administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Ostre hamowanie czy ciąg dalszy hossy – w jakim kierunku pójdzie rynek nieruchomości w 2022 r.?

Redakcja | 2022-02-17

Odpowiedź na powyższe pytanie stanowi kluczową do wyjaśnienia kwestię w ciągu najbliższych 12 miesięcy dla ekspertów, sprzedawców, kupujących i tych, którzy już posiadają mieszkanie – zwłaszcza spłacane na kredyt. Na dziś wszelkie pewne scenariusze co do rozwoju sytuacji rynkowej są tylko „gdybaniem”, warto jednak zarysować możliwe alternatywy.

Zobacz także

nieruchomosci-adwokat.pl Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną?

Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną? Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną?

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały...

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Sabina Augustynowicz news Prosument lokatorski - przewidywane zmiany rozliczeń

Prosument lokatorski - przewidywane zmiany rozliczeń Prosument lokatorski - przewidywane zmiany rozliczeń

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą od pewnego czasu uzyskać status prosumenta indywidualnego energii odnawialnej, wytwarzającego energię na potrzeby części wspólnej budynku wielolokalowego. Formy...

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą od pewnego czasu uzyskać status prosumenta indywidualnego energii odnawialnej, wytwarzającego energię na potrzeby części wspólnej budynku wielolokalowego. Formy rozliczenia tej energii są jednak mało zachęcające i sprawiają, że zainteresowanie statusem prosumenta indywidualnego nieustająco słabło.

Anna Ruszczak news Samorządy w kierunku spółdzielni energetycznych

Samorządy w kierunku spółdzielni energetycznych Samorządy w kierunku spółdzielni energetycznych

Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością.

Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością.

Dlaczego wspominamy jedynie o hipotezach, czy nawet „gdybaniu”? Bowiem bardzo wielki wpływ na sytuację mogą mieć czynniki pozarynkowe. Żyjemy w niepewnej sytuacji na wielu płaszczyznach: geopolitycznej, zdrowotnej, ekonomicznej. Oczywiście zawsze czynniki zewnętrzne mogą wpływać na rynek, ale jeśli otoczenie pozostaje stabilne, to i wpływ jest niewielki i przewidywalny. Tu sytuacja przedstawia się zgoła inaczej. Mamy ciągle szalejącą tzw. pandemię, waży się kwestia kolejnych restrykcji, które znów mogą zastopować gospodarkę. Do tego dochodzi niepewność geopolityczna, związana choćby z możliwym konfliktem na Wschodzie. Ewentualny jego wybuch może przełożyć się np. na kolejne setki tysięcy imigrantów z Ukrainy, przyjeżdżających do Polski.

Wymiernym czynnikiem makroekonomicznym pozostaje wysoka inflacja, a co za tym idzie, środki zaradcze podejmowane przez Radę Polityki Pieniężnej, które bezpośrednio uderzają w kieszenie kredytobiorców. Eksperci, jak i sami przedstawiciele rady spodziewają się kolejnych podwyżek stóp w ciągu roku. Mówi się o przekroczeniu 3 proc. stopy referencyjnej. Takie sygnały, wysyłane w kierunku potencjalnych kupujących mieszkania na kredyt, muszą pozostawiać swój ślad na popycie i z dotychczasowych informacji wynika, że zostawiają.

Może Cię zainteresuje: Kawalerki i małe mieszkania wracają do łask?

Generalnie wśród tzw. ekspertów i uczestników rynku wydaje się dominować przekonanie, że dotychczasowej hossy, a przede wszystkim dynamicznych wzrostów cen nie da się już utrzymać. Przez kilka lat rynek rósł jak na drożdżach i tak było jeszcze w minionym roku, aż do jesieni, kiedy RPP zaczęła mocno podwyższać stopy, a inflacja bić kolejne rekordy.

Na stole jest więc albo hamowanie popytu i cen, jednak bez głębszej korekty, albo korekta właśnie, w skrajnym scenariuszu po pęknięciu „bańki cenowej”, skutkująca głębokim spadkiem popytu, nadpodażą na rynku i głęboką korektą cen.

Lepiej już było

Skąd przekonanie, że rynek co najmniej zaczął hamować? Takie wnioski płyną z ostatnich danych. Według ekspertów z Domu Maklerskiego Pekao SA w ostatnim kwartale minionego roku sprzedaż nowych mieszkań u deweloperów notowanych na giełdzie spadła wobec wcześniejszego kwartału o 14 proc. To scenariusz nietypowy, bowiem zazwyczaj w ostatnim kwartale sprzedaż była wyższa niż w ciągu roku. Eksperci wskazali, że to pierwsza taka sytuacja w ciągu 10 lat.

Jako efekt wskazują oczywiście mocny wzrost stóp procentowych schładzających rynek. Co więc będzie dalej, skoro w perspektywie są kolejne podwyżki stóp? Według ekspertów PKO BP podstawowa stopa procentowa urośnie w tym roku do 3,5 proc.

RPP będzie kontynuować podwyżki stóp procentowych, a stopa referencyjna NBP dotrze według nas do poziomu 3,5 proc. Celem będzie uniknięcie wtórnych efektów widocznych obecnie egzogenicznych szoków oraz ograniczenie narastania fundamentalnej presji inflacyjnej. Podwyżki stóp będą następować w trakcie płynnej zmiany składu Rady, co generuje dodatkową niepewność, co do funkcji reakcji władz monetarnych w przyszłości – napisano w analizie banku na 2022 r.

Znacznie dalej w prognozach idą eksperci City Banku Handlowego. Ich zdaniem w związku z galopującą inflacją podstawowa stopa procentowa NBP wyniesie w tym roku 4,25 proc. Przy obecnym średnim poziomie marż kredytowych w wysokości 2,2–2,5 proc. dałoby to oprocentowanie kredytu na poziomie 7 proc. Do jesieni 2021 klienci płacili nieomal wyłącznie marże, a przeciętne oprocentowanie wynosiło około 2,5 proc. Rata kredytu na 300 tys., na 30 lat kształtowała się na poziomie 1200 zł. Gdyby oprocentowanie wynosiło 7 proc., miesięczna wysokość takiego zobowiązania sięgnęłaby już ponad 2000 zł. Nic dziwnego, że taki potencjalny scenariusz musi działać stopująco na wielu potencjalnie zainteresowanych mieszkaniami. Ci mogą odwlekać decyzję zakupową na późniejszy czas w roku 2022, czekając na wyklarowanie sytuacji.

Może Ci się spodoba: Czy pokolenie Z zmieni trwale rynek mieszkaniowy?

Ceny w dół? Niekoniecznie

Czy w związku z ewentualnym spadkiem sprzedaży, spadną też ceny mieszkań? Eksperci są tu dość ostrożni. Nie spodziewają się głębszej przeceny, przede wszystkim ze względu na obiektywne wskaźniki, niezależne od marż deweloperskich i polityki cenowej. W takim ujęciu ostatnie lata nie były wcale „pompowaniem” bańki cenowej, a wzrostem cen uzasadnionym rosnącymi kosztami: gruntów, robocizny, materiałów itp.

Według ekspertów PKO BP nie należy się spodziewać spadku cen mieszkań, choć duże wzrosty, z którymi mieliśmy do czynienia ostatnio, z pewnością wyhamują. Sytuacja będzie też mocno zróżnicowana regionalnie. Na poziom cen wpłynie rentowność najmu (zdaniem analityków PKO BP ta mocno spadnie w przeinwestowanym już Krakowie), a także podaż mieszkań. Tam gdzie podaż jest wysoka, a popyt umiarkowany, ceny mogą spadać. Eksperci wskazali tu na Poznań i Gdańsk.

Generalnie jednak, według analityków PKO BP, rok 2022 poskutkuje lekkimi, ale jednak wzrostami średnich poziomów cen mieszkań. Sugerują, że na spadki cen trzeba będzie poczekać do przyszłego roku. Jako główne powody przejścia w fazę spowolnienia wskazują oprócz stóp procentowych, zaostrzenie polityki kredytowej banków i pogorszenie dostępności mieszkań, a także duży portfel mieszkań, które firmy chcą oddać do użytku w 2022 roku i później.

W scenariuszu bazowym oceniamy, że w 2022 r. ceny mieszkań wzrosną o ok. 4%. Wzrost cen będzie skoncentrowany przede wszystkim na początku roku, gdy deweloperzy będą próbowali przenieść wysokie koszty projektów inwestycyjnych na odbiorców. Z kwartału na kwartał popyt prawdopodobnie będzie spowalniał, a rosnąć będzie odsetek niesprzedanych gotowych mieszkań. Niższy popyt przy stopniowo rosnącej ofercie wygeneruje negatywną presję na ceny – napisano w podsumowaniu analizy.

Z pewnością na sytuację rynkową wpływ będą miały także zmiany legislacyjne, m.in. wejście w życie ustawy o gwarantowanym wkładzie własnym kredytów, która przywraca (znany z programu "Mieszkanie dla Młodych") system limitów cen mieszkań kwalifikujących się do dopłat. Takie rozwiązanie może mieć wpływ na rynek i ceny. Rząd zapowiada też walkę z pustostanami, co może skłaniać posiadaczy nieruchomości do szybszej sprzedaży.

Jedno jest pewne – wchodzimy w okres kluczowy dla rynku nieruchomości, który wytyczy dalszy kierunek jego rozwoju na następne lata.

Źródło: Marcin Moneta, ekspert portalu GetHome.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Anna Ruszczak news Dwie trzecie mniej projektów deweloperskich w 2023 roku

Dwie trzecie mniej projektów deweloperskich w 2023 roku Dwie trzecie mniej projektów deweloperskich w 2023 roku

Spadający popyt, powodowany niepewnością i wysokim oprocentowaniem kredytów hipotecznych, oraz mniejsza podaż mieszkań i liczba nowych inwestycji rozpoczynanych przez deweloperów – tak ma wyglądać polski...

Spadający popyt, powodowany niepewnością i wysokim oprocentowaniem kredytów hipotecznych, oraz mniejsza podaż mieszkań i liczba nowych inwestycji rozpoczynanych przez deweloperów – tak ma wyglądać polski rynek mieszkaniowy w najbliższych miesiącach. Rynek będzie zmierzał w kierunku nowej równowagi: dużo mniej transakcji, bez znaczących spadków cen.

Anna Ruszczak news Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozstrzygnął na korzyść banku

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozstrzygnął na korzyść banku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozstrzygnął na korzyść banku

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję UOKiK-u, który ponad dwa lata temu nałożył karę na Santander Bank Polska. Dotyczyła ona stosowania niedozwolonych zasad ustalania kursów walut, na...

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję UOKiK-u, który ponad dwa lata temu nałożył karę na Santander Bank Polska. Dotyczyła ona stosowania niedozwolonych zasad ustalania kursów walut, na podstawie których naliczane są raty kredytów indeksowanych m.in. do euro i franka szwajcarskiego.

Anna Ruszczak news Bezpieczeństwo danych: chmura hybrydowa coraz bardziej popularna

Bezpieczeństwo danych: chmura hybrydowa coraz bardziej popularna Bezpieczeństwo danych: chmura hybrydowa coraz bardziej popularna

Ciągłość biznesu mocno zależy od właściwego modelu przechowywania i przetwarzania danych. Awarie i błędy użytkowników czy coraz częstsze cyberataki to główne zagrożenia. Rośnie popularność rozwiązań chmurowych...

Ciągłość biznesu mocno zależy od właściwego modelu przechowywania i przetwarzania danych. Awarie i błędy użytkowników czy coraz częstsze cyberataki to główne zagrożenia. Rośnie popularność rozwiązań chmurowych i świadomość korzyści, jakie za sobą niosą.

Redakcja news Jak dostosować regulamin rozliczania ciepła zgodnie z nowelizacją ustawy?

Jak dostosować regulamin rozliczania ciepła zgodnie z nowelizacją ustawy? Jak dostosować regulamin rozliczania ciepła zgodnie z nowelizacją ustawy?

Do 23 grudnia właściciele oraz zarządcy nieruchomości wielolokalowych muszą opracować nowe regulaminy rozliczania ciepła. Jak poradzić sobie z niejednoznacznymi zapisami nowelizacji? Skorzystaj z naszego...

Do 23 grudnia właściciele oraz zarządcy nieruchomości wielolokalowych muszą opracować nowe regulaminy rozliczania ciepła. Jak poradzić sobie z niejednoznacznymi zapisami nowelizacji? Skorzystaj z naszego szkolenia, a wyjdziesz z niego z gotowym regulaminem.

Anna Ruszczak news Stopy procentowe pozostają bez zmian

Stopy procentowe pozostają bez zmian Stopy procentowe pozostają bez zmian

Podczas grudniowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na tym samym poziomie. Stopa referencyjna wynosi dalej 6,75 proc. Analitycy rynku przewidują koniec podwyżek.

Podczas grudniowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na tym samym poziomie. Stopa referencyjna wynosi dalej 6,75 proc. Analitycy rynku przewidują koniec podwyżek.

Anna Ruszczak news URE nie zatwierdził zmiany taryf prądu dla gospodarstw domowych

URE nie zatwierdził zmiany taryf prądu dla gospodarstw domowych URE nie zatwierdził zmiany taryf prądu dla gospodarstw domowych

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie zatwierdził zmiany taryf dla odbiorców w gospodarstwach domowych na 2022 r. przez spółki Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót. Uznał, że wnioski nie spełniają wymagań...

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie zatwierdził zmiany taryf dla odbiorców w gospodarstwach domowych na 2022 r. przez spółki Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót. Uznał, że wnioski nie spełniają wymagań ustawy.

Anna Ruszczak news Prawie cztery miliardy euro dla Polski na transformację klimatyczną

Prawie cztery miliardy euro dla Polski na transformację klimatyczną Prawie cztery miliardy euro dla Polski na transformację klimatyczną

Na początku grudnia Komisja Europejska przyjęła pięć polskich programów operacyjnych z terytorialnymi planami sprawiedliwej transformacji klimatycznej. Obejmują one wsparcie transformacji obszarów górniczych...

Na początku grudnia Komisja Europejska przyjęła pięć polskich programów operacyjnych z terytorialnymi planami sprawiedliwej transformacji klimatycznej. Obejmują one wsparcie transformacji obszarów górniczych na Śląsku, Dolnym Śląsku, w Małopolsce, Wielkopolsce i w Łódzkiem. Ich łączna wartość to ponad 3,85 mld euro.

Anna Ruszczak news Reforma użytkowania wieczystego – drugi etap

Reforma użytkowania wieczystego – drugi etap Reforma użytkowania wieczystego – drugi etap

Reforma użytkowania wieczystego przechodzi do kolejnego etapu. Według ekspertów, dochody samorządów ze sprzedaży gruntów będących w użytkowaniu wieczystym mogą wynieść między 3,4 mld zł a 4,6 mld zł. Dzięki...

Reforma użytkowania wieczystego przechodzi do kolejnego etapu. Według ekspertów, dochody samorządów ze sprzedaży gruntów będących w użytkowaniu wieczystym mogą wynieść między 3,4 mld zł a 4,6 mld zł. Dzięki nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, przedsiębiorcy będą mogli kupić na własność grunty, które mają w użytkowaniu wieczystym.

Anna Ruszczak news 6 mld euro z nowego unijnego rozdania

6 mld euro z nowego unijnego rozdania 6 mld euro z nowego unijnego rozdania

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zamierza już w styczniu 2023 r. uruchomić pierwsze konkursy z nowej unijnej perspektywy finansowej.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zamierza już w styczniu 2023 r. uruchomić pierwsze konkursy z nowej unijnej perspektywy finansowej.

Redakcja news Jakie zmiany w pracy zdalnej?

Jakie zmiany w pracy zdalnej? Jakie zmiany w pracy zdalnej?

Sejm 1 grudnia przyjął nowelizację kodeksu pracy, która wprowadza zmiany w pracy zdalnej. Nowelizacja nakłada na pracodawców nowe obowiązki, takie jak konieczność opłacania rachunków pracownikowi czy ustalanie...

Sejm 1 grudnia przyjął nowelizację kodeksu pracy, która wprowadza zmiany w pracy zdalnej. Nowelizacja nakłada na pracodawców nowe obowiązki, takie jak konieczność opłacania rachunków pracownikowi czy ustalanie miejsca wykonywania obowiązków

Redakcja news Samorządy przyjmują wnioski o dodatek elektryczny

Samorządy przyjmują wnioski o dodatek elektryczny Samorządy przyjmują wnioski o dodatek elektryczny

Samorządy przyjmują już wnioski mieszkańców o wypłatę tzw. dodatku elektrycznego. Należy się on osobom, które do ogrzewania domów wykorzystują prąd.

Samorządy przyjmują już wnioski mieszkańców o wypłatę tzw. dodatku elektrycznego. Należy się on osobom, które do ogrzewania domów wykorzystują prąd.

Anna Ruszczak news Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdzi się w Polsce?

Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdzi się w Polsce? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdzi się w Polsce?

Według badań Polacy odczuwają coraz mniej satysfakcji z pracy i częściej dotyka ich wypalenie zawodowe. Czy sytuację pracowników na polskim rynku poprawiłoby wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy?

Według badań Polacy odczuwają coraz mniej satysfakcji z pracy i częściej dotyka ich wypalenie zawodowe. Czy sytuację pracowników na polskim rynku poprawiłoby wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy?

Anna Ruszczak news Gmina nie może zmuszać dewelopera do budowy dróg

Gmina nie może zmuszać dewelopera do budowy dróg Gmina nie może zmuszać dewelopera do budowy dróg

Samorządy, w zamian za wydanie pozwolenia na budowę, proponują deweloperom, aby mieszkańcom gminy wybudowali drogę, ścieżkę rowerową czy chodnik. Przepisy są nieprecyzyjne, a inwestorzy i prawnicy nie...

Samorządy, w zamian za wydanie pozwolenia na budowę, proponują deweloperom, aby mieszkańcom gminy wybudowali drogę, ścieżkę rowerową czy chodnik. Przepisy są nieprecyzyjne, a inwestorzy i prawnicy nie mają wątpliwości, że trzeba je poprawić.

Anna Ruszczak news Ryzyko w obrocie zreprywatyzowanymi nieruchomościami w Warszawie

Ryzyko w obrocie zreprywatyzowanymi nieruchomościami w Warszawie Ryzyko w obrocie zreprywatyzowanymi nieruchomościami w Warszawie

Masowo wpisywane do ksiąg wieczystych ostrzeżenia o prowadzonych czynnościach sprawdzających przez komisję weryfikacyjną stwarzają istotne ryzyko przy obrocie zreprywatyzowanymi nieruchomościami w Warszawie....

Masowo wpisywane do ksiąg wieczystych ostrzeżenia o prowadzonych czynnościach sprawdzających przez komisję weryfikacyjną stwarzają istotne ryzyko przy obrocie zreprywatyzowanymi nieruchomościami w Warszawie. Nie musi to jednak całkowicie blokować obrotu.

Anna Ruszczak news Poprawka do ustawy wiatrakowej: 10 proc. energii dla społeczności lokalnej

Poprawka do ustawy wiatrakowej: 10 proc. energii dla społeczności lokalnej Poprawka do ustawy wiatrakowej: 10 proc. energii dla społeczności lokalnej

Rząd przyjął poprawkę do ustawy wiatrakowej, dzięki której co najmniej 10 proc. energii z farm wiatrowych trafi do społeczności lokalnej. Ustawą zajmie się Sejm, a jest ona bardzo potrzebna, aby odblokować...

Rząd przyjął poprawkę do ustawy wiatrakowej, dzięki której co najmniej 10 proc. energii z farm wiatrowych trafi do społeczności lokalnej. Ustawą zajmie się Sejm, a jest ona bardzo potrzebna, aby odblokować budowę farm wiatrowych w Polsce, produkujących tanią energię.

Redakcja Więcej pieniędzy z programu "Mój Prąd"

Więcej pieniędzy z programu "Mój Prąd" Więcej pieniędzy z programu "Mój Prąd"

15 grudnia 2022 r. rozpoczęła się kolejna edycja programu "Mój prąd". Dofinansowanie do instalacji PV i magazynów energii jest wyższe niż dotychczas – maksymalnie można uzyskać ponad 30 tys. zł.

15 grudnia 2022 r. rozpoczęła się kolejna edycja programu "Mój prąd". Dofinansowanie do instalacji PV i magazynów energii jest wyższe niż dotychczas – maksymalnie można uzyskać ponad 30 tys. zł.

Anna Ruszczak news Podwyżka taryf za prąd

Podwyżka taryf za prąd Podwyżka taryf za prąd

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy dla spółek energetycznych na sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej dla odbiorców z grupy G. Będą one obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku....

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy dla spółek energetycznych na sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej dla odbiorców z grupy G. Będą one obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. Gospodarstwa domowe nie odczują ich bezpośrednio.

Anna Ruszczak news Rząd dopłaci do kredytów mieszkaniowych

Rząd dopłaci do kredytów mieszkaniowych Rząd dopłaci do kredytów mieszkaniowych

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zaprezentował 16 grudnia 2022 roku najnowszy program mieszkaniowy, w którym państwo pomoże osobom do 45. roku życia w spłacie kredytów zaciągniętych na pierwsze...

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zaprezentował 16 grudnia 2022 roku najnowszy program mieszkaniowy, w którym państwo pomoże osobom do 45. roku życia w spłacie kredytów zaciągniętych na pierwsze mieszkanie.

Anna Ruszczak news 194 mln zł dla stolicy na poprawę systemu gospodarki wodno-ściekowej

194 mln zł dla stolicy na poprawę systemu gospodarki wodno-ściekowej 194 mln zł dla stolicy na poprawę systemu gospodarki wodno-ściekowej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o przekazaniu Warszawie dodatkowych 194 mln zł na poprawę zaopatrzenia w wodę i oczyszczania ścieków. System gospodarki wodno-ściekowej...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o przekazaniu Warszawie dodatkowych 194 mln zł na poprawę zaopatrzenia w wodę i oczyszczania ścieków. System gospodarki wodno-ściekowej w stolicy i okolicach ma zostać usprawniony i unowocześniony.

Anna Ruszczak news Zamrożenie cen gazu w 2023 roku

Zamrożenie cen gazu w 2023 roku Zamrożenie cen gazu w 2023 roku

Ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jej rezultatem będzie zamrożenie cen gazu...

Ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jej rezultatem będzie zamrożenie cen gazu w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Sprzedawcy gazu będą mieli obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi ceny maksymalnej w wysokości 200,17 zł za MWh.

nieruchomosci-adwokat.pl Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną?

Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną? Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną?

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały...

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Redakcja news Dopłaty do fotowoltaiki w blokach

Dopłaty do fotowoltaiki w blokach Dopłaty do fotowoltaiki w blokach

1 lutego 2023 roku rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie montażu instalacji fotowoltaicznych na blokach mieszkalnych.

1 lutego 2023 roku rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie montażu instalacji fotowoltaicznych na blokach mieszkalnych.

Anna Ruszczak news Rząd opublikował szczegółowy opis priorytetów programu FEnIKS 2021-27

Rząd opublikował szczegółowy opis priorytetów programu FEnIKS 2021-27 Rząd opublikował szczegółowy opis priorytetów programu FEnIKS 2021-27

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało Szczegółowy Opis Priorytetów programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, skierowanego m.in. do jednostek samorządu...

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało Szczegółowy Opis Priorytetów programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, skierowanego m.in. do jednostek samorządu terytorialnego.

Anna Ruszczak news Obowiązek segregacji odpadów budowlanych przesunięty o dwa lata

Obowiązek segregacji odpadów budowlanych przesunięty o dwa lata Obowiązek segregacji odpadów budowlanych przesunięty o dwa lata

Znowelizowano przepisy ustawy o odpadach budowlanych i rozbiórkowych, na mocy której obowiązek segregacji odpadów budowlanych został przesunięty na 1 stycznia 2025 r.

Znowelizowano przepisy ustawy o odpadach budowlanych i rozbiórkowych, na mocy której obowiązek segregacji odpadów budowlanych został przesunięty na 1 stycznia 2025 r.

Wybrane dla Ciebie

Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych »

Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych » Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych »

Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach?

Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach? Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach?

Uważaj na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach i na parkingach »

Uważaj na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach i na parkingach » Uważaj na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach i na parkingach »

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? »

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? » Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? »

Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu?

Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu? Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu?

Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu?

Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu? Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu?

Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej »

Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej » Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej »

Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie?

Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie? Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach » Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach »

Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to »

Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to » Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to »

Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne »

Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne » Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne »

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych? Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać?

Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać? Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać?

Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem?

Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem? Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa? Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać? System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie »

Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie » Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie »

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku? Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę »

Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę » Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę »

Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku?

Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku? Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku?

Rozwiązania pozwalające zaoszczędzić na rosnących cenach energii ogrzewania »

Rozwiązania pozwalające zaoszczędzić na rosnących cenach energii ogrzewania »  Rozwiązania pozwalające zaoszczędzić na rosnących cenach energii ogrzewania »

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji» Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Kilka sposobów na estetyczne śmietniki »

Kilka sposobów na estetyczne śmietniki » Kilka sposobów na estetyczne śmietniki »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.