Pomorze rozbudowuje system ciepłowniczy – niższe rachunki za ogrzewanie

Elektrociepłownia Gdyńska jest producentem ciepła w wysokosprawnej kogeneracji. Fot. Pixabay
Reda, dotąd zasilana przez miejską ciepłownię Koksik, została właśnie podłączona do gdyńsko-rumskiej sieci ciepłowniczej OPEC, do której ciepło dostarcza elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gdyni. To pomoże zmniejszyć w Redzie emisję dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji, a mieszkańcy będą mniej płacić za ciepło.
Zobacz także
Redakcja news Zmiany w pożyczkach z Funduszu Dostępności

Od 1 kwietnia 2023 roku obowiązują nowe zasady udzielania pożyczki z Funduszu Dostępności na likwidację barier architektonicznych. Zmiany obejmują poziom umorzenia i dotyczą zarówno pożyczek bezpośrednich,...
Od 1 kwietnia 2023 roku obowiązują nowe zasady udzielania pożyczki z Funduszu Dostępności na likwidację barier architektonicznych. Zmiany obejmują poziom umorzenia i dotyczą zarówno pożyczek bezpośrednich, jak i pośrednich.
Anna Ruszczak news Kto ma prawo do dodatkowej przerwy od pracy?

Pracodawcy nie wiedzą, czy przy ustalaniu prawa pracownika do dodatkowej przerwy, gdy dobowy wymiar jego pracy jest dłuższy niż 9 godzin, liczy się zaplanowany czas pracy, czy ten realnie przepracowany.
Pracodawcy nie wiedzą, czy przy ustalaniu prawa pracownika do dodatkowej przerwy, gdy dobowy wymiar jego pracy jest dłuższy niż 9 godzin, liczy się zaplanowany czas pracy, czy ten realnie przepracowany.
Anna Ruszczak news Atrakcyjne biura mają pomóc w ściągnięciu pracowników z pracy zdalnej

Po pandemii zdalnie lub hybrydowo cały czas pracuje 28 proc. Polaków. Elastyczność w tym zakresie jest dla pracowników ważną korzyścią, jednak pracodawcy starają się zachęcić ich do powrotu do biur.
Po pandemii zdalnie lub hybrydowo cały czas pracuje 28 proc. Polaków. Elastyczność w tym zakresie jest dla pracowników ważną korzyścią, jednak pracodawcy starają się zachęcić ich do powrotu do biur.
Elektrociepłownia Gdyńska jest jedynym producentem ciepła w wysokosprawnej kogeneracji, zapewniającym bezpieczeństwo energetyczne mieszkańcom i instytucjom podłączonym do miejskiej sieci ciepłowniczej OPEC w Gdyni, Rumi i Kosakowie, a teraz także w Redzie. Współpraca samorządowców, producentów i dystrybutorów ciepła ma pozwolić na jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału ciepła sieciowego na Pomorzu.
Dotąd ciepło do 6,5 tys. mieszkań w Redzie dostarczała prawie 40-letnia miejska ciepłownia MPCK Koksik, w której działają trzy kotły węglowe. Zakład emitował do atmosfery wiele szkodliwych związków, co negatywnie wpływało na jakość powietrza w mieście. 16 lutego br. nastąpiło połączenie gdyńsko-rumskiej sieci ciepłowniczej OPEC z siecią w Redzie. Dla połączonych sieci ciepło produkować będzie Elektrociepłownia Gdyńska, która należy do PGE Energia Ciepła.
Może Cię zainteresuje: Bezemisyjne nowe budynki do 2028 roku
Samorządowcy podkreślają, że z punktu widzenia funkcjonowania całego naszego obszaru to jest historyczny moment, bo połączono rurami dwa systemy ciepłownicze. Z punktu widzenia mieszkańców nic się nie zmieni i nie odczują żadnej zmiany związanej z parametrami dostarczanego ciepła. Natomiast emisja z Koksika zmniejszy się docelowo o 25 tys. ton dwutlenku węgla, ograniczone zostanie też spalanie miału węglowego do 11 tys. ton
Tańsze i ekologiczne ciepło
Dzięki połączeniu Reda może teraz kupować tańsze i bardziej ekologiczne ciepło od strony Rumi i Gdyni, produkowane przez spółkę PGE Energia Ciepła. Tym samym MPCK Koksik zostanie wyłączone z ciągłej pracy, a następnie zmodernizowane. PGE Energia Ciepła wytwarza ciepło w kogeneracji, co jest lepsze dla środowiska i ma również plany rozwojowe dotyczące zasilania ze źródeł fotowoltaicznych czy wiatraków.
W swojej strategii PGE Energia Ciepła deklaruje, że do 2030 roku 70 proc. produkcji ciepła i energii elektrycznej będzie pochodziło ze źródeł niskoemisyjnych. Przedstawiciele spółki zapewniają, że dotyczy to zarówno Elektrociepłowni Gdyńskiej, jak i Gdańskiej.
Może Cię zainteresuje: Meble solarne podbijają polskie miasta
Przyłączenie Redy do sieci ciepłowniczej OPEC dla mieszkańców miasta oznacza poprawę jakości powietrza, ale przede wszystkim ustabilizowanie cen ciepła, które wcześniej skokowo rosły, głównie z powodu wzrostu cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla w unijnym systemie ETS oraz wzrostu cen węgla, związanego m.in. z wojną w Ukrainie. Elektrociepłownia ma dużo niższą cenę niż Koksik na jednostkę techniczną, na gigadżul energii. Był to wiec krok ekonomicznie uzasadniony.
Bezpieczeństwo energetyczne
Spółka PGE Energia Ciepła posiada w Gdańsku i Gdyni dwie elektrociepłownie, które są największym producentem ciepła i energii elektrycznej na Pomorzu. Z roczną produkcją ponad 13 TJ ciepła i 1,4 GWh energii elektrycznej zaspokaja ponad połowę potrzeb grzewczych w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Rumi i Gminie Kosakowo, a teraz również w Redzie.
Elektrociepłownia Gdyńska to przede wszystkim bezpieczeństwo energetyczne, ekologiczne i gwarancja przewagi ekonomicznej. Wszystko to dzięki technologii łącznego wytwarzania ciepła z energią elektryczną w procesie kogeneracji, która daje możliwość zmniejszenia zużycia paliwa i szkodliwych emisji. Co istotne, taki proces wytwarzania ciepła gwarantuje też, że taki system ciepłowniczy jest efektywny. Dzięki połączeniu z gdyńskim systemem, Reda również uzyskała taki status.
Transformacja klimatyczno-energetyczna
Samorządowcy dodają, że transformacja klimatyczno-energetyczna wymaga, aby odchodzić od węgla, aby coraz więcej źródeł było zielonych i ekologicznych. Połączenie systemów ciepłowniczych pozwoli na większą dywersyfikację i niższe ceny również dla mieszkańców Rumi. Włodarzom zależy nam na tym, żeby do ciepłociągu podłączały się poszczególne osiedla, dlatego współpracują z wieloma inwestorami i przekonują, żeby nie zakładali kotłowni gazowych. W ostatnich latach w Rumi zniknęło też kilkaset pieców węglowych i korzystające z nich małe bloki zostały podłączone do sieci ciepłowniczej.
To istotny element wpływający na finalny koszt ciepła, który dotyczy mieszkańca, a także, co jest bardzo ważne, poprawia szanse na to, żeby rok po roku to ciepło było wytwarzane bardziej ekologicznie. Obecnie PGE przymierza się do gruntownej transformacji źródła ciepła w EC z węgla na gaz, ale trzeba myśleć perspektywicznie.
Może Cię zainteresuje: Mieszkańcy miast chcą innowacji w nieruchomościach
Samorządowcy wskazują, że ciepło połączyło właśnie nie tylko miasta na Pomorzu, ale zacieśniło też partnerstwo pomiędzy władzami samorządowymi, producentami ciepła i jego dostawcami do klientów końcowych. Ta współpraca ma pozwolić na jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału ciepła sieciowego na Pomorzu. To też istotne dlatego, że wyzwania klimatyczne i transformacja polskiego ciepłownictwa wymagają od nas współpracy, działania pod wspólnym mianownikiem przekładającym się na jakość życia mieszkańców. Pomorze i Gdynia jest tego najlepszym przykładem.
Źródło: Newseria Biznes