Najniższe bezrobocie w Polsce od 32 lat

W czerwcu br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw (zatrudniających co najmniej 10 osób) było wyższe o 2,2 proc. w porównaniu z czerwcem 2021, fot. Pixabay
Z danych GUS-u wynika, że bezrobocie w czerwcu br. wyniosło 4,9 proc. i było o 0,2 pkt proc. niższe niż w maju, a także o 1,1 pkt proc. niż w analogicznym okresie roku 2021 roku. Co więcej, wynik ten jest najniższym od ponad 30 lat. Na rynku widać już zmniejszającą się liczbę ogłoszeń o pracę i słabnącą presję płacową. Wprawdzie firmy spodziewają się recesji, jednak nie redukują zatrudnienia.
Zobacz także
Sabina Augustynowicz news XX Kongres PFSZN – ekologia w zarządzaniu nieruchomościami

„Aby stać się neutralna dla klimatu, Europa musi osiągnąć do 2050 r. zerową emisję netto gazów cieplarnianych dwutlenku węgla i metanu. Tylko w ten sposób uda się ograniczyć globalne ocieplenie do poziomu...
„Aby stać się neutralna dla klimatu, Europa musi osiągnąć do 2050 r. zerową emisję netto gazów cieplarnianych dwutlenku węgla i metanu. Tylko w ten sposób uda się ograniczyć globalne ocieplenie do poziomu znacznie poniżej 2°C i uniknąć katastrofalnej w konsekwencjach zmiany klimatu” – mówiono podczas jubileuszowego XX już Kongresu PFSZN, które w tym roku zorganizowało Lubelskie Stowarzyszenie Zarządców Nieruchomości – członek Federacji.
Redakcja news Wakacje kredytowe – niekorzystne praktyki banków

Już w początkowym okresie obowiązywania przepisów o wakacjach kredytowych do UOKiK wpłynęło ok. 550 skarg konsumenckich. W wyniku działań Urzędu wiele banków zmieniło niekorzystne dla konsumentów praktyki.
Już w początkowym okresie obowiązywania przepisów o wakacjach kredytowych do UOKiK wpłynęło ok. 550 skarg konsumenckich. W wyniku działań Urzędu wiele banków zmieniło niekorzystne dla konsumentów praktyki.
Anna Ruszczak news Sierpień najgorętszy od lat wysuszy Polskę

Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie...
Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie intensywnymi opadami. W trakcie 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 mkw. można zebrać nawet 360 litrów wody. Woda opadowa ma ogromny potencjał do wykorzystania.
Wojciech Ratajczyk, członek zarządu Polskiego Forum HR, prezes zarządu agencji zatrudnienia Trenkwalder, dzieli się swoimi obserwacjami:
– Widzimy spadek liczby ogłoszeń o pracę o kilka punktów procentowych w stosunku do zeszłego roku, i nawet w maju do kwietnia, co może być w pewien sposób niepokojące, bo wiemy, że jest więcej ogłoszeń na prace sezonowe. To oznacza, że jest ich znacznie mniej w innych dziedzinach. Główne zagrożone dziedziny to jest bankowość, finanse, ubezpieczenia.
Może Cię zainteresuje: Liczba zaciąganych kredytów mieszkaniowych drastycznie spadła
Bezrobocie wg GUS
Według odczytu GUS w czerwcu inflacja sięgnęła 15,5 proc. – to najwyższy poziom od marca 1997 roku. Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe, które obecnie wynoszą 6,5 proc., niewykluczone, że będą kolejne podwyżki. Wszystko to przekłada się to na aktywność gospodarczą, a więc także na rynek pracy.
Mimo niepewności firmy utrzymują stanowiska pracy
W czerwcu br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw (zatrudniających co najmniej 10 osób) było wyższe o 2,2 proc. w porównaniu z czerwcem 2021, a tylko o 0,1 proc. niższe niż w maju br.
– 50 proc. firm przewiduje recesję, tylko 8 proc. firm przewiduje wzrost, jednocześnie tylko 25 proc. firm przewiduje zatrudnianie nowych pracowników, jeszcze jesienią 2021 roku było to ponad 30 proc. Oznacza to, że firmy, pomimo dużej niepewności, chcą budować albo co najmniej utrzymać swoje stałe zespoły, co świadczy o tym, że bezrobocie w najbliższym czasie, jeśli nie wydarzy się jakaś ekonomiczna katastrofa, nie będzie znacząco wzrastać – mówi Wojciech Ratajczyk.
Krajowa Izba Gospodarcza spodziewa się, że od sierpnia do października stopa bezrobocia może jeszcze spaść – do poziomu 4,8 proc., a zimą prawdopodobny jest powrót do poziomu 5 proc.
Bezrobocie wg Eurostatu
Zgodnie z metodologią Eurostatu bezrobocie w Polsce wyniosło w maju 2,7 proc., co było drugim najniższym wynikiem w Unii Europejskiej (Czechy – 2,5 proc.). Średnia unijna to 6,1 proc., a dla strefy euro – 6,6 proc. Gorzej sytuacja wygląda wśród młodych – poniżej 25. roku życia, gdzie zajmujemy ósme miejsce razem z Danią – 8,8 proc.
Może Ci się spodoba: Nadchodzi trudny sezon grzewczy: podwyżki cen ciepła i energii
Wzrosty płac wyhamują
GUS wskazuje, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu było wyższe o 13 proc. niż rok temu i wyniosło 6554,87 zł brutto. Względem maja br. natomiast wzrosło o 2,4 proc.
Można się spodziewać, że skłonność do dawania podwyżek będzie maleć, ponieważ kosztyprzedsiębiorstwa(w tym koszty personalne)rosną w związkuz inflacją.Jedynie w branżach, w których najmocniej odczuwalny jest brak pracowników, pensje mogą wzrastać.
Źródło: Newseria