administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Wniosek o indywidualne ogrzewanie lokalu

Zakończenie sezonu grzewczego to dla zarządców okres szczególnie trudny. Bowiem zazwyczaj wtedy następuje rozliczanie c.o. – tego największego i jakże drażliwego kosztu. Niektórzy z mieszkańców, nie godząc się na wzrastające opłaty, szukając rozwiązania mogą wystąpić z wnioskiem o indywidualne ogrzewanie lokalu budynku wielolokalowego.

Zobacz także

Bank Gospodarstwa Krajowego Rozwiązania dla poszkodowanych przez powódź – budownictwo wielorodzinne

Rozwiązania dla poszkodowanych przez powódź – budownictwo wielorodzinne Rozwiązania dla poszkodowanych przez powódź – budownictwo wielorodzinne

Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa...

Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM). To środki na remont lub odbudowę wielorodzinnych budynków mieszkalnych. To elementy pakietu pomocy dla powodzian.

Produkty i rozwiązania 2025 Innowacyjne produkty i rozwiązania 2025 dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Innowacyjne produkty i rozwiązania 2025 dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych Innowacyjne produkty i rozwiązania 2025 dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć...

Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć na to pieniądze? W naszym zestawieniu uwzględniliśmy także premie i granty dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które pozwolą sfinansować planowane inwestycje. Życzymy miłej lektury!

Manage - nowoczesne zarządzanie nieruchomościami

Manage - nowoczesne zarządzanie nieruchomościami Manage - nowoczesne zarządzanie nieruchomościami

Spółdzielnie i Wspólnoty Wszystkie kluczowe elementy zarządzania nieruchomościami w jednym miejscu: automatyzacja procesów, nieograniczone możliwości konfiguracji, monitoring inwestycji oraz ich finansów....

Spółdzielnie i Wspólnoty Wszystkie kluczowe elementy zarządzania nieruchomościami w jednym miejscu: automatyzacja procesów, nieograniczone możliwości konfiguracji, monitoring inwestycji oraz ich finansów. Sprawne przeprowadzanie uchwał zaoszczędzi Twój cenny czas i pozwoli na pełną kontrolę w administrowaniu budynków.

Każdy z zarządców zapewne zgodzi się, że mieszkańcy reagują krańcowo różnie na zestawienie kosztów zużycia c.o., nie bacząc na rosnące ceny energii, a także zmiany warunków społeczno-ekonomicznych, nie zależące w żadnym stopniu od zarządców. Niekiedy w głowach mieszkańców może wtedy pojawić się m.in. pomysł indywidualnego ogrzewania lokalu, ogrzewanego dotąd instalacją c.o. Składają wtedy wniosek w tej sprawie – i co dalej?

Zacznijmy od tego, że poszczególne elementy budynku, a w szczególności instalacje przeznaczone do dostawy mediów do poszczególnych lokali w budynku wielolokalowym i lokale – stanowią konkretne techniczne rozwiązanie, zaprojektowane, wykonane i funkcjonujące jako jedna całość. W skład tych instalacji mogą wchodzić urządzenia funkcjonujące zarówno w częściach budynku przeznaczonych do wspólnego użytkowania (a więc w nieruchomości wspólnej), jak i urządzenia funkcjonujące w poszczególnych lokalach. Do takich instalacji należą na przykład instalacje i urządzenia służące do dostawy różnego rodzaju mediów. Na szczególne wyróżnienie zasługuje instalacja centralnego ogrzewania budynku wielolokalowego, w skład której wchodzą między innymi urządzenia związane z zasilaniem w ciepło danego budynku (np. lokalne źródło ciepła, węzeł cieplny), wewnętrzna instalacja c.o. wraz ze wszystkimi (a więc także w lokalach) grzejnikami i armaturą przygrzejnikową (w tym zawory) oraz inne urządzenia wchodzące w skład tego rozwiązania.

Na możliwość dokonywania zmian w systemie ogrzewania budynku wielolokalowego wyłącznie za zgodą jego właściciela, a więc tym samym ogółu współwłaścicieli – jednoznacznie wskazuje Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 sierpnia 1997 roku – sygn. akt III CZP 36/97.

Pośród uwarunkowań uwzględnianych przy projektowaniu instalacji c.o. danego lokalu w budynku wielolokalowym zwraca się uwagę m.in. na fakt oddawania ciepła do wnętrza danego lokalu zarówno przez grzejniki, jak i fragmenty instalacji c.o. w obszarze lokalu (piony, gałązki), jak i na przenikanie ciepła z lokali sąsiednich przez przegrody wewnętrzne budynku.

Zmiany w systemie ogrzewania budynku wielolokalowego

Na możliwość dokonywania zmian w systemie ogrzewania budynku wielolokalowego wyłącznie za zgodą jego właściciela, a więc tym samym ogółu współwłaścicieli – jednoznacznie wskazuje Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 sierpnia 1997 roku – sygn. akt III CZP 36/97 (opublikowana w zeszycie OSN IC Nr 1/98, poz. 4).

Zatem z chwilą ustanowienia odrębnej własności pierwszego lokalu – pomieszczenia przeznaczone do wspólnego użytku, jak również inne części budynku nie służące wyłącznie do użytku właściciela (współwłaścicieli) danego lokalu, a więc np. instalacja centralnego ogrzewania, wchodzą w skład nieruchomości wspólnej. W takiej sytuacji o zmianie sposobu korzystania z części nieruchomości wspólnej powinni decydować wszyscy współwłaściciele tej nieruchomości wspólnej. A w przypadku budynku stanowiącego współwłasność spółdzielni – jej uprawniony statutowo organ oraz pozostali współwłaściciele tej nieruchomości. W przypadku braku porozumienia pomiędzy współwłaścicielami nieruchomości wspólnej – autorytatywne rozstrzygnięcie o sposobie korzystania z nieruchomości wspólnej może nastąpić w drodze postępowania cywilnego.

Wobec tego, w przypadku zamiaru wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu instalacji wspólnych, a w szczególności zwiększenia ilości mediów przesyłanych daną instalacją wspólną, a więc na przykład instalacji c.o. budynku wielolokalowego – przed podjęciem decyzji jego właściciel (współwłaściciele), a w praktyce uprawniony zarządca danej nieruchomości, powinien dokonać oceny możliwości wprowadzenia zamierzonej zmiany oraz oceny sposobu i skutków jej wdrożenia na podstawie właściwych dokumentów (np. ekspertyza, projekt techniczny) opracowanych przez projektanta (rzeczoznawcę) odpowiedniej specjalności. Dokonując oceny zmiany sposobu korzystania z danego rodzaju instalacji wspólnej budynku, koniecznym staje się dokonanie oceny innych instalacji i urządzeń, tak powiązanych obecnie z instalacją przebudowywaną, jak również wchodzących w skład nieruchomości wspólnej, oceny instalacji i urządzeń, których sposób korzystania może ulec zmianie wskutek zamierzonej przebudowy.

Nie zaszkodzi dopowiedzieć tym dociekliwym, ale przede wszystkim niecierpliwym wnioskodawcom, że właściciel/zarządca budynku będzie korzystać z pomocy osób posiadających wiedzę techniczną, czyli osób posiadających potwierdzone urzędowo kwalifikacje oraz przygotowanie zawodowe odpowiednich specjalności. A tym samym oznacza to konieczność skorzystania z wiedzy projektantów (rzeczoznawców) odpowiedniej specjalności, którzy powinni dokonać oceny i poinformować właściciela (zarządcę) bądź współwłaścicieli budynku, czy proponowane zmiany w funkcjonowaniu instalacji budynku mogą powodować zmianę sposobu korzystania z przyłączy (np. konieczność zwiększenia dostaw energii elektrycznej lub paliw gazowych), a tym samym będą powodować konieczność uzgodnienia tych zmian z dostawcami poszczególnych mediów.

Wydając opinię (ekspertyzę) powinni także ocenić i wykazać, czy wykonanie projektowanych robót budowlanych wymagać będzie uprzednio określonych postępowań administracyjnych przed organem budowlanym (a więc czy jest konieczne zgłoszenie bądź uzyskanie pozwolenia na budowę). Dokonując takiej oceny projektanci (rzeczoznawcy) powinni też poinformować właścicieli (zarządcę) budynku, czy zamierzona przebudowa danego elementu budynku – to ilość i zakresy robót budowlanych, które powodują (lub nie powodują) obowiązek:

  • opracowania określonej dokumentacji projektowej,
  • dokonania określonego postępowania przed organem budowlanym przed, w trakcie i po zakończeniu robót budowlanych związanych z zamierzoną przebudową (np. konieczność uprzedniego zgłoszenia robót budowlanych organowi budowlanemu, uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, prowadzenia dziennika budowy itd.).

Zatem sugeruje się, by w odpowiedzi – wyjaśnieniu kierowanym do wnioskodawcy (zainteresowanemu ewentualną zmianą sposobu ogrzewania budynku lub jego części, np. lokalu) zawrzeć informację, iż dla umożliwienia podjęcia decyzji właścicielom lub zarządcy budynku – koniecznym będzie zawarcie we wniosku właściwych informacji na temat niektórych lub wszystkich ww. uwarunkowań. Ponadto wniosek powinien zawierać uzasadnienie potrzeby proponowanej zmiany oraz określenie zakresu i sposobu wdrożenia (dokonania) projektowanych zmian zarówno w instalacjach wspólnych budynku, jak i stanowiących wyposażenie lokalu, a więc także wykazać brak możliwości dopuszczenia do nadmiernego wychłodzenia lokali sąsiednich.

Udzielając zgody użytkownikowi lokalu w budynku wielolokalowym na zaprzestanie korzystania z instalacji centralnego ogrzewania tego budynku – właściciele (lub uprawnieni zarządcy) budynku wielolokalowego powinni dokonać odpowiednich zmian w regulaminie wymaganym przepisem art. 45a ust. 10 ustawy Prawo energetyczne. Zmian uwzględniających konieczność kontynuowania przez samodzielnie ogrzewającego się użytkownika w uczestniczeniu w finansowaniu kosztów ogrzewania pomieszczeń nieruchomości wspólnej oraz uwzględniających ewentualność korzystania z ciepła oddawanego przez piony i inne elementy instalacji c.o., a także przenikającego z innych ogrzewanych pomieszczeń tego budynku.

Wychodząc naprzeciw takim problemom proponuje się, by odpowiadając wnioskującemu o zmianę w sposobie ogrzewania lokalu (a więc fragmentu budynku) – właściciel (zarządca) budynku poprosił wnioskodawcę o wyjaśnienie, w jaki sposób zamierza uczestniczyć w pokrywaniu kosztów ogrzewania części wspólnych budynku przez tego użytkownika lokalu (czyli lokalu odłączonego od instalacji c.o. budynku) oraz, w jaki sposób zamierza przeciwdziałać wykorzystywaniu ciepła dostarczanego do lokali sąsiednich lub pochodzącego od instalacji przechodzących przez lokal (planowany do odłączenia).

Odpowiedź do takiego wnioskodawcy powinna także zawierać przestrogę, iż wykonywanie robót budowlanych w obszarze nieruchomości wspólnej bez zgody jej właściciela (współwłaścicieli) lub uprawnionego zarządcy – ma znamiona samowoli budowlanej ze wszystkimi konsekwencjami prawem przewidywanymi.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja Szkolenie: Walne zgromadzenie spółdzielni mieszkaniowej w 2023 roku

Szkolenie: Walne zgromadzenie spółdzielni mieszkaniowej w 2023 roku Szkolenie: Walne zgromadzenie spółdzielni mieszkaniowej w 2023 roku

Jakie są zasady zwoływania Walnego Zgromadzenia w spółdzielni mieszkaniowej? W jaki sposób należy przeprowadzać obrady i głosowanie? Kiedy można zaskarżyć uchwałę? Aktualne regulacje i orzecznictwo dotyczące...

Jakie są zasady zwoływania Walnego Zgromadzenia w spółdzielni mieszkaniowej? W jaki sposób należy przeprowadzać obrady i głosowanie? Kiedy można zaskarżyć uchwałę? Aktualne regulacje i orzecznictwo dotyczące zwoływania Walnego Zgromadzenia omówi Grzegorz Abramek.

Anna Ruszczak news Zima to więcej szkód zgłaszanych ubezpieczycielom

Zima to więcej szkód zgłaszanych ubezpieczycielom Zima to więcej szkód zgłaszanych ubezpieczycielom

Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia nagromadzonego śniegu i lodu z chodników przylegających do danej posesji. Inaczej grozi im mandat lub grzywna, jednak konsekwencje mogą...

Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia nagromadzonego śniegu i lodu z chodników przylegających do danej posesji. Inaczej grozi im mandat lub grzywna, jednak konsekwencje mogą być poważniejsze, gdy wydarzy się wypadek.

Agnieszka Żelazna Grzywna w celu przymuszenia spółdzielni do wykonania robót budowlanych

Grzywna w celu przymuszenia spółdzielni do wykonania robót budowlanych Grzywna w celu przymuszenia spółdzielni do wykonania robót budowlanych

W orzecznictwie sądów administracyjnych jednolicie przyjmuje się, że – co do zasady – grzywna w celu przymuszenia wymierzana w sprawach z zakresu Prawa budowlanego jest środkiem mniej uciążliwym niż wykonanie...

W orzecznictwie sądów administracyjnych jednolicie przyjmuje się, że – co do zasady – grzywna w celu przymuszenia wymierzana w sprawach z zakresu Prawa budowlanego jest środkiem mniej uciążliwym niż wykonanie zastępcze. Grzywna ta winna być przy tym adekwatna do charakteru egzekwowanego obowiązku, a jednocześnie nałożona kwota winna zmotywować zobowiązanego do realizacji nałożonego obowiązku. Wysokość grzywny nie może być jednocześnie symboliczna, ale powinna stanowić finansową presję na zobowiązanego.

Redakcja news Petycja ZRSM RP do Komisji Europejskiej

Petycja ZRSM RP do Komisji Europejskiej Petycja ZRSM RP do Komisji Europejskiej

Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP złożył petycję do Komisji Europejskiej w sprawie: potrzeby zmiany DYREKTYWY 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. dotyczącej wspólnego systemu podatku...

Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP złożył petycję do Komisji Europejskiej w sprawie: potrzeby zmiany DYREKTYWY 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. dotyczącej wspólnego systemu podatku od wartości dodanej poprzez zwolnienie z VAT cen energii cieplnej oraz energii elektrycznej wytwarzanej na potrzeby spółdzielni mieszkaniowych oraz ich członków, z uwagi na obserwowany wzrost cen energii na rynkach światowych, który jest wynikiem oddziaływania szeregu nakładających się na siebie...

Redakcja Śmieci na osiedlu? To nie problem

Śmieci na osiedlu? To nie problem Śmieci na osiedlu? To nie problem

Właściciele nieruchomości mają zapewnić utrzymanie czystości i porządku m.in. poprzez wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne. Jak zatem zorganizować przestrzeń na osiedlu, aby miejsce...

Właściciele nieruchomości mają zapewnić utrzymanie czystości i porządku m.in. poprzez wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne. Jak zatem zorganizować przestrzeń na osiedlu, aby miejsce składowania odpadów było i funkcjonalne do segregacji odpadów, i estetyczne?

Jacek Frydryszak Wpływ spółdzielczości mieszkaniowej na politykę państwa

Wpływ spółdzielczości mieszkaniowej na politykę państwa Wpływ spółdzielczości mieszkaniowej na politykę państwa

Po serii artykułów dotyczących energii elektrycznej, obiecałem Państwu lżejszy temat. Zastanówmy się zatem tym razem dlaczego środowisko spółdzielcze, reprezentujące interesy około 10 milionów obywateli,...

Po serii artykułów dotyczących energii elektrycznej, obiecałem Państwu lżejszy temat. Zastanówmy się zatem tym razem dlaczego środowisko spółdzielcze, reprezentujące interesy około 10 milionów obywateli, ma tak niewielki wpływ na decyzje władz rządowych i samorządowych oraz na proces legislacyjny w Polsce.

Redakcja Obowiązki zarządcy nieruchomości w zakresie ogrzewania mieszkań

Obowiązki zarządcy nieruchomości w zakresie ogrzewania mieszkań Obowiązki zarządcy nieruchomości w zakresie ogrzewania mieszkań

Panuje błędne przekonanie, że mieszkańcy są stronami umowy o dostarczanie ciepła do danego lokalu mieszkalnego w bloku. Ogrzewanie poszczególnych mieszkań wymaga zawarcia przez zarządcę nieruchomości umowy...

Panuje błędne przekonanie, że mieszkańcy są stronami umowy o dostarczanie ciepła do danego lokalu mieszkalnego w bloku. Ogrzewanie poszczególnych mieszkań wymaga zawarcia przez zarządcę nieruchomości umowy z dostawcą ciepła.

Przemysław Gogojewicz Dłużnicy czynszowi a postępowanie zarządcy nieruchomości

Dłużnicy czynszowi a postępowanie zarządcy nieruchomości Dłużnicy czynszowi a postępowanie zarządcy nieruchomości

Postępowanie zarządcy nieruchomości co do dłużników czynszowych może być wielotorowe. Zarówno zarządca nieruchomości, jak i dłużnicy czynszowi są podmiotami praw i obowiązków. Dlatego też wierzyciel i...

Postępowanie zarządcy nieruchomości co do dłużników czynszowych może być wielotorowe. Zarówno zarządca nieruchomości, jak i dłużnicy czynszowi są podmiotami praw i obowiązków. Dlatego też wierzyciel i dłużnik mogą wystąpić na drogę sądową. Kodeks postępowania cywilnego reguluje kwestie postępowania z nierzetelnym dłużnikiem czynszowym.

Agnieszka Żelazna Wybudowanie parkingu lub chodnika przez spółdzielnię mieszkaniową

Wybudowanie parkingu lub chodnika przez spółdzielnię mieszkaniową Wybudowanie parkingu lub chodnika przez spółdzielnię mieszkaniową

Zarząd nieruchomością wspólną – stanowiącą współwłasność spółdzielni – uprawnia spółdzielnię do samodzielnego dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego,...

Zarząd nieruchomością wspólną – stanowiącą współwłasność spółdzielni – uprawnia spółdzielnię do samodzielnego dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego, bez potrzeby uzyskania zgody właścicieli lokali mieszkalnych, stanowiących odrębny przedmiot własności, wyłącznie w zakresie eksploatacji, utrzymania zarządzanej nieruchomości wspólnej i urządzeń objętych współwłasnością.

mgr Jarosław Kowszuk Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków

Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków

Z obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki objęte wszelkimi formami ochrony zabytków, jak też budynki nimi nie objęte, a włączone do wojewódzkiej...

Z obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki objęte wszelkimi formami ochrony zabytków, jak też budynki nimi nie objęte, a włączone do wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków.

Redakcja news 40. edycja konkursu Warszawa w kwiatach

40. edycja konkursu Warszawa w kwiatach 40. edycja konkursu Warszawa w kwiatach

W tym roku przypada 40. jubileuszowa edycja konkursu Warszawa w kwiatach - największej akcji wspólnego upiększania stolicy. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 czerwca, ale już teraz mieszkańcy mogą skorzystać...

W tym roku przypada 40. jubileuszowa edycja konkursu Warszawa w kwiatach - największej akcji wspólnego upiększania stolicy. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 czerwca, ale już teraz mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych warsztatów ogrodniczych i przygotować się do konkursu.

Anna Ruszczak news Jaki jest koszt podziału działki?

Jaki jest koszt podziału działki? Jaki jest koszt podziału działki?

Podział działki jest standardową procedurą, która wymaga przygotowania w kilku etapach. Ile kosztuje podział działki budowlanej i od czego zależy ostateczna cena?

Podział działki jest standardową procedurą, która wymaga przygotowania w kilku etapach. Ile kosztuje podział działki budowlanej i od czego zależy ostateczna cena?

Przemysław Gogojewicz Podstawy kontroli systemu ogrzewania i klimatyzacji

Podstawy kontroli systemu ogrzewania i klimatyzacji Podstawy kontroli systemu ogrzewania i klimatyzacji

Przepisy Unii Europejskiej dążą do uzależnienia obowiązku przeprowadzania regularnych kontroli systemów ogrzewania lub klimatyzacji od dokonania zmian, mających wpływ na ich efektywność energetyczną, co...

Przepisy Unii Europejskiej dążą do uzależnienia obowiązku przeprowadzania regularnych kontroli systemów ogrzewania lub klimatyzacji od dokonania zmian, mających wpływ na ich efektywność energetyczną, co wynika z art. 14 oraz art. 15 dyrektywy 2010/31/UE.

Eugenia Śleszyńska Obowiązek kontroli systemu ogrzewania

Obowiązek kontroli systemu ogrzewania Obowiązek kontroli systemu ogrzewania

Budynki SM „Ustronie IV” w Lubinie posiadają instalację centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody. Wymienione instalacje zostały wyposażone w zawory termostatyczne przygrzejnikowe oraz zawory termostatyczne...

Budynki SM „Ustronie IV” w Lubinie posiadają instalację centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody. Wymienione instalacje zostały wyposażone w zawory termostatyczne przygrzejnikowe oraz zawory termostatyczne regulujące cyrkulację c.w.u. Dostawcą ciepła do budynków jest firma zewnętrzna tj. Termal Lubin, która jest jednocześnie właścicielem węzłów cieplnych wyposażonych w pełną automatykę – pisze Czytelniczka i pyta: czy w naszej spółdzielni jesteśmy zobowiązani wykonać kontrolę systemu ogrzewania,...

Jacek Frydryszak Ławy kominiarskie do wymiany

Ławy kominiarskie do wymiany Ławy kominiarskie do wymiany

Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych. Obowiązek instalowania tego...

Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych. Obowiązek instalowania tego typu elementów wynika z rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wyposażenie dachu w takie elementy to także kwestia bezpieczeństwa, jak się okazuje dość kosztowna, z czego nie zdajemy sobie...

Wojciech Jan Konieczny Rozliczanie kosztów mediów nie takie trudne (cz. II)

Rozliczanie kosztów mediów nie takie trudne (cz. II) Rozliczanie kosztów mediów  nie takie trudne (cz. II)

Kontynuując przedstawiony w poprzednim wydaniu miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” temat rozliczania mediów w nieruchomościach, w niniejszym artykule przedstawiam metodę rozliczenia kosztów...

Kontynuując przedstawiony w poprzednim wydaniu miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” temat rozliczania mediów w nieruchomościach, w niniejszym artykule przedstawiam metodę rozliczenia kosztów zakupu ciepła i dostawy wody dla budynków, w których znajdują się lokale mieszkalne i użytkowe.

news Szkolenie: Windykacja i ochrona danych osobowych

Szkolenie: Windykacja i ochrona danych osobowych Szkolenie: Windykacja i ochrona danych osobowych

Na czym polegają dobre praktyki w windykacji nieruchomości? Skąd się biorą błędy popełniane najczęściej podczas tego procesu? Jakie są najważniejsze obowiązki zarządcy w zakresie ochrony danych osobowych...

Na czym polegają dobre praktyki w windykacji nieruchomości? Skąd się biorą błędy popełniane najczęściej podczas tego procesu? Jakie są najważniejsze obowiązki zarządcy w zakresie ochrony danych osobowych oraz ochrony konsumenta? Na te pytania odpowiedzą prowadzący szkolenie „Windykacja i ochrona danych osobowych". Zapraszamy online już 22 czerwca.

Agnieszka Żelazna Dopuszczalny poziom hałasu w sąsiedztwie spółdzielni mieszkaniowej

Dopuszczalny poziom hałasu w sąsiedztwie spółdzielni mieszkaniowej Dopuszczalny poziom hałasu w sąsiedztwie spółdzielni mieszkaniowej

Dla wydania decyzji na podstawie art. 115a ust. 1 ustawy – Prawo ochrony środowiska, zgodnie z którym w przypadku stwierdzenia przez organ ochrony środowiska – na podstawie pomiarów własnych lub pomiarów...

Dla wydania decyzji na podstawie art. 115a ust. 1 ustawy – Prawo ochrony środowiska, zgodnie z którym w przypadku stwierdzenia przez organ ochrony środowiska – na podstawie pomiarów własnych lub pomiarów podmiotu obowiązanego do ich prowadzenia, że poza zakładem (w wyniku jego działalności) są przekroczone dopuszczalne poziomy hałasu, organ ten wydaje decyzję o dopuszczalnym poziomie hałasu – wystarczające jest jednorazowe przekroczenie norm hałasowych.

Jacek Frydryszak Parkowanie – narastający problem

Parkowanie – narastający problem Parkowanie – narastający problem

Od wielu już lat liczba samochodów w naszych miastach rośnie w zastraszającym tempie. Według danych za rok 2020 wynosiła ona 664 samochody na 1000 mieszkańców, co dawało nam 3 miejsce w Europie za Luksemburgiem...

Od wielu już lat liczba samochodów w naszych miastach rośnie w zastraszającym tempie. Według danych za rok 2020 wynosiła ona 664 samochody na 1000 mieszkańców, co dawało nam 3 miejsce w Europie za Luksemburgiem i Włochami – średnia europejska wynosiła wówczas 560 sztuk na 1000 mieszkańców.

Anna Ruszczak Nowoczesny i bezpieczny plac zabaw

Nowoczesny i bezpieczny plac zabaw Nowoczesny i bezpieczny plac zabaw

Dlaczego na osiedlach potrzebne są place zabaw? Jak odpowiednio je zaprojektować i sprawić, by dzieci mogły spożytkować swoją energię w bezpieczny sposób?

Dlaczego na osiedlach potrzebne są place zabaw? Jak odpowiednio je zaprojektować i sprawić, by dzieci mogły spożytkować swoją energię w bezpieczny sposób?

Jacek Frydryszak Ad vocem problemów mieszkaniowych i przyłączenia nieruchomości w trybie art. 209a UGN

Ad vocem problemów mieszkaniowych i przyłączenia nieruchomości w trybie art. 209a UGN Ad vocem problemów mieszkaniowych i przyłączenia nieruchomości w trybie  art. 209a UGN

W ostatnio opublikowanych artykułach pisałem o procedurze przyłączania nieruchomości w trybie art. 209a ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o polityce mieszkaniowej. Nie trzeba było długo czekać,...

W ostatnio opublikowanych artykułach pisałem o procedurze przyłączania nieruchomości w trybie art. 209a ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o polityce mieszkaniowej. Nie trzeba było długo czekać, a już mam dla Państwa informacje w tych sprawach i niestety nie są to dobre informacje.

Nowoczesne oprogramowanie dla zarządcy

Nowoczesne oprogramowanie dla zarządcy Nowoczesne oprogramowanie dla zarządcy

Działalność spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych wiąże się z codziennym gromadzeniem i przetwarzaniem ogromnej ilości informacji - to nie tylko kwestie związane z rozliczeniami, ale także dane wrażliwe,...

Działalność spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych wiąże się z codziennym gromadzeniem i przetwarzaniem ogromnej ilości informacji - to nie tylko kwestie związane z rozliczeniami, ale także dane wrażliwe, wymagające szczególnej ochrony. Dlatego warto postawić na sprawdzone oprogramowanie.

Jacek Frydryszak Kto odpowiada za odpady budowlane i rozbiórkowe na osiedlu?

Kto odpowiada za odpady budowlane i rozbiórkowe na osiedlu? Kto odpowiada za odpady budowlane i rozbiórkowe na osiedlu?

Z początkiem roku 2022 weszły w życie zmiany w ustawach o odpadach i o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, które dość lakonicznie wprowadzają zmiany dotyczące odpadów budowlanych i rozbiórkowych...

Z początkiem roku 2022 weszły w życie zmiany w ustawach o odpadach i o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, które dość lakonicznie wprowadzają zmiany dotyczące odpadów budowlanych i rozbiórkowych z gospodarstw domowych. Jest to o tyle istotne, że skutki tych zmian mają zasadnicze znaczenie nie tylko dla mieszkańców, przedsiębiorców, ale również – a może przede wszystkim – dla zarządców nieruchomości.

Anna Ruszczak Przeglądy techniczne, gwarancyjne i pogwarancyjne

Przeglądy techniczne, gwarancyjne i pogwarancyjne Przeglądy techniczne, gwarancyjne i pogwarancyjne

Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Mówi o tym Prawo budowlane, zawierające katalog wymagań między innymi w kwestiach bezpieczeństwa...

Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Mówi o tym Prawo budowlane, zawierające katalog wymagań między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony przed hałasem, oszczędności energii czy ochrony środowiska. Ich realizacja polega w szczególności na dokonywaniu przeglądów okresowych i usuwaniu wskazanych nieprawidłowości.

Wybrane dla Ciebie

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną! Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć? Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku? Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych? Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.