Czy fotowoltaika po 1 kwietnia się opłaca?

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii zaczyna obowiązywać od 1 kwietnia br., fot. Pixabay
Skutki wzrostu cen prądu odczuwalne są dla wszystkich. Kto może, przechodzi na zieloną energię. Proces ten postrzegany jest jako skomplikowany i ryzykowny, zwłaszcza po zmianie przepisów od 1 kwietnia br. Tymczasem można łatwo przez niego przejść, dzięki odpowiednim narzędziom.
Zobacz także
Anna Ruszczak news W czerwcu stopy procentowe bez zmian

Stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie – zdecydowała 6 czerwca 2023 roku Rada Polityki Pieniężnej. To dziewiąta taka decyzja z kolei. Stopa referencyjna wynosi 6,75 proc. od września 2022 roku.
Stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie – zdecydowała 6 czerwca 2023 roku Rada Polityki Pieniężnej. To dziewiąta taka decyzja z kolei. Stopa referencyjna wynosi 6,75 proc. od września 2022 roku.
Anna Ruszczak news Miesiąc na złożenie wniosku o zamrożenie cen energii

Rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami i posiadacze Karty Dużej Rodziny tylko do końca czerwca 2023 roku mają czas na złożenie wniosków umożliwiających skorzystanie z preferencyjnych rozliczeń cen energii...
Rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami i posiadacze Karty Dużej Rodziny tylko do końca czerwca 2023 roku mają czas na złożenie wniosków umożliwiających skorzystanie z preferencyjnych rozliczeń cen energii ujętych w Tarczy Solidarnościowej.
Jak obniżyć koszty energii w budynku?

Na wysokość kosztów energii w budynku ma wpływ dobór i zastosowanie konkretnych rozwiązań i materiałów – w nowoczesnym budownictwie warto stawiać na ekologiczne produkty oraz energooszczędne technologie,...
Na wysokość kosztów energii w budynku ma wpływ dobór i zastosowanie konkretnych rozwiązań i materiałów – w nowoczesnym budownictwie warto stawiać na ekologiczne produkty oraz energooszczędne technologie, a przede wszystkim projektowanie oraz wykonanie przegród budynku wraz z ich izolacjami zgodnie z obowiązującymi wymaganiami cieplno-wilgotnościowymi.
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii zaczyna obowiązywać od 1 kwietnia br. Regulatorzy chcą przekonać konsumentów do montażu fotowoltaiki poprzez net-billing, czyli nowy sposób rozliczeń prosumentów z dostawcami prądu. W porównaniu do obowiązującego wcześniej systemu wypada on gorzej. Kto zdążył podłączyć instalację do sieci do końca marca, może jeszcze przez 15 lat rozliczać się na starych zasadach.
Przy wprowadzaniu zmian, konsumentom brakuje informacji, że system rozliczania ulega zmianie, ale nie oznacza to końca opłacalności generowania prądu ze słońca. Czas zwrotu z inwestycji będzie dłuższy, jednak prosumenci dalej będą notować oszczędności w rachunkach za energię. Trzeba natomiast dobrze rozważyć taką inwestycję.
Wybór wykonawcy
Firm fotowoltaicznych jest bez liku i bez przerwy bombardują telefonami z ofertą. Większość z nich to jednoosobowe działalności, co ma wpływ na wydajność pracy i terminy realizacji. Sporo przedsiębiorstw jest także zadłużonych: 65 firm na łączną kwotę ponad 2,3 mln złotych. Słaba sytuacja finansowa powinna dać do myślenia, ponieważ brak możliwości wypłacenia się może skutkować upadłością. To z kolei powoduje, że prosumenci w przypadku reklamacji, nie będą mieli się do kogo zwrócić.
Prawidłowo zamontowana instalacja fotowoltaiczna powinna wytrzymać do 25-30 lat. Jej moc musi zostać właściwie obliczona, z uwzględnieniem planowanych zakupów urządzeń elektrycznych. Konieczna jest dokładna analiza nieruchomości, na której dachu mają być montowane panele.
Nie wszyscy monterzy fotowoltaiki mają też wiedzę i umiejętności, aby zagwarantować klientom kompleksową usługę. Ogromny popyt na to źródło energii i dynamicznie zmieniający się rynek skutkują tym, że przedsiębiorcy przyjmują więcej zleceń, niż mogą wykonać, a to wpływa na jakość pracy.
Inwestycja w instalację fotowoltaiczną dla klientów indywidualnych to wydatek ok. 30 000 zł i każdy chciałby, aby zwróciła się z nadwyżką. Decydując się więc na zieloną energię, trzeba dobrze wybrać firmę wykonawczą, a potem sprawdzać inwestycję na każdym etapie.
Jak sprawdzić firmę?
W Internecie można znaleźć niezależne źródła informacji z katalogiem firm fotowoltaicznych, a w nim:
- datę powstania,
- formę działalności,
- wpisy w rejestrach długów,
- liczbę pracowników,
- informacje o dotacjach unijnych,
- opinie klientów.
Audyt fotowoltaiczny
Audyt fotowoltaiczny to pierwszy krok, na podstawie którego firma przygotowuje ofertę. Dlatego dobrze mieć wiedzę na temat swojej nieruchomości: powierzchni dachu, elementach przeszkadzających czy zacienieniu. Najważniejsze są możliwości montażowe dachu, informacje o szacunkowej liczbie paneli i opłacalności danej inwestycji. W Internecie można znaleźć darmowe narzędzia, które pomogą w ocenie czy fotowoltika faktycznie jest w danym przypadku opłacalna i daje wiedzę do rozmów z instalatorami.
Może Cię zainteresuje: Docieplenie budynku - korzyści finansowe i ekologiczne
Decyzja o montażu
Analiza przy użyciu kalkulatorów fotowoltaiki jest bardzo łatwa. Po wpisaniu adresu nieruchomości, na której montowane mają być panele, należy zwykle potwierdzić oznaczenie dachu na zdjęciu satelitarnym. Następnie trzeba podać wysokość rachunków i odpowiedzieć na kilka pytań określających stan techniczny budynku. To wystarczy, aby algorytm wygenerował darmowy i spersonalizowany raport. Klient otrzymuje rzetelną wycenę, obliczenie zwrotu z inwestycji i podsumowanie informacji o swojej nieruchomości, które może wykorzystać w rozmowach z firmami fotowoltaicznymi.
Trzeba pamiętać, że przy wyliczaniu zwrotu z inwestycji istnieje wiele zmiennych: ceny prądu, ceny energii na giełdzie czy godziny słoneczne. To złożone obliczenia, ale dzięki nim klient otrzymuje dokładny wynik ułatwiający mu podjęcie decyzji. W takim raporcie można też znaleźć rekomendowane firmy do współpracy, które zostały sprawdzone pod kątem sytuacji finansowej, dojrzałości organizacyjnej, perspektyw rozwoju czy opinii dostępnych w Internecie.
OZE generuje oszczędności
Ceny prądu wzrosły prawie o 40 proc., a to może nie być koniec. Nowe przepisy też negatywnie wpłyną na domowe budżety. Możliwość zamontowania fotowoltaiki na dachu lub gruncie jest warta rozważenia. Dobrze wiedzieć, że w Polsce istnieje dużo programów dofinansowania zielonej energii. Dzięki pozyskaniu takich środków, czas zwrotu z inwestycji będzie krótszy.
Źródło: Newseria Biznes