Światowy Dzień Mieszkalnictwa obchodzony w ponurej atmosferze

Rząd oraz samorządy próbują poprawiać sytuację mieszkaniową, jednak sytuacja nadal nie jest zadowalająca, fot. Pixabay
Pierwszy poniedziałek października został ustanowiony przez ONZ Światowym Dniem Mieszkalnictwa. Tegoroczne święto obchodzimy w przygnębiających i ponurych nastrojach, powody są znane. Liczba dostępnych mieszkań spada, a koszty ich utrzymania znacząco idą w górę.
Zobacz także
nieruchomosci-adwokat.pl Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną?

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały...
Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.
Anna Ruszczak news Samorządy w kierunku spółdzielni energetycznych

Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością.
Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością.
Redakcja news Drugi nabór w programie Ochrona Zabytków

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło drugi nabór w programie Ochrona Zabytków. O wsparcie mogą się ubiegać m.in. jednostki samorządu terytorialnego i samorządowe jednostki organizacyjne....
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło drugi nabór w programie Ochrona Zabytków. O wsparcie mogą się ubiegać m.in. jednostki samorządu terytorialnego i samorządowe jednostki organizacyjne. Łącznie do wykorzystania jest ponad 200 mln zł.
Rząd oraz samorządy próbują poprawiać sytuację mieszkaniową. Wciąż jednak warunki mieszkaniowe, w jakich żyją na co dzień Polacy, są jednymi z najgorszych w Europie.
Przeludnione mieszkania są faktem
Z danych Eurostatu wynika m.in., że na każdego mieszkańca naszego kraju przypada 1,2 pokoju. Biorąc pod uwagę to kryterium, za nami jest tylko Rumunia, Chorwacja, Słowacja i Łotwa.
Jeśli chodzi o wskaźnik pokazujący odsetek populacji żyjącej w przeludnionych mieszkaniach, to wynosi on 35,7% – co więcej, jest jednym z najwyższych wśród krajów unijnych. Gorsza sytuacja jest w Bułgarii, Rumunii, na Łotwie.
Może Cię zainteresuje: Zamrożenie cen prądu na 2023
Pod względem liczby budowanych mieszkań jeszcze jesteśmy na podium
Rzeczywiście Polska zajmuje trzecie miejsce, po Francji i Niemczech, pod względem liczby budowanych mieszkań w ostatnich latach. Jednak sytuacja ta może w najbliższym czasie ulec zmianie na niekorzyść.
Tanie mieszkania w Polsce – czy na pewno?
Firma doradcza Deloitte opracowała dane, z których wynika, że ceny mieszkań w Polsce należą do grupy najtańszych mieszkań w Europie. Jednak analizując te liczby w kontekście polskich zarobków, już tak kolorowo nie jest – Polacy muszą pracować na własne M dużo dłużej niż np. Niemcy, Belgowie czy Duńczycy.
Przykładowo: w 2021 r. 70-metrowe lokum w Polsce kosztowało równowartość 7,8 rocznych pensji brutto. Na 19 sklasyfikowanych w tym rankingu europejskich krajów Polska zajęła 11 miejsce. Irlandczycy natomiast własne 70-metrowe M kupią za równowartość 3,1 rocznych pensji. A Czesi i Słowacy musieliby swoją pensję brutto odkładać przez ok. 13 lat.
Popyt na najem nakręca czynsze
W stolicy Polski średnie stawki czynszu w przeliczeniu za mkw. są wyższe niż np. w stolicy Austrii czy Niemiec. Co więcej, w ostatnim czasie stawki te mocno poszybowały w górę. Po pierwsze, mamy do czynienia ze znaczącym wzrostem kosztów budowy nowych mieszkań, co oznacza, że oferta rynkowa szybko się kurczy. Po drugie, możliwości finansowe potencjalnych nabywców są znacznie mniejsze z powodu wzrostu stóp procentowych oraz zaostrzenia kryteriów oceny zdolności kredytowej przez KNF. Nie bez znaczenia jest też napływ uchodźców z Ukrainy, który przyśpieszył tempo kurczącej się oferty mieszkań na wynajem. Duży popyt w warunkach niskiej podaży nakręca czynsze. Nie można też przemilczeć faktu, że koszty mieszkań i domów stanowią coraz większe obciążenie dla budżetów gospodarstw.
Może Ci się spodoba: RPP pozostawia stopy na tym samym poziomie
Koszty utrzymania mieszkań mocno w górę
Eurostat podaje, że mieszkańcy krajów unijnych na utrzymanie mieszkania przeznaczają przeciętnie jedną piątą dochodu. W Polsce – 17,1%. Najwyższe wskaźniki odnotowano w miastach w Grecji – 36,9%, w Niemczech – 22,2% i Danii – 20,3%.
Z najnowszych danych GUS wynika, że w sierpniu utrzymanie mieszkania, wliczając w to energię, kosztowało średnio o 27,4% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Tempo wzrostu jest więc znacznie szybsze od sierpniowego wskaźnika inflacji, który GUS oszacował na 16,1%. Najbardziej dotkliwe dla budżetów domowych są podwyżki cen opału. Węgiel w sierpniu był o 156,9% droższy niż rok wcześniej; natomiast gaz podrożał przez rok o 36,6%; a energia dostarczana z ciepłowni – o 16,5%.
Źródło: GetHome.pl