Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych...
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych. Takie przestępstwa zaliczane są do wyłudzeń typu phishing. Zobacz, jak rozpoznawać podejrzane połączenia telefoniczne.
Przebudową są też takie roboty budowlane, które nie tylko zmieniają parametry techniczne obiektu budowlanego, ale które powodują także zmianę parametrów związanych z jego użytkowaniem. Wskazuje na to użyty...
Przebudową są też takie roboty budowlane, które nie tylko zmieniają parametry techniczne obiektu budowlanego, ale które powodują także zmianę parametrów związanych z jego użytkowaniem. Wskazuje na to użyty w art. 3 pkt 7a Prawa budowlanego zwrot dotyczący zmiany parametrów użytkowych.
Spółdzielnia Mieszkaniowa Budownictwa Wielorodzinnego „Usługa Dom” została postawiona w stan upadłości. Postanowienie wydał sąd w Elblągu na wniosek Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji,...
Spółdzielnia Mieszkaniowa Budownictwa Wielorodzinnego „Usługa Dom” została postawiona w stan upadłości. Postanowienie wydał sąd w Elblągu na wniosek Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, którego dłużnikiem spółdzielnia. Spłatą wierzycieli i zarządzaniem majątkiem spółdzielni zajmie się syndyk – portEl.pl.
W przeddzień głównych uroczystości (12.09.2024 r.) w hotelu Metropol Hotel w Katowicach odbył się Kongres Rozwoju Mieszkalnictwa, „Ewolucja Energetyczna – Alternatywne rozwiązania w energooszczędnej nieruchomości”. Na konferencję licznie przybyli zarządcy nieruchomości oraz osoby zainteresowane tematyką zrównoważonego budownictwa.
W tym roku KIGN przygotowało szereg wyjątkowych prelekcji. Rozpoczęła je Katarzyna Ciembka z Alior Banku, która przedstawiła możliwości finansowania wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Następnie dr Radosław Cyran i Wiktoria Jędrusik z Uniwersytety Ekonomicznego w Katowicach opowiedzieli o sytuacji mieszkaniowej w Polsce na tle innych krajów. Temat główny – ewolucję energetyczną w budownictwie – omówił Arkadiusz Borek, prezes zarządu Instytutu Gospodarki Nieruchomościami. Dyrektor regionalny UNIQA przedstawił rozwiązania ubezpieczyciela szyte na miarę zmieniających się potrzeb. Kolejnym tematem były sposoby na generowanie oszczędności z powietrza, zaprezentowane przez Macieja Janickiego – dyrektora regionalnego AERECO. A Piotr Stawicki, wiceprezes zarządu KIGN odniósł się do możliwości pozyskania dofinansowania zewnętrznego na inwestycje ekologicznego. Z ramienia KIGN wystąpiła jeszcze przedstawicielka rady programowej, Katarzyna Najbar, omawiając najnowsze wyniki Barometru Rynku Nieruchomości. Leszek Szulc, zastępca prezesa zarządu SM Nadodrze w Głogowie, pokazał, jak zaprojektować budynki przy wykorzystaniu energii cieplnej Ziemi. Duże emocje wzbudził wykład Moniki Wojciechowskiej z firmy Expres-Konkurent, która poruszyła kwestie cen deweloperskich. Na koniec Wojciech Bajur – starszy specjalista w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego podsumował wyniki prowadzonych przez cały dzień darmowych konsultacji budowalnych. Zanim to jednak nastąpiło, gości zaskoczyły jeszcze prelekcje przedstawicieli krakowskiej AGH. Online połączyła się z uczestnikami dr hab. inż. Magdalena Dudek, pokazując, jak wodór może być postrzegany w kontekście siły zielonej energia przyszłości, a obecny na miejscu dr hab. inż. Jerzy Feliks przedstawił Internet Rzeczy w nieruchomościach. Oprócz instytucji i mediów, patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Przemysłu oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Wieczorem, w tym samym hotelu, sympatycy i wieloletni współpracownicy KIGN uczestniczyli w uroczystej kolacji, która była małym preludium do wydarzeń dnia następnego.
Uroczysta kolacja. Fot. KIGN
Obchody w planetarium
13 września spotkaliśmy się w słynnym Planetarium – Śląskim Parku Nauki. Zawitali tam specjalnie zaproszeni goście Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami, którzy razem z KIGN świętowali 10 lat jej istnienia. Uroczystość połączona była z galą finałową VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Inwestycja Roku, na której poznaliśmy tegorocznych laureatów i najpiękniejsze, zrealizowane w całej Polsce, inwestycje. Obchody rozpoczęliśmy od wycieczek po Planetarium. Goście mogli m.in. poczuć efekty, które wywołują szkody górnicze, a nawet trzęsienie ziemi. Zobaczyli też, jak powstają chmury, deszcz i błyskawice oraz poznali nowoczesne urządzenia, dzięki którym nieboskłon nie jest już dla nas taką tajemnicą.
Planetarium – Śląski Park Nauki. Fot. KIGN
Potem główne uroczystości rozpoczął Marek Urban, Prezes Zarządu KIGN. Następnie wysłuchaliśmy przemówień wszystkich dotychczasowych prezesów izby – Arkadiusza Borka i Zbigniewa Olejniczaka. W trakcie obchodów było wiele miłych akcentów. II wicewojewoda śląski, Michał Kopański, wręczył w imieniu Prezydenta RP „Medale za długoletnią służbę”.
Nagrodzeni zostali:
Arkadiusz Borek – „Złoty Medal za Długoletnią Służbę”
Barbara Grzesiek – „Srebrny Medal za Długoletnią Służbę”
Edyta Koster – „Srebrny Medal za Długoletnią Służbę”
Ewa Kamińska – „Złoty Medal za Długoletnią Służbę”
Marek Urban – „Złoty Medal za Długoletnią Służbę”.
Również Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomości przygotowała wyróżnienia dla osób mających szczególny wkład w rozwój gospodarki nieruchomościami.
Medale „Zasłużony dla Gospodarki Nieruchomościami” otrzymali:
Brązowy:
Katarzyna Najbar
Srebrny:
Sabina Augustynowicz
Jan Brożek
Mateusz Górski
Michał Grodzki
Beata Kowalska
Mariusz Rybka
Podczas obchodów medale „Zasłużony dla Gospodarki Nieruchomościami” otrzymali m.in. Sabina Augustynowicz, redaktor naczelna „Administratora i Menedżera Nieruchomości” oraz Michał Grodzki. Fot. KIGN
Złoty:
Zbigniew Fudali
Joachim Gembalczyk
Joanna Koch-Kubas
Zbigniew Olejniczak
Beata Perska
Joanna Sekuła
Krzysztof Strucki
Marek Urban
Wielu członków KIGN, instytucji, organizacji i mediów, na ręce prezesa KIGN Marka Urbana złożyło gratulacje i pamiątkowe prezenty. Jak na urodziny przystało, w międzyczasie wszyscy częstowali się tortem.
Urodzinowy tort. Fot. KIGN
VIII edycja konkursu Inwestycja Roku
Bohaterami tego dnia byli również laureaci VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Inwestycja Roku. Inwestycje, dzięki którym zmienia się nasza rzeczywistość, zostały nagrodzone statuetką „Inwestycja Roku” lub wyróżnione pamiątkowymi dyplomami. Lista zwycięzców dostępna jest na stronie www.inwestycjaroku.pl
Podczas uroczystości wręczono nagrody w konkursie Inwestycja Roku. Fot. KIGN
Na zakończenie uroczystości wspólnie sięgnęliśmy gwiazd. Seans „Explore” o prawach Keplera, które pozwoliły na eksplorację kosmosu i lądowanie człowieka na Księżycu, został wyświetlony na największym w Polsce (i w tej części Europy) półkolistym ekranie o średnicy 23 m i powierzchni ponad 800 m2. A dzięki nowoczesnemu projektorowi analogowemu GOTO Chiron III oraz 10 projektorom cyfrowym SONY wyświetlających obrazy w rozdzielczości True 8K zobaczyliśmy niebo nad Śląskiem.
Tak zakończyły się obchody 10-lecia Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami. Przed KIGN kolejne, pełne wyzwań lata działalności na rzecz rozwoju rynku nieruchomości w Polsce.
Rada Polityki Pieniężnej na październikowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Taki stan rzeczy najprawdopodobniej utrzyma się w kolejnych miesiącach.
Rada Polityki Pieniężnej na październikowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Taki stan rzeczy najprawdopodobniej utrzyma się w kolejnych miesiącach.
Koszty utrzymania gospodarstwa domowego rosną. Co raz więcej płacimy za energię elektryczną i gaz, ale nie tylko za to. Opłaty za wywóz odpadów również są wyższe.
Koszty utrzymania gospodarstwa domowego rosną. Co raz więcej płacimy za energię elektryczną i gaz, ale nie tylko za to. Opłaty za wywóz odpadów również są wyższe.
Właściciele lub zarządcy budynków i lokali mieli obowiązek zgłosić źródło ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Deklarację należało złożyć do 30 czerwca 2022 roku. Teraz kontrolerzy...
Właściciele lub zarządcy budynków i lokali mieli obowiązek zgłosić źródło ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Deklarację należało złożyć do 30 czerwca 2022 roku. Teraz kontrolerzy sprawdzą stan rzeczywisty z deklarowanym.
Studia to szczególny czas wkraczania w dorosłość. W wielu przypadkach wiąże się z przeprowadzką do innego miasta, a więc i z poszukiwaniem nowego lokum. Wynajem mieszkania dla studenta to ważna kwestia,...
Studia to szczególny czas wkraczania w dorosłość. W wielu przypadkach wiąże się z przeprowadzką do innego miasta, a więc i z poszukiwaniem nowego lokum. Wynajem mieszkania dla studenta to ważna kwestia, do której należy podejść rozważnie i z pewnym przygotowaniem.
Jakie są podstawy świadczenia usługi o zarządzanie nieruchomością? Czy zamiast umowy o zarządzanie nieruchomością można zawrzeć umowę o administrowanie oraz co z tego wynika? Zapraszamy na szkolenie online,...
Jakie są podstawy świadczenia usługi o zarządzanie nieruchomością? Czy zamiast umowy o zarządzanie nieruchomością można zawrzeć umowę o administrowanie oraz co z tego wynika? Zapraszamy na szkolenie online, które 19 września 2024 roku poprowadzi Eugenia Śleszyńska.
Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie w sprawie krążących informacji dotyczących wprowadzenia nowego podatku od fotowoltaiki. Wprawdzie w ministerstwie trwają prace nad projektem ustawy nowelizującej...
Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie w sprawie krążących informacji dotyczących wprowadzenia nowego podatku od fotowoltaiki. Wprawdzie w ministerstwie trwają prace nad projektem ustawy nowelizującej ustawę o podatkach i opłatach lokalnych, jednak nie przewidziano w nim nowego podatku od fotowoltaiki.
Co aktualnie hamuje budowę nowych mieszkań? Jakie regulacje mogłyby pomóc w rozwoju mieszkalnictwa w Polsce? Jakie zmiany powinny zostać wprowadzone, aby mieszkań było więcej i były tańsze?
Co aktualnie hamuje budowę nowych mieszkań? Jakie regulacje mogłyby pomóc w rozwoju mieszkalnictwa w Polsce? Jakie zmiany powinny zostać wprowadzone, aby mieszkań było więcej i były tańsze?
Dla wielu mieszkanie jest lepszą opcją niż dom. Jest przede wszystkim tańsze zarówno w zakupie, jak i w utrzymaniu. Jednak życie w bloku, gdzie na niewielkiej przestrzeni przebywa wiele osób, wymaga dostosowania...
Dla wielu mieszkanie jest lepszą opcją niż dom. Jest przede wszystkim tańsze zarówno w zakupie, jak i w utrzymaniu. Jednak życie w bloku, gdzie na niewielkiej przestrzeni przebywa wiele osób, wymaga dostosowania się do pewnych zasad i reguł. Bycie właścicielem mieszkania nie oznacza, że wolno wszystko. Czego zatem nie wolno mieszkańcom bloków?
Grupa MEDIUM spółka z ograniczoną odpowiedzialnością SpK., wydawca miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” oraz portalu www.administrator24.info, z przyjemnością ogłasza inicjatywę powołania...
Grupa MEDIUM spółka z ograniczoną odpowiedzialnością SpK., wydawca miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” oraz portalu www.administrator24.info, z przyjemnością ogłasza inicjatywę powołania Rady ds. Kompetencji Rozporządzanie Nieruchomościami i serdecznie zaprasza do współpracy wszystkie zainteresowane instytucje oraz osoby.
Podwyżki cen prądu dla Polaków stały się faktem. Z danych GUS wynika, że w lipcu 2024 energia elektryczna dla konsumentów podrożała o 20% (w stosunku do czerwca 2024).
Podwyżki cen prądu dla Polaków stały się faktem. Z danych GUS wynika, że w lipcu 2024 energia elektryczna dla konsumentów podrożała o 20% (w stosunku do czerwca 2024).
Jedna ze spółdzielni mieszkaniowych w Wielkopolsce apeluje, by nie rozrzucać resztek jedzenia na trawniki czy chodniki przed blokiem. Problem dokarmiania ptaków resztkami jedzenia, szczególnie chlebem,...
Jedna ze spółdzielni mieszkaniowych w Wielkopolsce apeluje, by nie rozrzucać resztek jedzenia na trawniki czy chodniki przed blokiem. Problem dokarmiania ptaków resztkami jedzenia, szczególnie chlebem, występuje na wielu osiedlach.
10 września 2024 roku Stowarzyszenia Fala Renowacji oraz miesięcznik „Administrator i Menedżer Nieruchomości” zorganizowali warsztaty dla przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych poświęcone...
10 września 2024 roku Stowarzyszenia Fala Renowacji oraz miesięcznik „Administrator i Menedżer Nieruchomości” zorganizowali warsztaty dla przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych poświęcone działaniom, które można podjąć w budynkach wielorodzinnych, żeby zużywać mniej energii i płacić niższe rachunki.
Właściciele domowych kominków muszą spełnić nowy obowiązek, który wiąże się z kosztami. Nakaz wynika z przepisów prawa polskiego i unijnego. Chodzi mianowicie o tzw. ekoprojekt oraz krajową ustawę antysmogową.
Właściciele domowych kominków muszą spełnić nowy obowiązek, który wiąże się z kosztami. Nakaz wynika z przepisów prawa polskiego i unijnego. Chodzi mianowicie o tzw. ekoprojekt oraz krajową ustawę antysmogową.
Zmianom klimatu towarzyszą coraz częstsze i bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe. Zespół doradczy PAN ds. kryzysu klimatycznego ocenia, że są one dodatkowo wzmacniane przez lokalne cechy klimatu miejskiego....
Zmianom klimatu towarzyszą coraz częstsze i bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe. Zespół doradczy PAN ds. kryzysu klimatycznego ocenia, że są one dodatkowo wzmacniane przez lokalne cechy klimatu miejskiego. To prowadzi m.in. do błyskawicznych powodzi wynikających z uszczelniania powierzchni i niedoboru zieleni.
W I połowie roku 2024 oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, a także...
W I połowie roku 2024 oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, a także liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.
Jak wynika z danych KNF, na koniec 2023 roku systemem emerytalnym w II i III filarze było objętych 20,5 mln Polek i Polaków. Na rachunkach zgromadzili łącznie 282,9 mld zł, z czego zdecydowaną większość...
Jak wynika z danych KNF, na koniec 2023 roku systemem emerytalnym w II i III filarze było objętych 20,5 mln Polek i Polaków. Na rachunkach zgromadzili łącznie 282,9 mld zł, z czego zdecydowaną większość – w OFE. Odkładanie na emeryturę w III filarze wciąż nie cieszy się dużą popularnością, co oznacza, że duża część pracujących będzie otrzymywać świadczenie wyłącznie z ZUS.
W poniedziałek 16 września 2024 Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej na 30 dni w części województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Ma to umożliwić sprawniejszą...
W poniedziałek 16 września 2024 Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej na 30 dni w części województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Ma to umożliwić sprawniejszą koordynację działań, szybsze usuwanie skutków powodzi, a także lepszą współpracę służb i instytucji.
W mediach społecznościowych pojawiają się informacje o zbiórkach dla ofiar powodzi. Wśród nich nie brakuje zbiórek, które są oszustwem i próbą wyłudzenia pieniędzy czy danych osobowych. Policja apeluje...
W mediach społecznościowych pojawiają się informacje o zbiórkach dla ofiar powodzi. Wśród nich nie brakuje zbiórek, które są oszustwem i próbą wyłudzenia pieniędzy czy danych osobowych. Policja apeluje o ostrożność.
Cały kraj obserwuje sytuację powodziową w zachodnio-południowej Polsce. Doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych przestrzega, że to, co płynie, to są ścieki, to jest jak bomba ekologiczna,...
Cały kraj obserwuje sytuację powodziową w zachodnio-południowej Polsce. Doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych przestrzega, że to, co płynie, to są ścieki, to jest jak bomba ekologiczna, bakteriologiczna i epidemiologiczna.
Redakcja „Administratora i Menedżera Nieruchomości” organizuje dziesiątą, jubileuszową edycję konkursu na najlepszą spółdzielnię mieszkaniową. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 26 września 2024...
Redakcja „Administratora i Menedżera Nieruchomości” organizuje dziesiątą, jubileuszową edycję konkursu na najlepszą spółdzielnię mieszkaniową. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 26 września 2024 roku podczas gali w Hotelu Kazimierz w Kazimierzu Dolnym.
Jakie nowe obowiązki ma spółdzielnia mieszkaniowa w związku z wejściem w życie przepisów ustawy o ochronie sygnalistów? Na czym polega objęcie ochroną pracowników zgłaszających naruszenia? Co musi się...
Jakie nowe obowiązki ma spółdzielnia mieszkaniowa w związku z wejściem w życie przepisów ustawy o ochronie sygnalistów? Na czym polega objęcie ochroną pracowników zgłaszających naruszenia? Co musi się znaleźć w regulaminie zgłoszeń? Kiedy spółdzielni grozi kara? Zapraszamy na szkolenie!
Rynek mieszkań się schładza. Choć lipiec przyniósł wzrost wniosków o kredyty mieszkaniowe, to coraz częściej eksperci zajmujący się rynkiem mówią nie tyle o zahamowaniu podwyżek, ile o korekcie cen.
Rynek mieszkań się schładza. Choć lipiec przyniósł wzrost wniosków o kredyty mieszkaniowe, to coraz częściej eksperci zajmujący się rynkiem mówią nie tyle o zahamowaniu podwyżek, ile o korekcie cen.
Premier Donald Tusk zapowiedział 18 września, że państwo przez rok weźmie na siebie spłatę kredytów mieszkaniowych zaciągniętych przez powodzian. Poinformował, że w razie potrzeby rząd wprowadzi ceny urzędowe...
Premier Donald Tusk zapowiedział 18 września, że państwo przez rok weźmie na siebie spłatę kredytów mieszkaniowych zaciągniętych przez powodzian. Poinformował, że w razie potrzeby rząd wprowadzi ceny urzędowe na niektóre produkty pierwszej potrzeby, by przeciwdziałać spekulacji.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.