administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Wniosek o indywidualne ogrzewanie lokalu

Zakończenie sezonu grzewczego to dla zarządców okres szczególnie trudny. Bowiem zazwyczaj wtedy następuje rozliczanie c.o. – tego największego i jakże drażliwego kosztu. Niektórzy z mieszkańców, nie godząc się na wzrastające opłaty, szukając rozwiązania mogą wystąpić z wnioskiem o indywidualne ogrzewanie lokalu budynku wielolokalowego.

Zobacz także

Portal PRO Aplikacja PortalPRO – rozwiązanie biznesowe dla zarządcy nieruchomości

Aplikacja PortalPRO – rozwiązanie biznesowe dla zarządcy nieruchomości Aplikacja PortalPRO – rozwiązanie biznesowe dla zarządcy nieruchomości

Codzienne wyzwania zarządcy nieruchomości wymagają profesjonalnego wsparcia. Bezpłatna aplikacja PortalPRO optymalizuje pracę, pozwala oszczędzać czas, pieniądze i środowisko.

Codzienne wyzwania zarządcy nieruchomości wymagają profesjonalnego wsparcia. Bezpłatna aplikacja PortalPRO optymalizuje pracę, pozwala oszczędzać czas, pieniądze i środowisko.

Schindler Polska Sp. z o.o. Oszczędzanie przez inwestowanie

Oszczędzanie przez inwestowanie Oszczędzanie przez inwestowanie

Z zastępcą prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych w Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Zielonej Górze, Tomaszem Kasprzyszakiem, o zarządzaniu projektami i inwestycjach w zasobach spółdzielni...

Z zastępcą prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych w Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Zielonej Górze, Tomaszem Kasprzyszakiem, o zarządzaniu projektami i inwestycjach w zasobach spółdzielni rozmawia Agnieszka Szylkin.

Redakcja AiMN Współczesne wyzwania zarządców nieruchomości

Współczesne wyzwania zarządców nieruchomości Współczesne wyzwania zarządców nieruchomości

14 października w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona rynkowi mieszkalnictwa, której organizatorem i pomysłodawcą był Bank Pocztowy. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objęło Polskie Towarzystwo...

14 października w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona rynkowi mieszkalnictwa, której organizatorem i pomysłodawcą był Bank Pocztowy. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objęło Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe, a patronat medialny redakcja Administrator24.

Każdy z zarządców zapewne zgodzi się, że mieszkańcy reagują krańcowo różnie na zestawienie kosztów zużycia c.o., nie bacząc na rosnące ceny energii, a także zmiany warunków społeczno-ekonomicznych, nie zależące w żadnym stopniu od zarządców. Niekiedy w głowach mieszkańców może wtedy pojawić się m.in. pomysł indywidualnego ogrzewania lokalu, ogrzewanego dotąd instalacją c.o. Składają wtedy wniosek w tej sprawie – i co dalej?

Zacznijmy od tego, że poszczególne elementy budynku, a w szczególności instalacje przeznaczone do dostawy mediów do poszczególnych lokali w budynku wielolokalowym i lokale – stanowią konkretne techniczne rozwiązanie, zaprojektowane, wykonane i funkcjonujące jako jedna całość. W skład tych instalacji mogą wchodzić urządzenia funkcjonujące zarówno w częściach budynku przeznaczonych do wspólnego użytkowania (a więc w nieruchomości wspólnej), jak i urządzenia funkcjonujące w poszczególnych lokalach. Do takich instalacji należą na przykład instalacje i urządzenia służące do dostawy różnego rodzaju mediów. Na szczególne wyróżnienie zasługuje instalacja centralnego ogrzewania budynku wielolokalowego, w skład której wchodzą między innymi urządzenia związane z zasilaniem w ciepło danego budynku (np. lokalne źródło ciepła, węzeł cieplny), wewnętrzna instalacja c.o. wraz ze wszystkimi (a więc także w lokalach) grzejnikami i armaturą przygrzejnikową (w tym zawory) oraz inne urządzenia wchodzące w skład tego rozwiązania.

Na możliwość dokonywania zmian w systemie ogrzewania budynku wielolokalowego wyłącznie za zgodą jego właściciela, a więc tym samym ogółu współwłaścicieli – jednoznacznie wskazuje Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 sierpnia 1997 roku – sygn. akt III CZP 36/97.

Pośród uwarunkowań uwzględnianych przy projektowaniu instalacji c.o. danego lokalu w budynku wielolokalowym zwraca się uwagę m.in. na fakt oddawania ciepła do wnętrza danego lokalu zarówno przez grzejniki, jak i fragmenty instalacji c.o. w obszarze lokalu (piony, gałązki), jak i na przenikanie ciepła z lokali sąsiednich przez przegrody wewnętrzne budynku.

Zmiany w systemie ogrzewania budynku wielolokalowego

Na możliwość dokonywania zmian w systemie ogrzewania budynku wielolokalowego wyłącznie za zgodą jego właściciela, a więc tym samym ogółu współwłaścicieli – jednoznacznie wskazuje Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 sierpnia 1997 roku – sygn. akt III CZP 36/97 (opublikowana w zeszycie OSN IC Nr 1/98, poz. 4).

Zatem z chwilą ustanowienia odrębnej własności pierwszego lokalu – pomieszczenia przeznaczone do wspólnego użytku, jak również inne części budynku nie służące wyłącznie do użytku właściciela (współwłaścicieli) danego lokalu, a więc np. instalacja centralnego ogrzewania, wchodzą w skład nieruchomości wspólnej. W takiej sytuacji o zmianie sposobu korzystania z części nieruchomości wspólnej powinni decydować wszyscy współwłaściciele tej nieruchomości wspólnej. A w przypadku budynku stanowiącego współwłasność spółdzielni – jej uprawniony statutowo organ oraz pozostali współwłaściciele tej nieruchomości. W przypadku braku porozumienia pomiędzy współwłaścicielami nieruchomości wspólnej – autorytatywne rozstrzygnięcie o sposobie korzystania z nieruchomości wspólnej może nastąpić w drodze postępowania cywilnego.

Wobec tego, w przypadku zamiaru wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu instalacji wspólnych, a w szczególności zwiększenia ilości mediów przesyłanych daną instalacją wspólną, a więc na przykład instalacji c.o. budynku wielolokalowego – przed podjęciem decyzji jego właściciel (współwłaściciele), a w praktyce uprawniony zarządca danej nieruchomości, powinien dokonać oceny możliwości wprowadzenia zamierzonej zmiany oraz oceny sposobu i skutków jej wdrożenia na podstawie właściwych dokumentów (np. ekspertyza, projekt techniczny) opracowanych przez projektanta (rzeczoznawcę) odpowiedniej specjalności. Dokonując oceny zmiany sposobu korzystania z danego rodzaju instalacji wspólnej budynku, koniecznym staje się dokonanie oceny innych instalacji i urządzeń, tak powiązanych obecnie z instalacją przebudowywaną, jak również wchodzących w skład nieruchomości wspólnej, oceny instalacji i urządzeń, których sposób korzystania może ulec zmianie wskutek zamierzonej przebudowy.

Nie zaszkodzi dopowiedzieć tym dociekliwym, ale przede wszystkim niecierpliwym wnioskodawcom, że właściciel/zarządca budynku będzie korzystać z pomocy osób posiadających wiedzę techniczną, czyli osób posiadających potwierdzone urzędowo kwalifikacje oraz przygotowanie zawodowe odpowiednich specjalności. A tym samym oznacza to konieczność skorzystania z wiedzy projektantów (rzeczoznawców) odpowiedniej specjalności, którzy powinni dokonać oceny i poinformować właściciela (zarządcę) bądź współwłaścicieli budynku, czy proponowane zmiany w funkcjonowaniu instalacji budynku mogą powodować zmianę sposobu korzystania z przyłączy (np. konieczność zwiększenia dostaw energii elektrycznej lub paliw gazowych), a tym samym będą powodować konieczność uzgodnienia tych zmian z dostawcami poszczególnych mediów.

Wydając opinię (ekspertyzę) powinni także ocenić i wykazać, czy wykonanie projektowanych robót budowlanych wymagać będzie uprzednio określonych postępowań administracyjnych przed organem budowlanym (a więc czy jest konieczne zgłoszenie bądź uzyskanie pozwolenia na budowę). Dokonując takiej oceny projektanci (rzeczoznawcy) powinni też poinformować właścicieli (zarządcę) budynku, czy zamierzona przebudowa danego elementu budynku – to ilość i zakresy robót budowlanych, które powodują (lub nie powodują) obowiązek:

  • opracowania określonej dokumentacji projektowej,
  • dokonania określonego postępowania przed organem budowlanym przed, w trakcie i po zakończeniu robót budowlanych związanych z zamierzoną przebudową (np. konieczność uprzedniego zgłoszenia robót budowlanych organowi budowlanemu, uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, prowadzenia dziennika budowy itd.).

Zatem sugeruje się, by w odpowiedzi – wyjaśnieniu kierowanym do wnioskodawcy (zainteresowanemu ewentualną zmianą sposobu ogrzewania budynku lub jego części, np. lokalu) zawrzeć informację, iż dla umożliwienia podjęcia decyzji właścicielom lub zarządcy budynku – koniecznym będzie zawarcie we wniosku właściwych informacji na temat niektórych lub wszystkich ww. uwarunkowań. Ponadto wniosek powinien zawierać uzasadnienie potrzeby proponowanej zmiany oraz określenie zakresu i sposobu wdrożenia (dokonania) projektowanych zmian zarówno w instalacjach wspólnych budynku, jak i stanowiących wyposażenie lokalu, a więc także wykazać brak możliwości dopuszczenia do nadmiernego wychłodzenia lokali sąsiednich.

Udzielając zgody użytkownikowi lokalu w budynku wielolokalowym na zaprzestanie korzystania z instalacji centralnego ogrzewania tego budynku – właściciele (lub uprawnieni zarządcy) budynku wielolokalowego powinni dokonać odpowiednich zmian w regulaminie wymaganym przepisem art. 45a ust. 10 ustawy Prawo energetyczne. Zmian uwzględniających konieczność kontynuowania przez samodzielnie ogrzewającego się użytkownika w uczestniczeniu w finansowaniu kosztów ogrzewania pomieszczeń nieruchomości wspólnej oraz uwzględniających ewentualność korzystania z ciepła oddawanego przez piony i inne elementy instalacji c.o., a także przenikającego z innych ogrzewanych pomieszczeń tego budynku.

Wychodząc naprzeciw takim problemom proponuje się, by odpowiadając wnioskującemu o zmianę w sposobie ogrzewania lokalu (a więc fragmentu budynku) – właściciel (zarządca) budynku poprosił wnioskodawcę o wyjaśnienie, w jaki sposób zamierza uczestniczyć w pokrywaniu kosztów ogrzewania części wspólnych budynku przez tego użytkownika lokalu (czyli lokalu odłączonego od instalacji c.o. budynku) oraz, w jaki sposób zamierza przeciwdziałać wykorzystywaniu ciepła dostarczanego do lokali sąsiednich lub pochodzącego od instalacji przechodzących przez lokal (planowany do odłączenia).

Odpowiedź do takiego wnioskodawcy powinna także zawierać przestrogę, iż wykonywanie robót budowlanych w obszarze nieruchomości wspólnej bez zgody jej właściciela (współwłaścicieli) lub uprawnionego zarządcy – ma znamiona samowoli budowlanej ze wszystkimi konsekwencjami prawem przewidywanymi.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Grzegorz Leśniewski Przetwarzanie danych osobowych przez organy samorządowe spółdzielni mieszkaniowych

Przetwarzanie danych osobowych przez organy samorządowe spółdzielni mieszkaniowych Przetwarzanie danych osobowych przez organy samorządowe spółdzielni mieszkaniowych

Konieczność przetwarzania danych osobowych w sposób zapewniający odpowiednie ich bezpieczeństwo, w tym ochronę przed niedozwolonym lub niezgodnym z prawem przetwarzaniem oraz przypadkową utratą, zniszczeniem...

Konieczność przetwarzania danych osobowych w sposób zapewniający odpowiednie ich bezpieczeństwo, w tym ochronę przed niedozwolonym lub niezgodnym z prawem przetwarzaniem oraz przypadkową utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem, za pomocą odpowiednich środków technicznych lub organizacyjnych wynika z art. 5 ust. 1 lit. f RODO i jest zadaniem wprost zaadresowanym do administratora danych.

Jacek Frydryszak Woda niezbilansowana

Woda niezbilansowana Woda niezbilansowana

Rozliczanie zużycia wody w budynkach wielolokalowych od lat budzi dyskusje w środowisku spółdzielczym. Podstawowym problemem jest jak tę niezbilansowaną wodę rozliczać i jak koszty z tego tytułu minimalizować.

Rozliczanie zużycia wody w budynkach wielolokalowych od lat budzi dyskusje w środowisku spółdzielczym. Podstawowym problemem jest jak tę niezbilansowaną wodę rozliczać i jak koszty z tego tytułu minimalizować.

Jerzy Jankowski Uzupełniające stanowisko Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP

Uzupełniające stanowisko Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP Uzupełniające stanowisko Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP

W poprzednim wydaniu „Administratora” opublikowane zostało stanowisko Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP w sprawie możliwości zwoływania posiedzeń organów Spółdzielni Mieszkaniowych w okresie...

W poprzednim wydaniu „Administratora” opublikowane zostało stanowisko Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP w sprawie możliwości zwoływania posiedzeń organów Spółdzielni Mieszkaniowych w okresie epidemii, wydane w związku z ogłoszeniem w dniu 20 marca 2020 r. stanu epidemii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej1). Poniżej prezentujemy stanowisko uzupełniające Związku w przedmiocie zwoływania posiedzeń organów SM w okresie epidemii wobec wydania rozporządzenia z dnia 29 maja 2020 r. w...

Grzegorz Leśniewski Upublicznienie informacji o zadłużeniu

Upublicznienie informacji o zadłużeniu Upublicznienie informacji o zadłużeniu

Ostatnio możemy zaobserwować listy dłużników wywieszone na klatkach schodowych. Czy zgodne z prawem jest upublicznienie informacji o zadłużeniu z tytułu opłat za eksploatację i utrzymanie lokali członków...

Ostatnio możemy zaobserwować listy dłużników wywieszone na klatkach schodowych. Czy zgodne z prawem jest upublicznienie informacji o zadłużeniu z tytułu opłat za eksploatację i utrzymanie lokali członków spółdzielni mieszkaniowej, np. poprzez umieszczenie podstawowych danych dłużników (wysokość zadłużenia, numer lokalu) na tablicy informacyjnej znajdującej się na klatce schodowej? – pyta Czytelniczka.

Redakcja Obniżenie kosztów we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych

Obniżenie kosztów we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych Obniżenie kosztów we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych

Nieruchomość nie jest jednorazowym obciążeniem finansowym ponoszonym wyłącznie podczas zakupu. Użytkowanie nieruchomości również kosztuje i wydatek ten zajmuje czołowe miejsce w budżecie gospodarstw domowych.

Nieruchomość nie jest jednorazowym obciążeniem finansowym ponoszonym wyłącznie podczas zakupu. Użytkowanie nieruchomości również kosztuje i wydatek ten zajmuje czołowe miejsce w budżecie gospodarstw domowych.

Paweł Puch Właściwa komunikacja zarządzających z właścicielami

Właściwa komunikacja zarządzających z właścicielami Właściwa komunikacja zarządzających z właścicielami

W dzisiejszych czasach właściwa komunikacja zarządzających z właścicielami jest równie ważna, jak nie ważniejsza, od wiedzy dotyczącej zarządzania nieruchomościami. Zarządzający muszą więc nie tylko wykazać...

W dzisiejszych czasach właściwa komunikacja zarządzających z właścicielami jest równie ważna, jak nie ważniejsza, od wiedzy dotyczącej zarządzania nieruchomościami. Zarządzający muszą więc nie tylko wykazać się wiedzą, ale także umiejętnościami interpersonalnymi, umożliwiającymi organizację zebrań i prowadzenie właściwej komunikacji z właścicielami, a także poradzenie sobie z pieniaczami.

Agnieszka Żelazna Niezgodność z prawem wyroku eksmisyjnego w SM

Niezgodność z prawem wyroku eksmisyjnego w SM Niezgodność z prawem wyroku eksmisyjnego w SM

W wyroku z dnia 03.06.2020 r.1), Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wyjaśnił, iż wydanie wyroku na podstawie przepisu nieobowiązującego w dniu orzekania nie zawsze stanowi...

W wyroku z dnia 03.06.2020 r.1), Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wyjaśnił, iż wydanie wyroku na podstawie przepisu nieobowiązującego w dniu orzekania nie zawsze stanowi rażące naruszenie prawa, a więc takie, które uzasadniałoby podstawę skargi nadzwyczajnej w sytuacji, gdy zaskarżone orzeczenie – mimo nawet wskazania jako podstawy prawnej nieaktualnego już przepisu – odpowiada jednak prawu.

Damian Żabicki Oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami

Oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami Oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami

Funkcjonalność oprogramowania wspomagającego zarządzanie nieruchomościami pozwala przede wszystkim na ewidencję infrastruktury. Zarządza się przy tym okresowymi przeglądami budynków i instalacji. Obsługiwane...

Funkcjonalność oprogramowania wspomagającego zarządzanie nieruchomościami pozwala przede wszystkim na ewidencję infrastruktury. Zarządza się przy tym okresowymi przeglądami budynków i instalacji. Obsługiwane są usterki oraz zlecenia napraw. Ważny jest przy tym dostęp do pełnej dokumentacji technicznej. Praca może odbywać się na planach architektonicznych. W sposób samoczynny generowane są raporty. Funkcjonalność systemu pozwala zarządzać użytkownikami oraz automatycznie generować raporty. Kluczową...

Grzegorz Leśniewski Kodeks postępowania w zakresie ochrony danych osobowych dla spółdzielni mieszkaniowych

Kodeks postępowania w zakresie ochrony danych osobowych dla spółdzielni mieszkaniowych Kodeks postępowania w zakresie ochrony danych osobowych dla spółdzielni mieszkaniowych

„Kodeks dobrych praktyk w zakresie przetwarzania danych osobowych przez spółdzielnie mieszkaniowe”, zgodnie z przyjętymi założeniami, ma przyczynić się do dalszego rozwoju ochrony danych osobowych w spółdzielniach...

„Kodeks dobrych praktyk w zakresie przetwarzania danych osobowych przez spółdzielnie mieszkaniowe”, zgodnie z przyjętymi założeniami, ma przyczynić się do dalszego rozwoju ochrony danych osobowych w spółdzielniach mieszkaniowych.

Grzegorz Leśniewski Parkingi społeczne a ochrona danych osobowych

Parkingi społeczne a ochrona danych osobowych Parkingi społeczne a ochrona danych osobowych

W ostatnim czasie na adres redakcji wpłynęło wiele zapytań, dotyczących problematyki ochrony danych osobowych w kontekście zarządzania parkingami społecznymi, tworzonymi na terenach należących do spółdzielni...

W ostatnim czasie na adres redakcji wpłynęło wiele zapytań, dotyczących problematyki ochrony danych osobowych w kontekście zarządzania parkingami społecznymi, tworzonymi na terenach należących do spółdzielni mieszkaniowych.

Przemysław Gogojewicz Składowanie odpadów w praktyce zarządcy nieruchomości

Składowanie odpadów w praktyce zarządcy nieruchomości Składowanie odpadów w praktyce zarządcy nieruchomości

Przy pozbywaniu się odpadów należy brać pod uwagę przede wszystkim obowiązujące normy prawne, dotyczące procesów ponownego użycia, przetwarzania, recyklingu oraz odzysku poszczególnych rodzajów odpadów....

Przy pozbywaniu się odpadów należy brać pod uwagę przede wszystkim obowiązujące normy prawne, dotyczące procesów ponownego użycia, przetwarzania, recyklingu oraz odzysku poszczególnych rodzajów odpadów. Istotne znaczenie mają także standardy dotyczące bezpieczeństwa używania substancji lub przedmiotów.

Jacek Frydryszak Walne zgromadzenie w spółdzielni mieszkaniowej – robić czy nie robić?

Walne zgromadzenie w spółdzielni mieszkaniowej – robić czy nie robić? Walne zgromadzenie w spółdzielni mieszkaniowej – robić czy nie robić?

Z posiadanych przeze mnie informacji1) wynika, że sytuacja faktyczna jest następująca: część spółdzielni jest już po zebraniach, część już zwołała zebrania na koniec września 2020 r., część czeka do czasu...

Z posiadanych przeze mnie informacji1) wynika, że sytuacja faktyczna jest następująca: część spółdzielni jest już po zebraniach, część już zwołała zebrania na koniec września 2020 r., część czeka do czasu odwołania epidemii. Mnie najbliższe jest to ostatnie zachowanie i w dalszej części artykułu postaram się wyjaśnić dlaczego.

Grzegorz Leśniewski RODO, czy można lepiej?

RODO, czy można lepiej? RODO, czy można lepiej?

Za niespełna pół roku minie pięć lat od uchwalenia RODO. Warto zatem zadać pytanie, czy spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe dobrze wykorzystały ten czas na przygotowanie, utrzymanie i rozwijanie procesu...

Za niespełna pół roku minie pięć lat od uchwalenia RODO. Warto zatem zadać pytanie, czy spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe dobrze wykorzystały ten czas na przygotowanie, utrzymanie i rozwijanie procesu ochrony danych osobowych swoich członków?

Jakub Szczepkowski Mediacje w sprawach administracyjnych

Mediacje w sprawach administracyjnych Mediacje w sprawach administracyjnych

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że niewiele można wskórać w starciu z organami administracji publicznej. Zazwyczaj myślimy, że sprawa jest z góry przegrana. Ale czy na pewno jesteśmy całkowicie bezbronni?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że niewiele można wskórać w starciu z organami administracji publicznej. Zazwyczaj myślimy, że sprawa jest z góry przegrana. Ale czy na pewno jesteśmy całkowicie bezbronni?

Jacek Frydryszak Spółdzielnia mieszkaniowa jako zarządca nieruchomości

Spółdzielnia mieszkaniowa jako zarządca nieruchomości Spółdzielnia mieszkaniowa jako zarządca nieruchomości

Dopóki spółdzielnia zarządza zasobami w trybie art. 27 USM to obowiązują ją oraz właścicieli lokali przepisy art. 4 ust. 4 tej ustawy. W momencie, w którym w danej nieruchomości zaczną obowiązywać przepisy...

Dopóki spółdzielnia zarządza zasobami w trybie art. 27 USM to obowiązują ją oraz właścicieli lokali przepisy art. 4 ust. 4 tej ustawy. W momencie, w którym w danej nieruchomości zaczną obowiązywać przepisy UWL – a nie w momencie, w którym powstanie wspólnota mieszkaniowa – spółdzielni pozostaje droga cywilna. To fundamentalna różnica w terminie powstania obowiązku zawarcia umów z właścicielami lokali, a przepis ten jest legislacyjną „niedoróbką”.

Agnieszka Żelazna Odpowiedzialność odszkodowawcza członka zarządu spółdzielni mieszkaniowej – na przykładzie wyroku SN

Odpowiedzialność odszkodowawcza członka zarządu spółdzielni mieszkaniowej – na przykładzie wyroku SN Odpowiedzialność odszkodowawcza członka zarządu spółdzielni mieszkaniowej – na przykładzie wyroku SN

W wyroku z dnia 30.09.2020 r.1), Sąd Najwyższy wyjaśnił, iż istnieje możliwość przypisania członkowi zarządu spółdzielni mieszkaniowej odpowiedzialności odszkodowawczej za szkodę wynikłą z nieprawidłowego...

W wyroku z dnia 30.09.2020 r.1), Sąd Najwyższy wyjaśnił, iż istnieje możliwość przypisania członkowi zarządu spółdzielni mieszkaniowej odpowiedzialności odszkodowawczej za szkodę wynikłą z nieprawidłowego rozliczenia przez tego członka należnej od spółdzielni kwoty podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości naliczonych odsetek podatkowych od nieterminowej zapłaty zobowiązania podatkowego.

Piotr Pałka Od lipca zmiany w Prawie spółdzielczym

Od lipca zmiany w Prawie spółdzielczym Od lipca zmiany w Prawie spółdzielczym

Głównym celem ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych jest zdefiniowanie zasad wymiany korespondencji z podmiotami publicznymi w relacji z innymi podmiotami publicznymi oraz podmiotami...

Głównym celem ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych jest zdefiniowanie zasad wymiany korespondencji z podmiotami publicznymi w relacji z innymi podmiotami publicznymi oraz podmiotami niepublicznymi, w tym z osobami fizycznymi.

Redakcja Czy wynajem mieszkania spółdzielczego rodzi problemy?

Czy wynajem mieszkania spółdzielczego rodzi problemy? Czy wynajem mieszkania spółdzielczego rodzi problemy?

Zasób mieszkaniowy krajowych spółdzielni się kurczy. To konsekwencja m.in. małego zainteresowania spółdzielczym lokatorskim prawem do mieszkania w przypadku nowych inwestycji. Spółdzielnie, które budują...

Zasób mieszkaniowy krajowych spółdzielni się kurczy. To konsekwencja m.in. małego zainteresowania spółdzielczym lokatorskim prawem do mieszkania w przypadku nowych inwestycji. Spółdzielnie, które budują nowe lokale, często wolą działać w modelu wolnorynkowym, konkurując z deweloperami albo od razu zakładając, że wszystkie mieszkania zostaną zakupione „na własność” przez spółdzielców. Na wielkość zasobu mieszkaniowego należącego do spółdzielni niekorzystnie wpływa również wykup starszych lokali. Pomimo...

Jerzy Jankowski Komentarz do propozycji zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych

Komentarz do propozycji zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych Komentarz do propozycji zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmiany w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Propozycje zmian to przykład ograniczenia samorządności spółdzielczej.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmiany w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Propozycje zmian to przykład ograniczenia samorządności spółdzielczej.

Jacek Frydryszak Śmieci – rozliczenia z użytkownikami lokali

Śmieci – rozliczenia z użytkownikami lokali Śmieci – rozliczenia z użytkownikami lokali

To już trzeci mój artykuł dotyczący tego „pachnącego” tematu. Tym razem będzie on poświęcony skutkom podejmowanych przez gminy uchwał, ustalających zasady rozliczeń opłat za odpady komunalne z właścicielami...

To już trzeci mój artykuł dotyczący tego „pachnącego” tematu. Tym razem będzie on poświęcony skutkom podejmowanych przez gminy uchwał, ustalających zasady rozliczeń opłat za odpady komunalne z właścicielami nieruchomości.

Redakcja Czy są zainteresowani mieszkaniami spółdzielczymi?

Czy są zainteresowani mieszkaniami spółdzielczymi? Czy są zainteresowani mieszkaniami spółdzielczymi?

Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości z 2020 r. wynika, że liczba transakcji dotyczących spółdzielczych mieszkań o statusie własnościowym gwałtownie spadła. Tymczasem pośrednicy zapewniają, że wspomniane...

Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości z 2020 r. wynika, że liczba transakcji dotyczących spółdzielczych mieszkań o statusie własnościowym gwałtownie spadła. Tymczasem pośrednicy zapewniają, że wspomniane mieszkania są rozchwytywane na rynku. Kto ma rację?

Jacek Frydryszak Kolejna próba nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych

Kolejna próba nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych Kolejna próba nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych

W Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii trwają prace nad przygotowaniem kolejnej nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Kilka pomysłów, które – jeśli zostaną uchwalone – w poważnym stopniu...

W Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii trwają prace nad przygotowaniem kolejnej nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Kilka pomysłów, które – jeśli zostaną uchwalone – w poważnym stopniu mogą zmienić funkcjonowanie wielu spółdzielni mieszkaniowych.

Paweł Puch Jak spółdzielnia mieszkaniowa zbywa nieruchomości?

Jak spółdzielnia mieszkaniowa zbywa nieruchomości? Jak spółdzielnia mieszkaniowa zbywa nieruchomości?

Każda spółdzielnia mieszkaniowa inaczej podejmuje decyzje co do zbywania lokali, domów jednorodzinnych oraz miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych, a inaczej wszelkich innych nieruchomości.

Każda spółdzielnia mieszkaniowa inaczej podejmuje decyzje co do zbywania lokali, domów jednorodzinnych oraz miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych, a inaczej wszelkich innych nieruchomości.

Jacek Frydryszak Projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ciąg dalszy

Projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ciąg dalszy Projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ciąg dalszy

W poprzednim artykule opisałem kilka proponowanych zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, nie znając jeszcze tekstu projektowanej ustawy. W dniu 22 kwietnia taki tekst się pojawił, dlatego kontynuuję...

W poprzednim artykule opisałem kilka proponowanych zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, nie znając jeszcze tekstu projektowanej ustawy. W dniu 22 kwietnia taki tekst się pojawił, dlatego kontynuuję tę ważną dla spółdzielczości mieszkaniowej tematykę.

Wybrane dla Ciebie

Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych »

Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych » Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych »

Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach?

Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach? Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach?

Sposób na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach »

Sposób na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach » Sposób na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach »

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? »

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? » Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? »

Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu?

Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu? Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu?

Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu?

Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu? Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu?

Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej »

Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej » Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej »

Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie?

Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie? Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach » Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach »

Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to »

Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to » Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to »

Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne »

Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne » Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne »

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych? Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać?

Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać? Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać?

Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem?

Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem? Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa? Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać? System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie »

Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie » Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie »

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku? Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę »

Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę » Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę »

Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku?

Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku? Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji» Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Kilka sposobów na estetyczne śmietniki »

Kilka sposobów na estetyczne śmietniki » Kilka sposobów na estetyczne śmietniki »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.