Stopy procentowe pozostają bez zmian

Zdaniem RPP obecny poziom stóp procentowych jest wystarczający. Fot. Pixabay
Podczas grudniowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na tym samym poziomie. Stopa referencyjna wynosi dalej 6,75 proc. Analitycy rynku przewidują koniec podwyżek.
Zobacz także
nieruchomosci-adwokat.pl Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną?

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały...
Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.
Anna Ruszczak news Samorządy w kierunku spółdzielni energetycznych

Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością.
Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością.
Redakcja news Drugi nabór w programie Ochrona Zabytków

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło drugi nabór w programie Ochrona Zabytków. O wsparcie mogą się ubiegać m.in. jednostki samorządu terytorialnego i samorządowe jednostki organizacyjne....
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło drugi nabór w programie Ochrona Zabytków. O wsparcie mogą się ubiegać m.in. jednostki samorządu terytorialnego i samorządowe jednostki organizacyjne. Łącznie do wykorzystania jest ponad 200 mln zł.
Po środowym posiedzeniu RPP stopa lombardowa wynosi 7,25 proc., stopa depozytowa – 6,25 proc., stopa redyskontowa weksli - 6,8 proc., a stopa dyskontowa weksli – 6,85 proc.
Wypowiedzi członków RPP przed posiedzeniem sugerowały, że w grudniu RPP trzeci miesiąc z rzędu nie dokona zmian, po jedenastu kolejnych podwyżkach od października 2021 r.
Zdaniem analityków PKO utrzymanie stóp na tym samym poziomie "prawdopodobnie wskazuje, że cykl podwyżek już się zakończył". Według analityka rynków finansowych XTB brak podwyżek nie jest zaskoczeniem. "Narodowy Bank Polski w swojej ostatniej projekcji inflacyjnej pokazał, że inflacja dobije do celu, choć dopiero w 2025 roku. Zdaniem RPP obecny poziom stóp procentowych jest już wystarczający, aby właśnie w horyzoncie prognozy sprowadzić inflację do celu".
Listopadowa, druga z rzędu decyzja RPP o utrzymaniu stóp procentowych na tym samym poziomie, była zgodna z deklarowaną przez prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego i niektórych członków Rady Polityki Pieniężnej, niechęcią do dalszego zaostrzenia polityki pieniężnej. Rynek jednak był wtedy zaskoczony, gdyż spodziewał się podwyżki. Obecnie wciąż jest notowana bardzo wysoka inflację, która w 2022 r. jest głównym powodem podwyższania stóp nie tylko w Polsce, ale praktycznie na całym świecie. Głównym zadaniem NBP jest utrzymanie stabilności cen, a inflacja na poziomie 17,4 proc. (listopadowy odczyt) jest znacznie powyżej celu inflacyjnego NBP wyznaczonego na poziomie 2,5 proc. Według własnej prognozy NBP powrót do celu nastąpi w okolicach 2025 r.
Może Cię zainteresuje: Oszczędności i zarobki Polaków topnieją w niepokojącym tempie
Dalsze decyzje RPP
RPP podkreśliła w komunikacie po posiedzeniu: „dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę". RPP spodziewa się osłabienia koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki, wraz z zacieśnieniem polityki pieniężnej przez główne banki centralne, co będzie wpływać ograniczająco na globalną inflację i ceny surowców.
Jak wskazano, osłabienie koniunktury światowej będzie także działać w kierunku obniżania dynamiki wzrostu gospodarczego w Polsce. "W takich warunkach dotychczasowe istotne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie sprzyjać obniżaniu się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP" - zauważa bank centralny.
Rok 2022 jest bardzo trudny dla rynków finansowych, jednak w ostatnich tygodniach warunki makroekonomiczne nieco złagodniały. Skorzystał na tym m.in. złoty, który zdążył lekko odrobić straty do dolara. W krótkim czasie polska waluta dużo zyskała, ale od początku 2022 r. straciła do amerykańskiej waluty ponad 10 proc. swojej wartości. Rynek zadaje sobie pytanie, czy to tylko chwilowe zaczerpnięcie oddechu, czy trwały trend sugerujący, że światowa gospodarka lada moment przezwycięży obecne problemy.
Dezinflacja czy recesja?
Jeśli chodzi o inflację, niektóre odczyty z zachodniej Europy wyglądają zdaniem ekspertów bardzo obiecująco, ale niektórzy twierdzą, że polska inflacja z racji tego, że jest dużo wyższa, może być też znacznie trudniejsza do okiełznania. Wiele mówi się o tym, że 2023 r. może upłynąć pod hasłem dezinflacji. Z drugiej strony mowa też o licznych zagrożeniach, przede wszystkim widmie recesji, która może być szczególnie ciężka, gdy "połączy siły" z dalej wysoką inflacją oraz problemami na rynkach finansowych. Przed takim scenariuszem przestrzega m.in. gwiazda światowej ekonomii Nouriel Roubini, który wieszczy, że obecne problemy się skumulują i nadchodzi kryzys, jakiego świat jeszcze nie widział.
Źródło: money.pl