Jaki pojemnik na odpady wybrać
Niebieskie kosze przeznaczone są na gromadzenie papieru, a żółte – tworzyw sztucznych. Fot. Pixabay
Segregacja odpadów jest niezbędna, by wykorzystywać surowce wtórne ponownie i zmniejszać zanieczyszczenie całej planety. Jak prawidłowo gromadzić śmieci? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pojemników?
Zobacz także
DomBest Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym...
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym konkretnie różni się licznik ultradźwiękowy od tradycyjnego. Różnice okazują się naprawdę zaskakujące i mogą mieć odzwierciedlenie nie tylko w samym zużyciu wody, ale także w ponoszonych długofalowo kosztach i komforcie użytkownika.
Redakcja news Konsultacje KSeF przesunięte
W związku z ogłoszonym stanem klęski żywiołowej związanej z powodzią na części obszarów Polski Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o przesunięciu terminu konsultacji projektu KSeF na koniec października...
W związku z ogłoszonym stanem klęski żywiołowej związanej z powodzią na części obszarów Polski Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o przesunięciu terminu konsultacji projektu KSeF na koniec października lub początek listopada.
Redakcja news Strefy Czystego Transportu w Warszawie
W ciągu pierwszego kwartału funkcjonowania Strefy Czystego Transportu (SCT) w Warszawie strażnicy miejscy wydali pouczenie 293 osobom, mandatów nie wystawiono.
W ciągu pierwszego kwartału funkcjonowania Strefy Czystego Transportu (SCT) w Warszawie strażnicy miejscy wydali pouczenie 293 osobom, mandatów nie wystawiono.
Kiedyś wszystkie domowe odpady wrzucano do jednego kosza. W ostatnich latach silny nacisk położono na zmianę tej sytuacji, by chronić środowisko naturalne i odzyskiwać surowce do ponownego wykorzystania.
Segregacja jest obowiązkowa
Segregacja odpadów jest obowiązkowa. Za wyrzucanie wszystkich śmieci do jednego pojemnika grożą kary, związane z podniesieniem stawki za odbiór odpadów nawet o kilkaset procent. Segregacja śmieci jest ważna jednak nie tylko z powodu oszczędności finansowych. Dzięki niej można ponownie wykorzystywać surowce wtórne i obniżać ich zbędną produkcję.
Segregując śmieci, chroni się planetę przed nadmierną eksploatacją i pozytywnie wpływa się na stan środowiska naturalnego w najbliższej okolicy. Dodatkowo przetwarzanie surowców wtórnych zmniejsza ilość odpadów składowanych na wysypiskach.
Segregacja w mieszkaniu – tworzywa sztuczne i metale
W każdym domu powinno się posiadać kilka odrębnych koszy na odpady lub jeden kosz ze specjalnymi przegrodami do segregacji. Oprócz pojemnika na odpady zmieszane, niezbędne są pojemniki na tworzywa sztuczne i metale, papier, szkło oraz bioodpady.
Tworzywa, takie jak folia i butelki PET, oraz metalowe puszki powinny trafiać do odrębnego pojemnika. Ważne, żeby były one czyste i suche, a pojawiające się wśród nich opakowania – opróżnione. W opakowaniach po produktach spożywczych często pozostają resztki jedzenia, które szybko się psują.
Są to główne tworzywa, które trafiają do ponownego użycia, dlatego ich segregacja jest szczególnie ważna.
Papier i szkło
Podczas segregacji powinno się oddzielać papier i szkło. Papier powinien być suchy i pozbawiony tłustych plam, gdyż zanieczyszczone arkusze są bezużyteczne. Do pojemnika zewnętrznego z papierem można wyrzucać również tekturę i opakowania kartonowe, po wcześniejszym usunięciu folii i taśmy klejącej. Czarno-białe gazety i kolorowe czasopisma powinny trafiać do tego samego kosza. Nie powinny się w nim znaleźć kartony po mleku, które, choć mogą wydawać się papierowe, są w rzeczywistości wykonane z tworzywa sztucznego.
Kosz na szkło jest natomiast przeznaczony do wyrzucania szkła przeźroczystego i kolorowego. Do pojemnika mogą trafiać butelki oraz puste słoiki. Butelki i słoiki powinny być puste, czyste i suche, bez kapsli, zakrętek, ani najlepiej etykiet. Do pojemnika na segregowane szkło nie należy wrzucać szkła okiennego ani luster, żarówek, termometrów, ceramiki czy porcelany.
Bioodpady
Segregować trzeba także bioodpady. Zalicza się do nich między innymi obierki warzyw i owoców, skorupki jajek, a także zaparzone liście herbaty. Bioodpady mogą być przetwarzane na nawozy w kompostownikach, dlatego w miarę możliwości zachęca się wszystkich do samodzielnego składowania resztek biodegradowalnych. Jest to szczególnie korzystne dla mieszkańców wsi i osób posiadających własne ogrody. Nawóz uzyskany w kompostowniku można wykorzystać zarówno do nawożenia warzyw, krzewów i kwiatów, jak i do trawnika. Aby przyśpieszyć kompostowanie wyrzuconych odpadów bio, można używać specjalnych preparatów dostępnych w sklepach ogrodniczych. Należy pamiętać, że nie jest to pojemnik na wszystkie mokre odpady – nie należy odkładać do niego mięsa, kości, nabiału, kamieni, ani żadnego rodzaju odpadów komunalnych.
Kolory koszy do segregowania odpadów
Zewnętrzne pojemniki na odpady oznacza się za pomocą kolorów. Do pojemnika o konkretnym kolorze powinno się wrzucać konkretne odpady. W ten sposób segregacja śmieci przebiega bezproblemowo, a zebrane odpady można poddać recyklingowi.
- Żółty pojemnik przeznaczony jest na odpady plastikowe i metalowe. Do żółtych pojemników na odpady nie należy wkładać butelek po aerozolach, zabawek dziecięcych, opakowań po farbach oraz zużytego sprzętu RTV AGD.
- Niebieskie pojemniki przeznaczone są na papier, który następnie oddawany jest na makulaturę.
- Zielony pojemnik na odpady to miejsce to segregowania kolorowego szkła.
- Brązowe pojemniki przeznaczone są na odpady BIO, czyli biodegradowalne.
- Czarne kosze przeznaczone są na odpady zmieszane, czyli te, które nie nadają się do żadnego innego pojemnika, a zatem nie mogą zostać poddane recyklingowi.
Na co zwracać uwagę, wybierając pojemnik na odpady?
Przed wyborem pojemników warto sprawdzić materiał, z którego zostały wykonane pojemniki oraz ich pojemność.
Od rodzaju materiału, z którego wykonany został kosz, zależy wytrzymałość pojemników, ich wygląd, a także łatwość czyszczenia. Przede wszystkim należy wystrzegać się materiałów chropowatych, których powierzchnia gromadzi zabrudzenia. Najczęściej pojemniki na odpady wykonuje się z plastiku lub metalu.
Pojemność – podaje się ją w litrach i jest zwykle najważniejszym kryterium wyboru. Najmniejsze dostępne w sklepach kosze mogą mieć tylko 5 litrów, standardowe pojemniki używane w domowych kuchniach mają ich zwykle 60, natomiast duże kosze przyzakładowe mogą mieć ich nawet ponad 1000.
Wybierając pojemniki warto także pomyśleć o układzie – w zależności od tego, ile miejsca znajduje się na posesji, można wybrać pojemniki naziemne lub podziemne – z naziemnym kioskiem wrzutowym.
Źródło: budowlany.com.pl; dobrzemieszkaj.pl