administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Kontrola działalności spółdzielni mieszkaniowej

Kontrola działalności spółdzielni mieszkaniowej; J.Sawicki

Kontrola działalności spółdzielni mieszkaniowej; J.Sawicki

Członkowie spółdzielni mieszkaniowych niejednokrotnie wyrażają wolę bardziej szczegółowego poznania spraw spółdzielni niż jest to możliwe na podstawie dokumentów, które mogą uzyskać od spółdzielni w oparciu o prawa wynikające z ustawy.

Zobacz także

Portal PRO Aplikacja PortalPRO – rozwiązanie biznesowe dla zarządcy nieruchomości

Aplikacja PortalPRO – rozwiązanie biznesowe dla zarządcy nieruchomości Aplikacja PortalPRO – rozwiązanie biznesowe dla zarządcy nieruchomości

Codzienne wyzwania zarządcy nieruchomości wymagają profesjonalnego wsparcia. Bezpłatna aplikacja PortalPRO optymalizuje pracę, pozwala oszczędzać czas, pieniądze i środowisko.

Codzienne wyzwania zarządcy nieruchomości wymagają profesjonalnego wsparcia. Bezpłatna aplikacja PortalPRO optymalizuje pracę, pozwala oszczędzać czas, pieniądze i środowisko.

Schindler Polska Sp. z o.o. Oszczędzanie przez inwestowanie

Oszczędzanie przez inwestowanie Oszczędzanie przez inwestowanie

Z zastępcą prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych w Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Zielonej Górze, Tomaszem Kasprzyszakiem, o zarządzaniu projektami i inwestycjach w zasobach spółdzielni...

Z zastępcą prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych w Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Zielonej Górze, Tomaszem Kasprzyszakiem, o zarządzaniu projektami i inwestycjach w zasobach spółdzielni rozmawia Agnieszka Szylkin.

Redakcja AiMN Współczesne wyzwania zarządców nieruchomości

Współczesne wyzwania zarządców nieruchomości Współczesne wyzwania zarządców nieruchomości

14 października w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona rynkowi mieszkalnictwa, której organizatorem i pomysłodawcą był Bank Pocztowy. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objęło Polskie Towarzystwo...

14 października w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona rynkowi mieszkalnictwa, której organizatorem i pomysłodawcą był Bank Pocztowy. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objęło Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe, a patronat medialny redakcja Administrator24.

Jak wynika z art. 8¹ ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, członek spółdzielni mieszkaniowej ma prawo otrzymania odpisu statutu i regulaminów oraz kopii uchwał organów spółdzielni i protokołów obrad organów spółdzielni, protokołów lustracji, rocznych sprawozdań finansowych oraz faktur i umów zawieranych przez spółdzielnię z osobami trzecimi.

W oparciu o ww. akty prawne, członkowie spółdzielni:

  • mogą zapoznać się z regulacjami prawnymi obowiązującymi w ich spółdzielni i zawartymi w jej statucie, regulaminach uchwalanych przez uprawniony organ spółdzielni i uchwałach jej organów.

Bardzo ważną sprawą dla członków spółdzielni, a także tych, którzy nie są jej członkami, ale mają mieszkania w zasobach przez nią zarządzanych, winna być znajomość regulaminów uchwalanych przez organy spółdzielni, na ogół przez rady nadzorcze.

Regulaminy to przepisy wewnętrzne spółdzielni, przedstawiające bardzo istotne kwestie związane ze sprawami finansowymi, jak np. regulamin wnoszenia opłat i rozliczania kosztów energii cieplnej, regulamin wnoszenia opłat na pokrycie kosztów wody i odprowadzania ścieków, zasady wnoszenia opłat na koszty eksploatacji lub na fundusz remontowy, zasady jego rozliczania, zasady wnoszenia opłat na pokrycie kosztów utrzymania mienia spółdzielni oraz zasady ich rozliczania.

Uchwalanie regulaminów i zasad z zakresu funkcjonowania spółdzielni jako przedsiębiorstwa leży w kompetencji zarządu. Chodzi także np. o zasady polityki rachunkowości, o regulamin obiegu dokumentacji i szereg innych spraw, w tym pracowniczych.

  • korzystając z prawnego dostępu do dokumentów spółdzielni, takich jak protokoły z obrad jej organów, protokoły lustracji, roczne sprawozdania finansowe, członkowie spółdzielni mogą zapoznać się z np. ze sprawami podejmowanymi na bieżąco przez organy spółdzielni – radę nadzorczą, walne zgromadzenie oraz zarząd; z wynikami lustracji, z wynikami ekonomicznymi i rzeczowymi ujawnionymi w sprawozdaniach finansowych;
  • mając możliwość dostępu do faktur i umów zawieranych przez spółdzielnię z osobami trzecimi, mogą zapoznać się z warunkami kontraktów na roboty zawieranymi przez ich spółdzielnię oraz fakturami jako dokumentami finansowymi.

Ograniczenia w dostępie do dokumentów spółdzielni

Bezpłatne otrzymanie dokumentów spółdzielni, wskazanych w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, dotyczy wyłącznie statutu i regulaminów uchwalonych na jego podstawie.

Koszty sporządzenia odpisów i kopii dokumentów innych niż statut i regulaminy pokrywa członek spółdzielni wnioskujący o ich otrzymanie.

Znane są przykłady ustalania przez zarządy spółdzielni stawek za stronę ksero w wysokościach dla członków spółdzielni zaporowych, co ogranicza możliwość ich uzyskania. Wypada jednak wskazać, że dostęp do dokumentów, tzn. możliwość zapoznania się z nimi i sporządzenia na przykład odręcznych zapisków, winien być nieodpłatny.

W wielu spółdzielniach dostęp do ww. dokumentów jest ograniczony przez brak realizacji przez spółdzielnię art. 8¹ ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który stanowi, że na jej stronie internetowej powinny być udostępnione: jej statut, regulaminy, uchwały i protokoły obrad jej organów, a także protokoły lustracji i roczne sprawozdania finansowe. Są spółdzielnie, które nie wykonują tego obowiązku ustawowego.

Podkreślić wypada, że ustawowy dostęp do dokumentów spółdzielni nie zawsze wystarcza, by stwierdzić, że jej sprawy prowadzone są z należytą starannością.

Współcześnie prawni właściciele i użytkownicy lokali mieszkalnych, lokali użytkowych i innych lokali będących w zasobach zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe żywo interesują się sprawami spółdzielni, szczególnie w zakresie ustalania kosztów ponoszonych na utrzymanie budynków, w których zamieszkują, oraz kosztami eksploatacji tych nieruchomości, wydatkami na remont; kosztami i opłatami na utrzymanie mienia spółdzielni przypadającymi na ich nieruchomość i na nich osobiście.

Dla wyrobienia sobie zdania, czy sprawy prowadzone są zgodnie z ustaleniami prawnymi zawartymi w statucie i uchwalonymi w regulaminach, niejednokrotnie potrzebny jest dostęp do bardziej szczegółowych dokumentów wewnętrznych spółdzielni, do których jej członkowi dostępu wprost ustawodawca nie zapewnia. Czy zatem możliwy jest dostęp do tego typu dokumentacji?

Moim zdaniem takie regulacje są możliwe jako regulacje wewnątrzspółdzielcze.

Stworzenie takiej możliwości nie powinno być problemem, ponieważ zarząd spółdzielni, zgodnie z art. 4 ust. 4¹ ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, obowiązany jest do prowadzenia odrębnie dla każdej nieruchomości ewidencji i rozliczenia przychodów i kosztów związanych z jej eksploatacją i utrzymaniem oraz eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni.

Ma także obowiązek prowadzić odrębnie dla każdej nieruchomości ewidencję wpływów i wydatków funduszu remontowego, a ewidencja ta powinna uwzględniać wszystkie wpływy i wydatki funduszu remontowego tej nieruchomości.

Niektóre uprawnienia dotyczące kontroli działalności spółdzielni przez członków wynikają ze szczegółowych zapisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

I tak, na podstawie art. 4 ust. 64, członek spółdzielni, właściciel lokalu niebędący członkiem spółdzielni, a także osoba niebędąca członkiem spółdzielni, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, mogą żądać kalkulacji wysokości opłat za lokal, a spółdzielnia jest obowiązana ją przedstawić.

Ww. osoby mogą kwestionować zasadność zmiany wysokości opłat bezpośrednio na drodze sądowej. W przypadku wystąpienia na drogę sądową ponoszą oni opłaty w dotychczasowej wysokości. Możliwość kwestionowania wysokości opłat za lokale bezpośrednio na drodze sądowej nie oznacza, że w sytuacjach ewidentnych nieprawidłowości nie można dokonać zmian na drodze wewnątrzspółdzielczej.

Oczywiście, droga wewnątrzspółdzielcza wymaga uruchomienia procedur wewnętrznych przewidzianych dla tego rodzaju spraw, jak np. zmiany lub uchylenia uchwały organu, który taką uchwałę podjął: zarządu, rady nadzorczej albo też walnego zgromadzenia.

W odniesieniu do prawa kontroli wysokości opłat przez ww. osoby, czyli członków spółdzielni, właścicieli lokali niebędącymi członami spółdzielni, a także osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu - istotne jest to, by zarządy spółdzielni wywiązywały się z ustawowego obowiązku wynikającego z ww. art. 4 ust. 7, który nakłada na spółdzielnię obowiązek uzasadnienia na piśmie zmiany wysokości opłat.

Często bowiem nieporozumienia wynikające na tle kalkulacji opłat wynikają z lakonicznego uzasadnienia przez spółdzielnię lub w ogóle jego braku w powiadomieniu o zmianie wysokości opłat przekazywanym zainteresowanym.

Kontrola działalności spółdzielni i zmiana regulacji wewnętrznych

Członek spółdzielni - jako jednostka - może wnioskować do organów spółdzielni o zmianę konkretnych regulacji wewnątrzspółdzielczych, zawartych w obowiązujących regulaminach czy nawet w statucie spółdzielni.

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych w art. 8³ ust. 12 daje członkowi prawo zgłaszania poprawek do projektów uchwał przedkładanych walnemu zgromadzeniu.

Należy jednak pamiętać, że samo złożenie projektu poprawki do uchwały nie załatwia sprawy. Decyzje podejmują członkowie spółdzielni obecni na walnym zgromadzeniu i to oni większością głosów muszą poprzeć przedkładaną poprawkę. Jest to zatem praca zbiorowa, wymagająca niemałego wysiłku.

Zbiorowe oddziaływanie członków na działanie spółdzielni unormowane jest w art. 8³, ust. 10 i ust. 11, który daje możliwość składania projektów uchwał i żądań zamieszczenia oznaczonych spraw w porządku obrad walnego zgromadzenia lub jego wszystkich części.

Projekty i żądania składane przez członków spółdzielni muszą być poparte przez co najmniej dziesięcioro spośród nich. Ale żeby zostały uchwalone, muszą zebrać większość głosów członków obecnych na walnym zgromadzeniu.

Wiele słusznych merytorycznie projektów uchwał zgłoszonych przez członków spółdzielni do porządku walnego zgromadzenia nie zostało uchwalonych, bo nie zyskało takiej większości. Wniosek z powyższego taki, że obecność na walnym zgromadzeniu jest niezmiernie ważna, jeśli chcemy mieć realny wpływ na funkcjonowanie spółdzielni.

Sądowa kontrola działalności spółdzielni

Uchwały podejmowane przez organy spółdzielni obowiązują wszystkich jej członków. Występują jednakże sytuacje, w których członek spółdzielni - który ma odpowiednią wiedzę, argumenty i dowody - uznaje, że podjęta uchwała jest sprzeczna z ustawą lub sprzeczna z postanowieniami statutu bądź godzi w interesy spółdzielni albo krzywdzi go i krzywdzi członków spółdzielni.

W takich sytuacjach każdy członek spółdzielni może wytoczyć powództwo o uchylenie uchwały bądź o jej nieistnienie.

Przy wnoszeniu spraw do sądu winien on pamiętać o obowiązujących w tym zakresie zasadach i terminach. Sprawy te reguluje art. 42 ustawy - Prawo spółdzielcze, który stanowi, że powództwo o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia powinno być wniesione w ciągu sześciu tygodni od dnia odbycia walnego zgromadzenia, jeśli zaś wnosi je członek nieobecny na walnym zgromadzeniu na skutek jego wadliwego zwołania, to w ciągu sześciu tygodni od dnia powzięcia przez niego wiadomości o uchwale, nie później jednak niż przed upływem roku od dnia odbycia walnego zgromadzenia.

Przed sądami toczy się wiele spraw z powództwa członków spółdzielni i dotyczą one różnych zagadnień. Procedura wniesienia pozwu nie jest skomplikowana.

Uciążliwe dla wnoszących pozew jest natomiast przeprowadzenie procesu sądowego, który na ogół trwa wiele miesięcy, wymaga cierpliwości oraz nakładów finansowych od wnoszącego powództwo członka.

Orzeczenia sądu mają moc prawną względem wszystkich członków spółdzielni oraz wszystkich ich organów. Bywa, że trudniejsze od uzyskania orzeczenia sądowego jest wyegzekwowanie wyroku.

O instytucjonalnej kontroli działalności spółdzielni - w następnym artykule.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Grzegorz Leśniewski Przetwarzanie danych osobowych przez organy samorządowe spółdzielni mieszkaniowych

Przetwarzanie danych osobowych przez organy samorządowe spółdzielni mieszkaniowych Przetwarzanie danych osobowych przez organy samorządowe spółdzielni mieszkaniowych

Konieczność przetwarzania danych osobowych w sposób zapewniający odpowiednie ich bezpieczeństwo, w tym ochronę przed niedozwolonym lub niezgodnym z prawem przetwarzaniem oraz przypadkową utratą, zniszczeniem...

Konieczność przetwarzania danych osobowych w sposób zapewniający odpowiednie ich bezpieczeństwo, w tym ochronę przed niedozwolonym lub niezgodnym z prawem przetwarzaniem oraz przypadkową utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem, za pomocą odpowiednich środków technicznych lub organizacyjnych wynika z art. 5 ust. 1 lit. f RODO i jest zadaniem wprost zaadresowanym do administratora danych.

Jacek Frydryszak Woda niezbilansowana

Woda niezbilansowana Woda niezbilansowana

Rozliczanie zużycia wody w budynkach wielolokalowych od lat budzi dyskusje w środowisku spółdzielczym. Podstawowym problemem jest jak tę niezbilansowaną wodę rozliczać i jak koszty z tego tytułu minimalizować.

Rozliczanie zużycia wody w budynkach wielolokalowych od lat budzi dyskusje w środowisku spółdzielczym. Podstawowym problemem jest jak tę niezbilansowaną wodę rozliczać i jak koszty z tego tytułu minimalizować.

Jerzy Jankowski Uzupełniające stanowisko Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP

Uzupełniające stanowisko Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP Uzupełniające stanowisko Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP

W poprzednim wydaniu „Administratora” opublikowane zostało stanowisko Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP w sprawie możliwości zwoływania posiedzeń organów Spółdzielni Mieszkaniowych w okresie...

W poprzednim wydaniu „Administratora” opublikowane zostało stanowisko Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP w sprawie możliwości zwoływania posiedzeń organów Spółdzielni Mieszkaniowych w okresie epidemii, wydane w związku z ogłoszeniem w dniu 20 marca 2020 r. stanu epidemii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej1). Poniżej prezentujemy stanowisko uzupełniające Związku w przedmiocie zwoływania posiedzeń organów SM w okresie epidemii wobec wydania rozporządzenia z dnia 29 maja 2020 r. w...

Grzegorz Leśniewski Upublicznienie informacji o zadłużeniu

Upublicznienie informacji o zadłużeniu Upublicznienie informacji o zadłużeniu

Ostatnio możemy zaobserwować listy dłużników wywieszone na klatkach schodowych. Czy zgodne z prawem jest upublicznienie informacji o zadłużeniu z tytułu opłat za eksploatację i utrzymanie lokali członków...

Ostatnio możemy zaobserwować listy dłużników wywieszone na klatkach schodowych. Czy zgodne z prawem jest upublicznienie informacji o zadłużeniu z tytułu opłat za eksploatację i utrzymanie lokali członków spółdzielni mieszkaniowej, np. poprzez umieszczenie podstawowych danych dłużników (wysokość zadłużenia, numer lokalu) na tablicy informacyjnej znajdującej się na klatce schodowej? – pyta Czytelniczka.

Redakcja Obniżenie kosztów we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych

Obniżenie kosztów we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych Obniżenie kosztów we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych

Nieruchomość nie jest jednorazowym obciążeniem finansowym ponoszonym wyłącznie podczas zakupu. Użytkowanie nieruchomości również kosztuje i wydatek ten zajmuje czołowe miejsce w budżecie gospodarstw domowych.

Nieruchomość nie jest jednorazowym obciążeniem finansowym ponoszonym wyłącznie podczas zakupu. Użytkowanie nieruchomości również kosztuje i wydatek ten zajmuje czołowe miejsce w budżecie gospodarstw domowych.

Paweł Puch Właściwa komunikacja zarządzających z właścicielami

Właściwa komunikacja zarządzających z właścicielami Właściwa komunikacja zarządzających z właścicielami

W dzisiejszych czasach właściwa komunikacja zarządzających z właścicielami jest równie ważna, jak nie ważniejsza, od wiedzy dotyczącej zarządzania nieruchomościami. Zarządzający muszą więc nie tylko wykazać...

W dzisiejszych czasach właściwa komunikacja zarządzających z właścicielami jest równie ważna, jak nie ważniejsza, od wiedzy dotyczącej zarządzania nieruchomościami. Zarządzający muszą więc nie tylko wykazać się wiedzą, ale także umiejętnościami interpersonalnymi, umożliwiającymi organizację zebrań i prowadzenie właściwej komunikacji z właścicielami, a także poradzenie sobie z pieniaczami.

Agnieszka Żelazna Niezgodność z prawem wyroku eksmisyjnego w SM

Niezgodność z prawem wyroku eksmisyjnego w SM Niezgodność z prawem wyroku eksmisyjnego w SM

W wyroku z dnia 03.06.2020 r.1), Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wyjaśnił, iż wydanie wyroku na podstawie przepisu nieobowiązującego w dniu orzekania nie zawsze stanowi...

W wyroku z dnia 03.06.2020 r.1), Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wyjaśnił, iż wydanie wyroku na podstawie przepisu nieobowiązującego w dniu orzekania nie zawsze stanowi rażące naruszenie prawa, a więc takie, które uzasadniałoby podstawę skargi nadzwyczajnej w sytuacji, gdy zaskarżone orzeczenie – mimo nawet wskazania jako podstawy prawnej nieaktualnego już przepisu – odpowiada jednak prawu.

Damian Żabicki Oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami

Oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami Oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami

Funkcjonalność oprogramowania wspomagającego zarządzanie nieruchomościami pozwala przede wszystkim na ewidencję infrastruktury. Zarządza się przy tym okresowymi przeglądami budynków i instalacji. Obsługiwane...

Funkcjonalność oprogramowania wspomagającego zarządzanie nieruchomościami pozwala przede wszystkim na ewidencję infrastruktury. Zarządza się przy tym okresowymi przeglądami budynków i instalacji. Obsługiwane są usterki oraz zlecenia napraw. Ważny jest przy tym dostęp do pełnej dokumentacji technicznej. Praca może odbywać się na planach architektonicznych. W sposób samoczynny generowane są raporty. Funkcjonalność systemu pozwala zarządzać użytkownikami oraz automatycznie generować raporty. Kluczową...

Grzegorz Leśniewski Kodeks postępowania w zakresie ochrony danych osobowych dla spółdzielni mieszkaniowych

Kodeks postępowania w zakresie ochrony danych osobowych dla spółdzielni mieszkaniowych Kodeks postępowania w zakresie ochrony danych osobowych dla spółdzielni mieszkaniowych

„Kodeks dobrych praktyk w zakresie przetwarzania danych osobowych przez spółdzielnie mieszkaniowe”, zgodnie z przyjętymi założeniami, ma przyczynić się do dalszego rozwoju ochrony danych osobowych w spółdzielniach...

„Kodeks dobrych praktyk w zakresie przetwarzania danych osobowych przez spółdzielnie mieszkaniowe”, zgodnie z przyjętymi założeniami, ma przyczynić się do dalszego rozwoju ochrony danych osobowych w spółdzielniach mieszkaniowych.

Grzegorz Leśniewski Parkingi społeczne a ochrona danych osobowych

Parkingi społeczne a ochrona danych osobowych Parkingi społeczne a ochrona danych osobowych

W ostatnim czasie na adres redakcji wpłynęło wiele zapytań, dotyczących problematyki ochrony danych osobowych w kontekście zarządzania parkingami społecznymi, tworzonymi na terenach należących do spółdzielni...

W ostatnim czasie na adres redakcji wpłynęło wiele zapytań, dotyczących problematyki ochrony danych osobowych w kontekście zarządzania parkingami społecznymi, tworzonymi na terenach należących do spółdzielni mieszkaniowych.

Przemysław Gogojewicz Składowanie odpadów w praktyce zarządcy nieruchomości

Składowanie odpadów w praktyce zarządcy nieruchomości Składowanie odpadów w praktyce zarządcy nieruchomości

Przy pozbywaniu się odpadów należy brać pod uwagę przede wszystkim obowiązujące normy prawne, dotyczące procesów ponownego użycia, przetwarzania, recyklingu oraz odzysku poszczególnych rodzajów odpadów....

Przy pozbywaniu się odpadów należy brać pod uwagę przede wszystkim obowiązujące normy prawne, dotyczące procesów ponownego użycia, przetwarzania, recyklingu oraz odzysku poszczególnych rodzajów odpadów. Istotne znaczenie mają także standardy dotyczące bezpieczeństwa używania substancji lub przedmiotów.

Jacek Frydryszak Walne zgromadzenie w spółdzielni mieszkaniowej – robić czy nie robić?

Walne zgromadzenie w spółdzielni mieszkaniowej – robić czy nie robić? Walne zgromadzenie w spółdzielni mieszkaniowej – robić czy nie robić?

Z posiadanych przeze mnie informacji1) wynika, że sytuacja faktyczna jest następująca: część spółdzielni jest już po zebraniach, część już zwołała zebrania na koniec września 2020 r., część czeka do czasu...

Z posiadanych przeze mnie informacji1) wynika, że sytuacja faktyczna jest następująca: część spółdzielni jest już po zebraniach, część już zwołała zebrania na koniec września 2020 r., część czeka do czasu odwołania epidemii. Mnie najbliższe jest to ostatnie zachowanie i w dalszej części artykułu postaram się wyjaśnić dlaczego.

Grzegorz Leśniewski RODO, czy można lepiej?

RODO, czy można lepiej? RODO, czy można lepiej?

Za niespełna pół roku minie pięć lat od uchwalenia RODO. Warto zatem zadać pytanie, czy spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe dobrze wykorzystały ten czas na przygotowanie, utrzymanie i rozwijanie procesu...

Za niespełna pół roku minie pięć lat od uchwalenia RODO. Warto zatem zadać pytanie, czy spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe dobrze wykorzystały ten czas na przygotowanie, utrzymanie i rozwijanie procesu ochrony danych osobowych swoich członków?

Jakub Szczepkowski Mediacje w sprawach administracyjnych

Mediacje w sprawach administracyjnych Mediacje w sprawach administracyjnych

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że niewiele można wskórać w starciu z organami administracji publicznej. Zazwyczaj myślimy, że sprawa jest z góry przegrana. Ale czy na pewno jesteśmy całkowicie bezbronni?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że niewiele można wskórać w starciu z organami administracji publicznej. Zazwyczaj myślimy, że sprawa jest z góry przegrana. Ale czy na pewno jesteśmy całkowicie bezbronni?

Jacek Frydryszak Spółdzielnia mieszkaniowa jako zarządca nieruchomości

Spółdzielnia mieszkaniowa jako zarządca nieruchomości Spółdzielnia mieszkaniowa jako zarządca nieruchomości

Dopóki spółdzielnia zarządza zasobami w trybie art. 27 USM to obowiązują ją oraz właścicieli lokali przepisy art. 4 ust. 4 tej ustawy. W momencie, w którym w danej nieruchomości zaczną obowiązywać przepisy...

Dopóki spółdzielnia zarządza zasobami w trybie art. 27 USM to obowiązują ją oraz właścicieli lokali przepisy art. 4 ust. 4 tej ustawy. W momencie, w którym w danej nieruchomości zaczną obowiązywać przepisy UWL – a nie w momencie, w którym powstanie wspólnota mieszkaniowa – spółdzielni pozostaje droga cywilna. To fundamentalna różnica w terminie powstania obowiązku zawarcia umów z właścicielami lokali, a przepis ten jest legislacyjną „niedoróbką”.

Agnieszka Żelazna Odpowiedzialność odszkodowawcza członka zarządu spółdzielni mieszkaniowej – na przykładzie wyroku SN

Odpowiedzialność odszkodowawcza członka zarządu spółdzielni mieszkaniowej – na przykładzie wyroku SN Odpowiedzialność odszkodowawcza członka zarządu spółdzielni mieszkaniowej – na przykładzie wyroku SN

W wyroku z dnia 30.09.2020 r.1), Sąd Najwyższy wyjaśnił, iż istnieje możliwość przypisania członkowi zarządu spółdzielni mieszkaniowej odpowiedzialności odszkodowawczej za szkodę wynikłą z nieprawidłowego...

W wyroku z dnia 30.09.2020 r.1), Sąd Najwyższy wyjaśnił, iż istnieje możliwość przypisania członkowi zarządu spółdzielni mieszkaniowej odpowiedzialności odszkodowawczej za szkodę wynikłą z nieprawidłowego rozliczenia przez tego członka należnej od spółdzielni kwoty podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości naliczonych odsetek podatkowych od nieterminowej zapłaty zobowiązania podatkowego.

Piotr Pałka Od lipca zmiany w Prawie spółdzielczym

Od lipca zmiany w Prawie spółdzielczym Od lipca zmiany w Prawie spółdzielczym

Głównym celem ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych jest zdefiniowanie zasad wymiany korespondencji z podmiotami publicznymi w relacji z innymi podmiotami publicznymi oraz podmiotami...

Głównym celem ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych jest zdefiniowanie zasad wymiany korespondencji z podmiotami publicznymi w relacji z innymi podmiotami publicznymi oraz podmiotami niepublicznymi, w tym z osobami fizycznymi.

Redakcja Czy wynajem mieszkania spółdzielczego rodzi problemy?

Czy wynajem mieszkania spółdzielczego rodzi problemy? Czy wynajem mieszkania spółdzielczego rodzi problemy?

Zasób mieszkaniowy krajowych spółdzielni się kurczy. To konsekwencja m.in. małego zainteresowania spółdzielczym lokatorskim prawem do mieszkania w przypadku nowych inwestycji. Spółdzielnie, które budują...

Zasób mieszkaniowy krajowych spółdzielni się kurczy. To konsekwencja m.in. małego zainteresowania spółdzielczym lokatorskim prawem do mieszkania w przypadku nowych inwestycji. Spółdzielnie, które budują nowe lokale, często wolą działać w modelu wolnorynkowym, konkurując z deweloperami albo od razu zakładając, że wszystkie mieszkania zostaną zakupione „na własność” przez spółdzielców. Na wielkość zasobu mieszkaniowego należącego do spółdzielni niekorzystnie wpływa również wykup starszych lokali. Pomimo...

Jerzy Jankowski Komentarz do propozycji zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych

Komentarz do propozycji zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych Komentarz do propozycji zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmiany w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Propozycje zmian to przykład ograniczenia samorządności spółdzielczej.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmiany w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Propozycje zmian to przykład ograniczenia samorządności spółdzielczej.

Jacek Frydryszak Śmieci – rozliczenia z użytkownikami lokali

Śmieci – rozliczenia z użytkownikami lokali Śmieci – rozliczenia z użytkownikami lokali

To już trzeci mój artykuł dotyczący tego „pachnącego” tematu. Tym razem będzie on poświęcony skutkom podejmowanych przez gminy uchwał, ustalających zasady rozliczeń opłat za odpady komunalne z właścicielami...

To już trzeci mój artykuł dotyczący tego „pachnącego” tematu. Tym razem będzie on poświęcony skutkom podejmowanych przez gminy uchwał, ustalających zasady rozliczeń opłat za odpady komunalne z właścicielami nieruchomości.

Redakcja Czy są zainteresowani mieszkaniami spółdzielczymi?

Czy są zainteresowani mieszkaniami spółdzielczymi? Czy są zainteresowani mieszkaniami spółdzielczymi?

Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości z 2020 r. wynika, że liczba transakcji dotyczących spółdzielczych mieszkań o statusie własnościowym gwałtownie spadła. Tymczasem pośrednicy zapewniają, że wspomniane...

Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości z 2020 r. wynika, że liczba transakcji dotyczących spółdzielczych mieszkań o statusie własnościowym gwałtownie spadła. Tymczasem pośrednicy zapewniają, że wspomniane mieszkania są rozchwytywane na rynku. Kto ma rację?

Jacek Frydryszak Kolejna próba nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych

Kolejna próba nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych Kolejna próba nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych

W Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii trwają prace nad przygotowaniem kolejnej nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Kilka pomysłów, które – jeśli zostaną uchwalone – w poważnym stopniu...

W Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii trwają prace nad przygotowaniem kolejnej nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Kilka pomysłów, które – jeśli zostaną uchwalone – w poważnym stopniu mogą zmienić funkcjonowanie wielu spółdzielni mieszkaniowych.

Paweł Puch Jak spółdzielnia mieszkaniowa zbywa nieruchomości?

Jak spółdzielnia mieszkaniowa zbywa nieruchomości? Jak spółdzielnia mieszkaniowa zbywa nieruchomości?

Każda spółdzielnia mieszkaniowa inaczej podejmuje decyzje co do zbywania lokali, domów jednorodzinnych oraz miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych, a inaczej wszelkich innych nieruchomości.

Każda spółdzielnia mieszkaniowa inaczej podejmuje decyzje co do zbywania lokali, domów jednorodzinnych oraz miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych, a inaczej wszelkich innych nieruchomości.

Jacek Frydryszak Projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ciąg dalszy

Projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ciąg dalszy Projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ciąg dalszy

W poprzednim artykule opisałem kilka proponowanych zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, nie znając jeszcze tekstu projektowanej ustawy. W dniu 22 kwietnia taki tekst się pojawił, dlatego kontynuuję...

W poprzednim artykule opisałem kilka proponowanych zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, nie znając jeszcze tekstu projektowanej ustawy. W dniu 22 kwietnia taki tekst się pojawił, dlatego kontynuuję tę ważną dla spółdzielczości mieszkaniowej tematykę.

Wybrane dla Ciebie

Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych »

Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych » Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych »

Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach?

Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach? Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach?

Uważaj na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach i na parkingach »

Uważaj na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach i na parkingach » Uważaj na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach i na parkingach »

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? »

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? » Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? »

Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu?

Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu? Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu?

Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu?

Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu? Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu?

Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej »

Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej » Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej »

Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie?

Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie? Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach » Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach »

Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to »

Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to » Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to »

Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne »

Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne » Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne »

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych? Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać?

Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać? Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać?

Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem?

Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem? Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa? Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać? System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie »

Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie » Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie »

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku? Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę »

Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę » Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę »

Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku?

Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku? Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku?

Rozwiązania pozwalające zaoszczędzić na rosnących cenach energii ogrzewania »

Rozwiązania pozwalające zaoszczędzić na rosnących cenach energii ogrzewania »  Rozwiązania pozwalające zaoszczędzić na rosnących cenach energii ogrzewania »

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji» Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Kilka sposobów na estetyczne śmietniki »

Kilka sposobów na estetyczne śmietniki » Kilka sposobów na estetyczne śmietniki »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.