Fotowoltaika na balkonie

Panele fotowoltaiczne na balkonie w bloku. Fot. Pixabay
W Niemczech nikogo już nie dziwi fotowoltaika na balkonie. To kilkaset tysięcy tego rodzaju instalacji. Pierwsze balkonowe mikroelektrownie pojawiają się także w Polsce. Czy zyskają popularność?
Zobacz także
Anna Ruszczak news Decyzja RPP: stopy procentowe w grudniu 2023 roku bez zmian
Rada Polityki Pieniężnej w grudniu pozostawiła stopy procentowe NBP na dotychczasowym poziomie. Oznacza to, że stopa referencyjna nadal wynosi 5,75 proc. Decyzja jest zgodna z prognozami analityków.
Rada Polityki Pieniężnej w grudniu pozostawiła stopy procentowe NBP na dotychczasowym poziomie. Oznacza to, że stopa referencyjna nadal wynosi 5,75 proc. Decyzja jest zgodna z prognozami analityków.
Anna Ruszczak news Jak uzyskać dodatek gazowy w 2023 roku?

Kto ogrzewa dom gazem, może starać się o zwrot podatku VAT z rachunków wystawionych w 2023 r. Należy wypełnić odpowiedni wniosek i spełnić kilka kryteriów. Co zrobić, żeby otrzymać refundację podatku VAT?
Kto ogrzewa dom gazem, może starać się o zwrot podatku VAT z rachunków wystawionych w 2023 r. Należy wypełnić odpowiedni wniosek i spełnić kilka kryteriów. Co zrobić, żeby otrzymać refundację podatku VAT?
Anna Ruszczak news Wrocław kolejnym miastem ze strefą czystego transportu

Wrocław od kilku miesięcy prowadzi konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenia strefy czystego transportu. Decyzję podejmie rada miasta przyszłej kadencji, a strefa powinna zostać wprowadzona do 2025...
Wrocław od kilku miesięcy prowadzi konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenia strefy czystego transportu. Decyzję podejmie rada miasta przyszłej kadencji, a strefa powinna zostać wprowadzona do 2025 r.
W obliczu kryzysu energetycznego i galopujących cen energii, Polacy szukają sposobów na obniżenie zużycia energii, jak również wysokości rachunków. Naturalnym ruchem w tej sytuacji jest poszukiwanie możliwości produkcji prądu z własnego źródła.
Fotowoltaika na dachach domów to już powszechny element krajobrazu. Mieszkańcy bliku byli jednak tu wykluczenie, ponieważ jedyną opcją były dla nich panele montowane na dachach przez spółdzielnie i wspólnoty. To wykluczenie okazało się jednak tylko teoretyczne. Na polskim rynku pojawiają się firmy, które oferują zestawy paneli fotowoltaicznych dostosowane do montażu na balkonach.
Fotowoltaiczny boom balkonowy w Niemczech
Dane z opublikowanego na początku 2022 roku raportu przygotowanego przez berlińską uczelnię HTW oraz organizację konsumencką Verbraucherzentrale z Nadrenii-Westfalii Północnej pokazują, że w całych Niemczech zainstalowanych było 190 tys. balkonowych instalacji, z czego 128 tys. pomiędzy 2020 a 2021 r.
Wzmocnieniem tego trendu może być decyzja sąsiadującego z Polską landu Meklemburgia-Pomorze Przednie, który zaplanował 10 mln euro na wsparcie obywateli, chcących zainstalować panele fotowoltaiczne na balkonach. Dopłata wynosi maksymalnie 500 euro na gospodarstwo domowe, a to oznacza ok. 20 tys. tego rodzaju instalacji. Cena instalacji o maksymalnej mocy określonej w programie dopłat na 600 W to ok. tysiąc euro.
Może Cię zainteresuje: Zakręcanie kaloryferów w bloku może skończyć się w sądzie
Co z fotowoltaiką balkonową w Polsce?
Polskie firmy próbują wypełnić rynkową lukę. Firmom instalującym panele PV na dachach domów nie opłacało się wchodzić w niewielkie instalacje balkonowe, co przekonuje innych graczy do znalezienia samodzielnych rozwiązań. Stąd w jednej z nich powstał zestaw składający się z dwóch paneli o łącznej mocy 790 W, mikroinwertera oraz uchwytów montażowych przystosowanych do standardowych balustrad. Producent przyznaje, że najlepiej sprawdzi się to w nowym budownictwie lub blokach po remoncie, gdzie instalacja jest trzyżyłowa i posiada uziemienie. Żeby zacząć korzystać z własnego prądu, wystarczy wpiąć wtyczkę do najbliższego gniazdka. Do dziś sprzedano ok. 400 takich zestawów.
Koszty i oszczędności
Moc 790 W jest istotna z uwagi na fakt, że według Kodeksu Sieci RfG za instalacje wytwórcze uważa się takie o mocy powyżej 800 W. Instalację warto jednak zgłosić do zakładu energetycznego obsługującego nasz blok, w celu zainstalowania licznika dwukierunkowego. Wyprodukowany prąd w pierwszej kolejności jest zużywany przez urządzenia, które pracują nieprzerwanie, np. lodówka. Ewentualną nadwyżkę oddaje się do sieci zgodnie z obowiązującym aktualnie mechanizmem net billingu.
Poziom oszczędności na takiej instalacji zależy od usytuowania balkonu. Ważne jest, na którym piętrze znajduje się mieszkanie, w którą stronę skierowany jest balkon, czy nie ma innych budynków lub zacienień balkonu. W optymalnych warunkach zestaw może wyprodukować rocznie 800 kWh energii. Dzienna produkcja przy słonecznym dniu to 2-2,5 kWh. Przy zakładanych przez rząd cenach prądu na przyszły rok, oznacza to nawet 560 zł oszczędności w przypadku osób mieszczących się w limicie 2 tys. kWh lub nawet 800 zł w przypadku przekraczających limit.
Koszt takiej instalacji wynosi ok. czterech tysięcy złotych, co oznacza zwrot z inwestycji po po czterech latach. Na rynku dostępne są również zestawy o mniejszej mocy, których ceny są odpowiednio niższe. Są one jednak także odpowiednio mniejsze, co umożliwia montaż na balkonach o różnych wymiarach.
Głównym problemem przy uruchomieniu własnego źródła produkcji prądu na balkonie, w przypadku mieszkańców bloku, jest zgoda zarządcy, spółdzielni lub wspólnoty, wymagana na takie instalacje. Status prawny balkonów w Polsce jest bowiem dosyć skomplikowany.
Źródło: businessinsider.pl