Światowe targi nieruchomości w Cannes: wnioski z czasów zarazy i wojny

Targi w Cannes pokazały, że nawet w czasach kryzysu w branży nieruchomości widać więcej możliwości niż barier, fot. Pixabay
Pierwsza po pandemii, największa impreza w branży nieruchomości, czyli targi MIPIM 2022 w Cannes, zakończona. Eksperci rozmawiali o trendach, kierunkach rozwoju, kryzysie wywołanym wojną w Ukrainie i sposobach na jego przetrwanie. Do jakich wniosków doszli i co czeka branżę w przyszłości?
Zobacz także
nieruchomosci-adwokat.pl Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną?

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały...
Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.
Sabina Augustynowicz news Prosument lokatorski - przewidywane zmiany rozliczeń

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą od pewnego czasu uzyskać status prosumenta indywidualnego energii odnawialnej, wytwarzającego energię na potrzeby części wspólnej budynku wielolokalowego. Formy...
Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą od pewnego czasu uzyskać status prosumenta indywidualnego energii odnawialnej, wytwarzającego energię na potrzeby części wspólnej budynku wielolokalowego. Formy rozliczenia tej energii są jednak mało zachęcające i sprawiają, że zainteresowanie statusem prosumenta indywidualnego nieustająco słabło.
Anna Ruszczak news Samorządy w kierunku spółdzielni energetycznych

Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością.
Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością.
Nieruchomości są wszędzie wokół nas. Przestrzeń ta wpływa znacząco na nasze życie w każdej sferze - prywatnej, społecznej, politycznej i gospodarczej. Szacowany kapitał bezpośrednio alokowany w nieruchomości to 10 do12 proc. wartości wszystkich inwestycji. Łączny wpływ sektora materiałów i usług budowlanych odpowiada za 20,3 proc. PKB i prawie 2,6 mln miejsc pracy. Wynika z tego, że jedną piątą rynku pracy w Polsce tworzą ludzie bezpośrednio lub pośrednio związani z budownictwem. Z punktu widzenia budżetu państwa ta branża jest dość ważna, ponieważ stanowi 11-12 proc. rocznych dochodów sektora finansów publicznych.
Polska była licznie reprezentowana na targach MIPIM przez przedstawicieli szeroko rozumianego rynku nieruchomości: od deweloperów, przez architektów, firmy doradcze i podatkowe, kancelarie prawne po fundusze inwestycyjne i banki. Cannes gościło również samorządy reprezentujące projekty z Białegostoku, Trójmiasta, Krakowa, Katowic, Poznania, Łodzi, Warszawy, Wrocławia i Ogrodzieńca.
Podczas targów zwracano uwagę na atrakcyjność aktywów rzeczowych dla inwestorów. Nieruchomości są w ujęciu globalnym uważane za aktywa finansowe, źródło zwrotu i dywersyfikacji. Inwestycje w Europie są wciąż na dość wysokim poziomie mimo obecnej sytuacji geopolitycznej, ponieważ nieruchomości dają ochronę w czasach niepewności i inflacji.
Może Cię zainteresuje: Długi deweloperów niewielkie, podwykonawców zaś ogromne
Wojna w Ukrainie
Rosyjska agresja została na targach dobitnie nazwana wojną, a nie kryzysem czy trudną sytuacją. Odbyło się też wydarzenie specjalne dla wsparcia ukraińskiego sektora nieruchomości "Stand with Ukraine". Na stoisku Ukrainy planowało w tym roku zaprezentować się ponad sto firm z branży, udział miał wziąć burmistrz Kijowa Witalij Kliczko. Zarząd MIPIM zdecydował, że na targi nie zostaną wpuszczone rosyjskie firmy i zlikwidowano też ich stoiska. W trakcie targów warszawska branża nieruchomości ogłosiła nową wspólną inicjatywę wspierającą uchodźców z Ukrainy poszukujących schronienia w Polsce. Firmy zaoferowały potrzebującym tymczasowe schronienie w swoich biurowcach. Stworzono już trzy tysiące miejsc dla obywateli Ukrainy w czterech budynkach w Warszawie, a kolejne są w trakcie.
Nie da się już robić biznesu tak, jak zwykle
Wpływ gospodarczy rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest mocno dostrzegalny. Wzrost kosztów zasobów, obciążenie przyszłego rozwoju sektora, zerwane łańcuchy dostaw. Te ostatnie powinny zostać szybko wznowione bez użycia surowców z Rosji. Firmy, które najszybciej właściwie zareagują na obecną sytuację, tym samym będą mogły zoptymalizować swój rozwój. Przykładowo rosnące ceny energii mogą stanowić okazję dla większych podmiotów i inwestorów, którzy są w stanie przejąć aktywa od firm mniejszych, które bardziej odczuwają podwyżki.
Możliwości w kryzysie
Targi w Cannes pokazały, że nawet w czasach kryzysu w branży nieruchomości widać więcej możliwości niż barier. W dyskusjach panelowych poruszano następujące tematy: miasta dla obywateli, mieszkaniówka jako priorytet, zielona moda, kontratak biurowców, nieruchomości to więcej niż aktywa finansowe oraz proptech. Za kulisami jednak rozmawiano głównie o wpływie wojny i inflacji na branżę budowlaną. Prognozy dla rynku europejskiego, opublikowane tuż przed targami, oraz wypowiedzi uczestników, potwierdzają pozytywną perspektywę. Według szacunków BNP Paribas Real Estate aktywność rynkowa rośnie i już w tym roku oczekuje się znacznego wzrostu wolumenu inwestycji we wszystkich klasach aktywów.
Może Cię zainteresuje: Zielona energia bardziej opłacalna niż paliwa kopalne
Miasta przyszłości
Pandemia spowodowała – paradoksalnie pozytywnie – że coraz więcej uwagi poświęca się zdrowiu i dobremu samopoczuciu mieszkańców miast. Zdrowie psychiczne i fizyczne „po Covidzie” to ogromne wyzwanie. Wpływ pandemii na przyszłość nieruchomości i zmiany, jakie wywołała, są tematami obszernych dyskusji i analiz. Firmy i miasta zaprezentowały na targach mnóstwo rozwiązań i koncepcji innowacyjnych projektów przyszłości.
Jednym z nich są dzielnice nowej generacji, w których mieszkańcy będą mieli wszystko, czego potrzebują w promieniu 20 minut spacerem. Przez ostatnie lata nastąpił też znaczny wzrost popytu na rynku luksusowych rezydencji i domów z powodu pandemii. Klienci, którym zależy na jakości życia, spowodowali, że ten segment rynku wzrósł w Europie o 22 proc. w 2021 roku. Odnajduje to potwierdzenie w globalnym trendzie i fakcie, że projektowanie lepszej jakości przestrzeni miast jest dobrym kierunkiem, przy jednoczesnym tworzeniu poczucia miejsca i przynależności. Taki model zapewnia projektom duży sukces komercyjny. Jednocześnie ważnym problemem w urbanistyce są nierówności społeczne i rasowe.
Innowacyjne technologie PropTech
Rozwój nieruchomości jest nierozerwalnie związany z technologiami. Rewolucja PropTech (nieruchomości-technologia) to wykorzystanie technologii informacyjnej (IT) do wsparcia badania, kupowania, sprzedawania i zarządzania nieruchomościami. Przełomowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja (AI), robotyka, 5G, chmura obliczeniowa, uczenie maszynowe (ML), inteligentne domy i biura, big data czy blockchain zmieniają kształt rynku nieruchomości i dają ogrom możliwości. W wielu obszarach niestety dostrzeżono problem braku certyfikowanych danych analitycznych.
Biura przyszłości
Kolejnym dającym się zauważyć trendem na światowym rynku nieruchomości komercyjnych są tzw. ”biura przyszłości”, będące mocno zorientowane na potrzeby pracowników. Żeby znów przyciągnąć najemców do tradycyjnych biur, właściciele obiektów muszą zadbać o przyjazną, nowoczesną, wielofunkcyjną przestrzeń. Menedżerowie firm z działów HR są dziś kluczowymi partnerami w negocjacjach dotyczących ofert biurowych. Z tego powodu ESG, czyli czynniki, na podstawie których tworzone są ratingi ofert, stały się kluczowymi elementem już w pierwszej fazie rozmów z potencjalnymi najemcami. ESG czyli: E – Środowisko, S – Społeczna odpowiedzialność i G – Ład korporacyjny.
Ochrona klimatu
Eksperci nie mieli wątpliwości, co do tego, że wszystkie podmioty powinny bezzwłocznie inwestować w działania na rzecz ochrony klimatu. Przykładowo miasto Grenoble inwestuje w finansowanie takich aktywności. Notuje się tam dwukrotnie szybszy wzrost temperatury niż dla reszty Europy. Dlatego tamtejszy samorząd podjął decyzję o drastycznym zmniejszeniu zużycia energii. Miasto zapewniło dotacje, aby pomóc obywatelom i firmom w modernizacji budynków i zwiększeniu e-mobilności. Potrzebne jest nie tylko wsparcie i współpraca władz lokalnych, państwa i sektora prywatnego, ale przede wszystkim zmiana sposobu myślenia mieszkańców.
Źródło: Newseria Biznes