Fotowoltaika a podatek od nieruchomości
Fotowoltaika nie traci na popularności wśród przedsiębiorców, mimo niekorzystnych zmian prawnych dotyczących rozliczania. Dotyczy to także tzw. farm fotowoltaiki. O tym, czy są opłacalne decyduje często...
Fotowoltaika nie traci na popularności wśród przedsiębiorców, mimo niekorzystnych zmian prawnych dotyczących rozliczania. Dotyczy to także tzw. farm fotowoltaiki. O tym, czy są opłacalne decyduje często kwestia podatku od nieruchomości.
Świadectwa efektywności energetycznej obowiązkowe dla właścicieli mieszkań
Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych,...
Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych, ale też dla właścicieli mieszkań.
Udane rewitalizacje budynków
Czym jest rewitalizacja budynków? Co powstaje w starych obiektach przemysłowych? Jak budynki mieszkalne odzyskują nowe życie? Coraz więcej przykładów rewitalizacji świadczy o zainteresowaniu inwestorów...
Czym jest rewitalizacja budynków? Co powstaje w starych obiektach przemysłowych? Jak budynki mieszkalne odzyskują nowe życie? Coraz więcej przykładów rewitalizacji świadczy o zainteresowaniu inwestorów i popycie na tego typu lokale.
Czym jest waloryzacja czynszu?
Na czym polega waloryzacja czynszu? Czy właściciel może podnieść czynsz najemcy? Jak nie dopuścić do podwyżki czynszu? Jakie zapisy powinny znaleźć się w umowie najmu?
Na czym polega waloryzacja czynszu? Czy właściciel może podnieść czynsz najemcy? Jak nie dopuścić do podwyżki czynszu? Jakie zapisy powinny znaleźć się w umowie najmu?
Pilna renowacja budynków, w których ubogo żyje 17 proc. Polaków
70 proc. budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Z raportu firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów” wynika, że inwestycje w renowację i efektywność energetyczną...
70 proc. budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Z raportu firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów” wynika, że inwestycje w renowację i efektywność energetyczną starzejących się budynków mieszkalnych, do 2050 roku mogą przynieść polskiej gospodarce 17mld euro dodatkowych oszczędności.
Fotowoltaika na balkonie
W Niemczech nikogo już nie dziwi fotowoltaika na balkonie. To kilkaset tysięcy tego rodzaju instalacji. Pierwsze balkonowe mikroelektrownie pojawiają się także w Polsce. Czy zyskają popularność?
W Niemczech nikogo już nie dziwi fotowoltaika na balkonie. To kilkaset tysięcy tego rodzaju instalacji. Pierwsze balkonowe mikroelektrownie pojawiają się także w Polsce. Czy zyskają popularność?
100 tys. mieszkań w Warszawie bez prawa do gruntu
Ponad 100 tys. mieszkań w 99 spółdzielniach w Warszawie ma nieuregulowany stan prawny. To grunty na starych osiedlach z czasów PRL-u. Od lat podejmowane są próby wyprostowania tej sytuacji. Obecnie resort...
Ponad 100 tys. mieszkań w 99 spółdzielniach w Warszawie ma nieuregulowany stan prawny. To grunty na starych osiedlach z czasów PRL-u. Od lat podejmowane są próby wyprostowania tej sytuacji. Obecnie resort rozwoju pracuje nad przepisami.
Czym jest prospekt informacyjny?
Jeśli kupujesz mieszkanie od dewelopera, powinieneś obowiązkowo otrzymać prospekt emisyjny. Dokument taki chroni prawa nabywców. Jakie informacje dotyczące nieruchomości musi zawierać i dlaczego każdy...
Jeśli kupujesz mieszkanie od dewelopera, powinieneś obowiązkowo otrzymać prospekt emisyjny. Dokument taki chroni prawa nabywców. Jakie informacje dotyczące nieruchomości musi zawierać i dlaczego każdy powinien zapoznać się z nim przed zakupem nieruchomości?
Koniec finansowania kredytem mieszkań na wynajem
Podwyżki stóp procentowych pogorszyły dostępność kredytów hipotecznych - wielu Polaków straciło zdolność kredytową i pozostaje im jedynie wynajem. To zwiększa popyt na takie nieruchomości i rosną ich ceny....
Podwyżki stóp procentowych pogorszyły dostępność kredytów hipotecznych - wielu Polaków straciło zdolność kredytową i pozostaje im jedynie wynajem. To zwiększa popyt na takie nieruchomości i rosną ich ceny. Kończą się jednak czasy zakupów takich lokali na kredyt.
Na czym polega ochrona konserwatorska budynku?
Obecność zabytkowych budynków powoduje, że występują też strefy ochrony konserwatorskiej. Wszystkie prace budowlane, remontowe i konserwatorskie zabytku wymagają zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków....
Obecność zabytkowych budynków powoduje, że występują też strefy ochrony konserwatorskiej. Wszystkie prace budowlane, remontowe i konserwatorskie zabytku wymagają zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Na czym polega ochrona konserwatorska budynku?
Rozwój społecznych agencji najmu hamują rosnące czynsze
Społeczne agencje najmu współpracujące z gminami mają być pośrednikami między właścicielami mieszkań i osobami, których nie stać na kredyt lub wynajem rynkowy, ale nie przysługuje im też mieszkanie komunalne....
Społeczne agencje najmu współpracujące z gminami mają być pośrednikami między właścicielami mieszkań i osobami, których nie stać na kredyt lub wynajem rynkowy, ale nie przysługuje im też mieszkanie komunalne. Minął ponad rok od wprowadzenia przepisów i nie powstał ani jeden taki podmiot. Tworzenie SAN-ów utrudnione jest przez m.in. wzrost stawek najmu mieszkań.
Nowy raport PLGBC: szacowanie śladu węglowego budynków
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC opracowało raport Szacowanie śladu węglowego budynków. Mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050. Przedstawia on założenia i metodykę szacowania...
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC opracowało raport Szacowanie śladu węglowego budynków. Mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050. Przedstawia on założenia i metodykę szacowania śladu węglowego budynków w całym cyklu życia.
Dynamika zmian na rynku nieruchomości
Z jednej strony zapaść na rynku kredytów mieszkaniowych, z drugiej spora liczba realizowanych inwestycji deweloperskich. Na rynku nieruchomości już dawno nie działo się tak wiele.
Z jednej strony zapaść na rynku kredytów mieszkaniowych, z drugiej spora liczba realizowanych inwestycji deweloperskich. Na rynku nieruchomości już dawno nie działo się tak wiele.
O czym trzeba pamiętać, wynajmując pokój?
Ogromny wzrost czynszów powoduje, że mnóstwo osób wcześniej wynajmujących lokale musi się obecnie godzić na mieszkaniowe kompromisy. W Warszawie średni koszt wynajęcia kawalerki dorównuje dawnemu kosztowi...
Ogromny wzrost czynszów powoduje, że mnóstwo osób wcześniej wynajmujących lokale musi się obecnie godzić na mieszkaniowe kompromisy. W Warszawie średni koszt wynajęcia kawalerki dorównuje dawnemu kosztowi dwupokojowego mieszkania. Wynajem pokoju będzie teraz bardziej popularny, jest to jednak rzadko poruszany temat i warto poznać kilka istotnych aspektów.
Drogi opał i instalacje grzewcze łupem dla złodziei
Rośnie liczba kradzieży z włamaniem: w niektórych regionach zanotowano ich o 30 proc. więcej w pierwszym półroczu 2022. Aktualnie przestępców kusi drogi opał, instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła –...
Rośnie liczba kradzieży z włamaniem: w niektórych regionach zanotowano ich o 30 proc. więcej w pierwszym półroczu 2022. Aktualnie przestępców kusi drogi opał, instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła – towary popularne i drogie. To powoduje wyższe ceny ubezpieczeń nieruchomości, zwłaszcza w przypadku domków letniskowych, zwykle pustych w okresie jesienno-zimowym.
Ustawa o planowaniu przestrzennym w drodze do parlamentu
Podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw budownictwa oraz gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej 3 listopada br., wiceszef MRiT Piotr Uściński przedstawił informację na temat projektów nowych...
Podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw budownictwa oraz gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej 3 listopada br., wiceszef MRiT Piotr Uściński przedstawił informację na temat projektów nowych rozwiązań w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Budownictwo społeczne i komunalne w potrzebie
Wysokie stopy procentowe i trudne otoczenie gospodarcze powodują, że kredyt na własne mieszkanie jest trudno dostępny. W krajach Europy Zachodniej alternatywą często jest mieszkalnictwo społeczne. Korzystają...
Wysokie stopy procentowe i trudne otoczenie gospodarcze powodują, że kredyt na własne mieszkanie jest trudno dostępny. W krajach Europy Zachodniej alternatywą często jest mieszkalnictwo społeczne. Korzystają z niego osoby i rodziny, których nie stać na własne M lub płacenie wysokiego czynszu najmu na rynkowych zasadach.
Zmiany w opodatkowaniu najmu
Od stycznia ryczałt ewidencjonowany będzie jedyną formą opodatkowania wynajmu mieszkań przez właścicieli nieruchomości, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej w tym zakresie.
Od stycznia ryczałt ewidencjonowany będzie jedyną formą opodatkowania wynajmu mieszkań przez właścicieli nieruchomości, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej w tym zakresie.
Na jakich osiedlach chcą mieszkać Polacy?
Po pandemii coraz więcej osób zaczęło odczuwać potrzebę kontaktu z naturą. Przekłada się to na sposób, w jaki sposób wybierają mieszkania. Jakie rozwiązania proponują deweloperzy?
Po pandemii coraz więcej osób zaczęło odczuwać potrzebę kontaktu z naturą. Przekłada się to na sposób, w jaki sposób wybierają mieszkania. Jakie rozwiązania proponują deweloperzy?
Renta z odwróconą hipoteką ryzykowna dla seniora
Seniorzy przekazujący mieszkania prywatnym firmom w zamian za rentę, nie mogą liczyć na dobrą ochronę prawną. Mogą zostać bez pieniędzy i bez mieszkania, gdyż rynek pozostaje nieuregulowany. Kolejną próbę...
Seniorzy przekazujący mieszkania prywatnym firmom w zamian za rentę, nie mogą liczyć na dobrą ochronę prawną. Mogą zostać bez pieniędzy i bez mieszkania, gdyż rynek pozostaje nieuregulowany. Kolejną próbę podejmuje Ministerstwo Sprawiedliwości i chce zakazać prywatnym firmom zawierania umów dożywocia z seniorami. Brakuje jednak ustawy z rozwiązaniami osłonowymi.
Apel organizacji zarządczych o zmiany w rozliczaniu kosztów ciepła
Organizacje zrzeszające zarządców nieruchomości wraz ze Stowarzyszeniem ds. Rozliczania Energii wystosowały pismo do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie konieczności zmian w rozporządzeniu dotyczącym...
Organizacje zrzeszające zarządców nieruchomości wraz ze Stowarzyszeniem ds. Rozliczania Energii wystosowały pismo do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie konieczności zmian w rozporządzeniu dotyczącym rozliczania kosztów ciepła.
Dwie trzecie mniej projektów deweloperskich w 2023 roku
Spadający popyt, powodowany niepewnością i wysokim oprocentowaniem kredytów hipotecznych, oraz mniejsza podaż mieszkań i liczba nowych inwestycji rozpoczynanych przez deweloperów – tak ma wyglądać polski...
Spadający popyt, powodowany niepewnością i wysokim oprocentowaniem kredytów hipotecznych, oraz mniejsza podaż mieszkań i liczba nowych inwestycji rozpoczynanych przez deweloperów – tak ma wyglądać polski rynek mieszkaniowy w najbliższych miesiącach. Rynek będzie zmierzał w kierunku nowej równowagi: dużo mniej transakcji, bez znaczących spadków cen.
Reforma użytkowania wieczystego – drugi etap
Reforma użytkowania wieczystego przechodzi do kolejnego etapu. Według ekspertów, dochody samorządów ze sprzedaży gruntów będących w użytkowaniu wieczystym mogą wynieść między 3,4 mld zł a 4,6 mld zł. Dzięki...
Reforma użytkowania wieczystego przechodzi do kolejnego etapu. Według ekspertów, dochody samorządów ze sprzedaży gruntów będących w użytkowaniu wieczystym mogą wynieść między 3,4 mld zł a 4,6 mld zł. Dzięki nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, przedsiębiorcy będą mogli kupić na własność grunty, które mają w użytkowaniu wieczystym.
Gmina nie może zmuszać dewelopera do budowy dróg
Samorządy, w zamian za wydanie pozwolenia na budowę, proponują deweloperom, aby mieszkańcom gminy wybudowali drogę, ścieżkę rowerową czy chodnik. Przepisy są nieprecyzyjne, a inwestorzy i prawnicy nie...
Samorządy, w zamian za wydanie pozwolenia na budowę, proponują deweloperom, aby mieszkańcom gminy wybudowali drogę, ścieżkę rowerową czy chodnik. Przepisy są nieprecyzyjne, a inwestorzy i prawnicy nie mają wątpliwości, że trzeba je poprawić.