portfelom.

Co do odnawialnych źródeł energii, warto wiedzieć, że w ciągu jednej doby do naszej planety dociera taka ilość promieni słonecznych, jaka spokojnie mogłaby zaspokoić potrzeby energetyczne ludzkości przez cały rok, a pokrycie tylko 0,3 proc. powierzchni naszej planety panelami fotowoltaicznymi wystarczyłoby na zaspokojenie potrzeb energetycznych całej planety.

Czy kondensatory energii są opłacalne w domu? Kondensator – to urządzenie służące do zmniejszenia zużycia prądu. Po zamontowaniu go niewątpliwie następuje spadek wartości prądu. Należy jednak podkreślić, że przy zastosowaniu kondensatora spada wartość prądu, a nie jego pobór, dlatego też reduktory mocy oświetlenia są wykorzystywane w dużych halach produkcyjnych czy w oświetleniu ulicznym. Jednakże w naszych gospodarstwach domowych z firmą energetyczną rozliczamy się za zużyty prąd, a nie za jego wartość. Ponadto, w gospodarstwie domowym nie występują takie spadki poboru mocy, aby nadawały one sens montowaniu kondensatorów. Kondensator nie zmniejszy nam wysokości rachunków za energię elektryczną.

struktura zuzycia wody

Rys. Według danych w Polsce 74 proc. wody zużywa się w przemyśle, głównie energetycznym, spożywczym, chemicznym i elektromaszynowym, 12 proc. w gospodarstwach domowych, a 11 proc. w rolnictwie i leśnictwie. /fot: autor/

Dom kostka znów na topie

W Polsce w latach 60., 70. i 80. ub. w. budowano domy w kształcie kostki. Architekci przekonują, że dzięki trendowi Zero Waste domy kostki zyskują dziś drugą szansę. Ich plusy? Metraż. Przepisy dopuszczały wtedy maksymalną powierzchnię użytkową domów do 110 m2, gdyż państwo niechętnie przeznaczało grunty pod domy jednorodzinne. Mają też płaski dach, co dodatkowo zmniejsza ich powierzchnię. Nadal są ich w Polsce setki tysięcy. Można je spotkać zarówno na wsiach, jak i w wielkich miastach. Ostatnio wracają do łask. Architekci znowu je projektują. Ich kolejny atut to nieskomplikowana konstrukcja, która przekłada się na niższe koszty budowy. Poza tym prosta i zwarta bryła sprawia, że kostka jest dużo bardziej energooszczędna niż domy z dodatkowymi elementami architektonicznymi. Nowe domy kostki zwykle są już projektowane jako domy pasywne, z ogrzewaniem za pomocą pompy ciepła i mechaniczną wentylacją z rekuperacją.

Architekci przekonują, że także w kostkach z czasów PRL-u tkwi duży potencjał. Wojciech Polko uważa, że dzisiaj, gdy rynek wariuje, przystosowanie domu kostki do obecnych wymogów, związanych np. z rosnącymi cenami energii będzie często tańsze niż budowa domu od podstaw. – Czasem nawet o 50 proc. Koszt modernizacji takiego domu to ok. 400 tys. zł. Wszystko zależy oczywiście od użytych elementów – mówi architekt (dla "Gazety Wyborczej", styczeń br.).

Ekomodernizacja kostki

Zwykle taki dom trzeba najpierw doprowadzić do stanu surowego otwartego. – Potem z większością domów można zrobić cuda – twierdzi Polko. Bardzo ważna jest termomodernizacja: docieplenie części lub całości domu, wymiana stolarki na ciepłą, zabezpieczenie ścian fundamentowych oraz hydroizolacja podłogi parteru. Zawsze konieczna jest przebudowa instalacji. Najczęściej dorzucamy do tego wentylację mechaniczną, pompę ciepła i fotowoltaikę – wylicza. Przypomina, że na takie inwestycje można dostać dofinansowanie, co zmniejsza koszty remontu. Płaski dach ułatwia zamontowanie paneli słonecznych. Grube mury to też atut, dobrze docieplone długo trzymają ciepło. Patrząc na samą energooszczędność, można zyskać 90 proc. tego, co podczas budowy nowego domu.

– Dlatego dom kostkę warto ratować, zwłaszcza kierując się duchem zero waste i tym, by nie produkować niepotrzebnych odpadów – uważa architekt.

Złe nawyki jedzeniowe?

Jeśli zastanawiamy się, jak ratować planetę, to jednym ze sposobów jest zmiana nawyków żywieniowych. Produkcja mięsa jest bardzo kosztowna i negatywnie wpływa na środowisko. Dodatkowa emisja gazów cieplarnianych, zwiększone zużycie wody i energii oraz zanieczyszczenie gleby to tylko kilka z negatywnych skutków przemysłowej hodowli. Aby je zminimalizować, warto zrezygnować (choćby częściowo) z potraw mięsnych i wprowadzić do menu więcej warzyw, najlepiej pochodzących z krajowych upraw.

Ale Polacy nie chcą rezygnować z mięsa. „Nasz talerz jest naszą sprawą. Nawet jeśli jemy to, co niezdrowe, uważamy, że nikt nie powinien się tym interesować” – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” (9.03.23 r.). Zaledwie 1,6 proc. ankietowanych uważa, że Polacy powinni dla zdrowia zrezygnować z mięsa. Niespełna 35 proc. jest zdania, że powinni ilość mięsa ograniczyć. Natomiast 58 proc. badanych (ponad połowa!) jest za tym, by nie zmieniać nawyków żywieniowych. Za zwiększeniem spożycia mięsa opowiedziało się prawie 4 proc.

Eko-edukacja

Jak wynika z badań, najciekawsze dla młodzieży tematy z dziedziny ekologii to wytrzymałość planety i największe wyzwania dla środowiska. Także zwierzęta, ich przystosowanie do zmieniającego się świata i ginące gatunki. Jedna trzecia ankietowanych uczniów chciałaby się dowiedzieć, jak różne gatunki się ze sobą łączą i jaka jest od nich zależność człowieka. Młodzież jest bardzo zainteresowana przyszłością życia na Ziemi (bo to przecież jej przyszłość) i generalnie deklaruje troskę o środowisko. O tym, jak dbać o środowisko trzeba jednak rozmawiać nie tylko z dziećmi i młodzieżą, ale i z dorosłymi, którzy powinni dawać młodym przykład, gdyż jak na razie, często jest odwrotnie.

Jak dbać o środowisko? 

Połowa Polaków zapytanych, jak dbać o Ziemię, potwierdza, że stan środowiska naturalnego zależy od aktywności każdego z nas. 73 proc. ankietowanych deklaruje, że korzysta z toreb wielokrotnego użytku, a połowa wybiera towary w ekologicznych opakowaniach. Również 73 proc. deklaruje ograniczanie zużycia wody, a 57 proc. stara się wybierać komunikację miejską lub rower zamiast samochodu.

Dlaczego to ważne? Według prawie połowy ankietowanych Polaków głównym powodem ochrony środowiska jest dbałość o zdrowie oraz troska o przyszłe pokolenia. Co trzeci ankietowany uważa, że przyroda jest wartością samą w sobie, a 18 proc. twierdzi, że o środowisko trzeba dbać ze względów ekonomicznych.

Oto najważniejsze powody:

  • Zmiany klimatyczne mogą oznaczać koniec życia na naszej planecie.
  • Woda pitna wkrótce stanie się dobrem luksusowym i w niedalekiej przyszłości możemy nie mieć czego pić.
  • Utrzymanie dobrej jakości gleb, nawożonych naturalnymi nawozami, warunkuje przyszłe plony oraz jakość spożywanego przez nas pokarmu.
  • Wycinanie lasów oznacza dla nas mniej tlenu w powietrzu i coraz więcej chorób układu oddechowego.
  • Skażenie środowiska i zanieczyszczenie atmosfery wpływa na nasilanie się alergii.
  • Dziura ozonowa to brak ochrony przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Ozon chroni nas przed promieniowaniem ultrafioletowym powodującym wiele chorób nowotworowych, przede wszystkim czerniaka.
  • Flora i fauna są zagrożone wyginięciem, niedługo już możemy nie mieć gdzie wypoczywać.

Komentarze

Powiązane

Helena Śpiewak Jak zdążyć przed końcem świata?

Jak zdążyć przed końcem świata? Jak zdążyć przed końcem świata?

Co roku przed Światowym Forum Ekonomicznym w Davos organizatorzy publikują Raport o globalnych zagrożeniach („Global Risks Report”). W tym roku po raz pierwszy, aż pięć z najczęściej wymienianych zagrożeń...

Co roku przed Światowym Forum Ekonomicznym w Davos organizatorzy publikują Raport o globalnych zagrożeniach („Global Risks Report”). W tym roku po raz pierwszy, aż pięć z najczęściej wymienianych zagrożeń związanych było z katastrofą klimatyczną!

Helena Śpiewak Pandemia – ulga dla Natury?

Pandemia – ulga dla Natury? Pandemia – ulga dla Natury?

W czasie pandemii COVID-19 odnotowano największy spadek emisji CO2 w historii pomiarów! Ale czy to wystarczy, aby zatrzymać globalne ocieplenie?

W czasie pandemii COVID-19 odnotowano największy spadek emisji CO2 w historii pomiarów! Ale czy to wystarczy, aby zatrzymać globalne ocieplenie?

Redakcja Ekologiczne trendy na osiedlach

Ekologiczne trendy na osiedlach Ekologiczne trendy na osiedlach

Rosnąca świadomość zmian klimatycznych pociąga za sobą zainteresowanie rozwiązaniami proekologicznymi. Fotowoltaika, garaże wyposażone w ładowarki dla aut elektrycznych czy szanowanie zieleni to tylko...

Rosnąca świadomość zmian klimatycznych pociąga za sobą zainteresowanie rozwiązaniami proekologicznymi. Fotowoltaika, garaże wyposażone w ładowarki dla aut elektrycznych czy szanowanie zieleni to tylko przykładowe elementy, które coraz częściej zaczynają być obecne na osiedlach mieszkaniowych.

Redakcja Producenci opakowań coraz bardziej zainteresowani ekologią

Producenci opakowań coraz bardziej zainteresowani ekologią Producenci opakowań coraz bardziej zainteresowani ekologią

Producenci opakowań coraz częściej zwracają uwagę na aspekty ekologiczne swojej działalności. Wprowadzają na rynek biodegradowalne i kompostowalne opakowania. Ten pozytywny sygnał nie oznacza jeszcze,...

Producenci opakowań coraz częściej zwracają uwagę na aspekty ekologiczne swojej działalności. Wprowadzają na rynek biodegradowalne i kompostowalne opakowania. Ten pozytywny sygnał nie oznacza jeszcze, że w najbliższych latach plastik całkowicie zniknie z rynku opakowań. Wygoda jego użytkowania przewyższa względy ekologiczne.

Redakcja Śląsk stawia na innowacje społeczne i zielone technologie

Śląsk stawia na innowacje społeczne i zielone technologie Śląsk stawia na innowacje społeczne i zielone technologie

Polskie miasta stają przed wyzwaniem, jakim jest dostosowywanie się do europejskiej polityki klimatycznej. Pandemia znacząco komplikuje i utrudnia sytuację – samorządy tracą miliony złotych m.in. przez...

Polskie miasta stają przed wyzwaniem, jakim jest dostosowywanie się do europejskiej polityki klimatycznej. Pandemia znacząco komplikuje i utrudnia sytuację – samorządy tracą miliony złotych m.in. przez koszty walki z wirusem, a także uzyskują mniejsze wpływy z podatków. Konieczne jest innowacyjne podejście do zarządzania, szczególnie w miastach, w których gospodarka opiera się na kopalniach. Rybnik do 2035 roku chce zastąpić wygaszane stopniowo górnictwo inwestycjami opierającymi się m.in. na zielonych...

Redakcja Walka z kryzysem klimatycznym – konieczna jest większa świadomość

Walka z kryzysem klimatycznym – konieczna jest większa świadomość Walka z kryzysem klimatycznym – konieczna jest większa świadomość

Walka z kryzysem wynikającym ze zmian klimatycznych nie jest wystarczająco radykalna. Według IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu) uniknięcie czarnego scenariusza jest wciąż możliwe. Konieczne...

Walka z kryzysem wynikającym ze zmian klimatycznych nie jest wystarczająco radykalna. Według IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu) uniknięcie czarnego scenariusza jest wciąż możliwe. Konieczne jest ograniczenie konsumpcji, zmiana nawyków w zakresie przemieszczania się, stylu życia.

Redakcja Zmiany klimatu większym wyzwaniem niż koronawirus

Zmiany klimatu większym wyzwaniem niż koronawirus Zmiany klimatu większym wyzwaniem niż koronawirus

– Musimy zdać sobie sprawę, że chodzi o zmniejszenie konsumpcji i dewastacji przyrody w poszukiwaniu nowych zasobów: energii, wody, surowców – mówi dr hab. Mariusz Majdański z Instytutu Geofizyki Polskiej...

– Musimy zdać sobie sprawę, że chodzi o zmniejszenie konsumpcji i dewastacji przyrody w poszukiwaniu nowych zasobów: energii, wody, surowców – mówi dr hab. Mariusz Majdański z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Tym bardziej że pandemia i lockdown nie zatrzymały zmian klimatu, a ich konsekwencje będą stawały się coraz bardziej dotkliwe.

Redakcja MKiŚ: Polacy zadowoleni z jakości terenów zielonych w okolicy zamieszkania

MKiŚ: Polacy zadowoleni z jakości terenów zielonych w okolicy zamieszkania MKiŚ: Polacy zadowoleni z jakości terenów zielonych w okolicy zamieszkania

Z badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski dot. zazieleniania przestrzeni lokalnej, które przeprowadzono dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska w listopadzie 2020 r., wynika, że 83...

Z badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski dot. zazieleniania przestrzeni lokalnej, które przeprowadzono dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska w listopadzie 2020 r., wynika, że 83 proc. respondentów jest zadowolona z jakości terenów zielonych w okolicy zamieszkania, a 75 proc. badanych wyraża chęć i gotowość zaangażowania się w tworzenie nowych i dbanie o istniejące tereny zielone w swojej okolicy.

Redakcja Bardziej rygorystyczne wymogi energooszczędności w budynkach od 2021

Bardziej rygorystyczne wymogi energooszczędności w budynkach od 2021 Bardziej rygorystyczne wymogi energooszczędności w budynkach od 2021

Z początkiem 2021 roku wchodzą w życie nowe wymogi energooszczędności dla budynków. Dotychczasowe przepisy zakładały, że nie będą musiały ich spełniać budynki, na których budowę wydano pozwolenie przed...

Z początkiem 2021 roku wchodzą w życie nowe wymogi energooszczędności dla budynków. Dotychczasowe przepisy zakładały, że nie będą musiały ich spełniać budynki, na których budowę wydano pozwolenie przed końcem 2020 roku, ze względu jednak na pandemię i związane z nią opóźnienia w działalności urzędów decydujący będzie nie moment wydania pozwolenia, ale termin złożenia wniosku o takie pozwolenie. A zatem inwestorzy i deweloperzy czekający na decyzję urzędów nie będą musieli zmieniać swoich projektów.

Helena Śpiewak Co robimy #DlaKlimatu?

Co robimy #DlaKlimatu? Co robimy #DlaKlimatu?

Na koniec tego dramatycznego covidowego roku, w cyklu STOP SMOG szczypta optymizmu. Poniżej prezentujemy kilka działań podejmowanych na rzecz ratowania klimatu i ochrony środowiska.

Na koniec tego dramatycznego covidowego roku, w cyklu STOP SMOG szczypta optymizmu. Poniżej prezentujemy kilka działań podejmowanych na rzecz ratowania klimatu i ochrony środowiska.

Redakcja Ponad połowa Polaków uważa, że system segregacji śmieci w Polsce nie sprawdza się

Ponad połowa Polaków uważa, że system segregacji śmieci w Polsce nie sprawdza się Ponad połowa Polaków uważa, że system segregacji śmieci w Polsce nie sprawdza się

Z badania opinii publicznej zrealizowanego w ramach kampanii edukacyjnej #rePETujemy wynika, że 60% Polaków uznaje obecny system segregacji śmieci w Polsce za nieefektywny. Jak w rzeczywistości wygląda...

Z badania opinii publicznej zrealizowanego w ramach kampanii edukacyjnej #rePETujemy wynika, że 60% Polaków uznaje obecny system segregacji śmieci w Polsce za nieefektywny. Jak w rzeczywistości wygląda segregacja odpadów w gospodarstwach domowych?

Helena Śpiewak Zielony wodór – paliwo przyszłości?!

Zielony wodór – paliwo przyszłości?! Zielony wodór – paliwo przyszłości?!

Kryzys klimatyczny przyjmuje najróżniejsze oblicza. Myślimy o nim, kiedy z kranu przestaje lecieć woda, albo huragany pustoszą ogromne połacie lasów.

Kryzys klimatyczny przyjmuje najróżniejsze oblicza. Myślimy o nim, kiedy z kranu przestaje lecieć woda, albo huragany pustoszą ogromne połacie lasów.

mgr inż. Bartłomiej Monczyński Ekologiczne technologie renowacji dachów płaskich

Ekologiczne technologie renowacji dachów płaskich Ekologiczne technologie renowacji dachów płaskich

Za 10 lat budynki w Europie powinny wyglądać zupełnie inaczej, o czym można przeczytać w opublikowanej przez Komisję Europejską strategii na rzecz fali renowacji (1).

Za 10 lat budynki w Europie powinny wyglądać zupełnie inaczej, o czym można przeczytać w opublikowanej przez Komisję Europejską strategii na rzecz fali renowacji (1).

Redakcja Administratora news Zielona energia we wspólnotach mieszkaniowych

Zielona energia we wspólnotach mieszkaniowych Zielona energia we wspólnotach mieszkaniowych

Wspólnoty mieszkaniowe zaczynają inwestować w odnawialne źródła energii. Ruchy te mają pomóc w walce ze smogiem i odciążać budżet wspólnoty. Ekologiczne rozwiązania, po które sięgają obecnie wspólnoty...

Wspólnoty mieszkaniowe zaczynają inwestować w odnawialne źródła energii. Ruchy te mają pomóc w walce ze smogiem i odciążać budżet wspólnoty. Ekologiczne rozwiązania, po które sięgają obecnie wspólnoty to turbiny wiatrowe i panele.

Redakcja news Fit for 55 – co to jest i ile nas będzie kosztować?

Fit for 55 – co to jest i ile nas będzie kosztować? Fit for 55 – co to jest i ile nas będzie kosztować?

Unia Europejska przyjęła pakiet propozycji legislacyjnych – Fit for 55 – mający na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 55 procent względem 1990 roku. Cel ma zostać osiągnięty do 2030 roku....

Unia Europejska przyjęła pakiet propozycji legislacyjnych – Fit for 55 – mający na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 55 procent względem 1990 roku. Cel ma zostać osiągnięty do 2030 roku. Jakie zmiany niesie za sobą wprowadzenie Fit for 55?

Redakcja news Boom na fotowoltaikę trwa, ale co z recyklingiem?

Boom na fotowoltaikę trwa, ale co z recyklingiem? Boom na fotowoltaikę trwa, ale co z recyklingiem?

Zainteresowanie fotowoltaiką stale rośnie. Tylko w przeciągu ostatniego roku w państwach Unii Europejskiej moc zainstalowana w fotowoltaice wzrosła o 19 GW mocy. Wraz ze wzrostem popularności fotowoltaiki...

Zainteresowanie fotowoltaiką stale rośnie. Tylko w przeciągu ostatniego roku w państwach Unii Europejskiej moc zainstalowana w fotowoltaice wzrosła o 19 GW mocy. Wraz ze wzrostem popularności fotowoltaiki rośnie też zapotrzebowanie na utylizację paneli. Jak wygląda sytuacja recyklingu paneli PV w Polsce?

Helena Śpiewak Katastrofa klimatyczna przyspiesza!

Katastrofa klimatyczna przyspiesza! Katastrofa klimatyczna przyspiesza!

– Tak sobie patrzyłem na dzisiejsze prognozy i przypomniał mi się mój wywiad sprzed prawie 3 lat dla wyborcza.pl: 35 stopni w cieniu. Na razie jest super, nie? Ale niebawem wyginiemy! – napisał na facebook’u...

– Tak sobie patrzyłem na dzisiejsze prognozy i przypomniał mi się mój wywiad sprzed prawie 3 lat dla wyborcza.pl: 35 stopni w cieniu. Na razie jest super, nie? Ale niebawem wyginiemy! – napisał na facebook’u 14 lipca br. prof. Szymon Malinowski, wybitny polski uczony, fizyk atmosfery, popularyzator wiedzy na temat zmian klimatycznych.

Helena Śpiewak Ekologiczne ABC

Ekologiczne ABC Ekologiczne ABC

Ziemia się pali! Średnia temperatura powierzchni naszej planety wzrosła od końca XIX wieku o około 1ºC. Za tę zmianę odpowiada głównie wzrost emisji dwutlenku węgla i innych gazów do atmosfery, spowodowany...

Ziemia się pali! Średnia temperatura powierzchni naszej planety wzrosła od końca XIX wieku o około 1ºC. Za tę zmianę odpowiada głównie wzrost emisji dwutlenku węgla i innych gazów do atmosfery, spowodowany działalnością człowieka.

Helena Śpiewak Szansa czy ryzyko?

Szansa czy ryzyko? Szansa czy ryzyko?

Pakiet „Fit for 55” proponuje: zakaz sprzedaży aut z silnikiem spalinowym od 2035 r., graniczny podatek węglowy dla importu spoza UE, podwyższenie udziału OZE w produkcji energii do 40% i dekarbonizację...

Pakiet „Fit for 55” proponuje: zakaz sprzedaży aut z silnikiem spalinowym od 2035 r., graniczny podatek węglowy dla importu spoza UE, podwyższenie udziału OZE w produkcji energii do 40% i dekarbonizację budynków. To tylko niektóre z proekologicznych propozycji, przedstawionych przez Komisję Europejską w ramach „Fit for 55”. Jak widać, to ogromne wyzwanie i dla europejskich państw, i dla ich obywateli.

Redakcja news Jak zmienia się klimat w Polsce?

Jak zmienia się klimat w Polsce? Jak zmienia się klimat w Polsce?

Ponad 30 klimatologów przeanalizowało różne aspekty zmian klimatu w Polsce. Według scenariuszy czeka nas coraz więcej dni z uciążliwymi upałami, mniej dni bardzo mroźnych i nieco więcej opadów.

Ponad 30 klimatologów przeanalizowało różne aspekty zmian klimatu w Polsce. Według scenariuszy czeka nas coraz więcej dni z uciążliwymi upałami, mniej dni bardzo mroźnych i nieco więcej opadów.

Redakcja news Akcja wiedeńskiego bonu naprawczego zakończona sukcesem

Akcja wiedeńskiego bonu naprawczego zakończona sukcesem Akcja wiedeńskiego bonu naprawczego zakończona sukcesem

Wiedeń po raz kolejny odniósł sukces w akcji bonów naprawczych. Na ten cel miasto przeznaczyło 570000 euro, środki te przeznaczono na zachęcenie mieszkańców do naprawiania zepsutych przedmiotów, zamiast...

Wiedeń po raz kolejny odniósł sukces w akcji bonów naprawczych. Na ten cel miasto przeznaczyło 570000 euro, środki te przeznaczono na zachęcenie mieszkańców do naprawiania zepsutych przedmiotów, zamiast automatycznego wyrzucania ich na śmietnik. Inicjatywa, która w kolejnych odsłonach będzie realizowana do 2023 roku, przynosi korzyści całej gospodarce i pomaga środowisku.

Helena Śpiewak Czerwona kartka dla ludzkości!

Czerwona kartka dla ludzkości! Czerwona kartka dla ludzkości!

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC), organ ONZ, przedstawił w sierpniu br. dramatyczny raport na temat globalnego ocieplenia.

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC), organ ONZ, przedstawił w sierpniu br. dramatyczny raport na temat globalnego ocieplenia.

Helena Śpiewak Dzieci narażone najbardziej!

Dzieci narażone najbardziej! Dzieci narażone najbardziej!

„The Lancet”: kryzys klimatyczny niesie tragiczne skutki dla zdrowia ludzi!

„The Lancet”: kryzys klimatyczny niesie tragiczne skutki dla zdrowia ludzi!

Helena Śpiewak Transport w COVIDZIE i… po

Transport w COVIDZIE i… po Transport w COVIDZIE i… po

Badania opinii publicznej przeprowadzone przez Polski Alarm Smogowy pokazały, jak pandemia zmieniła zachowania transportowe mieszkańców Warszawy i innych polskich miast.

Badania opinii publicznej przeprowadzone przez Polski Alarm Smogowy pokazały, jak pandemia zmieniła zachowania transportowe mieszkańców Warszawy i innych polskich miast.

Wybrane dla Ciebie

Modernizacja istniejących instalacji, w szczególności wymiana wentylatorów, kryje w sobie ogromne potencjalne oszczędności energii »

Modernizacja istniejących instalacji, w szczególności wymiana wentylatorów, kryje w sobie ogromne potencjalne oszczędności energii » Modernizacja istniejących instalacji, w szczególności wymiana wentylatorów, kryje w sobie ogromne potencjalne oszczędności energii »

Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu »

Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu » Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu »

Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON »

Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON » Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON »

Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego

Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego

Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób »

Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób » Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób »

Izolacja ścian piwnic - jaki styropian wybrać?

Izolacja ścian piwnic - jaki styropian wybrać? Izolacja ścian piwnic - jaki styropian wybrać?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą? Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać?

Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać? Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację » Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację »

Jak zadbać o dobrą jakość wody »

Jak zadbać o dobrą jakość wody » Jak zadbać o dobrą jakość wody »

Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni »

Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni » Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni »

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych? Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku »

Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku » Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku »

Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych »

Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych » Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych »

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa? Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać? System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi »

Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi » Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi »

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku? Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę »

Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę » Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę »

Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych »

Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych » Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych »

Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu?

Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu? Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji» Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Kilka rozwiązań na windę w budynku »

Kilka rozwiązań na windę w budynku » Kilka rozwiązań na windę w budynku »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.