administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Trujący smog umysłowy

Helena Śpiewak | Administrator i Menedżer Nieruchomości 6/2022 | 2022-07-07
Trujący smog umysłowy, fot. unsplash

Trujący smog umysłowy, fot. unsplash

Nazwa SMOG pochodzi od zbitki angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła), idealnie określając zjawisko zanieczyszczenia powietrza. Przypomnijmy – smog to mieszanina trujących zanieczyszczeń powietrza, która utworzyła się jako efekt szkodliwych działań człowieka oraz niekorzystnych naturalnych zjawisk atmosferycznych. Jego negatywne skutki bezpośrednio wpływają na zdrowie ludzi i zwierząt oraz powodują skażenie środowiska.

Zobacz także

Bank Pocztowy S.A. Kredyt na OZE dla spółdzielni i wspólnot

Kredyt na OZE dla spółdzielni i wspólnot Kredyt na OZE dla spółdzielni i wspólnot

Wysokie ceny energii, termomodernizacji oraz ogólnego utrzymania budynków będą dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych coraz większym wyzwaniem. W obliczu takiej sytuacji Bank Pocztowy wychodzi naprzeciw...

Wysokie ceny energii, termomodernizacji oraz ogólnego utrzymania budynków będą dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych coraz większym wyzwaniem. W obliczu takiej sytuacji Bank Pocztowy wychodzi naprzeciw potrzebom lokalnych społeczności, oferując korzystne rozwiązanie w postaci Kredytu na OZE (Odnawialne Źródła Energii).

L’Avenir Du Monde sp. z o.o. System Ecosorting - poprawna segregacja odpadów komunalnych we wspólnotach i spółdzielniach

System Ecosorting - poprawna segregacja odpadów komunalnych we wspólnotach i spółdzielniach System Ecosorting - poprawna segregacja odpadów komunalnych we wspólnotach i spółdzielniach

Ecosorting oferuje wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym system, który wspiera poprawną segregację odpadów komunalnych. System obejmuje urządzenia techniczne i dokumentację formalną. Firma gwarantuje...

Ecosorting oferuje wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym system, który wspiera poprawną segregację odpadów komunalnych. System obejmuje urządzenia techniczne i dokumentację formalną. Firma gwarantuje także wsparcie merytoryczne. Jak usługa Ecosorting wpływa na życie mieszkańca danej nieruchomości? Odpowiadamy na najczęstsze pytania lokatorów.

Bank Pocztowy S.A. Finansowanie OZE – łatwiej, szybciej, prościej. Bank Pocztowy oferuje kredyt na korzystnych warunkach

Finansowanie OZE – łatwiej, szybciej, prościej. Bank Pocztowy oferuje kredyt na korzystnych warunkach Finansowanie OZE – łatwiej, szybciej, prościej. Bank Pocztowy oferuje kredyt na korzystnych warunkach

Wychodząc naprzeciw potrzebom Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych, Bank Pocztowy oferuje elastyczny Kredyt na OZE o dowolnej wysokości, jednak nie niższy niż 10 tysięcy złotych. Jak przyznaje Paweł Andrzejczyk,...

Wychodząc naprzeciw potrzebom Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych, Bank Pocztowy oferuje elastyczny Kredyt na OZE o dowolnej wysokości, jednak nie niższy niż 10 tysięcy złotych. Jak przyznaje Paweł Andrzejczyk, Dyrektor Departamentu Bankowości Instytucjonalnej Banku Pocztowego, kredyt na odnawialne źródła energii (OZE) to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych, które chciałyby w najbliższym czasie sfinansować projekty związane z efektywnością energetyczną.

Dzisiaj zajmiemy się też smogiem, ale innym. Mowa będzie o smogu, który nazwałam umysłowym. I o jego wpływie na dzieci. Bo smog umysłowy właśnie dzieci zatruwa najbardziej. Podobnie zresztą, jak smog powstający z zanieczyszczonego powietrza.

Psychologowie dziecięcy twierdzą ostatnio, że dziecko może korzystać ze smartfona bez szkody dla swojego rozwoju intelektualnego i psychicznego dopiero od 15. roku życia i tylko 45 minut dziennie. Tyle teoria. Jaka jest rzeczywistość?

Z okazji Dnia Dziecka ukazało się w internecie dużo zabawnych memów. Wśród nich znalazłam taki: 2 obrazki, oba przedstawiają dzieci na placu zabaw. Na pierwszym – dzieci razem, biegają, grają w piłkę. Podpis: lata 90-te ub. wieku. Na drugim – każde dziecko siedzi osobno, każde ze smartfonem! Podpis: rok 2022. Dzieci, które do niedawna żyły w realnym świecie, dzisiaj żyją w świecie mobilnych mediów oraz wszechobecnych smartfonów. Psychologowie i nauczyciele są zgodni co do tego, że nowe media wpływają szkodliwie na dzieci.

Oto przykład: Kasia ma 5 lat. Od roku zacina się przy mówieniu. Bez powodu coraz częściej bije w przedszkolu inne dzieci. Nie potrafi się bawić, nie potrafi narysować domu, pieska i drzewa – skarżą się rodzice. Jest dzieckiem bardzo nerwowym. W czasie zabawy nie nawiązuje kontaktu z innymi dziećmi, tak naprawdę żadne jej nie lubi. Badania jej zdolności fizycznych i psychicznych niczego złego nie wykazały. Dom rodzinny – oczywiście według dzisiejszych kryteriów – funkcjonuje normalnie.

Od roku dziewczynka ma smartfona. Oczywiście używa go „najwyżej godzinkę dziennie – porozmawia z dziadkami, obejrzy coś o zwierzętach, coś dla dzieci”. Rodzice, podczas rozmowy w poradni psychologicznej, zgodzili się na eksperyment: 2 tygodnie bez smartfona. Po tygodniu Kasia już się nie zacina, sprawia wrażenie rozluźnionej. Ku zdumieniu (i radości) rodziców potrafi znów narysować i drzewo i kotka. Dla rodziców pewne rzeczy się wyjaśniły. Kiedyś Kasia stale przeglądała jedną i tę samą książkę z obrazkami. Nie można jej było od niej oderwać. Zawsze odkrywała w niej coś nowego, przyzwyczaiła się do jednego i tego samego domku w tej książce, wymyślała stale nowe historyjki o jednym i tym samym kotku. W ten sposób zaczynała powoli i systematycznie pojmować otaczająca ją rzeczywistość.

Potem jednak chciała mieć smartfona i nagle uderzyło w nią coś, czego nie mogła ogarnąć swoim dopiero rozwijającym się umysłem. Obrazki szybko przemykały przed oczyma i nie dawały się zatrzymać. Wciągały w obce światy. Nie potrzebowała już dociekać, dlaczego pan Hilary, gdy zgubił okulary, nie mógł czytać. Teraz wszystko wyjaśniało się samo. Była oszołomiona. I nie miała już żadnych pytań. Straciła ochotę i do oglądania książeczek z obrazkami i do wymyślania zabaw z dziećmi. Stała się agresywna. Wyglądało na to, że uspokaja się tylko wtedy, gdy klika w smartfona. Pozwalano jej więc coraz częściej i dłużej go używać. Ciekawe, co rodzice Kasi teraz zrobią...

Nowe media = nowe uzależnienia

Poniżej przedstawiamy 7 nowych uzależnień, które pojawiły się u dzieci i młodzieży wraz z nowymi mediami. Są to głównie uzależnienia behawioralne, zwane również zachowaniami kompulsywnymi.

Siecioholizm – z badań „Nastolatki wobec Internetu 3.0” (NASK, Warszawa 2017) wynika, że zdecydowana większość dzieci korzysta z Internetu w ciągu dnia wielokrotnie lub cały czas! 40% robi to także w szkole. Średni wiek debiutu w Internecie to 9 lat i 7 miesięcy. Siecioholicy korzystając z Internetu tracą poczucie czasu. Gdy są poza zasięgiem sieci odczuwają frustrację, złość, przygnębienie. Od Internetu uzależniają się często osoby zamknięte w sobie, posiadające niską samoocenę i trudności w kontaktach z innymi. Dzieci często czują się samotne i nierozumiane przez otoczenie, a Internet daje im poczucie, że mogą być kim chcą i łatwiej im tam znaleźć bratnią duszę. Warto, aby dorośli pamiętali, że dziecko uzależnione wykorzystuje Internet nie jako źródło informacji, ale psychologiczną ucieczkę od świata i problemów, które je przerastają.

Gry komputerowe – to najpopularniejszy sposób korzystania z komputera wśród dzieci w wieku 4–14 lat (tak spędza czas aż 60% badanych). 69% z nich to chłopcy. Zaburzenia związane z grami komputerowymi znalazły się w najnowszej klasyfikacji chorób podanej przez WHO. Najpopularniejsze wśród dzieci gatunki gier to: Role-Playing Games, czyli gry fabularne, np. World of Warcraft, First Person Shooter, potocznie nazywane „strzelankami”, gry strategiczne (np. budowa wirtualnego państwa), gry symulacyjne (np. lotnicze), gry sportowe (np. piłkarska seria FIFA).

Fonoholizm/smartwica – to zaburzenie polegające na nadużywaniu smartfona. Fonoholik prawie cały czas kontroluje powiadomienia, SMS-y, informacje w mediach społecznościowych, a gdy nie może korzystać z telefonu reaguje niepokojem lub agresją. Młodzież zdaje sobie sprawę, że popada w uzależnienie. Według badań przeprowadzonych przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg aż 84,9% nastolatków deklaruje, że zna kogoś uzależnionego od smartfona (23% uczniów wskazało samych siebie). W badaniu „Nastolatki 3.0” 56% badanych przyznało, że dobrze by było mniej korzystać z komórki, a 42% uważa, że ten czas jest dłuższy niż zakładali. 36% podejmowało próby ograniczenia czasu używania smartfona, ale się nie powiodły.

FOMO – ang. fear of missing out, czyli lęk przed „przegapieniem”, obawa że coś ważnego nas ominie, jeśli na chwilę „odłączymy się od sieci”. Im ktoś intensywniej korzysta z nowych mediów, tym częściej obawia się utraty dostępu do nich. Młodzi ludzie odczuwają silną potrzebę dzielenia się w Internecie szczegółami ze swojego życia (relacje z imprez, selfie, zdjęcia posiłków), dążą do zdobywania w Internecie jak największego uznania i popularności, mierzonych liczbą lajków, czy komentarzy. Badania przeprowadzone w 2019 r. przez Uniwersytet Warszawski pokazały, że 16% polskich internautów (ok. 4 mln osób) odczuwa lęk przed odłączeniem, 35% stwierdziło, że przez korzystanie z serwisów społecznościowych zaniedbuje obowiązki domowe, a 27% – pracę. Ok. 20% osób z wysokim FOMO przyznało, że gdy są odłączeni od sieci odczuwają objawy somatyczne: nudności, zawroty głowy, bóle brzucha czy zwiększoną potliwość. Im młodsza grupa wiekowa, tym wyższy poziom lęku przed przegapieniem. Z raportu „FOMO. Polacy a lęk przed odłączeniem” z 2018 r. wynika, że w najmłodszej grupie badanych (15–19 lat) wysoki poziom FOMO wykazywało aż 23% badanych: odczuwają dyskomfort i silny niepokój, kiedy nie mają przy sobie komórki lub gdy rozładuje się bateria. Ciągle nasłuchują czy nie dostali SMS-a, wstają w nocy, by sprawdzić telefon!

Pornografia – dzisiaj dzieci przejawiające zainteresowanie seksualnością rzadko sięgają po książki czy czasopisma. Po wpisaniu hasła „sex” w wyszukiwarkę internetową znajdują długą listę stron pornograficznych dostępnych bez żadnych ograniczeń. Badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pokazują, że kontakt z pornografią ma za sobą 28% dzieci w wieku 11–14 lat. Częstotliwość tego kontaktu rośnie z wiekiem – ogląda ją 21% 11- i 12-latków i aż 63% 17–18-latków. Częściej z pornografią mają do czynienia chłopcy (50%) niż dziewczęta (36%). Blisko 1/3 chłopców i ok. 5% dziewcząt można uznać za regularnych użytkowników stron porno. Warto pamiętać, że kontakt z pornografią jest jednym z aspektów uzależnienia od seksu. Badacze alarmują, że 90% pornofilmów zawiera agresję fizyczną, 50% – także słowną, więc erotyzm, jaki oglądają tam młodzi odbiorcy ma charakter dewiacyjny.

Seksting – to zjawisko związane z cyberprzemocą, polegające na przesyłaniu za pomocą komórek lub Internetu intymnych wiadomości i zdjęć, które są następnie używane do krzywdzenia przedstawionych na nich osób. Badania przeprowadzone przez Fundację Dzieci Niczyje pokazały, że aż 34% nastolatków (40% chłopców i 29% dziewczyn) otrzymywało zdjęcia lub filmy sekstingowe, a 11% je wysyłało. Jest to zjawisko bardzo niebezpieczne, ponieważ wiadomości tego rodzaju często wysyłają lub proszą o nie pedofile. Znane są przypadki podejmowania przez dzieci w wyniku sekstingu prób samobójczych.

Patostreaming – to trasmitowanie na żywo w Internecie filmu zawierającego wulgarny, pełen przemocy fizycznej i słownej przekaz, nierzadko nagrywanego pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Patostreamy prowadzone są w serwisach internetowych (np. YouTube). Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich opublikowała w 2019 r. raport „Patotreści w Internecie”. Wyniki zaskakują. Aż 84% nastolatków w wieku 13-15 lat słyszało o patotreściach, a 37% regularnie je ogląda (ktoś im je poleca albo wyskakują na YouTube). 75% nastolatków robi to z ciekawości, 29% z nudów. 43% dzieci ma kontakt z patostreamami co najmniej raz w tygodniu (młodsze nastolatki oglądają patotreści z większą częstotliwością niż starsze). Większość badanych (88%), twierdzi, że było to dla nich niepokojące doświadczenie.

Paszkwil na nowe media

Spiętrzenie sensacji, częsta przemoc, niezrozumiałe, niekontrolowane obrazy przeznaczone do biernej konsumpcji to rzeczywistość, którą nasze dzieci poznają za pośrednictwem nowych mediów.

Nowe media, podobnie jak wcześniej telewizja, wychodzą naprzeciw naturalnej u dziecka potrzebie obrazów. Zwłaszcza smartfon, który może być zawsze w zasięgu ręki. Dziecko, nawet małe, może się z nim nie rozstawać i włączać, kiedy chce.

Według psychologów każdy oglądany obraz to dla dziecka rzeczywistość. Nie potrafi ono odróżnić pokazywanej na ekranie fikcji od rzeczywistości w realu. Dlatego też obrazy oglądane przez dziecko w smartfonie to zawsze kłamstwo. Nie przekazują bowiem tego, co dziecko jest w stanie objąć umysłem, samo przeżyć będąc w lesie, nad morzem, czy w zoo, gdy odbiera otaczający świat w sposób aktywny. Dziecko poznaje świat za pomocą zmysłów, przez dotyk, smak, węch, słuch, wzrok, przez przebywanie w nim i przez działanie. Natomiast rzeczywistość pokazywaną w mediach, dziecko może tylko oglądać. Nie może się w niej poruszać, uczestniczyć. Nie może się w niej sprawdzić, nie może samo wyznaczyć tempa, w jakim coś odbiera, nie może się nad czymś dłużej zatrzymać, ani zamyślić. Nie ma wpływu na to, co chciałoby przyjąć do swej świadomości teraz, a co potem. Nie jest administratorem własnych obserwacji. To jakieś zewnętrzne narzędzie ze świata dorosłych mówi mu, co ma zobaczyć, na co zwrócić uwagę. Pokazuje mu co jest ważne – a to czego nie pokazuje, ważne nie jest. Mówi mu co jest dobre, a co nie jest, co jest sprawiedliwe, a co nie. Jednym słowem proponuje dziecku, jak ma myśleć.

Rzeczywistość, którą dziecku oferują media (zresztą nie tylko dziecku), jest tak różnorodna i o wiele bardziej kolorowa niż ta, z którą mogłoby się w swoim świecie zetknąć. Cóż znaczy jego plac zabaw, ogródek u babci, a nawet kaczka dziwaczka z książki Brzechwy wobec fascynującego świata sympatycznych potworków! I nikt nie żąda by to rozumiało. Nie potrzebuje się skupiać i zastanawiać. Może pozwolić, by je zabawiano.

A potem dziecko staje się nieuważne, traci własną osobowość lub w ogóle jej nie rozwija. Jego osobowość została stłamszona np. na skutek oglądania przemocy. Naukowcy toczą spory, czy akty przemocy pokazywane w mediach są dla dzieci szkodliwe, czy nie. Przemoc w mediach ma służyć rozrywce, to znaczy tak się ją przedstawia. Świat, który pokazują media zna przemoc jako zabawę (eliminowanie innych), a obrażenia ciała i morderstwa jako rozrywkę (kwintesencja w grach komputerowych). Oczywiście nie dotyczy to serwisów informacyjnych z których przemoc – już nie ta fikcyjna – się wylewa, a które dzieci także oglądają.

Media pokazują, że świat składa się tylko z tego, co da się pokazać. Pokazują małemu człowiekowi, że jest tylko widzem. Pokazują, że światu jest obojętne, czy akurat go ogląda, czy nie.

A kiedy stanie się dorosłym, ma już we krwi, że jego postrzeganie, myślenie i odczuwanie jest sterowane z zewnątrz. Jest oczywiste, że także jako dorosły nie może mieć na to żadnego wpływu. To nowe, coraz bardziej obecne w naszym życiu media będą określać – i już określają – treść jego i naszej świadomości.  

DZIECI JAKO UŻYTKOWNICY NOWYCH MEDIÓW MOBILNYCH

Z mediów mobilnych coraz częściej korzystają bardzo małe dzieci. Z badań przeprowadzonych w 2015 r. na grupie dzieci w wieku 6 miesięcy – 6,5 roku wynika, że 64% dzieci w tym wieku korzysta z mediów mobilnych (43% dzieci rocznych i dwuletnich, 62% trzy- i czterolatków, 84% pięcio- i sześciolatków). 25% dzieci robi to codziennie. 

Własne smartfony ma 26% dzieci. Najmłodsi korzystają z nich w różny sposób: 79% ogląda filmiki, 62% – gra w gry na smartfonie lub tablecie. 63% przedszkolaków bawi się smartfonem bez konkretnego celu! Zadziwia, że co 4. dziecko aktywnie korzystało z Internetu: 26% przeglądało strony internetowe, 28% wyszukiwało treści. Już roczne dzieci rozpoczynają oglądanie filmików (49%). 

Grać w gry zaczynają nieco starsze dzieci – 28% dzieci rocznych i dwuletnich, 66% dzieci trzy- i czteroletnich, 88% w wieku 5–6,5 roku. Szczególnie niepokojące, że 69% rodziców udostępnia dzieciom media mobilne, kiedy muszą zająć się swoimi sprawami, a 49% stosuje to jako rodzaj nagrody. Badania pokazują, że prawie 48% dzieci 9-10-letnich posiada własne profile w mediach społecznościowych i na stronach z grami internetowymi.

 

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Bartłomiej Monczyński Wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat Wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Wyższa temperatura w zabudowie miejskiej jest skutkiem promieniowania absorpcyjnego spowodowanego sztucznymi materiałami miejskimi, transpiracji z budynków i infrastruktury, uwalniania antropogenicznego...

Wyższa temperatura w zabudowie miejskiej jest skutkiem promieniowania absorpcyjnego spowodowanego sztucznymi materiałami miejskimi, transpiracji z budynków i infrastruktury, uwalniania antropogenicznego ciepła od mieszkańców i urządzeń oraz efektem blokowania przepływu powietrza przez budynki – znaczny udział w tym procesie mają ciemne powierzchnie, takie jak bitumiczne pokrycia dachowe.

Helena Śpiewak Miasta przyszłości

Miasta przyszłości Miasta przyszłości

Już ponad połowa populacji świata mieszka w miastach, odpowiadając za większość globalnego zużycia energii oraz emisji gazów cieplarnianych. Jakie będą polskie miasta przyszłości?

Już ponad połowa populacji świata mieszka w miastach, odpowiadając za większość globalnego zużycia energii oraz emisji gazów cieplarnianych. Jakie będą polskie miasta przyszłości?

Redakcja Projektowanie ekoosiedla

Projektowanie ekoosiedla Projektowanie ekoosiedla

Zieleń stanowi o atrakcyjności osiedla mieszkaniowego. Zwłaszcza obecnie duży nacisk kładziony jest na to, aby była czymś więcej, niż przypadkowym zestawem trawników i rachitycznych drzewek poprzecinanych...

Zieleń stanowi o atrakcyjności osiedla mieszkaniowego. Zwłaszcza obecnie duży nacisk kładziony jest na to, aby była czymś więcej, niż przypadkowym zestawem trawników i rachitycznych drzewek poprzecinanych chodnikami. W mieście, podobnie jak na wsi, ludzie zaczęli cenić sobie kontakt z naturą. Mieszkańcy osiedli rozumieją też, że dobrze zaprojektowany teren zielony jest nie do przecenienia w kontekście ocieplenia klimatu i związanych z nim wyzwań.

Anna Ruszczak news Pod wpływem konsumentów prawie 60 proc. firm zwiększa cele środowiskowe

Pod wpływem konsumentów prawie 60 proc. firm zwiększa cele środowiskowe Pod wpływem konsumentów prawie 60 proc. firm zwiększa cele środowiskowe

Prawie 90 proc. Polaków uważa, że ich wybory i jednostkowe działania mogą mieć pozytywny wpływ na rozwiązywanie globalnych problemów społecznych i środowiskowych. Dzięki nim, 57 proc. firm zwiększyło zakres...

Prawie 90 proc. Polaków uważa, że ich wybory i jednostkowe działania mogą mieć pozytywny wpływ na rozwiązywanie globalnych problemów społecznych i środowiskowych. Dzięki nim, 57 proc. firm zwiększyło zakres celów środowiskowych. Nie tylko wymagania konsumentów, ale i globalny kryzys może się stać wyzwalaczem pozytywnej zmiany w zakresie odpowiedzialnego biznesu.

Helena Śpiewak Tragedia Odry

Tragedia Odry Tragedia Odry

Zatrucie rzeki toksynami to mało powiedziane. Mamy do czynienia z niewyobrażalną, i co gorsza nieprzewidywalną w skutkach, katastrofą ekologiczną. Tony martwych ryb, zatrutych chemikaliami wyławiane są...

Zatrucie rzeki toksynami to mało powiedziane. Mamy do czynienia z niewyobrażalną, i co gorsza nieprzewidywalną w skutkach, katastrofą ekologiczną. Tony martwych ryb, zatrutych chemikaliami wyławiane są na setkach kilometrów biegu rzeki. Zniszczony został ekosystem Odry. – Wybrane komunikaty, relacje, komentarze

Anna Ruszczak news Smog powraca – trudny sezon dla samorządów

Smog powraca – trudny sezon dla samorządów Smog powraca – trudny sezon dla samorządów

We Wrocławiu tempo wymiany pieców na koniec 2021 roku było bardzo dobre i rok 2022 miał być kontynuacją, niestety nastąpiło załamanie. Jakość powietrza w mieście przez ostatnie dwa lata poprawiła się i...

We Wrocławiu tempo wymiany pieców na koniec 2021 roku było bardzo dobre i rok 2022 miał być kontynuacją, niestety nastąpiło załamanie. Jakość powietrza w mieście przez ostatnie dwa lata poprawiła się i Wrocław mieści się w ustalonych przez WHO limitach liczby dni z przekroczonym stężeniem szkodliwych pyłów.

Joanna Ryńska Zielono-niebieska infrastruktura a adaptacja miast do zmian klimatu

Zielono-niebieska infrastruktura a adaptacja miast do zmian klimatu Zielono-niebieska infrastruktura a adaptacja miast do zmian klimatu

Jednym z celów współczesnej urbanistyki jest zyskiwanie przez miasta elastyczności w adaptacji do długotrwałych zmian klimatu lub w ograniczaniu strat wynikających z zachodzących coraz częściej ekstremalnych...

Jednym z celów współczesnej urbanistyki jest zyskiwanie przez miasta elastyczności w adaptacji do długotrwałych zmian klimatu lub w ograniczaniu strat wynikających z zachodzących coraz częściej ekstremalnych zjawisk pogodowych. Ważną rolę w tych zadaniach odgrywają rozwiązania inżynierskie z obszaru zielono-niebieskiej infrastruktury.

Anna Ruszczak news „Donos” w aplikacji mObywatel

„Donos” w aplikacji mObywatel „Donos” w aplikacji mObywatel

W aplikacji mObywatel pojawił się specjalny moduł, który pozwoli na szybkie powiadomienie służb o naruszeniach środowiska. Przestępstwa przeciwko środowisku nie są objęte nieformalnym, społecznym zakazem...

W aplikacji mObywatel pojawił się specjalny moduł, który pozwoli na szybkie powiadomienie służb o naruszeniach środowiska. Przestępstwa przeciwko środowisku nie są objęte nieformalnym, społecznym zakazem donoszenia, więc ma to sens.

Redakcja news Jak zatrzymać deszczówkę

Jak zatrzymać deszczówkę Jak zatrzymać deszczówkę

Zmiany klimatyczne, coraz częstsze susze i okresy bezdeszczowe przerywane nawalnymi opadami sprawiają, że większego znaczenia nabierają efektywne, przydomowe systemy zagospodarowania wód opadowych.

Zmiany klimatyczne, coraz częstsze susze i okresy bezdeszczowe przerywane nawalnymi opadami sprawiają, że większego znaczenia nabierają efektywne, przydomowe systemy zagospodarowania wód opadowych.

Helena Śpiewak Skazani na smog!

Skazani na smog! Skazani na smog!

Niestety, w Polsce znowu będziemy mieć więcej smogu! I to przy pełnym poparciu władz, a nawet w wyniku ich decyzji!

Niestety, w Polsce znowu będziemy mieć więcej smogu! I to przy pełnym poparciu władz, a nawet w wyniku ich decyzji!

Anna Ruszczak news Po Nowym Roku zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Po Nowym Roku zmiany w programie „Czyste Powietrze” Po Nowym Roku zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze” to między innymi wyższe progi dochodowe, prawie dwukrotnie wyższe dofinansowanie i urealnienie kosztów jednostkowych. 3 stycznia 2023 roku rusza nabór wniosków...

Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze” to między innymi wyższe progi dochodowe, prawie dwukrotnie wyższe dofinansowanie i urealnienie kosztów jednostkowych. 3 stycznia 2023 roku rusza nabór wniosków do jego nowej edycji.

Anna Ruszczak news 194 mln zł dla stolicy na poprawę systemu gospodarki wodno-ściekowej

194 mln zł dla stolicy na poprawę systemu gospodarki wodno-ściekowej 194 mln zł dla stolicy na poprawę systemu gospodarki wodno-ściekowej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o przekazaniu Warszawie dodatkowych 194 mln zł na poprawę zaopatrzenia w wodę i oczyszczania ścieków. System gospodarki wodno-ściekowej...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o przekazaniu Warszawie dodatkowych 194 mln zł na poprawę zaopatrzenia w wodę i oczyszczania ścieków. System gospodarki wodno-ściekowej w stolicy i okolicach ma zostać usprawniony i unowocześniony.

Helena Śpiewak Polscy liderzy smogu!

Polscy liderzy smogu! Polscy liderzy smogu!

Doskonałą, a jednocześnie bardzo dramatyczną ilustracją „Skazanych na smog”, o których pisałam w listopadowym numerze „Administratora” [1], jest najnowszy ranking najbardziej zanieczyszczonych miejscowości...

Doskonałą, a jednocześnie bardzo dramatyczną ilustracją „Skazanych na smog”, o których pisałam w listopadowym numerze „Administratora” [1], jest najnowszy ranking najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce.

Anna Ruszczak news Polska nie zdążyła z reformą odpadów opakowaniowych – wyższe koszty dla społeczeństwa

Polska nie zdążyła z reformą odpadów opakowaniowych – wyższe koszty dla społeczeństwa Polska nie zdążyła z reformą odpadów opakowaniowych – wyższe koszty dla społeczeństwa

System rozszerzonej odpowiedzialności producentów to nowe unijne zasady organizacji gospodarki odpadami opakowaniowymi. Polska miała czas na jego wprowadzenie 5 stycznia 2023 roku. Niedotrzymanie terminu...

System rozszerzonej odpowiedzialności producentów to nowe unijne zasady organizacji gospodarki odpadami opakowaniowymi. Polska miała czas na jego wprowadzenie 5 stycznia 2023 roku. Niedotrzymanie terminu oznacza nie tylko groźbę kar ze strony Komisji Europejskiej, ale także wymierne straty społeczne i środowiskowe.

Redakcja news Grzyby mogą usuwać toksyny z wód

Grzyby mogą usuwać toksyny z wód Grzyby mogą usuwać toksyny z wód

Toksyny z leków przeciwnowotworowych obecne w wodach można usuwać ze środowiska za pomocą grzybów białej zgnilizny drewna – wykazała naukowczyni z Politechniki Śląskiej.

Toksyny z leków przeciwnowotworowych obecne w wodach można usuwać ze środowiska za pomocą grzybów białej zgnilizny drewna – wykazała naukowczyni z Politechniki Śląskiej.

Anna Ruszczak news Meble solarne podbijają polskie miasta

Meble solarne podbijają polskie miasta Meble solarne podbijają polskie miasta

Ławki, wiaty przystankowe lub kioski informacyjne wyposażone w panele fotowoltaiczne, umożliwiają naładowanie telefonu, dostęp do hot spota czy sprawdzenie informacji o bieżących rozkładach jazdy komunikacji...

Ławki, wiaty przystankowe lub kioski informacyjne wyposażone w panele fotowoltaiczne, umożliwiają naładowanie telefonu, dostęp do hot spota czy sprawdzenie informacji o bieżących rozkładach jazdy komunikacji miejskiej.

Helena Śpiewak Domy coraz bardziej eko

Domy coraz bardziej eko Domy coraz bardziej eko

Czy możemy jeszcze uratować klimat? Tak. Ale to coraz trudniejsze, a czasu mamy coraz mniej.

Czy możemy jeszcze uratować klimat? Tak. Ale to coraz trudniejsze, a czasu mamy coraz mniej.

Anna Ruszczak news Nowe obszary Natury 2000

Nowe obszary Natury 2000 Nowe obszary Natury 2000

W Monitorze Polskim opublikowano uchwałę Rady Ministrów w sprawie przekazania Komisji Europejskiej dokumentu dotyczącego zmian w obszarze Natura 2000. W sumie do obszarów chronionych włączono powierzchnię...

W Monitorze Polskim opublikowano uchwałę Rady Ministrów w sprawie przekazania Komisji Europejskiej dokumentu dotyczącego zmian w obszarze Natura 2000. W sumie do obszarów chronionych włączono powierzchnię 385,93 ha, z czego ponad 25 proc. stanowi nowy obszar Mielnik.

dr Kazimierz Dudziński Najtańsza energia to energia zaoszczędzona

Najtańsza energia to energia zaoszczędzona Najtańsza energia to energia zaoszczędzona

Efektywność energetyczna odnoszona jest głównie do etapu produkcji, przesyłania energii, sprawności urządzeń zużywających energię. Niedoceniony jest natomiast etap „konsumpcji” energii, zwłaszcza w sektorze...

Efektywność energetyczna odnoszona jest głównie do etapu produkcji, przesyłania energii, sprawności urządzeń zużywających energię. Niedoceniony jest natomiast etap „konsumpcji” energii, zwłaszcza w sektorze mieszkaniowym, w którym jest ogromny potencjał oszczędności energii w postaci ciepła na ogrzewanie.

Sabina Augustynowicz news Biznes i potencjał zielonej energii

Biznes i potencjał zielonej energii Biznes i potencjał zielonej energii

Relacja z debaty zorganizowanej przez duże firmy po publikacji „Apelu biznesu do władz o wykorzystanie potencjału zielonej energii”.

Relacja z debaty zorganizowanej przez duże firmy po publikacji „Apelu biznesu do władz o wykorzystanie potencjału zielonej energii”.

Anna Ruszczak news Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie

Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie

Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania....

Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania. W stolicy jest wciąż ok. 4,4 tys. pieców węglowych.

Anna Ruszczak Inwestycje w retencję wodną

Inwestycje w retencję wodną Inwestycje w retencję wodną

2 marca 2023 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Zatrzymaj wodę – efekty wdrażania działań zwiększających retencję wodną w Polsce”. Miała ona na celu przedstawienie wstępnych wyników i szczegółowych...

2 marca 2023 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Zatrzymaj wodę – efekty wdrażania działań zwiększających retencję wodną w Polsce”. Miała ona na celu przedstawienie wstępnych wyników i szczegółowych rozwiązań wspierających realizację planu reagowania na niedobór wody (PPNW). PPNW zakłada podwojenie zasobów wodnych kraju do 2030 roku.

Anna Ruszczak news Korzyści z fotowoltaiki na dachu tylko dla wspólnoty mieszkaniowej – nie dla jej członków

Korzyści z fotowoltaiki na dachu tylko dla wspólnoty mieszkaniowej – nie dla jej członków Korzyści z fotowoltaiki na dachu tylko dla wspólnoty mieszkaniowej – nie dla jej członków

Grantem OZE interesuje się wiele wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Warto pamiętać, że korzyści z zainstalowania na dachu fotowoltaiki będzie miała spółdzielnia i wspólnota, a nie bezpośrednio mieszkańcy.

Grantem OZE interesuje się wiele wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Warto pamiętać, że korzyści z zainstalowania na dachu fotowoltaiki będzie miała spółdzielnia i wspólnota, a nie bezpośrednio mieszkańcy.

Anna Ruszczak news Samorządy w kierunku spółdzielni energetycznych

Samorządy w kierunku spółdzielni energetycznych Samorządy w kierunku spółdzielni energetycznych

Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością.

Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością.

Wybrane dla Ciebie

Sposób na zadaszenie balkonów, tarasów i drzwi »

Sposób na zadaszenie balkonów, tarasów i drzwi » Sposób na zadaszenie balkonów, tarasów i drzwi »

Jak zachować estetykę śmietników na osiedlu?

Jak zachować estetykę śmietników na osiedlu? Jak zachować estetykę śmietników na osiedlu?

Jak otworzyć bramę telefonem?

Jak otworzyć bramę telefonem? Jak otworzyć bramę telefonem?

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.