administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

30 lat minęło, jak jeden dzień…

Relacja z XIV Forum dla Zarządców Nieruchomości

Sabina Augustynowicz | 2024-06-27
30 lat minęło, jak jeden dzień… XIV Forum upłynęło pod znakiem 30-lecia uchwalenia ustawy o własności lokali (fot. AA)

30 lat minęło, jak jeden dzień… XIV Forum upłynęło pod znakiem 30-lecia uchwalenia ustawy o własności lokali (fot. AA)

Tegoroczne, już XIV Forum było wyjątkowe, ponieważ w tym roku przypada 30-lecie uchwalenia ustawy o własności lokali.

Zobacz także

DomBest Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami

Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami

O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym...

O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym konkretnie różni się licznik ultradźwiękowy od tradycyjnego. Różnice okazują się naprawdę zaskakujące i mogą mieć odzwierciedlenie nie tylko w samym zużyciu wody, ale także w ponoszonych długofalowo kosztach i komforcie użytkownika.

Redakcja news Forum Dostępności już za miesiąc

Forum Dostępności już za miesiąc Forum Dostępności już za miesiąc

Niecały miesiąc dzieli nas od wyjątkowego wydarzenia – Forum Dostępności, które odbędzie się w 5 i 6 listopada w Poznaniu. W tym roku podczas wydarzenia specjaliści omówią istotne wyzwania związane z dostępnością...

Niecały miesiąc dzieli nas od wyjątkowego wydarzenia – Forum Dostępności, które odbędzie się w 5 i 6 listopada w Poznaniu. W tym roku podczas wydarzenia specjaliści omówią istotne wyzwania związane z dostępnością różnych usług i przestrzeni, zaprezentują także innowacyjne rozwiązania oraz najlepsze praktyki w tworzeniu środowiska przyjaznego dla wszystkich.

Redakcja news Prace nad społecznym planem klimatycznym

Prace nad społecznym planem klimatycznym Prace nad społecznym planem klimatycznym

W dniach 2-3 października 2024 r. w Katowicach odbyła się trzecia edycja konferencji klimatycznej. Uczestnicy dyskutowali i poszukiwali odpowiedzi na wiele pytań z zakresu transformacji energetycznej,...

W dniach 2-3 października 2024 r. w Katowicach odbyła się trzecia edycja konferencji klimatycznej. Uczestnicy dyskutowali i poszukiwali odpowiedzi na wiele pytań z zakresu transformacji energetycznej, jej finansowania oraz zrównoważonego rozwoju i walki ze zmianą klimatu.

Forum otworzył pan Konrad Janowski – rektor Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, która po raz kolejny nas gościła. Wykład inaugurujący natomiast wygłosił prof. Marek Bryx, dobrze znany w środowisku zarządców nieruchomości m.in. z prac nad pierwszą ustawą o gospodarce nieruchomościami. Mówił o uwarunkowaniach historycznych ustawy z dnia 24 czerwca 1994 o własności lokali, w tym także o pierwszych ustawach o ochronie praw lokatorów z 1918 roku i o tym, że ustawa ta zatrzymuje budownictwo mieszkaniowe. Powoływał się np. na publikację „Polska polityka mieszkaniowa” (Lwów 1933 r.), której autor Schimmel J. stwierdza: „Wolne kapitały, narastające w społeczeństwie, angażują się w takich inwestycjach, gdzie przewidują największą rentowność”. Nie buduje się domów, albo dlatego, że lokata ta nie daje takiej pewności, jaką dają inne lokaty, albo dlatego, że zyski z tej lokaty są za małe w porównaniu z innymi, albo, że działa jedna i druga przyczyna, czyli innymi słowy, ruch budowlany zamarł z powodu braku kalkulacji dla kapitału budowlanego i z powodu braku pewności”. Ta konstatacja autora, choć sprzed ponad 100 lat, jest nadal aktualna, bo takie są prawa rynku.

Nie zabrakło w wykładzie Profesora odwołań do późniejszych zdarzeń, ustaw, dekretów, które chroniły w czasach wielkiego kryzysu w dwudziestoleciu międzywojennym najemców lokali przed galopującą inflacją, liczoną w tysiącach procent.

Marek Bryx

Fot. 1. Prof. Marek Bryx przypomniał uwarunkowania historyczne UWL (fot. Amadeusz Andrzejewski)

Marek Bryx mówił także o utrwalaniu marzeń o własności poprzez budownictwo spółdzielcze i o tryumfie spółdzielczości w latach 1961–1995 oraz o rewolucyjnych zmianach w okresie transformacji, a więc wejściu w życie m.in. ustawy o własności lokali i ustawy o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych.

Czas na zmiany

Od uchwalenia ustawy o własności lokali mija 30 lat i część środowiska uznała, że niektóre jej zapisy nie przystają do aktualnych wymogów rynkowych. O konieczności zmian niektórych przepisów ustawy o własności lokali dyskutowali praktycy, prawnicy podczas panelu dyskusyjnego, który moderowała Eugenia Śleszyńska. Mecenas Adam Rusiłowicz zwrócił uwagę, m.in. na potrzebę szczegółowych regulacji prawnych w zakresie dotyczącym pozycji wspólnoty mieszkaniowej jako podmiotu i jej osobowości prawnej (w powiązaniu z art. 331 KC). Seweryn Chwałek – z wykształcenia prawnik, zarządzający wspólnotami mieszkaniowymi stwierdził, że wymagają doprecyzowania przepisy o zarządzie powierzonym, tj. przepisy art. 18 i nast., w powiązaniu z art. 20–21 UWL, w kontekście reprezentacji wspólnoty i kierowania wspólnotą, gdy ustanowiony został zarząd powierzony. Mecenas Elżbieta Liberda postulowała, by określić granice zdolności prawnej wspólnoty jako podmiotu, zwłaszcza te regulowane obecnie przez orzecznictwo Sądu Najwyższego. Jarosław Kowszuk (ZGN Mokotów) zauważył, że doprecyzowania wymaga już samo pojęcie „wspólnota mieszkaniowa”, z uwagi na to, że występują również wspólnoty lokali niemieszkalnych, w tym garaży, wspólnoty domów jednorodzinnych.

Relacja z XIV Forum dla Zarządców Nieruchomości

Jacek Janas (zarządca nieruchomości w Warszawie) zauważył, że ustawa o własności lokali wymaga doprecyzowania przepisów szczegółowych w powiązaniu z innymi ustawami m.in. dot.: obowiązku ujawniania w rejestrze publicznym aktualnego składu członków zarządu wspólnoty; zmiany kolejności zaspokojenia roszczeń wspólnoty mieszkaniowej wobec jej dłużnika – właściciela lokalu – z kwoty uzyskanej z egzekucji – patrz dotychczasowy art. 1025 KPC, a także formy podejmowania uchwał przez właścicieli lokali.

Jolanta Janasik (zarządca nieruchomości we Wrocławiu) stwierdziła, że ustawa o własności lokali wymaga szczegółowych regulacji prawnych m.in. w zakresie przepisów o rozrachunkach finansowych, w tym o funduszu remontowym, a także zmiany przepisów o terminie zwołania zebrania wspólnoty w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wspólnoty, poprzez wydłużenie terminu np. do końca czerwca roku następującego po roku obrachunkowym, w powiązaniu z innymi ustawami.

Moderatorka panelu – Eugenia Śleszyńska zwróciła ponadto uwagę, że ustawa o własności lokali wymaga nowelizacji przepisów szczegółowych w powiązaniu z innymi ustawami m.in. dotyczącymi: prowadzenia ewidencji rachunkowej i sprawozdawczości finansowej wspólnoty; majątku finansowego wspólnoty, a także obowiązku właściciela lokalu do zapłaty opłat za media dostarczane do jego lokalu (wg orzecznictwa SN przepisy art. 15 UWL nie mają do nich zastosowania).

Eugenia Sleszynska

Fot. 4. Eugenia Śleszyńska wskazała bariery w utrzymaniu zasobów mieszkaniowych /Fot. Amadeusz Andrzejewski/

Nie zabrakło głosów i konkretnych propozycji z sali, m.in. Katarzyna Czajkowska z firmy Integrum zaproponowała wprowadzenie do UWL zapisów o funduszu inwestycyjnym, którego częścią byłby fundusz remontowy, nie regulowany dotychczas żadnymi przepisami prawa.

Specjalistyczne firmy na odsiecz starym zasobom

Podczas XIV Forum nie zabrakło informacji o rynku mieszkaniowym i jego potrzebach oraz możliwościach technicznych, technologicznych, a także finansowych modernizacji starych zasobów mieszkaniowych, co ze względu na fakt, że większość stanowią zasoby stare okazało się niezwykle cenne. Notabene, co szósty Polak (6,11 mln osób) mieszka w lokalu zbudowanym przed 1945 r., a ponad 1 mln (ok. 6,7 proc.) nieruchomości w Polsce powstało przed I wojną światową i mieszka w nich prawie 2,6 mln ludzi. Jest to przy tym liczba zbliżona do liczby mieszkań oddanych do użytkowania przez deweloperów w ostatnich latach, w okresie boomu budowlanego, by wyobrazić sobie potrzeby rynku.

Nic więc dziwnego, że obecne na XIV Forum firmy starały się zainteresować zarządców swoimi produktami i usługami. Wyjątkowo cenne okazały się doświadczenia firm, zajmujących się renowacją budynków mieszkalnych oraz pomieszczeń przynależnych czy budynków garażowych. Jedną z nich była firma Tremco, zajmująca się renowacją elewacji i posadzek. Natomiast firma Gór-stal zachęcała do zastosowania płyt izolacyjnych termPIR. DomBest przekonywał, że ich wodomierze są w stanie zmierzyć każdą kroplę zużytej wody.

Andrzej Rajkiewicz – wiceprezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii zakomunikował, że czas na zieloną ścieżkę rozwoju w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Andrzej Rajkiewicz

Fot. 2. Andrzej Rajkiewicz, wiceprezes NAPE, zaprezentował nową mapę drogową inwestycji na rynku nieruchomości w oparciu o założenia KPO (fot. Amadeusz Andrzejewski)

Poinformował, że uwolnione środki z części grantowej w wysokości 140 mln euro (ok. 605 mln zł) zostaną przeznaczone na ocieplenie bloków i kamienic. Wyjaśnił przy tym, że w przypadku budynków mieszkalnych, opłacalna pod względem ekonomicznym termomodernizacja pozwala na ograniczenie zapotrzebowania na energię końcową o 75% względem obecnego poziomu oraz redukcję o ok. 10% całkowitej rocznej emisji gazów cieplarnianych i jedną czwartą całkowitej emisji pyłów w Polsce. Przekonując do inwestycji w energooszczędność, Andrzej Rajkiewicz podawał przykłady budynków wielorodzinnych, które po głębokiej modernizacji stały się niemal zero energetyczne. Wyraził przy tym pogląd, że argumentami, które muszą przemówić do inwestorów są oszczędności energii i tym samym niższe rachunki za nią, przy kosztach obniżonych o wartość w pełni dostępnych dofinansowań.

Bogumiła Poncyleusz – ekspertka BGK przybliżyła zasady udzielania przez ten bank wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym, m.in. premii termomodernizacyjnej z opcją grantu termomodernizacyjnego i grantu OZE.

Warto tu dodać, że – jak poinformowała ekspertka BGK – beneficjentami grantu OZE są właściciele lub zarządcy budynków wielorodzinnych, bez względu na status prawny, a więc np.: wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, JST, towarzystwa budownictwa społecznego, społeczne inicjatywy mieszkaniowe, spółki prawa handlowego, osoby fizyczne, z wyłączeniem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych. Wysokość grantu – to 50 proc. kosztów (netto) przedsięwzięcia OZE.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie Arkadiusza Borka – wice prezesa Krajowego Zasobu Mieszkaniowego, który mówił o kontynuacji planów budowy mieszkań dostępnych dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, pozwalającej na pozyskanie kredytu hipotecznego.

Wspomniał również o rozważanych kierunkach rozwoju KZN, czyli powoływaniu hubów energetycznych i wodorowych.

Arkadiusz Borek

Fot. 3. Arkadiusz Borek o roli KZN w polityce mieszkaniowej (Fot. Amadeusz Andrzejewski)

– Nie wystarczy mieć plany i zdobyć fundusze. Trzeba jeszcze pokonać bariery prawne, finansowe, techniczne, a te bariery, to prawne sprzeczności, czasami wręcz wykluczające się przepisy różnych praw – mówiła Eugenia Śleszyńska.

Zwróciła ona uwagę na m.in. pułapkę zastawioną na wspólnoty mieszkaniowe jako inwestorów.

– Dysponowanie nieruchomością na cele budowlane reguluje art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego, a prawo zarządu wspólnoty wynika z przepisów art. 21–22 UWL. Natomiast dla wspólnoty granicę zdolności prawnej wyznacza zarząd nieruchomością wspólną i art. 22 UWL wymieniający czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu. Pojawia się więc bariera i konieczność doprecyzowania przepisów w tym zakresie w zw. z art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego – wyjaśniła.

To tylko przykład takich sprzeczności, omówionych przez Eugenię Śleszyńską podczas wygłoszonego wykładu.

Joanna Sekuła

Fot. 5. Wśród gości znalazła się także senator RP Joanna Sekuła (Fot. Amadeusz Andrzejewski)

XIV Forum wymiana doswiadczen

Fot. 6. Panel dyskusyjny na temat zmian w UWL. Od lewej: E. Śleszyńska, J. Janasik, J. Kowszuk, A. Rusiłowicz, J. Janas, S. Chwałek, E. Liberda (Fot. Amadeusz Andrzejewski)

Laury zostały rozdane

Zwieńczeniem XIV Forum było wręczenie pamiątkowych statuetek i dyplomów firmom, które w tym roku zyskały miano Lidera Rynku Nieruchomości – Zarządcy Roku 2024.

W tegorocznym konkursie należało odpowiedzieć na pytania zawarte w ankiecie, a dotyczące nie tylko inwestycji, ale także m.in. procedur wdrożonych w firmie, obowiązujących standardów, podnoszenia kwalifikacji pracowników i działań na rzecz integracji lokalnych społeczności.

XIV Forum wymiana doswiadczen

Fot. 7. Forum to miejsce spotkań przedstawicieli branży i okazja do wymiany doświadczeń (Fot. Amadeusz Andrzejewski)

Nagrody otrzymali:

🔸 BETA Zarządzanie i Administrowanie Nieruchomościami Beata Kaszuba z siedzibą w Korszach

XIV Forum Zarzadca Roku Beta

Fot. 8. Laureat konkursu: BETA ZARZĄDZANIE i ADMINISTROWANIE NIERUCHOMOŚCIAMI BEATA KASZUBA z siedzibą w Korszach (Fot. Amadeusz Andrzejewski)

🔸 TEMPO Obsługa Nieruchomości Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni

XIV Forum Zarzadca Roku Tempo

Fot. 9. Laureat konkursu: TEMPO OBSŁUGA NIERUCHOMOŚCI Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni (Fot. Amadeusz Andrzejewski)

🔸 STATUS Nieruchomości Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

XIV Forum Zarzadca Roku Status

Fot. 10. Laureat konkursu: STATUS Nieruchomości Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (fot. Amadeusz Andrzejewski)

🔸 INTEGRUM MANAGEMENT z siedzibą w Warszawie

XIV Forum Zarzadca Roku Integrum

Fot. 11. Laureat konkursu: INTEGRUM MANAGEMENT z siedzibą w Warszawie (fot. Amadeusz Andrzejewski)

🔸 IMPERIUM ZARZĄDZANIE Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu

XIV Forum Zarzadca Roku Imperium

Fot. 12. Laureat konkursu: IMPERIUM ZARZĄDZANIE Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (fot. Amadeusz Andrzejewski)

🔸 LUX DOM Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

XIV Forum Zarzadca Roku Lux Dom

Fot. 13. Laureat konkursu: LUX DOM Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (fot. Amadeusz Andrzejewski)

🔸 ZARZĄDZANIE NIERUCHOMOŚCIAMI Orzeł Sp. z o.o. z siedzibą w Bytomiu

XIV Forum Zarzadca Roku Orzel

Fot. 14. Laureat konkursu: ZARZĄDZANIE NIERUCHOMOŚCIAMI Orzeł sp. z o.o. z siedzibą w Bytomiu (fot. Amadeusz Andrzejewski)

🔸 AMS Zarządzanie Nieruchomościami z siedzibą w Ząbkach

XIV Forum Zarzadca Roku AMS

Fot. 15. Laureat konkursu: AMS ZARZĄDZANIE NIERUCHOMOŚCIAMI z siedzibą w Ząbkach (fot. Amadeusz Andrzejewski)

🔸 GESTOR Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi

XIV Forum Zarzadca Roku Gestor

Fot. 16. Laureat konkursu: GESTOR Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi (fot. Amadeusz Andrzejewski)

🔸 Zakład Gospodarki Nieruchomościami w Piekarach Śląskich

 

XIV Forum Zarzadca Roku ZGN Piekary Slaskie

Fot. 17. Laureat konkursu: ZAKŁAD GOSPODARKI NIERUCHOMOŚCIAMI W PIEKARACH ŚLĄSKICH (fot. Amadeusz Andrzejewski)

🔸 AMW TBS Kwatera Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

XIV Forum Zarzadca Roku TBS Kwatera

Fot. 18. Laureat konkursu: AMW TBS Kwatera sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (fot. Amadeusz Andrzejewski)

🔸 Gaudi Zarządzanie Nieruchomościami Sp. z o.o. z siedzibą w Konstancinie-Jeziornie

XIV Forum Zarzadca Roku Gaudi

Fot. 19. Laureat konkursu: Gaudi Zarządzanie Nieruchomościami Sp. z o.o. z siedzibą w Konstancinie-Jeziornie (fot. Amadeusz Andrzejewski)

Gratulujemy wszystkim laureatom, a uczestnikom konferencji stacjonarnej i online dziękujemy, że byli z nami i zapraszamy za rok na XV, jubileuszowe Forum.

XIV Forum statuetki

Fot. 20. W tegorocznej edycji Konkursu Zarządca Roku 2024 wyłoniliśmy 12 laureatów (fot. Amadeusz Andrzejewski)

Zapewniamy również, że o postępach prac nad nowelizacją ustawy o własności lokali, której „strzeliło” 30 lat, będziemy Państwa informowali na bieżąco.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja Decyzja ws. stóp procentowych

Decyzja ws. stóp procentowych Decyzja ws. stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej kolejny miesiąc zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Główna stopa, referencyjna, wynosi 5,75 proc.

Rada Polityki Pieniężnej kolejny miesiąc zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Główna stopa, referencyjna, wynosi 5,75 proc.

Redakcja news Ustawa wiatrakowa powraca

Ustawa wiatrakowa powraca Ustawa wiatrakowa powraca

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że projekt ustawy wiatrakowej znajduje się w wykazie prac rządu. Po wakacjach parlament podejmie prace nad tą ustawą.

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że projekt ustawy wiatrakowej znajduje się w wykazie prac rządu. Po wakacjach parlament podejmie prace nad tą ustawą.

Redakcja news Dlaczego młodzi Polacy mieszkają z rodzicami?

Dlaczego młodzi Polacy mieszkają z rodzicami? Dlaczego młodzi Polacy mieszkają z rodzicami?

Tylko 24 proc. gniazdowników uważa, że w obecnej sytuacji gospodarczej ma szansę otrzymać kredyt na zakup pierwszego mieszkania. Jak wypada polski gniazdownik na tle innych krajów Unii Europejskiej? Czy...

Tylko 24 proc. gniazdowników uważa, że w obecnej sytuacji gospodarczej ma szansę otrzymać kredyt na zakup pierwszego mieszkania. Jak wypada polski gniazdownik na tle innych krajów Unii Europejskiej? Czy gniazdowanie to mus czy wybór? Czy kredyt na start to realna pomoc dla młodych ludzi?

Redakcja news Czy będą pozwy złotówkowiczów?

Czy będą pozwy złotówkowiczów? Czy będą pozwy złotówkowiczów?

Częstochowski sąd okręgowy zapytał TSUE, czy dyrektywa konsumencka (93/13) pozwala na badanie postanowień umownych dotyczących zmiennego oprocentowania kredytu na podstawie wskaźnika referencyjnego WIBOR....

Częstochowski sąd okręgowy zapytał TSUE, czy dyrektywa konsumencka (93/13) pozwala na badanie postanowień umownych dotyczących zmiennego oprocentowania kredytu na podstawie wskaźnika referencyjnego WIBOR. Czy jeśli Trybunał rozpatrzy wątpliwości na korzyść konsumentów, czeka nas fala pozwów?

Redakcja news Kolejne zmiany wokół placów zabaw

Kolejne zmiany wokół placów zabaw Kolejne zmiany wokół placów zabaw

Resort rozwoju i technologii zapowiedział, że dopuści możliwość, aby place zabaw powstawały na działce innej niż budowany budynek mieszkalny. Nowy przepis ma być elementem polityki propodażowej i ma na...

Resort rozwoju i technologii zapowiedział, że dopuści możliwość, aby place zabaw powstawały na działce innej niż budowany budynek mieszkalny. Nowy przepis ma być elementem polityki propodażowej i ma na celu zwiększenie dostępności mieszkań na rynku.

Redakcja Rynek biurowy na głównych rynkach regionalnych

Rynek biurowy na głównych rynkach regionalnych Rynek biurowy na głównych rynkach regionalnych

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała dane dotyczące rynku powierzchni biurowych na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź,...

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała dane dotyczące rynku powierzchni biurowych na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, Szczecin) za drugi kwartał 2024 roku.

Redakcja Wsparcie strony popytowej nieruchomości

Wsparcie strony popytowej nieruchomości Wsparcie strony popytowej nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zwraca uwagę, że rozwiązania, których adresatami jest strona popytowa rynku nieruchomości, są kluczowe dla kształtowania podaży. Resort ocenia, że wysokie oprocentowanie...

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zwraca uwagę, że rozwiązania, których adresatami jest strona popytowa rynku nieruchomości, są kluczowe dla kształtowania podaży. Resort ocenia, że wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych i brak programu rządowego #naStart doprowadzi do załamania podaży.

Redakcja AiMN news Narodowa Agencja Poszanowania Energii skończyła 30 lat

Narodowa Agencja Poszanowania Energii skończyła 30 lat Narodowa Agencja Poszanowania Energii skończyła 30 lat

Narodowa Agencja Poszanowania Energii (NAPE S.A.) to już w pełni dorosła dama, wie czego chce i jak spożytkować wiedzę i doświadczenia zdobyte przez trzy minione dekady, czasami metodą prób i błędów.

Narodowa Agencja Poszanowania Energii (NAPE S.A.) to już w pełni dorosła dama, wie czego chce i jak spożytkować wiedzę i doświadczenia zdobyte przez trzy minione dekady, czasami metodą prób i błędów.

Redakcja news Programy mieszkaniowe a wynajem mieszkania

Programy mieszkaniowe a wynajem mieszkania Programy mieszkaniowe a wynajem mieszkania

Dotychczas w Polsce funkcjonowały trzy programy dopłat kredytowych: „Rodzina na swoim”, „Mieszkanie dla Młodych” oraz „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”. W najbliższej perspektywie ma pojawić się kolejny program...

Dotychczas w Polsce funkcjonowały trzy programy dopłat kredytowych: „Rodzina na swoim”, „Mieszkanie dla Młodych” oraz „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”. W najbliższej perspektywie ma pojawić się kolejny program pomocowy – „Kredyt na Start”, choć trwają jeszcze prace nad jego ostatecznym kształtem.

Redakcja news Czego polskie miasta mogą się uczyć od Hiszpanii?

Czego polskie miasta mogą się uczyć od Hiszpanii? Czego polskie miasta mogą się uczyć od Hiszpanii?

Zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach jest poważnym problemem. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podkreślają szkodliwy wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie ludzi – od astmy...

Zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach jest poważnym problemem. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podkreślają szkodliwy wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie ludzi – od astmy i chorób układu krążenia, po nowotwory.

Redakcja Senacki zespół zajmie się potrzebami rynku nieruchomości

Senacki zespół zajmie się potrzebami rynku nieruchomości Senacki zespół zajmie się potrzebami rynku nieruchomości

W lipcu 2024 roku, z inicjatywy senator Joanny Sekuły, powstał senacki Zespół ds. Rozwoju Rynku Nieruchomości.

W lipcu 2024 roku, z inicjatywy senator Joanny Sekuły, powstał senacki Zespół ds. Rozwoju Rynku Nieruchomości.

Redakcja news Sytuacja mieszkaniowa Polaków

Sytuacja mieszkaniowa Polaków Sytuacja mieszkaniowa Polaków

Średnia powierzchnia mieszkania w Polsce jest o ponad 20 mkw. mniejsza od średniej unijnej, a odsetek przeludnionych lokali jest o prawie 20 punktów procentowych wyższy – takie wnioski płyną z raportu...

Średnia powierzchnia mieszkania w Polsce jest o ponad 20 mkw. mniejsza od średniej unijnej, a odsetek przeludnionych lokali jest o prawie 20 punktów procentowych wyższy – takie wnioski płyną z raportu „Mieszkaniówka na rozdrożu 2.0”.

DomBest Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami

Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami

O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym...

O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym konkretnie różni się licznik ultradźwiękowy od tradycyjnego. Różnice okazują się naprawdę zaskakujące i mogą mieć odzwierciedlenie nie tylko w samym zużyciu wody, ale także w ponoszonych długofalowo kosztach i komforcie użytkownika.

Redakcja news Badanie efektów kredytu 2 proc.

Badanie efektów kredytu 2 proc. Badanie efektów kredytu 2 proc.

Przed wprowadzeniem nowych programów wspierających zakup pierwszego mieszkania należy dokładnie zbadać efekty kredytu 2 proc. – postuluje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach konsultacji...

Przed wprowadzeniem nowych programów wspierających zakup pierwszego mieszkania należy dokładnie zbadać efekty kredytu 2 proc. – postuluje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach konsultacji kredytu #naStart.

news Bezpieczeństwo i zdrowie pracowników w czasie upałów

Bezpieczeństwo i zdrowie pracowników w czasie upałów Bezpieczeństwo i zdrowie pracowników w czasie upałów

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) informuje o prowadzonych działaniach w zakresie uregulowania pracy w wysokich temperaturach.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) informuje o prowadzonych działaniach w zakresie uregulowania pracy w wysokich temperaturach.

Redakcja news Wsparcie budownictwa społecznego

Wsparcie budownictwa społecznego Wsparcie budownictwa społecznego

Polityka mieszkaniowa państwa powinna się opierać nie na dopłatach do kredytów, ale na inwestowaniu w budownictwo społeczne – twierdzi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.

Polityka mieszkaniowa państwa powinna się opierać nie na dopłatach do kredytów, ale na inwestowaniu w budownictwo społeczne – twierdzi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.

Redakcja news Od 1 sierpnia nowe przepisy budowlane

Od 1 sierpnia nowe przepisy budowlane Od 1 sierpnia nowe przepisy budowlane

1 sierpnia 2024 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące warunków technicznych budynków. Nowelizacja Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych,...

1 sierpnia 2024 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące warunków technicznych budynków. Nowelizacja Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie przynosi istotne zmiany szczególnie w zakresie działalności deweloperskiej.

Redakcja news Podatek od balkonu – kogo obowiązuje?

Podatek od balkonu – kogo obowiązuje? Podatek od balkonu – kogo obowiązuje?

Balkon to niewątpliwie atut mieszkania w bloku czy kamienicy. To przecież dodatkowa przestrzeń do relaksu, suszenia prania czy uprawy roślin. Z drugiej strony, obecność balkonu może obligować jego posiadaczy...

Balkon to niewątpliwie atut mieszkania w bloku czy kamienicy. To przecież dodatkowa przestrzeń do relaksu, suszenia prania czy uprawy roślin. Z drugiej strony, obecność balkonu może obligować jego posiadaczy do płacenia podatku.

Redakcja news Rząd uruchomi portal DOM

Rząd uruchomi portal DOM Rząd uruchomi portal DOM

Rząd zapowiada przyjęcie projektu ustawy o utworzeniu portalu DOM w IV kwartale 2024. Portal ten ma zawierać aktualne i wiarygodne dane dotyczące cen transakcyjnych na rynku nieruchomości mieszkaniowych.

Rząd zapowiada przyjęcie projektu ustawy o utworzeniu portalu DOM w IV kwartale 2024. Portal ten ma zawierać aktualne i wiarygodne dane dotyczące cen transakcyjnych na rynku nieruchomości mieszkaniowych.

news Projekt ustawy schronowej z niewiadomymi

Projekt ustawy schronowej z niewiadomymi Projekt ustawy schronowej z niewiadomymi

Projekt ustawy zakłada, że każda nowa inwestycja wielorodzinna będzie musiała posiadać w garażach podziemnych miejsca doraźnego schronienia. Polski Związek Firm Deweloperskich szacuje, że zrealizowanie...

Projekt ustawy zakłada, że każda nowa inwestycja wielorodzinna będzie musiała posiadać w garażach podziemnych miejsca doraźnego schronienia. Polski Związek Firm Deweloperskich szacuje, że zrealizowanie tego wymogu, czyli wyposażenia inwestycji w schrony, będzie około 30 proc. droższe niż w przypadku standardowego projektu.

Redakcja news Świetlana przyszłość flippingu?

Świetlana przyszłość flippingu? Świetlana przyszłość flippingu?

AMRON ocenia, że flipping w Polsce ma się dobrze, a jego przyszłe losy wydają się obiecujące.

AMRON ocenia, że flipping w Polsce ma się dobrze, a jego przyszłe losy wydają się obiecujące.

Redakcja news Kolejna frakcja odpadów od 2025

Kolejna frakcja odpadów od 2025 Kolejna frakcja odpadów od 2025

Od 2025 roku gminy i mieszkańcy będą zbierać odrębnie kolejną frakcję odpadów – tekstylia, czyli zużyte ubrania, buty, koce, pościel, zasłony, kapelusze, obuwie czy dywany. Jak informuje serwis Prawo.pl...

Od 2025 roku gminy i mieszkańcy będą zbierać odrębnie kolejną frakcję odpadów – tekstylia, czyli zużyte ubrania, buty, koce, pościel, zasłony, kapelusze, obuwie czy dywany. Jak informuje serwis Prawo.pl nie oznacza to jednak, że mieszkańcy dostaną kolejny kolorowy worek czy pojemnik.

Redakcja news XXIII Forum Termomodernizacja

XXIII Forum Termomodernizacja XXIII Forum Termomodernizacja

2 października 2024 r. w budynku Tower-Service przy ul. Tytusa Chałubińskiego 8 w Warszawie odbędzie się XXIII Forum Termomodernizacja. Organizatorem wydarzenia jest Zrzeszenie Audytorów Energetycznych.

2 października 2024 r. w budynku Tower-Service przy ul. Tytusa Chałubińskiego 8 w Warszawie odbędzie się XXIII Forum Termomodernizacja. Organizatorem wydarzenia jest Zrzeszenie Audytorów Energetycznych.

Redakcja news Wodny recykling

Wodny recykling Wodny recykling

Oszczędzanie żywności to jeden ze sposobów zmniejszenia zużycia wody – twierdzi dr Sebastian Szklarek z Polskiej Akademii Nauk. Wskazuje też inne sposoby na wielokrotne wykorzystanie wody.

Oszczędzanie żywności to jeden ze sposobów zmniejszenia zużycia wody – twierdzi dr Sebastian Szklarek z Polskiej Akademii Nauk. Wskazuje też inne sposoby na wielokrotne wykorzystanie wody.

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego warto zainstalować nowoczesny wodomierz w domu?

Dlaczego warto zainstalować nowoczesny wodomierz w domu? Dlaczego warto zainstalować nowoczesny wodomierz w domu?

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać?  Sprawdź!

Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody?

Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody? Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody?

Ile kosztuje budowa placu zabaw i jak zaplanować inwestycję?

Ile kosztuje budowa placu zabaw i jak zaplanować inwestycję? Ile kosztuje budowa placu zabaw i jak zaplanować inwestycję?

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości » Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku » Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości » Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.