administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak usprawnić budowę mieszkań?

Sonda serwisu Dompress.pl

Redakcja | 2024-09-10
Jednym z głównych wyzwań dla inwestycji mieszkaniowych jest obecnie skomplikowany i czasochłonny proces uzyskiwania pozwoleń na budowę, fot. Pixabay

Jednym z głównych wyzwań dla inwestycji mieszkaniowych jest obecnie skomplikowany i czasochłonny proces uzyskiwania pozwoleń na budowę, fot. Pixabay

Co aktualnie hamuje budowę nowych mieszkań? Jakie regulacje mogłyby pomóc w rozwoju mieszkalnictwa w Polsce? Jakie zmiany powinny zostać wprowadzone, aby mieszkań było więcej i były tańsze?

Tomasz Kaleta (Develia)

Największymi barierami dla działalności deweloperskiej pozostają niezmiennie: długi czas procedowania inwestycji w urzędach (wprowadzenie inwestycji na rynek od zakupu gruntu trwa średnio dwa lata), dynamicznie zmieniające się przepisy, które nierzadko wdrażane są z pominięciem konsultacji z przedstawicielami branży oraz niska dostępność działek pod zabudowę mieszkaniową.

Dlatego popieramy wszelkie rozwiązania, które mogłyby przyczynić się do zwiększenia podaży na rynku pierwotnym. Jednym z przykładów takiego działania jest zapowiadana zmiana przepisów dotyczących gruntów rolnych w miastach. Byłaby ona w stanie uwolnić znaczną część gruntów, których sprzedaż jest ograniczona przez ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego. Proces przygotowania ich do realizacji zabudowy wymagać będzie wielu miesięcy pracy, co w rezultacie przełoży się na zwiększenie podaży nowych mieszkań dopiero za kilka lat. Jednak w mojej ocenie w dłuższej perspektywie czasu mogłoby to wpłynąć stabilizująco na ceny mieszkań i pozwoliłoby zaspokoić potrzeby popytowe ludności.

Mateusz Bromboszcz (Atal)

Aktualne realia procedowania spraw w urzędach istotnie wpływają na rozwój mieszkalnictwa w Polsce. Państwo powinno zderegulować i uprościć procedury, nadmiernie wydłużające proces inwestycyjny, a także ustandaryzować je, gdyż interpretacja i egzekucja przepisów w poszczególnych gminach jest dziś różna. Brak postępów w tych kwestiach, nie tylko hamuje rozwój mieszkalnictwa, przyczyniając się do powstawania luki podażowej, lecz także wywiera presję na ceny mieszkań.

Osobną kwestią jest to, że większość regulacji chroniących klientów obciąża deweloperów. Jesteśmy bodajże najbardziej uregulowanym rynkiem ze wszystkich. Nie mamy nic przeciwko temu, aby klient był chroniony, gdyż jest to także w naszym interesie, jednakże przeskalowanie w tym zakresie skutkuje wzrostem cen mieszkań.

Jako branża chcielibyśmy również, aby przepisy uchwalane były z odleglejszą perspektywą czasową, zaś jakość prawa była wysoka, nie budząc wątpliwości interpretacyjnych. Aktualnie wiele aktów jest uchwalanych w zbyt szybkim tempie, okresy przejściowe są zbyt krótkie, a to nie służy optymalnemu dostosowaniu planów inwestycyjnych do zmieniających się warunków i ogólnie szkodzi rynkowi.

Może Cię zainteresuje: Jakie rozwiązania zapewnią oszczędności mieszkańcom osiedli?

Małgorzata Ostrowska (J.W. Construction)

Przede wszystkim konieczne jest uwolnienie gruntów, które pozwolą na realizację atrakcyjnych inwestycji w dobrych lokalizacjach. Kolejny temat to usprawnienie tematu formalności związanych z budową nowych osiedli. Wydłużające się procedury wpływają często na koszt realizacji inwestycji, więc działa to na niekorzyść wszystkich stron. Stymulowanie popytu jest kluczowe dla rozwiązania jednego z największych aktualnie problemów na rynku mieszkaniowym, czyli ograniczania niedoboru mieszkań, gdyż obecnie wiele osób i wiele rodzin jest wykluczonych ze względu na brak zdolności kredytowej.

Andrzej Gutowski (Ronson Development)

Rozwój mieszkalnictwa w Polsce stoi w obliczu wielu problemów, które hamują jego dynamikę. Uczestnicy rynku niezmiennie podkreślają potrzebę spójnej polityki mieszkaniowej, wprowadzenia zmian, które usprawniłyby budowę mieszkań. Tych nie rozwiąże jedna ustawa. Potrzeba pakietu ustaw, które stworzą strategię dla budownictwa mieszkaniowego w Polsce na wiele lat do przodu. Do jej przygotowania potrzebna jest współpraca pomiędzy rządem, przedstawicielami środowiska deweloperskiego i władzami lokalnymi.

Mieszkania budowane w niższych kosztach byłyby tańsze, ale do tego potrzebne jest uruchomienie zasobu państwowego i wszelkich gruntów, które w tym zasobie są dostępne. Kolejnym czynnikiem jest uwolnienie gruntów rolnych w granicach miast, aby dostęp do nich był łatwiejszy. Kluczowa jest także stabilność i skuteczność prawa. Przepisy, które umożliwią deweloperom realizację przedsięwzięć mieszkaniowych, powinny ten proces usprawniać a nie wydłużać. Na obecnej sytuacji najbardziej cierpią metropolie, a to są największe rynki mieszkaniowe. Tutaj terminy ustawowe w żadnym stopniu nie są respektowane.

Shraga Weisman (Aurec Home)

Deweloperzy niezmiennie i od lat domagają się od decydentów dyrektyw w trzech najważniejszych kwestiach: uwolnienia gruntów spółek Skarbu Państwa, usprawnienia procedur administracyjnych i rozsądnej reformy systemu mieszkalnictwa.

Głównym czynnikiem ograniczającym podaż nowych mieszkań jest mała dostępność gruntów. W Warszawie planem zagospodarowania przestrzennego jest objęte tylko 40 proc. obszaru. Z produkcji mieszkaniowej wyłączone są także działki rolne – bez braku możliwości przekształcenia, a wiele tego typu gruntów znajduje się na przykład w granicach administracyjnych Warszawy. Deweloperzy mają ogromne zapotrzebowanie na grunty nadające się pod zabudowę mieszkaniową, w tym te, które obecnie znajdują się w zasobach Krajowego Zasobu Nieruchomości, spółek Skarbu Państwa oraz tereny po niszczejących biurowcach czy sklepach wielkopowierzchniowych. Czekamy z niecierpliwością na ustawę zapowiedzianą przez ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Paszyka, która pozwoli „uruchomić dodatkowe grunty i budować więcej mieszkań".

Drugą kwestią jest przyśpieszenie procesu uruchamiania nowych inwestycji. Wydłużający się czas uzyskania pozwoleń na budowę sprawia, że inwestorzy muszą czekać kilkanaście miesięcy na rozpoczęcie prac. W największych miastach procedury administracyjne często przeciągane są bez merytorycznej konieczności i trwają nawet latami, pomimo że ustawowy czas uzyskania pozowania na budowę to 65 dni. Opóźnienia w wydawaniu zgód i decyzji przekładają się na poziom oferty deweloperskiej, koszty prowadzenia inwestycji oraz zdolność do sprawnego uruchamiania nowych projektów i oddawania lokali do użytkowania.

Trzeci postulat deweloperów do decydentów jest związany ze stworzeniem długofalowej strategii mieszkaniowej, która kompleksowo nakreśli kwestie mieszkalnictwa w Polsce. My deweloperzy doskonale wiemy, że jednorazowe i krótkoterminowe programy działają jedynie po stronie popytowej i są dedykowane tylko ograniczonej grupie klientów. Wspomaganie jedynie strony popytowej programami opartymi na dopłatach w dłuższej perspektywie przynosi szybki wykup określonych lokali i gwałtowny wzrost cen nieruchomości. Nam zależy na równoważeniu wsparcia.

Damian Tomasik (Alter Investment)

Jednym z głównych wyzwań dla inwestycji mieszkaniowych jest obecnie skomplikowany i czasochłonny proces uzyskiwania pozwoleń na budowę. Znaczne opóźnienia wynikające z konieczności uzyskania wielu zgód, opinii i decyzji, a także zmienność interpretacji przepisów, wpływają na wydłużenie czasu realizacji projektów. Uproszczenie procedur administracyjnych
oraz przyspieszenie procesów związanych z wydawaniem pozwoleń na budowę byłyby kluczowe dla zwiększenia dynamiki rynku mieszkaniowego.

Kolejną istotną kwestią, w której zmiany przepisów mogłyby przynieść znaczące korzyści, jest dostęp do gruntów pod zabudowę. Wprowadzenie elastyczniejszych regulacji dotyczących przeznaczenia gruntów oraz mobilizacja ich właścicieli do udostępniania terenów pod budownictwo mieszkaniowe mogłyby znacząco zwiększyć dostępność działek pod budowę nowych inwestycji. Mogłoby to także obniżyć koszty nabycia gruntów, co jest jednym z podstawowych czynników wpływających na ostateczną cenę mieszkań

Decydenci powinni również skupić się na stabilności i przewidywalności prawa. Częste zmiany przepisów, ich niejasność oraz skomplikowana interpretacja negatywnie wpływają na planowanie i realizację inwestycji. Stabilne i jednoznaczne przepisy umożliwiłyby lepsze planowanie inwestycji w dłuższej perspektywie czasowej, co mogłoby przyczynić się do zwiększenia podaży mieszkań i obniżenia ich cen.

Jednym z rozwiązań, które mogłoby wspomóc rynek mieszkaniowy, jest wprowadzenie programów wsparcia finansowego dla inwestorów, realizujących projekty o podwyższonym standardzie energetycznym lub budujących mieszkania na wynajem w ramach programów społecznych. Takie inicjatywy mogłyby stymulować rozwój rynku w sposób zrównoważony, jednocześnie odpowiadając
na rosnące potrzeby mieszkańców.

Podsumowując, głównymi przeszkodami dla inwestycji mieszkaniowych są obecnie złożoność procedur administracyjnych, ograniczona dostępność gruntów oraz brak stabilności przepisów. Skupienie się decydentów na wymienionych kwestiach, mogłoby istotnie zwiększyć liczbę dostępnych mieszkań na rynku i obniżyć ich ceny.

Marek Starzyński (Okam Capital)

Kluczowym wyzwaniem, z jakim od dłuższego czasu mierzy się rynek nieruchomości w największych, polskich miastach jest ograniczona ilość gruntów pod nowe projekty mieszkaniowe. Stąd niezbędne byłoby uwolnienie, także z zasobów Skarbu Państwa, terenów do zabudowy wielorodzinnej. Przełożyłoby się to pozytywnie na stosunek na linii podaż – popyt, większą dostępność mieszkań czy stabilizację cen. Istotnym elementem byłoby również wprowadzenie urzędowych usprawnień oraz uproszczeń w procedurach administracyjnych, które pozwoliłyby na szybszą realizację formalności związanych z rozpoczęciem procesów inwestycyjnych.

Dawid Wrona (Archicom)

Szacunki wskazują, że w kraju brakuje około 2, może nawet 3 mln mieszkań. Wielu może to dziwić, gdy obserwują w swoich miastach wygrodzenia kolejnych placów budowy, rosnące na nich zabudowania oraz czytają informacje o premierach i kontynuacjach prowadzonych już inwestycji. Ale niedobór lokali jest faktem od wielu lat. To nie jest jednak sytuacja bez wyjścia, natomiast poprawa dostępności oferty mieszkaniowej na naszym rynku zależy od kilku czynników.

Przede wszystkim należy przepracować kwestię planów miejscowych tak, aby były to działania długoterminowe. Po drugie, warto uwolnić w aglomeracjach maksymalnie dużą ilość terenów należących dzisiaj do jednostek budżetowych Skarbu Państwa. Mam tu na myśli grunty położone w szczególności w centrach miast i dobrze skomunikowane z najdalszymi nawet dzielnicami. Przyjazna kompleksowa polityka mieszkaniowa państwa powinna także uwzględnić skrócenie wszelkich procedur administracyjnych, a także ich uspójnienie na terenie całego kraju. Na pewno pomógłby w tym dialog i zaufanie na linii biznes-administracja, ponieważ to najkrótsza droga do wypracowania konsensusu pomiędzy inwestorami a samorządami. Potrzebne jest m.in. ujednolicenie we wszystkich polskich miastach podejścia do np. wydawania pozwoleń czy warunków zabudowy.

Źródło: Dompress.pl

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Policjanci znakują rowery

Policjanci znakują rowery Policjanci znakują rowery

Kradzieże rowerów są dość częstym zjawiskiem, aby ograniczyć jego skalę, wrocławscy funkcjonariusze zorganizowali akcję „Twój rower – Twoja własność”. Tego typu akcje z powodzeniem mogłyby być przeprowadzone...

Kradzieże rowerów są dość częstym zjawiskiem, aby ograniczyć jego skalę, wrocławscy funkcjonariusze zorganizowali akcję „Twój rower – Twoja własność”. Tego typu akcje z powodzeniem mogłyby być przeprowadzone także winnych gminach naszego kraju.

Redakcja news Przygotowania do sezonu grzewczego

Przygotowania do sezonu grzewczego Przygotowania do sezonu grzewczego

Mimo że za oknem jeszcze w wielu miejscach ciepło i słonecznie, to mamy już jesień. A zatem ochłodzenie może przyjść nagle, stąd warto przygotować się do sezonu grzewczego już teraz.

Mimo że za oknem jeszcze w wielu miejscach ciepło i słonecznie, to mamy już jesień. A zatem ochłodzenie może przyjść nagle, stąd warto przygotować się do sezonu grzewczego już teraz.

Redakcja news Dodatki do rachunków za prąd dla powodzian

Dodatki do rachunków za prąd dla powodzian Dodatki do rachunków za prąd dla powodzian

Rząd zapowiada kolejne formy pomocy wszystkim tym, którzy ucierpieli wskutek powodzi. Mieszkańcy, którzy osuszają swoje mieszkania po powodzi, mogą liczyć na dopłaty do rachunków za prąd.

Rząd zapowiada kolejne formy pomocy wszystkim tym, którzy ucierpieli wskutek powodzi. Mieszkańcy, którzy osuszają swoje mieszkania po powodzi, mogą liczyć na dopłaty do rachunków za prąd.

Redakcja news Ważny komunikat GUNB ws. wypompowywania wody

Ważny komunikat GUNB ws. wypompowywania wody Ważny komunikat GUNB ws. wypompowywania wody

W celu uniknięcia zagrożenia i dalszych niebezpieczeństw należy zachować właściwy sposób postępowania w procesie usuwania skutków powodzi. GUNB wydało ważny komunikat w sprawie wypompowywania wody z zalanych...

W celu uniknięcia zagrożenia i dalszych niebezpieczeństw należy zachować właściwy sposób postępowania w procesie usuwania skutków powodzi. GUNB wydało ważny komunikat w sprawie wypompowywania wody z zalanych budynków.

Redakcja news „Fotowoltaika na dachach płaskich” – relacja ze szkolenia

„Fotowoltaika na dachach płaskich” – relacja ze szkolenia „Fotowoltaika na dachach płaskich” – relacja ze szkolenia

12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce. Zostało poświęcone szczegółowym...

12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce. Zostało poświęcone szczegółowym aspektom projektowania i realizacji instalacji fotowoltaicznych na dachach płaskich, w oparciu o nowe wytyczne opracowane przez stowarzyszenie.

Redakcja news Portal DOM a wątpliwości właścicieli mieszkań

Portal DOM a wątpliwości właścicieli mieszkań Portal DOM a wątpliwości właścicieli mieszkań

Rządowy portal DOM ma na celu gromadzenie informacji o bieżących cenach transakcyjnych zakupu mieszkań oraz domów na rynku pierwotnym i wtórnym. Dostęp do portalu ma być powszechny i stanowić ochronę praw...

Rządowy portal DOM ma na celu gromadzenie informacji o bieżących cenach transakcyjnych zakupu mieszkań oraz domów na rynku pierwotnym i wtórnym. Dostęp do portalu ma być powszechny i stanowić ochronę praw nabywców na rynku mieszkaniowym. Jednak niektórzy właściciele mieszkań zastanawiają się, czy to rzeczywiście krok w kierunku transparentności, czy już zagrożenie dla prywatności.

Redakcja news Środki z „Kredytu 0%” trafią do powodzian

Środki z „Kredytu 0%” trafią do powodzian Środki z „Kredytu 0%” trafią do powodzian

Burzliwe są losy programu mieszkaniowego „Kredyt na start”. Polacy miesiącami czekali na ostateczny kształt programu, teraz dowiadują się, że pieniądze z tego programu zostaną przekierowane na odbudowę...

Burzliwe są losy programu mieszkaniowego „Kredyt na start”. Polacy miesiącami czekali na ostateczny kształt programu, teraz dowiadują się, że pieniądze z tego programu zostaną przekierowane na odbudowę zniszczonych powodzią terenów oraz wsparcie budownictwa mieszkaniowego dla poszkodowanych.

Redakcja news Znamy Liderów Spółdzielczości 2024

Znamy Liderów Spółdzielczości 2024 Znamy Liderów Spółdzielczości 2024

Uroczyste wręczenie nagród w konkursie odbyło się w czwartek 26 września 2024 roku. To już dziesiąta, jubileuszowa, edycja konkursu Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej.

Uroczyste wręczenie nagród w konkursie odbyło się w czwartek 26 września 2024 roku. To już dziesiąta, jubileuszowa, edycja konkursu Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej.

Redakcja news System kaucyjny nadzieją w walce ze śmieceniem

System kaucyjny nadzieją w walce ze śmieceniem System kaucyjny nadzieją w walce ze śmieceniem

24 września 2024 odbyła się debata "Wakacje ze śmieciami". Uczestnicy debaty próbowali odpowiedzieć m.in. na następujące pytania: dlaczego nasz kraj nadal ma problem ze śmieceniem; jak można temu zaradzić;...

24 września 2024 odbyła się debata "Wakacje ze śmieciami". Uczestnicy debaty próbowali odpowiedzieć m.in. na następujące pytania: dlaczego nasz kraj nadal ma problem ze śmieceniem; jak można temu zaradzić; czy system kaucyjny uchroni środowisko. W dyskusji uczestniczyli eksperci, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Redakcja news Dzień Zarządcy Nieruchomości – 30 września

Dzień Zarządcy Nieruchomości – 30 września Dzień Zarządcy Nieruchomości – 30 września

21 stycznia swoje święto mają babcie, dzień później – dziadkowie. 26 maja przypada Dzień Mamy, a 23 czerwca Dzień Taty. A i dzieci mają swoje święto, które przypada 1 czerwca. 14 lutego to szczególny dzień...

21 stycznia swoje święto mają babcie, dzień później – dziadkowie. 26 maja przypada Dzień Mamy, a 23 czerwca Dzień Taty. A i dzieci mają swoje święto, które przypada 1 czerwca. 14 lutego to szczególny dzień dla wszystkich zakochanych, a 8 marca to Dzień Kobiet. I można by tak długo wymieniać, aż do 30 września, kiedy to przypada Dzień Zarządcy Nieruchomości.

Redakcja news Targi LiftExpo Poland oficjalnie otwarte!

Targi LiftExpo Poland oficjalnie otwarte! Targi LiftExpo Poland oficjalnie otwarte!

1 października w Hali 4 Expo XXI w Warszawie oficjalnie rozpoczęły się Targi LiftExpo Poland 2024. Wydarzenie, które zgromadziło liderów branży dźwigowej z Polski i zagranicy, już pierwszego dnia pokazało,...

1 października w Hali 4 Expo XXI w Warszawie oficjalnie rozpoczęły się Targi LiftExpo Poland 2024. Wydarzenie, które zgromadziło liderów branży dźwigowej z Polski i zagranicy, już pierwszego dnia pokazało, jak dynamicznie rozwija się sektor technologii transportu pionowego i budownictwa.

Redakcja news Domofon dopasowany do każdego osiedla

Domofon dopasowany do każdego osiedla Domofon dopasowany do każdego osiedla

Kim jest firma PROEL? Jak rozwiązuje problemy mieszkańców osiedli? Czym wyróżniają się produkty PROEL, a czego nie ma konkurencja? Z jakimi trudnościami mierzy się „branża domofonowa”? Jakie są rozwiązania?...

Kim jest firma PROEL? Jak rozwiązuje problemy mieszkańców osiedli? Czym wyróżniają się produkty PROEL, a czego nie ma konkurencja? Z jakimi trudnościami mierzy się „branża domofonowa”? Jakie są rozwiązania? Na te i wiele innych pytań odpowiada Paweł Goławski, współzałożyciel firmy PROEL, w rozmowie z Natalią Klepacką redaktorką portalu administrator24.info.

Redakcja news Zmiany w naliczaniu stażu pracy od 2026

Zmiany w naliczaniu stażu pracy od 2026 Zmiany w naliczaniu stażu pracy od 2026

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Zmianie ulec mają zasady naliczania stażu pracy. Projekt regulacji jest obecnie na etapie uzgodnień...

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Zmianie ulec mają zasady naliczania stażu pracy. Projekt regulacji jest obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych i opiniowania.

Redakcja Liczba bezrobotnych w sierpniu

Liczba bezrobotnych w sierpniu Liczba bezrobotnych w sierpniu

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wynika, że w sierpniu 2024 r. w urzędach pracy było zarejestrowanych ponad 770 tys. bezrobotnych. To najlepszy wynik od 34 lat.

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wynika, że w sierpniu 2024 r. w urzędach pracy było zarejestrowanych ponad 770 tys. bezrobotnych. To najlepszy wynik od 34 lat.

Redakcja news Budowa schronów od 2025

Budowa schronów od 2025 Budowa schronów od 2025

Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak zapowiada, że od przyszłego roku ruszy masowa budowa schronów. Stolica już zrobiła przegląd pomieszczeń, które mogłyby służyć jako schrony.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak zapowiada, że od przyszłego roku ruszy masowa budowa schronów. Stolica już zrobiła przegląd pomieszczeń, które mogłyby służyć jako schrony.

Redakcja news Najem krótkoterminowy – rząd planuje zmiany

Najem krótkoterminowy – rząd planuje zmiany Najem krótkoterminowy – rząd planuje zmiany

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras zapowiada, że resort pracuje nad strategią rozwojową polskiej turystyki. Planowane są zmiany m.in. w najmie krótkoterminowym. Rozważane jest też wprowadzenie...

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras zapowiada, że resort pracuje nad strategią rozwojową polskiej turystyki. Planowane są zmiany m.in. w najmie krótkoterminowym. Rozważane jest też wprowadzenie nowej opłaty od hoteli.

Redakcja news Tlenek węgla – cichy zabójca

Tlenek węgla – cichy zabójca Tlenek węgla – cichy zabójca

Sezon grzewczy nadchodzi wielkimi krokami. Wprawdzie w ciągu dnia termometry odnotowują jeszcze dwucyfrowe wyniki, jednak noce bywają różne. Stąd wiele osób uruchamia już systemy grzewcze. Apelujemy, aby...

Sezon grzewczy nadchodzi wielkimi krokami. Wprawdzie w ciągu dnia termometry odnotowują jeszcze dwucyfrowe wyniki, jednak noce bywają różne. Stąd wiele osób uruchamia już systemy grzewcze. Apelujemy, aby robić to z rozwagą, wykonując odpowiednie przeglądy instalacji oraz sprzętów.

Redakcja news Porządek wokół śmietników – kto za co odpowiada?

Porządek wokół śmietników – kto za co odpowiada? Porządek wokół śmietników – kto za co odpowiada?

Przestrzeń wokół śmietników nie zawsze kojarzy się dobrze – nieprzyjemny zapach, odrażający widok. Na rynku dostępne są wiaty, altany czy inne konstrukcje, które porządkują tę przestrzeń, ale wiele zależy...

Przestrzeń wokół śmietników nie zawsze kojarzy się dobrze – nieprzyjemny zapach, odrażający widok. Na rynku dostępne są wiaty, altany czy inne konstrukcje, które porządkują tę przestrzeń, ale wiele zależy od podejścia mieszkańców i świadomości, co jest czyją odpowiedzialnością. Może być pięknie wyglądająca wiata, a obok niej na trawniku zalegające stare meble.

Redakcja news Światowy Dzień Mieszkalnictwa

Światowy Dzień Mieszkalnictwa Światowy Dzień Mieszkalnictwa

– Mamy plany na pustostany – mówi koalicja na rzecz pustostanów, powołana z inicjatywy Fundacji Habitat for Humanity Poland. Odpowiednia polityka gospodarowania wolnymi lokalami i adaptacja istniejących...

– Mamy plany na pustostany – mówi koalicja na rzecz pustostanów, powołana z inicjatywy Fundacji Habitat for Humanity Poland. Odpowiednia polityka gospodarowania wolnymi lokalami i adaptacja istniejących pustostanów może znacząco poprawić sytuację mieszkaniową w Polsce.

Redakcja news Od 2025 r. punkty ładowania na parkingach obowiązkowe

Od 2025 r. punkty ładowania na parkingach obowiązkowe Od 2025 r. punkty ładowania na parkingach obowiązkowe

Od 2025 roku wchodzi w życie zmiana przepisów, która obejmie zarządców nieruchomości niemieszkalnych. Nowelizacja ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych zobowiązuje właścicieli i zarządców...

Od 2025 roku wchodzi w życie zmiana przepisów, która obejmie zarządców nieruchomości niemieszkalnych. Nowelizacja ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych zobowiązuje właścicieli i zarządców budynków do instalacji stacji ładowania pojazdów elektrycznych na parkingach przynależnych do tych obiektów.

Redakcja news Prace nad społecznym planem klimatycznym

Prace nad społecznym planem klimatycznym Prace nad społecznym planem klimatycznym

W dniach 2-3 października 2024 r. w Katowicach odbyła się trzecia edycja konferencji klimatycznej. Uczestnicy dyskutowali i poszukiwali odpowiedzi na wiele pytań z zakresu transformacji energetycznej,...

W dniach 2-3 października 2024 r. w Katowicach odbyła się trzecia edycja konferencji klimatycznej. Uczestnicy dyskutowali i poszukiwali odpowiedzi na wiele pytań z zakresu transformacji energetycznej, jej finansowania oraz zrównoważonego rozwoju i walki ze zmianą klimatu.

Redakcja news Forum Dostępności już za miesiąc

Forum Dostępności już za miesiąc Forum Dostępności już za miesiąc

Niecały miesiąc dzieli nas od wyjątkowego wydarzenia – Forum Dostępności, które odbędzie się w 5 i 6 listopada w Poznaniu. W tym roku podczas wydarzenia specjaliści omówią istotne wyzwania związane z dostępnością...

Niecały miesiąc dzieli nas od wyjątkowego wydarzenia – Forum Dostępności, które odbędzie się w 5 i 6 listopada w Poznaniu. W tym roku podczas wydarzenia specjaliści omówią istotne wyzwania związane z dostępnością różnych usług i przestrzeni, zaprezentują także innowacyjne rozwiązania oraz najlepsze praktyki w tworzeniu środowiska przyjaznego dla wszystkich.

Redakcja news Nowe obowiązkowe urządzenia w mieszkaniach – apel PSP

Nowe obowiązkowe urządzenia w mieszkaniach – apel PSP Nowe obowiązkowe urządzenia w mieszkaniach – apel PSP

Do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęła propozycja ze strony Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (PSP) dotycząca wprowadzenia nowych wymagań w zakresie bezpieczeństwa prywatnych...

Do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęła propozycja ze strony Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (PSP) dotycząca wprowadzenia nowych wymagań w zakresie bezpieczeństwa prywatnych mieszkań. Chodzi o konieczność instalacji w mieszkaniu czujnika tlenku węgla lub dymu.

Redakcja news Strefy Czystego Transportu w Warszawie

Strefy Czystego Transportu w Warszawie Strefy Czystego Transportu w Warszawie

W ciągu pierwszego kwartału funkcjonowania Strefy Czystego Transportu (SCT) w Warszawie strażnicy miejscy wydali pouczenie 293 osobom, mandatów nie wystawiono.

W ciągu pierwszego kwartału funkcjonowania Strefy Czystego Transportu (SCT) w Warszawie strażnicy miejscy wydali pouczenie 293 osobom, mandatów nie wystawiono.

Wybrane dla Ciebie

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne? Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć? Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź » Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych? Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku? Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy? Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady » Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.