Implementacja modelusmart cities może przynieść znaczące korzyści dla mieszkańców, fot. Pixabay
W Polsce w ostatnich latach przestępczość, zwłaszcza ta związana z kradzieżami, rośnie – na co wskazują dane Komendy Głównej Policji. Najwięcej tego typu incydentów odnotowuje się w dużych miastach. We wszystkich z nich, co roku dochodzi również do wielu wypadków drogowych i potrąceń pieszych. Podnoszenie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców miast należy do kluczowych założeń tzw. smart cities, czyli inteligentnych miast. Zaawansowane technologicznie rozwiązania dają wiele możliwości, m.in. pozwalają natychmiast alarmować odpowiednie służby w niebezpiecznych sytuacjach.
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych...
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych. Takie przestępstwa zaliczane są do wyłudzeń typu phishing. Zobacz, jak rozpoznawać podejrzane połączenia telefoniczne.
O wsparcie finansowe na pokrycie wyższych kosztów za energię elektryczną mogą się ubiegać osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, które w ramach rehabilitacji wykorzystują respiratory i koncentratory...
O wsparcie finansowe na pokrycie wyższych kosztów za energię elektryczną mogą się ubiegać osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, które w ramach rehabilitacji wykorzystują respiratory i koncentratory tlenu.
Terminem smart city określa się integrację urządzeń cyfrowych i platform internetowych z infrastrukturą miejską, w celu zarządzania zasobami i usługami w sposób bardziej skuteczny i zorientowany na potrzeby mieszkańców. Inteligentne miasta korzystają z zaawansowanych systemów do monitorowania ruchu drogowego, zarządzania energią, optymalizacji gospodarki odpadami, a także do poprawy bezpieczeństwa publicznego i dostępności usług publicznych.
Systemy monitoringu wizyjnego, wsparte analityką danych, umożliwiają nie tylko ciągłą obserwację przestrzeni publicznych, lecz także automatyczne rozpoznawanie podejrzanych zachowań i reagowanie w czasie rzeczywistym. Dzięki temu organy ścigania mogą działać szybciej i bardziej efektywnie, zapobiegając przestępstwom.
Inteligentne oświetlenie miejskie również wpływa na większe poczucie bezpieczeństwa, a aplikacje mobilne do zgłaszania incydentów przez mieszkańców podnoszą poziom współpracy społeczności lokalnych z władzami.
Integracja danych z różnorodnych źródeł – systemów monitoringu, czujników urbanistycznych i aplikacji komunikacyjnych – umożliwia tworzenie szczegółowych modeli predykcyjnych. Takie modele pozwalają na identyfikację obszarów potencjalnie zagrożonych, zanim dojdzie do przestępstwa. Dzięki temu siły policyjne mogą skuteczniej alokować swoje zasoby i prowadzić działania prewencyjne.
Bezpieczniej na drogach
Systemy, takie jak inteligentne sygnalizacje świetlne analizują ruch drogowy w czasie rzeczywistym. Analiza ta pozwala na dostosowanie świateł w taki sposób, aby optymalizować przepływ pojazdów i minimalizować ryzyko korków oraz kolizji. Ponadto czujniki i kamery monitorujące warunki na drogach dostarczają kierowcom informacji o potencjalnych zagrożeniach, np. niebezpiecznych warunkach pogodowych czy wypadkach.
W inteligentnych miastach rozwija się także infrastruktura wspierająca pojazdy autonomiczne. Pojazdy te, wyposażone w systemy AI, mogą komunikować się między sobą oraz z infrastrukturą miejską, dzięki czemu są w stanie przewidywać i reagować na zmienne warunki ruchu z większą precyzją niż człowiek. Wdrażanie takich rozwiązań przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego, zmniejszając ryzyko błędów ludzkich i poprawiając ogólną płynność ruchu.
Wdrożenie nowych technologii do infrastruktury miejskiej wiąże się ze znaczącym przyspieszeniem reakcji służb na wypadki i nagłe sytuacje.
Weźmy przykład systemu poprawiającego reakcje na kolizje. Podczas zdarzenia drogowego czujniki i kamery automatycznie wykrywają incydent i przekazują informacje do odpowiednich służb ratunkowych. Dzięki temu pomoc może zostać wysłana na miejsce zdarzenia znacznie szybciej, co ma znaczenie dla ratowania życia i zdrowia ofiar wypadków.
Inteligentne systemy zarządzania ruchem mogą również reagować na tego typu wydarzenia, przekierowując ruch i informując kierowców o alternatywnych trasach, co pomaga uniknąć tworzenia się korków i umożliwić służbom ratunkowym sprawniejsze dotarcie do miejsca zdarzenia. Systemy te mogą również koordynować oświetlenie uliczne i sygnalizację świetlną, aby zapewnić bezpieczną ścieżkę dla pojazdów ratunkowych.
Implementacja modelu smart cities może przynieść znaczące korzyści dla mieszkańców. Technologiczne innowacje to nie tylko zwiększenie komfortu życia, ale również eliminacja zagrożeń czy rozwiązanie wielu problemów, z którymi borykają się miasta.
Kradzieże rowerów są dość częstym zjawiskiem, aby ograniczyć jego skalę, wrocławscy funkcjonariusze zorganizowali akcję „Twój rower – Twoja własność”. Tego typu akcje z powodzeniem mogłyby być przeprowadzone...
Kradzieże rowerów są dość częstym zjawiskiem, aby ograniczyć jego skalę, wrocławscy funkcjonariusze zorganizowali akcję „Twój rower – Twoja własność”. Tego typu akcje z powodzeniem mogłyby być przeprowadzone także winnych gminach naszego kraju.
Mimo że za oknem jeszcze w wielu miejscach ciepło i słonecznie, to mamy już jesień. A zatem ochłodzenie może przyjść nagle, stąd warto przygotować się do sezonu grzewczego już teraz.
Mimo że za oknem jeszcze w wielu miejscach ciepło i słonecznie, to mamy już jesień. A zatem ochłodzenie może przyjść nagle, stąd warto przygotować się do sezonu grzewczego już teraz.
Rząd zapowiada kolejne formy pomocy wszystkim tym, którzy ucierpieli wskutek powodzi. Mieszkańcy, którzy osuszają swoje mieszkania po powodzi, mogą liczyć na dopłaty do rachunków za prąd.
Rząd zapowiada kolejne formy pomocy wszystkim tym, którzy ucierpieli wskutek powodzi. Mieszkańcy, którzy osuszają swoje mieszkania po powodzi, mogą liczyć na dopłaty do rachunków za prąd.
W celu uniknięcia zagrożenia i dalszych niebezpieczeństw należy zachować właściwy sposób postępowania w procesie usuwania skutków powodzi. GUNB wydało ważny komunikat w sprawie wypompowywania wody z zalanych...
W celu uniknięcia zagrożenia i dalszych niebezpieczeństw należy zachować właściwy sposób postępowania w procesie usuwania skutków powodzi. GUNB wydało ważny komunikat w sprawie wypompowywania wody z zalanych budynków.
12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce. Zostało poświęcone szczegółowym...
12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce. Zostało poświęcone szczegółowym aspektom projektowania i realizacji instalacji fotowoltaicznych na dachach płaskich, w oparciu o nowe wytyczne opracowane przez stowarzyszenie.
Rządowy portal DOM ma na celu gromadzenie informacji o bieżących cenach transakcyjnych zakupu mieszkań oraz domów na rynku pierwotnym i wtórnym. Dostęp do portalu ma być powszechny i stanowić ochronę praw...
Rządowy portal DOM ma na celu gromadzenie informacji o bieżących cenach transakcyjnych zakupu mieszkań oraz domów na rynku pierwotnym i wtórnym. Dostęp do portalu ma być powszechny i stanowić ochronę praw nabywców na rynku mieszkaniowym. Jednak niektórzy właściciele mieszkań zastanawiają się, czy to rzeczywiście krok w kierunku transparentności, czy już zagrożenie dla prywatności.
Burzliwe są losy programu mieszkaniowego „Kredyt na start”. Polacy miesiącami czekali na ostateczny kształt programu, teraz dowiadują się, że pieniądze z tego programu zostaną przekierowane na odbudowę...
Burzliwe są losy programu mieszkaniowego „Kredyt na start”. Polacy miesiącami czekali na ostateczny kształt programu, teraz dowiadują się, że pieniądze z tego programu zostaną przekierowane na odbudowę zniszczonych powodzią terenów oraz wsparcie budownictwa mieszkaniowego dla poszkodowanych.
Uroczyste wręczenie nagród w konkursie odbyło się w czwartek 26 września 2024 roku. To już dziesiąta, jubileuszowa, edycja konkursu Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej.
Uroczyste wręczenie nagród w konkursie odbyło się w czwartek 26 września 2024 roku. To już dziesiąta, jubileuszowa, edycja konkursu Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej.
24 września 2024 odbyła się debata "Wakacje ze śmieciami". Uczestnicy debaty próbowali odpowiedzieć m.in. na następujące pytania: dlaczego nasz kraj nadal ma problem ze śmieceniem; jak można temu zaradzić;...
24 września 2024 odbyła się debata "Wakacje ze śmieciami". Uczestnicy debaty próbowali odpowiedzieć m.in. na następujące pytania: dlaczego nasz kraj nadal ma problem ze śmieceniem; jak można temu zaradzić; czy system kaucyjny uchroni środowisko. W dyskusji uczestniczyli eksperci, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska.
21 stycznia swoje święto mają babcie, dzień później – dziadkowie. 26 maja przypada Dzień Mamy, a 23 czerwca Dzień Taty. A i dzieci mają swoje święto, które przypada 1 czerwca. 14 lutego to szczególny dzień...
21 stycznia swoje święto mają babcie, dzień później – dziadkowie. 26 maja przypada Dzień Mamy, a 23 czerwca Dzień Taty. A i dzieci mają swoje święto, które przypada 1 czerwca. 14 lutego to szczególny dzień dla wszystkich zakochanych, a 8 marca to Dzień Kobiet. I można by tak długo wymieniać, aż do 30 września, kiedy to przypada Dzień Zarządcy Nieruchomości.
1 października w Hali 4 Expo XXI w Warszawie oficjalnie rozpoczęły się Targi LiftExpo Poland 2024. Wydarzenie, które zgromadziło liderów branży dźwigowej z Polski i zagranicy, już pierwszego dnia pokazało,...
1 października w Hali 4 Expo XXI w Warszawie oficjalnie rozpoczęły się Targi LiftExpo Poland 2024. Wydarzenie, które zgromadziło liderów branży dźwigowej z Polski i zagranicy, już pierwszego dnia pokazało, jak dynamicznie rozwija się sektor technologii transportu pionowego i budownictwa.
Kim jest firma PROEL? Jak rozwiązuje problemy mieszkańców osiedli? Czym wyróżniają się produkty PROEL, a czego nie ma konkurencja? Z jakimi trudnościami mierzy się „branża domofonowa”? Jakie są rozwiązania?...
Kim jest firma PROEL? Jak rozwiązuje problemy mieszkańców osiedli? Czym wyróżniają się produkty PROEL, a czego nie ma konkurencja? Z jakimi trudnościami mierzy się „branża domofonowa”? Jakie są rozwiązania? Na te i wiele innych pytań odpowiada Paweł Goławski, współzałożyciel firmy PROEL, w rozmowie z Natalią Klepacką redaktorką portalu administrator24.info.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Zmianie ulec mają zasady naliczania stażu pracy. Projekt regulacji jest obecnie na etapie uzgodnień...
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Zmianie ulec mają zasady naliczania stażu pracy. Projekt regulacji jest obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych i opiniowania.
Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wynika, że w sierpniu 2024 r. w urzędach pracy było zarejestrowanych ponad 770 tys. bezrobotnych. To najlepszy wynik od 34 lat.
Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wynika, że w sierpniu 2024 r. w urzędach pracy było zarejestrowanych ponad 770 tys. bezrobotnych. To najlepszy wynik od 34 lat.
Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak zapowiada, że od przyszłego roku ruszy masowa budowa schronów. Stolica już zrobiła przegląd pomieszczeń, które mogłyby służyć jako schrony.
Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak zapowiada, że od przyszłego roku ruszy masowa budowa schronów. Stolica już zrobiła przegląd pomieszczeń, które mogłyby służyć jako schrony.
Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras zapowiada, że resort pracuje nad strategią rozwojową polskiej turystyki. Planowane są zmiany m.in. w najmie krótkoterminowym. Rozważane jest też wprowadzenie...
Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras zapowiada, że resort pracuje nad strategią rozwojową polskiej turystyki. Planowane są zmiany m.in. w najmie krótkoterminowym. Rozważane jest też wprowadzenie nowej opłaty od hoteli.
Sezon grzewczy nadchodzi wielkimi krokami. Wprawdzie w ciągu dnia termometry odnotowują jeszcze dwucyfrowe wyniki, jednak noce bywają różne. Stąd wiele osób uruchamia już systemy grzewcze. Apelujemy, aby...
Sezon grzewczy nadchodzi wielkimi krokami. Wprawdzie w ciągu dnia termometry odnotowują jeszcze dwucyfrowe wyniki, jednak noce bywają różne. Stąd wiele osób uruchamia już systemy grzewcze. Apelujemy, aby robić to z rozwagą, wykonując odpowiednie przeglądy instalacji oraz sprzętów.
Przestrzeń wokół śmietników nie zawsze kojarzy się dobrze – nieprzyjemny zapach, odrażający widok. Na rynku dostępne są wiaty, altany czy inne konstrukcje, które porządkują tę przestrzeń, ale wiele zależy...
Przestrzeń wokół śmietników nie zawsze kojarzy się dobrze – nieprzyjemny zapach, odrażający widok. Na rynku dostępne są wiaty, altany czy inne konstrukcje, które porządkują tę przestrzeń, ale wiele zależy od podejścia mieszkańców i świadomości, co jest czyją odpowiedzialnością. Może być pięknie wyglądająca wiata, a obok niej na trawniku zalegające stare meble.
– Mamy plany na pustostany – mówi koalicja na rzecz pustostanów, powołana z inicjatywy Fundacji Habitat for Humanity Poland. Odpowiednia polityka gospodarowania wolnymi lokalami i adaptacja istniejących...
– Mamy plany na pustostany – mówi koalicja na rzecz pustostanów, powołana z inicjatywy Fundacji Habitat for Humanity Poland. Odpowiednia polityka gospodarowania wolnymi lokalami i adaptacja istniejących pustostanów może znacząco poprawić sytuację mieszkaniową w Polsce.
Od 2025 roku wchodzi w życie zmiana przepisów, która obejmie zarządców nieruchomości niemieszkalnych. Nowelizacja ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych zobowiązuje właścicieli i zarządców...
Od 2025 roku wchodzi w życie zmiana przepisów, która obejmie zarządców nieruchomości niemieszkalnych. Nowelizacja ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych zobowiązuje właścicieli i zarządców budynków do instalacji stacji ładowania pojazdów elektrycznych na parkingach przynależnych do tych obiektów.
W dniach 2-3 października 2024 r. w Katowicach odbyła się trzecia edycja konferencji klimatycznej. Uczestnicy dyskutowali i poszukiwali odpowiedzi na wiele pytań z zakresu transformacji energetycznej,...
W dniach 2-3 października 2024 r. w Katowicach odbyła się trzecia edycja konferencji klimatycznej. Uczestnicy dyskutowali i poszukiwali odpowiedzi na wiele pytań z zakresu transformacji energetycznej, jej finansowania oraz zrównoważonego rozwoju i walki ze zmianą klimatu.
Niecały miesiąc dzieli nas od wyjątkowego wydarzenia – Forum Dostępności, które odbędzie się w 5 i 6 listopada w Poznaniu. W tym roku podczas wydarzenia specjaliści omówią istotne wyzwania związane z dostępnością...
Niecały miesiąc dzieli nas od wyjątkowego wydarzenia – Forum Dostępności, które odbędzie się w 5 i 6 listopada w Poznaniu. W tym roku podczas wydarzenia specjaliści omówią istotne wyzwania związane z dostępnością różnych usług i przestrzeni, zaprezentują także innowacyjne rozwiązania oraz najlepsze praktyki w tworzeniu środowiska przyjaznego dla wszystkich.
Do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęła propozycja ze strony Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (PSP) dotycząca wprowadzenia nowych wymagań w zakresie bezpieczeństwa prywatnych...
Do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęła propozycja ze strony Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (PSP) dotycząca wprowadzenia nowych wymagań w zakresie bezpieczeństwa prywatnych mieszkań. Chodzi o konieczność instalacji w mieszkaniu czujnika tlenku węgla lub dymu.
W ciągu pierwszego kwartału funkcjonowania Strefy Czystego Transportu (SCT) w Warszawie strażnicy miejscy wydali pouczenie 293 osobom, mandatów nie wystawiono.
W ciągu pierwszego kwartału funkcjonowania Strefy Czystego Transportu (SCT) w Warszawie strażnicy miejscy wydali pouczenie 293 osobom, mandatów nie wystawiono.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.