Rozwiązania smart do lepszego zarządzania zużyciem prądu i ogrzewaniem

W Polsce trend związany z instalacjami smart home dopiero zaczyna się rozwijać. Fot. Pixabay
Wzrost cen energii sprawia, że właściciele i zarządcy mieszkań, biur czy powierzchni magazynowych szukają oszczędności. Pomagają w tym rozwiązania automatyzujące zarządzanie zużyciem energii. Z poziomu smartfona można m.in. dostosowywać temperaturę w pomieszczeniach, włączać i wyłączać oświetlenie, a także obsługiwać automatyczne karnisze. Tego typu rozwiązania pozwalają wypracować redukcję zużycia energii nawet o połowę.
Zobacz także
Redakcja AiMN Inteligentne i nowoczesne produkty dla budynków wielolokalowych oraz osiedli
Zastosowanie inteligentnych technologii w budynku pozwala zmniejszyć koszty i ilość zużywanej energii oraz niwelować negatywny wpływ na środowisko. Dodatkowo technologie Smart podnoszą znacząco komfort...
Zastosowanie inteligentnych technologii w budynku pozwala zmniejszyć koszty i ilość zużywanej energii oraz niwelować negatywny wpływ na środowisko. Dodatkowo technologie Smart podnoszą znacząco komfort życia mieszańców budynku.
Anna Ruszczak news Brak gruntów przełoży się na ceny mieszkań

W ciągu roku nowe mieszkania mogą zdrożeć o ok. 5 procent. Podaż nie może dogonić popytu, ponieważ brakuje gruntów i planów miejscowych, a procedury administracyjne się wydłużają.
W ciągu roku nowe mieszkania mogą zdrożeć o ok. 5 procent. Podaż nie może dogonić popytu, ponieważ brakuje gruntów i planów miejscowych, a procedury administracyjne się wydłużają.
Anna Ruszczak news Jaki jest koszt podziału działki?

Podział działki jest standardową procedurą, która wymaga przygotowania w kilku etapach. Ile kosztuje podział działki budowlanej i od czego zależy ostateczna cena?
Podział działki jest standardową procedurą, która wymaga przygotowania w kilku etapach. Ile kosztuje podział działki budowlanej i od czego zależy ostateczna cena?
Jednym z rozwiązań jest system zintegrowany z mieszkaniem, sterowany odpowiednimi siłownikami regulującymi zawory ogrzewania oraz elementami związanymi z pomiarem energii i automatycznym przełączaniem urządzeń elektrycznych. Te rozwiązania powodują, że wychodząc ze swojego mieszkania, można wyłączyć niepotrzebne urządzenia, zmniejszyć ogrzewanie do trybu ekonomicznego, dzięki czemu zużycie energii automatycznie spada.
Zarządzanie z poziomu smartfona
Systemy takie umożliwiają zarządzanie z poziomu aplikacji mobilnej podstawowymi funkcjami mieszkania za pomocą kilku przycisków. Tak można wyłączyć oświetlenie w całym mieszkaniu po wyjściu domowników i zaoszczędzić do 5 proc. kosztów energii elektrycznej. System wyłączy też urządzenia pracujące w trybie czuwania, podpięte ładowarki i zasilacze. Ochroni również przed ewentualnymi skutkami pozostawienia włączonego żelazka. Istnieje też możliwość zamknięcia zaworów wody, co zabezpiecza mieszkanie przed zalaniem. Aplikacja umożliwia regulowanie ogrzewania – włączenie trybu eco powoduje, że po wyjściu domowników temperatura w mieszkaniu obniży się do poziomu wcześniej ustawionego w systemie. Dzięki optymalizacji zużycia energii cieplnej można ograniczyć związane z nią koszty, ale też uniknąć przegrzania lub wychłodzenia mieszkania. Z kolei stały monitoring zużycia prądu umożliwia użytkownikom zrozumienie, gdzie jest miejsce na poprawę i nowe nawyki ekologiczne, które urządzenia w domu są najbardziej „prądożerne”, a więc także kosztowne w użytkowaniu.
Może Cię zainteresuje: Zarządzanie zamkniętymi parkingami łatwiejsze dzięki aplikacjom
W Polsce trend związany z instalacjami smart home dopiero zaczyna się rozwijać, ale widać coraz większe zainteresowanie nimi. Wpływ na to mają m.in. rosnące ceny energii. Według danych przytaczanych przez Appartme, na tzw. cele bytowe, czyli oświetlenie, ogrzewanie lub klimatyzowanie lokali, podgrzewanie wody i używanie sprzętu AGD i RTV, potrzeba więcej energii niż na cały przemysł. Przekonuje to właścicieli i użytkowników mieszkań lub przestrzeni biurowej do inwestowania w rozwiązania ograniczające jej zużycie.
Realne oszczędności
Wzrosty cen jednostkowych energii elektrycznej i energii grzewczej na poziomie ok. 70 proc. powodują, że zarówno deweloperzy mieszkaniowi, jak i systemy PRS, czyli najmu instytucjonalnego, coraz bardziej są zainteresowani zintegrowanymi systemami, które pozwalają efektywnie obniżać koszty użytkowania mieszkań. Według danych Eurostatu, Polacy wydają na ogrzewanie średnio 10 proc. swoich budżetów domowych. Symulacja przeprowadzona na zlecenie Appartme w warunkach laboratoryjnych oparta na numerycznych modelach energetycznych wykazała, że inteligentne systemy automatyzujące zarządzanie zużyciem energii w domach pozwalają uzyskać oszczędności w wysokości: do 6,4 proc. energii elektrycznej i do 23,5 proc. energii cieplnej.
Może Cię zainteresuje: Polskie miasta coraz bardziej smart
Badanie empiryczne na jednej z krakowskich nowych inwestycji mieszkaniowych wskazało z kolei, że oszczędności w tym drugim obszarze mogą być nawet dwukrotnie większe. W 80 proc. mieszkań wyposażonych w systemy zużycie na cele grzewcze wyniosło poniżej 100 kWh na metr kwadratowy powierzchni. Taki wynik wypracowało zaledwie 40 proc. mieszkań niewyposażonych w takie rozwiązanie.
Polskie mieszkania dzisiaj nie są jeszcze tak mocno naszpikowane tego typu technologiami. Widać jednak, że rynek bardzo szybko zaczyna rosnąć, szczególnie w dobie obecnego kryzysu, gdy poszukiwane są rozwiązania celujące w efektywność energetyczną, a dodatkowo integrujące inne rozwiązania, np. systemy zarządcze, odczyty mediów, możliwości sprawdzenia, ile zużyłem ogrzewania, wody, energii elektrycznej.
Jak wynika z raportu „Innowacyjne miasta – życie, praca i mieszkanie jutra”, opracowanego przez ThinkCo, w Polsce przychody rynku rozwiązań związanych z automatyzacją mieszkań mają się podwoić do 2026 roku i osiągnąć ponad 720 mln dolarów. Potrzeby związane z optymalizacją nie ograniczają się jednak tylko do mieszkań. W przypadku biurowców inteligentne rozwiązania koncentrują się na oszczędnym gospodarowaniu zasobami oraz podwyższaniu jakości środowiska pracy. Aktywnym odbiorcą nowoczesnych technologii jest też logistyka i magazyny. Według LogisticsIQ globalny rynek automatyzacji magazynów ma rosnąć średnio o 15 proc. rocznie, a jego wartość osiągnie w 2027 roku 41 mld dolarów.
Źródło: Newseria Biznes
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!