Polskie miasta coraz bardziej smart
Polskie miasta coraz bardziej smart, fot. pixabay
Choć do światowej czołówki jeszcze daleko, to nasze miasta są coraz bardziej smart, a ich mieszkańcy oczekują przede wszystkim innowacji w obszarze nieruchomości.
Zobacz także
Nieruchomości Orange Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja?
Budynek usługowo-mieszkalny to rodzaj nieruchomości, która dla ludzi biznesu oferuje wiele korzyści. W zależności od sposobu wykorzystania może przynosić stały dochód lub też ograniczyć wydatki firmy....
Budynek usługowo-mieszkalny to rodzaj nieruchomości, która dla ludzi biznesu oferuje wiele korzyści. W zależności od sposobu wykorzystania może przynosić stały dochód lub też ograniczyć wydatki firmy. Budowę lub zakup takiej nieruchomości powinny rozważyć osoby, które chcą otworzyć lub rozwinąć działalność gospodarczą. To również ciekawa propozycja dla firm, które chcą ulokować środki w pewnej inwestycji w czasach wysokiej inflacji.
NNV sp. z o.o. Rynek pierwotny a wtórny
Inwestorzy, planujący zakup mieszkania, mają do wyboru nieruchomości używane, czyli z rynku wtórnego, i nowe – z pierwotnego. Jeśli właśnie szukasz własnych czterech kątów, dowiedz się o nich więcej. Sprawdź,...
Inwestorzy, planujący zakup mieszkania, mają do wyboru nieruchomości używane, czyli z rynku wtórnego, i nowe – z pierwotnego. Jeśli właśnie szukasz własnych czterech kątów, dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, jakie argumenty przemawiają za wyborem nieruchomości z tych rynków. Dowiedz się, jakie występują różnice między mieszkaniami od dewelopera a lokalami w kamienicy lub blokach z wielkiej płyty.
Magdalena Markiewicz Polskie REIT-y. Znów płonne nadzieje?
Polskie REIT-y to temat, który powrócił niedawno. Przyglądamy się sytuacji oraz perspektywom uruchomienia takiego rozwiązania.
Polskie REIT-y to temat, który powrócił niedawno. Przyglądamy się sytuacji oraz perspektywom uruchomienia takiego rozwiązania.
Według mieszkańców polskich miast, nowoczesne aglomeracje powinny się cechować przede wszystkim dostępnymi cenowo i dobrej jakości mieszkaniami do kupienia bądź na wynajem, sprawnym transportem publicznym oraz dbałością o środowisko – wynika z raportu „Innowacyjne miasta – życie, praca i mieszkanie przyszłości”, opartym na badaniach, przeprowadzonych przez ThinkCo i Otodom.
Polskie miasta zajmują jak na razie odległe miejsca w światowych rankingach smart cities, ale ciekawe rozwiązania z tego obszaru można znaleźć nawet w niewielkich miejscowościach. Coraz więcej ośrodków wdraża innowacje m.in. z zakresu mobilności, pracy, informacji czy zarządzania zasobami. To jednak za mało, by trafić na wysokie miejsca w światowych rankingach smart cities, które, jak np. ranking firmy konsultingowej ESI ThoughtLab bierze pod uwagę jedynie Warszawę, a czasami Kraków i Wrocław.
Nie oznacza to jednak, że w Polsce niewiele się dzieje – ciekawe rozwiązania można znaleźć nawet w niewielkich miejscowościach. Coraz więcej ośrodków, w tym nawet małe miasteczka, korzysta z nowoczesnych technologii m.in. z zakresu mobilności, zarządzania zasobami i cyfryzacji.
W raporcie „Innowacyjne miasta – życie, praca i mieszkanie przyszłości” analitycy zauważają, że mówienie o inteligentnym mieście wyłącznie w kontekście implementacji technologii to już przeszłość. Obecnie dąży się do tworzenia tzw. smart cities IV generacji, wykorzystujących innowacje do rozwiązywania realnych problemów swoich społeczności. Angażują do tego mieszkańców i współpracują z sektorem naukowym, organizacjami pozarządowymi, biznesem i partnerami technologicznymi. W Polsce natomiast nadal dominuje myślenie o inteligentnym mieście przez pryzmat nowoczesnych technologii.
W badaniu przeprowadzonym przez ThinkCo i Otodom na potrzeby raportu, Polacy wskazywali, że najbardziej brakuje w ich mieście, by było w pełni no-woczesne, dostępnych cenowo, dobrej jakości mieszkań, przeznaczonych do kupienia bądź najmu, a także m.in. sprawnego transportu publicznego, dbałości o środowisko (ekorozwiązania, tereny zielone etc.) oraz rozwiniętej infrastruktury pieszo-rowerowej.
Zmiany dotyczą nie tylko budynków mieszkalnych, ale także sektora nieruchomości komercyjnych. Tradycyjne biurowce coraz częściej oferują przestrzenie typu open space i coworkingowe, przystosowane do organizacji wydarzeń i spotkań czy rekreacji. Jak twierdzą autorzy raportu, praca przyszłości w innowacyjnym mieście będzie się cechować inkluzywnością i dostępnością. Jerzy Brodzikowski, general manager CIC Warsaw, czyli kampusu innowacji, ukierunkowanego przede wszystkim na potrzebę budowania relacji i dzielenia się wiedzą, komentując te tendencje przyznał, że miejsca pracy przestają służyć wyłącznie do pracy, a stają się miejscami spotkań, wymiany wiedzy, tworzenia wspólnych inicjatyw.
Zmienia się też rola przestrzeni publicznej, której funkcjonalną częścią stają się nawet nośniki reklamy zewnętrznej. Jak zauważa prezes zarządu Warexpo Marcin Ochmański, nośniki te mogą posłużyć jako element zarządzania kryzysowego.
***
Według danych ONZ w miastach mieszka w tej chwili ok. 55 proc. światowej populacji, ale do 2050 roku ten odsetek wzrośnie już do 68 proc. Ten trend nie ominie polskich miast, które według prognoz Banku Światowego do połowy XXI wieku będą zamieszkiwane przez 70 proc. populacji kraju. Postępująca urbanizacja sprawia, że miasta muszą się zmierzyć z długą listą wyzwań, dotyczących chociażby smogu i złej jakości powietrza, hałasu, gospodarki odpadami, jakości usług publicznych i zdrowotnych, rozwoju infrastruktury publicznej i komunikacyjnej, zapewnienia bezpieczeństwa, dostępności mieszkań, chaosu przestrzennego, efektywności energetycznej czy nierówności społecznych. Wielu wyżej wymienionym wyzwaniom można sprostać, wykorzystując rozwiązania smart city. Wartość globalnego rynku takich rozwiązań jest szacowana na ponad 1,2 biliona dolarów, ale w najbliższych latach spodziewany jest wzrost przekraczający 24 proc. rocznie.
/SA za: raport ThinkCo i Otodom/