Ukraińcy chętnie zakładają biznes w Polsce i przenoszą firmy

Ukraińcy są zainteresowani zakładaniem działalności gospodarczej w Polsce, fot. Pixabay
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało, że już 358 tys. Ukraińców, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny, podjęło tutaj pracę. Wielu z nich jest zainteresowanych założeniem własnej działalności gospodarczej lub przeniesieniem swojej firmy z Ukrainy.
Zobacz także
Sabina Augustynowicz news XX Kongres PFSZN – ekologia w zarządzaniu nieruchomościami

„Aby stać się neutralna dla klimatu, Europa musi osiągnąć do 2050 r. zerową emisję netto gazów cieplarnianych dwutlenku węgla i metanu. Tylko w ten sposób uda się ograniczyć globalne ocieplenie do poziomu...
„Aby stać się neutralna dla klimatu, Europa musi osiągnąć do 2050 r. zerową emisję netto gazów cieplarnianych dwutlenku węgla i metanu. Tylko w ten sposób uda się ograniczyć globalne ocieplenie do poziomu znacznie poniżej 2°C i uniknąć katastrofalnej w konsekwencjach zmiany klimatu” – mówiono podczas jubileuszowego XX już Kongresu PFSZN, które w tym roku zorganizowało Lubelskie Stowarzyszenie Zarządców Nieruchomości – członek Federacji.
Redakcja news Wakacje kredytowe – niekorzystne praktyki banków

Już w początkowym okresie obowiązywania przepisów o wakacjach kredytowych do UOKiK wpłynęło ok. 550 skarg konsumenckich. W wyniku działań Urzędu wiele banków zmieniło niekorzystne dla konsumentów praktyki.
Już w początkowym okresie obowiązywania przepisów o wakacjach kredytowych do UOKiK wpłynęło ok. 550 skarg konsumenckich. W wyniku działań Urzędu wiele banków zmieniło niekorzystne dla konsumentów praktyki.
Anna Ruszczak news Sierpień najgorętszy od lat wysuszy Polskę

Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie...
Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie intensywnymi opadami. W trakcie 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 mkw. można zebrać nawet 360 litrów wody. Woda opadowa ma ogromny potencjał do wykorzystania.
Ukraińcy są zainteresowani zakładaniem działalności gospodarczej w Polsce. Z lipcowej analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że pomiędzy 16 marca a 12 lipca br. obywatelom Ukrainy wydano w sumie ponad 1,225 mln numerów PESEL uprawniających do korzystania z usług publicznych i wejścia na rynek pracy. Osiedlają się oni przede wszystkim w dużych miastach i ich okolicach. Dużą koncentrację widać też na obszarach przy granicy z Ukrainą, co może wynikać z chęci szybkiego powrotu.
2/3 Ukraińców jest w Polsce tymczasowo
Z kolei opublikowany niedawno raport Narodowego Banku Polskiego („Sytuacja życiowa i ekonomiczna uchodźców z Ukrainy w Polsce”) pokazuje, że aż dwie trzecie Ukraińców deklaruje, że jest w Polsce tymczasowo, a tylko 16 proc. planuje zostać tu na stałe. Powrót do kraju częściej rozważają kobiety, zwłaszcza te samotne z dziećmi, osoby pracujące wcześniej w rolnictwie, a także osoby z wyższym wykształceniem, którym może być trudno znaleźć w Polsce zadowalającą pracę w zawodzie. Chęć pozostania w Polsce częściej deklarują mężczyźni i ludzie młodzi, a także osoby pracujące w służbie zdrowia.
Z raportu NBP wynika, że uchodźcy z Ukrainy są bardzo aktywni na rynku pracy. Prawie 30 proc. z nich już pracowało lub miało załatwioną pracę, a ok. 50 proc. aktywnie jej szuka, w tym bardzo często na część etatu ze względu na opiekę nad dziećmi. Dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wskazują, że 358 tys. Ukraińców, którzy przyjechali do Polski po wybuchu wojny, podjęło tutaj pracę. Najwięcej w województwie mazowieckim (79 tys.), na Dolnym Śląsku (37,9 tys.) i w województwie łódzkim (35,2 tys.). Wielu jest zainteresowanych założeniem w Polsce własnej działalności gospodarczej albo przeniesieniem na tutejszy rynek swojej firmy z Ukrainy.
Może Cię zainteresuje: Obowiązek meldunkowy – czy nadal istnieje i kogo dotyczy?
Wsparcie dla ukraińskich przedsiębiorców
Centrum Doradztwa Biznesowego dla Ukraińców Diia.Business działa w Warszawie od połowy maja br. Zostało założone przez Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy we współpracy z polskim Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Polską Agencją Inwestycji i Handlu. Każdy obywatel Ukrainy może tu skorzystać z bezpłatnych konsultacji dotyczących m.in. zatrudnienia w Polsce, możliwości założenia własnej firmy i pomocy w załatwieniu formalności.
Początkowo pojawiały się pytania w rodzaju: „jak założyć firmę?”, „jak się tu przenieść?”, „co z moją firmą w Ukrainie?”, „jak mogę poradzić sobie z tą całą sytuacją?”. Aktualnie przedsiębiorców z Ukrainy interesują głównie kwestie prawne, przepisy, podatki, kwestie związane z przenoszeniem działalności i logistyką. Częste są sytuacje, gdy lekarze specjaliści mają problem z nostryfikacją swojego dyplomu w Polsce, bo cały ten proces zajmuje dużo czasu. To powód otwierania własnych przychodni i zapraszania do współpracy specjalistów, którzy mają już uznawane i nostryfikowane dyplomy.
Widać, że przeniesienie firmy z Ukrainy do Polski nie jest sprawą prostą, jednak ci, którzy zdecydują się to zrobić albo otworzyć w Polsce nową działalność, mogą liczyć na duże wsparcie instytucjonalne. Rząd ukraiński wraz z polskimi partnerami starają się ich wesprzeć. Centrum Diia.Business w Warszawie będzie działać przez cały czas trwania wojny i po jej zakończeniu, zależnie od potrzeb przedsiębiorców i obywateli Ukrainy. Można tu skonsultować nie tylko kwestie dotyczące zatrudnienia czy zakładania i prowadzenia firmy, ale też uzyskać pomoc w sprawach dotyczących zakwaterowania, uzyskania statusu uchodźcy i możliwości legalnego pozostania w Polsce na dłużej niż 18 miesięcy.
Może Cię zainteresuje: Czy nowe mieszkania się sprzedają?
Według danych Straży Granicznej, od 24 lutego br. granicę z Polską przekroczyło ponad 5,1 mln obywateli Ukrainy, z czego zdecydowana większość to kobiety i dzieci. W tym czasie z Polski do Ukrainy zostało odprawionych ponad 3,2 mln osób. Według szacunków Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich liczba Ukraińców w Polsce w maju br. wynosiła ok. 3,37 mln. Liczbę tych, którzy prawdopodobnie zostaną w Polsce, rząd szacuje na co najmniej milion osób.
Na początku lipca br. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zakłada ona przede wszystkim uelastycznienie rynku pracy i większe możliwości korzystania z kursów nauki języka polskiego. MRiPS wspólnie z KPRM uruchomiły też specjalny portal Pracawpolsce.gov.pl, przeznaczony dla obywateli Ukrainy poszukujących pracy.
Źródło: Newseria Biznes