Konsumenci zmieniają priorytety w kwestii środowiska oraz zdrowia

W raporcie Tetra Pak Index 2021 zaprezentowano zmiany zachodzące w obszarach motywacji i zachowań konsumentów na świecie. Ponadto raport stanowi też próbę odpowiedzi na pytanie, które z aktualnych trendów pozostaną ważne w postpandemicznej rzeczywistości.
Zobacz także
nieruchomosci-adwokat.pl Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną?

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały...
Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.
Anna Ruszczak news Samorządy w kierunku spółdzielni energetycznych

Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością.
Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością.
Redakcja news Drugi nabór w programie Ochrona Zabytków

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło drugi nabór w programie Ochrona Zabytków. O wsparcie mogą się ubiegać m.in. jednostki samorządu terytorialnego i samorządowe jednostki organizacyjne....
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło drugi nabór w programie Ochrona Zabytków. O wsparcie mogą się ubiegać m.in. jednostki samorządu terytorialnego i samorządowe jednostki organizacyjne. Łącznie do wykorzystania jest ponad 200 mln zł.
Niewątpliwie koronawirus zmienił sposób myślenia wielu konsumentów – coraz bardziej doceniają oni wartość relacji międzyludzkich, w tym czas spędzany w domu z rodziną, a także z przyjaciółmi poza domem.
Większa jest też świadomość w zakresie kwestii gospodarczych i środowiskowych, co z kolei powoduje, że podejmowane są działania w celu ich ochrony. Społeczeństwo poczuło chęć zadbania o siebie, o żywność, o bezpieczeństwo planety.
Pandemia zwróciła też uwagę na kwestie zdrowotne i obnażyła słabe punkty systemów gwarantujących dostawy żywności, jednymi z najważniejszych priorytetów stały się również bezpieczeństwo żywności i zagwarantowanie jej dostaw. Zwiększyła się troska o środowisko naturalne, w szczególności jeśli chodzi o zanieczyszczenia oraz plastik trafiający do oceanów (83%), jak również ocieplenie klimatu, które zostało wspomniane przez ponad trzy czwarte (78%) respondentów w 9 krajach.
Kolejnymi kwestiami poruszanymi w raporcie były: marnotrawienie żywności (77%) oraz jej dostępność (71%). Ponadto niemal połowa (49%) ludności na świecie zdaje sobie dziś sprawę, że jej codzienne wybory wpływają na stan środowiska naturalnego.
– Tegoroczny raport Tetra Pak Index przedstawia ciekawe dane dotyczące tego, w jaki sposób konsumenci zmieniają swoje codzienne przyzwyczajenia w celu spowodowania pozytywnej zmiany, która zagwarantuje stabilną i zrównoważoną przyszłość. Coraz bardziej zauważalny staje się trend „powrotu do tradycyjnych wartości”, czyli gotowania w domu, spożywania posiłków z rodziną i unikania marnotrawienia żywności. Pandemia sprawiła, że odpowiedzialna konsumpcja jako kluczowy trend, stała się jeszcze ważniejsza i przez to wymaga intensyfikacji działań podejmowanych przez członków naszych społeczności – zarówno tych prowadzonych w domu, jak i związanych z wyborem firm, których produkty chcemy kupować – twierdzi Adolfo Orive, prezes i CEO Tetra Pak.
Może Cię zainteresuje: OZE w ofensywie
Odpowiedzialna konsumpcja staje się standardem
Konsumenci proaktywnie poszukują sposobów na dokonywanie w ich własnym życiu takich zmian, które wpłyną pozytywnie na ich zdrowie fizyczne i psychiczne oraz na środowisko naturalne (poprzez recykling i zmniejszenie ilości odpadów). Dla przykładu, 62% konsumentów zwraca większą uwagę na jakość spożywanej żywności oraz napojów, a 54% z nich wyrzuca dziś mniej jedzenia w porównaniu do czasu przed pandemią. Co ważne, 72% konsumentów uważa, że „pojedyncze osoby, takie jak my” powinny działać już dziś, aby nie zawieść przyszłych pokoleń.
Ponad jedna trzecia (35%) respondentów częściej niż przed pandemią wybiera marki, zwracając uwagę na stopień ich zrównoważenia, a jedna na dwie osoby uważa, że najważniejszą kwestią w obszarze opakowań do żywności jest przyjazność środowisku. 61% konsumentów jest zdania, że to firmy z branży spożywczej powinny poszukiwać rozwiązań w tej kwestii.
Ponad połowa respondentów (55%) rozważniej planuje posiłki, aby uniknąć marnowania żywności, a nieco mniej niż połowa (46%) bardziej przykłada się do sortowania odpadów do poddania recyklingowi, czyli opakowań kartonowych, szkła czy plastiku (w porównaniu do czasu sprzed pandemii).
Może Ci się spodoba: 15-minutowe miasta – utopia czy przyszłość?
Zmienianie i wspieranie naszych społeczności
Pandemia spowodowała, że ludzie stali się bardziej uważni i mają w sobie więcej empatii dla innych.
Częstotliwość organizowania wydarzeń związanych ze wspólnym spożywaniem posiłków poza domem jest aktualnie najwyższa od początku pandemii – wzrosła o 56%. Dlatego też zjawisko to zostało określone w raporcie jako jedna z szans w obszarze przyzwyczajeń.
Kolejnym takim zjawiskiem jest robienie zakupów w lokalnych sklepach oraz pozyskiwanie produktów z lokalnych źródeł. Niemalże jedna trzecia respondentów (32%) aktywnie wpływa na swoje społeczności w kwestii zmniejszenia ilości odpadów, tworząc swoisty ruch działający na rzecz spraw klimatycznych. W niektórych regionach Wielkiej Brytanii kwestie środowiskowe stały się ostatnio ważniejsze niż problemy związane z COVID-19.
Konsumenci poszukują sposobów na poprawę sytuacji w obszarach wymagających uwagi. Dbają o polepszenie własnego zdrowia fizycznego i psychicznego, dokonując właściwych wyborów w kwestii sposobów odżywiania oraz spożywanych produktów. Czymś, co na pewno nie skończy się wraz z pandemią, są działania konsumentów mające na celu kreowanie bardziej zrównoważonej przyszłości. Od firm będą oni wymagać takiego samego podejścia.
Źródło: Tetra Pak / PAP