administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Ekoosiedla przyszłością budownictwa

| Administrator i Menedżer Nieruchomości 5/2022 | 2022-06-01
Ekoosiedla przyszłością budownictwa, fot. pixabay

Ekoosiedla przyszłością budownictwa, fot. pixabay

Budowa to zawsze ingerencja w środowisko, jednak każdą inwestycję da się zrealizować w sposób bardziej odpowiedzialny i zrównoważony, z korzyścią dla wszystkich i dla Ziemi. Ekologiczne osiedla to przyszłość budownictwa mieszkaniowego w Polsce i na świecie. Jakie rozwiązania w zakresie zielonych technologii już dziś są stosowane na osiedlach?

Zobacz także

7R SA Jak wynająć halę magazynową?

Jak wynająć halę magazynową? Jak wynająć halę magazynową?

Jak wynająć halę magazynową? Potrzebujesz sprawdzonego centrum logistycznego na wynajem? Jakie jeszcze inne usługi oferują firmy zarządzające obiektami magazynowo-produkcyjnymi? Na powyższe pytania odpowiadamy...

Jak wynająć halę magazynową? Potrzebujesz sprawdzonego centrum logistycznego na wynajem? Jakie jeszcze inne usługi oferują firmy zarządzające obiektami magazynowo-produkcyjnymi? Na powyższe pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Eurovilla Agencja nieruchomości premium Warszawa, czyli luksusowy high-life w stolicy

Agencja nieruchomości premium Warszawa, czyli luksusowy high-life w stolicy Agencja nieruchomości premium Warszawa, czyli luksusowy high-life w stolicy

Apartament z tarasem, mieszkanie blisko parku, fajny lokal użytkowy? Ech, któż z nas by nie chciał mieć luksusowej nieruchomości premium w Warszawie? To dopiero marzenie. A jaka dobra inwestycja! Dowiedz...

Apartament z tarasem, mieszkanie blisko parku, fajny lokal użytkowy? Ech, któż z nas by nie chciał mieć luksusowej nieruchomości premium w Warszawie? To dopiero marzenie. A jaka dobra inwestycja! Dowiedz się czegoś na temat rynku nieruchomości premium w naszej stolicy i przekonaj się sam, że kupno apartamentów to nie byle pomysł na teraz, jak i na przyszłość w ogóle.

Anna Ruszczak news Nowe prawa deweloperów

Nowe prawa deweloperów Nowe prawa deweloperów

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - ma być ono szybsze i bardziej zrównoważone.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - ma być ono szybsze i bardziej zrównoważone.

Ekologiczne osiedla to przyszłość budownictwa mieszkaniowego w Polsce i na świecie. Branża budowlana podlega kolejnym regulacjom unijnym, w tym w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Konsumenci również są bardziej świadomi i sami na co dzień podejmują działania proekologiczne, chcą żyć w przyjaznych środowisku budynkach, co może również generować realne oszczędności. Owszem, koszty budowy osiedli ekologicznych są zazwyczaj wyższe, jednak ich użytkowanie jest już dużo tańsze. Na zwrot wydatków inwestycyjnych trzeba poczekać kilkanaście lat, ale przy obecnej dynamice wzrostu cen energii ten okres może znacznie się skrócić.

Infrastruktura niskoemisyjna

Firmy cały czas poszukują innowacyjnych, przyjaznych środowisku rozwiązań. Według ekspertów, w nieodległej przyszłości całe inwestycje będą powstawać z ekologicznych, nietoksycznych materiałów takich, jak niskoemisyjny beton czy drewno. Dzięki temu ślad węglowy konstrukcji budynku można zredukować nawet do kilkudziesięciu procent.

Do zielonych innowacyjnych rozwiązań, stosowanych na rynku, należą m.in. dobrze już znane panele fotowoltaiczne, nawiewniki antysmogowe, wyposażone w filtry zatrzymujące pyły i alergeny, czujniki ruchu w częściach wspólnych, które ograniczają zużycie energii elektrycznej, trzyszybowe okna z niższym współczynnikiem przenikania, pozwalające utrzymywać właściwą temperaturę wewnątrz budynków i niwelujące zużycie energii w sezonie grzewczym, duże przeszklenia maksymalizujące wykorzystanie naturalnego światła. Na osiedlach buduje się ścieżki rowerowe, mini serwisy i parkingi dla rowerów czy hulajnóg.

Czy można zarządzać deszczem? 

Wiele miast boryka się z brakiem zarządzania wodą, większość inwestycji nie oszczędzała drzew i nie wykorzystywała potencjału naturalnego ukształtowania terenu. Efektem jest wszechobecny beton, który blokuje naturalny sposób obiegu wody w atmosferze – nie ma ona szans wsiąkać w ziemię i parować. To ma ogromny wpływ na zmiany klimatu, co powoduje coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe – raz susze i upały, innym razem wichury, burze, ulewne deszcze, podtopienia i powodzie. Susze uniemożliwiają uprawy, sprawiają, że zwierzęta i roślinny wymierają. Z kolei ulewny deszcz gwałtownie zalewa garaże, piwnice i parkingi, a następnie odpływa do kanalizacji, która nie jest w stanie odbierać nadmiaru wody.

pixel garden

Fot. Montaż ogrodu wertykalnego w systemie Pixel Garden na elewacji, fot. Garden spot

Na suszę, która w Polsce jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym, wpływ mają wydłużające się okresy bezopadowe, wzrost temperatury powietrza i wspomniana zabetonowana infrastruktura miejska oraz paradoksalnie – deszcze nawalne. W obliczu niedoborów wody coraz większego znaczenia nabierają efektywne systemy zagospodarowania wody deszczowej. Pozwalają zarówno na skuteczne odprowadzenie wody, również z ulewnych opadów, jak i na jej efektywne powtórne wykorzystanie. Podstawowym elementem tych systemów są rynny: wydajne, trwałe, szczelne, bezpieczne (wykonane z materiałów bez zawartości metali ciężkich, które mogłyby przedostać się do wody) i odpowiednio głębokie. – Efektywność systemu rynnowego zależy właśnie wprost od głębokości rynien – im są głębsze, tym szybciej odprowadzają wodę z dachu – wyjaśnia Agnieszka Wrzesińska, menedżer produktu Zagospodarowanie Wód Deszczowych w Wavin Polska, firmie produkującej rynnę o jednym z najgłębszych profili na rynku. Jak się okazuje, by efektywnie gromadzić deszczówkę czasami wystarczy bezobsługowa nakładka montowana na rynnie.

Odpowiednio zaprojektowany system rynnowy pozwala odprowadzać 100% wody deszczowej, zapewniając bezpieczeństwo podczas ulewy. Wysoka efektywność odprowadzania deszczówki oznacza też oszczędności – w systemie można wykorzystać mniej rur spustowych, co obniża koszt orynnowania oraz poprawia estetykę budynku. Dodatkową ochroną – przed wychlapywaniem wody na elewację – jest specjalne wywinięcie wewnętrzne rynny.

System rynnowy połączony z odbiornikiem gruntowym – to rozwiązanie pozwalające na zatrzymanie wody opadowej w glebie i powolne jej rozsączanie. Gromadzenie deszczu w ten sposób oznacza podwójną oszczędność – zasilanie wód gruntowych, a więc w konsekwencji ograniczenie ilości wody do podlewania, oraz brak opłat za odprowadzanie deszczówki do kanalizacji.

Problem niedoboru wody w Polsce jest spowodowany nie tylko wydłużającymi się okresami bezopadowymi, ale także nieumiejętnym zarządzaniem intensywnymi opadami, które następują po okresach ubogich w deszcz. Woda podczas ulewy trafia na wysuszony grunt, nie jest w stanie dotrzeć w głąb gleby, a jedynie spływa po jej powierzchni i – jeśli infrastruktura na to pozwala – jest odprowadzana do sieci kanalizacyjnej. Oznacza to, że tylko znikoma część gwałtownego opadu zasila wody podziemne.

Wysoko zurbanizowane aglomeracje, z szybko powiększającą się infrastrukturą handlową oraz mieszkaniową i powstającymi wokół nich parkingami czy placami pokrytymi utwardzoną powierzchnią, również zmniejszają zdolności retencyjne gleby, uniemożliwiając sprawny obieg wody. Zwiększają także ryzyko podtopień podczas deszczy nawalnych, gdyż woda opadowa, z powodu braku innych możliwości, spływa do kanalizacji, która nierzadko nie jest w stanie poradzić sobie z taką jej ilością. A to często kończy się miejscowymi podtopieniami lub zalaniem ulic.

Ważne jest zatem, by do inwestycji wybierać technologie i produkty, które umożliwiają odpływ wody i ją swobodnie przepuszczają. W przypadku chodników lub nawierzchni brukowych zwracajmy uwagę na wykorzystywane komponenty – nawierzchnia powinna być bezpieczna dla użytkowników, nie śliska, a szczeliny między kostką czy płytami odporne na warunki atmosferyczne, zwłaszcza na ulewne deszcze i oddziaływanie mrozu, a także odporne na czyszczenie mechaniczne oraz przepuszczające drenażowo wodę. Dobrze, gdyby wykorzystywana do spoinowania fuga miała właściwości uniemożliwiające porastanie spoin roślinnością co pozwoli zachować ją w estetycznym stanie przez cztery pory roku.

Obecnie, w nowoczesnym budownictwie stosuje się wiele rozwiązań, aby zapobiec podtopieniom i zalaniom, od prostych, jak niecki filtracyjne po bardziej złożone, jak retencja i ogrody deszczowe. Deweloperzy stosują już bioretencję, niecki filtracyjne i zasadzenia hydrofitowe, ale też zielone dachy z retencją, powierzchniowe lub podziemne zbiorniki wodne na deszczówkę czy ogrody deszczowe. Aby efektywnie wykorzystać wodę opadową niezbędne jest „tylko” jej odpowiednie zagospodarowanie, czyli skuteczny odbiór nawet gwałtownych opadów, a następnie ich zgromadzenie oraz właściwe rozprowadzenie. Pamiętajmy, że należy zachować naturalny obieg wody w przyrodzie oraz podejmować działania, by zmniejszać jej deficyt. Dzięki dobrze zaprojektowanym systemom zagospodarowania wód deszczowych możemy przyczynić się do zmniejszenia problemu obniżania się poziomu wód gruntowych w Polsce, zyskując przy tym darmową wodę opadową do mycia powierzchni zewnętrznych czy podlewania roślinności na osiedlu.

budynki

Fot. Budynki pokryte zielenią oszczędzają do 32% energii i redukują miejski hałas, fot Garden spot

Zamiast betonu – zielone ściany

Od dawna wiadomo, że oczyszczanie powietrza z toksycznych substancji wydzielanych przez pojazdy, ale też uwalnianych przez wszechobecny beton i budynki, zapewnia dobrze zaprojektowana roślinność. Nie chodzi tylko o wielkie drzewa w parkach, ale także mniejsze, gęste, okrywowe krzewy, byliny i kwiaty. W przypadku zastanych już drzewostanów, inwestorzy starają się ochronić je na etapie planowania i realizacji projektu, aby zachować na działce jak najwięcej już istniejącej zieleni. Starsze drzewa mają większy pozytywny wpływ na środowisko niż nowe nasadzenia. Na efekt nowych drzew po posadzeniu, trzeba czekać kilkanaście-kilkadziesiąt lat.

Warto w tym miejscu przytoczyć rzadziej spotykane, ale ciekawe rozwiązanie, które pozwala zazielenić przestrzeń miejską o gęstej, wysokiej zabudowie. Mowa o pionowych ogrodach umieszczanych na elewacji budynku. Rozwiązanie to oczywiście niesie ze sobą podniesienie estetyki budynku, ale przede wszystkim pozwala obniżyć temperaturę nagrzewających się murów. To właśnie obniżenie temperatury w przestrzeni miejskiej, której wzrost i szybkie nagrzewanie się wybetonowanych miast spowodowane są ocieplaniem klimatu, staje się największym wyzwaniem, zwłaszcza w ciepłych krajach. W Polsce lato od kilku lat również jest upalne, średnia temperatura oscyluje wokół 30°C.

Metodami walki z gorącym klimatem w miastach zajmowano się także m.in. podczas sympozjum dotyczącego przyszłości i rozwoju regionu Al.-Jouf (SFUDJP 2020), które odbyło się na Uniwersytecie Jouf w Arabii Saudyjskiej. Poruszano tam m.in. zagadnienia dotyczące pozytywnego oddziaływania roślin na klimat tkanki miejskiej i obniżanie temperatury. Spośród technicznych możliwości zastosowania zielonych ścian w miastach (także gorącego klimatu) przedstawiono m.in. polski system ogrodów wertykalnych, czyli zielonych ścian umieszczonych na fasadach budynków.

Warto dodać, że system ogrodów odwróconych Garden wykonany jest z materiałów pochodzących z recyklingu i odpornych na działanie promieni UV. Modułowa budowa i przygotowanie do w pełni automatycznego nawadniania takiego pionowego ogrodu tworzy system praktycznie bezobsługowym i możliwym do zastosowania w ogromnej różnorodności przestrzeni. Badania1 wykazały, że budynki pokryte zielenią oszczędzają do 32% energii. Pozytywne wyniki osiągnięto również w badaniach dotyczących redukcji hałasu dzięki zastosowaniu zieleni.

Rośliny na elewacji filtrujące powietrze, czy zielone chodniki to sposób na walkę ze smogiem w mieście. Co ciekawe, pojawiają się również panele czy farby elewacyjne o właściwościach „antysmogowych”. Coraz powszechniej stosowane są także dachy zielone. Poza aspektem ekologicznym i atrakcyjną dodatkową przestrzenią dla mieszkańców budynku, dach zielony ma wpływ na żywotność samego jego pokrycia. Okazuje się, że dla dachu zielonego dobowa różnica temperatur wynosi najwyżej 35°C, dzięki czemu nasłonecznienie i oddziaływanie czynników zewnętrznych nie degraduje tak szybko powłoki, jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań dachowych. Porównując – profesjonalne zielone konstrukcje mają trwałość co najmniej 40 lat wobec 15-25 lat dla tradycyjnych powierzchni dachowych.

nadmiar wody

Fot. Nadmiar wody, zgromadzony w zbiorniku, odprowadzany jest rurą spustową do gminnej kanalizacji lub


– w wersji proekologicznej – do skrzynki retencyjno-rozsączającej umieszczonej pod ziemią, fot. Wavin

Pozytywna zieleń w mieście 

Zieleń w wielkomiejskiej architekturze istnieje od lat. Przeszklone balkony z bogatą roślinnością oraz małe strefy rekreacyjne mogą skutecznie chronić przed miejskim zgiełkiem i wyciszać. Wokół budynków ciągi alejek, z zaplanowaną przestrzenią do rekreacji i relaksu: ławki, altanki, fontanny oraz sprytnie ukryte w pojemnikach półpodziemnych lub w zabudowie drewnianej miejsca gromadzenia i segregacji odpadów sprawiają że osiedla stają się bardziej przyjazne naturze. Deweloperzy w ten sposób podnoszą prestiż lokali, zwiększając zarazem wartość nieruchomości. To również przynosi widoczną wartość ekologiczną i ekonomiczną, bowiem społeczność mieszkająca w mieście ma coraz większą świadomość, że zieleń wokół to już nie tylko estetyka, lecz konieczność w walce ze zmianami klimatu.

Kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w wyżej omawianych kwestiach jest zaangażowanie mieszkańców, którzy na co dzień korzystają z ekologicznego wyposażenia inwestycji. Codzienne proekologiczne, nawet małe aktywności we własnym mieszkaniu czy jego otoczeniu, dbanie o wspólne dobro, przełożą się na duży efekt ekologiczny. Niemałe znaczenie ma również edukacja dzieci w taki sposób, aby rozwinęło się w nich poczucie przynależności do środowiska. Temu ma służyć m.in. integracja placów zabaw z zielenią, budkami dla owadów, karmnikami i planszami edukacyjnymi.

Inwestycja w młode pokolenia z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

/Oprac. AG na podstawie rp.pl, 

 morizon.pl, Newseria Biznes

oraz materiałów promocyjnych 

Wavin, Garden/

1 Wydziału Inżynierii Uniwersytetu w Kairze

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja news 100 tysięcy mieszkań z tańszym czynszem

100 tysięcy mieszkań z tańszym czynszem 100 tysięcy mieszkań z tańszym czynszem

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa (SIM) zakłada utworzenie mieszkań lokatorskich i wynajmowanie ich na preferencyjnych warunkach.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa (SIM) zakłada utworzenie mieszkań lokatorskich i wynajmowanie ich na preferencyjnych warunkach.

Anna Ruszczak news Ceny polis nieruchomości powinny wzrosnąć ze względu na wyższe ceny lokali i materiałów budowlanych

Ceny polis nieruchomości powinny wzrosnąć ze względu na wyższe ceny lokali i materiałów budowlanych Ceny polis nieruchomości powinny wzrosnąć ze względu na wyższe ceny lokali i materiałów budowlanych

Ceny polis nieruchomości powinny odzwierciedlać zmiany na rynku. O kilkanaście procent podrożały mieszkania i domy, wzrosły ceny materiałów budowlanych. Wartość ubezpieczanego lokalu, a zwłaszcza jej niedoszacowanie,...

Ceny polis nieruchomości powinny odzwierciedlać zmiany na rynku. O kilkanaście procent podrożały mieszkania i domy, wzrosły ceny materiałów budowlanych. Wartość ubezpieczanego lokalu, a zwłaszcza jej niedoszacowanie, ma wpływ na wypłatę odszkodowania w przypadku wystąpienia szkody.

Anna Ruszczak news Presja najemców i inwestorów wymusza zieloną rewolucję

Presja najemców i inwestorów wymusza zieloną rewolucję Presja najemców i inwestorów wymusza zieloną rewolucję

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego szacuje powierzchnię użytkową budynków objętych zielonymi certyfikatami na ponad 23 mln mkw. To wzrost o 35 proc. w ciągu roku. To presja najemców i inwestorów...

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego szacuje powierzchnię użytkową budynków objętych zielonymi certyfikatami na ponad 23 mln mkw. To wzrost o 35 proc. w ciągu roku. To presja najemców i inwestorów wymusza zieloną rewolucję w całej branży nieruchomości i budownictwa.

Eurovilla Agencja nieruchomości premium Warszawa, czyli luksusowy high-life w stolicy

Agencja nieruchomości premium Warszawa, czyli luksusowy high-life w stolicy Agencja nieruchomości premium Warszawa, czyli luksusowy high-life w stolicy

Apartament z tarasem, mieszkanie blisko parku, fajny lokal użytkowy? Ech, któż z nas by nie chciał mieć luksusowej nieruchomości premium w Warszawie? To dopiero marzenie. A jaka dobra inwestycja! Dowiedz...

Apartament z tarasem, mieszkanie blisko parku, fajny lokal użytkowy? Ech, któż z nas by nie chciał mieć luksusowej nieruchomości premium w Warszawie? To dopiero marzenie. A jaka dobra inwestycja! Dowiedz się czegoś na temat rynku nieruchomości premium w naszej stolicy i przekonaj się sam, że kupno apartamentów to nie byle pomysł na teraz, jak i na przyszłość w ogóle.

Redakcja news Co czeka mieszkaniówkę?

Co czeka mieszkaniówkę? Co czeka mieszkaniówkę?

Jakie wyzwania stają między deweloperami w 2022 roku? Co będzie wpływać pozytywnie na rozwój rynku mieszkaniowego?

Jakie wyzwania stają między deweloperami w 2022 roku? Co będzie wpływać pozytywnie na rozwój rynku mieszkaniowego?

Redakcja Czy obywatele Ukrainy kupują mieszkania w Polsce?

Czy obywatele Ukrainy kupują mieszkania w Polsce? Czy obywatele Ukrainy kupują mieszkania w Polsce?

Czy obywatele z Ukrainy są zainteresowani kupnem mieszkań w Polsce? Jakimi lokalami z rynku pierwotnego się interesują?

Czy obywatele z Ukrainy są zainteresowani kupnem mieszkań w Polsce? Jakimi lokalami z rynku pierwotnego się interesują?

Anna Ruszczak news Najnowsze trendy w branży nieruchomości

Najnowsze trendy w branży nieruchomości Najnowsze trendy w branży nieruchomości

W ostatnim dziesięcioleciu rynek nieruchomości rozwijał się przede wszystkim dzięki prywatnym firmom. Kluczową zaś inwestycją są publiczne nakłady w sektorze mieszkalnictwa. Segment mieszkań, corocznie...

W ostatnim dziesięcioleciu rynek nieruchomości rozwijał się przede wszystkim dzięki prywatnym firmom. Kluczową zaś inwestycją są publiczne nakłady w sektorze mieszkalnictwa. Segment mieszkań, corocznie notował rekordy sprzedaży, dodatkowo wzmocnione przez pandemię i łatwy dostęp do finansowania. Aktualnie można obserwować wyhamowanie na rynku, którego przyczyny to wojna w Ukrainie, inflacja, rosnące koszty i brak fachowców. Pokazuje to, jak mocno wieloletnie zaniedbania wpłynęły na wzrost cen mieszkań.

7R SA Jak wynająć halę magazynową?

Jak wynająć halę magazynową? Jak wynająć halę magazynową?

Jak wynająć halę magazynową? Potrzebujesz sprawdzonego centrum logistycznego na wynajem? Jakie jeszcze inne usługi oferują firmy zarządzające obiektami magazynowo-produkcyjnymi? Na powyższe pytania odpowiadamy...

Jak wynająć halę magazynową? Potrzebujesz sprawdzonego centrum logistycznego na wynajem? Jakie jeszcze inne usługi oferują firmy zarządzające obiektami magazynowo-produkcyjnymi? Na powyższe pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Redakcja news Proces adaptacji pustostanów dla uchodźców łatwiejszy

Proces adaptacji pustostanów dla uchodźców łatwiejszy Proces adaptacji pustostanów dla uchodźców łatwiejszy

Przez ponad dwa lata, bo do końca lipca 2024 roku, samorządy terytorialne będą mogły na prostszych zasadach adaptować pustostany na mieszkania dla uchodźców.

Przez ponad dwa lata, bo do końca lipca 2024 roku, samorządy terytorialne będą mogły na prostszych zasadach adaptować pustostany na mieszkania dla uchodźców.

Redakcja news Jak drogie kredyty inwestycyjne wpłyną na rynek mieszkaniowy?

Jak drogie kredyty inwestycyjne wpłyną na rynek mieszkaniowy? Jak drogie kredyty inwestycyjne wpłyną na rynek mieszkaniowy?

Czy pozyskanie kapitału na inwestycje w bankach, które jest teraz obarczone wyższymi kosztami spowoduje ograniczenie ilości projektów wprowadzanych na rynek i ceny mieszkań?

Czy pozyskanie kapitału na inwestycje w bankach, które jest teraz obarczone wyższymi kosztami spowoduje ograniczenie ilości projektów wprowadzanych na rynek i ceny mieszkań?

Redakcja news Nieprzewidywalność – największy obecnie problem mieszkaniówki

Nieprzewidywalność – największy obecnie problem mieszkaniówki Nieprzewidywalność – największy obecnie problem mieszkaniówki

Sprzedaż na rynku mieszkaniowym spadła o 50 proc., nadal rosną koszty materiałów i usług, jednak nie to jest największym problemem dla branży mieszkaniowej, znacznie większym jest nieprzewidywalność –...

Sprzedaż na rynku mieszkaniowym spadła o 50 proc., nadal rosną koszty materiałów i usług, jednak nie to jest największym problemem dla branży mieszkaniowej, znacznie większym jest nieprzewidywalność – do takich wniosków doszli uczestnicy debaty przygotowanej przez PAP podczas Europejskiego Kongresu Finansowego.

Anna Ruszczak news Czy zakup nieruchomości jest możliwy, gdy w księdze wieczystej figuruje zmarła osoba?

Czy zakup nieruchomości jest możliwy, gdy w księdze wieczystej figuruje zmarła osoba? Czy zakup nieruchomości jest możliwy, gdy w księdze wieczystej figuruje zmarła osoba?

Zakup nieruchomości, gdy w dziale II księgi wieczystej widnieje zmarła osoba, jest możliwy. Sprzedający musi wykazać swoje prawo do nieruchomości. Nabywca nieruchomości, podczas wnioskowania o wpis własności...

Zakup nieruchomości, gdy w dziale II księgi wieczystej widnieje zmarła osoba, jest możliwy. Sprzedający musi wykazać swoje prawo do nieruchomości. Nabywca nieruchomości, podczas wnioskowania o wpis własności udowadnia, że istnieje następstwo prawne, dzięki nabyciu nieruchomości od spadkobiercy.

Anna Ruszczak news Proces cyfryzacji ewidencji gruntów i budynków z negatywną oceną NIK

Proces cyfryzacji ewidencji gruntów i budynków z negatywną oceną NIK Proces cyfryzacji ewidencji gruntów i budynków z negatywną oceną NIK

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła proces cyfryzacji i modernizacji ewidencji gruntów i budynków (EGiB) przez starostów powiatowych. Zastrzeżenia dotyczą przygotowania i realizacji zadań w tym...

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła proces cyfryzacji i modernizacji ewidencji gruntów i budynków (EGiB) przez starostów powiatowych. Zastrzeżenia dotyczą przygotowania i realizacji zadań w tym zakresie.

Redakcja news Sejm przyjął ustawy z branży mieszkaniowej i budowlanej

Sejm przyjął ustawy z branży mieszkaniowej i budowlanej Sejm przyjął ustawy z branży mieszkaniowej i budowlanej

Przyjęta przez Sejm RP ustawa zwiększająca dostępność mieszkań czynszowych i komunalnych ma być kluczowa dla utrzymania dynamiki rozwoju społecznego sektora mieszkaniowego.

Przyjęta przez Sejm RP ustawa zwiększająca dostępność mieszkań czynszowych i komunalnych ma być kluczowa dla utrzymania dynamiki rozwoju społecznego sektora mieszkaniowego.

Redakcja news Czy sprzedaż mieszkań słabnie?

Czy sprzedaż mieszkań słabnie? Czy sprzedaż mieszkań słabnie?

Jak wygląda sytuacja na pierwotnym rynku mieszkaniowym w pierwszych miesiącach trwającego roku? Czy preferencje kupujących się zmieniły? Jakie mieszkania cieszą się największym zainteresowaniem?

Jak wygląda sytuacja na pierwotnym rynku mieszkaniowym w pierwszych miesiącach trwającego roku? Czy preferencje kupujących się zmieniły? Jakie mieszkania cieszą się największym zainteresowaniem?

Redakcja news Czy Polacy przestawiają się na mniejsze mieszkania?

Czy Polacy przestawiają się na mniejsze mieszkania? Czy Polacy przestawiają się na mniejsze mieszkania?

Spadek średniej powierzchni mieszkań deweloperskich jest już widoczny na większości największych rynków mieszkaniowych.

Spadek średniej powierzchni mieszkań deweloperskich jest już widoczny na większości największych rynków mieszkaniowych.

news Brak ludzi do pracy, czyli największe wyzwanie dla branży budowlanej

Brak ludzi do pracy, czyli największe wyzwanie dla branży budowlanej Brak ludzi do pracy, czyli największe wyzwanie dla branży budowlanej

Firma Norgips, będąca liderem w branży suchej zabudowy w Europie Środkowo-Wschodniej, przygotowała raport dotyczący największych problemów branży budowlanej w Polsce.

Firma Norgips, będąca liderem w branży suchej zabudowy w Europie Środkowo-Wschodniej, przygotowała raport dotyczący największych problemów branży budowlanej w Polsce.

Anna Ruszczak news Jak rząd chce ułatwić drogę do mieszkań w biurowcach i galeriach handlowych?

Jak rząd chce ułatwić drogę do mieszkań w biurowcach i galeriach handlowych? Jak rząd chce ułatwić drogę do mieszkań w biurowcach i galeriach handlowych?

Trwają prace w Ministerstwie Rozwoju i Technologii nad uproszczeniem przepisów dotyczących przekształcania starych biurowców i galerii handlowych w budynki mieszkalne. Ogromna luka mieszkaniowa powstała,...

Trwają prace w Ministerstwie Rozwoju i Technologii nad uproszczeniem przepisów dotyczących przekształcania starych biurowców i galerii handlowych w budynki mieszkalne. Ogromna luka mieszkaniowa powstała, gdy do Polski przybyło 3 miliony uchodźców wojennych.

Anna Ruszczak news Czy ceny na rynku budowlanym zatrzymają się?

Czy ceny na rynku budowlanym zatrzymają się? Czy ceny na rynku budowlanym zatrzymają się?

Majowe tempo wzrostu cen budowlanych pozostało bez zmian. To oznacza, że wzrost stawek materiałów budowlanych w najbliższej przyszłości może wyhamować.

Majowe tempo wzrostu cen budowlanych pozostało bez zmian. To oznacza, że wzrost stawek materiałów budowlanych w najbliższej przyszłości może wyhamować.

Redakcja news „Mieszkanie bez wkładu” jest, ale kredytów brakuje

„Mieszkanie bez wkładu” jest, ale kredytów brakuje „Mieszkanie bez wkładu” jest, ale kredytów brakuje

Ponad miesiąc temu weszła w życie ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, jednak na rynku nie widać, aby banki prześcigały się w ofertach.

Ponad miesiąc temu weszła w życie ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, jednak na rynku nie widać, aby banki prześcigały się w ofertach.

Redakcja news Gdzie w Polsce jest najwięcej pustostanów?

Gdzie w Polsce jest najwięcej pustostanów? Gdzie w Polsce jest najwięcej pustostanów?

Główny Urząd Statystyczny na podstawie danych zgromadzonych w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku opublikował informacje na temat odsetka pustych lokali i domów.

Główny Urząd Statystyczny na podstawie danych zgromadzonych w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku opublikował informacje na temat odsetka pustych lokali i domów.

Redakcja news Nowa ustawa deweloperska już obowiązuje

Nowa ustawa deweloperska już obowiązuje Nowa ustawa deweloperska już obowiązuje

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, czyli tzw. nowa ustawa deweloperska, weszła w życie 1 lipca br. Celem

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, czyli tzw. nowa ustawa deweloperska, weszła w życie 1 lipca br. Celem

Anna Ruszczak news Ceny mieszkań idą w górę, ale wydłużył się czas sprzedaży na rynku wtórnym

Ceny mieszkań idą w górę, ale wydłużył się czas sprzedaży na rynku wtórnym Ceny mieszkań idą w górę, ale wydłużył się czas sprzedaży na rynku wtórnym

Brak zdolności kredytowej i wysokie oprocentowanie kredytów powoduje coraz mniejszy popyt na rynku nieruchomości. Mniejsze zainteresowanie zakupem mieszkań ograniczyło nieco wzrost cen, jednak wielkich...

Brak zdolności kredytowej i wysokie oprocentowanie kredytów powoduje coraz mniejszy popyt na rynku nieruchomości. Mniejsze zainteresowanie zakupem mieszkań ograniczyło nieco wzrost cen, jednak wielkich spadków nie widać. Sprzedający lokal na rynku wtórnym dłużej zaś czekają na nabywców.

Anna Ruszczak news Co trzeba wiedzieć, kupując zadłużone mieszkanie?

Co trzeba wiedzieć, kupując zadłużone mieszkanie? Co trzeba wiedzieć, kupując zadłużone mieszkanie?

Zakup zadłużonego mieszkania może wyglądać ryzykownie, jednak może być opłacalny. Należy pamiętać o odpowiednim sprawdzeniu lokalu od strony prawnej. W takim przypadku, dobrze zatrudnić pośrednika w obrocie...

Zakup zadłużonego mieszkania może wyglądać ryzykownie, jednak może być opłacalny. Należy pamiętać o odpowiednim sprawdzeniu lokalu od strony prawnej. W takim przypadku, dobrze zatrudnić pośrednika w obrocie nieruchomościami, który ma doświadczenie i wiedzę do oceny ryzyka.

Wybrane dla Ciebie

Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych »

Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych » Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych »

Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach?

Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach? Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach?

Sposób na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach »

Sposób na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach » Sposób na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach »

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? »

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? » Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? »

Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu?

Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu? Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu?

Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu?

Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu? Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu?

Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej »

Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej » Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej »

Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie?

Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie? Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach » Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach »

Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to »

Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to » Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to »

Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne »

Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne » Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne »

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych? Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać?

Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać? Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać?

Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem?

Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem? Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa? Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać? System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie »

Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie » Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie »

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku? Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę »

Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę » Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę »

Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku?

Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku? Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji» Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Kilka sposobów na estetyczne śmietniki »

Kilka sposobów na estetyczne śmietniki » Kilka sposobów na estetyczne śmietniki »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.