Jakie są wady i zalety mieszkań na parterze oraz na piętrze?

Zaletą mieszkań na parterze jest dostęp do ogródka. Fot. Pixabay
Zakup mieszkania należy rozpocząć od określenia swoich potrzeb. Dla kogoś będzie to balkon czy ogródek, dla innych widok z okna. Warto zastanowić się też nad wyborem piętra. Zarówno mieszkania na parterze, jak i na wyższych kondygnacjach, mają określone wady i zalety.
Zobacz także
Anna Ruszczak news Drugi nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło drugi nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie”. Rozpoczyna się 29 września.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło drugi nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie”. Rozpoczyna się 29 września.
Anna Ruszczak news Samorządy nie zdążą uchwalić planów ogólnych

Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym weszła w życie. Samorządy obawiają się, że nie dadzą rady uchwalić planów ogólnych do końca 2025 roku, bo zabraknie specjalistów do ich opracowania, a nowe...
Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym weszła w życie. Samorządy obawiają się, że nie dadzą rady uchwalić planów ogólnych do końca 2025 roku, bo zabraknie specjalistów do ich opracowania, a nowe zasady partycypacji społecznej wydłużą procedowanie.
Anna Ruszczak news Wynajem mieszkania coraz częściej z wyboru

Wiele rodzin woli wynajmować mieszkanie, niż je kupować. Ceny najmu zaczęły się stabilizować, a nawet spadać.
Wiele rodzin woli wynajmować mieszkanie, niż je kupować. Ceny najmu zaczęły się stabilizować, a nawet spadać.
Zakup mieszkania to jedna z kluczowych życiowych decyzji. Jednym z ważniejszych kryteriów branych pod uwagę podczas poszukiwań jest piętro, na którym położone jest mieszkanie. Wielu kupujących twierdzi, że najlepszym rozwiązaniem są mieszkania zlokalizowane w środkowej części bloku, nie za nisko i nie za wysoko. Optymalna temperatura, mniejszy hałas i niewielkie prawdopodobieństwo włamań przekonują do zakupu takiego lokalu. Jednak mieszkania na wyższych piętrach i parterze to również ciekawa opcja.
Zalety parteru
Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na zakup mieszkania na parterze. Dla wielu osób to jedyna opcja posiadania własnego ogródka, a jest to szczególnie ważne dla rodzin z małymi dzieci. Wielu rodziców decyduje się na taki lokal także ze względów bezpieczeństwa. Dzieci chętnie wdrapują się na parapety, wyglądają przez szyby.
Parterowe mieszkania to także dobra opcja dla osób starszych i poruszających się na wózkach. Zwłaszcza, jeżeli w bloku nie ma windy. Zresztą także młodsze i niemające problemu z poruszaniem się osoby z pewnością docenią fakt, że nie muszą się wspinać po schodach z wózkiem czy wnosić po nich mebli. Dodatkowo, cena za metr kwadratowy mieszkań położonych na niższych kondygnacjach (zwłaszcza na parterze) jest często trochę niższa niż pozostałych mieszkań w tym samym bloku.
Może Cię zainteresuje: Co trzeba wiedzieć o amortyzacji mieszkania w 2023 roku?
Wady mieszkania na parterze
Mniejsza prywatność, trzaskające drzwi na klatce schodowej i możliwość włamań to najczęściej wymieniane wady mieszkań znajdujących się na parterze. Jednak nowe budownictwo praktycznie całkowicie eliminuje te niedogodności. W nowych blokach stawia się na wysoką jakość materiałów, izolację zarówno cieplną, jak i akustyczną. Wiele osób obawia się także, że parterowe lokale będą za słabo doświetlone. Ciemne mieszkanie na parterze, zwłaszcza w nowym budownictwie, to mit. Odpowiedniej wielkości okna i odległość od innych budynków powinny rozwiązać ten problem.
Mieszkanie na piętrze
Mieszkania położone wyżej, niż na parterze, to opcja chętnie wybierana przez osoby, którym zależy na ładnym widoku. Decydują się na nie także osoby aktywne, które nie mają problemu z chodzeniem po schodach. Do zalet takich mieszkań należy większa prywatność, niższy poziom hałasu oraz optymalna temperatura. Zniechęcić do zakupu takiego mieszkania może z kolei brak windy (w starszym budownictwie).
Pierwsze piętro to dobra opcja dla osób starszych i z niepełnosprawnością, a także tych, którym nie przeszkadza hałas z ulicy. Z kolei mieszkania na najwyższych kondygnacjach oferują najlepszy widok z okna, większą prywatność i najmniej hałasu (na klatce schodowej pojawiają się tylko mieszkańcy ostatniego piętra).
Może Cię zainteresuje: Kiedy można negocjować umowę najmu mieszkania?
Mieszkania zlokalizowane na pierwszym i drugim piętrze cieszą się dużym zainteresowaniem. To, że znajdują się one wyżej, może przekładać się na mniejsze ryzyko włamania, większą ciszę i spokój, a także dostęp do balkonu czy tarasu, które zapewniają więcej naturalnego światła oraz lepszy widok z okna. Co ciekawe, wybór piętra determinuje również cena za ubezpieczenie, które jest tańsze dla niższych kondygnacji.
Lepsza regulacja temperatury
Stawiając na wyższe piętro, mamy pewność lepszej regulacji temperatury w zimnych miesiącach, ponieważ mieszkania są ogrzewane z każdej strony ciepłem od sąsiadów z góry i z dołu. To pozwala trochę zaoszczędzić na ogrzewaniu. W tych lokalach "nie czuć" zimna z piwnicy czy nie słychać hałasu z lokali usługowych znajdujących się pod nimi. Minusem jest większy hałas i natężenie ruchu na klatce schodowej.
Mieszkanie na najwyższym piętrze z reguły jest ciche. Najczęściej wymienianą wadą tak położonych lokali jest duża zależność temperatury we wnętrzu od aktualnych warunków pogodowych. Często mówi się o tym, że szczytowe M są bardzo gorące latem i trudne do ogrzania zimą. Warto mieć na uwadze, że w nowo powstających budynkach problemy tego typu udało się w pełni wyeliminować, dzięki wykorzystaniu dobrych jakościowo izolacji.
Źródło: rynekpierwotny.pl