Częstym błędem jest twierdzenie, że dług z tytułu kosztów zarządu obciąża lokal, a nie konkretną osobę
arch. redakcji
Właściciele lokali mieszkalnych w naszej spółdzielni, dokonując transakcji zbycia w aktach notarialnych, nie wskazują, która strona (zbywca czy nabywca) ma prawo do zwrotu ewentualnej nadpłaty, a także, kto jest zobowiązany do pokrycia niedopłaty powstałej po dokonaniu rozliczenia centralnego ogrzewania.
W spółdzielni obowiązuje regulamin rozliczania jego kosztów, w którym określono, że w przypadku zbycia lokalu w trakcie okresu rozliczeniowego, przy braku ustaleń w tym zakresie, nabywca przejmuje wszystkie prawa i obowiązki wynikające z rozliczenia.
Czy takie jego postanowienia są prawidłowe i wiążące?
Ubiegły rok przyniósł wiele zmian, także na rynku mieszkaniowym i zarządzania nieruchomościami. Pandemia przyspieszyła – i tak nieukniknione – zmiany, opierające się na digitalizacji usług. Zarówno Wspólnoty...
Ubiegły rok przyniósł wiele zmian, także na rynku mieszkaniowym i zarządzania nieruchomościami. Pandemia przyspieszyła – i tak nieukniknione – zmiany, opierające się na digitalizacji usług. Zarówno Wspólnoty Mieszkaniowe, jak i deweloperzy oczekują, że wszystko będzie działało szybko, prosto i na klik – także usługi zarządzania nieruchomościami.
TuMieszkamy, marka świadcząca usługi zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi, scentralizowała procesy obsługi klienta i otworzyła biuro w Lublinie.
Takie działanie to kolejny etap na drodze rozwoju...
TuMieszkamy, marka świadcząca usługi zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi, scentralizowała procesy obsługi klienta i otworzyła biuro w Lublinie.
Takie działanie to kolejny etap na drodze rozwoju firmy, która poszerza swoją działalność, stawiając na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców, łatwą komunikację i łączenie procesów zdalnej obsługi z regularną obecnością specjalistów na terenie nieruchomości.
Terminal płatniczy to urządzenie, które pomaga rozwijać biznes, utrzymywać dotychczasowych klientów i pozyskiwać nowych, a także zwiększać przychody firmy – i to bez względu na branżę. Zastanawiasz się,...
Terminal płatniczy to urządzenie, które pomaga rozwijać biznes, utrzymywać dotychczasowych klientów i pozyskiwać nowych, a także zwiększać przychody firmy – i to bez względu na branżę. Zastanawiasz się, jak możliwie optymalnie wdrożyć płatności bezgotówkowe w swoim biznesie? Odpowiedzią na to są darmowe terminale płatnicze dla małych i średnich przedsiębiorstw – które można otrzymać dzięki uczestnictwu w Programie Polska Bezgotówkowa.
Jak wskazuje art. 548 § 1 kc, z chwilą wydania rzeczy sprzedanej przechodzą na kupującego korzyści i ciężary związane z rzeczą. Zatem do dnia wydania lokalu w posiadanie kupującemu wszelkie opłaty ponosi poprzedni właściciel, a potem – nowy właściciel.
Powstanie nadpłaty powinno prowadzić zarząd do wniosku, że właściciele dokonali wpłat wyższych niż wymagane, a zatem należy im się zwrot nadwyżki. Prawo do nadpłaty lub zobowiązanie do dopłaty powstaje w określonej chwili (po rocznym rozliczeniu), a uprawnionym z tytułu dopłaty lub zobowiązanym z tytułu niedopłaty jest aktualny właściciel lokalu czy osoba której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
W zakresie „rozliczenia” przejmowanego lokalu nowy właściciel musi liczyć się z tym, że wprawdzie prąd, gaz i inne media dostarczane do lokalu można rozliczyć na dzień wydania lokalu, dokonując spisu liczników i załatwiając u dostawców mediów formalności związane ze zmianą ich odbiorcy, ale w spółdzielni czy wspólnocie mieszkaniowej okresem rozliczeniowym jest rok kalendarzowy. Podmioty te nie mają obowiązku rozliczenia lokalu w inny sposób i rozliczać będą się ze swoim aktualnym członkiem, bo na niego z chwilą wydania lokalu przeszły wszelkie korzyści i ciężary związanez lokalem.
Częstym związanym z rozliczeniami błędem jest twierdzenie, że dług z tytułu kosztów zarządu obciąża lokal, a nie konkretną osobę. Konsekwencją tego jest próba dochodzenia zaległości od nowego właściciela lokalu.
Wprawdzie – zgodnie z art. 548 § 1 kc – z chwilą wydania rzeczy sprzedanej przechodzą na kupującego korzyści i ciężary związane z rzeczą, jednak nie oznacza to przejścia długów.
Zaliczki na koszty zarządu z chwilą powstania obowiązku ich zapłaty z ciężarów przekształcają się w dług obciążający konkretną osobę, będącą w danej chwili zobowiązaną do ich zapłaty. W stosunku do tej osoby należy dochodzić ich zapłaty.
Nowy właściciel ponosi odpowiedzialność za zaliczki od momentu wydania mu lokalu w posiadanie.
Zatem jeżeli w ciągu roku mieszkanie zmieniało np. dwa razy właściciela i każdy z nich nie płacił zaliczek na pokrycie kosztów zarządu, to spółdzielnia czy wspólnota mieszkaniowa ma dwóch dłużników i od każdego z nich powinna dochodzić zaliczek za okres, w którym był on zobowiązany do ich ponoszenia.
kangoo
kangoo, 10.08.2016r., 12:43:51
bez sensu, w artykule jest sprzeczność, najpierw piszecie Prawo do nadpłaty lub zobowiązanie do dopłaty powstaje w określonej chwili (po rocznym rozliczeniu), a uprawnionym z tytułu dopłaty lub zobowiązanym z tytułu niedopłaty jest aktualny właściciel lokalu czy osoba której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.[/cytat]
a potem [cytat]Wprawdzie – zgodnie z art. 548 § 1 kc – z chwilą wydania rzeczy sprzedanej przechodzą na kupującego korzyści i ciężary związane z rzeczą, jednak nie oznacza to przejścia długów.
Zaliczki na koszty zarządu z chwilą powstania obowiązku ich zapłaty z ciężarów przekształcają się w dług obciążający konkretną osobę, będącą w danej chwili zobowiązaną do ich zapłaty. W stosunku do tej osoby należy dochodzić ich zapłaty.
Nowy właściciel ponosi odpowiedzialność za zaliczki od momentu wydania mu lokalu w posiadanie.
Panele fotowoltaiczne z coraz większym natężeniem wrastają w miejską tkankę, uwalniając nas od wysokich rachunków za prąd. Montowane są nie tylko na dachach domków jednorodzinnych czy biurowców, ale również...
Panele fotowoltaiczne z coraz większym natężeniem wrastają w miejską tkankę, uwalniając nas od wysokich rachunków za prąd. Montowane są nie tylko na dachach domków jednorodzinnych czy biurowców, ale również uczelni, szkół, bibliotek czy kompleksów rekreacyjnych. Nadchodzące inicjatywy UE zobowiążą właścicieli budynków do instalowania paneli fotowoltaicznych na płaskich dachach powyżej 250 m2 na budynkach użyteczności publicznej i komercyjnych od 2027 r., wspierając przyspieszony wzrost do 600 GW.
Pożary instalacji fotowoltaicznych i banków energii to już nie rzadkość, a ich liczba systematycznie wzrasta wraz ze zwiększeniem zainstalowanych rozwiązań na rynku. Z uwagi na to, że liczba tego typu...
Pożary instalacji fotowoltaicznych i banków energii to już nie rzadkość, a ich liczba systematycznie wzrasta wraz ze zwiększeniem zainstalowanych rozwiązań na rynku. Z uwagi na to, że liczba tego typu instalacji stale rośnie, warto wiedzieć co zrobić, jeśli dojdzie do pożaru.
Odkryj niezawodną ochronę dla Twojego dachu - hydroizolacja z epdm AlphaThor! Nasz produkt jest stworzony z myślą o trwałości i wytrzymałości, zapewniając długotrwałą ochronę przed wilgocią i uszkodzeniami.
Odkryj niezawodną ochronę dla Twojego dachu - hydroizolacja z epdm AlphaThor! Nasz produkt jest stworzony z myślą o trwałości i wytrzymałości, zapewniając długotrwałą ochronę przed wilgocią i uszkodzeniami.
Wawel Service, deweloper znany z energooszczędnych inwestycji mieszkaniowych i firma Viessmann, światowy lider w dziedzinie rozwiązań grzewczych, ogłaszają wspólną inwestycję. Zeroenergetyczny condo hotel...
Wawel Service, deweloper znany z energooszczędnych inwestycji mieszkaniowych i firma Viessmann, światowy lider w dziedzinie rozwiązań grzewczych, ogłaszają wspólną inwestycję. Zeroenergetyczny condo hotel ze strefą spa oraz osiedle domów jednorodzinnych w Kluszkowcach to pionierski projekt, który łączy luksusowy wypoczynek z innowacyjnym podejściem do zrównoważonej energetyki. Premiera inwestycji odbędzie się podczas Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości w Krakowie.
Ławki parkowe, miejskie oraz osiedlowe stanowią nieodłączny element miejskiej przestrzeni. Pełnią zarówno rolę funkcjonalną, jak i estetyczną. Dla zarządców nieruchomości odpowiedni wybór elementów małej...
Ławki parkowe, miejskie oraz osiedlowe stanowią nieodłączny element miejskiej przestrzeni. Pełnią zarówno rolę funkcjonalną, jak i estetyczną. Dla zarządców nieruchomości odpowiedni wybór elementów małej architektury jest kluczowy, ponieważ wpływa zarówno na komfort użytkowników, jak i ogólny wygląd i wrażenia związane z danym terenem.
Jak sprostać wyzwaniom w świecie zarządzania nieruchomościami, gdzie każdy detal ma znaczenie, a trudności pojawiają się na każdym kroku? Czy istnieją skuteczne strategie, które mogą zmniejszyć ilość codziennych...
Jak sprostać wyzwaniom w świecie zarządzania nieruchomościami, gdzie każdy detal ma znaczenie, a trudności pojawiają się na każdym kroku? Czy istnieją skuteczne strategie, które mogą zmniejszyć ilość codziennych obowiązków Zarządcy, przynosząc realne korzyści i oszczędności dla mieszkańców?
Ecosorting oferuje urządzenia techniczne jak i wsparcie formalne w zakresie wyłączenia właścicieli jak i posiadaczy mieszkań nieruchomości wielolokalowych ze zbiorowej odpowiedzialności za nieprawidłową...
Ecosorting oferuje urządzenia techniczne jak i wsparcie formalne w zakresie wyłączenia właścicieli jak i posiadaczy mieszkań nieruchomości wielolokalowych ze zbiorowej odpowiedzialności za nieprawidłową segregację odpadów komunalnych.
Terminal płatniczy to urządzenie, które pomaga rozwijać biznes, utrzymywać dotychczasowych klientów i pozyskiwać nowych, a także zwiększać przychody firmy – i to bez względu na branżę. Zastanawiasz się,...
Terminal płatniczy to urządzenie, które pomaga rozwijać biznes, utrzymywać dotychczasowych klientów i pozyskiwać nowych, a także zwiększać przychody firmy – i to bez względu na branżę. Zastanawiasz się, jak możliwie optymalnie wdrożyć płatności bezgotówkowe w swoim biznesie? Odpowiedzią na to są darmowe terminale płatnicze dla małych i średnich przedsiębiorstw – które można otrzymać dzięki uczestnictwu w Programie Polska Bezgotówkowa.
Każdy właściciel lokalu we wspólnocie mieszkaniowej, oprócz kosztów związanych z utrzymaniem własnego lokalu, jest zobowiązany do ponoszenia kosztów związanych z zarządem nieruchomością wspólną.
Każdy właściciel lokalu we wspólnocie mieszkaniowej, oprócz kosztów związanych z utrzymaniem własnego lokalu, jest zobowiązany do ponoszenia kosztów związanych z zarządem nieruchomością wspólną.
Wspólnota mieszkaniowa może obciążyć właścicieli tylko kosztami zarządu nieruchomością wspólną. Nie może ich zobowiązać do ponoszenia kosztów utrzymania nieruchomości sąsiednich, nawet jeżeli są funkcjonalnie...
Wspólnota mieszkaniowa może obciążyć właścicieli tylko kosztami zarządu nieruchomością wspólną. Nie może ich zobowiązać do ponoszenia kosztów utrzymania nieruchomości sąsiednich, nawet jeżeli są funkcjonalnie związane z nieruchomością wspólną – orzekł Sąd Okręgowy w Świdnicy.
Ustalenie wysokości zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną stanowi nieodłączny element corocznych zebrań właścicieli lokali oraz jedną z fundamentalnych czynności zarządzania. Pomimo powtarzalności...
Ustalenie wysokości zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną stanowi nieodłączny element corocznych zebrań właścicieli lokali oraz jedną z fundamentalnych czynności zarządzania. Pomimo powtarzalności tej czynności oraz – wydawać by się mogło – jej banalności, nierzadko dochodzi do sytuacji, w której nie tylko poszczególni właściciele lokali mają odmienne zdanie na temat mechanizmu kształtowania tego kosztu, ale nawet wśród zarządców praktyka w tej kwestii nie jest jednolita.
Czy wspólnota mieszkaniowa może podjąć uchwałę o naliczeniu odsetek większych niż odsetki maksymalne za nieterminowe wpłaty zaliczek na koszty zarządu nieruchomością wspólną?
Czy wspólnota mieszkaniowa może podjąć uchwałę o naliczeniu odsetek większych niż odsetki maksymalne za nieterminowe wpłaty zaliczek na koszty zarządu nieruchomością wspólną?
Prowadzenie działalności gospodarczej w lokalu czy też zmiana jego przeznaczenia z mieszkalnego na użytkowy nie zależy od uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej. Wspólnota jest uprawniona tylko do podejmowania...
Prowadzenie działalności gospodarczej w lokalu czy też zmiana jego przeznaczenia z mieszkalnego na użytkowy nie zależy od uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej. Wspólnota jest uprawniona tylko do podejmowania decyzji odnośnie do nieruchomości wspólnej i nie ma żadnych uprawnień do ingerowania w poszczególne lokale, w tym: nie ma prawa zakazywania prowadzenia w nich działalności gospodarczej. Takie stanowisko potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 kwietnia 2009 roku (sygn. akt II CSK 601/08).
W myśl art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali właściciel lokalu ponosi koszty utrzymania nieruchomości wspólnej proporcjonalnie do posiadanego w niej udziału.
Upraszczając i myśląc logicznie, można...
W myśl art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali właściciel lokalu ponosi koszty utrzymania nieruchomości wspólnej proporcjonalnie do posiadanego w niej udziału.
Upraszczając i myśląc logicznie, można sądzić, że intencja ustawodawcy jest czytelna – ten, kto ma większy lokal,
ma ponosić wyższe koszty. Ale jest to uproszczenie zbyt daleko idące.
Polacy nie chcą się składać na długi sąsiadów. Ponad 3/4 uważa, że jeśli ktoś zalega spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej z czynszem i nie wywiązuje się z ustaleń ułatwiających spłatę zadłużenia, to...
Polacy nie chcą się składać na długi sąsiadów. Ponad 3/4 uważa, że jeśli ktoś zalega spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej z czynszem i nie wywiązuje się z ustaleń ułatwiających spłatę zadłużenia, to powinny one podejmować stanowcze kroki, aby odzyskać dług.
Od 6 listopada 2021 funkcjonują elektroniczne licytacje komornicze nieruchomości. Rozwiązanie cieszy się dużym zainteresowaniem – wskazuje na to rosnąca liczba zgłoszeń nieruchomości do przetargów na portalu...
Od 6 listopada 2021 funkcjonują elektroniczne licytacje komornicze nieruchomości. Rozwiązanie cieszy się dużym zainteresowaniem – wskazuje na to rosnąca liczba zgłoszeń nieruchomości do przetargów na portalu elicytacje.komornik.pl. Licytacje online znacznie przyspieszają egzekucję z nieruchomości, wykluczają zmowy między licytantami i zapewniają transparentność postępowania oraz bezpieczeństwo jego uczestników.
Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 13) a w nim o tym, że gmina nie ma obowiązku dostarczenia energii elektrycznej do lokalu we wspólnocie mieszkaniowej oraz o tym, że potrzebna...
Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 13) a w nim o tym, że gmina nie ma obowiązku dostarczenia energii elektrycznej do lokalu we wspólnocie mieszkaniowej oraz o tym, że potrzebna jest wyraźna zgoda współmałżonka na zaciągnięcie długu, aby komornik mógł się domagać ściągnięcia należności z wspólnego majątku małżonków. A ponadto wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który nakłada na Polskę obowiązek wprowadzenia stosownych zmian w polskim prawie własności, mających na...
Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Sprawiedliwości pracują nad przepisami mającymi ułatwić ściąganie zaległych alimentów. Nowe regulacje mają pozwalać komornikowi ściągać zaległości ze sprzedaży nieruchomości...
Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Sprawiedliwości pracują nad przepisami mającymi ułatwić ściąganie zaległych alimentów. Nowe regulacje mają pozwalać komornikowi ściągać zaległości ze sprzedaży nieruchomości należących do dłużnika alimentacyjnego.
Dostępne dane statystyczne wskazują, że liczba upadłości konsumenckich wyraźnie wzrosła w drugiej połowie 2020 roku. Tylko w grudniu 2020 r. upadłość konsumencką ogłosiło niewiele mniej osób niż przez...
Dostępne dane statystyczne wskazują, że liczba upadłości konsumenckich wyraźnie wzrosła w drugiej połowie 2020 roku. Tylko w grudniu 2020 r. upadłość konsumencką ogłosiło niewiele mniej osób niż przez cały 2015 rok. Można się spodziewać, że w obecnym roku padnie kolejny rekord dotyczący liczby nowych upadłości konsumenckich. W jaki sposób upadłość konsumencka wiąże się z nieruchomościami mieszkaniowymi (lokalami i domami)?
Internetowa licytacja lokali i domów oferowanych przez komornika sprawi, że zniknie problem związany z mało dogodnym czasem lub miejscem składania ofert, z pewnością przyczyni się do większego zainteresowania...
Internetowa licytacja lokali i domów oferowanych przez komornika sprawi, że zniknie problem związany z mało dogodnym czasem lub miejscem składania ofert, z pewnością przyczyni się do większego zainteresowania tym rozwiązaniem. Skorzystają na tym również dłużnicy, którzy dzięki wyższym cenom sprzedaży nieruchomości spłacą większą część swoich zobowiązań lub otrzymają od komornika większą nadwyżkę (różnicę ceny sprzedaży „M” oraz łącznej wartości długów).
W ramach tak zwanej Tarczy 4.0. zostało wprowadzone uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, stanowiące jedną z alternatyw dla upadłości. Chodzi przede wszystkim o to, aby móc wynegocjować z wierzycielami...
W ramach tak zwanej Tarczy 4.0. zostało wprowadzone uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, stanowiące jedną z alternatyw dla upadłości. Chodzi przede wszystkim o to, aby móc wynegocjować z wierzycielami układ, dzięki któremu dłużnik będzie mógł przynajmniej częściowo spełnić ciążące na nim zobowiązania.
W powszechnym odczuciu nie ma wątpliwości, że w katalogu praw do lokali przewidzianych w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych [2] spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego postrzegane jest...
W powszechnym odczuciu nie ma wątpliwości, że w katalogu praw do lokali przewidzianych w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych [2] spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego postrzegane jest jako najmniej atrakcyjny tytuł prawny do władania lokalem mieszkalnym. Pogląd ten – jakkolwiek nie wynika z przeprowadzonych w tym zakresie badań statystycznych – znalazł wyraźne potwierdzenie w zbiorowej reakcji spółdzielców na możliwość przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu...
Właściciel lokalu we wspólnocie mieszkaniowej ponosi wydatki związane z utrzymaniem tego lokalu oraz uczestniczy w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.
Jeżeli tego nie czyni,...
Właściciel lokalu we wspólnocie mieszkaniowej ponosi wydatki związane z utrzymaniem tego lokalu oraz uczestniczy w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.
Jeżeli tego nie czyni, zarząd wspólnoty musi, w określonym w przepisach czasie, podjąć odpowiednie kroki prawne, wymuszające ściągnięcie zaległych płatności, aby nie uległy one przedawnieniu.
Przez dwa lata obowiązywała tzw. ulga meldunkowa. Osoby, które nabyły lokal lub budynek mieszkalny w tym okresie, sprzedając dzisiaj swój majątek mogą nadal z niej skorzystać. Nie jest to jednak prosta...
Przez dwa lata obowiązywała tzw. ulga meldunkowa. Osoby, które nabyły lokal lub budynek mieszkalny w tym okresie, sprzedając dzisiaj swój majątek mogą nadal z niej skorzystać. Nie jest to jednak prosta sprawa.
System ochrony przeciwpożarowej budynku składa się z wielu elementów i tylko ich regularna kontrola daje pewność, że w razie niebezpieczeństwa wszystko zadziała prawidłowo. W Polsce częstotliwość dokonywania...
System ochrony przeciwpożarowej budynku składa się z wielu elementów i tylko ich regularna kontrola daje pewność, że w razie niebezpieczeństwa wszystko zadziała prawidłowo. W Polsce częstotliwość dokonywania przeglądów instalacji ppoż. regulują przepisy.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.