Co nowego w orzecznictwie? Wspólnota mieszkaniowa a VAT | Kondygnacja w świetle prawa podatkowego | Rada osiedla bez prawa do skargi

Wspólnota mieszkaniowa a VAT
W przypadku gdy wspólnota mieszkaniowa wykonuje świadczenia w zakresie udostępniania mediów do odrębnych lokali to może występować jako podatnik VAT- uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Zobacz także
Anna Ruszczak news Minimalne standardy usług w mieszkaniach treningowych i wspomaganych

Nowy projekt rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej określa minimalne standardy usług świadczonych w mieszkaniach treningowych i wspomaganych.
Nowy projekt rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej określa minimalne standardy usług świadczonych w mieszkaniach treningowych i wspomaganych.
Anna Ruszczak news E-paragony na telefon zamiast papierowego wydruku

15 września 2023 roku weszły w życie przepisy, które umożliwiają sprzedawcom wystawianie e-paragonów przy użyciu platformy Ministerstwa Finansów. Zainteresowani mogą pobrać na telefon ministerialną aplikację...
15 września 2023 roku weszły w życie przepisy, które umożliwiają sprzedawcom wystawianie e-paragonów przy użyciu platformy Ministerstwa Finansów. Zainteresowani mogą pobrać na telefon ministerialną aplikację e-paragony - resort uruchomi swój HUB paragonowy. Nowe rozwiązanie jest dobrowolne dla sprzedawców.
Anna Ruszczak news Jednorazowy błąd w segregacji powoduje wyższą opłatę śmieciową

NSA orzekł, że błąd w segregacji odpadów, stwierdzony nawet jednorazowo, upoważnia wójta do podwyższenia opłaty śmieciowej. Według sądu, nie jest w tym przypadku konieczne stwierdzenie, że zobowiązany...
NSA orzekł, że błąd w segregacji odpadów, stwierdzony nawet jednorazowo, upoważnia wójta do podwyższenia opłaty śmieciowej. Według sądu, nie jest w tym przypadku konieczne stwierdzenie, że zobowiązany cyklicznie narusza obowiązek segregacji śmieci.
W sprawie, która trafiła na wokandę sądu najemcy lokali nie mieli umów zawartych bezpośrednio z dostawcami mediów, ale ze wspólnotą mieszkaniową. Taka sytuacja oznaczała, że dostawca mediów wystawiał fakturę wspólnocie, z którą miał zawartą umowę, a wspólnota odsprzedawała media właścicielom lokali.
Zdaniem sądu wspólnota staje się wówczas podatnikiem VAT, na którym ciąży obowiązek zarejestrowania się i wystawiania faktur oraz refakturowania. Jeśli więc wspólnota tylko pośredniczy w zakupie mediów, czyli odsprzedaje je poszczególnym właścicielom, to dokonuje świadczenia usług w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług. A w takim przypadku wspólnota ma obowiązek wystawienia faktury od takiej czynności na żądanie właściciela.
Sąd nie zgodził się tym samym ze stanowiskiem organów podatkowych, że świadczenie usług związanych z udostępnieniem mediów przez wspólnotę najemcom lokali jest elementem umowy najmu. Jeśli, tak jak chcą organy podatkowe, łączyć opłaty za czynsz i opłaty za korzystanie z mediów jako wynagrodzenia za wynajęcie lokalu, to nie byłoby możliwości odliczenia podatku naliczonego z tytułu udostępniania mediów.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 10.03.2011 roku (sygn. akt I FSK 423/10)
Kondygnacja w świetle prawa podatkowego
Dopuszczalne jest posługiwanie się definicją z rozporządzeń prawa budowlanego na gruncie prawa podatkowego - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.
Jak wynika z definicji kondygnacji zawartej w § 3 pkt 16 rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, jest to pozioma nadziemna lub podziemna część budynku, zawarta pomiędzy powierzchnią posadzki na stropie lub najwyżej położonej warstwy podłogowej na gruncie a powierzchnią posadzki na stropie bądź warstwy osłaniającej izolację cieplną stropu, znajdującego się nad tą częścią budynku, przy czym za kondygnację uważa się także poddasze z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz poziomą część budynku stanowiącą przestrzeń na urządzenia techniczne, mającą średnią wysokość w świetle większą niż 2 m; za kondygnację nie uznaje się nadbudówek ponad dachem, takich jak maszynownia dźwigu, centrala wentylacyjna, klimatyzacyjna lub kotłownia.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 16.02.2011 roku (sygn. akt I SA/Kr 1430/10)
Rada osiedla bez prawa do skargi
Jednostka pomocnicza gminy jaką jest rada osiedla nie ma prawa do zaskarżenia uchwały rady gminy - uznał Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie.
W świetle art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym każdy, kogo interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą podjętą przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może - po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia - zaskarżyć uchwałę do sądu administracyjnego.
W przedmiotowej sprawie dwa zarządy osiedla wniosły do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie skargę na uchwałę rady miejskiej w przedmiocie wyrażenia opinii na temat budowy elektrowni biometanowej.
Jednak Sąd uznał, że skarżącymi w niniejszej sprawie są organy jednostek pomocniczych gminy tj. zarządy osiedli mieszkaniowych, które nie mają legitymacji uprawniającej je do wniesienia skargi na uchwałę organu gminy w trybie art. 101 ustawy o samorządzie gminnym. Powierzenie przez gminę jej jednostkom pomocniczym (a więc osiedlom, dzielnicom) części swoich kompetencji oznacza, że jednostki te działają jako ich jednostka "macierzysta", a więc jako gmina. Wyłącza więc to możliwość dochodzenia przez tę jednostkę (jak również jej organy) - interesu prawnego w postępowaniu administracyjnym oraz sądowo-administracyjnym.
Zatem organ jednostki pomocniczej nie ma również legitymacji do wniesienia skargi do sądu administracyjnego na uchwałę podjętą przez gminę, która tę jednostkę ustanowiła. Brak zatem zdolności sądowej zarządów osiedli powoduje niedopuszczalność skargi. Skargę mogą natomiast wnosić mieszkańcy skarżących osiedli w imieniu własnym bądź reprezentując grupę mieszkańców gminy.
Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 03.02.2011 roku (sygn. akt II SA/Lu 17/11)